Vláda (TV seriál)

• Dánsko

Borgen

The Fortress

Borgen

Dánsko, 2010 - 2013, 28 h 48 min (Minutáž: 30x58 min)

Tvůrci:

Adam Price

Halfdan E.

Sidse Babett Knudsen, Birgitte Hjort Sørensen, Freja Riemann, Emil Poulsen Dam, Søren Malling, Thomas Levin, Pilou Asbæk, Benedikte Hansen, Mikael Birkkjær, Anders Juul, Lisbeth Wulff, Kasper Lange, Lars Knutzon, Søren Spanning, Peter Mygind, Bjarne Henriksen, Morten Kirkskov, Ole Thestrup, Iben Dorner, Petrine Agger, Dar Salim, Jannie Faurschou, Patricia Schumann, Signe Egholm Olsen, Christian Tafdrup, Jens Jacob Tychsen, Jens Albinus, Kristian Halken, Julie Agnete Vang Christensen, Alastair Mackenzie, Ricard Lawrence, Flemming Sørensen, Lars Brygmann, Rikke Lylloff, Mille Dinesen, Marie Askehave, Anne Sofie Espersen, Michelle Bjørn-Andersen, Hanne Hedelund, Lars Mikkelsen, Henrik Birch, Laura Allen Müller, Preben Kristensen, Johannes Lilleøre, Mia Lyhne, Kenneth M. Christensen, Ulf Pilgaard, Sune Kofoed, Anna Elisabeth Goth Engel, Victor Stoltenberg, Lue Dittmann Støvelbæk, Ida Dwinger, Thomas Gaarde, Kaya Brüel, Stine Stengade, Peter Steenberg, Neel Rønholt, Lukas Klærke, Morten Thunbo, Mette Munk Plum, David Bateson, Scott Farrell, Adam Brix, Sebastian Jessen, Niels Weyde, Peter Bankolé, Hans Henrik Clemensen, William El-Gardi, Femi Elufowoju Jr., Abdi Gouhad, Henrik Prip, Stina Ekblad, Stefania Ómarsdóttir, Charlie Top-Nørgaard, Morten Blom Due Hjulmand, Amalie Dollerup, Claus Riis Østergaard, David Leonard, Sam Hoare, Lola Peploe, Natasha Alderslade, Helene Reingaard Neumann, Morten Brovn Jørgensen, Sarah Gottlieb, Anne-Marie Louise Curry, Morten Staugaard, Carl Press, Fadime Turan, Jacob Guldager, Mette Kolding, Klaus Messerschmidt Hjuler, Christina Bech, Astrid Reinhardt, Louise Herbert, Claus Bue, Claes Bang, Jesper Lohmann, Angunnguaq Larsen, Janek Lesniak, Lars Junker Thiesgaard, Brian Lundø, Nicholas Woodeson, Michael Nardone, Peter Schrøder, Lars Pihl, Kurt Dreyer, Ina-Miriam Rosenbaum, Kristian Høgh Jeppesen, Caspar Phillipson, Frederik Meldal Nørgaard, Henrik Larsen, Andrew Jeffers, Olaf Johannessen, Aske Bang, Claus Gerving, Thomas Hwan, Suzanna Nour, Troels Thorsen, Kristoffer Møller Hansen, Gitte Siem Christensen, Sigurd Holmen le Dous, Julie Christiansen, Barbara Borchorst, Wei Xu, Ole Sørensen, Joy-Maria Frederiksen, Michael Asmussen, Kjeld Nørgaard, Per Scheel-Krüger, Ines Laimins, Au Hin Wai, Vibeke Hastrup, Niels Ellegaard, Hadi Ka-Koush, Helle Dolleris, Peter Gantzler, Peter Plaugborg, Anne Vester Høyer, Marie Bach Hansen, Laura Bro, Peter Eggers, Audrey Castañeda, Katrine Jensenius, Emmelie de Forest, Kat Herlo, Christopher Fairbank, Lise Lauenblad, Jakob Fauerby, Peder Holm Johansen, Jens Frederik Sætter-Lassen, Thomas Baldus, Philippe L. Christiansen, Claus Damgaard, Thomas Ernst, Mads Kruse

Tak nějak by to mohlo fungovat. 1) Fiktivní pohled do zákulisí dánské vládní politiky je trochu suchý, chvílemi nevyrovnaný, ale přesto zajímavý. 2) Hlavní postavy si mě získaly a jejich dějové peripetie jsem sledoval se zájmem. Příběhům nechybí lidský rozměr ani optimismus. 3) Zaujali mě 32letý Christian Tafdrup (programový ředitel Alex, co pořád prudil) a 29letý Anders Juul (pohledný televizní reportér Simon Bech). 4) Tak uvažuji, koho v Česku představuje idealistická premiérka Birgitte Nyborgová, pragmatický liberál Lars Hesselboe, představitel opoziční Strany svobody prasoidní Svend Age Saltum, průmyslník Joachim Crohne, prezident Turgistánu, šéf bulvárního Ekspresu Michael Laugesen, kariérista a nový šéf Centristů Jacob Kruse, o manažerovi na baterky novém programovém řediteli zpravodajství Alexovi Hjortovi ani nemluvě. Uměl bych k uvedených postavám přiřadit vždy hned několik našich politiků. Jo, jo...(17.6.2017)

