Detektiv Martin Tomsa (TV seriál)

Krimi

Česko, 1994, 18x70 min

Předloha:

Ivan Kříž (kniha)

Ivan Kříž

Marek Vašut, Michal Dlouhý, David Matásek, Petra Jungmanová, Jan Zvoník, Martin Havelka, Erik Pardus, Kateřina Brožová, Jiří Pomeje, Jiří Schwarz, Sabina Laurinová, Svatopluk Skopal, Luděk Munzar, Jaroslav Satoranský, Veronika Žilková, Ladislav Lakomý, Igor Bareš, Zdena Studenková, Josef Karlík, Milena Dvorská, Dana Syslová, Otakar Brousek ml., Šárka Marková-Brázdová, Jan Potměšil, Petr Štěpán, Jaroslav Dufek, Pavel Zatloukal, František Řehák, Jana Musilová, Jiří Datel Novotný, Jiří Pecha, Lada Jelínková, Jaroslav Rava, Markéta Hrubešová, Michaela Kuklová, Tomáš Hanák, Pavel Soukup, Veronika Jeníková, Petr Pospíchal, Jaroslav Kuneš, Zdeněk Maryška, Zuzana Slavíková, Petr Halberstadt, Martina Preissová, Roman Slovák, Eva Tauchenová, Nikola Syslová, Jiří Kodeš, Ludmila Vlášková, Lenka Jelínková, Kateřina Burianová-Rajmontová, Lenka Filipová-Kudelová, Miroslava Kolářová, Luboš Ondráček, František Derfler, Jan Kučera, Josef Bouček, Lubomíra Sonková, Tomáš Sagher, Aleš Zbořil, Josef Polášek, Jan Bidlas, Hynek Kubasta, Monika Maláčová, Ivan Urbánek, Jitka Sedláčková, Eva Matalová, Hana Houbová, Aleš Jarý, Karel Adam, Drahomíra Hofmanová, Eva Jelínková, Danuše Klichová, Karel Mišurec, Jiří Štancl, Monika Kobrová, Ladislav Suchánek, František Švihlík, Jan Novotný, Milena Šajdková, Miroslav Kopečný, Jindřich Khain, Karel Pospíšil, Václav Helšus, Karel Hoffman, Stanislav Fišer, Jana Ebertová, Taťána Schottnerová, Petr Jančařík, Pavel Leicman, Eva Vidlařová, Tomáš Mann, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Petr Pelzer, Anna Javorková, Alois Liškutín, Viktor Skála, Zdena Haláková, Daniel Dítě, Ondřej Mikulášek, Ivana Valešová, Marek Daniel, Milena Marcilisová, Vladimír Hauser, Václav Svoboda, Natálie Drabiščáková, Libuše Billová, Jiří Jurka, Ladislava Dujsíková, Jana Janěková, Ladislav Cigánek, Josef Jurásek, Simona Peková, Stano Slovák, Irena Žáčková, Jana Hrušková, Nela Boudová, Vlasta Fialová, Jiří Balcárek

Marek Vašut je dobrý herec, zvládl i tuto roli. Nicméně, seriál působí dost rozpačitým dojmem. Akční scény vypadají lacině a co je nejhorší, tak neakčně. Někdy trocha napětí, jindy nuda...ostatně, jako téměř každý český detektivní seriál (vyjma samozřejmě Dobrodružství kriminalistiky!). Jak zde zmiňoval například Djkoma, na české poměry celkem slušné, ale jinak bída.(31.12.2010)

Kdys jsem seriál sledoval docela rád a ani po jeho repríze se u mě nic nezměnilo. Samozřejmě že to není nic převratného, ale nezaslouží si ani, aby se na něho házela jen a jen špína. Marek Vašut je poměrně civilní a do role mi seděl. S ostatními herci je to různé, těch tragických bylo rovněž hodně. Co mě ale zaráží, jsou obrovské rozdíly mezi jednotlivými díly. Některé jsou skvělé (díl Bratři je přímo vynikající), jiné zase nestojí za nic. Ale i tak se jedná o jeden z novodobých současných krimiseriálů, který stojí za pozornost, je však, stejně jako třeba "Černí andělé", silně nevyrovnaný. 50%.(3.7.2008)

• bernau84

Hystericky se směju těm co dají tři hvězdičky jelikož si nedokážu představit ještě horší seriál než je tento ,spolu s novákama nejhorší seriálový odpad za 20let. to že někdo tvrdí že je to vyšlé z reality 90let? ano jak oblečením tak i umělostí zápletek a herectvím... Pan Vašut není špatný herec ale tohle mi dělat neměl - s ocáskem a flekatou košilí vypadá jak kolotočář. Kdyby přijel někdo takovej za mnou ve favoritu tak se budu bát aby ještě neco neukradl. A pak taky ta jeho "drsnost", celý je to jenom o tom že někoho chytí za triko a řekne mluv! a oni začnou zpívat.... fakt hnůj - možná bych dal i jednu hvězdu za mýho oblíbence Jirku Pomejeho ale nedám(29.10.2009)

Seriál o Martinu Tomsovi je záležitost, na kterou se dá pohlížet minimálně ze dvou úhlů pohledu. Na jedné straně jsou zajímavé věci a klady - mezi ty se dá vcelku jednoznačně zařadit charismatický Vašut a zápletky některých (ale opravdu jen některých) dílů. Ty totiž vycházejí z českých reálií 90. let a slušně reflektují tehdy se nově objevivší typy zločinu (vydírání podnikatelů, padělání dokladů). Na straně druhé je bohužel prkennost některých herců, rádoby drsnost, nedostatek financí na natočení akčních scén, které pak mnohdy působí až jako nechtěná parodie a u části seriálu i dost kostrbaté zápletky a dialogy. Suma sumárum jsou z toho slabší tři kousky, což na českou tvorbu fakt není špatné. Zajímavost: Část scénářů k seriálu (těch lepších, řekl bych) psal zkušený kriminalista Miloslav Jedlička, který mj. vytvořil hodně zajímavé (a hodně drsné) stránky Muzeum zločinu. Pokud vás zajímají zločiny a zločinci, rozhodně na ně jukněte - nechybí tu taková esa, jako Kajínek, orličtí vrazi, Ivan Roubal, ale třeba i Čikatilo. A koneckonců ani sám Tomsa :-)(11.7.2008)

• Lukoye

Tak tohle miluju. Málem jsem u toho zemřel smíchy.Amatéský způsob natoční i zahrání vám zamlží čočky u brýlí. Vašutovi prostě tvrďáci nejdou, ale nejdou mu do té míry, že se zařazuje do síně slávy mezi nejlépe nejhůře zahrané role. Moje oblíbená scéna je, kdy vyslíchá stařenku na vozíku, a jedná s ní ve stylu brooklynských překupníků drog.(2.7.2003)

• - Celý seriál se natáčel v Brně. (M.B)

• - Během tří let se natočilo celkem 18 epizod, Česká televize však vybrala k odvysílání jen 9 z nich. (BoredSeal)

• - Poslední režijní počin pro Václava Matějku. (M.B)