Detektiv Martin Tomsa (TV seriál)

Krimi

Česko, 1994 - 1998, 20 h 57 min (Minutáž: 18x70 min)

Marek Vašut, Michal Dlouhý, David Matásek, Petra Jungmanová, Jan Zvoník, Martin Havelka, Erik Pardus, Kateřina Brožová, Jiří Pomeje, Jiří Schwarz, Sabina Laurinová, Svatopluk Skopal, Luděk Munzar, Jaroslav Satoranský, Veronika Žilková, Ladislav Lakomý, Igor Bareš, Zdena Studenková, Josef Karlík, Milena Dvorská, Dana Syslová, Otakar Brousek ml., Šárka Marková-Brázdová, Jan Potměšil, Petr Štěpán, Jaroslav Dufek, Pavel Zatloukal, František Řehák, Jana Musilová, Jiří Datel Novotný, Jiří Pecha, Lada Jelínková, Jaroslav Rava, Markéta Hrubešová, Michaela Kuklová, Tomáš Hanák, Pavel Soukup, Veronika Jeníková, Petr Pospíchal, Jaroslav Kuneš, Zdeněk Maryška, Zuzana Slavíková, Petr Halberstadt, Martina Preissová, Roman Slovák, Eva Tauchenová, Nikola Syslová, Jiří Kodeš, Ludmila Vlášková, Lenka Jelínková, Kateřina Burianová-Rajmontová, Lenka Filipová-Kudelová, Miroslava Kolářová, Luboš Ondráček, František Derfler, Jan Kučera, Josef Bouček, Lubomíra Sonková, Tomáš Sagher, Aleš Zbořil, Josef Polášek, Jan Bidlas, Hynek Kubasta, Monika Maláčová, Ivan Urbánek, Jitka Sedláčková, Eva Matalová, Hana Houbová, Aleš Jarý, Karel Adam, Drahomíra Hofmanová, Eva Jelínková, Danuše Klichová, Karel Mišurec, Jiří Štancl, Monika Kobrová, Ladislav Suchánek, František Švihlík, Jan Novotný, Milena Šajdková, Miroslav Kopečný, Jindřich Khain, Karel Pospíšil, Václav Helšus, Karel Hoffman, Stanislav Fišer, Jana Ebertová, Taťána Schottnerová, Petr Jančařík, Pavel Leicman, Eva Vidlařová, Tomáš Mann, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Petr Pelzer, Anna Javorková, Alois Liškutín, Viktor Skála, Zdena Haláková, Daniel Dítě, Ondřej Mikulášek, Ivana Valešová, Marek Daniel, Milena Marcilisová, Vladimír Hauser, Václav Svoboda, Natálie Drabiščáková, Libuše Billová, Jiří Jurka, Ladislava Dujsíková, Jana Janěková, Ladislav Cigánek, Josef Jurásek, Simona Peková, Stano Slovák, Irena Žáčková, Jana Hrušková, Nela Boudová, Vlasta Fialová, Jiří Balcárek, Natálie Mukařovská, Magda Kirchnerová, Stanislav Zindulka, Jan Apolenář, Vladimír Krátký, Jindřich Světnica, Eva Lecchiová, Karel Semerád, Ladislav Mrkvička, Miloslav Jedlička, Roman Židla, Jana Brejchová, Jan Kolařík, Karel Riegel, Zora Jandová, Miloš Vávra, Jiří Langmajer, Ján Króner ml., Zdeněk Dvořák, Jiří Nebenführ, Simona Stašová, Lenka Termerová, Dagmar Bláhová, Miloslav Maršálek, Filip Menzel, Pavel Šimák, Miroslav Etzler, Pavel Liška, Jan Grygar, Eva Hradilová, Jan Kuželka, Tomáš Matonoha, Martin Trnavský, Kostas Zerdaloglu, Ilja Kreslík, Lenka Čermáková, Lenka Filipová, Leona Ondráčková, Alan Novotný

Většinou mne bavilo spíš kouzlo nechtěného, ale ono i to neumětelství tvůrců seriálu dovede diváka přitáhnout k obrazovce, aby zjistil, zda další epizoda bude stejně slabá jako ta minulá. A některé díly (třeba "Veronika" - to je ten s "Éos" a její matkou, coby obětmi zločinných přátel) jsou doslova k popukání. Mimo to - Marek Vašut je přece jenom sympaťák a tak mi z toho vychází čistý průměr. Nesmrtelná hláška: "TO BYLO KECŮ VO NĚMCÍCH A JAK JSME DOPADLI? TEĎ TADY MÁME KRETÉNA ZASRANÝHO BARVAMA!"(11.8.2007)

