Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

curunir

Celkom som sa na tento Leoneho opus, ktorý mal byť aj jeho posledným dielom tešil už aj vzhľadom na tunajšie oslavné komentáre, bol však pre mňa skôr sklamaním a rozhodne silne preceneným filmom a o to viac, že sa údajne jedná o režisérov životný film a dlhoročný sen. Okrem názvu film aj dosť okate kopíruje Vtedy na západe - jedná sa hlavne o Leoneho obviklé naťahovanie času (prečo by niečo malo trvať dve hodiny, keď to môže trvať štyri hodiny), častú až nestráviteľnosť deja a jeho občasnú úplnu zbytočnosť. Leoneho filmy boli boli polovičné bez hudby Ennia Morriconeho. Tá sa vcelku vydarila (nezabudnuteľný je hlavne ústredný motív), inak my prišla veľmi podobná k o 3 roky mladším De Palmovým Nepodplatiteľním. Tiež sa tu veľmi často objavuje názor, že De Niro tu podal svoju životnú úlohu - nie je to pravda, skôr štandartne dobrý, lepší mi skôr prišiel James Woods. Najlepšia gangsterka to teda podľa mňa ani zďaleka (už len spomínaných Nepodplatiteľních mám radšej) nie je (rovnako ani tak Vtedy na západe najlepším westernom), nič nemožno vyčítať skvelej výprave a obsahu, inak sa mi len zdá, že režisér sa zakaždú cenu pokúšal získať Oscara, čo mu však podľa môjho názoru nevyšlo. V závere som bol dokonca rád, že som to dopozeral. Nech som za to zatracovaný, ale také dosť slabé 4*. ()

F.man

Masivní snímek na kterém jde vidět ta spousta práce, jež do něj Sergio Leone vložil. Opravdu oslava filmového průmyslu jako takového. K tomu bezchybný Robert De Niro, jako vždy parádní Morricone, precizní režie Leoneho... Pět a to i přes pár mezer v pojení jednotlivých etap Nudličkového života. A ten konec... Dostal mě poprvé a dostane mě vždy... There's an exit back this way. Noodles, go through it. Keep walking. Don't turn around. Please, Noodles, I'm begging you, please. ()

PauloZ

229 minut! Můj nejdelší film a nebyl špatný, ale přece jenom ta stopáž je šílená. Sice se velice podrobně seznámíme s celým životem Noodlese, ale na druhou stranu se tam najdou momenty, které příliš nebaví a jsou zdlouhavé. Jako celek to ale funguje a je to velice precizně natočené, takže celkový dojem je určitě pozitivní. Navíc při nemoci zabijete pěkně 4hodiny :) Do nebes bych film ale určitě nevychvaloval. ()

Astaroth12

Veľmi krutá stopáž, aj keď film ma solídne tempo, mal aj pár nudnejších pasáži. Ale nič okrem tohoto, ako negativum som nenašiel. Lebo všetko ostatné bolo celkom ukážkové, či krute a drsne prevedené scény alebo vynikajúce herecké obsadenie na čele so skvelo hrajúcim De Nirom, či dejová linka, ktorá sa miesila s viacerými časovými úsekmi a nebolo to neprehľadné, ale naopak, všetko zapadalo pekne do jedného celku. Ešte musím pochváliť kameru bola bravúrna a hudobný doprovod tiež nesklamal. Páčil sa mi aj taký svieži nadhľad so zábavnou zložkou. Leone vedel točiť veľkolepé filmy. ()

spaceboyCZ

Videl jsem pouze SE verzi a nedokazu si predstavit, jak z te normelni verze muze byt cloveku vse jasne :). Nicmene, um Leoneho, dokonala Moricconeho hudba a skvele herecke vykony, proste vynikajici. ()

fannah

Dlouho očekávaný film velmi uznávaného a kvalitního režiséra Sergia Leone jsem viděl v prodloužené verzi, a abych řek pravdu, byl jsem ohromen. Takové realistické pojetí Ameriky, ať už v době počátku století, mezi světovými válkami, anebo v šedesátých letech jsem vážně ještě neviděl a už asi ani neuvidím. Sergio Leone a další scénáristi vypiplali tento film k dokonalosti, Ennio Morricone to doplnil hudbou no a skvělí herci ukázali nejen své skvělé herecké výkony. Právem je tento film v první padesátce nejlepších, a já nemohu nic jiného, než říct, že tohle je další film z mála, u kterého mohu s čistým svědomím dát 100%. ()

