Spartakus

• USA Spartacus (více)
USA, 1960, 184 min (Special Edition: 198 min, Televizní verze: 101+85 min)

Režie:

Stanley Kubrick

Předloha:

Howard Fast (kniha)

Kamera:

Russell Metty

Hudba:

Alex North

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Harold J. Stone (více)

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton a Peter Ustinov v americkém velkofilmu o vzpouře otroků ve starém Římě, oceněném čtyřmi Oscary... Historický velkofilm vyprávějící o vzpouře římských otroků, vedené v letech 74–71 před naším letopočtem, byl natočen podle stejnojmenného románu amerického spisovatele Howarda Fasta. Sledujeme v něm osudy vzpurného otroka Spartaka, od jeho osvobození z libyjských dolů, kdy je prodán trenérovi gladiátorů Batiatovi, za něhož musí bojovat v římské aréně. Tady se zamiluje do otrokyně Varinie. Jednou se ale Spartakus proti svému pánovi vzbouří a s družinou dalších gladiátorů prochází městy, hledají svobodu. Jeho armáda je stále silnější a postupně se přesouvá až na jih Itálie, kde chce překročit moře a vrátit se domů. V samotném Římě se zatím povstání otroků stane rozhodujícím prvkem v politickém boji mezi senátory, kteří chtějí využít situace ke zvýšení vlastní moci. Vítězné boje Spartaka nad početnějšími vojsky Římanů musí jednoho dne zákonitě vystřídat porážka... (Česká televize)

elimS

90% - komentář 20ti slovy: Skvělý příběh a nádherné exteriéry a interiéry, až jsem nevěřil, že je to rok 1960. Mistrovské dílo, nemít to 3 hodiny a blbou hudbu. ()

1mArc0

Ak by ste sa ma spýtali, a chceli odporúčať Spartacusa, tak moje slová by boli: „Jedine od Kubricka!“ Keď si zoberiete v akom katastrofálnom stave bola predprodukcia, a následné nakrúcanie, tak je zázrak, čo dokázal Kubrick. ULTIMATE CLASSIC..... Režijné je spomedzi veľkofilmov 1956-1963 najlepší. ()

J.e.r.e.c

Slabůtka. To i ten v mnoha ohledech dementní Scottův Gladiátor je alespoň velkolepou podívanou s cool bojovými pasážemi, ale na ty čeká krvelačný divák u Spartaka marně. Souboje v aréně, kde se dva hubení lojzové v plínkách šermují vidličkou a nožem, vypadají směšně. Velkým válečným scénám se Kubrick celou dobu vyhýbá a nejspíš i kvůli jejich nákladnosti si je nechává jako to nejlepší na konec, ale kromě úvodních působivých manévrů římské armády a závěrečné procházce mezi miliony mrtvých je i ta finální řežba vlastně dost o ničem. Myšlenková náplň je samozřejmě hrozně moc americká (vtipné, jak zrovna národ, který postavil svou velmocenskou základnu na otroctví, ve svých klasikách tak urputně prosazuje osobní svobodu a vymezuje se vůči Římu či Egyptu) a prudérně křesťanská a Douglas působí spíš jako coververze Ježíše než jako drsný gladiátor a zdatný válečník. Na rozdíl od svých soudruhů má nicméně alespoň nějaké charisma. Jediné, co spolu s ním drží Spartaka nad propastí, jsou politicko-intrikánské pasáže z Říma, kde můžou zazářit sošný Olivier, duchaplně hláškující Laughton a vtipný Ustinov. Kdyby se v podobném duchu odehrával celý film, bavil by mě o poznání víc. 60 % ()

Amonasr

Melodramatické zabarvení snímku sice už neodpovídá dnešnímu diváckému vkusu, ale filmařské kvality této historické epopeje to neumenšuje. Proč si takto oddychově neosvěžit něco ze školních let dějepisu. ()

Rattlehead

První třetina je výborná, ale pak úroveň přece jen poklesne. Nakonec tak tento film není o tolik lepší než spousta jiných historických snímků z Hollywoodu. Při délce přes tři hodiny jsem se chvílemi přeci jen nudil. Mrzí mě, že tu úplně chybí jízdy kamery, tak povedené třeba ve "Stezkách slávy". Hvězdné obsazení zůstává největší předností tohoto díla.   P. S. Dabingová kuriozita - Stanislav Fišer, který nadaboval inspektora Kluzóa, zde mluví Herberta Loma, který hrál šíleného Dreyfusse. Více mě potěšila účast Soběslava Sejka, jednoho z mých nejoblíbenějších dabérů. ()

Marat

Co jiného mohu říct než: Díky Pane Kubricku, díky za každou vteřinu filmu, kterou jste po sobě zanechal, protože je to skvost a radost. Tímto filmem jsem strávil večer 31.12. a brzke rano 1.1. a jsem hrdý, že toto je má oslava roku 2007 ()

Yakuza05

Zlatý glóbus - 1: FIlm. Nominací - 5: Herec Laurence Olivier, Režie, Hudba, Herec vedl. role Woody Strode, Herec vedl. role Peter Ustinov..........Bafta - nominace 1: Film. ()

Stejšn

50 let starý blockbuster (dřív se říkalo velkofilm), který časem trochu ovadnul. Výprava výborná, stejně tak i kamera a dobré herecké výkony. Trochu to kazí některé detaily, jako jsou třeba moderní sestřihy herců a pak taky strašné kýčovité patetické scény s dětičkami a stařečky. Taky je to příšerně dlouhé. Ale i tak pěkné 4 hvězdičky. Mojí nejoblíbenější postavu tu hrál Herbert Lom. ()

kubas369

Začínám si pomalu uvědomovat že Kubrick pro mě není zrovna dobrá volba. Další film po řemeslné stránce famozně natočen ale opět poněkud civilní a pro mě neprosto bez emocí ikdyž by tam být měly a herci se o to snaží já to z toho filmu prostě necítím a tohle není u Kubricka poprvé. Takže další velké zklamání začínám mít pochybnosti, že bych si mohl někdy Kubricka oblíbyt. Jeho filmy jsou pro mě prostě moc sterilní nejlepší pro mě zůstává nadále Olověná vesta se svojí první dokonalou polovinou. Jinak na Kubricka nenormální film svojí normálností. Že by tady byl někdo hodně ale doopravdy hodně přeceňovaným režiserem? Nebýt fantastického Kirka tak dám za tu nudu asi odpad. ()

Havala

Charismatický Kirk Douglas byl opravdu frajer, co mě ale potěšilo byl vždy skvělý Peter Ustinov. Výpravný krásný velkofilm. ()

helrohir

Veľmi dobrý historický film. Podstatná časť kvality filmu leží na výkonoch hercov, hlavne teda dvojice Douglas/Olivier, pretože obaja majú tú správnu charizmu. Musím vyzdvihnúť aj veľkolepé davové scény a výpravu, ale tak trocha mi vadili tie lacne vyzerajúce kulisy. Čo sa týka dĺžky filmu, môže sa zdať ubíjajúca, ale pre vypovedanie celého príbehu bol potrebný značný časový rozsah, takže toto filmu vyčítať nebudem. Bojových scén tiež mohlo byť viac, ale na druhej strane je tento film najmä o slobode a práve človeka na ňu, a preto nám režisér často servíruje zábery na zúbožených otrokov a ponúka rôzne preslovy a dialógy na túto tému, a práve to je tým prezentovaným bojom za slobodu, bojom kde niet víťazstva na bojovom poli, ale v pocitoch a túžbach samotných otrokov. Záver filmu je skutočne dojímavý a je takým zlatým klincom na celom filme. 80%. ()

Doutas

Takhle epické bitevní scény už dneska nikdo nenatočí. Slavnou klimatickou bitvu, kde se Spartakova vzbouřenecká armáda střetne s Crassovými legiemi, natáčel Kubrick šest týdnů a použil v ní 8500 komparzistů! 5000 uniforem a 7 tun brnění si produkce popůjčovala po italských muzeích a celkově se na filmu podílelo neuvěřitelných 10500 lidí. Tomu říkám velkofilm... ()

Guran

Hodně jsem o tomhle filmu slyšel. Respektivě jsem slýchal samé chvály. Někdo tady píše, že se dokonce jedná o nejlepší historický film. O historii vzpoury otroků se Spartacem v čele jsem se nikdy moc nezajímal, ale samozřejmě, že vím o co jde. Jedná se o velkou historickou událost a já jsem si konečně našel čas si tento film pustit. Bohužel s názorem, že se jedná o nejlepší historický film nemůžu v žádném případě souhlasit. Ano, beru v úvahu rok vzniku. Možná byl pro mě největší problém zbytečná délka tohoto snímku. Začátek byl nejlepší. Seznámili jsme se s postavami, se sympatickým Kirkem Douglasem a krásnou Jean Simmons. Bojové scény byly vykresleny na tu dobu na jedničku. Dějové zvraty měly nápad ale až pouze do doby, než vypukla samotná vzpoura otroků. Potom šel děj a celý film do kitek. Děj byl pořád zasazován mezi politické špičky v Římě a samotnému Spartacovi se věnovali jen málo. Moc se ve filmu kecalo a nic se nedělo. Zajímavých a kačních scén bylo pramálo. Zřejmě nikdy Kubricka neuznám, jako schopného režiséra. Nikdy jsem nepřišel na to, co je na jeho filmech tak dobré? Pro mě zřejmě vždycky on bude jako nejpřeceňovanější režisér všech dob. Film ale musím pochválit za dobré bojové a bitevní scény, kostými, a dobře zvlýdnuté herecké obsazení. Pro mě to je ale tak vše, co bych na tomhle filmu viděl, jako plus. ()

mrclTV

Historický veľkofilm so všetkým, čo k tomu patrí - vyčerpávajúcou dĺžkou, silným príbehom, veľkolepými scénami s tisíckami komparzistov s výpravou a kostýmami, ktoré sa dnes už tvorcovia ani nesnažia prekonať (počítačové efekty nás odobrali o čaro skutočne masových scén). Plné hodnotenie z mojej strany nedosahuje snáď iba preto, lebo úvod je pomerne zdĺhavý a nie až tak strhujúci ako zvyšok filmu. Já jsem Spartakus!!! (český dabing rules) ()

PlayEasy

V 50. a 60. letech vzniklo spoustu skvělých historických velkofilmů. Tento film je sice horší než Ben Hur, ale zase výrazně lepší než Kleopatra. A to nejen díky skvělým kulisám, kostýmům, díky dokonale zadaptovaném scénáři podle skutečnosti, díky režii Kubricka, který už nabral sebejistotu, výpravě, dojemným scénám a také díky skvělým výkonům herců - v roli Spartaka Kirka Douglase (blahopřejeme k 102. narozeninám), krásnou Jean Simmons, v roli pořádného lotra Laurence Oliviera a také třeba Petera Ustinova. Už se to sice několikrát opakuje, ale tvrdošíjní otrokáři trvají na svém. SVOBODA JE TO NEJDULŽITĚJŠÍ! Jak sám řekl Spartakus "Svobodní lidé se smrti bojí, protože prožili krásný život, pro otroky je to vykoupení!" 80% ()

ostravak30

Kirk Douglas se do role velmi hodil. Na tehdejší dobu snímek působí dramaticky, velkolepě a dokonce bych řekl, že se hodně blíží dnešnímu pojetí historických velkofilmů. Za mě je Spartakus jeden z těch nejlepších historických filmů a fakt, že byl natáčen bez počítačových efektů a různorodých triků to ještě zdůrazňuje. ()

johnny01

Film je vskutku velkolepý, nejsilnější scéna je ta s větou "I am Spartacus". Roky jsou však chtě nechtě znát, a tak už to nyní nezaujme natolik, jako tehdy. Tempo by občas moho být svižnější. ()

Johny_MH

Na to, za jakých podmínek tento velkofilm vznikal, jedná se o jediný velkofilm, který má své hluboké myšlenky a nejde jen po povrchu. ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)