Detektiv Martin Tomsa (TV seriál)

Krimi

Česko, 1994, 18x70 min

Předloha:

Ivan Kříž (kniha)

Ivan Kříž

Marek Vašut, Michal Dlouhý, David Matásek, Petra Jungmanová, Jan Zvoník, Martin Havelka, Erik Pardus, Kateřina Brožová, Jiří Pomeje, Jiří Schwarz, Sabina Laurinová, Svatopluk Skopal, Luděk Munzar, Jaroslav Satoranský, Veronika Žilková, Ladislav Lakomý, Igor Bareš, Zdena Studenková, Josef Karlík, Milena Dvorská, Dana Syslová, Otakar Brousek ml., Šárka Marková-Brázdová, Jan Potměšil, Petr Štěpán, Jaroslav Dufek, Pavel Zatloukal, František Řehák, Jana Musilová, Jiří Datel Novotný, Jiří Pecha, Lada Jelínková, Jaroslav Rava, Markéta Hrubešová, Michaela Kuklová, Tomáš Hanák, Pavel Soukup, Veronika Jeníková, Petr Pospíchal, Jaroslav Kuneš, Zdeněk Maryška, Zuzana Slavíková, Petr Halberstadt, Martina Preissová, Roman Slovák, Eva Tauchenová, Nikola Syslová, Jiří Kodeš, Ludmila Vlášková, Lenka Jelínková, Kateřina Burianová-Rajmontová, Lenka Filipová-Kudelová, Miroslava Kolářová, Luboš Ondráček, František Derfler, Jan Kučera, Josef Bouček, Lubomíra Sonková, Tomáš Sagher, Aleš Zbořil, Josef Polášek, Jan Bidlas, Hynek Kubasta, Monika Maláčová, Ivan Urbánek, Jitka Sedláčková, Eva Matalová, Hana Houbová, Aleš Jarý, Karel Adam, Drahomíra Hofmanová, Eva Jelínková, Danuše Klichová, Karel Mišurec, Jiří Štancl, Monika Kobrová, Ladislav Suchánek, František Švihlík, Jan Novotný, Milena Šajdková, Miroslav Kopečný, Jindřich Khain, Karel Pospíšil, Václav Helšus, Karel Hoffman, Stanislav Fišer, Jana Ebertová, Taťána Schottnerová, Petr Jančařík, Pavel Leicman, Eva Vidlařová, Tomáš Mann, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Petr Pelzer, Anna Javorková, Alois Liškutín, Viktor Skála, Zdena Haláková, Daniel Dítě, Ondřej Mikulášek, Ivana Valešová, Marek Daniel, Milena Marcilisová, Vladimír Hauser, Václav Svoboda, Natálie Drabiščáková, Libuše Billová, Jiří Jurka, Ladislava Dujsíková, Jana Janěková, Ladislav Cigánek, Josef Jurásek, Simona Peková, Stano Slovák, Irena Žáčková, Jana Hrušková, Nela Boudová, Vlasta Fialová, Jiří Balcárek

Devadesátá léta to popisuje celkem dobře. Některé díly jsou opravdu kvalitní. Z těch, co mám v živé paměti, považuji za nejlepší tyto: Případ Anděla, Bílá past, Tabatěrka (čtyři hvězdičky), následují více či méně průměrné epizody (Bratři, Zlatá klec, Osudná nadílka, Krutá daň omylu, Veronika, Osamělá), podprůměrné jsou epizody Zimmer frei a Camel story. Celkem nechápu, proč ČT nikdy nezopakovala výrazné díly (Vykání psovi, Flek na hru, Nechte maličkých - tento prý po premiéře kritizoval Vladimír Železný, tehdejší ředitel novy...). Nedávné opakování Tóniny smrti jsem bohužel propásl. Zbývající díly si vůbec nevybavuji (Lambada, Vůně peněz, Kdo unesl Marthu M?). Mimochodem všechny díly ČT samozřejmě vysílala, ale reprízovala jich pouze devět a nedávno další tři. Text v sekci zajímavosti (že devět dílů televize vůbec neodvysílala) není pravdivý. Ještě dodávám, že celý seriál minimálně jednou vysílala slovenská televize (tuším Markíza).(4.12.2014)

• Neklan006

Poutavý seriál z prostředí brněnského ochotnického televizního studia v nejtemnějších dobách. Máme 4. rokem kapitalismus a soukromými detektivy se to v republice začlo jenom hemžit, s dobou musí jít i naše televize. Producentovi se podaří najmout megahvězdu z hlavního města do role detektiva a celý štáb už si mne ruce nad očekávaným koláčem sledovanosti. Bude to nový Phil Marlow, ale bez americké naivity a komerce. V prvních dílech nás čeká nesmělé tápání herců, scénáristy, scénografa, dramaturga, režie i osvětlovačů. Trhák se nesmí přepálit hned na začátku, rafinovaná atmosféra se bude stupňovat díl od dílu. Do role pomocníka hlavní postavy je pak obsazen nejhorší herec všech dob Martin Havelka a nechtěný humor nehumorně myšlených scén spolu s nudou a trapností dosahuje vrcholu. Suma sumárum - skvěle zachycená bezmoc a totální tvůrčí krize celého podniku ČT Brno v první polovině 90.let. Až pak přišly Četnické humoresky a kvalita odstartovala někam diametrálně jinam.(6.11.2014)

Většinou mne bavilo spíš kouzlo nechtěného, ale ono i to neumětelství tvůrců seriálu dovede diváka přitáhnout k obrazovce, aby zjistil, zda další epizoda bude stejně slabá jako ta minulá. A některé díly (třeba "Veronika" - to je ten s "Éos" a její matkou, coby obětmi zločinných přátel) jsou doslova k popukání. Mimo to - Marek Vašut je přece jenom sympaťák a tak mi z toho vychází čistý průměr. Nesmrtelná hláška: "TO BYLO KECŮ VO NĚMCÍCH A JAK JSME DOPADLI? TEĎ TADY MÁME KRETÉNA ZASRANÝHO BARVAMA!"(11.8.2007)

• gudaulin

V době uvedení, tedy v první polovině 90. let ještě snesitelná záležitost, kde paradoxně největším kladem byla přítomnost Marka Vašuta v hlavní roli neohroženého detektiva. Jinak jde o lacinou a v některých dílech i ze scénáristického hlediska hrubě nedodělanou práci. Za tři nejpovedenější příběhy nechávám dvě hvězdičky, ale dnes bych patrně byl přísnější a jednu ubral. Celkový dojem: 30 %.(10.8.2008)

Na české poměry a 90. léta víc než nadprůměrný seriál.....většina dnes točených hloupostí se mu kvalitou, atmosférou ani příběhem neblíží....navíc moje milované Brno, vtipný Vašut, spousta dnes známých, tehdy začínajících hereckých tváří (kouzelný Marek Daniel ve dvou dílech). Nevím, jak si vysvětlit tak nízké hodnocení. Dost by mě zajímalo, kolik z hodnotitelů vidělo alespoň 2 díly :). Jsem na CSFD celkem nový a poctivě pročítám komentáře u všeho na co koukám. Mnozí hodnotitelé si asi léčí hodně zvláštní komplexy nízkým hodnocením objektivně kvalitních děl....(29.9.2016)

• - Během tří let se natočilo celkem 18 epizod, Česká televize však vybrala k odvysílání jen 9 z nich. (BoredSeal)

• - Poslední režijní počin pro Václava Matějku. (M.B)