Detektiv Martin Tomsa (TV seriál)

Krimi

Česko, 1994 - 1998, 20 h 57 min (Minutáž: 18x70 min)

Marek Vašut, Michal Dlouhý, David Matásek, Petra Jungmanová, Jan Zvoník, Martin Havelka, Erik Pardus, Kateřina Brožová, Jiří Pomeje, Jiří Schwarz, Sabina Laurinová, Svatopluk Skopal, Luděk Munzar, Jaroslav Satoranský, Veronika Žilková, Ladislav Lakomý, Igor Bareš, Zdena Studenková, Josef Karlík, Milena Dvorská, Dana Syslová, Otakar Brousek ml., Šárka Marková-Brázdová, Jan Potměšil, Petr Štěpán, Jaroslav Dufek, Pavel Zatloukal, František Řehák, Jana Musilová, Jiří Datel Novotný, Jiří Pecha, Lada Jelínková, Jaroslav Rava, Markéta Hrubešová, Michaela Kuklová, Tomáš Hanák, Pavel Soukup, Veronika Jeníková, Petr Pospíchal, Jaroslav Kuneš, Zdeněk Maryška, Zuzana Slavíková, Petr Halberstadt, Martina Preissová, Roman Slovák, Eva Tauchenová, Nikola Syslová, Jiří Kodeš, Lída Vlášková, Lenka Jelínková, Kateřina Burianová-Rajmontová, Lenka Filipová-Kudelová, Miroslava Kolářová, Luboš Ondráček, František Derfler, Jan Kučera, Josef Bouček, Lubomíra Sonková, Tomáš Sagher, Aleš Zbořil, Josef Polášek, Jan Bidlas, Hynek Kubasta, Monika Maláčová, Ivan Urbánek, Jitka Sedláčková, Eva Matalová, Hana Houbová, Aleš Jarý, Karel Adam, Drahomíra Hofmanová, Eva Jelínková, Danuše Klichová, Karel Mišurec, Jiří Štancl, Monika Kobrová, Ladislav Suchánek, František Švihlík, Jan Novotný, Milena Šajdková, Miroslav Kopečný, Jindřich Khain, Karel Pospíšil, Václav Helšus, Karel Hoffman, Stanislav Fišer, Jana Ebertová, Taťána Schottnerová, Petr Jančařík, Pavel Leicman, Eva Vidlařová, Tomáš Mann, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Petr Pelzer, Anna Javorková, Alois Liškutín, Viktor Skála, Zdena Haláková, Daniel Dítě, Ondřej Mikulášek, Ivana Valešová, Marek Daniel, Milena Marcilisová, Vladimír Hauser, Václav Svoboda, Natálie Drabiščáková, Libuše Billová, Jiří Jurka, Ladislava Dujsíková, Jana Janěková, Ladislav Cigánek, Josef Jurásek, Simona Peková, Stano Slovák, Irena Žáčková, Jana Hrušková, Nela Boudová, Vlasta Fialová, Jiří Balcárek, Natálie Mukařovská, Magda Kirchnerová, Stanislav Zindulka, Jan Apolenář, Vladimír Krátký, Jindřich Světnica, Eva Lecchiová, Karel Semerád, Ladislav Mrkvička, Miloslav Jedlička, Roman Židla, Jana Brejchová, Jan Kolařík, Karel Riegel, Zora Jandová, Miloš Vávra, Jiří Langmajer, Ján Króner ml., Zdeněk Dvořák, Jiří Nebenführ, Simona Stašová, Lenka Termerová, Dagmar Bláhová, Miloslav Maršálek, Filip Menzel, Pavel Šimák, Miroslav Etzler, Pavel Liška, Jan Grygar, Eva Hradilová, Jan Kuželka, Tomáš Matonoha, Martin Trnavský, Kostas Zerdaloglu, Ilja Kreslík, Lenka Čermáková, Lenka Filipová, Leona Ondráčková, Alan Novotný
  • gudaulin

V době uvedení, tedy v první polovině 90. let ještě snesitelná záležitost, kde paradoxně největším kladem byla přítomnost Marka Vašuta v hlavní roli neohroženého detektiva. Jinak jde o lacinou a v některých dílech i ze scénáristického hlediska hrubě nedodělanou práci. Za tři nejpovedenější příběhy nechávám dvě hvězdičky, ale dnes bych patrně byl přísnější a jednu ubral. Celkový dojem: 30 %.(10.8.2008)

A mně se příběhy detektiva Martina Tomsy náhodou líbily. Předně se natáčelo v Brně, případně jeho blízkém okolí, a tak jsem v seriálu poznal celou řadu mně známých míst od klubu Brooklyn až po hotel kousek od mého paneláku, který se už mezitím stačil několikrát přejmenovat. Celkem s přehledem to Marek Vašut zvládal a role mu skvěle sedla. Případy sice smyšlené, ale točené celkem autentickou formou. Mě to bavilo víc než současné seriály, ve kterých se dobrá dějová linie, na rozdíl od tohoto, ani nevyskytuje. Zvláštní, že ten seriál ve své době zaznamenal velkou sledovanost, ale tady se nelíbil. Přemýšlím, kdo se tedy na něj díval, když vznikly dvě řady a točilo se několik let. 80%(12.6.2012)

• Kri-kri

Většího blba detektiva aby člověk pohledal! Neviděl jsem všechny díly, pouze ty, se zajímavějším námětem, ale bohatě to stačilo. Tomsa si hraje na detektiva profesionála, ale je to obyčejný amatér a k tomu protivný suverén. Není případ, který by absolutně nepodělal. Do čehokoliv se zaplete, tam lidi umírají, přestože jim předtím naslibuje (nebo si to alespoň sám myslí), jak jim pomůže. Přitom by kolikrát stačilo, aby zalarmoval své bývalé kolegy z fízlárny a tolik životů by mohl zachránit. Ale on ne, na vlastní pěst si hraje na spasitele, až to má tragický konec. Za všechny bych jmenoval např. případ Veronika, tam to totálně pohnojil. Jedinými klady seriálu jsou brněnští herci ve vedlejších rolích, jež diváci přece jen víc znají z dabingu a reálný obraz divokých let devadesátých, kdy havlisti s klíčema v pazourách vycinkali zprůchodnění hranic a uvolnění mravů, čímž zapříčinili abnormálně vysokou kriminalitu, jaká v dějinách této země neměla obdoby. Velmi slabé 2 *, spíš 1 a půl. 25%(20.6.2018)

Na české poměry a 90. léta víc než nadprůměrný seriál.....většina dnes točených hloupostí se mu kvalitou, atmosférou ani příběhem neblíží....navíc moje milované Brno, vtipný Vašut, spousta dnes známých, tehdy začínajících hereckých tváří (kouzelný Marek Daniel ve dvou dílech). Nevím, jak si vysvětlit tak nízké hodnocení. Dost by mě zajímalo, kolik z hodnotitelů vidělo alespoň 2 díly :). Jsem na CSFD celkem nový a poctivě pročítám komentáře u všeho na co koukám. Mnozí hodnotitelé si asi léčí hodně zvláštní komplexy nízkým hodnocením objektivně kvalitních děl....(29.9.2016)

• Přemek

Peklo nad Brnem. Mám k tomuto dílku osobní vzpomínku - statoval jsem hned na začátku dílu "Únos zpěvačky", joj, jaká to byla zábava, uvolnit se ze školy aspoň na jeden den... Zora Jandová si tehdy během natáčení stěžovala, že ji nenechali zpívat píseň, kterou pro ni do seriálu napsal manžel Vladimír Merta, ovšem pan režisér Matějka si prosadil pekelný song "Proud, proud hodin pádí / proud, proud máme rádi / proud, proud a žádnej línej kout", což mu asi evokovalo představu toho, jak se "dnes" asi mládež baví...(27.6.2006)

• - Celý seriál se natáčel v Brně. (M.B)

• - Jaroslav Rava si zahrál ve dvou epizodách seriálu a pokaždé ztvárnil jinou postavu. V epizodě Zlatá klec si zahrál svědka - železničáře Hory, jak je psáno v závěrečných titulcích, ale oslovovaného kriminalistou Součkem (Martin Havelka) „pane Rava“, přičemž kamera nahlédla i do jeho skutečného občasnkého průkazu. V epizodě Bratři (1998) hrál otce bratrů Zachových. (Ganglion)

• - Během tří let se natočilo celkem 18 epizod, Česká televize však vybrala k odvysílání jen 9 z nich. (BoredSeal)