Gangy New Yorku

Režie:

Martin Scorsese

Hudba:

Howard Shore

Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis, Cameron Diaz, Jim Broadbent, John C. Reilly, Henry Thomas, Liam Neeson, Brendan Gleeson, Gary Lewis, Stephen Graham (více)

Příběh se odehrává v New Yorku v letech 1846 až 1863. Irští přistěhovalci a původní britští a holandští osadníci se formují do pouličních gangů, aby převzali kontrolu nad organizací života a obchodu v jeho ulicích. Film se soustřeďuje na dva nejdůležitější gangy. Dead Rabbits („Mrtvé králíky“) a Native Americans („Rodilé Američany“). Ústřední postavou je mladý Ir Amsterdam Vallon (Leonardo DiCaprio), který chce pomstít smrt svého otce (Liam Neeson), bývalého vůdce gangu Dead Rabbits. Mužem zodpovědným za jeho vraždu je Bill přezdívaný Řezník (Daniel Day Lewis), hlava konkurenčního gangu Native Americans. Roku 1860 je Vallon propuštěn z vězení a postupně nahradí svého otce v roli vůdce gangu. Jeho hlavní myšlenky ale patří pomstě. Plán mu však zkomplikuje vztah ke krásné ale nevyzpytatelné kapsářce Jenny Everdane (Cameron Diaz)... (Intersonic)

Biopler

Snažiace sa chronologicky vykladať dej ako Casino, no s množstvom slabých dialógov, s množstvom informácií nasúkaných a pôsobiacich ako jeden veľký blábol. Kladom je ozaj výkon Lewisa a výprava, záverečná myšlienka a záverečný song + Martyho réžia. ()

actor-SP

Je to len moje subjektívne hodnotenie tohto filmu alebo vám tento film nič nedá po obsahovej stránke? Scela jasná americká koko*inka s fantastickým Scorsesom a Day-Lewisom, no dojem z tohto filmu je len priemerný. 4* len vďaka Scorsesovým umením a zaujímavým koncom. ()

yamk5

Chápem prečo tento film vo svojej dobe pohorel a chápem prečo sa teraz naň nespomína. Stačí počkať a objavíme zlato. Inak mohutné dielo, ktoré zachádza do zbytočných detailov, ktoré neskutočne na Martinovi S. milujem. Núti nás myslieť ako on, vidieť príbeh jeho očami, nie svojimi a chápať ho presne tak ako on chcel. Mne to vôbec nevadí a vadiť ani nebude. Nie je to jednoducho film na jedno večer a škoda, že to teraz všetci tak berú, ale všetko vylieči čas. Fakt. ()

Jajar

Čistě mainstreamová show s velkolepou výpravou fungující jako docela povedená jednohubka. Od prvního záběru mají Gangy New Yorku nulovou ambici autentičnosti, spíš se jedná o záměrně cynickou zábavu. Nic zásadního, přesahujícího, nebo zapamatováníhodného. Já se spíš nudil, každopádně svého diváka si to určitě najde. ()

Stíba

Na Gangách je vidět, že si v nich Scorsese plnil svůj dávný sen. Podle toho jak jsou ale natočeny i celkem chápu, že se to někomu nemusí líbit, on to totiž není zrovna blockbusterový mainstream jak asi mnozí čekali. Je to zvláštní (a snad jediná) gangsterka, které se odehrává v době 60. let 19. století, tedy dávno před nástupem všech těch zámých zločineckých gangů kolem Colosima, Torria nebo Al Caponeho, s velmi osobitým vyobrazením, podáním a na svojí délku vcelku poklidným, nekolísavým ale sofistikovaně rozvedeným průběhem bez špetky hluhých míst. Já osobně, jsem se cítil, jako bych v těch nesmírně autentických ulicích a náměstíčkách byl a film se mi svojí atmosférou a nenuceností dostal pod kůži. K tomu ale kromě Scorseseho režie také hodně přispěla postava Billyho Butchera, kterou opravdu neskutečně stvárnil Daniel Day-Lewis. V poslední době si nepamatuji na tak skvěle ztvárněnou postavu, až mi bylo trochu líto jak jednoznačně tu zastínil rovněž výborného DiCapria. ()

Bird_house

Takový jednoduchý příběh o pomstě, který je čitelný od začátku až do konce, říznutý politickým tématem tehdejší doby.. Na tento film jsem se díval pouze z důvodu hlavní postavy - Leoše.. Přesto si myslím, že to je jeden z jeho slabších filmů..!! Nejvtipnější je proměna do moderního New Yorku roku 2oo2..!! ()

HappyDeath

No já nevím, ale 152 minut čekat, než se zavře jedno skleněný oko (které navíc patřilo tomu nejlepšímu rváči, frajerovi co si ho sám vyřízl ale hlavně vrhači nožů!!!!!) mi přijde až trochu patetické. Na popis Americké historie ani na herecké výkony si nelze stěžovat, ale natáhnout to na 2,5 hodiny bez nějakého spádu? Víc než jednotlivým postavám se mohly věnovat době samotné. A taky se tam asi mohlo i něco dít...Nebylo to špatné, ale na Scorseseho zbytečně ploché, prázdné a nudné. Škoda. ()

ozeki

Gangy New Yorku určitě nejsou Scorseseho nejlepším filmem. Nejsou jeho nejlepší gangsterkou. Nejsou ani filmem, který by si chtěl člověk pouštět opakovaně. Jsou ale zas a znovu filmem, ve kterém můžete sledovat ty nejlepší herecké výkony, tady v tom případě výkon. Role Daniela Day-Lewise je sice zatraceně dobře napsaná, ale k zhodnocení toho, jak se jí zhostil, prostě dochází slova. To se musí vidět na vlastní oči. Škoda toho zlatýho plešouna, ale souboj s Adrianem Brodym v roli Pianisty byl příliš velké sousto. Dobová výprava je hodně rozmáchlá, chvílemi ale připomíná divadelní kulisy. Příběh je z kategorie hodně jednoduchých, ale prosťáčky, mezi něž se řadím, neurazí. DiCaprio i Cameron Diaz dost zaostávají. Prostě hlavní důvod, proč si film i přes spoustu odrazujících komentářů pustit, je Billy the Butcher. ()

HenryIvan

Film je bohužiaľ nevyvážený. Obsahuje mnohé dychberúce scény, výborne herecké výkony či zaujímavé námety, no kamera, hudba a efekty sú občas čudné, réžia sa Martinovi tentokrát až tak nevydarila a hlavne a to je podstatné, je dlhý. Pokiaľ Scoresese chcel obsiahnúť naozaj všetko, mohol to rozdeliť do dvoch filmov. Nie je až také ťažké nájsť pomyselnú hranicu. Mohol to však aj okresať, to sa teda dalo. Predpokladám, že chcel upozorniť na zaujímavú epochu amerických dejín, chcel sa na to pozrieť z trochu inej perspektívy a hlavne chcel vzdať hold New Yorku. Fair enough. Podarilo sa mu to, no film nie je úplne dokončeným artiklom a úprimne sa dal urobiť aj lepšie. Treba však pochváliť Lea, Cameron a ostatných a hlavne Daniela Day-Lewisa, najmä jeho výkon bol (ako inak) bravúrny. Nepoviem, že sa mi Gangy New Yorku vryjú do pamäti alebo žeby sa jednalo o Martinovu najlepšiu tvorbu, no nie je to zlý film, to vôbec. ()

Cruchot

S panem Scorsesem jsem nikdy nebyl na stejné vlně. A ani tímto snímkem se to nezmění. Doplnil jsem si zase jeden z filmových restů a nebylo to úplná ztráta času, ale... Vizuálně je to jako obvykle pastva pro oči. Kostýmy, lokace, nasvícení, komponování scén... Prostě se na to hezky kouká. Herecké obsazení je také jako obvykle luxusní. Takže řekněme zhruba první polovinu filmu jsem byl víc než spokojený. Pak jakoby film pomalu ztrácel tah na bránu. Příběhově to začne nudit a nabaluje se spousta dalších a dalších motivů, až přestane být jasné, co tím vším chtěl pomyslný "básník" říci. Amsterdamova pomsta a jeho vztah s otcem popřípadě další otcovskou figurou, která otcovu smrt způsobila. Irská otázka. Imigranti a jejich "vřelé" přijetí "starousedlíky". Otázka Afroameričanů a jejich "vřelého" přijetí ze strany "starousedlíků". Náboženské rozpory. Bohatí versus chudí. Zneužívání žen. Dětská práce. Občanská válka a otázka verbování do armády či (ne)smysluplnosti války a jejích obětí. Politika a volby. Život v New Yorku té doby. A v neposlední řadě samozřejmě samotné gangy v New Yorku. Je toho tu opravdu dost a dohromady úplně nefunguje. Tahle příběhová a tematická roztříštěnost mi tu vadila asi nejvíc, i když chápu, že vměstnat vše do jednoho filmu (i když tříhodinového) není snadné. A jak jsem psal úvodem - nálada, způsob uchopení a vyprávění pana režiséra mi tu znovu úplně nesedly. Takže více než *** mistrovi nepřihodím. ()

chlebos

Scorseseho filmy mám moc rád, ale tenhle se mu moc nepovedl. Výprava je sice velkolepá, ale těch 100mil tam zase tak vidět není. Ani jedna postava není na tolik věrohodná, aby se člověk mohl do příběhu ponořit, není to vina herců ty hrajou seč jim síly stačí (DiCaprio ze své ploché postavy vytěžil maximum), ale na vině je především scénář. Možná za výsledek může i producent a nebo se hold i mistr Scorsese seknul a něco mu tak úplně nevyšlo. Každopádně mu přeji vysoké výdělky, protože i když jsem film takhle pomluvil pořád je to nadprůměr ve srovnání s tím co se teď točí... ()

Titus

Skvěle podaná historie gangu z Five Points (i když tvoří pouze pozadí). Také mě dostala hudba a řekl bych, že po jeho oscarové roli je role Billa "Řezníka" nejlepší rolí kariéry D. D. Lewise. ()

pistik

Asi takto: Gangy v New Yorku ako film celkovo, réžia, scenár, kamera, zvuk,.... proste len za 4* Lenže Gangy v New Yorku (všetko ostatné) plus výkon Day-Lewisa je jednoznačne za 5* ()

BDMarty007

Tenhle film mi nepřipomíná nic jiného co jsem kdy viděl a ač sám přesně nedokážu říci proč, fascinuje mě a kouzlo se neztrácí ani po opakovaném shlédnutí. Asi je hodně zajímavý tím, že ukazuje poměrně nedávnou americkou minulost, tak jak není moc známá. Prolínání celkem moderní společnosti s něčím, co hodně připomíná ranný středověk jen o pár ulic dále. Netušil jsem, že i takhle vypadal New York v 60. letech 19 století. Ukazuje, jak bolestné bylo ono míšení kultur, národů a ras a možná trochu naznačuje, proč si americká společnost ještě udržuje určitou barbarskou agresivitu tolik důležitou pro přežití a expanzi, zatímco tradiční pilíře Evropské civilizace spíše degenerují a slábnou. Asi mi ten film pomohl lépe pochopit Ameriku a kamarád z Anglie mi řekl o filmu totéž, tak na tom asi něco bude. Z čistě filmařského hlediska by se dalo leccos vytýkat, zejména určitá rozvleklost střední části, příliš krásný vzhled Leonarda DiCapria v závěru filmu, ač byl předtím zjizven... Naopak Daniel Day-Lewis mi celkem dobře sedl, děsivě šílený, jako vždy. Navzdory všem výtkám se ale podařilo vytvořit velmi autentický obraz a pro mě je tento film obohacující záležitostí. Všem doporučuji k vidění, už i proto, že i názory renomovaných kritiků jsou hodně polarizované a je asi hodně individuální, co si kdo z filmu odnese, jak u koho zarezonuje. ()

jda23

Jeden z najvacsich hereckych stretnuti vo filme, aj DiKaprio je iny ako v 600 milionovom Titanicu a jeho skutocne narocna rola. Pomsta nieje uplne presny výraz pre hlavnu črtu filmu a s tym sa citovo zahrava ako s divakom, tak s hlavňákom samotným, réžia a jej posádka. Scorsese vložil mimoriadne citlivu prácu, neprijemne neviditelnu hmlu do záverečnej rezanice a jedneho z naj-gangstrov vobec. Nič populárne(i ked to tak znie), skor Filmovy Klub než pasová výroba, i ked oslava herectvu .A nielen len za to *****. Daniel Day-Lewis uz tradicne no comment. ()

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

12.08.2015

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)