Vláda (TV seriál)

• Dánsko

Borgen

The Fortress

Borgen

Dánsko, 2010 - 2013, 28 h 48 min (Minutáž: 30x58 min)

Tvůrci:

Adam Price

Halfdan E.

Sidse Babett Knudsen, Birgitte Hjort Sørensen, Freja Riemann, Emil Poulsen Dam, Søren Malling, Thomas Levin, Pilou Asbæk, Benedikte Hansen, Mikael Birkkjær, Anders Juul, Lisbeth Wulff, Kasper Lange, Lars Knutzon, Søren Spanning, Peter Mygind, Bjarne Henriksen, Morten Kirkskov, Ole Thestrup, Iben Dorner, Petrine Agger, Dar Salim, Jannie Faurschou, Patricia Schumann, Signe Egholm Olsen, Christian Tafdrup, Jens Jacob Tychsen, Jens Albinus, Kristian Halken, Julie Agnete Vang Christensen, Alastair Mackenzie, Ricard Lawrence, Flemming Sørensen, Lars Brygmann, Rikke Lylloff, Mille Dinesen, Marie Askehave, Anne Sofie Espersen, Michelle Bjørn-Andersen, Hanne Hedelund, Lars Mikkelsen, Henrik Birch, Laura Allen Müller, Preben Kristensen, Johannes Lilleøre, Mia Lyhne, Kenneth M. Christensen, Ulf Pilgaard, Sune Kofoed, Anna Elisabeth Goth Engel, Victor Stoltenberg, Lue Dittmann Støvelbæk, Ida Dwinger, Thomas Gaarde, Kaya Brüel, Stine Stengade, Peter Steenberg, Neel Rønholt, Lukas Klærke, Morten Thunbo, Mette Munk Plum, David Bateson, Scott Farrell, Adam Brix, Sebastian Jessen, Niels Weyde, Peter Bankolé, Hans Henrik Clemensen, William El-Gardi, Femi Elufowoju Jr., Abdi Gouhad, Henrik Prip, Stina Ekblad, Stefania Ómarsdóttir, Charlie Top-Nørgaard, Morten Blom Due Hjulmand, Amalie Dollerup, Claus Riis Østergaard, David Leonard, Sam Hoare, Lola Peploe, Natasha Alderslade, Helene Reingaard Neumann, Morten Brovn Jørgensen, Sarah Gottlieb, Anne-Marie Louise Curry, Morten Staugaard, Carl Press, Fadime Turan, Jacob Guldager, Mette Kolding, Klaus Messerschmidt Hjuler, Christina Bech, Astrid Reinhardt, Louise Herbert, Claus Bue, Claes Bang, Jesper Lohmann, Angunnguaq Larsen, Janek Lesniak, Lars Junker Thiesgaard, Brian Lundø, Nicholas Woodeson, Michael Nardone, Peter Schrøder, Lars Pihl, Kurt Dreyer, Ina-Miriam Rosenbaum, Kristian Høgh Jeppesen, Caspar Phillipson, Frederik Meldal Nørgaard, Henrik Larsen, Andrew Jeffers, Olaf Johannessen, Aske Bang, Claus Gerving, Thomas Hwan, Suzanna Nour, Troels Thorsen, Kristoffer Møller Hansen, Gitte Siem Christensen, Sigurd Holmen le Dous, Julie Christiansen, Barbara Borchorst, Wei Xu, Ole Sørensen, Joy-Maria Frederiksen, Michael Asmussen, Kjeld Nørgaard, Per Scheel-Krüger, Ines Laimins, Au Hin Wai, Vibeke Hastrup, Niels Ellegaard, Hadi Ka-Koush, Helle Dolleris, Peter Gantzler, Peter Plaugborg, Anne Vester Høyer, Marie Bach Hansen, Laura Bro, Peter Eggers, Audrey Castañeda, Katrine Jensenius, Emmelie de Forest, Kat Herlo, Christopher Fairbank, Lise Lauenblad, Jakob Fauerby, Peder Holm Johansen, Jens Frederik Sætter-Lassen, Thomas Baldus, Philippe L. Christiansen, Claus Damgaard, Thomas Ernst
  • KASUGI

/Brigitte Niborgová má před sebou první velkou vládní výzvu na postu premiérky. Musí prosadit nový návrh státního rozpočtu. Jenže má koaličně k dispozici pouze těsnou většinu a dva z poslanců za Stranu práce odmítají její návrh podpořit./ XD))))))))))))))))))))))))))))))))) O tomhle se fakt točí seriály? A lidi na to koukají? A baví je to? Jako fakt? Časosběrný dokument rostoucího stromu je zábavnější.(1.10.2016)

Po prvních dílech jsem měla pocit, že to tematicky podobnému seriálu House of Cards nebude sahat ani ke kotníkům, že tam jen postupně vystřídají všechna klišé, která se okolo politiky a médií dají podojit, ale postupně jsem se do Vlády - tedy hlavně do postavy premiérky Birgitte nekriticky zamilovala. 30 epizod, 30 hvězd.(18.4.2017)

Nejdůmyslnější tah věhlasného seriálu dánské veřejnoprávní televize spočívá v tom, že láká na nestranný pohled do zákulisí politiky a médií. Jenže ve skutečnosti neukazuje, jaká politika je, nýbrž jaká by měla být. Je pak na divácích samotných, aby si uvědomili kontrast politické linie i vystupování zdejší hrdinky vůči reálným politikům. Při tom ale scénáře nikdy nesklouznou k naivitě a naopak nechávají Birgitte Nyborgovou procházet zásadním obloukem z idealistky po nesmlouvavou političku zocelenou vládními tahanicemi i často donucenou ke kompromisům neslučitelným s jejím výchozím přesvědčením. Zatímco žánrový "House of Cards" staví na utvrzování předsudků o zlovolnosti a prohnilosti politiky, čímž divákům ospravedlňuje jejich distancovanost od politiky, v jádru bytostně politický "Borgen" popsaným kontrastem stimuluje nahlédnutí politické situace a motivuje k voličské aktivitě. Současně skrze jednotlivé politické problémy řešené v jednotlivých dílech, které jsou didakticky prezentovány z obou názorových stran, ukazuje divákům kontrast morálního i uváženého a zaslepeného postoje. Ve třetí sérii se vyprávění stejným principem zaměřuje na svět médií, konkrétně těch dle jejich stanov veřejnoprávních a výmluvně ukazuje mor současné vlády managerů, kteří vše posuzují absurdním měřítkem výkonnosti. Při tom všem seriál v základu staví na vtahujícím dramatu, díky čemuž pohltí i ty, kterým doposud byly politika či média zcela lhostejné.(10.6.2016)

Tak nějak by to mohlo fungovat. 1) Fiktivní pohled do zákulisí dánské vládní politiky je trochu suchý, chvílemi nevyrovnaný, ale přesto zajímavý. 2) Hlavní postavy si mě získaly a jejich dějové peripetie jsem sledoval se zájmem. Příběhům nechybí lidský rozměr ani optimismus. 3) Zaujali mě 32letý Christian Tafdrup (programový ředitel Alex, co pořád prudil) a 29letý Anders Juul (pohledný televizní reportér Simon Bech). 4) Tak uvažuji, koho v Česku představuje idealistická premiérka Birgitte Nyborgová, pragmatický liberál Lars Hesselboe, představitel opoziční Strany svobody prasoidní Svend Age Saltum, průmyslník Joachim Crohne, prezident Turgistánu, šéf bulvárního Ekspresu Michael Laugesen, kariérista a nový šéf Centristů Jacob Kruse, o manažerovi na baterky novém programovém řediteli zpravodajství Alexovi Hjortovi ani nemluvě. Uměl bych k uvedených postavám přiřadit vždy hned několik našich politiků. Jo, jo...(17.6.2017)

Po House of Cards je těžké najít něco lepšího, uznávám. Ale tohle je přeci jenom víc evropské, bližší a známější. Jsem na začátku druhé série a vlastně vůbec nevím, co mě nutí dívat se dál a dál, když mě tak otravuje a prudí hlavní postava? Sluníčková multikulti kráva, dokonale nesympatická, nehezká, bez špetky charismatu. Rovina premiérčina soukromí je stupidní, klišovitá a příjemné nebylo ani zjištění, že manželka je sice husa, ale ten její Filip je ještě větší blbeček a oba se chovají jako hloupá děcka, která dopravdy ne-vě-dě-la, jaký život povedou, až se manželka stane premiérkou. Ani tu chůvu si nenajmou, domácnost obstarává manžel, sakra nemusím bejt dánská premiérka, aby mi bylo jasný, že pokud nechám chlapa doma v kuchyni a u dětí, tak je s manželstvím konec. Marně si vzpomínám na film nebo seriál, kde bych tak velmi nefandila hlavnímu hrdinovi s tou dementní levičáckou aureolou sluníčkového spasitele světa a enthusiasmem Muže na radnici. Fujho. Možná mě baví ta novinářská linie, snad. Každopádně jedu jedu jedu dááál....tak jsem to dokoukala a jak se to blížilo k závěru, bylo to debilnější a debilnější, až už to začalo připomínat nějakej marvelovskej trhák s avengery, který já sice žeru, ale do dánskýho politickýho thrilleru fakt nepatřej. Happy endem prosáklý závěr je opravdu na facku, ale "když to tak lidi chtějí..."(1.9.2017)

• - Velkou fanynkou seriálu je Hillary Clinton. Tvůrcům seriálu poslala dopis, ve kterém je chválila za jejich práci. (morgos)

• - Názov epizódy odkazuje na detektívku švédskeho autora Stiega Larssona "Män som hatar kvinnor" (Muži, ktorí nenávidia ženy), ktorá bola sfilmovaný švédskou (Män som hatar kvinnor) i americkou (The Girl with Dragon Tattoo) produkciou. (fugyx)

• - Podle studie univerzity v Kodani stoupl po odvysílání seriálu zájem Dánů o politiku. (morgos)