Texaský masakr motorovou pilou

• USA Texas Chainsaw Massacre

Pokračování hororu, ve kterém skupina influencerů zamíří do Texasu vdechnout život městu duchů, ale narazí na Leatherface, proslulého vraha s maskou z lidské kůže. (Netflix)

silentname

Asi pôjdem proti prúdu mnohých mojich obľúbených komentátorov (recenzentov) na CSFD, ale musím byť úprimný. Mne "Texas Chainsaw Massacre" dokopy len neskutočne liezlo na nervy svojou neschopnosťou priniesť niečo, čo by bolo zaujímavé. Až na pár výnimiek, ktoré si tu spomenieme. Myslím si, že scénka v autobuse vie byť poriadny masaker a niektoré scénky skutočne vyzerajú poriadne graficky. Takže ak už nič iné, tak sa aspoň reálne dočkáme aj skutočného masakru. Istým spôsobom sa dá povedať, že som celkom bol okey s našimi dvomi sestrami (hoci nebudeme si to zastierať, je nám úplne jasné, že to budú posledné dve preživšie úplne od začiatku... ak ste o tomto pochybovali, tak fakt neviem čo povedať)... to puto celkom fungovalo a veril som im to. Dokonca si myslím, že miestami bola Melody aj celkom chytrá. Ale to neznamená, že by neurobila tiež niekoľko sprostých rozhodnutí. No potom sú tu tie veci, ktoré mi liezli fakt na nervy. V prvom rade, sú tu minimálne 3 postavy, ktoré z nejakého dôvodu po smrteľných zraneniach na chvíľu vstanú z mŕtvych, aby mohli ešte nejakým spôsobom sa vrátiť do deja. A absolútne to nefunguje. Príbeh je predvídateľný od A do Zet. Viete presne čo sa stane, viete kto umrie... dokonca viete aj odhadnúť kedy postavy začnú umierať a podobne. Nechápem aj logiku niektorých postáv. Vysvetlí mi napríklad niekto prečo Catherine, keď sa jej podarilo dostať od Leatherface-a preč a mala možnosť použiť dvere, tak ide riešiť otváranie okna? Prečo? A rovnako ma aj štve, že rovnako ako v "Halloween Killsje aj Leatherface v tomto filme zase zloduchom, ktorého tvorcovia očividne chceli mať nesmrteľného. Štve ma to. Úprimne ma to štve. Film mohol skončiť o 30 sekúnd skôr, a nebol by som z neho tak frustrovaný ako som na konci bol. Lebo minimálne by to konečne prinieslo niečo zaujímavé a neočakávané. Takto... je to proste staré. Neviem čo už povedať, tento film je proste mizerný. Nebavilo ma to sledovať, tie klišé ma neskutočne vytáčali a hoci po grafickej stránke vie film ukázať slušnú dávku násilia a silné vraždy, nezakryje to všetky tie negatíva okolo. Proste... nie. Hodnotenie: D ()

