Detektiv Martin Tomsa (TV seriál)

Krimi

Česko, 1994–1998, 20 h 57 min (Minutáž: 58–83 min)

Marek Vašut, Michal Dlouhý, David Matásek, Petra Jungmanová, Jan Zvoník, Martin Havelka, Erik Pardus, Kateřina Brožová, Jiří Pomeje, Jiří Schwarz, Sabina Laurinová, Svatopluk Skopal, Luděk Munzar, Jaroslav Satoranský, Veronika Žilková, Ladislav Lakomý, Igor Bareš, Zdena Studenková, Josef Karlík, Milena Dvorská, Dana Syslová, Otakar Brousek ml., Šárka Vondrová, Jan Potměšil, Petr Štěpán, Jaroslav Dufek, Pavel Zatloukal, František Řehák, Jana Musilová, Jiří Datel Novotný, Jiří Pecha, Lada Jelínková, Jaroslav Rava, Markéta Hrubešová, Michaela Kuklová, Tomáš Hanák, Pavel Soukup, Veronika Jeníková, Petr Pospíchal, Jaroslav Kuneš, Zdeněk Maryška, Zuzana Slavíková, Petr Halberstadt, Martina Preissová, Roman Slovák, Eva Tauchenová, Nikola Syslová, Jiří Kodeš, Lída Vlášková, Lenka Jelínková, Kateřina Burianová, Lenka Filipová-Kudelová, Miroslava Kolářová, Luboš Ondráček, František Derfler, Jan Kučera, Josef Bouček, Lubomíra Sonková, Tomáš Sagher, Aleš Zbořil, Josef Polášek, Jan Bidlas, Hynek Kubasta, Monika Maláčová, Ivan Urbánek, Jitka Sedláčková, Eva Matalová, Hana Houbová, Aleš Jarý, Karel Adam, Drahomíra Hofmanová, Eva Jelínková, Danuše Klichová, Karel Mišurec, Jiří Štancl, Monika Kobrová, Ladislav Suchánek, František Švihlík, Jan Novotný, Milena Šajdková, Miloslav Kopečný, Jindřich Khain, Karel Pospíšil, Václav Helšus, Karel Hoffman, Stanislav Fišer, Jana Ebertová, Taťána Schottnerová, Petr Jančařík, Pavel Leicman, Eva Vidlařová, Tomáš Mann, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Petr Pelzer, Anna Javorková, Alois Liškutín, Viktor Skála, Zdena Haláková, Daniel Dítě, Ondřej Mikulášek, Ivana Valešová, Marek Daniel, Milena Marcilisová, Vladimír Hauser, Václav Svoboda, Natálie Drabiščáková, Libuše Billová, Jiří Jurka, Ladislava Dujsíková, Jana Janěková, Ladislav Cigánek, Josef Jurásek, Simona Peková, Stano Slovák, Irena Žáčková, Jana Hrušková, Nela Boudová, Vlasta Fialová, Jiří Balcárek, Natálie Mukařovská, Magda Kirchnerová, Stanislav Zindulka, Jan Apolenář, Vladimír Krátký, Jindřich Světnica, Eva Lecchiová, Karel Semerád, Ladislav Mrkvička, Miloslav Jedlička, Roman Židla, Jana Brejchová, Jan Kolařík, Karel Riegel, Zora Jandová, Miloš Vávra, Jiří Langmajer, Ján Kroner ml., Zdeněk Dvořák, Jiří Nebenführ, Simona Stašová, Lenka Termerová, Dagmar Bláhová, Miloslav Maršálek, Filip Menzel, Pavel Šimák, Miroslav Etzler, Pavel Liška, Jan Grygar, Eva Hradilová, Jan Kuželka, Tomáš Matonoha, Martin Trnavský, Kostas Zerdaloglu, Ilja Kreslík, Lenka Čermáková, Lenka Filipová, Leona Ondráčková, Alan Novotný
  • Přemek

Peklo nad Brnem. Mám k tomuto dílku osobní vzpomínku - statoval jsem hned na začátku dílu "Únos zpěvačky", joj, jaká to byla zábava, uvolnit se ze školy aspoň na jeden den... Zora Jandová si tehdy během natáčení stěžovala, že ji nenechali zpívat píseň, kterou pro ni do seriálu napsal manžel Vladimír Merta, ovšem pan režisér Matějka si prosadil pekelný song "Proud, proud hodin pádí / proud, proud máme rádi / proud, proud a žádnej línej kout", což mu asi evokovalo představu toho, jak se "dnes" asi mládež baví...(27.6.2006)

Kdys jsem seriál sledoval docela rád a ani po jeho repríze se u mě nic nezměnilo. Samozřejmě že to není nic převratného, ale nezaslouží si ani, aby se na něho házela jen a jen špína. Marek Vašut je poměrně civilní a do role mi seděl. S ostatními herci je to různé, těch tragických bylo rovněž hodně. Co mě ale zaráží, jsou obrovské rozdíly mezi jednotlivými díly. Některé jsou skvělé (díl Bratři je přímo vynikající), jiné zase nestojí za nic. Ale i tak se jedná o jeden z novodobých současných krimiseriálů, který stojí za pozornost, je však, stejně jako třeba "Černí andělé", silně nevyrovnaný. 50%.(3.7.2008)

Většinou mne bavilo spíš kouzlo nechtěného, ale ono i to neumětelství tvůrců seriálu dovede diváka přitáhnout k obrazovce, aby zjistil, zda další epizoda bude stejně slabá jako ta minulá. A některé díly (třeba "Veronika" - to je ten s "Éos" a její matkou, coby obětmi zločinných přátel) jsou doslova k popukání. Mimo to - Marek Vašut je přece jenom sympaťák a tak mi z toho vychází čistý průměr. Nesmrtelná hláška: "TO BYLO KECŮ VO NĚMCÍCH A JAK JSME DOPADLI? TEĎ TADY MÁME KRETÉNA ZASRANÝHO BARVAMA!"(11.8.2007)

• Neklan006

Poutavý seriál z prostředí brněnského ochotnického televizního studia v nejtemnějších dobách. Máme 4. rokem kapitalismus a soukromými detektivy se to v republice začlo jenom hemžit, s dobou musí jít i naše televize. Producentovi se podaří najmout megahvězdu z hlavního města do role detektiva a celý štáb už si mne ruce nad očekávaným koláčem sledovanosti. Bude to nový Phil Marlow, ale bez americké naivity a komerce. V prvních dílech nás čeká nesmělé tápání herců, scénáristy, scénografa, dramaturga, režie i osvětlovačů. Trhák se nesmí přepálit hned na začátku, rafinovaná atmosféra se bude stupňovat díl od dílu. Do role pomocníka hlavní postavy je pak obsazen nejhorší herec všech dob Martin Havelka a nechtěný humor nehumorně myšlených scén spolu s nudou a trapností dosahuje vrcholu. Suma sumárum - skvěle zachycená bezmoc a totální tvůrčí krize celého podniku ČT Brno v první polovině 90.let. Až pak přišly Četnické humoresky a kvalita odstartovala někam diametrálně jinam.(6.11.2014)

Navzdory tomu, že tento cyklus není příliš dobře hodnocen, dávám téměř plné hodnocení. Na sérii příběhů soukromého detektiva Martina Tomsy mě zaujalo hned několik věcí. Líbí se mi prostředí - Brno, postavy - Marek Vašut, samotné příběhy,Škoda Favorit a také to, že se jedná o počin, který ukazuje případy z moderní doby. Nehodnotím z hlediska kriminalistického (reálnost vyšetřování, atd.), režie a hereckých výkonů. Nerozumím tomu, tak proto jsem bral v úvahu jen mé osobní pocity.(10.11.2006)

• - Při jedné honičce po střechách se Marek Vašut propadl skrze střešní tašky až na půdu. Považuje za velké štěstí že se mu nic nestalo. (sator)

• - Během tří let se natočilo celkem 18 epizod, Česká televize však vybrala k odvysílání jen 9 z nich. (BoredSeal)

• - Celý seriál se natáčel v Brně. (M.B)