Čistě politické, a přesto naprosto ohromující. Nebývá časté, aby politická dramata měla tolik silných okamžiků. Pozdní večery s Birgitte Nyborg jsou tedy příjemným osvěžením. Na straně druhé, nedělám si iluze, že politika Dánska je jaksi zvlášť morálně ušlechtilejší, ale přeci jen o fous solidnější. Je tu jedna věc, které stojí také za povšimnutí. Na první dojem člověk ani nepřehlédne, že Kodaňané milují jízdní kola. Dosvědčuje to třeba i předsedkyně Birgitte Nyborg, jak do práce jezdí na obyčejném kole, aniž by jim to ubíralo na půvabu. Vlastně i úřednici a státní zaměstnanci. Nebývá časté, aby politická dramata měla tolik silných okamžiků. Zbývá mi jen dodat, že tohle pěkné setkání s Dánskem určitě nebude poslední.(5.10.2016)

Po prvních dvou dílech mám pocit, že se jedná o tendenční seriál podporující politiku současného Evropského establishmentu a iracionální liberální iluze o krásném multikulturním světě, který ve skutečnosti, ale neexistuje. Hlavní hrdinka je klasická středová liberálka bez vyhraněného ideového ukotvení, ale plná naivismu a ovládaná politickou korektností prostě taková Dánská Merkelová. Nepřekvapuje mě, že nejhůře je vyobrazen lídr socialistů, který má ale jako jeden z mála racionální názory na migraci a také na systém, ve kterém žije a nedělá si žádné hloupé iluze a pak ultrapravičák od Svobodných, který je čistý pragmatik a jeho představitel mi trochu vzhledem připomíná Zemana. Zatím bych tedy řekl, že Vláda je sice pěkně natočený produkt, ale pořád jen obyčejná agitka obhajující současný neoliberální politický mainstream, který ale jednoznačně selhal a pomalu prohrává všude v Evropě.(21.9.2016)

Hamletovské "Niečo je prehnité v štáte Dánskom", už dávno o tejto krajine neplatí, ale ako vidno aj v tomto seriáli, ono to bez kompromisov, intríg a zákulisných ťahov jednoducho nejde ani tam. Predstaviť si čo sa asi deje v zákulisí vládnej politiky iných krajín, ak Dánsko je údajne najmenej skorumpovaná krajina v Európe, na to asi ani netreba veľmi fantázii popúšťať uzdy, stačí otvoriť noviny. Prvá séria a prvý rok Birgittinej vlády za mnou, hor sa teda k lepším zajtrajškom a novým dielom!(2.5.2017)

Stojí možná za to zmínit, že přes veškerou ambivalenci, o kterou se Borgen převážně úspěšně pokouší, nejde o nezaujatý seriál. Mírně levicová, liberální politika, kterou ztělesňuje Nyborgová, je upřednostňovaná, zatímco radikálové jsou stylizovaní jako narcistní hyeny (Laugesen) nebo fyzicky odpudivé kreatury (Saltum). Ne že bych byl nutně proti, jen občas ta politická korektnost (ač reflektovaná) trochu zaskřípe. Stejně tak pokud jde o některé scénáristické konstrukce, které jsou sice nutné, ale tady občas až moc viditelné. Jinak je to natočené velmi dobře a opravdu velmi klasicky. Ještě analytická poznámka nakonec: Mezi první a druhou sérií došlo ke změně ve strukturování jednotlivých epizod, které byly původně dost kompaktní a zaměřené na jeden větší problém, zatímco ve druhé řadě seriál vždy sleduje několik paralelních linií, kdy navíc každá ještě obsahuje několik dílčích zvratů (ten jednotící problém jinak zůstává).(15.7.2014)

• - Podle studie univerzity v Kodani stoupl po odvysílání seriálu zájem Dánů o politiku. (morgos)

• - V roce 2011 se stala Helle Thorning-Schmidt v Dánsku historicky první premiérkou. Stalo se tak po dokončení práce na druhé sérii. (morgos)

• - Názov epizódy odkazuje na detektívku švédskeho autora Stiega Larssona "Män som hatar kvinnor" (Muži, ktorí nenávidia ženy), ktorá bola sfilmovaný švédskou (Män som hatar kvinnor) i americkou (The Girl with Dragon Tattoo) produkciou. (fugyx)