Detektiv Martin Tomsa (TV seriál)

Krimi

Česko, 1994 - 1998, 20 h 57 min (Minutáž: 18x70 min)

Marek Vašut, Michal Dlouhý, David Matásek, Petra Jungmanová, Jan Zvoník, Martin Havelka, Erik Pardus, Kateřina Brožová, Jiří Pomeje, Jiří Schwarz, Sabina Laurinová, Svatopluk Skopal, Luděk Munzar, Jaroslav Satoranský, Veronika Žilková, Ladislav Lakomý, Igor Bareš, Zdena Studenková, Josef Karlík, Milena Dvorská, Dana Syslová, Otakar Brousek ml., Šárka Marková-Brázdová, Jan Potměšil, Petr Štěpán, Jaroslav Dufek, Pavel Zatloukal, František Řehák, Jana Musilová, Jiří Datel Novotný, Jiří Pecha, Lada Jelínková, Jaroslav Rava, Markéta Hrubešová, Michaela Kuklová, Tomáš Hanák, Pavel Soukup, Veronika Jeníková, Petr Pospíchal, Jaroslav Kuneš, Zdeněk Maryška, Zuzana Slavíková, Petr Halberstadt, Martina Preissová, Roman Slovák, Eva Tauchenová, Nikola Syslová, Jiří Kodeš, Ludmila Vlášková, Lenka Jelínková, Kateřina Burianová-Rajmontová, Lenka Filipová-Kudelová, Miroslava Kolářová, Luboš Ondráček, František Derfler, Jan Kučera, Josef Bouček, Lubomíra Sonková, Tomáš Sagher, Aleš Zbořil, Josef Polášek, Jan Bidlas, Hynek Kubasta, Monika Maláčová, Ivan Urbánek, Jitka Sedláčková, Eva Matalová, Hana Houbová, Aleš Jarý, Karel Adam, Drahomíra Hofmanová, Eva Jelínková, Danuše Klichová, Karel Mišurec, Jiří Štancl, Monika Kobrová, Ladislav Suchánek, František Švihlík, Jan Novotný, Milena Šajdková, Miroslav Kopečný, Jindřich Khain, Karel Pospíšil, Václav Helšus, Karel Hoffman, Stanislav Fišer, Jana Ebertová, Taťána Schottnerová, Petr Jančařík, Pavel Leicman, Eva Vidlařová, Tomáš Mann, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Petr Pelzer, Anna Javorková, Alois Liškutín, Viktor Skála, Zdena Haláková, Daniel Dítě, Ondřej Mikulášek, Ivana Valešová, Marek Daniel, Milena Marcilisová, Vladimír Hauser, Václav Svoboda, Natálie Drabiščáková, Libuše Billová, Jiří Jurka, Ladislava Dujsíková, Jana Janěková, Ladislav Cigánek, Josef Jurásek, Simona Peková, Stano Slovák, Irena Žáčková, Jana Hrušková, Nela Boudová, Vlasta Fialová, Jiří Balcárek, Natálie Mukařovská, Magda Kirchnerová, Stanislav Zindulka, Jan Apolenář, Vladimír Krátký, Jindřich Světnica, Eva Lecchiová, Karel Semerád, Ladislav Mrkvička, Miloslav Jedlička, Roman Židla, Jana Brejchová, Jan Kolařík, Karel Riegel, Zora Jandová, Miloš Vávra, Jiří Langmajer, Ján Króner ml., Zdeněk Dvořák, Jiří Nebenführ, Simona Stašová, Lenka Termerová, Dagmar Bláhová, Miloslav Maršálek, Filip Menzel, Pavel Šimák, Miroslav Etzler, Pavel Liška, Jan Grygar, Eva Hradilová, Jan Kuželka, Tomáš Matonoha, Martin Trnavský, Kostas Zerdaloglu, Ilja Kreslík, Lenka Čermáková, Lenka Filipová, Leona Ondráčková
  • bernau84

