Detektiv Martin Tomsa

(seriál)
Česko, (1994–1998), 20 h 57 min (Minutáž: 58–83 min)

Marek Vašut, Michal Dlouhý, David Matásek, Petra Jungmanová, Jan Zvoník, Martin Havelka, Erik Pardus, Kateřina Brožová, Jiří Pomeje, Jiří Schwarz, Sabina Laurinová, Svatopluk Skopal, Luděk Munzar (více)

Epizody(18)

Cyklus Detektiv Martin Tomsa připravila brněnská Tvůrčí skupina Josefa Souchopa a Dariny Levové. Cyklus o soukromém detektivovi se začal realizovat už na přelomu let 1992/93. Velký podíl na jeho vzniku měly četné dopisy od diváků, kteří chtěli na televizní obrazovce opět vidět české prostředí, české herce a české příběhy ze současnosti, které velmi dobře znají. Také nám šlo o to, přinést na obrazovku relaxačně příjemný a odpočinkový cyklus, v němž by hlavní roli hrál oblíbený český herec, vzpomíná na samotné začátky dramaturg Josef Souchop, který je zároveň i autorem několika scénářů. Kandidátů na hlavní roli soukromého detektiva bylo více. Nakonec byl postupným výběrem obsazen populární Marek Vašut, který je nejenom dobrým hercem s profesionálním přístupem, ale splňoval i náročné požadavky, které byly na detektiva kladeny. A že o nebezpečné situace v jednotlivých epizodách odvysílaných v minulých letech nebyla nouze. Zajímavostí jistě je, že se Marek Vašut, občas i přes velké riziko, nenechává zastupovat profesionálním kaskadérem. Lituje jen, že nebezpečných scén nebylo ve scénářích daleko víc. Seriál by to určitě daleko více zatraktivnilo, dodává. Role Martina Tomsy mu byla blízká a říkal, že ji dělá rád. Detektiv Martin Tomsa byla zároveň jeho první několikaletá role.
Děj jednotlivých příběhů je zasazen do Brna a jeho blízkého okolí. Unikne-li divákovi jeden díl, neztrácí přehled o ději, protože se nejedná o klasický seriál. Jednotlivé příběhy jsou totiž uzavřené a nenavazují na sebe.
Autoři scénářů se inspirovali nejen skutečnými událostmi, ale i všeobecnými kriminálními zkušenostmi. Na rozdíl od reálného života ale v televizních příbězích dopadne téměř všechno dobře a lumpové jsou potrestáni. Při na práci na scénářích byla důležitá i spolupráce s odbornými poradci, kteří znají zvyklosti galerky, její přemýšlení, reakci, řeč. Znají postupy policie i pravomoci soukromého detektiva.
Natočeno bylo celkem 18 příběhů Detektiva Martina Tomsy. (Česká televize)

Crocuta

Většinou mne bavilo spíš kouzlo nechtěného, ale ono i to neumětelství tvůrců seriálu dovede diváka přitáhnout k obrazovce, aby zjistil, zda další epizoda bude stejně slabá jako ta minulá. A některé díly (třeba "Veronika" - to je ten s "Éos" a její matkou, coby obětmi zločinných přátel) jsou doslova k popukání. Mimo to - Marek Vašut je přece jenom sympaťák a tak mi z toho vychází čistý průměr. Nesmrtelná hláška: "TO BYLO KECŮ VO NĚMCÍCH A JAK JSME DOPADLI? TEĎ TADY MÁME KRETÉNA ZASRANÝHO BARVAMA!" ()

sud

Kdys jsem seriál sledoval docela rád a ani po jeho repríze se u mě nic nezměnilo. Samozřejmě že to není nic převratného, ale nezaslouží si ani, aby se na něho házela jen a jen špína. Marek Vašut je poměrně civilní a do role mi seděl. S ostatními herci je to různé, těch tragických bylo rovněž hodně. Co mě ale zaráží, jsou obrovské rozdíly mezi jednotlivými díly. Některé jsou skvělé (díl Bratři je přímo vynikající), jiné zase nestojí za nic. Ale i tak se jedná o jeden z novodobých současných krimiseriálů, který stojí za pozornost, je však, stejně jako třeba "Černí andělé", silně nevyrovnaný. 50%. ()

Lukoye

Tak tohle miluju. Málem jsem u toho zemřel smíchy.Amatéský způsob natoční i zahrání vám zamlží čočky u brýlí. Vašutovi prostě tvrďáci nejdou, ale nejdou mu do té míry, že se zařazuje do síně slávy mezi nejlépe nejhůře zahrané role. Moje oblíbená scéna je, kdy vyslíchá stařenku na vozíku, a jedná s ní ve stylu brooklynských překupníků drog. ()

Ivoshek

Seriál o Martinu Tomsovi je záležitost, na kterou se dá pohlížet minimálně ze dvou úhlů pohledu. Na jedné straně jsou zajímavé věci a klady - mezi ty se dá vcelku jednoznačně zařadit charismatický Vašut a zápletky některých (ale opravdu jen některých) dílů. Ty totiž vycházejí z českých reálií 90. let a slušně reflektují tehdy se nově objevivší typy zločinu (vydírání podnikatelů, padělání dokladů). Na straně druhé je bohužel prkennost některých herců, rádoby drsnost, nedostatek financí na natočení akčních scén, které pak mnohdy působí až jako nechtěná parodie a u části seriálu i dost kostrbaté zápletky a dialogy. Suma sumárum jsou z toho slabší tři kousky, což na českou tvorbu fakt není špatné. Zajímavost: Část scénářů k seriálu (těch lepších, řekl bych) psal zkušený kriminalista Miloslav Jedlička, který mj. vytvořil hodně zajímavé (a hodně drsné) stránky Muzeum zločinu. Pokud vás zajímají zločiny a zločinci, rozhodně na ně jukněte - nechybí tu taková esa, jako Kajínek, orličtí vrazi, Ivan Roubal, ale třeba i Čikatilo. A koneckonců ani sám Tomsa :-) ()

dobytek

Marek Vašut jezdí ve Fávu po Brně a vyšetřuje nejrůznější (obvykle dost nezajímavý) případy. Jinak celej seriál je jako na houpačce. Některý díly jsou celkem dobrý, jiný jsou úplně o ničem, Vašut někdy překvapí a jeho role se mu dá dokonce věřit, ale v další scéně působí jak zhulenej, ve vedlejších rolích se střídaj celkem schopný herci a naprostý amatéři, atd... Dneska je to akorát takový zajímavý připomenutí dob nedávno minulých. ()

• Jaroslav Rava si zahrál ve dvou epizodách seriálu a pokaždé ztvárnil jinou postavu. V epizodě Zlatá klec si zahrál svědka - železničáře Hory, jak je psáno v závěrečných titulcích, ale oslovovaného kriminalistou Součkem (Martin Havelka) „pane Rava“, přičemž kamera nahlédla i do jeho skutečného občasnkého průkazu. V epizodě Bratři (1998) hrál otce bratrů Zachových. (Ganglion)
  • Celý seriál se natáčel v Brně. (M.B)
  • Během tří let se natočilo celkem 18 epizod, Česká televize však vybrala k odvysílání jen 9 z nich. (BoredSeal)