Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je velmi zkušený zloděj a jeho největší mistrovství je v krádeži nejcennějších tajemství. Ovšem není to jen tak obyčejný zloděj. Dom krade myšlenky z lidského podvědomí v době, kdy lidská mysl je nejzranitelnější – když člověk spí. Cobbova nevšední dovednost z něj dělá nejen velmi vyhledávaného experta, ale také ohroženého uprchlíka. Musel obětovat vše, co kdy miloval. Nyní se mu však nabízí šance na vykoupení. Může získat zpět svůj život. Tato poslední zakázka je nejen velmi riskantní, ale zdá se, že i nemožná. Tentokrát nemá za úkol myšlenku ukrást, ale naopak ji zasadit do něčí mysli. Pokud uspěje, bude to dokonalý zločin. (Cinemax)

TheDarKnig

možné malé spoilery: úžasné. A to není nic překvapivého. U Nolana očekávat špatný film je vůbec hodně špatně strávený život. Dřív než po vaší smrti se to stejně nemůže stát. Tenhle film to dokazuje. Sice se asi nestane tolik opakovaný a žánry stavějící jako Temný rytíř, který je už ted v síni kultovních klasik a slávy dohromady, ale minimálně to vnímání snu u každého jednotlivce změní určitě. Hlavně u mně, který díky nedostatku vlastní fantazie mívá velice fádní a opakující se sny s osobami a prostředím, které má k zábavnosti daleko. Takže se vždy rád vrátím k tomuto velkolepému vícepatrovému snu, kde můžu nějaké dobrodružství konečně prožít. A nejen to. Inception nenechává diváka spát (ironie) a děj je obohacován tu vložkami akce, která je žel jedinou slabinou filmu a oproti TDK je vidět malý ale významný pokles kvality (ta v chodbě ale mírou originality stejně přesahuje všechno, co sem viděl (až na Kick-Ass) - kvůli čemuž očekávám reakce typu: tak tos toho viděl málo - což v klidu příznávám), tu zase vidíme až do DiCapriovy mysli a prožíváme s ním příběh neštastné lásky z dalekosáhlými následky. A to je zase hlavní plus celého příběhu. DiCaprio měl tento rok opravdu štěstí na rozpolcené a "nenormální" postavy s problémy v minulosti a hlavně na filmy, které díky jeho přítomnosti povýšily minimálně o jeden stupen. Po takto nepřímo zmíněném Prokletém Ostrově jsem nedávno viděl Krvavý Diamant a musím říct,že Leo mi začíná přirůstat k srdci. Sice divně běhá, ale to rozhodně nebudu rozebírat hlouběji. Zpátky k Počátku. Nolanův scénař a jeho smysl pro emoční plnost se tady ukazují v nejlepším světle, při závěrečné scéně s geniální skladbou od Zimmera (který btw. vytvořil další zapamatování hodný soundtrack, který při většině scén vytváří potřebný drive a žene je kupředu - například scéna v Mombase a skladba Mombasa + průlet kamery nad uličkama - nádhera) je to vidět nejlépe. Samotná základní zápletka je zajimavá, ale bez celkového zajimavého umístění a doplnků s Leem by to zas tak výborné nebylo. Až na úžasného Murphyho, ten chlápek je úžasný, modlím se za návrat Scarecrowa. Samozřejmě, Nolan má i další vlastnosti, bez kterých by jeho filmy prostě nebyly jeho filmy. Například cit pro výběr herců znovu 100% prokázán, Ellen Page je tak rozkošná, Levitt floutek, Watanabe jistota, a pro mně nový Tom Hardy asi nejlepší herec ve filmu. Ironie a sarkasmus, to je něco. A taky pak samozřejmě cit pro výběr zajimavých témat, potvrzen u Dokonalého triku a znovu ukázan zde. Jak jsem už v úvodu napsal, sen po tomhle už pro nikoho nebude jako dříve a místo průpovídky At se ti zdají pěkné sny, budu mluvit Přeji pěkný sen ve snu. Už od úvodu, který nechá diváka přemýšlet, co to vlastně mělo být až do závěru filmu, je vidět jaký je pan Nolan chytrák (v dobrém slova smyslu). A to se to teprve rozjede. Scéna po úvodu mně zarazila do křesla hodně hluboko a nevyhrabal sem se odtud až dokud sem se zmatený "neprobudil" a uvědomil si, že něco bylo podivně dobré. Perfektní vysvětlení stavby snu taky nechybí a pak už následuje jen dlouhá finální prácička, pomalu rozvíjející jeden sen po druhém v přímé úměrnosti s zvětšující se mezerou mezi divákovými rty. Na parafrázi bondovek taky dojde, prostředí skvělé, všechno skvělé - až na tu akci, což právě v této scéně nejvíce zamrzí. Hlavní ale je, že poschodí/levely snu do sebe tak krásně zapadají, ještě krásněji jsou vyjádřeny a probuzení mluvím kick. Ehm. No a pak už zbývá jen tečka, která ovšem v Nolanově provedení znamená čárku a divákovy otevřené možnosti. Ano miluji Nolana, zrovna tohle řeknu na rovinu a otevřeně komukoliv do očí. I Karofskemu. (znalí vědí). Jeden z nejlepších filmů roku a v rámci snění nejlepší film vůbec. Takto jsem si představoval moderní pohádky na dobrou noc pro odrostlé. Blahoslaven budiž Inception. PS: myslíte si, že realita ve které žiju je jen sen, a škola noční můra ve snu? Totem sem si ještě nepořídil. A v takovéto situaci by mi platný moc už stejně nebyl. PPS: SPOILER přeji Leovi ten dobrý konec, a věřím, že to tak skončilo a jsem na straně většiny. () (méně) (více)

TeeAge

| Scenár: Christopher Nolan | Hudba: Hans Zimmer | Produkcia: Christopher Nolan, Emma Thomas | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Legendary Pictures, Syncopy Films | Rozpočet: 160 miliónov $ | Tržba: 825,476,195 $ | Dajte už Nolanovy Oscara!!! | Videno v kine Atlas Praha, 5.9.2010 | ()

Aluska88

Po zhlédnutí Počátku jsem došla k názoru, že vedle něj je i takový Dokonalý trik v podstatě velmi jednoduše vystavěným příběhem:) Christopher Nolan zkrátka nepatří mezi režiséry, kteří by dokázali filmový materiál uchopit a zpracovat jednoduše tak, aby jej měl běžný divák alespoň nějakou šanci pochopit. U Nolana mám pocit, že je buď takový zatracený génius a my obyčejní jsme příliš hloupí na to, jeho mistrovská díla pochopit, nebo jej vytváří s jakousi falešnou iluzí geniality a jen nás cíleně klame, abychom měli dojem, že je geniální, což ale taky nemusí být pravda. U Nolana je těžko říct, co je skutečnost, co iluze a co sen:) Počátek nabízí precizní vizuální zážitek a mezinárodní hvězdné obsazení. Ale i zde, tak jako i u jeho ostatních filmů, mi zde chyběl nějaký emoční zážitek, všechny jeho filmy mi po této stránce přijdou velmi chladné. Emočně to se mnou téměř ani nehlo. Ale Nolan své filmy netočí kvůli silnému příběhu a vroucím emocím, ale kvůli komplexnosti a vizuálu. ()

genetique

Dokonalý film by si zaslúžil dokonalý komentár, avšak moje nadšenie z tohto filmu je také obrovské, že (p)o ňom nedokážem súvislejšie rozmýšľať. Ešte stále sa totiž nechcem prebudiť z toho okúzľujúceho filmového tranzu, do ktorého ma Nolan v priebehu tohto filmu dokázal priviesť. Tento snímok presahuje možnosti filmu ako takého. Či už z pohľadu technickej vycibrenosti, hereckej brilantnosti v každom okamihu, ucelených myšlienkových sledov alebo režisérskych manévrov kráľa svojho remesla. Hudobnej zložke musím venovať samostatnú vetu, pretože tá je v tomto filme kategóriou sama o sebe. Kompozične absolútna špička, každá sekunda filmu dostala presne ten tón, ktorý potrebovala. K zasadeniu totálneho knockoutu však ešte bude potrebná minimálne jedna, dve projekcie, pretože usledovať a následne vstrebať tento puzzleovitý príbeh, ktorého časti do seba zapadajú mikrometrickou presnosťou, bolo mimo mojich schopností. Asi rovnako ako je mimo Nolanovych schopností natočiť film, ktorý sa neumiestni vo svetovej top250-tke. Btw, mám taký pocit, že Nolan s točením skvostov neprestane pokiaľ nedosiahne pomyselný vrchol, prvé miesto na imdb. Veľa mu k tomu nechýba a u mňa ho už dosiahol. Bravo. 100%. ()

sniper18

Aj keď sa nepovažujem za veľkého Nolanovho fanúšika, predsa len musím uznať, že je jeden z najzaujímavejších režisérov súčasnosti, ktorý robí všetko preto, aby jeho diela boli čo najkvalitnejšie, pričom jeho Interstellar a Temný rytier patria medzi to najlepšie, na čo sa dalo v kinách v posledných rokoch naraziť, ale predsa len mám s jeho tvorbou čiastočný problém a výborne to prezentuje napríklad aj práve samotný Počiatok. Síce sa rozhodne nejedná o tak originálnu záležitosť, ako to na prvý pohľad vyzerá, hlavne je to kombinácia niekoľkých inteligentných, aj keď možno nie až tak známych diel, ale to mi určite nebránilo tomu, aby som mal z toho už od začiatku veľmi dobrý pocit. Úvodná polhodina výborne predstaví celé fungovanie tohto univerza a napríklad scény tréningu novej členky som si užíval, no keď sa následne začne hlavný dej, prakticky ma to prestalo zaujímať, čo je vzhľadom na takúto dĺžku dosť problém. Kvalitu tomu síce uprieť nemôžem, dej je stále slušne prepracovaný a Nolan si dal záležať na tom, aby bol každý záber čo najlepší. ale už tu vlastne nemá čo prekvapiť a ani výraznejšie zaujať. Film prakticky len ďalej pokračuje v tom, čo dokonalo vysvetil v úvodnej fáze, no hlavne sa dej utopí prakticky v neustálej záplave akčných scén. Síce mám rád akčné filmy, ale tu je tej akcie v hlavnej fáze filmu až príliš moc a zbytočne odvádza pozornosť od príbehu, ktorý by ma inak aj mohol zaujímať, no nie v takomto prevedení. A navyše čo sa týka samotnej akcie, na prvý pohľad síce pôsobí výborne, nájdu sa tu súboje, prestrelky aj naháňačky, určite zaujme aj po vizuálnej stránke, hlavne ten súboj na chodbe, páči sa mi výber lokácií, napríklad takú akciu pri zimnej základni by som si v inom filme a pri inom režisérovi pravdepodobne vychutnal, ale úplne tomu chýba tá správna dynamika a náboj. Divák si je vedomý, že sa nejedná o pravých protivníkov, ale len o snové projekcie, takže o nejakom napätí nemôže byť ani reči a mňa tá akcia už po chvíli prestala baviť. A nanešťastie sa film nemôže oprieť ani o postavy, síce je tu doslova skvostné herecké obsadenie, ale bavila ma vlastne len Ellen Page a ešte možno Joseph Gordon-Levitt, inak Leonardo DiCaprio ma viac bavil v iných úlohách a dokonca aj moji obľúbenci ako Ken Watanabe, Cillian Murphy, Tom Hardy alebo celkom aj Marion Cotillard ma tu prakticky vôbec nezaujímali. A veľkým záporom je aj to chladné prevedenie, za celý čas som vôbec nepociťoval, že ide o niečo dôležité, takže mi bolo úplne jedno, či sa to hlavným hrdinom podarí, alebo dokonca aj, či vôbec prežijú. A zmení sa to vlastne až v záverečnej dvadsaťminútovke, kedy ide akcia konečne do úzadia, film získa spád a možno aj tú osudovosť, toto je rozhodne vrchol filmu, ale už je neskoro. A čo sa týka hudby, aj tu už mám pocit, že Hans Zimmer to zbytočne preháňa, snaží sa byť tak dokonalý, že už mu to nejde ani zďaleka tak dobre, ako kedysi, ale aspoň finále ozvučil dobre. Takže síce si uvedomujem, že Počiatok má od pravého priemeru ďaleko, objektívne je to určite kvalitnejšia a inteligentnejšia záležitosť, než drvivá väčšina konkurencie, aká sa objavuje v kinách, ale s výnimkou úvodu a záveru, čo ale predstavuje len asi tretinu filmu ma to jednoducho moc nebavilo. Zápletka je slušná a vizuál tiež, ale je to príliš chladné, s odosobnenými hrdinami a s nespočtom zbytočnej akcie. 60% () (méně) (více)

TheRaven

Nolan si na vidličku napíchnul opravdu velké sousto, ale rozžvejkal ho vskutku bravurně. Díky jednoduchému vrstvení rovin, se divák v tom komplikovaném světě neztrácí, nemusí se zdržovat jeho dešifrováním a mysl tak může pohltit výborné zpracování velkolepého díla, které se opravdu jeví přelomovým a stane-li se revolučním mylníkem ukáže až čas. I když by se po důsledném rozboru jistě našlo pár dalších chyb typu hudby, která byla slyšet ve všech světech stejně, rozumný divák to tak rozsáhlému příběhu jistě rád odpustí. I přes nazaměnitelnost filmu a vzácnou schopnost naprostého vtažení diváka do děje nakonec nebyla masturbace při promítání na místě, protože tomu pořád něco malého, ale důležitého chybí, možná to byl pocit toho, že Nolan už obstaral masturbaci za mě a i přes mé pozitivní přívlastky, snad i ta onanie může být velkolepá. Možná jsem ale jen neprozřel. Snad budu mít jasno po další projekci. P.S. Intelektuální poselství v tom vážně nehledejte, lidičkové, film je velmi dobrý i bez něj. ()

StarsFan

Kdysi dávno jeden čínský mudrc po probuzení ze sna, ve kterém byl motýlem, filosofoval nad otázkou, zda-li je člověkem snícím o tom, že je motýlem, či motýlem snícím o tom, že je člověkem. O pár století později se na evropském kontinentně objevil jistý Sigmund Freud a začal uvažovat o vědomí, podvědomí a nevědomí člověka. A konečně o pár desítek let později žil jistý Christopher Nolan a rozhodl se poznání těchto dvou zkomponovat do jednoho celovečerního filmu. Své vlastní a originální myšlenky už ale divákům nesdělil, a tak těm, kteří dychtili po nějakém novém pohledu na naši duši, nezbylo než se odpoutat filosofie a ponořit se do příběhu. Jenže co dělat, když děj tvoří z velké části jen variace na to, jak se postava ze snu a ponáří do snu b a ze snu b do snu c? Ani v tomhle Nolan zkrátka moc originální není a postupně mi těch dějových rovin přišlo až zbytečně hodně. Asi stárnu nebo se mi nějak pokřivuje vkus, ale v poslední době zjišťuju, že mi větší radost udělá poctivé evropské drama než pseudooriginální blockbuster typu Avataru, Temného rytíře či právě Počátku. Pokud si odmyslíte tradičně výbornou hudbu Hanse Zimmera, roztomilé vychytávky s létajícími postavami či stále pomaleji plynoucím časem a velmi zajímavou část kdesi uprostřed, kde se divák dozvídá, co se vlastně stalo DiCapriově manželce, zůstane z Inception jen jeden z mnoha hollywoodských letních kino trháků. Což rozhodně není málo, já své favority ale přece jen nacházím asi někde jinde. ()

Hakha

Lahodná podívaná a opět Nolanova parádní trefa do černého. První polovina filmu, aneb vysvětlovačka Nolanova světa (složitosti nebo překombinovatelnosti se nemusíte bát), je samozřejmě pro film nezbytná, ale divácky nikoli tak úderná jako v Matrixu. Až ve druhé polovině začíná akční podívaná, která je přehledně natočená a snad jen nepozorný divek se zde ztratí. Bohužel zde chybí napětí a co mě po druhé projekci dost vadilo, že je to emočně ploché a celkově mě bylo jedno, jak celá mise dopadne... jednoduše řečeno: začal jsem se místy dost nudit (že děj je předvídatelný ani zde neberu jako mínus). Nakonec jen, že Hans Zimmer je hudební jistota a herecké obsazení je bezchybné… k tomu velice diskutovaném závěru s káčou funny video: klikni ()

Ainy

Tak nějak jsem zvažovala jestli dát plný počet nebo jen 4* ... nakonec jsem dala plný počet hvězd, ale je to tak nějak spíš mezi. Konečné rozhodnutí jsem učinila na základě vynikajícího hereckého umění Leonarda DiCapria, dokonalé emoční hudby a napínavé dějové linky filmu. Určitě doporučuji ()

Hellboy

Film si vytyčil určitá pravidla, kterých se pak drží, což je samozřejmě chvályhodné, jenže jak říká Princezna Mono, je možné pochybovat o tom, jestli jsou ta pravidla dobře vytyčena. Což zřejmě nejsou. Ale filmový zážitek je to perfektní, takto by měl vypadat dobrý mainstreamový film. Jo a srovnání s Matrixem se nabízí, ale ani Inception se Matrixu nevyrovná. Podobné filmy: eXistenZ, Dark City. ()

Botič

Christopher Nolan je mým osobním Morfeem ( stejným dílem, jako je teroristou, který mi vyhodil do vzduchu celou myšlenkovou soustavu ) – bohem snů, který přišel s neskutečně propracovaným a mnohovrstevnatým bludištěm, kde je tak snadné zabloudit a propadnout se do jiné - (s)nové sféry, stejně jako najít tu správnou cestu, časovou kontinuitu a emocionální smíření ( Non, je ne regrette rien ). Inception nestačí vidět jen jednou – dokonalý hlavolam zabalený do atraktivního architektonického hávu nabourávající a vizuálně ohýbající prostor, deformující čas a bohatě využívající všemožných paradoxů. Má vůbec smysl o Inception něco psát? Není to jenom sen, o kterém by se mělo šeptat, jiank by se mohl rozpadnout? Tenhle intelektuální epos se musí vidět! Musí se prožít! Nejspíš se mi už nikdy nebudou zdát filmové sny, protože tenhle jediný je vcucnul do své struktury a ukázal, co se skutečně ukrývá za zrcadlem. Neměl jsem a pořád nemám slov. Inception - moje dokonalá Hi-Tech ložnice, kde budu už navždycky snít své sny. ()

Arachneuss

Come back. Come back, with me. Rozporuplné. Dokonalé. Geniální? Inception je v prvé řadě zrcadlem mysli Nolana samotného. Mysli překypující obrovskou dávkou nápadů a odhodláním je přivést k životu. A možná i právě proto si může dovolit rozjet čtyři souběžně fungující dimenze snu, kde pád dodávky z mostu se rovná dekádě v rozvalinách ideálního, byť neuskutečnitelného života. A když dojde na deformaci okolí, tak je režisér ve svém živlu. I přesto nemohu dostat z hlavy pocit, že i přes tu chytrou hru s divákem a filmem jako takovým mi zde chybí scénáristická ruka Jonathana, která by přetavila celou stopáž v ryzí zlato, ne pouze její druhou polovinu. Posledních třicet minut je ale intelektuální a obrazový masakr stylový až na půdu. ()

3DD!3

A káča se točí... INCEPTION je jako, mhm, dejme tomu meruňka. Tak vrstevnatý, lahodný, tak bohatý (na nápady, ne na vitamíny) a krásně drží pohromadě. Se slovem originální bych trochu šetřil, protože jedinečné je "pouze" spojení všech ingrediencí do celku, který šlape jako hodinky, překvapuje, inovuje a hlavně dokáže bavit masy aniž by přišel o svou chytrost. Ale filmy o snech jsme tu měli a hodně kvalitní, to se popřít nedá. Nicméně místy kde například MATRIX ztrácel lidi svou komplikovaností INCEPTION hladce proplouvá a zároveň ho nijak nekopíruje. Nolan pevně drží příběh v jasně vymezených mezích, neztrácí kontrolu nad světem, který si pro děj vymyslel a neporušuje jeho pravidla. Všechno funguje na přísně rozumové rovině a sny podle toho vypadají. Nezapomíná na fyziku, s jejíž manipulací vznikají scény, o kterých se vám jen zdálo. Sny se totiž snaží držet skutečnosti a proto většina akce přípomene víc HEAT než SPEED RACERA, což mě osobně vyhovuje. Sakra a to jsem se chtěl vyhnout srovnávání s jinými filmy. Nu což. Hlavní esence příběhu, Cobova příběhu ve kterém se postupně dovídáme co se (mu) stalo v minulosti a proč se nachází v situaci, ve které je, je ale originální hodně. Myslel jsem, že znám odpověď, ale nakonec byla trochu jiná (byl jsem blízko vážně) a v celkovém kontextu lepší. Vlastně nad tím a vnuknutím (tohle měl být mimochodem správný název filmu) vůbec dost přemýšlím, nad jeho potenciálem a tím jak s ním Nolan geniálně a přitom jednoduše naložil. Ono totiž nešlo ani tak o sny jak spíš o vzpomíky, o rozhodnutí a o vinu. O jednoduchý příběh v bludišti snových realit. Herci v čele s DiCapriem, který letos Oskara dostat prostě musí, perfektně padnou do svých rolí a každý má svou chvilku kdy doslova zazáří. Akční scény jsou pastvou pro oči a o to víc mě mrzí, že česká distribuce nebyla schopna koupit jednu kopii pro náš IMAX, protože rvačka v chodbě by tam dokázala rozházet vnitřnosti i ve 2D. Dost možná film roku. Cameron loni zahrál na emoce, Nolan letos na rozum. I am impressed. ()

JitkaCardova

PŘÍBĚHY NOVÉ ÉRY LIDSKÉ CIVILIZACE: O AVATAROVI se zbytečně pompézně říká, že je filmem nového tisíciletí. Spíš je to tak, že v něm ve vší x-rozměrné kráse vrcholí všechna vyprávění a leitmotivy tisíciletí prošlého. Je pomníkem, skrz naskrz připomíná všechno tisíckrát prožité a poznané, velkou lidskou komedii. ** Strhujícím mechanismem/ filmem naší nové éry je Nolanovo lucidní INCEPTION. Tady se už sází a pěstují nové agresivní myšlenky, interaguje se přiznaně s hlavou diváka -- ač ti, kteří výskají a tleskají nejsilněji, z toho důležitého nejméně pochopili; logická zcelenost Inception není na první pohled patrná, naopak, bystré diváky rozčilují neustálé zdánlivé rozpory, a protože bystří lidé jsou většinou líní, jen málo jich riskuje ztrátu času a zamyslí se, zda to na hlubší rovině nedrží pomocí jiného principu přece jen pohromadě -- a ono drží, a nejen to -- jiná logická cesta zahrnuje vzrušující nový krok (Nolan se jenom neobtěžoval upozornit, že jeho film není o snech, o mainstreamové zkušenosti, ale o výlučné výstavbě reality na lucidní úrovni, pomocí jiných pravidel), a výsledkem je po zhasnutí plátna fyzicky proměněný svět, do kterého pak vycházíte z kina ven, svět, v němž jste o nový princip mocnější. ** O tomhle vyprávěl DOKONALÝ TRIK (The Prestige), a v INCEPTION se to už děje otevřeně, film je už tou zbraní, tím vnuknutým zárodkem myšlenky. Film o nových možnostech mezilidských vztahů a nebezpečné komunikace, který ukazuje, vnukává nové vzrušující možnosti proměňování osobního světa, proměnami vnímání. Lucidní prožívání dává možnost vytěžit ze světa vlastním mozkem mnohem víc než dosud. Nově obhospodařovat čas, nově se afyzikálně vztahovat k prostoru a začít prožívat a svrchovaně ovlivňovat realitu příběhy, jaké se skutečně ještě neodehrály. Načít novou éru člověka a vzrušujícím způsobem předefinovat celý vesmír. ** A Nolan vytvořil první kryptogramatický film -- film, jehož povrchová logika není nic víc než zrnění holografického obrazu. Když víte, že musíte zaostřit jinak, změnit perspektivu, propojíte body novým způsobem a vyvstane Vám v hloubce obraz, který dává perfektní smysl a nese úplně nový význam -- je nebezpečný, protože jakmile ho uvidí dostatečný počet lidí, změní se paradigma a společnost, jak ji známe dnes, přestane existovat. ** Přečtěte si AXIOMAT, MĚSTO PERMUTACÍ a DIASPORU Grega Egana a zajděte na Nolanovo INCEPTION. A pak to pojďte roztočit na nejvyšší úrovni (na té nejspodnější?). ()

berg.12

Mám pocit, že Nolan není režisér ale konstruktér. Nic není pro něj důležitější než PLÁN, vše ostatní - herci, vazby, motivace a vlastně i celá zápletka jsou podřadné. Což má mimo jiné za následek, že film působí stále stejně, ať si ho vyložíte jakkoli (a že Nolanovy filmy s opakovaným zhlédnutím spíš ztrácí). V kombinaci s největším současným hudebním technokratem by se emocí nedořezal. Jenže, má mi něco takového vadit v případě, že od počátku jde právě a jen o onen konstrukt? I když je nejspíš Inception mnohem víc film pro vykladače Matrixu a zastydlé psychoanalytiky, nemám tentokrát problém, stejně jako v "Dokonalém triku", na Nolanovu hru přistoupit. ()

Le_Chuck

Fascinujúce svojou premyslenosťou, vnútorným vesmírom a že cez niekoľkonásobné vrstvenie nestráca s pozorným divákom ani na sekundu kontakt. Nolan je macher, pán formy akou dokáže pojať v podstate triviálny heist. Ale aj teraz platí, že jeho scenaristiské skilly prevyšujú nad režisérkymi (hlavne akcia), ktoré nedávajú emóciam veľa šancí. Prípadnú hviezdu šetrím na repete. 85% ()

hellstruck

Dreams feel real while we're in them. It's only when we wake up that we realize something was actually strange. Já se bohužel nepřidám k hromadnému nadšení. Začátek byl šíleně utahaný, vleklý a nudný. Někde uprostřed mě to sice vtáhlo, ale spíš než příběh tak jeho myšlenky. Inception (nebo vložení chcete-li), zasazení semínka, krádeže tajemství, sen ve snu..to všechno bylo sice zajímavé, ale i tak mě to bohužel tolik neuchvátilo. DiCaprio do podobných filmů zapadá jako písmenka do křížovky, i když ho nijak zvlášť nemusím, Gordon-Levitt si vedl skvěle jako vždy a mile překvapila mlaďounká Ellen Page. Celkově jde o velice originální téma a nadprůměrně vyvedené zpracování, ale já s čistým vědomím zkrátka víc dát nemůžu, samotné akce mě nebavily.. ()

NinadeL

Inception patrně patří do rodiny takových filmů jako Playtime nebo Gravity. Chce to kino, doma to nezachrání ani originál s titulky. ()

Kaka

Poměrně komplikované a na první shlédnutí těžko čitelné do detailu. A to i přesto, že neabsentují relativně standartní eye-candy aspekty. Oscar za scénář a kameru skoro jistý, dost možná i za výpravu. DiCaprio standartně vynikající, Zimmer kulervoucí, některé technické finesy a vůbec náboj filmu z kategorie nevídaných. Nolan je možná nejsofistikovanější režisér současného Hollywoodu. Bohužel ovšem neumí ani trochu točit akční scény, což akčnímu sci-fi neskutečně ubírá na drajvu. Bylo to tak okaté, že je to vlastně hlavní negativum na celém jinak velmi zajímavém kousku. Určitě více projekcí nutností. ()

Spiker01

Skvělé, skvělé, skvělé. Naprosto mistrovské dílo Christophera Nolana, které se mi nikdy neomrzí. Počátek nabízí všechno, na co jsme od něj zvyklí : Zimmera, perfektní obsazení( v čele s DiCpariem), ze kterého Nolan dokáže vždy vyždímat ty nejlepší herecké výkony, nadprůměrnou délku stopáže a v neposlední řadě originalitu hlavního tématu. Skvělé propojování snů doplňují povedené akční pasáže a celý snímek pak zaštiťuje Hans svou perfektní hudbou. Kdysi jsem to napoprvé nepochopil, ale každé další zhlédnutí mě utvrzuje v tom, že si rozvrstvený příběh užívám čím dál tim více. Jediné, co mě strašně mrzí je fakt, že jsem na tom tehdy nebyl v kině. //Edit : na desetileté výročí se mi to naštěstí podařilo napravit...100% ()

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

19.07.2023

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

08.10.2021

Přibližně před měsícem jste se zde mohli dočíst, že režisér Christopher Nolan (Dunkerk, Tenet) po neshodách se svým domovským studiem Warner Bros. nakonec přesídlil ke konkurenčnímu Universalu, u… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Tenet znovu odložen

Tenet znovu odložen

26.06.2020

Studio Warner Bros. opět odložilo nadcházející snímek Christophera Nolana Tenet. Tentokrát se z původního 31. července (kam byl film přeložen ze 14. července) odkládá na 12. srpna, tedy znovu o dva… (více)