Yoshitsune

Svět je rozdělen na dva tábory a nevraživost mezi nimi každým dnem roste. A co že rozdělilo ten harmonický svět ? Byla to snad ekologie ? Né ! Byla to snad genderová rovnost ?? Ne !! Tak že by to byla, ta politika ??? NE !!! Byl to tenhle film, kdy jeden tábor vyčítá filmu že nemá hloubku, postavy sou bez osobnosti a ještě dělají hloupá rozhodnutí. Zatímco ten druhý tábor, je skopokojený protože se zde celkem slušně vraždí a jde se rovnou na věc. A na čí stranu se přikloním já ? No na tu svoji a hned napíšu proč. První, ale jako úplně první Texaský masakr, byl vyjímečný v tom že se s gore šetřilo a velká část násilných scén, byla šikovna zpracována a to mimo kameru. A bylo to z důvodu, že Tobe Hooper - ten který to celé stvořil, neměl moc peněz, takže musel improvizovat a improvizoval slušně, nechal na divácích aby jeho film doděli ve svých představách. On jen navodil atmosféru, nechutné prostředí a dal nám postavy, které byli uvěřitelné. A logicky byl to sám Tobe, který si celý tenhle koncept šikovnosti, zručnosti a propracovanosti zníčil a to hned ve druhém filmu. A za tu dobu, se natočila spousta Texaských masakrů, některé byli dobré, některé průměrné, pak ty špatné a pak je tady Matthew McConaughey se svým Beeyoooo, což je tak moc špatné, že to má vlastní kategorii. No jo, ale kam patří tenhle film ? Tenhle film, patří mezi ty průměrné. A je to z důvodů, které první tábor vyčítá tomuhle filmu, ale nejvíc smutné na tom je to, že takhle to být nemuselo. Nicméně popořadě, je fakt že film má tři.....dejme tomu tři postavy, které sou jakože přijatelné, zbytek postav slouží jenom jako potrava pro Kožeňáka. Tou první je Lila, která mi byla nejvíc sympatická a taky byla nejvíc propracovaná. Druhou postavou je Richter a teď vás zadržím, ano Richter je klasický Texasan, ale taky je to postava která má velkou odvahu a když ho člověk blíže pozná, tak zjistíte, že je to dobrý chlap. A tou třetí postavou je Kožeňák a teď si asi většina bude říkat, jak by někdo jako on, mohl být dobrou a nebo symaptickou postavu, vždyť tady ani nemluví. Kožeňák je tím kdo žije v minulosti, vzpomíná na dobré časy a ty časy má rád, svět v té době byl jednoduchý a prostý. On nerozumí tomuhle modernímu světu, který je plný influencerů, tiktokerů a youtuberů, ale čemu on rozumí, že i oni se schovávají za maskou, která skrývá jejich pravé a zrůdná já, on tomuhle moc dobře rozumí a rád jim ukáže svoji pravou tvář. A doslova mně bolí u srdce, když sem viděl tyhle tři rozdílné lidi a jejich potenciál říct světu o sobě něco více, čím byli a to čím sou teď, ale bohužel neměli tu možnost. Takže shrnutí, velice mně rmoutí to, že sou tady určité náznaky toho, že si někdo snažil dát těm postavám hloubku a navodit atmosféru, ale problémy během natáčení a v produkci, zanechali na tomhle filmu citelné jizvy. Jinak je to dobrá řezničina, nejslabší je to v buse, kde je to takové meh, ale jinak dobrý. Sally Hardesty je až moc podobná Laurie Strode, což je škoda. Některé postavy se tady v jednu chvíli chovají inteligetně, to aby se za vteřinu chovali debilně. Neni to tak špatný jak někteří píšou, jen z toho měl být seriál, který kdyby se propracoval do hloubky a měl by tohle gore a akční scény, tak by to nemělo chybu. () (méně) (více)

Joker Punx

Už to neni co to bejvalo a příběh byl otravná nuda. Gore bylo skvělý, pěkně nechutně krvavý, nejvíc mě zklamala délka filmu. Mohlo to bejt kurva delší do prdele :D Ale ten konec jsem nečekal, ten byl dobrej, protože to byla totální píča. Vlastně všechny postavy stály za hovno :D Já jako fanoušek gore a postavy Leatherface musim dát čtyři. ()

SeBig odpad!

Koho tyhle ludry ještě bavěj? Hory mají oči bez hor a oči, pach krve bez pachu, pak tam nalítne naka trapná bába s kloboukem a myslí si asi že je sára konorová nebo riplejová nebo co a nuda. Hjůvit přibral na váze. ()

Chrustyn

Proč natočit další sequel, prequel, restart, remake, nebo co to vlastně je, filmu který si už skoro nikdo nepamatuje. Nevím, každopádně nový texaský masakr není ani zdaleka tak povedeným filmem, jako nedávné pokračování Halloweenu, ale nudnou sračkou s nesympatickými hrdiny, kterým přejete tu nejhorší možnou smrt. Řemeslně překvapivě slušné a krvavé scény působí příjemně drsně a opravdu krvavě, ale koho to zajímá. Nuda, bez napětí a ani to násilí nebaví (snad jen autobus je mírnou satisfakcí). ()

korbitch22

To je zase uvědomělých keců tady Ježíši Kriste! Co jste čekali? Frančíza Texaského masakru vždycky kulhala na jednu nohu a dýchala Halloweenu a Pátku 13. na záda z pořádné dálky. Dejme tomu že Leatherface není úplně marný vrah, ale ta jeho debilní rodinka srážela celou tuhle sérii do kopru. Posledních několik dílů se úplně nepovedlo a i přesto, že mají menší hodnocení, vesměs jsem si je užil. Nejlepší ze všech stále zůstává Nispelův opovrhovaný remake a přitom je strašně směšné, že nedoceněný Marcus Nispel natočil z obou významných frančíz nejlepší díly. Jeho Pátek 13. a jeho Texaský masakr jsou jednoznačně nejlepšími kousky v daných sériích a jen tady ta banda zaseklých idiotů lpějících na těch starých a mnohdy nesnesitelných dílech nemá šanci jít tomu naproti a uznat nesporné kvality daných děl. Od nového Masakru jsem nic nečekal. Tvůrci se rozhodli jít stejnou cestou jako tvůrci nových Halloweenu, to znamená vše ignorovat a navázat na první příběh, plus do centra dění uvrhnout jedinou přeživší postavu. Takže v tomhle ohledu zdejší tvůrci kradou jako prase, navíc má postava Sally Hardesty úplně stejně debilně napsaný charakter jako Laurie Strode v nových Halloweenech. Zapomeň na atmosféru prvního dílu, nebo vynikající nepříjemnou zvrhlost s dokonalým hudebním podkresem v Nispělově verzi z roku 2003. V centru dění se objeví banda nesympatických čuráckých kreténů, kterým jsem přál smrt od prvních vteřin a jsem neksutečně šťastný, že je Leatherface až na tu jedinou trochu sympatickou rozkrájí na sračky. Ten nesnesitelný banánovník v hlavní roli byl okamžitě na přesdržku. Když se tam dušoval nad jižanskou vlajkou strašně jsem se smál, jak si z toho Garcia s Alvarézem vyloženě dělají prdel. Dokonale reflektují dnešní zkurvenou dobu, ale všimněte si, že černoušek zemře nejmíň brutální smrtí, asi potřebovali být nakonec aspoň trochu korektní. Jakmile na město padne tma a déšť najde se i trocha atmosféry, gore a smrti jsou doslova lahůdka pro úchyláky a já, který žánr hororu Slasher považuju za nejmíň zajímavý, tak jsem si Leatherfaceovo řádění užíval jako prase. Scéna v autobuse totální masakr. Kdo čeká, že se tomuhle podřadnému žánru vyhne nelogické jednání postav, scénáristické sračky a scény na přesdržku, je vážně kokot a větší debilní idiot, než sám tvrdí o tvůrcích tohohle filmu, co čekáte kurva? Tak čumte na Tenent a podobný sračky a neshazujte hodnocení solidním slasherům. Béčko od kterého jsem dostal co jsem chtěl, navíc s výborným koncem. O proti novému Halloweenu který byl vyloženě k zblití, je nový Texaský masakr solidní krvák.55%. ()

Marze

Lide z mesta narazi na nevrazivost podeziravych jizanskych vesnicanu s buranskym chovanim. Nebuduje se tu napeti, jen se na sebe vrsi brutalni sceny. Postavam se tvurci sarkasticky vysmivaji. Ale co je zabavne, dari se vykreslit mladez horsi nez Leatherface. Kdyz je v buse zacne porcovat, proste je odepisete a jiz jen cekate na dalsi brutalni ,nebo zabavne sceny. Ale i ty se omrzi. ()

rollman1

Kritici a srovnávači všech zemí, běžte se vycpat!!! Ve filmu, který se jmenuje Texaský masakr pro rok 2022 hledáte jako co? Drama? Atmosféru? Postavy, které se v průběhu filmu vyvíjí? Dejte si facku a přestaňte už konečně srovnávat nové filmy s těmi starými. Originál byl fajn kdysi, tohle je fajn dneska. Konečně se kožeňák urval ze řetězu a servíruje takové hody, že by se nestyděl ani Jason. Krvavá jízda, která je samozřejmě hloupá, ne tak filmově dokonalá, ale v rámci žánru úplně dostačující. Rychle to letí, není čas na zbytečnosti, hlavně ať už se to řeže a tady se řeže celkem dost. Scéna v autobuse je opravdu parádní, přesto bych jí chtěl ještě delší a krvavější. Konec je už třešnička na dortu. Neříkám, že si film hodně nebere z nového Halloweenu, který obsah Final girl a Nemesis pojal mnohem lépe. I tak se jedná o solidní žánrovku plnou krve, střev a uřvaných lidí. Víc nepotřebujete. Nic už nikdy nebude jako originál, tak se s tím smiřte nebo nečumte na filmy. ()

