Poslední království

• Velká Británie The Last Kingdom
Velká Británie, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Předloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (více)

Série(5) / Epizody(46)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

Morholt

Myslím, že Bernard Cornwell může být se seriálovým zpracováním příběhu Uthreda Ragnarssona spokojen. Byť nebyla BBC k Last Kingdom tak štědrá jako History Channel vůči Vikings, poradili si tvůrci na výbornou a v mnoha ohledech své lépe dotované kolegy předčili. Tím mám na mysli především špinavou atmosféru temného středověku, vzhled Vikingů, kterým nevymýšleli na hlavách fotbalové účesy a především ozbrojené střety, které vyvrcholily závěrečnou bitvou, o níž je možno mluvit jen v superlativech. Líbilo se mi i tempo, jaké si vyprávění udržovalo, děj je přehledný a přímočarý a oceňuji, že se seriál drží předlohy. A tak jediná výtka směřuje pouze k představiteli Uthreda, který ne že by hrál špatně, ale byl to až moc velký hezoun. Jinak byl David Dawson přesně tím Alfrédem, jakého jsem si představoval, Emily Cox v roli Bridy neměla chybu a největší hvězdou byl Rune Temte, který dokonale ztvárnil Ubbu Lodbrokssona. Modlím se k bohům a pro jistotu i k Bohu, aby Uthred a spol. dostali druhou řadu. 100% ()

PROROK14

No, takže prečítal som si o tom veľmi pekné veci, napríklad, že Vikings je oproti tomu rozprávka pre deti, alebo niekto napríklad neveril, že sa dá táto téma natočiť ešte surovejšie a drsnejšie ako Vikings. Neviem teraz, či som sa náhodou nedíval na iný seriál. Aby som to uviedol na pravú mieru, videl som prvých šesť častí, ale aby sa moje očakávania naplnili na sto percent, tak by sa v posledných dvoch častiach museli diať zázraky. Nevravím, že to je zlé, je to celkom v pohode, len fakt nechápem niektoré komentáre, ktoré som si prečítal. Čakal som totálny masaker, ale zatiaľ je to taký romantický derivát Vikingov. 7/10 /// Takže, doplňujem komentár po zhliadnutí posledných dvoch častí. Tie boli asi lepšie ako prvých šesť dohromady, takže mi to výrazne vylepšilo celkový dojem. Ale stále si stojím za tým, že Vikings sú drsnejší, surovejší a celkovo, viac o Vikingoch. 8/10 ()

maddy

Vikingovia z Británie. Historickým seriálom veľmi neholdujem, ale keďže som počas januára, kedy ma väčšina seriálov zimnú pauzu, nemal čo pozerať, tak som to skúsil aj s The Last Kingdom, keďže tých osem epizód sa nejavilo tak veľa, no a nakoniec sa z toho vykľul jeden z najlepších historických seriálov za poslednú dobu. Podobnosť s Vikingami je síce zrejmá, ale zatiaľ čo má Vikings nudia a ubíjajú svojou jednotvárnosťou a plochými postavami, ktoré nejaká sexuálna explicitnosť, ani krv nedokáže nahradiť, urobil The Last Kingdom presný opak. Ústredná postava Uhtreda sa síce chová na danú dobu možno až priveľmi rebelsky a „moderne“, no inak to je veľmi dobre a pútavo pojatá história Británie bez zbytočných historických nepresností a hlavne s veľmi slušne napísanými postavami ako na strane záporákov, tak hlavných hrdinov, kde každá z nich ma pre svoje konanie jasnú motiváciu a nie je zlá/dobrá iba z princípu. Navyše to má v rámci možností dobrú výpravu, niekoľko fajn súbojov a aj celkom spád. Nie je to síce nič čoby tu ešte nebolo, ale spracovanie je, určite aj vďaka knižnej predlohe, hlavne čo sa týka scenára niekoľko násobne prevyšujúce iné súčasné historické fláky (Vikings, The Bastard Executioner). Season 1 = 3,5* (7/10) ()

Wysch

Jsem jeden z těch lidí, kteří mají v knihovně pokud možno každou knihu od Bernarda Cornwella. Myslím, že to v Česku začalo vlastně Warlord Chronicles, která byla překvapivým knižním hitem (na český poměry) někdy kolem přelomu milénia. Malýmu Wyschánkovi bylo v tý době nějakých dvanáct třináct let, ale Derfela si zamiloval, a společně s ním si zamiloval i celého Cornwella. Přes Svatyni to byl jen krůček k legendárnímu Sharpovi a od něj zase krůček k Starbuckovi a pak vyšla série o hledání grálu a pak někdy kolem roku 2004 se objevil první Uhtred, který vychází dodnes. Uhtred z Bebbanburgu je prý Cornwellovým předkem, a tak má k sérii svůj specifický vztah, byť samozřejmě knižní Uhtred je fikcí složenou z několika historických postav. Ale i tak je prostě patrné, že Saská kronika je Cornwellovým dítětem, které si hýčká každou další knihou. Mám v knihovně každou novou knihu od Cornwella, a proto je mi záhadou, jak mi mohl uniknout seriál. Přitom vím, že v jedné z těch knih o tom buď píše sám, nebo je to zmíněno původním vydavatelem (hurá, jsem tím zatracencem, co přešel na originální vydání v angličtině, a to od chvíle, kdy jsem se nemohl dočkat překladů Sharpa). Strašně blbě se tak hodnotí tenhle seriál, protože prostě s předlohou se srovnat nedá (a zaplaťpámbu ji ctí a přitom obohacuje, takže nový čtenář, kterému se třeba líbila první televizní série, bude knihou překvapen), a přitom prostě ten seriál nemůžu hodnotit blbě, protože se mi to prostě líbí. Protože je to Uhtred. A co na tom, že mi trvalo zhruba čtyři epizody, než jsem si na Dreymona zvykl, protože v mých představách je Uhtred samozřejmě větší bourák. A co na tom, že mi trvalo zhruba tři čtyři epizody, než jsem překousl levný maďarský look a nedostatek komparzistů v bitevních scénách. Protože je to prostě krásně syrové, deváté století jak má být, viděno z opačné strany v porovnání s Vikingy. Lidi na internetu píšou z neznalosti, že to Vikingy i vykrádá, ale tak co už. První série Posledního království byla překvapivě úspěšná, a tak nezbývá doufat, že nám z druhé a třetí vyroste stejně úspěšný a kulervoucí seriál jako Vikingové. A já jdu na ně podruhé juknout od první řady, aby se mi lépe srovnávalo :) ()

kolda1990

Naprosto perfektní seriál z doby Vikingů. Ano, snaží se určitě těžit z velké popularity Vikings a podle mě se jim to velice daří. Postava Uthreda je skvělá, zajímavá a charismatická. Jemu prostě nejde nefandit. Ostatní postavy, které stojí za zmínku je nespočet, ať už otec Beocca nebo král Alfréd, kterého uznáváte ale zároveň mu vlastně nefandíte. Výborný scénář, herecké výkony a hlavně bitvy, které jsou natočené s dávkou brutality a tím pádem působí velmi autenticky. Obzvlášť 3.řada, která mě "donutila" ke komentáři stála za to. Tam nebylo hluché místo. Ať si kdo chce, co chce říká, Vikingové tady mají slušné dvojče. ()

ArsenalEagle

Skutečně příjemné překvapení v podobě výborně vykreslené doby a dost slušného politikaření, ke kterému samosebou patří i množství rubaček. Uhtred je dost komplikovaná postava se sklony k násilí, ale stejně si ho nejde neoblíbit. Navíc má ohromnou podporu ve spoustě geniálních charakterů (Beocca, Alfred, Finan, Sihtric, Ragnar, Hild, Leofric, Halig, Erik, Aethelflaed, Odda a spousta dalších). Možná lze seriálu vyčíst pomalejší rozjezd, který zrovna nenadchne, neboť je znát nízký rozpočet a i přes dost zajímavou zápletku úplně neoslní, ale s přibývajícími díly se z tLK stává opravdu kvalitní seriál, který se začíná rovnat Vikingům ve své nejlepší formě. ()

Alementina

Jsem nejak prehledla, ze je to novy serial a tak se snazim marne stahnout 4tý díl.Ksakru. Libi se mi, jak je to syrovy. Takže po 8 letech jsme si dala znovu 1. serii, hledali jsme s partnerem serial, co bude bavit oba a ja si rikala, ze jsem posledni dve serky nestihla ani zkouknout a už si stejně prd pamatuju, takže proč ne. Pamatovala jsem si opravdu pramálo, takže jsme si to užila jak napoprvé. Má to spád! Má to sexy hlavního hrdinu, máto pěkný bitky ( i když je vidět, že rozpočet byl chudčí), ale líbilo moc. / 20-27.8.2023/ ()

Freemind

Když dva dělají totéž... a podobné banality. Samostatně bych tomu čtyřku nedal, ve srovnání s Vikingy ale musím rozlišit. "The Last Kingdom" měl skromnější produkci, ale za to nemrhal penězi a soustředil se na tom nejdůležitějším - dobrém scénáři a hereckých výkonech. Bojové scény jsou úsporné, ale středověce brutální, kulisy skromné, ale autentické. Na nízký rozpočet doplácí jen CGI, které je někdy až rozkošně neohrabané, to se ale doufám časem spraví. Na druhou sérii se dost těším. ()

italka63

Rozjelo se nám to výborně, z klučiny vyrostl vcelku pohledný rádoby Dán, který, jak jsem si všimla, hodně obstojně jezdí na koni a větší porce ega mu není cizí. Tak uvidíme, jaké to bude dál. ()

Helo

Ze skvělý předlohy se nakonec podařilo vykřesat její důstojný převedení na obrazovkový pixely. Tak jak to bejvá, i tady se občas najde pár slabších chvil a LHfašisti si zase budou rvát vlasy nad přemírou kožešin, ale u Ódina, jakkoli je Uhtred syn Uhtreda ze začátku vlastně nesympatická impulsivní postava, tak postupně vyroste, nabalí k sobě řadu dalších skvělých postav (Finan!) a všechno skvěle završí v epický, koulervoucí poslední sérii, jakou mu spousta jiných seriálů může jen závidět. Destiny is all! ()

Colby Sawyer

Last Kingdom ze začátků působí jako levný bratranec Vikings, který se chce na bratránkově popularitě svézt. První série je fajn, ale nemá to ten top moment, ani ty nejlepší postavy. S dalšími dvěma sériemi se však toto mění. Charaktery se zlepšují, boje jsou akčnější a atmosféra hustější. S přibývajícím počtem dílů roste napětí i nové zajímavé zápletky, z Uthreda se stává jeden z top televizních sympaťáků a celkově se jedná o jednu z nejlepších seriálových tvoreb posledních let, která pevně vzdoruje všem nástrahám natahovaných seriálů. Po čtvrté sérii konstatuji, že je to pořád top záležitost. Je zajímavé, že první série Last Kingdom vyšla v roce poslední dobré série Vikings. Skoro jako by bylo místo jen pro jeden dobrý vikinský seriál, a tak byla předána pochodeň. Letos (léta páně 2020) si Uthred a spol stále drží prvotřídní kvalitu a Vikings jsou ve smrtelné křeči. Těším se až se s Uhtredem budu moct znovu vydat na cestu ke získání vysněného Bebbanburgu! ()

Aiax

První sezóna výborná, potom už do toho začal kecat Netflix, takže od třetí do začalo sklouzávat ke stále větší amerikánské stupiditě. Čtvrtá už je prakticky nekoukatelná, vypnul jsem to asi po pátém dílu. ()

Ediebalboa

Přímočará středověká jízda, kde navzdory současným trendům není prostor pro žádnou vatu plnou mytologií, plytkých příběhů vedlejších postav z hospody nebo draků, nemrtvých a jiných potvor. Amen. The Last Kingdom se skálopevně drží svého hlavního hrdiny Uhtreda prostor pro ostatní nechává jedině, když jejich osudy hýbou ústředním dějem, potažmo celou historií. Na poměry dnešní filmařiny možná triviální, leč s uplývajícími sériemi vhodná strategie, díky které se seriál vyvaruje slepých nebo nedořešených dějových linek. Ono to dost dobře ani kvůli bravurní předloze nejde. Britští filmaři si ze všech knih vybírají to nejlepší a vyjma poněkud laciného úvodu svou historii v maďarských studiích tvoří jen bezchybně.***Neplatí pro 5. sérii, která si z knih i historie bere už jen naprosté minimum a její děj se rozutíká do všech možných směrů. Stále však zvládá tato poslední Uhtredova etapa seriál uzavřít s mnohanásobně větší grácií, něž svého času dokázali géniové Benioff&Weiss u pohnojeného konce Game of Thrones. ()

sofiapetra

První dva díly nebyly špatné, ale průměrné, od třetího se to rozjelo a Uhtreda jsem si maximálně oblíbila. A věřím, že se testosteronem vyfutrovaný Alexander Dreymon líbí spíš ženským než chlapům (ty závistivé narážky v komentářích na jeho "metrosexuální" zjev jsou vážně zábavné:), kteří na to koukají asi víc... krví se tam rozhodně nešetří. Kromě obdobných Vikingů to lehce připomíná i Hru o trůny, která je sice příběhově a scénáristicky o level výš, ale ani tenhle seriál neurazí a je velká šance, že si ho oblíbí stejné publikum. Navíc to není celé vymyšlené, vychází to z historických pramenů. Složité téma křesťané kontra pohané, je tam podáno srozumitelně právě skrze postavu vzpurného Uhtreda - a to že sám mnohdy neví, kam patří, je na tom nejzajímavější. ()

BarryLyndon

The Last Kingdom s01e01 Docela pecka IMHO. Jasně pořád slabší, než Vikingové a tady mají taky podstatný part, ale tááááákhle lepší než Boring Executioner. A je tu taky Ragnar a taky řádný badass V BBC se vcelku pochlapili a v klidu by se to mohlo odehrávat ve stejném světě jako zmíněná pecka od History. Překvapení a prozatím palec nahoru, snad to bude povedené celé a ne jenom první epizoda, která byla docela našláplá dějem vzhledem k malé stopáži a to i ve srovnání s Vikingy, tak snad to teď nespadne do patosu a epizodnosti. ()

ProNotor

Historický seriál, který mě v první sérii moc nenadchl, ale postupem času si mě získal, druhá série byla celkem zábavná, dost akce a vzrušení a třetí série jedny velký jatka a to já můžu. Dospěli jsme konce a musím říct, že Netflix poslední dobou dojebal, co se dalo, nakonec i mnou oblíbený seriál. Hodnocení neklesne, jen poslední série zaprodána něčemu, co se mi ani nechce jmenovat a na to, že hrdina smyšlen, tak dostal opravdu korunu. Všechno dopadlo, jak mělo, ale radost mi to na tváři nevykouzlilo. Prostě sebeklam nebo uspokojení, jaké tvůrci asi chtěli. Navíc gender asi ovládá i populární scénu a s tím já nikdy ohledně historicky založených seriálů a filmů se neztotožním. ()

Desgenais

Srovnání s Vikingy se nabízí a u mě TLK vede. Především neobsahuje tolik nelogičností a historických nepřesností, jako jeho slavnější kolega z History Chanel. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD