Pátek třináctého 2

• USA Friday the 13th Part 2 (více)

Jason Worhees - o kterém si všichni mysleli, že se utopil v Crystal Lake - se vrací s obrovským arsenálem zbraní a mstí se neznámým lidem, kteří táboří u jezera. A začíná hrůzostrašná podívaná! Pět let po masakru rozpoutaném v nově otevřeném prokletém táboře Křišťálové jezero šílenou Pamelou Voorhees, nesmyslně mstící nešťastné utonutí svého syna Jasona, je zprovozněn sousední tábor. Jenže Jason nezemřel a nezemřela ani žízeň jeho matky po pomstě na nové generaci táborových vedoucích a každém, kdo se motá kolem. Začíná další bouřlivá noc u Křišťálového jezera a s ní další hrůzná jatka. Pokračování úspěšného kempařského slasheru Seana S. Cunninghama debutujícího Steva Minera. (Magic Box)

Wacoslav1

Tak Jason Voorhees nastupuje na scénu. Bohužel jako totální tupec s pytlem na hlavě. Neříkám, že dvojka je špatnej díl. Pár povedených vražd se tu najde (hlavně smrt vozíčkáře) ale přijde mi to celý takový nedodělaný a amatérský. Ono to bude asi i tím, že se jedná o debut Steva Minera coby režiséra a nezvládl to ještě tak dobře vybrousit. V rámci série to určitě nijak nekazí její jméno, ale jsou o dost povedenější díly než je tenhle.50% ()

petero

Takto to má byť. Mamičku treba pomstiť. Po hroznej jednotke prichádza nabušená, atmosferická, režisérsky nadpriemerná vyvražďovačka, kde Jason nemilosrdne a bez absolútneho zaváhania masakruje každého koho stretne hlavne obľúbenou mačetou. Skvelá kamera, strih a hudobný motýv z hohoto dielka robia skvelí hororový zážitok. ()

pepo

Trošku lepšie než jednička ale stále žiadna sláva. Celá mytológia okolo Jasona nie je vymyslená zle, ale bohužiaľ tie filmy okolo sú dosť srágora. Sorry, rednek vo flanelovej košeli a sáčkom na hlave nevbudzuje žiadny rešpekt. ale je to stále lepšie než ako 60 ročná žena v pästnom súboji s teenegerkou vo finále jedničky. Stále nechápem ako táto séria môže byť hádzaná do jedného vreca s Halloweenom alebo Nightmare on Elm street. Snáď pochopím pri trojke a ak nie spánom Vorheesom to vzdávam. ()

Xmilden

Jason poprvé promluvil a hned je to znát. 10 zářezů na rukojeti mu již nikdo neodpáře. Režie se chopil Steve Miner a na kvalitě se to projevuje. Přestože teda ani první díl nebyl nikterak slabý. Nejvíce mi bylo líto sympaťáka na vozíčku, ale na city Jason prostě nehraje. Vozíčkář + mačeta v hlavě = 1:0 pro Jasona. PS: Copak ti lidi nemůžou jezdit k jinému jezeru? :) 70% ()

darkrobyk

Především hudba a atmosféra společně dokázaly, že jsem si po dlouhé době užil trocha strašení. Skladatel H.Manfredini se sice narodil v USA, ale nejen jeho jméno mi připomíná, jako by skládal v duchu italské horrové školy 80.let. Smyčce samozřejmě užívá kdekdo, ale s děsivým šepotem přišel právě on v prvním díle. Jistě, žádné veledílo to není, herci standardní, efekty tak akorát - klidně mohly být více gore, Jason občas překvapí slabým místem ( kácí se po úderu mezi nohy), ale přese všechno jsem si film užil, což o řadě současných horrorů říci nemohu. A jako plus jsem hodnotil i rekapitulaci prvního dílu v úvodu, člověk přeci jen časem zapomíná... ()

Hrabka

Oproti jedničce je tohle mírný pád dolů. Některým se sice pokračování líbí víc, ale mně teda rozhodně ne. Chybí tady napětí, které v jedničce bylo. Vraždy jsou hodně odfláknuté a předvídatelné, v jedničce jsem se alespoň párkrát leknul. A navíc je tady záběr na každý mord nanejvýš tak pětivteřinový. Čekal jsem přece jenom víc než jen jednoduchou vyvražďovačku. Pochválit můžu hudbu, která se snaží, co to jen jde, navodit tu pravou atmosféru, ale bohužel jen to nestačí, a tak se jí to moc nedaří. Nejlepší tak na filmu byly záběry z jedničky a právě provázání s předchozím dílem. Uvidíme, jestli další díly budou lepší, šanci jim určitě dám... 40% ()

juta

Série, která je v mnohých očích považována za to nejlepší, co slasher žánr nabízí. Já vám nevím, první dva díly nejsou nic extra. Druhý díl je pomalý. Hodinu se nic moc neděje a všechno je narvaný do poslední půlhodinky. Jednohubka, která se nemusí vidět vícekrát. ()

JohnnyD

Halloween stvoril žáner, Friday the 13th zadefinoval jeho pravidlá. Debilní teenageri, sex, riedky dej, krvavé mordy, dychberúce tempo, niekoľko šokujúcich ľakačiek (okno!) a jedna z najlepších final girls Ginny. A k tomu neopakovateľná atmosféra letného kempu. Tak ako jednotka je definitívny whodunit, toto je definitívny slasher ako taký. PS: môj rebríček série: F4, F1, F2, F3, F6, F5, F7, F8, F10, F9 ()

Nin

Ani ve dvojce Pátku třináctého ještě není klasické vzezření Jasona s jeho maskou a mačetou. Místo toho tu máme jakého si "bag-mana", který má na sobě jakýsi papírový pytel s dírou na jeho jedno vidoucí oko. Je to trošku creepy, ale rozhodně se nedá říct, že by to byl nějak stylový vzhled. Máme tu ještě víc teenagerů než v jedničce a holky jsou ještě víc sexy, ale jinak jsou to ještě větší ňoumové a ploché charaktery. Jason je začne poměrně rychle vraždit, a to s žádnou velkou představivostí. Často jen Jason používá jako správný vidlák vidle. Postavy se mi mezi sebou docela pletli, a tak jsem pak velmi rychle ztrácel přehled o tom, kdo je ještě živý a kdo ne. Celkově je dvojka Pátku dost slabota. Slasher, kde toho není moc zajímavého. (5/10) ()

S.Quentin QUALE

Jason Voorhees nikdy nebude mým oblíbencem. Otázkou je, jestli s čím dál víc plesnivějšího a červama prolezlejšího xichtu se zastaralou maskou a mačetou jde vůbec něco víc vytřískat, když už natočili 9x to stejný, a ani to desáté, omlazané scifi nestálo za nic. Je opravdu smutné, když ho po deseti pokusech musel pumpnout až Freddy, což považuju za lepší biják než všechny samostatné P13. Vrchol série podle mýho přichází se třetím dílem. ()

Ruut

Ještě furt to není ono - Jason je celkem obyč střízlík, který má "lidskou" chůzi a aspoň že tu jsou ty kozičky. ()

mzss1

(54%) Máme tu druhou část této celkem známé hororové série. První díl mě teda moc nechytl, pomalé tempo, pár amatérsky natočených vyvražďovaček a trapná postava Jasonovi matky. No, druhý film nám zezačátku rekapituluje cca posledních 5 min v závěru původního snímku a pak nám během dalších 3 minut uzavře hlavní postavu v předešlém příběhu. Poté se začne rozvíjet dějství nových postav a začne to celé nanovo. Postavy mi naštěstí už nepřišly tak nudné a otravné – takže aspoň nějaká změna k lepšímu. Vraždy jsou opět obyčejnější, ale sem tam se na ně dívá už lépe, zejména finální cca 20 minutovka se už víc rozjede. Vidíme tu už konečně Jasona (sice má na sobě takový prostěradlový pytel, takže vizuálně nevypadá moc děsivě) ale nevadí. I klasické hudební theme mi zde přišlo snesitelnější, tak už jsem si na ten soundtrack zvykl. Celkově to není žádná velká pecka, podruhé bych si to už nepouštěl, je to taková lepší verze jedničky. Nicméně furt lepší než drátem do oka. Stopáž byla kratší, takže to nakonec bezbolestně uběhlo. ()

kingik

Oproti jakýmkoliv dnešním teenegerovským slasherům tohle dílo působí značně vyčpěle. I když několik momentů nepostrádá zajímavost, ale osobně staré horory moc nemusím. Veterán Steve Miner natočil celkem průměrný horor, který se snaží, ale je mu to málo platné. Slabota. ()

dr.horrible

Malinko menej blbé ako jednotka, zato nudnejšie, bez atmosféry a herci sú možno ešte drevenejší. Jasona celý film neni vidieť, takže je to v podstate to isté, ako keď vraždila jeho matka. Samotné vraždy sú asi na rovnakej úrovni ako v jednotke a celkovo je to skrz naskrz priemerné. Za zmienku stojí asi len super scéna s krysou. ()

LION-MR.T

Konečně se objevuje můj vzor. Trvá to,než se ukáže a ještě s pytlem na hlavě a chová se jako malé dítě,ale co se dá dělat,je to dement z lesa. A to více je tenhle díl zajímavější,zvláště,když třeba nijak neznáte Jasona,ale myslím,kdo by ho na csfd neznal je to veliké překvapení. Tak trochu jako první díl,ale máme tu Jasona.Konečně! ()

Anderton

Z vôd podpriemeru vyťahuje Piatok trinásteho časť dva záverečná solídna polhodinka a kvalitná hudba. Jason síce vraždí ostošesť, ale kým príde na teenagerov, trvá to doslova vyše päťdesiat minút a ťažko povedať, prečo je scenár napísaný takýmto netradičným spôsobom. I keď sa to nakoniec veľmi slušne rozbehne, tak sa toto retro nedá brať dnes vážne aj kvôli takým dokonalým scénam, ako dievča so zapnutou motorovou pílou v ruke proti neozbrojenému vrahovi, ktoré ho ani s touto "menšou pomôckou" nedokáže zabiť. ()

Frajer42

No, s porovnáním s prvním dílem bych to viděl jako skok dopředu. Sešla se nám tu moc pěkná sestava, zvláště ta ženská část, a tak bylo na co koukat. S jejich hereckým uměním to bylo sakra horší. Ale s tím si tvůrci hlavu nelámou o to tady nejde. No, ale ten konec. On se vážně nechal zmlátit od ženský? To si říká vrahoun. Ani si nedovedete představit, jak u mě klesl. Ten konec byl dementní. Kdyby nakonec všichni chcípli, tak bych se vůbec nezlobil, ba dokonce bych byl rád. Jo a ještě mě docela naštvalo, že něco více než polovina lidí z nepochopitelných důvodů odjela do města a vyhla se tak potenciálnímu masakru, který mohl být gigantických rozměrů. Lepší než první díl, ale s hodnocením zůstanu u * *. ()

PetrPan

Ve dvojce už nemá cenu se vyhýbat spoilerům, protože poprvé a už navždy se ujímá mačety, sekery, nože, vidlí, krumpáče, sekáčku, kladiva, šroubováku a pily rámovky sám Jason. Naučil se umění přežívat svou smrt, což ještě zopakuje mnohokrát, a vydává se na dlouhou cestu za pomstou na všech, kteří se pod jeho nástroje zkázy dostanou. Tady ještě nedosahuje onoho charisma vražedného bezduchého terminátora, byť už má slušně našlápnuto, dojem kazí jeho vcelku vychrtlý představitel Warrington Gillete a zejména maska v podobě zavázaného pytlíku od mouky. Steve Miner, který už se podílel na produkci prvního dílu, se nepokouší o nic nového, což je na jednu stranu dobře, protože se mu podařilo udržet minimálně co do prostředků vytváření napětí to dobré. Na druhou stranu se de facto díváme na ten samý scénář, který se liší snad jen identitou vraždícího maniaka. Opět tu máme skupinku táborových vedoucích u Křišťálového jezera určených k likvidaci, v níž snadno identifikujeme ty, kteří se později s Jasonem utkají v poslední bitvě o přežití. Tady se musím pozastavit u hlavní hrdinky (Amy Steel), která zpočátku vypadala daleko sympatičtěji a přesvědčivěji než její předchůdkyně (Adrienne King), bohužel v závěru z ní scénář udělá naprosto vylízanou pizdu, která má místo mozku z piva kostku a právě finále, které je bohužel ještě trapnější než minule, mě dovádí ke čtyřem hvězdám. Jinak vytýkat Jasonovi nedostatek gore je trošku mimo, nejen tento díl totiž prošel drastickými úpravami díky zásahu MPAA a mnoho brutálních útoků páně Voorheese tak ztratilo na své nechutné přitažlivosti. A ano, Pátky, snad až na ten první, nikdy nepobraly příliš fištróna a překvapením může být pouze to, zda tentokrát Jason zvolí úder mačetou do hlavy nebo zásun krumpáče do prdele, každopádně navždy zůstanou ve zlatém fondu každého pravověrného fanouška slasheru. Až na specifickou Noční můru nic dokonalejšího totiž v téhle krvavou zábavou posedlé a pro mnohé i pokleslé odnoži hororu nenajdete. Silně nedoporučuji zapřisáhlým milovníkům dobrých filmů a originality. Edit komentáře a hodnocení přesně na den magických 13 let od posledního zhlédnutí. (Původní komentář odeslán za Jasonem do pekla, původní hodnocení kupodivu stejné) ()