Hystericky se směju těm co dají tři hvězdičky jelikož si nedokážu představit ještě horší seriál než je tento ,spolu s novákama nejhorší seriálový odpad za 20let. to že někdo tvrdí že je to vyšlé z reality 90let? ano jak oblečením tak i umělostí zápletek a herectvím... Pan Vašut není špatný herec ale tohle mi dělat neměl - s ocáskem a flekatou košilí vypadá jak kolotočář. Kdyby přijel někdo takovej za mnou ve favoritu tak se budu bát aby ještě neco neukradl. A pak taky ta jeho "drsnost", celý je to jenom o tom že někoho chytí za triko a řekne mluv! a oni začnou zpívat.... fakt hnůj - možná bych dal i jednu hvězdu za mýho oblíbence Jirku Pomejeho ale nedám(29.10.2009)

• Honza dAve

Hm ehm. Téhle rozpačité a amatérské detektivní sérii tak často natáčené přes přední sklo Škody Favorit patří pouhé dvě hvězdičky. Drsňák Marek "Douwe Egberts" Vašut úspěšně (avšak možná ne úmyslně) shazuje sám sebe. Jedna hvězdička je za Brno :-) a ta druhá za to, že se člověk občas i něco jako těšil na další díl.(18.9.2005)

A mně se příběhy detektiva Martina Tomsy náhodou líbily. Předně se natáčelo v Brně, případně jeho blízkém okolí, a tak jsem v seriálu poznal celou řadu mně známých míst od klubu Brooklyn až po hotel kousek od mého paneláku, který se už mezitím stačil několikrát přejmenovat. Celkem s přehledem to Marek Vašut zvládal a role mu skvěle sedla. Případy sice smyšlené, ale točené celkem autentickou formou. Mě to bavilo víc než současné seriály, ve kterých se dobrá dějová linie, na rozdíl od tohoto, ani nevyskytuje. Zvláštní, že ten seriál ve své době zaznamenal velkou sledovanost, ale tady se nelíbil. Přemýšlím, kdo se tedy na něj díval, když vznikly dvě řady a točilo se několik let. 80%(12.6.2012)

Kdys jsem seriál sledoval docela rád a ani po jeho repríze se u mě nic nezměnilo. Samozřejmě že to není nic převratného, ale nezaslouží si ani, aby se na něho házela jen a jen špína. Marek Vašut je poměrně civilní a do role mi seděl. S ostatními herci je to různé, těch tragických bylo rovněž hodně. Co mě ale zaráží, jsou obrovské rozdíly mezi jednotlivými díly. Některé jsou skvělé (díl Bratři je přímo vynikající), jiné zase nestojí za nic. Ale i tak se jedná o jeden z novodobých současných krimiseriálů, který stojí za pozornost, je však, stejně jako třeba "Černí andělé", silně nevyrovnaný. 50%.(3.7.2008)

• Neklan006

Poutavý seriál z prostředí brněnského ochotnického televizního studia v nejtemnějších dobách. Máme 4. rokem kapitalismus a soukromými detektivy se to v republice začlo jenom hemžit, s dobou musí jít i naše televize. Producentovi se podaří najmout megahvězdu z hlavního města do role detektiva a celý štáb už si mne ruce nad očekávaným koláčem sledovanosti. Bude to nový Phil Marlow, ale bez americké naivity a komerce. V prvních dílech nás čeká nesmělé tápání herců, scénáristy, scénografa, dramaturga, režie i osvětlovačů. Trhák se nesmí přepálit hned na začátku, rafinovaná atmosféra se bude stupňovat díl od dílu. Do role pomocníka hlavní postavy je pak obsazen nejhorší herec všech dob Martin Havelka a nechtěný humor nehumorně myšlených scén spolu s nudou a trapností dosahuje vrcholu. Suma sumárum - skvěle zachycená bezmoc a totální tvůrčí krize celého podniku ČT Brno v první polovině 90.let. Až pak přišly Četnické humoresky a kvalita odstartovala někam diametrálně jinam.(6.11.2014)

• - Během tří let se natočilo celkem 18 epizod, Česká televize však vybrala k odvysílání jen 9 z nich. (BoredSeal)

• - Celý seriál se natáčel v Brně. (M.B)

• - Jaroslav Rava si zahrál ve dvou epizodách seriálu a pokaždé ztvárnil jinou postavu. V epizodě Zlatá klec si zahrál svědka - železničáře Hory, jak je psáno v závěrečných titulcích, ale oslovovaného kriminalistou Součkem (Martin Havelka) „pane Rava“, přičemž kamera nahlédla i do jeho skutečného občasnkého průkazu. V epizodě Bratři (1998) hrál otce bratrů Zachových. (Ganglion)