Cimr

Sergio Leone si ještě naposledy stoupl za kameru, aby nám v tomto skvostném filmu ukázal, že západ je pořád ještě dost divoký. Stále nás muže nepřešla fascinace pistolovými souboji, jen se to v poslední době trochu vymklo z rukou, protože zastřelit svého soka můžete i zezadu nebo si na to můžete někoho najmout. Dokonce můžete zastřelit i ženu, jak je ukázáno hned v první scéně filmu. Trochu jsem si rozmyslel, že vysněné místo, kde bych chtěl žít, je Amerika 20. a 30. let 20. století. Tam se děly takovéhle věci a u nás to zatím vypadalo jako v komediích s Vlastou Burianem. Docela vtipné srovnání. Každopádně necelých čtyř hodin se nebojte, jsou to čtyři hodiny strávené s vrcholným filmovým uměním - ať už jde o nádherné kulisy, ještě nádhernější hudbu, skvělé herecké výkony, důmyslný scénář... ()

JimWayne

Sergio Leone v poslednom filme svojho života vytvoril nezabudnuteľné filmové dielo,ktoré sa môže s kľudom vyrovnať Coppolovmu Godfatherovi a v niektorých častiach ho aj prevýši.Skvostné,brilantné prepracovanie každého detailu tohto filmu a tá hudba to je balzám na dušu.100% ()

NinonL

Přežila jsem delší, director´s cut verzi a nejsem nadšená. Příběh se mi zdál zkratkovitě vyprávěný, jako by každé scéně chyběl konec. Také jsem nechápala, proč ve filmu z dob prohibice hrají Yesterday od Beatles. Za mě průměr. ()

verbst

Bezchybný to není. Má to hodně pomalej rozjezd. Nejvíc mě asi bavila ta část, kde byli jako kluci. Hudbu to ma podmanivou. Ale, že by to bylo nejlepší od Leoneho? Napoprvé určitě ne. 60% ()

frashmaker

I kdybych měl slovní zásobu jazykového génia a i kdybych uměl sebelíp vyjádřit své pocity, tak to pořád bude málo na to,abych byl schopen adekvátně okomentovat tento úžasný film. Leone je obrázkový básník a vypráví jako Bůh. Dokazuje to ve svých nejslavnějších westernech a dokazuje to i tady. K dokonalosti chybí pouze to, že mi nedošly všechny dějové souvislosti. Ale k tomu druhé shlédnutí jistě napomůže. Ale i přes to si tento skvostný a jedinečný filmnezaslouží horší hodnocení než pětkové a říjde mi, že i pět je málo. ()

Greg

"Noodles... I slip... ped." Sám nevím, jak jsem mohl tak dlouho opomíjet takové velké filmové dílo. Protože tím Leoneho epos jednoznačně je. A nepotřebuje k tomu desítky postav, vystačí si se třemi obdobími a jen několik hlavních hrdinů. I s tím dokáže vtisknout filmu svůj nezapomenutelný vyprávěčský rukopis. Nejsem zrovna fanoušek tohoto stylu, ale u Leoneho mě to nevadí. U něho si dlouhé a táhlé záběry bez jediného slova asi jako u jediného dokážu vychutnat. Je asi nevyhnutelné, že ve filmu nastanou místa, kdy se toho na první pohled moc neděje a u nich jsem se zrovna moc nebavil. Ale nakonec i toto Leonemu odpustím. Scénář je samozřejmě dost složitý, časově děj přeskakuje bez nějaké logické souvislosti, takže jsem se v něm občas ztrácel (ale jenom chvíli vždy trvalo, než jsem se zorientoval). Ale pro úplné porozumění filmu, se určitě podívám ještě minimálně jednou. Film má taky hlavně výbornou dobovou atmosféru, a to díky kostýmům, kulisám, hudbě v barech apod. Kamera je taktéž výborná, ale třeba střih zde není až tak důležitý kvůli již zmíněným dlouhým záběrům. Velkou poklonu zaslouží Robert De Niro, kterému nezáleželo, zda hraje mladého, či starého, vždycky hrál dokonale! Své role zvládli i ostatní, ač třeba nebyli tak výrazní, jako De Niro. Zaujal mě i Joe Pesci, bylo ale škoda, že nedostal víc prostoru. Parádní dojem z filmu už pak jenom podtrhne místy až nadpozemský hudba Ennia Morriconeho, který ani tady nezapře některé "westernové" motivy, což ale není vůbec na škodu. Každopádně Tenkrát v Americe patří zaslouženě mezi filmové klenoty, takže dávám plné hodnocení a těším se, až se na film podívám znovu. ()

havLord

První část filmu, tedy začátek "podnikání" pětice kamrádů, je uchvacující. Část druhá, kdy profitují z prohibice a jsou na vrcholu své gangsterské kariéry je ... uchvacující. Ale například postavě Joe Pesciho zde není poskytnut prostor, jaký by zasloužila, i když ve své poslední scéně filmu vypadá, jako že ještě bude mít co říct. V posledním aktu se setkávám se zbyvšími hrdiny, ale po dlouhých pětatřiceti(!!) letech, o kterých se Leone nezmíní ani půl slovem, což je dost na... pitchu. A než se stačím pořádně rozkoukat a dozvědět se něco o dění minulých ... zatmívačka. Tahle poslední část, která je až nudná, rozvláčná a zmatečná, film sráží. ()

