Detektiv Martin Tomsa (TV seriál)

Krimi

Česko, 1994–1998, 20 h 57 min (Minutáž: 58–83 min)

Marek Vašut, Michal Dlouhý, David Matásek, Petra Jungmanová, Jan Zvoník, Martin Havelka, Erik Pardus, Kateřina Brožová, Jiří Pomeje, Jiří Schwarz, Sabina Laurinová, Svatopluk Skopal, Luděk Munzar, Jaroslav Satoranský, Veronika Žilková, Ladislav Lakomý, Igor Bareš, Zdena Studenková, Josef Karlík, Milena Dvorská, Dana Syslová, Otakar Brousek ml., Šárka Vondrová, Jan Potměšil, Petr Štěpán, Jaroslav Dufek, Pavel Zatloukal, František Řehák, Jana Musilová, Jiří Datel Novotný, Jiří Pecha, Lada Jelínková, Jaroslav Rava, Markéta Hrubešová, Michaela Kuklová, Tomáš Hanák, Pavel Soukup, Veronika Jeníková, Petr Pospíchal, Jaroslav Kuneš, Zdeněk Maryška, Zuzana Slavíková, Petr Halberstadt, Martina Preissová, Roman Slovák, Eva Tauchenová, Nikola Syslová, Jiří Kodeš, Lída Vlášková, Lenka Jelínková, Kateřina Burianová, Lenka Filipová-Kudelová, Miroslava Kolářová, Luboš Ondráček, František Derfler, Jan Kučera, Josef Bouček, Lubomíra Sonková, Tomáš Sagher, Aleš Zbořil, Josef Polášek, Jan Bidlas, Hynek Kubasta, Monika Maláčová, Ivan Urbánek, Jitka Sedláčková, Eva Matalová, Hana Houbová, Aleš Jarý, Karel Adam, Drahomíra Hofmanová, Eva Jelínková, Danuše Klichová, Karel Mišurec, Jiří Štancl, Monika Kobrová, Ladislav Suchánek, František Švihlík, Jan Novotný, Milena Šajdková, Miloslav Kopečný, Jindřich Khain, Karel Pospíšil, Václav Helšus, Karel Hoffman, Stanislav Fišer, Jana Ebertová, Taťána Schottnerová, Petr Jančařík, Pavel Leicman, Eva Vidlařová, Tomáš Mann, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Petr Pelzer, Anna Javorková, Alois Liškutín, Viktor Skála, Zdena Haláková, Daniel Dítě, Ondřej Mikulášek, Ivana Valešová, Marek Daniel, Milena Marcilisová, Vladimír Hauser, Václav Svoboda, Natálie Drabiščáková, Libuše Billová, Jiří Jurka, Ladislava Dujsíková, Jana Janěková, Ladislav Cigánek, Josef Jurásek, Simona Peková, Stano Slovák, Irena Žáčková, Jana Hrušková, Nela Boudová, Vlasta Fialová, Jiří Balcárek, Natálie Mukařovská, Magda Kirchnerová, Stanislav Zindulka, Jan Apolenář, Vladimír Krátký, Jindřich Světnica, Eva Lecchiová, Karel Semerád, Ladislav Mrkvička, Miloslav Jedlička, Roman Židla, Jana Brejchová, Jan Kolařík, Karel Riegel, Zora Jandová, Miloš Vávra, Jiří Langmajer, Ján Kroner ml., Zdeněk Dvořák, Jiří Nebenführ, Simona Stašová, Lenka Termerová, Dagmar Bláhová, Miloslav Maršálek, Filip Menzel, Pavel Šimák, Miroslav Etzler, Pavel Liška, Jan Grygar, Eva Hradilová, Jan Kuželka, Tomáš Matonoha, Martin Trnavský, Kostas Zerdaloglu, Ilja Kreslík, Lenka Čermáková, Lenka Filipová, Leona Ondráčková, Alan Novotný

Většinou mne bavilo spíš kouzlo nechtěného, ale ono i to neumětelství tvůrců seriálu dovede diváka přitáhnout k obrazovce, aby zjistil, zda další epizoda bude stejně slabá jako ta minulá. A některé díly (třeba "Veronika" - to je ten s "Éos" a její matkou, coby obětmi zločinných přátel) jsou doslova k popukání. Mimo to - Marek Vašut je přece jenom sympaťák a tak mi z toho vychází čistý průměr. Nesmrtelná hláška: "TO BYLO KECŮ VO NĚMCÍCH A JAK JSME DOPADLI? TEĎ TADY MÁME KRETÉNA ZASRANÝHO BARVAMA!"(11.8.2007)

• dobytek

Marek Vašut jezdí ve Fávu po Brně a vyšetřuje nejrůznější (obvykle dost nezajímavý) případy. Jinak celej seriál je jako na houpačce. Některý díly jsou celkem dobrý, jiný jsou úplně o ničem, Vašut někdy překvapí a jeho role se mu dá dokonce věřit, ale v další scéně působí jak zhulenej, ve vedlejších rolích se střídaj celkem schopný herci a naprostý amatéři, atd... Dneska je to akorát takový zajímavý připomenutí dob nedávno minulých.(4.1.2007)

• Honza dAve

Hm ehm. Téhle rozpačité a amatérské detektivní sérii tak často natáčené přes přední sklo Škody Favorit patří pouhé dvě hvězdičky. Drsňák Marek "Douwe Egberts" Vašut úspěšně (avšak možná ne úmyslně) shazuje sám sebe. Jedna hvězdička je za Brno :-) a ta druhá za to, že se člověk občas i něco jako těšil na další díl.(18.9.2005)

Devadesátá léta to popisuje celkem dobře. Některé díly jsou opravdu kvalitní. Z těch, co mám v živé paměti, považuji za nejlepší tyto: Případ Anděla, Bílá past, Tabatěrka (čtyři hvězdičky), následují více či méně průměrné epizody (Bratři, Zlatá klec, Osudná nadílka, Krutá daň omylu, Veronika, Osamělá), podprůměrné jsou epizody Zimmer frei a Camel story. Celkem nechápu, proč ČT nikdy nezopakovala výrazné díly (Vykání psovi, Flek na hru, Nechte maličkých - tento prý po premiéře kritizoval Vladimír Železný, tehdejší ředitel novy...). Nedávné opakování Tóniny smrti jsem bohužel propásl. Zbývající díly si vůbec nevybavuji (Lambada, Vůně peněz, Kdo unesl Marthu M?). Mimochodem všechny díly ČT samozřejmě vysílala, ale reprízovala jich pouze devět a nedávno další tři. Text v sekci zajímavosti (že devět dílů televize vůbec neodvysílala) není pravdivý. Ještě dodávám, že celý seriál minimálně jednou vysílala slovenská televize (tuším Markíza).(4.12.2014)

• Neklan006

Poutavý seriál z prostředí brněnského ochotnického televizního studia v nejtemnějších dobách. Máme 4. rokem kapitalismus a soukromými detektivy se to v republice začlo jenom hemžit, s dobou musí jít i naše televize. Producentovi se podaří najmout megahvězdu z hlavního města do role detektiva a celý štáb už si mne ruce nad očekávaným koláčem sledovanosti. Bude to nový Phil Marlow, ale bez americké naivity a komerce. V prvních dílech nás čeká nesmělé tápání herců, scénáristy, scénografa, dramaturga, režie i osvětlovačů. Trhák se nesmí přepálit hned na začátku, rafinovaná atmosféra se bude stupňovat díl od dílu. Do role pomocníka hlavní postavy je pak obsazen nejhorší herec všech dob Martin Havelka a nechtěný humor nehumorně myšlených scén spolu s nudou a trapností dosahuje vrcholu. Suma sumárum - skvěle zachycená bezmoc a totální tvůrčí krize celého podniku ČT Brno v první polovině 90.let. Až pak přišly Četnické humoresky a kvalita odstartovala někam diametrálně jinam.(6.11.2014)

• - Při jedné honičce po střechách se Marek Vašut propadl skrze střešní tašky až na půdu. Považuje za velké štěstí že se mu nic nestalo. (sator)

• - Jaroslav Rava si zahrál ve dvou epizodách seriálu a pokaždé ztvárnil jinou postavu. V epizodě Zlatá klec si zahrál svědka - železničáře Hory, jak je psáno v závěrečných titulcích, ale oslovovaného kriminalistou Součkem (Martin Havelka) „pane Rava“, přičemž kamera nahlédla i do jeho skutečného občasnkého průkazu. V epizodě Bratři (1998) hrál otce bratrů Zachových. (Ganglion)

• - Celý seriál se natáčel v Brně. (M.B)