• Iroquaise

díl "Bratři"...moc nechápu, proč se tomu všichni posmívaj...devadesátky z toho místama stříkaj, je to televizní a trochu moc melodramatický, sem tam z toho trčí nějaký to schémátko či konstruktík...ale i tak je to dobře napsaný, slušně zahraný a dobře odvyprávěný...Vašut sem sedí, navíc je v týhle epizodě vhodně upozaděnej...podstatnější je noirová linie dvou bratrů - zločinců...orientace na městské ( a často baladické) příběhy je docela vděčná a pro tuzemský prostředí vhodná...připomíná mi to trochu Moulina... díl "Případ Anděla"...zajímavý jako pokus o komorní oldschoolovku...najdou se tu prvky Chandlera, Agathy Christie, britských Daulglieshovek i krimi studií ála Chabrol...zajímavé, ponuré motivy...ale často scénáristicky nedotažené (invalida jako potenciální hrozba, incestní vztah bratr - sestra, motiv hada jako hrozby) nebo přebujelé ( každý s každým) nebo režijně odbyté ( samotná scéna vraždy loďkou v bazénu)...přes postavu vysloužilého policejního šéfa se sem navíc vtírá látka úplně jiná - policejní thriller...ale co je nejhorší - místy to audiovizuálně působí jako pohádková televizní inscenace z osmdesátek...ta muzička - klasicistní šmrdláníčko...a ty herecké výkony...Vašut docela v pohodě...Potměšil opět hraje opuštěného nebohého mrzáčka, ale budiž ( kdyby nemluvil nesmysly...a spisovně...)..ale na ženské postavy se moc dívat nedá... díl "Bílá past"...docela solidně napsané z hlediska strukturace vztahů postav a jejich rozesetí do různých prostředí...ale ten příběh je samoúčelný...a ta jeho samoúčelnost spočívá v neschopnosti zvolit si nějaký hlavní motiv...není to ani vztah otec-problematický syn, ani manžel - lesbická manželka, ani zhrzený, zamilovaný feťák...ty překombinované vztahy nakonec beztak vždycky rozetne Vašut ranou pěsti...a do toho sálá ten devadesátkový skanzen...docela ble...(23.9.2011)

Kdys jsem seriál sledoval docela rád a ani po jeho repríze se u mě nic nezměnilo. Samozřejmě že to není nic převratného, ale nezaslouží si ani, aby se na něho házela jen a jen špína. Marek Vašut je poměrně civilní a do role mi seděl. S ostatními herci je to různé, těch tragických bylo rovněž hodně. Co mě ale zaráží, jsou obrovské rozdíly mezi jednotlivými díly. Některé jsou skvělé (díl Bratři je přímo vynikající), jiné zase nestojí za nic. Ale i tak se jedná o jeden z novodobých současných krimiseriálů, který stojí za pozornost, je však, stejně jako třeba "Černí andělé", silně nevyrovnaný. 50%.(3.7.2008)

• Lukoye

Tak tohle miluju. Málem jsem u toho zemřel smíchy.Amatéský způsob natoční i zahrání vám zamlží čočky u brýlí. Vašutovi prostě tvrďáci nejdou, ale nejdou mu do té míry, že se zařazuje do síně slávy mezi nejlépe nejhůře zahrané role. Moje oblíbená scéna je, kdy vyslíchá stařenku na vozíku, a jedná s ní ve stylu brooklynských překupníků drog.(2.7.2003)

• Honza dAve

Hm ehm. Téhle rozpačité a amatérské detektivní sérii tak často natáčené přes přední sklo Škody Favorit patří pouhé dvě hvězdičky. Drsňák Marek "Douwe Egberts" Vašut úspěšně (avšak možná ne úmyslně) shazuje sám sebe. Jedna hvězdička je za Brno :-) a ta druhá za to, že se člověk občas i něco jako těšil na další díl.(18.9.2005)

• - Jaroslav Rava si zahrál ve dvou epizodách seriálu a pokaždé ztvárnil jinou postavu. V epizodě Zlatá klec si zahrál svědka - železničáře Hory, jak je psáno v závěrečných titulcích, ale oslovovaného kriminalistou Součkem (Martin Havelka) „pane Rava“, přičemž kamera nahlédla i do jeho skutečného občasnkého průkazu. V epizodě Bratři (1998) hrál otce bratrů Zachových. (Ganglion)

• - Během tří let se natočilo celkem 18 epizod, Česká televize však vybrala k odvysílání jen 9 z nich. (BoredSeal)

• - Celý seriál se natáčel v Brně. (M.B)