Flakotaso

Kdyby hlavním zloduchem zůstala konfederační vlajka, zlověstně se třepotající v lehkém vánku, která naši milou skupinku foodpornhrdinů vyděsila víc, než celý nebohý třímetrový kožkař, možná by to byla menší sračka. "Who hired this clown (David Blue Garcia)?" ()

TheEvilTwin

Přesně takové, jaké jsem čekal – otřesné. Společně s novým Screamem a Halloweenem se tak může i TChM řadit k „nedobrým“ pokračováním dobrých kultovních sérií a já zde už od první vraždy věděl, že bude zle. Film má vlastně všechny prvky, které béčkové slashery mívají – otřesné a otravné postavy aka zbohatlé influencery, kterým jediné, co přejete, je smrt, katastrofální logiku, děj začínající klasicky na benzínce, střetnutí místních, doražení do destinace a následně už jen jatka. Gore je prakticky jediné, co lze ve filmu pozitivně hodnotit, protože nic víc tady najít nemůžu. Dokonce ani vraždy nedávají smysl, a to už je teda úplně nová úroveň debility, protože aby nás tvůrci chtěli přesvědčit o tom, že jde někomu zlomit jednou rukou zápěstí a kostí trčící z oběti ji následně ubodat k smrti… Zas a znova z nás dělají debily a už mě to pomalu začíná srát, ostatně stejně jako u výše zmíněných filmů. Je mi zle a komentáře typu „vždyť je to slasher, co bys tady chtěl“ zásadně odmítám, protože když se někdo chová jako kretén po celých 90 minut, těžko se divák může naplno soustředit na krvavé lázně. Vraždící babička a wannabe twist na konci je už jenom výsměch do ksichtu nám všem, kteří čekali obstojnou a alespoň průměrnou slasher žánrovku. Jedna hvězda za gore a přiměřenou stopáž. ()

SOLOM.

Nejnovější Texaský masakr rozhodně není žádným „hitem sezóny“.    Tato kultovní série a dnes už i legendární Leatherface celou svou dobu byli jak na horské dráze. Některé díly se opravdu povedli, jiné absolutně propadli, remake z roku 2003 se těší celkem velké popularitě a prozatím poslední film  Leatherface (2017) byl spíše dosti průměrnou podívanou. Původní film z roku (1974) mám však docela rád a tak jsem byl zvědavý, jak se s tím nakonec tento nejnovější přírůstek popasoval. A musím říct, že příběh samotný moc záživný nebyl, casting (výběr herců) byl přímo otřesný a nebýt opravdu šťavnatého gore masakru, asi bych to odstřelil někde směrem k odpadnímu ohodnocení.    Jenomže právě gore a všechny ty mordy (nebo alespoň většina) se mi líbili a to docela hodně. Nic pro slabé povahy. Krvavý masakr v autobuse jsem si užíval, praskaly kosti, uřezané končetiny létaly do všech stran a počet mrtvých byl rovněž uspokojující. Díky tomu jsem dokázal odpustit i to, že opravdu záživné atmosféry tu bylo málo, dialogy i herecké výkony velmi chabé a návrat hrdinky z prvního dílu, rovněž svým způsobem zbytečný. Co k tomu dodat. Celkovou kvalitou byl tento film podprůměrnou záležitostí, ale po stránce násilí a gore jsem byl docela spokojený. Navíc tu zařvala drtivá většina absolutně nesympatických postav a já hlavnímu záporákovi po celou dobu tak fandil, aby je všechny rozcupoval na maděru, co možná nejbolestivějším způsobem. Takže z nostalgie přivřu jedno oko a Leatherface si nakonec to průměrné ohodnocení ode mně vyslouží. 50% ()

claudel

Během sledování jsem přítelkyní říkal, že je zajímavé, jak se některé hororové série točí už prakticky několik desetiletí, pořád recyklují a stále nacházejí své diváky. A já mezi ně patřím, i když se mi nějaké zpracování nebo nějaký díl nelíbí, tak jsem stejně zvědavý na to nejnovější zpracování. Tentokrát úplně nadšený nejsem. Sice oceňuji rukopis současného světa, nicméně příběh je absolutně slaboduchý. A mužský divák byl vždy zvyklý na výraznou ženskou postavu s notnou dávkou půvabu, což tady zatraceně schází. ()

