Detektiv Martin Tomsa (TV seriál)

Krimi

Česko, 1994–1998, 20 h 57 min (Minutáž: 58–83 min)

Marek Vašut, Michal Dlouhý, David Matásek, Petra Jungmanová, Jan Zvoník, Martin Havelka, Erik Pardus, Kateřina Brožová, Jiří Pomeje, Jiří Schwarz, Sabina Laurinová, Svatopluk Skopal, Luděk Munzar, Jaroslav Satoranský, Veronika Žilková, Ladislav Lakomý, Igor Bareš, Zdena Studenková, Josef Karlík, Milena Dvorská, Dana Syslová, Otakar Brousek ml., Šárka Marková-Brázdová, Jan Potměšil, Petr Štěpán, Jaroslav Dufek, Pavel Zatloukal, František Řehák, Jana Musilová, Jiří Datel Novotný, Jiří Pecha, Lada Jelínková, Jaroslav Rava, Markéta Hrubešová, Michaela Kuklová, Tomáš Hanák, Pavel Soukup, Veronika Jeníková, Petr Pospíchal, Jaroslav Kuneš, Zdeněk Maryška, Zuzana Slavíková, Petr Halberstadt, Martina Preissová, Roman Slovák, Eva Tauchenová, Nikola Syslová, Jiří Kodeš, Lída Vlášková, Lenka Jelínková, Kateřina Burianová-Rajmontová, Lenka Filipová-Kudelová, Miroslava Kolářová, Luboš Ondráček, František Derfler, Jan Kučera, Josef Bouček, Lubomíra Sonková, Tomáš Sagher, Aleš Zbořil, Josef Polášek, Jan Bidlas, Hynek Kubasta, Monika Maláčová, Ivan Urbánek, Jitka Sedláčková, Eva Matalová, Hana Houbová, Aleš Jarý, Karel Adam, Drahomíra Hofmanová, Eva Jelínková, Danuše Klichová, Karel Mišurec, Jiří Štancl, Monika Kobrová, Ladislav Suchánek, František Švihlík, Jan Novotný, Milena Šajdková, Miroslav Kopečný, Jindřich Khain, Karel Pospíšil, Václav Helšus, Karel Hoffman, Stanislav Fišer, Jana Ebertová, Taťána Schottnerová, Petr Jančařík, Pavel Leicman, Eva Vidlařová, Tomáš Mann, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Petr Pelzer, Anna Javorková, Alois Liškutín, Viktor Skála, Zdena Haláková, Daniel Dítě, Ondřej Mikulášek, Ivana Valešová, Marek Daniel, Milena Marcilisová, Vladimír Hauser, Václav Svoboda, Natálie Drabiščáková, Libuše Billová, Jiří Jurka, Ladislava Dujsíková, Jana Janěková, Ladislav Cigánek, Josef Jurásek, Simona Peková, Stano Slovák, Irena Žáčková, Jana Hrušková, Nela Boudová, Vlasta Fialová, Jiří Balcárek, Natálie Mukařovská, Magda Kirchnerová, Stanislav Zindulka, Jan Apolenář, Vladimír Krátký, Jindřich Světnica, Eva Lecchiová, Karel Semerád, Ladislav Mrkvička, Miloslav Jedlička, Roman Židla, Jana Brejchová, Jan Kolařík, Karel Riegel, Zora Jandová, Miloš Vávra, Jiří Langmajer, Ján Kroner ml., Zdeněk Dvořák, Jiří Nebenführ, Simona Stašová, Lenka Termerová, Dagmar Bláhová, Miloslav Maršálek, Filip Menzel, Pavel Šimák, Miroslav Etzler, Pavel Liška, Jan Grygar, Eva Hradilová, Jan Kuželka, Tomáš Matonoha, Martin Trnavský, Kostas Zerdaloglu, Ilja Kreslík, Lenka Čermáková, Lenka Filipová, Leona Ondráčková, Alan Novotný

Na českou provenienci s panem Vašutem až nečekané napětí a tajemnost. Dávám 3 hvězdy. Forman a to, že ho často nikdo nezaplatí, to semka sedí a ještě to podtrhuje české vyznění filmu a staví tento film do opozice s podobnými a mnohými seriály a filmy z francouzské a německé produkce. Já jsem na něj hrdý a dokáži ho podpořit.(27.10.2008)

A mně se příběhy detektiva Martina Tomsy náhodou líbily. Předně se natáčelo v Brně, případně jeho blízkém okolí, a tak jsem v seriálu poznal celou řadu mně známých míst od klubu Brooklyn až po hotel kousek od mého paneláku, který se už mezitím stačil několikrát přejmenovat. Celkem s přehledem to Marek Vašut zvládal a role mu skvěle sedla. Případy sice smyšlené, ale točené celkem autentickou formou. Mě to bavilo víc než současné seriály, ve kterých se dobrá dějová linie, na rozdíl od tohoto, ani nevyskytuje. Zvláštní, že ten seriál ve své době zaznamenal velkou sledovanost, ale tady se nelíbil. Přemýšlím, kdo se tedy na něj díval, když vznikly dvě řady a točilo se několik let. 80%(12.6.2012)

• MM_Ramone

Josef Souchopa a Darina Levová a ich brnenská tvorčia skupina mamľasov sa v roku 1994 rozhodli, že vyprodukujú náramne coolový cyklus detektívnych príbehov v americkom štýle. A tak začali točiť televízny seriál "Detektív Martin Tomsa". Do hlavnej úlohy bol obsadený krachujúci herec Marek Vašut. Mal stvárniť drsného súkromného detektíva, ktorý hravo vyrieši zapeklité kriminálne prípady. To čo však pán Vašut predviedol bola úbohá nechcená paródia. Z celého tohto projektu sa stal jeden veľký, nudný prepadák. *(26.11.2017)

• BoredSeal

Seriál jsem bral jako recesistickou parodii na vážnou detektivku s názvem "Detektiv Marek Vašut", abych to přežil. Ona by jinak většinu dílů nešla ani zoufalstvím dokoukat a některé díly svou hrozností už ani nebaví jako recese. Herecké obsazení vedlejších rolí občas pobaví a pomůže přežít, např. dvojka Žilková a vlasatý feťák Bareš se slušnou stíhou, svůdnice Brožová mydlící starou doktorku ve sprše, Pomeje jako rozmazlený podnikatelský synáček nebo Jan Potměšil jako dement na vozíku. :-) Tvůrci ale brali očividně seriál smrtelně vážně, aniž by byli schopni zaregistrovat, že příběh a děj je strašná trapárna, podtržená vrcholně nevhodnou hudbou. Pro pobavení bych doporučoval díly Bílá past a Tabatěrka, trochu temnější (ale přesto stále směšný) je díl Veronika, těmhle dílům dávám za tři, zbytku za dvě. Jinak už záleží na vašem masochismu.(21.9.2012)

Český televizní kriminální seriál odehrávající se v Brně v 90. letech. Hlavní postava, sympatický Martin Tomsa, bývalý kriminalista, nyní soukromý detektiv v podání populárního M. Vašuta se po jihomoravské metropoli prohání ve svém Favoritu (jehož v pozdějších dílech vyměnil za Felicii) a řeší různorodé případy svých klientů. Osmnáctidílný seriál několika různých režisérů (Kelbl, Matějka, Tesáček, Vanýsek) se vyznačuje bohužel velmi nevyrovnanou kvalitou jednotlivých dílů, neboť zatímco některé díly považuji za povedené (Bílá past, Příběh Anděla, Veronika), jiné příběhy postrádají celkový smysl a působí značně nelogicky (Osamělá, Zimmer frei). Na české poměry 90. let však seriál nabízí relativně zajímavou podívanou s mnoha známými hereckými tvářemi. Nejzábavněji na mě působily odlehčené dialogy mezi Tomsou a jeho bývalým kolegou kapitánem Součkem v podání M. Havelky. Dále se v krimicyklu objevili například L. Munzar, P. Zatloukal, J. Pomeje, S. Laurinová, K. Brožová, L. Lakomý, I. Bareš a mnoho jiných. Jsem si vědom, že tento seriál z dnešního pohledu přísnější měřítka v mnoha ohledech nesnese, avšak kvůli vynikajícímu Vašutovi, známému brněnskému prostředí, úsměvnému retrostylu a neznámému subjektivnímu pocitu hodnotím přesto průměrně.(7.9.2017)

• - Jaroslav Rava si zahrál ve dvou epizodách seriálu a pokaždé ztvárnil jinou postavu. V epizodě Zlatá klec si zahrál svědka - železničáře Hory, jak je psáno v závěrečných titulcích, ale oslovovaného kriminalistou Součkem (Martin Havelka) „pane Rava“, přičemž kamera nahlédla i do jeho skutečného občasnkého průkazu. V epizodě Bratři (1998) hrál otce bratrů Zachových. (Ganglion)

• - Celý seriál se natáčel v Brně. (M.B)

• - Během tří let se natočilo celkem 18 epizod, Česká televize však vybrala k odvysílání jen 9 z nich. (BoredSeal)