Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

Erico

Pohádka. To že se Matthew MacFadyen tvářil tak jak se tvářil - vždyť o to šlo, kvůli tomu se film jmenuje pýcha a předsudek, nedokáži si představit jak roli Darcyho zahrát lépe. Druhá věc je že je na tento film potřeba nahlížet opravdu tak trochu jako na pohádku a nechat se unést nádherným prostředím venkova a přepychem sídel, dokonalá hudba a umění pak krásně dotvářejí celkovou atmosféru. Třetí věc jsou herci. Keira Knightley je naprosto dokonalá, jakmile byla na plátně tak jsem od ní nedokázal odtrhnout oči. Jediná škoda je, že za tuto roli nedostala oskara, myslím že by byl zaslouženější než pro Reese Witherspoon. Krásně k sobě ladili Simon Woods a Rosamund Pike, pro mě osobně více než hlavní pár. Přes to všecho a pěkný konec tomu chybělo více emocí, pátá hvězdička je jen kvůli Keiře. ()

Sofia_Straw

Komediálny podtón filmu o vydajachtivých dcérach p. Benneta cítiť už v úvode. Pani Bennetová (Brenda Blethyn) v úlohe "riaditeľky zoznamovacej agentúry" podala vynikajúci výkon. Atmosféru anglického vidieka konca 18. storočia vystihli tvorcovia fantasticky a šťastná ruka režiséra sa odzrkadlila aj vo výbere hercov. V dobe propagácie snímku som sa nevedela celkom stotožniť s postavou Elizabeth Bennetovej v podaní Keiry Knightley, ale ukázala sa ako dobrá voľba. Anglická kinematografia raz opäť dokázala, že v produkcii historických filmov (či už sa jedná o drámu, romantiku alebo dokument) a v adaptáciách klasiky je na svetovej špičke. ()

JackieBliz

V první polovině filmu děj pomalu, ale jistě plyne, nedělá zbytečné vytáčky, vše jednoduše chápeme (snad až na ty rychlé a pro ty, kdo nečetli knihu podle mě nepochopitelné dialogy) a když se zaposloucháte do klavírní doprovodné výborné hudby, můžete téměř slyšet i to, co si Elizabeth myslí (protože většina citů je naznačena velmi dobrými výrazy Keiry Knightley). O dost horší je druhá polovina filmu, kde se do cca hodiny snažil režisér smrsknout zbytek příběhu, ale nějak si nedělal starosti s tím, že téměř všechny důležité momenty naplácá za sebe a diváka tím docela zmate. Nebo to tak působilo jen na mě. Jinak uklidňující film, s příjemnou hudbou a dobrými herci, nádhernými záběry krajiny anglického venkova..a určitě horší než dřívější anglická adaptace Jane Austenové. ()

andrea181

Úžasná atmosféra, doba ... užasná Keira, myslím , že tenhle film patří mezi nejlepší ... ukazuje nám, jak je někdy všechno uplně jinak než to vypadá ....a že láska je někdy zbytečně složitá .. ... Nádhera , Nádhera.... naprosto jasných 5* ()

Terezasch

I když romantická dramata nevyhledávám, tak tohle se mě opravdu dotklo. Ráda se na tento snímek podívám znovu, i když jsem ho viděla nejméně třikrát. Něco na tom prostě je, nějaké kouzlo. Je to tak hezky zpracované, herci jsou moc fajn, hlavně Keira, kterou jsem si zde oblíbila. Když se mi něco tak moc líbí, mívám problém nalézt slova, takže bych dodala už jen to, že to bylo prostě a jednoduše hezké. ()

r007

Ačkoliv mám ráda romány J.Austen, toto zpracování mě moc neoslovilo. Možná to bude hlavní hrdinkou, nemám moc ráda K. Knightley. Scenérie krásné, hudba také, ale všechno to bylo až příliš o tom kdo dřív užene ženicha. ()

Mery235

...uchvatne...celu ma to pohltilo..od zaciatku do konca som doslova visela na kazdom slovicku, kazdej scene, kazdom cine tej ktorej postavy..uzivala som si kazdu sekundu..sofistikovane dialogy na urovni...nic mi tam neprislo ako nieco nutene... napatie v urcitych scenach sa dalo doslova krajat a cele to posobilo realnym dojmom...hudba krasna, precitena a nenutena, prijemne dotvarala atmosferu celeho filmu..herecke obsadenie bolo uplne perfektne..Keiru mam rada uz dlho, len sa mi to neustale potvrdzuje.. krasny pribeh,, a samozrjeme..ach, pan Darcy...... :) Matthew MacFadyen bol neskutocne uzasny, pritazlivy, presvedcivy...prave obsadenie tychto dvoch hlavnych postav bolo dolezite a vdaka nim dostal cely film iskru... uz pocas pozerania mi bolo jasne, ze som totalne podlahla caru celej atmosfery filmu a ze na to len tak nezabudnem.. vychutnavala som si kazdy moment... =) ()

Katjushkator

Předně: myslela jsem si, že předlohu Jane Austenové na plátno převést prostě nelze. Omyl. Film až neuvěřitelně citlivě přejímá atmosféru knihy. I když do něj nemohlo být zahrnuto vše, chybějící stránky dramatičnosti nikterak neubírají. Keira Knightley se role Elizabeth zhostila skutečně na výbornou. Ona i její sestra Jane mi přirostli k srdci. V kontrastu s jejich mladickou nerozvážností působí lehká ironie a klid jejich otce Donalda Sutherlanda odpočinkově a příjemně. Od začátku až dokonce jsem jim fandila, aby každá nalezla tu svoji pravou lásku. V knize velmi složitá a tajemná postava pana Darcyho zapadá do filmu tak jak má. Viktoriánská romance zde funguje i bez nahoty a přemíry polibků, vše vyjadřují pouze slova, pohledy a letmé doteky. Jednoduše kouzelné. ()

Anetulicek

Jeden z najznámejších románov z pera Jane Austinovej, táto filmová adaptácia sa veľmi vydarila. Pán Darcy... postava tak komplikovaná... predsudkami pretkaný a pyšný muž, ktorého svojim vzdorom, výrečnosťou a podrezaným jazykom skrotí krásna Elizabeth v podaní Keira Knightle... Čarovné ...Páčila sa mi práca s kamerou, detailné zábery. Po opätovnom pozretí si myslím, že sa k tejto malej záležitosti ešte vrátim. ()

linger

Na prvy pohlad pekne, romanticke, miestami vtipne... Lenze po zaverecnych titulkach mi hlavou bliklo, ze toto nebola zdaleka adaptacia knihy, ktoru som prave precitala. Zhoduju sa mozno mena a majetkove pomery postav. Keira Knightley urcite nehrala Elizabeth Bennetovu z knihy Jane Austenovej. Bieda zacinala jej oblecenim a ucesom a pokracovala v mimike, vyjadrovani (drzo a sebavedomo mala posobit uplne ina sestra). A velky problem vidim vo vykresleni a vyvoji vztahu medzi Elizabeth a panom Darcym. Pointou bola predsa jej pociatocna antipatia a jeho lahostajnost, nie okamzite flirtovanie z jej strany a zalubene ocka u neho. Jedna z klucovych scen, poziadanie o ruku vobec nezobrazovala dusevne rozpolozenie postav, ktore v tej chvili prezivali a ktore bolo velmi dolezite pre celu zapletku a pribeh. Nahradit potrebne dramaticno dazdom je riesenie vhodne maximalne do videoklipu. Dalsie veci, co mi napadaju: pani Bennetova mala byt neznesitelna, hlupa, povrchna... jej manzel ju mal s pokojom filozofa trpiet, ale celkovo malo ich vztah charakterizovat odcudzenie. Tato cast knihy tiez nejako vysumela. Stvarnenie pana Collinsa ale chvalim, aj Jane. Cize ak mam film hodnotit ako adaptaciu knihy, je to na nejake 2 hviezdy, ()

Mtytjouda

Jedno z nejlepsich del 19. stoleti na filmovem platne. Keira Kneightley jako vzdy skvela a popsani anglicke Viktorianske spolecnosti je zde uchvatne predvedeno. ()

Maiii

Perfektní ztvárnění knižní předlohy. Keira a Matthew zahráli své role skvěle a ostatní herci taky předvedli skvělé výkony. Perfektní hudba, která doprovází nádhernou malebnou krajinu s krásnými záběry kamery. Inteligentní a zajímavé dialogy, které mě nadchly. Jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděla. Velice ráda se k němu vracím. Doporučuji všem, kdo mají rádi zajímavé a inteligentní filmy s hloubkou. ()

Marsijeta

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů a mistrovské dílo s Keirou Knightley v hlavní roli. Nádherné prostředí děje a hvězdné výkony herců ještě dovrší kouzelná hudba Daria Marionelliho. Působivý a dechberoucí příběh mladé dívky z pěti dětí odehrávající se v Anglii osumnáctého století mě okamžitě očaroval! Není pochyb o tom, že jde o nejlepší ztvárnění úžasné stejnojmenné knihy Jane Austenové, famózní dílo kterému se nedá nic vytknout! ()

taibrek

Jeden z najromantickejsich filmov co som videl. Romatika ako sv*na. Neskutocna kamera, vkuse v pohybe. Film ma staly dej a nevybaca z neho, co by viedlo u takychto podobnych filmov ku katastrofe. V skutku dobre natocene. ()

wdc

Dost kvalitně zpracovaný film odehrávající se o několik století zpět v Anglii. Nelehká cesta k manželství díky pýše, předsudkům, pomluvě. ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)