Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

Jimclark

Od chvíle, kdy jsem se dozvěděl o existenci slavné trilogie filmů Kmotr jsem se jim záměrně vyhýbal téměř 20 let, dokonce i pěkných pár let poté, co už jsou volně dostupné ke shlédnutí na internetu. Čekal jsem, až na ně dostatečně intelektuálně "dozraju". A musím říct, že jednička se mi celkem líbila (dal jsem jí 4*), zejména proto, že není tak neuvěřitelně rozvleklá. Hlavně ten příběh, ale také vyváženost akce a dialogů. Oskar pro Marlona Branda za jeho údajně "neuvěřitelný" herecký výkon je u mě sice s velkým otazníkem, no ale budiž. Kmotr II? Tohle, že je "dokonalost sama" (cituju více zdejších uživatelů), prý dokonce "lepší, než jednička"? To jsme snad každý viděli jiný film. I tady se mi líbil příběh, ale proč to má propána 202 minut? Vsadím se, že bych z toho dokázal vystříhat nejméně hodinu, která by v tom filmu nikomu nechyběla, a stejně by ho všichni dál opěvovali. A ještě bych se vrátil k Robertu De Nirovi. Jako, jeho výkon mě nijak neurážel, považuju ho za obstojný na začínajícího herce. Ale na Oskara, vážně?? To je snad v sedmdesátých letech rozdávali každému? (Ano, narážím znovu i na Marlona Branda). Bez urážky, pane De Niro, ale viděl jsem nejméně 500 dalších herců včetně vás samotného, ve stovkách jiných rolí... Tak počkat, beru zpět, v roce 74 možná opravdu nikoho lepšího neměli. Ale pokračujme dále. Nejvíc, ale úplně nejvíc mě tam iritovaly ty nenadabované pasáže v italštině. Je to snad jen šlendrián českých distributorů? Proč to nemá titulky nahrané přímo v obraze (třeba i anglické), a proč se o tom nikdo ze zdejších obdivovatelů ani slovem nezmínil, než jsem si to pustil? Ještě bych dovedl pochopit sem tam nějakou tu větu kvůli atmosféry originality, jak se to dá s přimhouřenýma očima konstatovat o předchozím dílu. Jenže tady už se bavíme o celých sáhodlouhých pasážích dialogů, dohromady se jedná o 303 vět, kterým není rozumět ani prd (ano, ten počet vím přesně, četl jsem si je v textovém editoru). Teda já nevím, jak to řešili ostatní, nebo jestli to vážně nikomu dalšímu nevadilo, protože všichni fanoušci mafiánských filmů přece logicky musí umět perfektně italsky se sicilským přízvukem, ale já si našel na netu dvoje různé titulky, a samozřejmě ani jedny do filmu nepasovaly. A pokud to měl být umělecký záměr pana režiséra a pustil to do distribuce v takovém stavu schválně, tak by mě moc zajímalo, jak se na to tvářili američtí diváci, ten slavný "hrdý národ". Docela se divím, že s ním hned při premiéře nevyrazili dveře od kina, a nebo to kino rovnou nezapálili. Počkám dalších 20 let, a možná na ten "intelektuální zážitek" konečně dozraju. ()

Jester_X

Pro mě vrchol celé série. Coppola umně kombinuje dvě dějové linky. Ještě více je zde patrná jeho schopnost napětí bez příme akce a divokého střihu. Na vrcholné scény divák skutečně pozorně čeká a tří hodinové drama tak rychle ubíhá. Zároveň klíčové okamžiky nejsou brutální akce, dějí se jako vyvrcholení napjatých vztahů mezi aktéry filmu. Italské kořeny Coppola nezapře a staví pozvolna buduje drama operních rozměrů. Zároveň ovšem stojí v jakémsi protikladu proti Martinu Scorsesemu, který ve svých rozsáhlých eposech spíše nechává hovořit italskou horkokrevnost než smysl pro drama a představení. Zároveň Kmotr nevzbuzuje pocit nějaké umělé scénaristické konstrukce, kde by divák lačnil po rozuzlení, které mu zodpoví otázky ohledně zápletky či motivace postav. Postavy jednají podle svých zájmů, či sicilských tradic, děj se přirozeně rozvíjí a dívak tak může nerušeně sledovat. ()

Foltest

Kmotr II je vynikající film. Na jedničku sice nemá, přesto jsou ale jeho kvality neoddiskutovatelné. Myslím si, že možná mohla být i stopáž kratší, chápu však, že svůj smysl měla, jelikož díky ní mohlo alespoň dojít k řádnému prokreslení všech postav. Snímek má velmi dobrý děj, který baví a nepustí. Sledovat Michaelův naprosto bezskrupolůzní šplh k moci je dechberoucí zážitek. Michael je i úhelůným kamenem celého filmu. Chladnost posledních deseti minut mě zanechala takřka oněmělého. Kmotr II je tak rozhodně povedeným filmem, jenž doporučuji ke zhlédnutí. ()

1svaty

Barzíni je mrtvej. Filiptatalia taky. Hougrýn, strači, konel. Ti všichni jsou mrtví.    Tohle je naprosto bez chyby. ()

milos.bradik

Malinko mi vadilo, jak to skákalo do minulosti a zpět do současnosti, ale jinak opravdu výborné. Excelentní herecké výkony a působivá hudba. Prostě u mne 90 %. ()

jirikzaboj

Tyhle filmy definovaly různé základní aspekty toho, jak má takové krimi-drama vypadat. A zcela chápu vysvětlitelné pokračování, které je v mnoha ohledech kvalitnější, co se natočení tyče. Jdou v tom vidět prachy a určitý posun v režii. Ovšem příběhová stránka už není tak výborná, jako u prvního dílu a to především, že délka filmu nemá tentokrát nabídnout toho tolik, aby to zaujalo a vy si v jednu chvíli nepřipadali odtrženi od děje. Nejvíce pokulhává právě první dějství Michaela, ale proti herectví Pacina ani muk, už tady to byl král. Za velký peek celé druhé epizody pokládám flashbacks v podobě Vita, kterého ztvárnil tenkrát mlaďounký a neznámý DeNiro a pokládám to jako jedny z nejlepších synopsí z celé kinematografie a začátek cesty jednoho velikána. Druhá polovina už vás tak nějak vtáhne víc do děje a soustředí se na ty více důležitější věci. Samotný závěr je dost epický a zároveň skromný a také jeden z nejlepších zakončení filmů, které jsem kdy mohl vidět. ()

LUIGISde

Asi všetci sa zhodneme že dvojku zachránil príbeh mladého Vitta, čo bolo jediné čo s knihou malo niečo spoločné. Za mňa fajn, ale jednotka je dojnou kravou celej trilogie.75% ()

peproch

Mně osobně připadá dvojka lepší než první část. První je poetická, výpravná, obrazivá podívaná. Druhý Kmotr je studií zabydlování se v moci, a zároveň pokusem o ospravedlnění se mentálním dědictvím otce, je větším hereckým koncertem, profilací , někdy spíše symbolickou a schematickou, ostatních charakterů. Zatímco v prvním Kmotru je Michael zrozením pokrytce, v druhém zosobněním suveréna. ()

K1K0

Pokračovanie úspešného veľkolepého filmu Krstný otec ktorý si stále drží svoju latku vysoko a dominuje nad ostatnými tvorbami tohto žánru. ()

Updated_Cake

Meh meh, pokulhávalo to trochu za 1. dílem. Obzvláště flashbacky, které jsou sice důležité, působily občas trochu chaoticky a chtělo to dávku trpělivosti. Ale bylo to super. ()

mdf

Tady už je vidět,že jednička vydělala nějaké prachy,takže už je vidět trošku okázalost, možná míň emocí,ale stejně velmi slušná zábava. ()

honzikhash

Málokdy se u pokračování stane, že bych mohl říct, že se podařilo stejně jako první díl.I když film má necelé tři a půl hodiny uteče to jako nic. Herecký koncert Al Pacina, který podává dechberoucí výkon a je snad ještě lepší než v jedničce. Dobře ukázáno Vitovo dětství v podání De Nira. Kmotr II je ve všech věcech dokonalý jako jednička a dá se považovat za jedno z nejlepších pokračováních všech dob. ()

Renard1338

10/10 Al Pacinova linka zbytočne dlhá. De Nirova dokonalá. Jednoznačne 10 z 10, ale aj tak v porovnaní s jednotkou je to slabšie. Naj scéna: De Nirova prechádzka po strechách New Yorku. ()

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)