ARI50

Celkem jsem se těšil, ale tohle fakt ne, buď restart a nebo konec. Člověk musí neskutečně pospojovat všechny díly, a pak dostanu takový krvavý nepovedený příběh. Řezba mi přišla až nesmyslná, příběh hodně ale hodně slabý, a konec to malém pokazil totálně. Po autonehodě to šlo pomalu a pěkně do kytek. Škoda takový film má jméno na svém příběhu a tady tímhle se celkem hodně kazí jeho pověst. Pokud budoucnost chystá další, tak buď radši ne nebo hodně ale hodně napravit. Škoda krvavé skutečnosti. Slabá trojka. ()

ancientone

Just another snaha natočiť novú verziu klasiky, ktorá reaguje na súčasné témy (práca s konceptom final girl, odkazy na Black Lives Matter), ktoré ale v konečnom dôsledku uchopuje veľmi povrchne ako aktuálne trendy a práve na túto trendovosť dopláca. Spolu s tým si nesie také tie klasické neduhy nekonečných remakových sérií (jedným slovom - je to dosť hlúpe). Viac než odkaz na roky 70te je to zacyklený odkaz na 2000ckovú vlnu torture porn filmov. Aj tá snaha o politický podtón vyznieva veľmi v neprospech celého filmu - decká z moderného amerického mesta prídu robiť poriadky do zabudnutého texaského zapadákova. Žánrové stereotypy sa dajú zniesť, dokonca pri správnom uchopení vedia byť aj fajn, ale tak tristne necitlivé uchopenie stereotypov sociálnych (aj s odkazom hixploatačnej kinematografie, postavenej na priepastnej dualite mesto-vidiek sa dá a malo by sa v súčasnosti narábať tvorivo - a komické hýkanie nad konfederačnou vlajkou veru nestačí) je veru na pováženie... ()

JASON_X

Asi největší vadou na kráse nového příběhu o starém Leatherfaceovi je Netflixem (jako už tradičně) podsouvané nabádání bílých holek k tomu, aby randily s černými. Ale budiž zase Netflixu dáno ke cti, že nechal pana Leatherface nemilosrdně a nápaditě odkráglovat nejen milého černouška i s jeho nastávající blondskou, ale i důkladně vykydlit obsah autobusu plného degenerátských "pokrokářských" pitomců z města, přišedších bohorovně na párty do nějakého texaského prdelákova, kde na návsi dosud nemají asfalt, zato tam mají sochu jakéhosi otrokáře na koni a z oken vlají vlajky Konfederace. Krom otravných angažovaných vsuvek o bělošském rasismu mě ještě vlastně silně rozladil fakt, že Leatherface měl na pile střídavě povolený (prověšený) a střídavě utažený řetěz, že mu v ní za tu spoustu let nezvodnatěl benzín, nebo že řezal podlahu i s kovovými trubkami jako rákos. Ale jinak samá velká pozitiva, přesně ten druh filmu, který mají dřevorubci rádi, v práci si o něm určitě hezky pokecáme. Vtipných momentů bylo tolik, že už si je ani všechny nepamatuju, ale myslím že vítězí úvodní vražda nešťastníka otevřenou zlomeninou jeho vlastní ruky. A skvělá byla královna Borgů Krige v roli matky, a taky zlověstně výrazná Fouéré v roli pomstychtivé oběti. ()

matestlust

Já jsem spokojen. Jednoúčelová slasher jízda, bez žádného sraní, na Netflix produkci až nezvykle krvavá ( plus ) a víceméně bez klasických Netflix klišé ( plus ), takže zkrátka old school jednohubka, která milovníka žánru nemůže nikterak urazit. Hrabání se do starého kultu Toba Hoopera, v rámci děje, mi přijde zbytečné, ale nikterak extra to nepokazí celkový zážitek. Já jsem se bavil až nečekaně dobře. ()

oLí

Zase jsem se celkem těšil a doufal v nějaké solidní naplnění potenciálu série a opět jsem spíš zklamán, i když rozhodně ne znechcuen a nasranej jako v případě zrození z roku 2017. Leatherface tu vypadá dobře a s ničím se nesere, má tu hodně prostoru, ale je zase trošku vytuněnej - v některých svých piškuntáliích to je až za hranou - např. když s něčím až směšně přesně hází nebo láme rukou končetiny atp. To bych docela i odpustil, stejně tak tu nesmrtelnost či že je to často až zbytečně moc brutální a tlačí se na pilu, ale chybí tomu atmosféra ! Taková potitulková scéna nebo záběr jak si to Leatherface na začátku mašíruje z pole do silnice je super a takhle nějak měl vypadat celý film. Nejvíc mi totiž vadilo prostředí, vůbec se to neodehrává "v Texasu". Léto, vánek, pole, zapadající slunce, cvrčci.. nic! :) Namísto toho tu máme nějakou zaprděnou papundeklovou kulisu o jedné ulici a pár barácích, to smrdělo laciností a umělostí jako sviňa a celou dobu mi to kazilo dojem ze sledování. Smíšený pocity a na 3* to ani tentokrát asi nebude, na rozdíl od originálu či 2003 remaku se k tomuto už nemám důvod vracet. 4/10 ()

Morholt

Leatherface nikdy nebyl mou oblíbenou zrůdou a Svaté Trojici Myers-Krueger-Voorhees se vždycky bude dívat na záda, ale nemůžu říct, že by mě tady nepotěšil. Láme ruce, řeže hlavy, kuchá, mlátí a vůbec dává všem mimoňům ze severu najevo, že v Texasu platí staré jižanské hodnoty. Navíc všechno se to odehrává v opuštěném skoro až westernovém městečku a kolikrát jsem si říkal, jestli zpoza rohu nevykoukne Wyatt Earp, aby to do magora s pilou našil. Samozřejmě nějaké ty mouchy to má a zejména v závěru, kdy to měl Leatherface de facto spočítané a přesto to nepochopitelně přežil, jsem si málem ukroutil hlavu, ale úplný konec to plně vyvážil. Líbilo a hodnocení (46%) moc nechápu. Sakra je to o chlapovi, co krosí lidi motorovou pilou a přesně to dělá, tak co ku*va chcete? 80% ()

BoPo odpad!

Ešte zbytočnejšie než Texaský masakr motorovou pilou 3D. TMMP 3D sa snažil všetko uhrať cez prsia herečiek. TMMP (2022) je urážkou originálu (a skvelého remaku z roku 2003) po všetkých stránkach. Hlavné postavy začnete neznášať po prvých 5 minútach. Ženskú krásu tu tentoraz naozaj nehľadajte. Postavy, okrem toho že sú povahovo pič* a č*ráci (asi nikdy som v horore nevidel viac nesympatickú bandu postáv), tak ešte cpú do hororu zasrané morálne hodnoty a jazdia na elektro aute. Príbeh sa snaží skopírovať úspech filmu Halloween (2018). Teda návrat postavy z originálu, Sally Hardesty, ktorá 50 rokov čakala na pomstu. Lenže tu nabrali tvorcovia ďalšie dva mínusy. Pôvodná herečka už zomrela, teda návrat pôvodnej postavy s úplne novým ksichtom, nie je návrat. A jej pomsta spočíva v tom, že sa snaží zrúdu menom Leatherface zabiť dialógom. A to najdôležitejšie je fakt, že sa úplne vytratila tá atmosféra podivného vidlákova. Jediné čo môžem pochváliť, tak sú vydarené momenty rozsekávania, rozrezávania a nabodávania. Bohužiaľ, tu zasa každá druhá obeť popiera fyzikálne zákony, a potom čo jej prejde motorovka trupom, tak sa za pár minút zodvihne, a pozbiera posledné sily na útek či boj. Ostuda a napľutie do očí fanúšikom. ()

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru