Oscar 2018

(pořad)
  • USA The 90th Annual Academy Awards (více)
TV spot
Publicistický
USA, 2018, 239 min (Alternativní 90 min)

Režie:

Glenn Weiss

Scénář:

Megan Amram

Účinkují:

Jimmy Kimmel (moderátor), Steven Spielberg, Viola Davis, Willem Dafoe, Woody Harrelson, Richard Jenkins, Christopher Plummer, Sam Rockwell, Armie Hammer (více)

Slavnostní vyhlášení 90. ročníku výročních cen Americké filmové akademie, živě z Dolby Theatre v Hollywoodu. Cena Americké akademie filmového umění a věd se udílí pravidelně od roku 1929. Letos budou tedy vyhlášeny výsledky jejího již 90. ročníku. V přímém přenosu z Dolby Theatre v Hollywoodu se dozvíme, které snímky a tvůrčí osobnosti si letos odnesou legendární zlatou sošku, která, ačkoli jde o pouhou přezdívku, je po celém světě známá jako Oscar. Mezi nominovanými snímky letos mimo jiné najdeme tituly jako Dunkirk režiséra Christophera Nolana, Lady Bird Grety Gerwick, nebo Phantom Thread Paula Thomase Andersona. Šanci na ocenění hereckého výkonu mají také Denzel Washington, či Gary Oldman mezi muži a Meryl Streep, Margot Robbie, nebo Sally Hawkins mezi ženami. Slavnostním ceremoniálem, který se jako každoročně koná v Dolby Theatre v Hollywoodu a který bude již podruhé za sebou uvádět moderátor, producent a komik Jimmy Kimmel, nás z pražského studia provedou filmoví publicisté Tomáš Baldýnský a Saša Michailidis. (Česká televize)

Dale

Videl som vyše 20 ročníkov odovzdávania najprestížnejších filmových cien, no toto bolo jedno z najslabších. Vtipov pomenej (asi preto, že nebol po ruke Matt Damon), okrem speváckych vystúpení sa nič moc zaujímavé na pódiu nedialo a zaujal len výlet do kina oproti. Som proti akejkoľvek diskriminácii, ale tej politickej korektnosti už bolo aj na mňa moc, začínam mať dojem, že biely muž v USA už začína byť diskriminovaný. Niektorí víťazi kategórií tiež úplne mimo, vrátane víťaznej ničím výnimočnej rozprávky pre dospelých... Ale nezaspal som, takže to asi môže byť aj horšie, no dúfam, že nebude. ()

corpsy

Udeľovanie Oscarov už desiatky rokov nie je iba o filmoch, ale aj o politike a názoroch. Čo je pre mňa trošku škoda, pretože ak chcem sledovať čo sa deje vo svete, budem pozerať publicistickú reláciu. Ale ono každý filmový tvorca má počas večera šancu na ventil, nič sa nedá robiť. Nie som sklamaný ( myslím kvalitu prenosu, nie udelené ceny ), len trochu znudený. ()

hous.enka

Bylo to sterilní jako návštěva nemocnice. Na přímý přenos Oscarů koukám z nostalgie, ale myslím, že příště už si budík nastavím jen na hlavní kategorie. Nuda. Navíc mi vadí ty neustálé reklamní bloky - za to dávám hvězdu dolů. Zlatí Lvi, fakt. ()

Laxik

Nevýrazný Kimmel, křečovité opakování ohraných fórů (kdo zapomene zmínit Meryl, jako by nebyl; špatná obálka; vodní skútr), ale naprosto luxusní prezentující výsledků, fajnové montáže a společensko-politický leitmotiv, který se v 80 % držel selského rozumu a dobrého vkusu. Příště si ale asi radši schrupnu... leta by to uváděl Kumail. ()

filmsim

Dvě hvězdy nedávám kvůli tomu, že bych nesouhlasil s rozdělením cen pro jednotlivé vítěze, ale protože to byl za několik let nejmíň napínavý a překvapivý přenos, který ani nehýřil zábavnými momenty či něčím, co byste si za několik let pamatovali. Oscar 2018 měl sice po předešlých ročnících vskutku napěchované kategorie výbornými snímky, ale dlouhodobě favorizovaní tvůrci si nakonec sošku stejně odnesli a celý večer probíhal v unylých kolejích bez silného napětí a většího překvapení (vyjma scénáře pro Jordana Peela za Get Out). Jsem moc rád za Rogera Deakinse, Jamese Ivoryho a Frances McDormand, ale kdybych místo živého přenosu strávil spaním a ráno si přečetl jen výčet obdarovaných, tak bych měl nejspíš pocit lépe strávené noci. 5/10 Můj video komentář k průběhu udílení cen a samotným vítězům zde. ()

kaylin

Názory na vyhlášené se budou různit, ty hodnotit nechci. Absolutně zůstal nevyužit potenciál 90. výročí - videomontáže jsou fajn, ale to je všechno. Kimmel byl už trochu nudný a chtělo by to někoho, kdo přinese něco nového, ale nejen humor, celkově do večera, aby to bylo zajímavější a ne jen posezení hvězd na jednom místě. Česká verze je bohužel tragická a simultánní překlad nefunguje. Pokud v tom chce ČT pokračovat, doufám, že s jinými komentátory, kteří nebudou u každé ceny tvrdit, že to vlastně bylo jasné. Celé předávání bylo spíše zklamáním. ()

kajas

Kimmel rozhodně není můj šálek kávy, nudil mě a doufám, že příští rok už pro moderování osloven nebude. Na druhou stranu jsem ocenila, že zdaleka ne všichni předávající a vítězové zmiňovali tu katastrofální kampaň #metoo a filmové hvězdy něžného pohlaví se až na výjimky oblékly do krásných barevných šatů. Nejlepší hudební číslo patřilo písni, která nevyhrála, ale jinak v podstatě nemám k vítězům výhrady. Z oceněných celovečerních snímků jsem viděla všechny (až na cizojazyčnou kategorii) a Tvář vody mě opravdu zaujala nejvíce. Tak zase za rok. ()

Streeper

Minulý ročník se mi zdál vtipnější, nevím zda se Kimmel jen trošku hlídal nebo to dostal rozkazem od režie, ale letos nebyl ve svém živlu jako minulý rok. Vítězové se dali předvídat, pro mě byly překvapení dvě kategorie - nejlepší píseň - doufala jsem, že vyhraje This is me - nejlepší film - u téhle kategorie jsem ráda za výhru, ale vážně jsem počítala s tím, že si Oscara odnesou Bilbordy. A jsem ráda, že Faye a Warrenovi dali ještě jednou šanci a nevyhrál La la land :D ()

campix

Poněkud musím upravit svá tvrzení z několika předchozích ročníků, že se jedná o poměrně nudnou a sterilní zábavu. Tento rok se předávací ceremoniál filmové akademie opět posunul ještě více nudným směrem. Jimmy Kimmel nebaví, a to už druhým rokem. Vtip a nadsázka se vytratila, všechno je přesně vykalkulované a umělé. Fascinuje mě linka ohledně vodního skútru, který dostane osoba, která bude mít nejkratší děkovnou řeč ve prospěch plynulosti ceremoniálu. Navíc když vezmu potaz fakt, že každých 10-15 minut následuje reklamní pauza, bez kterých by byl ceremoniál tak o hodinku kratší. Nic významného se letos nestalo, vítězové byli v drtivé většině očekávání a ve většině případů se nedá říci, že by tomu tak bylo neprávem. Chce to novou krev, nový náboj. ()

Larushka

Nebylo to nijak hrozné ani nudné. Kampaň #metoo ani #timesup naštěstí neotravovala. Těším se na další ročník, který bude jistě v duchu robotické diskriminace. ()

filmmovier

Hele, já nehodlám jakýkoliv přenos Oscarů minulých i budoucích dle nějaké "kvality" (alespoň ne primárně), ale podle toho, jak moc jsem si ho užil. A tenhle ročník jsem si užil zhruba stejně jako ten loňský. Nechci na tomto místě příliš dlouho mluvit o tom, jak to letos bylo předvídatelné, ani o tom, že si to všichni vítězové opravdu neskutečně zasloužili (včetně Del Tora, toho mám rád a sošku mu nejde nepřát) a ani o tom, že Tvář vody si to opravdu nezasloužila, protože zas tak úžasná není a nejen, že jde o nejslabší Del Torův film, ale i o nejslabší film mezi nominovanými (včetně Tváře jsem jich sice viděl jen 5, ale lze snadno předpokládat, že se nemýlím ani u zbytku). Jimmy Kimmel byl opět skvělý, vtipy byly opatrnější, ale výborné (Plummer, La La Land a zejména starý dobrý Matt Damon, kterého klidně mohlo být mnohem víc). Hra o skútr také byla velmi příjemným zpestřením, sestřih nejlepších filmů byl absolutní námrd (něco neskutečného, pořád z toho mám nehoráznou husí kůži) a návštěva kina byla povedená - škoda, že u nás to nehrozí a dost možná o to (naštěstí) nikdo ani nestojí. Sice nechyběl směšný feminismus, aktivismus, rasismus a metoo, kterých bylo občas už trochu moc, ale kde jinde uvidíte, jak spolu Black Panther a Harley Quinn předávají cenu a Harley a Wonder Woman rozdávají bonbóny? Nikde! A navíc tam byl i nejeden dojemný moment a navíc všechny nominované písně byly fakt výborné, takže já jsem si to opravdu užil, ačkoliv je k pláči, jaká politická agitka a aktivistická akce se z toho pomalu, ale jistě stává. A příště přiveďte toho Damona! ()

oveckaoa odpad!

Odpad z principu. Tyhle uměle vytvořené pořady mají u mě hodnotu asi jako Česká Miss 2025. 5 procent za to, že Nolan nevyhrál hlavní cenu. ()

Eleanor05

Měla jsem jiného favorita, Call Me by Your Name, ale bylo mi jasné, že nevyhraje, protože je příliš odlišný, nehollywoodský a navíc jeho tvůrci a herci nebyli mnohdy ani nominováni, ačkoli by si to zasloužili (režie, herec ve vedlejší roli). Takže zklamaná z výsledků ani moc nejsem, očekávala jsem je zhruba takové, jaké byly. Jsem spíše zklamaná z nudného, sterilního přenosu bez jakékoli originality a vtipu, kde se každý člověk už bojí udělat si legraci z čehokoli, aby se náhodou nepřiblížil hranici něčeho, co by si lidé mohli špatně vyložit. A to aniž bych jakkoli zpochybňovala kampaně za rovnost pohlaví, ras, sexualní orientace a kampaně proti sexuálnímu násilí. Jimmy Kimmel tam vlastně vůbec nebyl potřeba, žádný pořádný vtip se nekonal, každé druhé vystoupení bylo manifestem za něco, nebo proti něčemu, což je sice chválihodné, ale nevím, jestli je to právě to, co diváci chtějí od přenosu předávání nejvýznamnějších filmových cen světa. Pokud by měl jít další ročník touto cestou, bylo by daleko lepší a časově úspornější, kdyby se na plátně jen promítaly ukázky z nominovaných filmů a pak se přečetly výsledky. Bez kýčovitých, na objednávku složených "písní" a hlavně bez neustálých reklam. PS: Ta montáž s "90 years of dreams" byla nejlepší na celém přenosu. PPS: Nejlepší původní scénář - Get Out - bylo největší WTF? přenosu. ()

Ichabod

Fajn koláže z filmů co vznikly za posledních 90 let, to je něco čím "oskaři" vždy excelovali. Vidět opravdové hvězdy (a ne selebrity jako na českých televizních stanicích) má svoje kouzlo pořád, jako když jsem před dvaceti lety sledoval jedny ze svých prvních přenosů. Bohužel tříhodinový pořad je protkán agitkou na imigranty, ženy, mexikánce a hlavně hodně a ještě více černochů (proto zřejmě dostal minutu i absolutně zbytečný "herec" Dave Chappelle, kterého jste maximálně někde zahlídly. Nominace v čemkoliv v Get out je absolutně mimo moje chápání. Tolik falešného mravokárání jinde než v Americe nenajdete. Normální to není a zábava teprve ne. Trošku zamrzí, že žádná žena neřekla, že dopracovat se tam kde je vedlo přes přeblafnutí x producentů a cesta skrze to jak dobře hraje by pro ní tak snadná nebyla. #metoo coby téma roku 2017 bohužel nevyužili ani trochu. Ale jinak vysokorozpočtová show klasika co neurazí a bohužel zásadně ani nepřekvapí.Kimmel jel tak trochu na půl plynu. ()

Loki_Six

V podstate som si mohol precitat nominovanych a vitazov na nete a usetrit 4 hodiny. Ale aspon to dopadlo celkom fajn,vitazom som fandil, len skoda ze z toho robia manifest feminizmu a boja proti rasizmu. ()

Hanys_

Až moc suché, Kimmel se držel dost zpátky, ceny přežiju, ale přál jsem to hodně Margot a ta Tvář vody jako film roku je taky diskutabilní. Buchta večera z Baby Drivera, vstup do kina pobavil. Jinak tuna reklam a čtčkový rychlodabing mizerný. Škoda že nešlo přepnout jen na anglickou stopu. ()

valasek.m

Tak jo, další ročník za námi. Letos to bylo s nominovanými filmy opravdu bledé, opravdu nevím, co všichni na Tváři vody viděli. Za mě tam byly o dost lepší kousky. Třeba takový Wonder, který získal nominaci pouze za masky, nechápu milá akademie. Dále jsou tu Tři billboardy kousek za Ebbingem, také naprosto nedoceněný film, aspoň že ta Frances McDormand oscara dostala, tak si ho zasloužila plným právem. Dále tu máme třeba Coco, kde obě nominace (píseň a nejlepší animáč) a následné obě vítězství byly zcela zasloužené. A tolik nominací pro Get Out no... Ale jinak to šlo, večer pěkně plynule odbíhal a ani jsme se nedočkali žádného velkého trapasu, jako loni. Líbilo se mi, že jsme nahlédli trošku do oscarové historie. Bohužel Jimmy Kimmel nebyl dobrý už loni, tak nechápu co tam dělal i letos. Ještě, že mu dali tak málo prostoru. Tak zase za rok. ()

filipvrbik

Jimmy Kimmel byl opět skvělej, ale jinak to byla docela nuda- samotné Oscary pak získávaly filmy, které jsem moc kladně nehodnotil- Dunkirk, Nejtemnější hodina (i když Gary Oldman zalouženě), hlavní cena Tvář vody( sice milý film,ale decela bez výraznější kvality,kromě réžie), Coco-taky takový "divný animák" (Ferdinad byl lepší)- naopak potěšily Oscary pro Kobeho Bryanta- ano , ten basketbalista- a hlavně dva Oscary pro Blade Runnera 2049 - za kameru a vizuální efekty (podle mě nejdůležitější Oscar,podle kterého se pak v dalších letech točí blockbustery) suma sumárum...60% ()