Vláda (TV seriál)

• Dánsko

Borgen

The Fortress

Borgen

Dánsko, 2010–2013, 28 h 48 min (Minutáž: 30x58 min)

Tvůrci:

Adam Price

Halfdan E.

Sidse Babett Knudsen, Birgitte Hjort Sørensen, Freja Riemann, Emil Poulsen Dam, Søren Malling, Thomas Levin, Pilou Asbæk, Benedikte Hansen, Mikael Birkkjær, Anders Juul, Lisbeth Wulff, Kasper Lange, Lars Knutzon, Søren Spanning, Peter Mygind, Bjarne Henriksen, Morten Kirkskov, Ole Thestrup, Iben Dorner, Petrine Agger, Dar Salim, Jannie Faurschou, Patricia Schumann, Signe Egholm Olsen, Christian Tafdrup, Jens Jacob Tychsen, Jens Albinus, Kristian Halken, Julie Agnete Vang Christensen, Alastair Mackenzie, Ricard Lawrence, Flemming Sørensen, Lars Brygmann, Rikke Lylloff, Mille Dinesen, Marie Askehave, Anne Sofie Espersen, Michelle Bjørn-Andersen, Hanne Hedelund, Lars Mikkelsen, Henrik Birch, Laura Allen Müller, Preben Kristensen, Johannes Lilleøre, Mia Lyhne, Kenneth M. Christensen, Ulf Pilgaard, Sune Kofoed, Anna Elisabeth Goth Engel, Victor Stoltenberg, Lue Dittmann Støvelbæk, Ida Dwinger, Thomas Gaarde, Kaya Brüel, Stine Stengade, Peter Steenberg, Neel Rønholt, Lukas Klærke, Morten Thunbo, Mette Munk Plum, David Bateson, Scott Farrell, Adam Brix, Sebastian Jessen, Niels Weyde, Peter Bankolé, Hans Henrik Clemensen, William El-Gardi, Femi Elufowoju Jr., Abdi Gouhad, Henrik Prip, Stina Ekblad, Stefania Ómarsdóttir, Charlie Top-Nørgaard, Morten Blom Due Hjulmand, Amalie Dollerup, Claus Riis Østergaard, David Leonard, Sam Hoare, Lola Peploe, Natasha Alderslade, Helene Reingaard Neumann, Morten Brovn Jørgensen, Sarah Gottlieb, Anne-Marie Louise Curry, Morten Staugaard, Carl Press, Fadime Turan, Jacob Guldager, Mette Kolding, Klaus Messerschmidt Hjuler, Christina Bech, Astrid Reinhardt, Louise Herbert, Claus Bue, Claes Bang, Jesper Lohmann, Angunnguaq Larsen, Janek Lesniak, Lars Junker Thiesgaard, Brian Lundø, Nicholas Woodeson, Michael Nardone, Peter Schrøder, Lars Pihl, Kurt Dreyer, Ina-Miriam Rosenbaum, Kristian Høgh Jeppesen, Caspar Phillipson, Frederik Meldal Nørgaard, Henrik Larsen, Andrew Jeffers, Olaf Johannessen, Aske Bang, Claus Gerving, Thomas Hwan, Suzanna Nour, Troels Thorsen, Kristoffer Møller Hansen, Gitte Siem Christensen, Sigurd Holmen le Dous, Julie Christiansen, Barbara Borchorst, Wei Xu, Ole Sørensen, Joy-Maria Frederiksen, Michael Asmussen, Kjeld Nørgaard, Per Scheel-Krüger, Ines Laimins, Au Hin Wai, Vibeke Hastrup, Niels Ellegaard, Hadi Ka-Koush, Helle Dolleris, Peter Gantzler, Peter Plaugborg, Anne Vester Høyer, Marie Bach Hansen, Laura Bro, Peter Eggers, Audrey Castañeda, Katrine Jensenius, Emmelie de Forest, Kat Herlo, Christopher Fairbank, Lise Lauenblad, Jakob Fauerby, Peder Holm Johansen, Jens Frederik Sætter-Lassen, Thomas Baldus, Philippe L. Christiansen, Claus Damgaard, Thomas Ernst, Mads Kruse, Morten Bjørn

A nyní se podíváme do politických kuloárů. Fakt mi nemusíte nějak přehnaně děkovat, že vás vemu na takové prímové a distingované místo, ale od srdce napsaný pochvalný vzkaz nebo pugét růží by mě potěšily. Není se čeho obávat, nejde o Parlament České republiky, takže se zde na chodbách nebude probírat předraženej vlašák v místní kantýně, ani alkoholické úlety každého prvního poslance, nutno ale podotknouti, že funkční mechanismy vysoké politiky budou nejspíš všude na světě podobné – intriky, intriky a trocha té diplomacie, když už není zbytí. Seriál sleduje především počínání dánské premiérky Birgitte Nyborg, která se snaží dobře vést jednak svou zemi a jednak svou rodinu, že to bude na obou frontách trochu skřípat je nasnadě. Začne se pěkně zvostra, volbama. Kandidaturu do sněmovny bych bejt váma zvážila, zvlášť jestli jste v mládí nafotili nerozvážně nějaké inkriminující snímky třeba v převleku za Veverčáka Pizizubku, asi byste nechtěli, aby se zrovna tohle dostalo k vašim dětem až vyrostou. No, protistrana se neštítí ničeho a je schopna vytáhnout na vás lecjakou špínu. Pak se musíme vyrovnat nejen s opozicí, ale i s lidmi z vlastní strany (na ty obzvlášť bacha), odposloucháváním („Kolibříku, je tam kauza mrtvej kůň. Máš malej po ruce?“) a nakonec se pustíme do zahraniční politiky, na deset dílů první série docela makačka, že.(13.9.2014)

