Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

elanista1

Vzdy ked niekto polozi otazku do plena, ze ktora filmova seria ma druhy diel lepsi ako original, tak vacsinou vsetci odpovedia Terminator, alebo Krstny otec. A s tymto nesuhlasim. Povodny Krstny otec s Marlonom Brandom zostava pre mna neprekonatelny. Aj napriek tomu je vsak druhy Krstny otec lepsim filmom ako cela ostatna konkurencia. ()

cromagnon

Rovnou říkám, že Michael Corleone je můj osobní Ježíš. Dvojka je Větší, rozmáchlejší, dražší, výpravnější, delší… a ještě lepší. Druhý díl to prostě dotáhl ještě dál, než geniální jednička. Z literární předlohy zůstala linie o počátcích velkého Dona Vita (De Niro) v období prohibice. Malý zlodějíček (s velkou dávkou kuráže) nechce platit výpalné, a tak mu nezbyde, než odpravit hlavouna místní větve Černé ruky, vzestup Genco Oil, návrat na Sicílii již bohatého muže a dovršení pomsty a památné párání tlustého břicha. Druhá linie, přímo navazující na předchozí film, je podstatně ponuřejší (i když dětství malého Vita a odstřel jeho matky brokovnicí na vlky taky není nic k popukání) a ukazuje nám temné stránky mafiánského života. Kombinuje politicko – historické reálie (svržení kapitalistického režimu a nástup komunismu na Kubě) a dramatické osudy Michaela Corleoneho (Pacino), boj o moc uvnitř organizace, vládní snahu o potlačení vlivu Mafie a gangsterské střety při získávání nového území. To vše orámováno rozpadem hodnot uvnitř Michaelovy rodiny, ztrátou nejbližších a antickou tragédií v podobě hrůzy, jakou je vražda vlastního bratra. Je to síla a místy fakt těžké sousto, které jakoby lehce odlehčuje právě linie z období začátků v Americe. Pěkně se to celé doplňuje a tvoří největší dílo v dějinách filmu. Pro mě určitě. De Niro se sicilským dialektem a tenkým knírkem je k sežrání, ale všechno bledne v porovnání s krví podlitýma očima Michaela Corleoneho. Pacinova exhibice v herecké studii muže s velkou zodpovědností a svědomím sužovaným těmi nejhoršími skutky. Nádherné! Do nejdrobnějších detailů vypiplaná a přitom velkolepá výprava, podmanivá hudba Nina Roty, příběh, který mě dokonale vtáhl a reálnost a rozsah prostředí, kde se sága odehrává, je uzemňující…Don Vito Corleone je Bůh, Don Michael jeho syn a Francis Ford je Duch svatý. ()

raider.minoo

Po shlédnutí prvního dílu jsem samozřejmě měla velká očekávání, a ne zcela se mi naplnila. Oceňuji přesun děje do nového prostředí (však časy se mění a Michael by již nemohl řídit rodinu jako jeho otec), ale zdálo se mi, že to už Coppola tolik nezvládnul. Děj je trochu rozvařený a ingrediencí je příliš mnoho. Naprosto excelentní byl ovšem Al Pacino a vůbec vše co se týkalo postavy Michaela a jeho rodiny - tentokrát dostal prostor i Fredo, což mi trochu v minulém díle scházelo. Perfektní byla i vsunutá linka s De Nirem, jen mi vadilo, že byla roztříštěna na velmi krátké úseky ke kterým se vracelo docela náhodně. Celkově, i po tom guláši co z toho mám, ve mě film zanechal dost silné pocity a věřím, že po druhém shlédnutí toto pokračování pochopím lépe - i když stále to nevidím na 9. nejlepší film na ČSFD, a už vůbec ne na 3. místo na IMDb žebříčku. P.S.: Jo a ta konečná scéna u stolu - naprostá esence dokonalosti prvního dílu! ()

turistta

Rovnako excelentný ako jednotka, ťažko posúdiť ktorý je lepší. Tu by som vyzdvihol výkon Roberta De Nira, ktorý považujem za druhý najlepší výkon v jeho filmografii. Prvý je Zúriaci býk. Al Pacino je ešte viac chladnejší a bezcitnejší ako v prvom diely, ale je vynikajúci. ()

blondboss

Pokračovanie legendy spracované (ako hovorí Barney Stinson) legen..wait for it...daaaary. Naozaj skvele natočný druhý diel mafiánskej ságy, ktorá tentokrát prešmyčkami medzi prítomnosťou a minulosťou hovorí jednak o vzniku Corleonovskej rodiny a na druhej strane rozpráva o vzostupe moci Michaela Corleoneho. Veľmi silná myšlienka je na konci filmu zhruba v tom duchu, že Michael si síce upevnil svoju moc a dokonca je ešte mocnejší, avšak na úkor rodinného šťastia, nakoľko ostáva osamelý. Vyzdvihujem superkvalitný výkon Al Pacina ako Michaela a samozrejme Roberta DeNira ako mladého Vita Corleoneho. Skvelé herecké výkony podčiarknuté zaujímavou dejovou líniou. Trošku mi tu ale prekážala ťažkopádnosť deja v prvej polovici filmu, takže to nie je čistých 5 hviezdičiek. 90 % ()

Avicii

Druhý díl Kmotra mě nijak zvlášť nezaujal, i když film patří svým hodnocením mezi Top 10 na CSFD. Film měl přes 3 hodiny a nic moc extra se v něm nedělo až snad na závěrečné popravy "nepohodlných". ()

megajalec

Ak ma jednotka sklamala, čo potom povedať o dvojke? Takmer polovica filmu po taliansky, rozdrobený, pomaly sa posúvajúci dej, hrozná dĺžka...Nemám ani najmenšiu chuť pozrieť si trojku. ()

sunjata

Druhý díl je sice stále famózní, ale už jsem neseděl přikovaný a napjatý tři hodiny u obrazovky. Snad za to mohlo nevyspání a vražedná délka filmu, ale stejné emoce jako u jedničky se již neopkalovaly. Filmu velmi pomáhají dvě proplétající se časové roviny. EZařazení epizod z mládí a mafiánských počátků zakladatele rodiny Vita Corleoneho jsou podle mě geniální tah, který zabránil únavě diváka z dalšího stereotypního vývoje děje. ()

BenchPress

Když srovnám Kmotra II s Kmotrem I, tak musím dát druhému pokračování o hvězdičku méně. První díl je naprosto bezchybný a hlavně více akční. U Kmotra II, kde se dějová linie střídá a nejdříve koukáme na excelujícího Al Pacina, kterého vystřídá stejně tak výborně hrající Robert De Niro. Chvílemi, ale může děj nudit a to se právě v prvním Kmotrovi nestávalo. Tady je to přeci jen více o dialogu a o vedení mafiánské rodiny. Scény s De Nirem ze Sicílie a jeho šplhání prakticky z ničeho až k absolutní moci je zde nádherně ukázáno. Kamera a interiéry jsou tak věrohodné, že mě to zpětně láká dát i tu 5. hvězdu. Zatím to, ale nechám takto. Teď mě to stále více a více láká si přečíst knihu. Al Pacino a Robert De Niro excelují. 4/5. ()

Fugito

Film, ktorý ma možno až tak neoslovil ako jeho prvý diel, no napriek tomu má vsebe tú iskru, akú by mal mať každý správny film. Soundtrack " thumbs up " ! ()

Odpocivadlo

Trošičku slabšie než jednotka ale stále zaujímavé a jedinečné. Pohľad patriarchálny spôsob života mafie ma strhol a s veľkým záujmom som to sledoval. Vynikajúci film s vynikajúcim Al Pacinom. ()