Historik

Klidně bych ještě jednu hvězdičku přidal. Jinak se nechci opakovat po ostatních, vše bylo řečeno. Film je zcela úchvatný, takže i to, že Noodless neznal tvář ministra Bailleyho (je to neuvěřitelné, když se o něm pořád psalo v novinách a mluvilo v televizi) a až na samém konci filmu tak překvapeně zjistil, kdo to je, Leonemu rád uvěřím. ()

Asgy

Trošku jsem se bál délky, protože skoro 4 hodiny jsou už celkem dost dlouhá doba, ale Sergio Leone ji využil výborně... Proč plýtvat superlativy, když už tady všechno podstatné bylo řečeno - prostě takhle má vypadat výborný film... ()

Laxik

K filmům, které mají přes tři hodiny, přistupuju vždy trochu skepticky. Čert vem celkový náboj, ale hluchá místa se najdou všude. Ne však v tomhle čtyřhodinovém spektáklu Sergia Leoneho. Problém tohoto filmu je jediný. Od jisté sviňárny (a ne, o napráskání kamarádů nemluvím) hlavnímu "hrdinovi" prostě nemůžete držet palce, ba s ním dokonce jen soucítit. A smutný výraz Roberta De Nira ani andělsky nadpozemská hudba Ennia Morriconeho s tím nedokáže nic udělat. Nedokáže! Nedo... vzdávám to. Tomu zmetkovi jsem sice už nic hezkýho nepřál, ale pochopení a soucit jsem pro něj našel. Jo a ten soundtrack, to je pohádka. Jeden z nejlepších, jaké jsem kdy slyšel. ()

Davson

3 a 1/2 hodiny- neuvěřitelná délka pro film, ovšem pokud jde o film vynikající, tak to nemůže vadit. Pro mě je to nejlepší mafiánský film, myslím si, že je o dost lepší než Kmotr (i když tady jsem byl ovlivněn faktem, že jsem nejdřív četl knihu) se skvělou atmosférou. Když kamera ve zpomaleném záběru snímá pětici utíkajících kluků, na které střílí gangster za doprovodu skvělé hudby, pak se dostanu do absolutní filmové extáze. Režie - Sergio Leone, hudba - Ennio Moricone, hl. herec - Robert de Niro... tři géniové se spojili, aby vytvořili geniální dílo a to taky vzniklo. ()

MikO_NR_1909

Leonemu týmto majstrovským kúskom prichádzam na chuť. Dalo sa to čakať po prvom vzhliadnutí, kedy už pri záverečných titulkách som vedel, že v budúcnu tomuto skvostnému dielu naplno podľahnem. Hodnotím ho rozhodne vyššie než všetky jeho westerny, pretože tentokrát natočil svoj ďaleko najpresvedčivejší film s desivou obrazotvorbou miesta a času. Tak ako je Once upon a time in America špinavým a čistým, v podobnom duchu sa dá chápať krehkým a drsným protipólnym stretom ľudských túžob, apatie, tajnej lásky a beštiálneho správania, ktorého dôsledky si daní jednotlivci nikdy neuvedomovali. Morricone zložil jednu z najsymbolickejších filmových hudieb a dodal orchestrálnu zážitkovú pestrosť i takým nesmrteľným skladbám, akým je napr. Yesterday a Amapola... tým len utvrdil už tak fantastické celistvé filmové remeslo s nadpozemskými emóciami, aké sú v tomto žánri spravidla veľmi ťažko dostihnuteľné... Skvostná filmová gramatika, v ktorej je na všetko čas a priestor, kde si musíte vychutnávať vari každučký nostalgický pohľad krutej osudovosti, ktorá sa odohrá a jej následky sú tak zdrvujúce a neodvratné, že nemá čas nad nimi neskôr polemizovať. P.S.: mojím najsilnejším momentom filmu je jednoznačne zdrvujúca "love scene". Hotové unášanie filmovým nebom: http://www.9em.sk/filmova-recenzia-vtedy-v-amerike/ ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration