Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

mat.ilda

Tleskám! Nestane se mi často, aby mě tolik pohltila "obyčejná" kriminálka o nezvykle dlouhé stopáži, jejíž titulky navíc doběhnou před druhou hodinou ranní. Filmu nedominují jateční scény s potoky krve - přitom mrazí úděsnou reálností, až fyzickou blízkostí vražd, kdy se nevědomky otáčíte, jen pro ujištění, že za vámi nikdo nestojí. Obejde se bez potemnělých filtrů - obyčejná strohost všedního života s každým záběrem bolestně připomíná inspiraci skutečným případem, skutečnými se jeví i samy postavy - nepotřebují trousit morbidní poznámky ani sarkastické vtípky - oni prostě jen jsou a vy jim věříte každé mrknutí oka. Na ukázněný výkon Jakea Gyllenhaala místy vrhal svůj nepřehlédnutelný stín Downey Jr., na jehož herectví se pějí ódy, přiznávám, že jsem nevěděla proč - tak teď už to vím. ()

heyda

Je mi líto, ale tohle mi moc nesedlo. Jediné klady, které jsem zde našel byla vizuální a hudební stránka. Jinak všechno ostatní průměrné až podprůměrné. A ke všemu ta ubíjející délka, skoro žádné zvraty ani akce. Prostě na víc než 2 hvězdičky to nevytáhnu. Je mi líto. A takhle vysoké hodnocení popravdě moc nechápu - to jen kvůli Fincherovi? ()

jojinecko

160 minút, kde ani jedna sekunda nie je zbytočná, nenormálne dusná atmosféra budovaná režisérskymi finesami skvelého Finchera, parádne presvedčivé herecké výkony...Filmový zážitok "par excellance", ktorý ma prikoval ku stoličke a držal v šachu po celú dobu..Fantastické, som nadšený a maximálne "kinematograficky ukojený"! Film roka? ()

Flego

David Fincher je dobrý režisér. Postavil svoj príbeh na postupnom rozpletaní detektívky, kde funguje psychológia, postavy, hutné dialógy, vynikajúca hudba, kamera - hlavne pri vraždách... Film ma však nestrhol ako Sedem či Hra, možno pre svoju stopáž a "ukecanosť". Je tu však jedna brilantná scéna a kto film videl, vie ktorá to je... Dal by som tri hviezdičky, ale nedá sa kvôli tejto scéne ... ()

sharky

86% 160 minut Fincherovy bezchybné mistrovské filmařiny, Které podráží nohy nemastný neslaný scénář bez pořádného konce. Ovšem závěrečná návštěva starého promítače a jeho sklepa si zaslouží potlesk a je opět důkazem, že ať fincher točí sebeslabší látku, dokáže z ní dostat maximum. ()

Dr.film

Rafinovaná struktura vyprávění dokáže tento "dialogový film" od začátku do konce poskládat jako puzzle. V podstatě se dá říct, že nemám žádnou výtku - Fincher trefil do černého. ()

Flakotaso

Fincher prostě umí, to je neoddiskutovatelná pravda. Jak je u něj dobrým zvykem, opět excelentní kamera a hudba, navození atmosféry 70.let se také podařilo na jedničku. Moc se mi líbila ta nejistota při odhalování vraha, pohledy do očí podezřelého ve stylu je to on-není to on, neustálé falešné stopy, nedostatek důkazů, syrové záběry vražd a hlavně mistrovská, tak trochu hitchcockovská scéna s podivným týpkem ve sklepě. To všechno dává dohromady skvělou kriminálku. Ale Benjamin Button byl přece jenom lepší :) ()

poz3n

Fincher natočil krimi tak trochu o ničem, postrádající závěrečný vyřešení. Za to ale nemůže on, ale skutečnost, že pravýho Zodiaca nikdy nechytili. I dkyž jsem věděl, že to takhle skončí, celou dobu jsem byl stejně pěkně napnutej a každej krok blíž, jsem náramně hltal. I tak bych ale řekl, že to je jeden z nejslabších Fincherovo filmů, za což prostě a jednoduše může podle mě námět. ()

Othello

Se Se7en Zodiaca pojí jenom jedna věc a to, že oba filmy bych dokázal rozebrat scénu po scéně jako poměrně rozsáhlou knihu. Pokud druhému jmenovanému škodí v něčem jeho vyšší stopáž, je to z toho důvodu, že ve finále můžete po tom všem třeba už zapomenout, jak byly řešeny scény na začátku. Jsou tam věci, které mi nesedí. Mrzí mě odchod dosavadního dvorního Fincherova kameramana Daria Khondjiho a příklon k digitálnímu obrazu a nějak jsem si v hlavě opakoval, že pokud bych si měl dát panáka kdykoli si někdo někomu sedne na pracovní stůl, tak jsem po hodině fakt příšerně na sračky. Ale jsem tady ochotný odpouštět leccos. Kdy jinde jste viděli kriminálku, která skončí neúspěchem po hodině a půl a pak další hodinu jenom prohlubuje onu flustraci z onoho neúspěchu? Skutečně trpělivá óda na posedlost, třebaže je korunována nenaplněním. Pokud dáváte ale pozor, užijete si většinu scén se všemi jejich detaily a dobře charakterizovanými postavami (všimněte si co kdo jí, co si z jídla vyndavá, co kouří, za jakých příležitostí etc etc). Fincherův pokus dosáhnout dramatizací objektivní pravdy vyšel. Divák se na konci bude cítit neúplný, stejně jako protagonisté. Film Zodiac samotný ale již úplnější být nemůže. ()

Roman.Ticka

Jedině na mučidlech jsem se dobelhala k závěru, ale na 3x, což je můj rekord. Už první výběr muziky k první vraždě byl tak vedle, že mi v hlavě varovně zablikalo. Takže to nebudu protahovat, byla to slátanina s délkou dávno po záruce, kdy by i čerstvě vylíhlé kuře usnulo - poprvé u péčka. Ultra velké mínus byla absence i jen miligramu emocí. Tohle se nedá odpustit, i přes příjemný herecký trojlístek, slabá náplast. Snaha byla, ale tak rozsáhlou látku o rozsahu několika různých sérií, holt nejde nastrkat do spacebagu bez změny konzistence. Ani kdybych (ne)chtěla vzdát hold slavným krimi seriálům typu "Zodiac na zabití", "Texas Zodiac Killman" nebo "Slečna Zodiac:Zapomenutá vražda", je to v pytli. Až na jednu variantu, která zabodovala: Donovan´s Hurdy Gurdy Man.☺Asi bych se měla bát, když se chystám na nejdelší projekci v dějinách osobní kinematografie s názvem Magnolia. Jestli tohle projede, začnu asi vážně vraždit!! ()

Pítrs85

No nádhera, jak jinak, Fincher to ani jinak neumí. Navíc si to uměl Zodiac dobře načasovat a trefit se mi do období, kdy mě sériový (Distributore- sériový! Ne masový, v tom je kurde velkej rozdíl) vrazi a vůbec detektivní příběhy "baví". Ale tady starej dobrej, nikdy neobjevenej, Mr. Zodiac to posunul zase na novej level. Nemá smysl tu popisovat, o co v tomhle filmu jde, to zná asi každej, kdo se o tuhle problematiku jen trochu zajímá, tudíž tu sesmolím jenom a pouze svoje pocity. A ty si doslova a do písmene vyloženě rochněj, protože natočit asi deset hodin dlouhej film, plnej postav, co vypadaj jak Columbo, milion jmen, hlavních postav, vedlejších postav, poskakovat si po rocích a stejně se v tom všem neztratit, ba co víc nechat se úplně strhnout... jo, to umí asi fakt jenom tady Maestro Fincher (a ostatní jen z velké dálky čumí a tiše závidí). A skvělý mrazivý soundtrack? Tak tohle už by si David mohl rovnou nechat patentovat. No dost bylo keců, já jdu rozklíčovat ten poslední řádek a konečně najít toho psychouše, co si dal nickname podle značky hodinek, heh. ()

SOLOM.

Skvělá práce Davida Finchera. Nejenom, že natočil asi nejlepší film o tomto sériovém vrahovi, ale zanechal v něm i kus své duše a na první pohled jde vidět, že pro tenhle film musel nastudovat opravdu velký počet materiálu. Navíc zapojil i kus své představivosti a oproti verzi z roku 2005 dotáhl děj až skoro úplně do konce. Lépe řečeno tam, kde to zabalili i policajti. Skvělé herecké výkony a samotný film si mě doslova získaly. ()

SLOTH

moc dlouhe.... opravdu jsem veril ze tech 5 let v tom filmu upynulo za realnou dobu.... ale jinak je to slusna filmarina a kus dobre dlouhe prace ()

Jenda

Obyčejná detektivka vyššího průměru, která není tak dobrá, jak se vám zde mnozí snaží namluvit. Během filmu mne neuchvátily ani herecké výkony, snad s výjímkou Roberta Downy Jr., výkon Gyllenhaala mě přišel až moc plochý, viděl jsem ho už hrát líp (např. Důkaz). Po několika vydařených filmech D. Finchera, které jsem měl tu čest vidět, je pro mně Zodiac částečně zklamáním ()

902 10

fincheruv zodiac pripomina nasilne spojeny film natoceny rozdilnymi tvurci, zatimco prvni polovina je doslova priserna, plna nekonale dementnich dialogu (jedno slovo - cookies) a nudne natocenych vrazd - polovina druha s gyllenhaalem - detektivem je oproti tomu velmi zabavna a napinava a na prvni cast dava uspesne zapomenout. zodiac je presto jedno velke zklamani, zvlast kdyz se vezme v potaz potencial tematu a jmeno rezisera - vizualni fincherovska vychytavka je ve filmu vseho vsudy jedna, zbytek vypada, jako by ho zpachtil v barrandovskem studiu eugen sokolovsky ml. ()

Ištván87

Skvěle natočené retro ze kterého poznáte, co byl tajemný Zodiak za úchyláka. John Carrol Lynch hraje pravděpodobného pachatele docela děsivým způsobem, stejně tak ostatní herci hrají své party přesvědčivě. Robert Downey krásně zahrál rozklad osobnosti, která se prakticky zbláznila z toho, že nejsou schopni vyřešit případ jednoho hajzla, který si snad o sobě myslí že je génius. Jak je asi vidět z mého komentáře, tak pro masové vrahy jsem nikdy neměl pochopení, podle mě jsou to všechno jenom obyčejní ubožáci, kteří nemají jak jinak zapůsobit, protože jsou naprosto neschopní cokoliv jiného udělat pořádně. Zodiak je toho typickým příkladem. Ovšem byl o něm natočen výborný film. ()

JASON_X

Po formální stránce nemám filmu co vytknout (inu Fincher), ale vleče se jako smrad. Je to sice precizní faktografický "časosběrný" dokument zajímavého policejního (i novinářského) vyšetřování Zodiacových vražd, ale při opakovaných projekcích už jeho děj působí nezáživně a jeho stopáž se jeví jako únavně smrtící. Poprvé film mou pozornost samozřejmě udržel (díky zvědavosti a očekávání) a hodně se mi líbil, ale podruhé už jsem při jeho sledování zíval a pokukoval po časomíře. Je to zkrátka film jen na jedno zhlédnutí a z tohohle hlediska je i hodně povedený a pohledný. Ale reprízu doporučuju třeba až po dlouhých letech. Z herců jednoznačně kraluje detektiv Toschi Marka Ruffala, i hlavní podezřelý kandidát na Zodiaca (Lynch) ve vedlejší, ale výrazné roli. Gyllenhaal je jako pošuk a nadšenec chvíli roztomilý, ale časem začne lézt trochu na nervy, no a Downey jako už obvykle hraje exhibicionistického šaška, kterého navíc ještě zbytečně přehrává. A potěšila mě Chloë Sevigny, i když v hodně nedůvěryhodné roli. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině