Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

Nolanofil

Ako by povedali bratia Češi, zas jde o výtečnou podívanou, ačkoli zas ne dokonalou. Je to možno len o chlp lepšie ako jednotka a to hlavne vďaka silným rodinným scénam. Herci sú samozrejme perfektní, DeNirov hlasový prejav je identický Marlonovi Brandovi a kulisy s výpravou už ani väčšie nemohli byť. ()

Santino7

Diametrálne odlišné než prvá časť, no v mojich očiach napriek tomu rovnako skvelý film. Opäť mafiánska kultovka, ktorá - spoločne s jednotkou - dokázala predefinovať daný žáner a rovnako tak správanie mafiánov skutočných. Veď kto by nechcel onú noblesu a eleganciu, ktoré tu po celý čas vyžarovali z Al Pacina? Keď som v komentári k jednotke spomínal, že ide o mnou najviac videnú snímku vôbec a jednotlivé scény poznám prakticky naspamäť, pri tejto časti to už tak úplne neplatí. Síce taktiež patrí medzi mnou najčastejšie videné filmy (povedal by som, že medzi TOP 5, resp. možno aj 3), až taký istý by som si v prerozprávaní deja tentokrát nebol. Dôvodov by sa dalo nájsť hneď niekoľko. Či už fakt, že v tomto prípade absentuje knižná predloha (možno to bude komické, no Maria Puza považujem aj za svojho najobľúbenejšieho autora, pričom práve Krstného otca som čítal ozaj nespočetnekrát - ono vlastne spomedzi jeho kníh by sa k nej v počte tých mojich čítaní mohol priblížiť iba ak taktiež výborný kúsok Posledný don - ten však má o poznanie slabšie filmové spracovanie, viď tu); že je snímka rozdelená na dve rôzne príbehové línie, a teda je akási "rozkúskovaná" (avšak to mi trochu prekážalo iba ak pri pozretí úplne prvom, následne som si toto autorské riešenie - ako to vo svojom komentári pomenoval nascendi - už začal vychutnávať plnými dúškami); či tiež by to mohlo byť tým, že po obsahovej stránke je celkovo úplne iná, povedal by som že komplikovanejšia. Lepšie to asi pomenovať nedokážem, pretože kým jednotku považujem za klasiku v plnom slova zmysle (tam proste nie je o čom, každá jedna scéna je z môjho pohľadu pamätnou), dvojku vnímam zas úplne inak - ako jednu z najprofesionálnejšie natočených snímok, aké som kedy v živote mal možnosť vidieť. A za týmto pojmom už hľadajte čo chcete (teda ak vlastne hľadať chcete), mne sa to obšírnejšie vysvetľovať naozaj nechce, to by bolo ešte nadlho a ja už pritom mám zajačie úmysly komentár nejako ukončiť:-)) Skrátka vynikajúci film, pri ktorom za akúsi jedinú jednu chybičku krásy považujem to, že v ani v jednej z dvoch hlavných línií nemajú ústrední aktéri dôstojného "sparing-partnera" a ani protivníka. Jasné, Pacino aj De Niro sú pochopiteľne priam brilantní a božskí, no v spoločnej scéne sa pochopiteľne nestretnú ani raz a okrem nich tam z tých výraznejších vyčnieva už iba ak Duvall, inak nikto. Jasné, Keaton aj Cazale sú taktiež fajn, avšak tí zas tak veľa priestoru nedostali (čo ostatne ani Duvall nie...). Stručne povedané, chýbajú mi tam tak pamätné a obľúbené postavy, aké v jednotke stvárnil Brando či napríklad Caan, pretože z tých nových ani jedna nie je tak poctivo napísaná, aby mala šancu presadiť sa, ako tamtie. Toto moje "sťažovanie" už ale bude súvisieť skôr s akousi nostalgiou, keďže tie postavy som si proste obľúbil a ich neprítomnosť je pre mňa teda istým spôsobom neprípustná, hoci je zároveň absolútne nevyhnutnou. Každopádne to už som až moc odbočil niekam inam a navyše všetku túto moju nostalgiu mi Coppola s Puzom vynahradili v záverečnej scéne, takže asi toľko k tomu. Uzavriem to konštatovaním, že sa jedná o snímku nezabudnuteľnú, ktorej čosi ako zub času nemá ako uškodiť, skôr jej rokmi len pridáva na akejsi prirodzenej elegancii a kultovom statuse, ktorý z toho priam vyžaruje. 100% () (méně) (více)

Lilloos

Coppola musí být geniálním vypravěčem, hltala jsem každou vteřinu a ani jednou nehledala hodinky, což se mi jindy stává už během prvních 10-ti minut. Každopádně se ale jedná o film, který mi tak nějak stačí vidět jednou. Ikdyž těžko říct, co přinese budoucnost... ()

waits

První Kmotr, čerpající hlavní dějové momentum z Puzovy mistrné předlohy diváka přiková k židli. Druhému Kmotrovi se to nakonec podaří také, a to i díky tomu, jak k sobě Coppola skládá postupující přeměnu Michaela na monstrum v současnosti s prostřihy na vývoj mladého Vita Corleoneho v parádním podání De Nira, který tímto zvedá pokračování k výšínám prvního Kmotra. Zatímco v prvním díle je identifikace s rodinou Corleone zvráceně možná, ve druhé už jde s vnitřních vztahů a celého životního stylu vyloženě strach. Poslední záběr na Michaela je tíživě vypovídající. Nemyslím, že by jím někdo z diváků chtěl po téhle podívané být, tím bohatým, obávaným, mocným, a přitom paranoidním, podezřívavým a naprosto totálně osamělým člověkem. ()

M1k9

Není se čemu divit, že obdivujeme Godfathera, když dvě hlavní postavy zahrají tři nejcharizmatičtější herci předešlé doby. Dvojka krásně rozvinula to co se mi na prvním díle líbilo - vzestup Michaela. Navíc nabídla retrospektivní dějovou linii. Bohužel jsem na poprvé nepocítil důvody a propojení. I tak to krásně dokreslilo situaci. Chystal jsem se napsat, že 202 minut dlouhý film měl závěr v délce 5minut, ale byly to vlastně tak 2 minuty. Je třeba to brát prostě jinak. Dnes by z toho byl seriál o několika sériích. 8/10 ()

kamil.i

Pri zmienke o Krstnom otcovi 2 sa často spomína veľké časové rozmedzie, ktoré dej zachytáva a táto informácia ma zvykne pobaviť. Napriek širokému časovému záberu, dlhému príbehu, množstvu postáv, mohutnému komparzu a početným dejovým odbočkám sledujeme komornú drámu - príbeh o dvoch mužoch, ktorý sa snažia vyrovnať s, resp. zadefinovať svoju rolu v spoločenskej skupine, v tomto prípade v mafii. Krstný otec 2 nikdy nebol historickou freskou o vzniku moderného organizovaného zločinu v USA (to skôr Gangy New Yorku). Dokonca aj príbehovým rozsahom skromnejšia jednotka rozpráva viac o štruktúre mafie a pôsobí akčnejšie. De Nirov výkon akoby symbolizoval náladu tohto filmu - je tlmený, emócie dávkuje len v náznakoch, pokojne až melancholicky, ide si vlastnou cestou a nesnaží sa verne imitovať Brandovho Corleona (tak ako druhý diel svojim štýlom nenapodobňuje prvý). Navonok sledujeme plynutie času skrz generácie mafiánskeho klanu a spoločenské zmeny v USA, no vovnútri Krstný otec 2 ostáva veľmi intímnou drámou dvoch ústredných postáv so spoločným osudom - spoločenským vzostupom a morálnym pádom. ()

Bukysh

Akurát som dopozeral a dávam si otázku, že či som práve videl najlepší film všetkých čias. Neviem si na to odpovedať, lebo je tu ešte jednotka. ()

Pawlisman

Stěží dosahuje na jedničku a spíše z ní jen čerpá a bere, samostatně by zdaleka neobtálo. Gangsta vyvrcholení není dobře scénáristicky ani režisérsky vypracováno. A ta délka.. ()

mirliflore

3* možná nejsou úplně spravedlivé, protože Kmotr II jakožto film sám o sobě svoji kvalitu rozhodně má. Jeho smůla ovšem je, že existuje jeho starší bratříček Kmotr I. Pro mě osobně bylo kamenem úrazu to, že příběh Michaela coby Kmotra ve dvojce se v hrubých obrysech příliš neliší od příběhu Micheal coby Kmotra v prvním díle. Jistě, je tu spousta kosmetických změn v kolonkách jména a obličeje postav, místa, čas, ale zkusíte-li si oba dva příběhy vypovědět v 10 větách, příliš mnoho nového Kmotr II nepřináší. Zajímavý zvrat ohledně Michaelovy rodinné krize zase kazí Diane Keaton, které jsem nevěřil ani slovo. To vše je navíc zpracováno sice příjemně, ale dle mého názoru nedosahuje kvality zpracování prvního dílu. Pravda, ten byl geniální, takže ani tak se Kmotr II nemá zač stydět, ale zkrátka to, co jsem o Michealovi viděl v druhém díle, jsem viděl i v prvním, a lépe (porovnávám-li např. konečné zúčtování s protivníky). Velmi dobrý nápad bylo ovšem zpracování mládí Vita Corleona (famózní Robert De Niro), které ovšem nebylo doslova vzato vyprávění o jeho vzestupu, ale spíš pár epizod z jeho mládí. Dvě tři další epizodky navíc by vůbec neuškodily, samostatný film také ne. Dohromady vzato, Kmotr II jsou asi nejsilnější 3*, které jsem dal, ale kvůli zřejmě) nepřekonatelnému prvnímu dílu nemohu jinak. ()

Jabro

Myslím, že si toto pokračování zaslouží post "nejlepšího druhého dílu, jaký kdy spatřil světlo světa". Druhý díl neztratil nic z toho, co měl díl první. Právem se z Kmotra stala legendární sága! O výkonech Al Pacina již netřeba hovořit, opakoval bych se.. ()

KOZLIK

Famózní Al Pacino jako Michael Corleone, přebíra vedení rodiny a nemá to lehké. V čase se několikrát vrátíme do historie rodiny aby nám to vše do sebe zapadalo jak má. ()

El-Barto

"U mě doma!" Já osobně jsem byl už u téhle strhující scény přesvědčen, že nesleduju horší film, než je první Kmotr (kterého považuji za nejblyštivější klenot světové kinematografie). Stačí jediný pohled do očí Al Pacina a musí být jasné, že se jedná o jeho životní roli a je trestuhodné, že nebyl náležitě oceněn. ()

TomasKotlant

Zajímavé prostřihy s minulostí, která převyšuje současnost s arogantním Michaelem (který ve mně evokoval Fernanda Alonsa). Naproti tomu Vito v minulosti působí velmi sympaticky a snadno mu uvěříte schopnost být velmi dobrým mafiánem. Vitova pomsta za smrt otce v minulosti dokázala obě linie sympaticky propojit. Trochu mi vadila délka filmu (ačkoliv příliš slabých míst tu není) a občasná nedbalá charakteristika některých méně důležitých postav. *** Ve zkratce: Když nevíš co dělat, dej nabídku, která se nedá odmítnout. ()

chelsea17

Další úžasné pokračování. Škoda, že se tam již neobjevuje Marlon Brando, ale Al Pacino předvádí skvělý herecký výkon. V jeho mládí bych ani nepoznal "současného" Al Pacina. Nevím, co bych k tomu měl víc říct, bylo to prostě úžasný jako předchozí díl ... ()

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)