Americký gangster

• USA American Gangster (více)
USA / Velká Británie, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternativní 151 min)

Režie:

Ridley Scott

Předloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (více)

Franka Lucase (Denzel Washington), nenápadného řidiče jednoho z předních černošských zločineckých bossů, si dříve nikdo nevšímal. Když však jeho šéf náhle zemře, Frank využije vzniklé díry v mocenské struktuře k vybudování vlastního impéria a stvoření vlastní verze amerického snu. Díky své odvaze, vynalézavosti a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Richie Roberts (Russell Crowe) je bílou vránou mezi policisty, který má k ulicím dostatečně blízko na to, aby zaznamenal změnu ve zdejších mafiánských strukturách ovládajících drogové podsvětí. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace však může vyjít jako vítěz jenom jeden. (Cinemax)

McClane

dávám "jen" čtyři a půl hvězdičky, protože mi chyběla alespoň jedna scéna, která by mě opravdu dostala a i kvůli Denzelu Washingtonovi, kterej se téměř celej film tváří stejně, ať právě vydělává miliony, nebo mu jdou fízlové po krku. ()

Dale

Milujem filmy z mafiánskeho prostredia a tento bol veľmi zaujímavý, realistický, do hlavných úloh boli obsadení skvelí herci, ale... je tu to ale. Neviem, ale počas celého filmu som bral Denzela ako kladnú postavu, aj keď mal tam par momentov, kedy mi z neho prebehol mráz po chrbte. Neviem, či aj skutočny Frank Lucas bol taký sympaťák, no ja mam o gangstroch trochu inú predstavu. A našlo by sa tam ešte pár drobností, ktoré mi nedovolia dať plný počet. ()

adamo_znk

jestli nedat tomuhle filmu 5 hvězd, tak jakýmu? ...... Napotřetí jsem si vpálil director's cut a potvrdil jsem si tenhle film statusem totální bomby ! Podobných gangsterek už bylo natočeno relativně hodně a všechny mají podobný průběh. Musím ale říct, že Americký Gangster je rozhodně v TOP 5 ! "My man" Opravdu nechápu, jaktože tenhle film nebyl alespoň nominován v hlavních kategoriích na Oscarech 2007. Pro mě rozhodně daleko větší zážitek než No Country For Old Man ! ()

Hwaelos

Trochu chladný, ale formálně vycizelovaný kus filmařiny. Obsazení perfektní a tlumené herecké projevy dobře rezonují s vyzněním obou charakterů (nic jako stoprocentní padouch ani bezchybný hrdina). Když tak nad tím uvažuju, možná jde o nejlepší Ridleyho film... ()

Mulosz

Dobry film se vsim, co ma takova gangsterka obsahovat, ale do Kmotra daleko. A ten objektivni nonsens v zaveru o Richieho nasledujici kariere a jeho klientovi... ()

Terva

CITÁT - Já ovládám svou společnost a ta prodává produkt, který je lepší než od konkurence a za cenu, která je nižší, než u konkurence........... Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. "Ten kluk přišel bez peněz odnikud a kombinací chytrosti a drzosti se neskutečně vypracoval, byť na nesprávné straně zákona," vysvětluje producent Brian Grazer, proč se rozhodl koupit práva na jeho životní příběh. Ocenění : Oscar '07 - nominace: výprava, vedlejší herečka (R. Dee) Zlaté glóby - nominace: režie, film (drama), herec v dramatu ( D. Washington ) BAFTA - nominace: kamera, střih, film, hudba, původní scénář Empire Awards - thriller Satellite Awards - střih. ... ... Scénář : Steven Zaillian. Kamera : Harris Savides. Hudba : Marc Streitenfeld. CITÁT - Na tomhle světě jste to, co jste. Jste buď jedno nebo druhý. Buď jste někdo, nebo jste nikdo. ()

Gazy

Smekám přem Ridley Scottem, takhle dobrá gangsterka tu už hodně dlouhou dobu nebyla a i přes svou poměrně dlouhou stopáž ani na vteřinu nenudí. ()

moviesfan

Všechno sedí a ladí tak, jak má a i přesto nemohu být 100% nadšený. Na kvalitní podívanou to bezesporu stačí, ale jakoby většina filmu šla mimo mě. Ona je to dokonalost sama, ale té dokonalosti je možná až příliš. Tříhodinová délka není na škodu, protože ji Scott dokázal vyplnit kvalitním příběhem. Musím pochválit styl pojetí celého snímku, který je na vysoké úrovni. ()

Folpa

Pěkný ale kdyby to bylo kratší tak o 30 minut tak je to ještě lepší. Přižnám se, že jsem ke konci fandil více Denzelovi než Russellovi :D ()

JohnCZ

Kdyby to nebylo v první polovině tak strašně utahané a nudné, tak bych dokonce uvažoval o plném počtu. Druhá polovina totiž je přesně tím, co mám na gansterkách tohoto typu rád - skvělé herecké výkony a zajímavé charaktery, padnoucí hudbu,..., avšak první polovinu prostě přehlédnout nemůžu. ()

villon17

Prvotní dojem byl fenomenální, pak mě trochu mrzelo, že nebylo důkladněji vysvětleno, jak Frank převezl drogy do Ameriky, což se ale vyjasnilo ke konci filmu. Takže vlastně nemám, co vytknout, vše bych hodnotila jedině kladně. Mnohokrát mě záběry opravdu zarazily, třeba když Frank uprostřed ulice vpálil kulku jednomu dlužníkovi do čela. A ten konec? Přímo lahodný:) ()

jahol

Kéž by byly všechny "gangsterky" jako tahle! Nikdy jsem je neměl rád, ale když vezmu Amerického gangstera, přidám Východní přísliby, jako poněkud netradičního zástupce žánru Tahle země není pro starý a zapomenu na Skrytou identitu, zjišťuji, že se mi tenhle žánr začíná čím dál víc líbit. Ridley Scott si to u mne po mnohem slabším Dobrém nočníku, chci napsat ročníku, vyžehlil do voňava a Russell Crowe jakbysmet. Film naštěstí není tradiční gangsterkou, ale spíše velmi poutavým životním příběhem dvou mužů, kteří vyrůstají a zrají až k nevyhnutelnému velkolepému vzájemnému střetu. Posledních deset minut filmu by mohlo být obviňováno z naivního klišé, ale naštěstí si je Ridley Scott mohl dovolit přenést z historie skutečných událostí. New York počátku sedmdesátých let je natočen nádherně, právě tak na hraně, aby nepůsobil stylizovaně (jako v "běžných" gangsterkách), ale realisticky a celý film podmalovává famózní hudební doprovod. Film je trochu jemnější než již zmíněné Dějiny násilí, s Denzelem Washingtonem v asi jeho nejlepší roli, zcela bez sexu (!) a s (opět!) jednou hodně dobře natočenou autohoničkou (tady lituji režiséry kolem dokola, protože Bourne nastavil laťku v oboru asi tak vysoko, jako Sergej Bubka ve skoku o tyči a natočit třeba jen dva auťáky za sebou tak, aby si divák namlsaný unikajícím Jasonem s prostřeleným ramenem nepřipadal ošizený, je nadlidský úkol). Ne až tak dynamický, ale velmi poctivě natočený film, kde všechno navzájem hraje a kde se na konci bláznivě nestřílí všichni na všechny, ale všichni dělají něco jiného.... ()

Marek1991

Skvelý Ridley Scott, perfektný Danzel Washington to musím povedať na úvod. Čo musím priznať, spočiatku som sa veľmi nevyznal v úvode a nudil ma. Za prvú hodinu by som ruku do ohňa za tento film určite nevložil. Tá druhá bola o inom. Skvelé spracovanie tematiky gangstrov. Mafie v New Yorku z iných kruhov ako tej talianskej, či židovskej. Morálka a správne konanie na záver, keď pomôže hlavne postava odhaliť rozsiahlu mafiu v polícii, po tom ako sa odhalí mafia založená na rodinnom klane. Preto po zásluhe môže byť aj skôr z väzenia prepustení, za dobré správanie, za vyriešenie vecí. Poukáže aj na to, že ako odíde, už je to iný svet a on svojím zločinom vlastne len stratil, či už ženu, príbuzných, časť života a peňazí, ale vlastne zo všetkého. Podstatné je, že možno našiel sám seba, čo sa už nedozvieme. Russell Crowe v úlohe židovského policajta (s tými židmi mi to už zaváňa propagandou) exceluje. S prehľadom dám 90%. ()

corpsy

Pokus o nadrozmerný filmový epos neskočil z môjho pohľadu tak, ako som čakal. Aj napriek veľkej atraktívnosti príbehu a Scottovmu remeselnému nadaniu pôsobí značne zdĺhavo. Sčítané a podtrhnuté - ako celok to pôsobí nemotorne, obsahuje však niekoľko naozaj vynikajúcich scén. ()

Padme_Anakin

Denzel Washington si tento snímek naložil na svá bedra a směle ho odtáhnul v podstatě sám.. Ostatní herci jsou sice dobří a snaží se mu sekundovat, ale on je o parník lepší.. Styl vyprávění i příběh vzestupu a pádu jednoho grázla se mi zamlouval, na hodinky jsem se nepodívala ani jednou, takže hodnocení nechávám tam, kde už roky je.. Ridley Scott umí, poklona.. ()

Cubinho

Výborný film, s výborným obsazením - s mým oblíbencem R. Crowem. Co dodat, asi jen to, že drogy jsou svinstvo, vždycky byly a budou no...takže neberte drogy:-) ()

sidzej

Ašpirant na najnudnejší film roka. Filmy o priekupníkoch s drogami ma ,až na pár výnimiek, skutočne nebavia :-( ()

curunir

,,BOLO TO ÚPLNE AKO VO FRANCÚZSKEJ SPOJKE..." __ Aj keď je scenár k tomuto filmu naozaj bravúrne odvedený, ako po stránke príbehu tak aj dialógov tu Steven Zaillian (nominácia na cenu BAFTA) odkazy na ,,Francúzsku spojku" (i keď sú tieto filmy príbuznými) akosi prešvihol, už len z dôvodu, že príbeh sa začne odohrávať v roku 1968, čiže tri roky pred nakrútením tohto kultového snímku. Táto moja malicherná výčitka je len jednou z mala vecí, ktoré by sa dali Americkému gangstrovi vyčítať. Určite by sa nenašlo veľa takých, čo by si mysleli, že Scott prekoná svoj najväčší úspech, keď vtedy do svojho vrcholného diela prvý krát obsadil Russella Crowa. A hoci Americký gangster nedosahuje úplne kvalít ,,Gladiátora" (tak isto ani Francúzskej spojky), dýcha mu aspoň poriadne na chrbát. Ťažko sa preto chápe, prečo zažil film taký oscarový neúspech a úplne vypadol z užších nominácií, keď s ,,Táto zem nie je pre starých" je ak nie lepší, tak aspoň zrovnateľný. Česť Arthurovi Maxovi za výpravu, kde dokonale priblížil dobu, rovnako Ruby Dee za jej pôsobivý výkon, avšak o zlatého plešivca sa rozhodne mohol pokúsiť ako skvelý Denzel Washington, tak aj samotný Scott, ktorý sa aj napriek tomu, že to žáner zdanlivo neponúka, aj tu krásne vizuálne vyhral. Hold, titulom ,,maliar filmového plátna" sa môže chváliť naozaj právom. Film miestami stráca na tempe, taktiež sa nájde aj niekoľko skôr zbytočných pasáži takže dva a pol hodinovú dĺžku je niekedy cítiť, i tak však možno povedať, že Americký gangster je od ,,Gladiátora" jedným z najlepších Scottovým snímok. Ostáva len čakať, kedy a či sa opäť prekoná. ()

PauloZ

Silné a super. Ridley je prostě režisérská ikona a dává to znát v každém svém počinu. Navíc je to příběh podle skutečnosti, což dává filmu velkou váhu. Jako návrat ke klasické gangsterce, navíc o největším dealerovi drog své doby se to velice vyvedlo. 4 a pul * ()

berny2468

V první dekádě tohoto tisíciletí byl Ridley Scott k nezadržení a povětšinou mu u toho zdatně sekundoval Russell Crowe. A v Americkém Gangsterovi tomu není jinak. Tentokráte zde hraje Policajta z protidrogového oddělení, který je mimo jiné známej tím, že odevzdal milion dolarů přestože si je mohl v klídku nechat. Manželka se s ním rozvádí, dítě už uvidí sporadicky ale přesto stejně jako Gene Hackman z Francouzské spojky má rád ženy. A to hodně žen. Ale je čestným a snaží se vyčistit ulice. Naproti tomu Denzel Washington tu hraje - Franka Lucase, všímavého padawana místního “krále černých”, jehož mistr bohužel hned v úvodu zemře. Jeho vliv však rychle zmizí a s Denzelem si všichni dělají co chtějí. Proto Denzel vezme věci do svých rukou a stane se k překvapení všech místních mafiánů místním drogovým králem. No a nelítostný souboj těch dvou může začít. Ač to zní dost neuvěřitelně je film podle skutečných událostí. Frank Lucas je legenda, která prý jeden čas vydělávala milion dollarů denně. A musím se přiznat je to skvostný životopisný film z prostředí, které mám rád. Je to něco mezi Nelítostným soubojem, Kmotrem a právě Francouzskou spojkou. Je to skvěle natočené, s výborným hereckým obsazením a o přes svoji délku to uteče stejně rychle jak Forrest Gump. Nelze než doporučit. 9/10 ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz