Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

BoXBe

Nejlepší film. A vůbec se tohoto spojení nebojím. Za prvé je třeba dodat, že tohoto spojení užívám v souvislosti s prvním dílem trilogie. Druhý filmový díl se vrací k úvodu knižní předlohy (perfektní Robert De Niro), ale zároveň rozvíjí osud Michaela, dnes již legendární postavy nenapodobitelného Al Pacina. Za druhé: ten temný závěr, ta vynikající hudba, to herecké obsazení (Robert Duvall, Joh Cazale, ..., prostě všichni) a každý detail filmu, každý pohyb, kamera, střih, scény dělají z tohoto filmu dokonalý majstrštyk. Nikoliv kultovní nebo legendární - pro mě jsou Kmotři od Coppoly to nejlepší co je možné shlédnout na filmovém plátně. ()

O´Hara

Musím přiznat, že Kmotr 2 se mi líbil mnohem víc než jednička. Nedokážu říct přesný důvod proč, ale velkou roli v tom hraje to, jak jsem si Kmotra 2 užíval a jaký na mě měl vliv... ()

c.tucker

Výborně doplnění prvního dílu, neztratilo šťávu, jak aby ne, stejně skvělý režisér a výborné herecké obsazení. Nic jiného už k tomu nemám co dodat. ()

Googlak

Krásny film, ... Dokonca sa mi viac páčil ako predchádzajúci diel , ...Silnejší príbeh ako v prvom diely , ... V nejakých okamžikoch to bolo aj lepšie ako v predchádzajúcom, ... Zaslúženy oscar pre De Nira, ... Ktorý tam citelne zasadil ten svoj De Nirovsky šmrnc ()

mortak

Z uzavřeného příběhu o předání moci v jedné mafiánské rodině se tímto dílem stala sága, jakou známe z knih. Jejím smyslem není hledat v příběhu něco nového, ale vytvářet mytologii okolo hlavních mezníků prvního dílu. Puzo tedy vytvořil dost romantizující příběh mladého dona Corleone (a vybral ten nejprovařenější námět - pomstu!), a též aby ukázal kam sahá historie věty "Udělám mu mu nabídku, kterou neodmítne" a zároveň dotvořil příběh Mikeho, aby ukázal determinismus moci, která nutí řešit obchodní problémy stále stejným způsobem. Pro větší atraktivitu se pak část ságy odehrává při nějaké významné události (zde převrat na Kubě). Jenže nakonec celý ten děj, všechny ty zápletky, slouží jenom k ilustraci teze o blízkosti obchodu, politiky a zločinu, které všechny dohromady zníčí spolehlivě všechnu lásku a empatii. Pochopitelně - pro rod Corleonů byla rodina jako celek mnohem více než každý její jednotlivec. I když to může znamenat zůstat sám. A to mi na tak slavný film (i když mistrovsky natočený a zahraný) připadá sakra málo. Je mi bližší podobná kniha: Sága rodu Forsythů. ()

Kolikokoli

Málokdy se stane, že druhý díl je lepší než ten první. U Kmotra to ale platí. Tento film je tak skvělý, že se nedá hodnotit jinak, než pěti hvězdičkami. De Niro, Pacino... skvělí herci ve skvělých rolích. ()

WolfR

Podobná kvalita jako u prvního filmu. Tj. jedna z nejlepších gangsterek všech dob. Již už dost bylo napsáno o Kmotrovi II, není třeba nic dodávat :) 5 hvězd. ()

TomPrusik1

Druhé pokračování Coppolovy gangsterské trilogie je skvělé. Ba co skvělé, je dokonalé. Sice nad úžasnou jedničkou trochu zaostává, ale ne tolik jak to většinou u ,,dvojek" bývá. Nový don Corleone je správný mafián a hrdě kráčí v tátových stopách. Ovšem z Vita šel větší respekt, až takový, že jej nikdo nenapodobí, jako právě v jedničce Brando. Al Pacino je ale taky dobrý ,,poctivý" mafián, někdy z něj jde až mráz po zádech z toho jeho kmotrovského pohledu. Pokud jste viděli Zjizvenou tvář, najděte alespoň 10 rozdílů v chování mezi Michealem a Tonym (je jich víc). Příběh zpestřuje začínající Robert De Niro, který je snad ještě lepší než Al Pacino. Asi kvůli jeho skvělému sicilsko italskému dialektu. Každopádně tato příběhová linka mi přišla o něco atraktivnější, a tak jí mohlo být víc. Na dvojce je vidět, že je prostě vyspělejší (hodně komparzu), a také zamotanější. Ovšem není to nic složitého, když ty tři hodiny dáváte pozor a zrovna nežehlíte, nejíte, nebo nesouložíte. Dvojka je skvělá, ale určitě si mě nezískala tak jako jednička (chyběl Brando). Jelikož mám ale gangsterky rád, dávám 85% což je ještě na 5 hvězd. ()

otík

Al Pacino jako Michael Corleone je skutečně hrůzný a svého kmotra zahrál fantasticky. Nemá smilování ani nad vlastní rodinou, postupně vraždí nejen své nepřátele, ale i ty ze své rodiny, kteří mu nikdy neškodili a tak zůstává sám, zklamán sám sebou. Je to další strhující část skvělé trilogie, která ve svém druhém dílu odkrývá mládí Vita Corleoneho ve výborném podání Roberta De Niro. Vypráví o tom, jak jako malý chlapec utekl z Itálie před jiným mocným mužem, který mu zabil tátu i mámu. Dostal se do New Yorku, kde se časem vypracoval v uznávaného dona. Pak se vrací do Itálie pomstít otce i matku. Těžko ale věřit, že by někdy bez důvodu vztáhl ruku na svou rodinu, tak jako jeho syn Michael na konci této druhé části. ()

Slavníkovec

Francis Ford Coppola a jeho druhý díl třídílné ságy o rodině Corleonových.. 2 jasně ohraničené dějové roviny, v jedné z nich ve 20. letech v období prohibice, se snaží odrazit ode dna Vito Corleone, o 40 let později za doby mnohem klidnější, než kterou prožíval jeho otec, pevně drží moc nad celou americko-italskou mafií Don Michael Corleone. Začne se, ale potýkat se s jinými problémy, a to se zrádci mezi vlastními spojenci. Robert De Niro x Al Pacino. Je těžké určit kdo hraje přirozeněji. ()

tom88

Prvý diel je neprekonaný a u mňa nasleduje sklamanie z oslabenia všetkého čím disponoval Godfather 1. Škoda, že sa to pomerne len vlieklo a pribudlo viac hluchých miest a po neakčnej jednotke som čakal nejakú zaujímavú akciu v podobe poriadenj prestrelky, ale nedočkal som sa ničoho podobného, len minimum vrážd a žiadna vojna. Brando tu značne chýbal, De Niro ma neoslnil. Pacino je dobrý, no stále to nie je vrchol. Dej mi veľmi nesedel, často som bol v chaose. 200 minút sa doslova vlieklo, keď ma film začal zaujímať, skončilo to rýchlo nejakou neprehľadnou alebo nudnou scénkou. Škoda škoda, nemal som z toho najlepší pocit. Na základe vysokých hodnotení sa prikláňam k nižšej známke. 85% ()

Noviik

Druhý díl šel kvalitou dolů, to zcela jednoznačně. Zmizel Marlon Brando, přišel Robert De Niro. V hercích chybu nevidím. F. F. Coppola některé části moc utahal, například Kubu. Hudba je zde sice více v pozadí, ale i tak Nino Rota připravil úžasný zážitek, který do mafiánského prostředí sedí naprosto skvěle. Jako největší klad dvojky považuji v podstatě přímé náznaky skutečně žijících mafiánů, pokračování v informacích o Moeovi a podobných. ()

MJMilan

Správnou volbou bychom mohli nazvat obsazení Roberta De Niro do role mladého prvního kmotra, který vybudoval svoji pozici tak říkajíc od píky. Jeho rodina se pak na vybudovaném postavení už je nesla. Zajímavé by bylo si představit, že jste v pozici kmotra - veliký vliv i moc avšak mnohonásobně větší šance, že si vyjedete na výlet a už se nevrátíte. Al Pacino, ač to není úplně můj oblíbený herec zahrál roli nového kmotra též skvěle, chladně, nelítostně... výsledkem skvělých hereckých výkonů a skvělého děje byl asi nejlepší druhý díl vůbec. Až na stopáž a trochu chaosu musím tento film hodnotit velice kladně. ()

vesper001

Asi se teď budu rouhat, ale Kmotra II upřednostňuji před Kmotrem. Od chvíle, kdy jsem dočetla poslední stránku Kmotra, jsem si představovala další osudy Michaela Corleoneho a jeho famiglie a film předčil všechny mé fantazie. Postupná proměna sympatického Michaela v démonického dona Michaela je děsivě realistická. 10/10 ()

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)