Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

madam.art

Potěšilo mé oko i srdce, ale jelikož znám knihu, nemůžu být úplně uchvácena. Chybělo mi dost informací, některé postavy jaksi zmizely, no budiž. Režisér ale dokázal věrně vytvořit dobovou atmosféru, v níž vládnou přísná pravidla a vytříbená mluva, provázená tak často - díkybohu - prostořekostí. Postavy jsou sympaticky jednoznačné, až na Darcyho samozřejmě a někdy i pana otce Benneta. Je to bezva vizuálně i vypravěčsky vystavěný film, takže 4 hvězdy. Ad: Keira - někdy je velmi malý rozdíl mezi jejím smíchem a zuřivým výrazem. Scéna v úvodu, kde sedí na gauči (a - řekněme že by měla mít v očích radost - sleduje své sestry), je toho důkazem. ()

AndrewNewman

Sklamanie. Myslel som si,že budem ohromený ale bol som unudený. Všetko bolo v pohode herci,kamera,hudba,kostýmy. Ale bez príbehu,ktorý by človeka zaujal sa to proste nedá. Celé sa to točí iba okolo dievčat čo sa chcú alebo nechcú alebo musia vydať aby mali čo jesť. Do toho hlavný hrdina McFayden síce vyzerá dobre ale charizmu by sme v ňom hľadali ťažko. Kniha má určite viac do seba a ja dúfam,že sa toho raz chopí niekto lepší. ()

Stib.Tereza

“I could easily forgive his pride, if he had not mortified mine.” (Elizabeth Bennet) Atmosféra. To je to, co dělá pro mě tenhle film tak výjimečným. Od prvního tónu klavíru a paprsků slunce v úvodní scéně, až po to samé v té poslední. Těžko najít to správné slovo, kterým tu atmosféru popsat, asi, že celé mi to přijde neuvěřitelně milé, příjemné, nenucené, prostě pohodové. Prostředí, hudba, hravé dialogy, sympatická hlavní hrdinka a fešný gentleman. Prostě moje srdcovka, kterou si můžu pustit kdykoli, nikdy neomrzí a zvedne náladu. ()

Sefik

Roztahané, nudné, předvídatelné, bez emocí. KK + RP jsou zde nádherné a každá má ode mne 1 hvězdu, jinak vážně nevím, za co bych měl bodovat. ()

wilczo2

S filmami podľa kníh mám problém, že sa mi neustále podvedome listujú pri pozeraní filmu a vravím si... WTF? Toto odbyť jednou minútou a v knihe to trvá 50 strán a je to podstatné, lebo to vykresľuje charakter postavy... Ale nech... NECH! Knižnú predlohu milujem a toto spracovanie tiež. Vypichujem úžasné longshoty, najmä ten zobrazujúci neohrabanosti Bennetovcov počas bálu... It is a truth universally acknowledged, that a wonderful book in possession of a good story, must be in want of a movie adaptation. ()

IZFNP

Po remeselnej stránke absolútna špička, snímok famózny vo všetkých audiovizuálnych disciplínach, bez pochýb ide o umelecký zážitok už od úvodných tónov klavíra. Knihu som nečítala, ani som nevidela iné audiovizuálne adaptácie, ale príbeh samozrejme poznám a myslím, že Wrightovo spracovanie látku vystihuje. Čím viackrát som snímok videla, tým viac sa mi páči. ()

cimrman2.

Kate Knightley se mi tady hodně líbila i když to není blondýnka :) jinak tenhle film nestojí ani za starou bačkoru! K takovému přirovnání které se možná používalo už ve Francii 18. století kdy se tento román od Jane Austen odehrává by se uchýlil dnes asi jen málokterý filmový kritik. Skoro všichni tento kousek opěvují. Já mezi ně rozhodně nepatřím! 5 dcer se potřebuje vdát postupně se dávají s různými idividui dohromady a není to kdovíjak zajímavé. Spíš bych řekl dost nezajímavé. 16% ()

Hird

Výborná kamera, úžasné prostředí, supr romantický ne moc klišovitý příběh, pěkná hudba, propracované dialogy,. . . . Krásný film. ()

Yossarrian

Předlohu neznám a po shlédnutí tohoto filmu ani nepoznám. Číst Jane Austen musí být určitě něco jako lobotomie mozku bez narkozy. Brr. Něco tak příšerně afektovaného a umělého jsem už dlouho neviděl a doufám že už NIKDY neuvidím. Film je zkratkovitý, poslepovaný a postrádá hlubší rozměr v dramatičnosti i proklesení postav. Nicméně Keira a Donald (škoda že neměl více prostoru) byli fantastičtí a co do výrazu jim nelze nic vytknout. Tato pohádka nikoho neurazí, někoho možná afektované chování postav i pobaví a nad romantickým polibkem při východu slunce se leckdo rozbulí. Nic z toho se mě ovšem nedotklo. ()

rochelka

Film mě vtáhl hned na úvodu a nepustil ani při závěrečných titulcích. Byla jsem pohlcena magickou atmosférou 18.století,která se tvůrcům podařila tak skvěle vykouzlit. Byla jsem pohlcena hereckými výkony-především Elizabeth v podání Keiry Knightley a panem Darcym. Byla jsem pohlcena malebnými záběry krajiny a krásnou hudbou. Nečekala jsem,že by se v našem filmovém světě našel někdo,kdo by dokázal tak věrně naplnit mou představu o přenesení Pýchy a předsudku na plátno. A hle! Zázraky se dějí! ()

kachnacekk

Režie: Joe Wright, Hudba: Dario Marianelli Knihu od Jane Austenové mám přečtenou i pozpátku a čekala jsem co filmaři vyvedou s filmem. Nepatrné nepřesnosti se dají přehlédnout a výsledkem je opravdu příjemný film, který zapadá do své doby. Slovník je také dobový a já musím konstatovat, že se mi tento film opravdu líbi. Zajímavé jsou scény kdy ubíhá čas, například kdy se Elizabeth točí na houpačce a v každé otočce uběhne nějaký čas. Poutavé jsou i "milostné" scény a namlouvání, ve kterých by divák jistě uvítal nějaký ten polibek, jsme přece v hollywoodu a ono nic... ()

Akyno

V dnešnej dobe by sa dielo Jane Austen predavalo ako paperback v traficke za pár šupov, no na každú literatúru treba hľadieť v kontexte doby, a práve v 18. storočí Jane nastavila zrkadlo a písala kontroverzným a veľmi odvážnym spôsobom, čo nepochybne búralo mnohé bariéry. A čo film? Úžasný, famózny, dojímavý, citllivý ako roztúžená romatická duša. Každý obraz je pôsobivý, každý dialóg (a to ich je tu až príliš) otvára kolobeh a spleť zaujímavých názorov a rozhovorov. Obšasné prehrávanie herečiek je namieste nakoľko to bol podľa mňa zámer naivity. Veľmi dobrá voľba. ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)