Fíma

Film trochu zklamání. Kmotra jsem četl před lety a bál jsem se podívat na film, neb jsem bývával z filmových adaptací pravidelně zklamán. Kmotr ale byla čestná a hodně velký výjimka. Díky tomu jsem očekával hodně i od dvojky. Nechal jsem tomu čas a pár let zase uplynulo, než jsem dostal odvahu podívat se na pokračování. A tentokrát zklamání. Ne, velké, ale přesto. Někomu možná přijde, že se pokračování původnímu filmu a její knižní předloze může vyrovnat, ale mně se to nezdá ani z daleka. Dvakrát nevstoupíš do jedné řeky. Přesto ovšem vysoký nadprůměr. Těžko dát čtyři hvězdičky tak skvělému filmu, ale kolik by si pak zasloužil první díl? Minimálně sedm. ()

Daggeron

Pre pokračovanie Krstného otca platí to isté ako pre jeho úvodnú časť. Po formálnej stránke ide jednoznačne o nadpriemer. Coppola neupúšťa zo svojho pomalého tempa, ktoré vám dovoľuje vychutnávať si obrazové i príbehové bohatstvo. Milovníci žánru určite nezostanú sklamaní a budú slintať blahom. Tí, ktorí sa v podobných filmoch nevyžívajú a vidieť ho považujú z hľadiska jeho rebríčkového postavenia za povinnosť, sa ale môžu nudiť. Už jednotka mala extrémne prepálenú stopáž a dvojka je ešte o ďalších dvadsať minút dlhšia. Takže pokiaľ vyslovene nevyhľadávate gangsterky s príbehom plným intríg a krvavých vendet - hoci akokoľvek dobre napísaným - sedieť pri tom takmer tri a pol hodiny môže byť pre vás utrpenie. Na rozdiel od prvého dielu Coppola nerozpráva len jeden priamočiary príbeh, ale vzájomne prelína línie súčasnosti a minulosti. A hoci udalosti z Vitovho života sú pre tých, ktorí nepoznajú predlohu, obohatením, v kontexte filmového spracovania pôsobia tak trošku nadbytočne, pretože na prítomnosť nemajú prakticky žiaden výraznejší vplyv a skôr len umelo predlžujú už bez toho dlhú stopáž. Herecká kreácia De Nira je ale naprosto úchvatná, jeho sicílsky akcent hravo konkuruje aj Brandovmu chrapľáku. Kým však Brando bol ústrednou postavou svojej časti a dvíhal jej kvalitu o úroveň vyššie, tu je De Niro ako piate koleso na voze (ale za výkon je Oscar OK). Dvojku tiahne vtedy ešte stále neznámy Al Pacino a v nej je jeho charakter ešte výraznejší ako v jednotke. Talent prehovoriť aj bez slov je obdivuhodný, pohľad do jeho zničenej tváre a očí je v niektorých záberoch skutočne mrazivý. Problém je ten, že dvojka sama o sebe je nepriamou reprodukciou jednotky, pretože si udržuje podobné tempo, identický štýl rozprávania a iné udalosti prezentuje prakticky rovnakým spôsobom. Záver napodobňuje predchádzajúci diel, ale nie je už tak strhujúci, aj preto, že neťaží z tak úžasného kontrastu. Celkovo je teda dvojka o poznanie dlhšia (zbytočne) a pre mňa osobne nudnejšia, postráda čaro z niečoho nového a dovtedy nevideného, pretože ničím podstatnejším neprekvapuje. Nebyť fakt dobrého Al Pacina, možno to ani nedopozerám. Ale milovníkom podobných žánroviek ich nadšenie neberiem, ja však z toho napriek nespochybniteľnej remeselnej kvalite unesený nie som. ()

pojta

Pokračujeme v příběhu Corleonu. Pohled do začátků Vita Corleona v podání Robert De Nira je poutavý a děj probíhajícího života v současnosti a snaha očištění rodiny je taky velice propracovaný. ()

calculus

V prvním Kmotrovi Al Pacino zdatně sekunduje Marlonu Brandovi, ve dvojce filmovou scénu jeho Michael Corleone ovládá úplně. Coppolovi se na prvního Kmotra podařilo skvěle navázat a celou ságu působivě prohloubil. ()

Kilos35

2. Kmotr nemá tak poutavý start. I přesto, že začíná zdánlivě podobně (nějaká oslava a na promluvení s vůdcem rodiny se stojí fronta). Prvních 30 minut jsem se opravdu spíše „nudil". Poté se však zatáhlo za ten „pravý provaz" a už byl Kmotr II zase v těch správných kolejích. Poslední čtvrtinu filmu jsem si opravdu vychutnal. Také bylo skvělé sledovat jak se Vito Corleone (De Niro) vypracoval prakticky z ničeho a jak jeho vliv a síla roste, a že už tehdy dokázal dát „nabídku kterou nejde odmítnout". Asi nejlepší scéna pro mne byla hádka Al Pacina se svou ženou. Ještě nikdy jsem totiž neměl z tak malého muže takovou hrůz jako tehdy. Celkově je Kmotr II opravdu skvělé doplnění a mírné pokračování legendární jedničky. ()

AndrewNewman

Stále nesmierne kvalita, ako zo strany réžie, tak aj hercov. Len ten Pacinov príbeh ako mladého „Kmotra“ nie je až taký zaujímavý, ako príbeh skutočného Kmotra Dona Vita. Pričom obaja herci, ako De Niro tak Al Pacino predvádzajú vynikajúce a čo sa autenticity týka bravúrne výkony. Ale zrejme nie je náhoda, že Al sa musel uspokojiť len s nomináciou, kdežto Robert získal už v tak mladom veku svojho prvého Oscara. Najväčšou chybou filmu je premrštená stopáž. Aj pre milovníka gangsterských filmov je 194 trochu priveľa, hlavne ak príbeh Michaela Corleoneho nemá až takú razanciu. Ale stále to má svoje grády, výborné postavy, prostredie, úžasnú hudbu, celkovo je to skrátka veľmi dobrý film. Ale nie dokonalý. ()

eMeMko

Od prvního dílu se změnila spousta věcí. Ubyl Marlon Brando, přibyla jeho mladší verze v podání Roberta De Nira, a Al Pacino dospěl v pořádného mafiána. Co mě na tomto snímku trochu vadilo a je zárověň důvod proč nedávám plný počet hvězd je táhnoucí se příběh, který nedokáže udržet tolik pozornost jako události v prvním díle. Nechápejte mě špatně, sledovat paraelu mezi mládím Vita Corleona a současností Michaela Corleona je rozhodně zajímavý tah a prostřihy jsou občas řešeny tak, že se příběhy vzájemně doplňují, ale stejně je to takové vláčné. Musím také objektivně říci, že mě tento film už ani tolik nepřekvapoval (přeci jenom, koňská hlava či totální rozstřílení Sonnyho z prvního dílu se jen těžko napodobuje). Ve výsledku se však stále jedná o velmi kvalitní film, kterému k dokonalosti (aspoň pro mě) chybí opravdu málo. ()

wanry02

Sice už ne zas tak skvělý jako první díl, ale i tak se pokračování prvního Kmotra zařadilo mezi klenoty filmařského průmyslu. Výborní herci, skvělá atmosféra, famózní postavy, prostě tady se hledají negativa těžko. Přeci jen však tu mám jeden který mi dost vadil. Konkrétně několik scén které trvaly dosti dlouho a byly celé v italštině (bohužel) a česká produkce nedoplnila ani titulky takže já jsem vůbec netušil o co se jedná. A ještě tu mám výhradu pro až moc pomalý a nudnější střed filmu, kde se oproti prvnímu dílu, skoro nic nedělo a já si začal všímat, že už si začínám hledat vhodnější pozorovací pozice. Ale když tohle odmyslím (samozřejmě že italština nebyla problém ve filmu, ale v české distribuci), tak se jedná o další nezapomenutelný film, který by měl každý fanda vidět. 90% ()

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)