Dánské politické drama,které mě na jednu stranu velice bavilo,ale na druhou stranu se zamýšlím nad tím,jestli je dánská politika příliš měkká,nebo jestli se tvůrci seriálu báli víc tlačit na pilu,protože záležitosti,které se v první řadě řeší,jsou naprostou legráckou ve srovnání s děním na ČMFS,o naší politické scéně ani nemluvím.I přes tyto připomínky jsem udělil čtyři hvězdičky,protože jsem se dokázal do děje kompletně ponořit a první sérii jsem si užil jako desetihodinový maratónek a ani chvilku jsem se nenudil.(27.10.2016)

Politika všedního dne a role žen(y) i médií v ní. Je chvályhodné, že se tvůrci nevydali vděčnou cestou mafiánských praktik korupcí prolezlé politiky a ani naivní cestou přikrášlené politiky plné dobrých duší se sluníčkovými zájmy. Politika tu je výsledek zákulisního jednání/kutí piklí nesourodé skupiny, z nichž někteří politiku dělají kvůli záři reflektorů, jiní kvůli moci, jiní jako službu veřejnosti a jiní jsou budižkničemu co nic neumí. A všichni se to snaží dělat tak, aby na svém dobrém bydle vydrželi i pro příští volební období. Běžná epizoda (výjimku tvoří úvodní volební díl) tu vypadá tak, že po celou dobu se tucet postav v interiérech pokoušet najít schůdný kompromis, aby prosadili „tu svou“ a to prostřednictvím tuny dialogů, které jsou mnohdy spíše o tom nevyřčeném než proneseném. Pro našince je to pak o to zajímavější, že se tu řeší podobné vnitropolitické problémy jako v té naší poslanecké kantýně. Když k tomu přičteme, že Lindholm nejen že dosti věrně reflektuje aktuální situaci, ale dokonce je před ní i napřed (hned k několika problémům/událostem, které nastaly v seriálu, došlo následně i v reálu), tak výsledek nelze než doporučit všem, kteří neopovrhnou reálným pohledem do zákulisí něčeho, co se nás sice denně dotýká, ale do čeho zase až tak moc zvenčí nevidíme. PS: Miroslava Němcová musí být skalní fanynka seriálu, když se (značně neúspěšně) snaží v posledních měsících profilovat jako tuzemská kopie zdejší Nyborgové.(5.6.2013)

Na úvod musím říct, že seriály ve kterých se nemluví anglicky nejsou na mém žebříčku nijak vysoko, ale shoda okolností mě dotlačila k tomu, abych si pustil tento dánský kousek, který bych sám překřtil na Evropské House of Cards. Vtáhlo mě to hned od začátku, politický systém v Dánsku je mnohem bližší tomu našemu než ten americký, takže si člověk může říct, že takhle nějak to doopravdy funguje. Oproti HoC má i o něco uvěřitelnější a realističtější vývoj, což se mi líbí. Hlavní hrdinka Birgitte Nyborg se dostane k postu premiérky tak trochu jako slepá k houslím a o to je zajímavější sledovat její přerod z pozitivní postavy, která dělá kompromisy do tvrdé ženy, která prosazuje svou. Cestou musí obětovat přátelství, odsunout stranou rodinu a začít se spoléhat na lidi, kterým nevěří. Pro mě je to asi nejuvěřitelnější politika, co jsem viděl v seriálech či filmech. Rozhodně mě to zaujalo a slibuju, že se časem dokopu i k tomu, abych se podíval na druhou a třetí sérii.(7.4.2016)

Výborný serial, ktorý sa v mojom okolí teší podobnej popularite ako Game of Thrones. Niet sa čomu čudovať- vývoj postáv je až "neuveriteľne" uveriteľný, dialógy sú skvelo napísané a herci sú brilantní. Skoda, že serial niekedy pôsobí až príliš komorne (predsa len, aj v Dánsku majú viac ako troch novinárov), ale inak ťažko hladať slabé miesta. Vysoko odporúčam – od tretej-štvrtej časti je to riadna jazda, ktorá názorne ukazuje, ako moc mení charakter a dokazuje staré známe: "The prince knows that it is far safer to be feared than loved."(31.3.2013)

• - "Borgen" znamená "hrad", přezdívka pro Christiansborg Palace, což je dům dánských tří institucí, a to parlamentu, předsedy vlády a nejvyššího soudu. (morgos)

• - V roce 2011 se stala Helle Thorning-Schmidt v Dánsku historicky první premiérkou. Stalo se tak po dokončení práce na druhé sérii. (morgos)

• - Velkou fanynkou seriálu je Hillary Clinton. Tvůrcům seriálu poslala dopis, ve kterém je chválila za jejich práci. (morgos)