Vláda (TV seriál)

• Dánsko

Borgen

The Fortress

Borgen

Dánsko, 2010–2013, 28 h 48 min (Minutáž: 55–59 min)

Tvůrci:

Adam Price

Halfdan E.

Sidse Babett Knudsen, Birgitte Hjort Sørensen, Freja Riemann, Emil Poulsen Dam, Søren Malling, Thomas Levin, Pilou Asbæk, Benedikte Hansen, Mikael Birkkjær, Anders Juul, Lisbeth Wulff, Kasper Lange, Lars Knutzon, Søren Spanning, Peter Mygind, Bjarne Henriksen, Morten Kirkskov, Ole Thestrup, Iben Dorner, Petrine Agger, Dar Salim, Jannie Faurschou, Patricia Schumann, Signe Egholm Olsen, Christian Tafdrup, Jens Jacob Tychsen, Jens Albinus, Kristian Halken, Julie Agnete Vang Christensen, Alastair Mackenzie, Ricard Lawrence, Flemming Sørensen, Lars Brygmann, Rikke Lylloff, Mille Dinesen, Marie Askehave, Anne Sofie Espersen, Michelle Bjørn-Andersen, Hanne Hedelund, Lars Mikkelsen, Henrik Birch, Laura Allen Müller, Preben Kristensen, Johannes Lilleøre, Mia Lyhne, Kenneth M. Christensen, Ulf Pilgaard, Sune Kofoed, Anna Elisabeth Goth Engel, Victor Stoltenberg, Lue Dittmann Støvelbæk, Ida Dwinger, Thomas Gaarde, Kaya Brüel, Stine Stengade, Peter Steenberg, Neel Rønholt, Lukas Klærke, Morten Thunbo, Mette Munk Plum, David Bateson, Scott Farrell, Adam Brix, Sebastian Jessen, Niels Weyde, Peter Bankolé, Hans Henrik Clemensen, Waleed Elgadi, Femi Elufowoju Jr., Abdi Gouhad, Henrik Prip, Stina Ekblad, Stefania Ómarsdóttir, Charlie Top-Nørgaard, Morten Blom Due Hjulmand, Amalie Dollerup, Claus Riis Østergaard, David Leonard, Sam Hoare, Lola Peploe, Natasha Alderslade, Helene Reingaard Neumann, Morten Brovn Jørgensen, Sarah Gottlieb, Anne-Marie Louise Curry, Morten Staugaard, Carl Press, Fadime Turan, Jacob Guldager, Mette Kolding, Klaus Hjuler, Christina Bech, Astrid Reinhardt, Louise Herbert, Claus Bue, Claes Bang, Jesper Lohmann, Angunnguaq Larsen, Janek Lesniak, Lars Junker Thiesgaard, Brian Lundø, Nicholas Woodeson, Michael Nardone, Peter Schrøder, Lars Pihl, Kurt Dreyer, Ina-Miriam Rosenbaum, Kristian Høgh Jeppesen, Caspar Phillipson, Frederik Meldal Nørgaard, Henrik Larsen, Andrew Jeffers, Olaf Johannessen, Aske Bang, Claus Gerving, Thomas Hwan, Suzanna Nour, Troels Thorsen, Kristoffer Møller Hansen, Gitte Siem Christensen, Sigurd Holmen le Dous, Julie Christiansen, Barbara Borchorst, Wei Xu, Ole Sørensen, Joy-Maria Frederiksen, Michael Asmussen, Kjeld Nørgaard, Per Scheel-Krüger, Ines Laimins, Au Hin Wai, Vibeke Hastrup, Niels Ellegaard, Hadi Ka-Koush, Helle Dolleris, Peter Gantzler, Peter Plaugborg, Anne Vester Høyer, Marie Bach Hansen, Laura Bro, Peter Eggers, Audrey Castañeda, Katrine Jensenius, Emmelie de Forest, Kat Herlo, Christopher Fairbank, Lise Lauenblad, Jakob Fauerby, Peder Holm Johansen, Jens Frederik Sætter-Lassen, Thomas Baldus, Philippe L. Christiansen, Claus Damgaard, Thomas Ernst, Mads Kruse, Morten Bjørn

Dánské politické drama,které mě na jednu stranu velice bavilo,ale na druhou stranu se zamýšlím nad tím,jestli je dánská politika příliš měkká,nebo jestli se tvůrci seriálu báli víc tlačit na pilu,protože záležitosti,které se v první řadě řeší,jsou naprostou legráckou ve srovnání s děním na ČMFS,o naší politické scéně ani nemluvím.I přes tyto připomínky jsem udělil čtyři hvězdičky,protože jsem se dokázal do děje kompletně ponořit a první sérii jsem si užil jako desetihodinový maratónek a ani chvilku jsem se nenudil.(27.10.2016)

Hamletovské "Niečo je prehnité v štáte Dánskom", už dávno o tejto krajine neplatí, ale ako vidno aj v tomto seriáli, ono to bez kompromisov, intríg a zákulisných ťahov jednoducho nejde ani tam. Predstaviť si čo sa asi deje v zákulisí vládnej politiky iných krajín, ak Dánsko je údajne najmenej skorumpovaná krajina v Európe, na to asi ani netreba veľmi fantázii popúšťať uzdy, stačí otvoriť noviny. Prvá séria a prvý rok Birgittinej vlády za mnou, hor sa teda k lepším zajtrajškom a novým dielom!(2.5.2017)

Tak nějak by to mohlo fungovat. 1) Fiktivní pohled do zákulisí dánské vládní politiky je trochu suchý, chvílemi nevyrovnaný, ale přesto zajímavý. 2) Hlavní postavy si mě získaly a jejich dějové peripetie jsem sledoval se zájmem. Příběhům nechybí lidský rozměr ani optimismus. 3) Zaujali mě 32letý Christian Tafdrup (programový ředitel Alex, co pořád prudil) a 29letý Anders Juul (pohledný televizní reportér Simon Bech). 4) Tak uvažuji, koho v Česku představuje idealistická premiérka Birgitte Nyborgová, pragmatický liberál Lars Hesselboe, představitel opoziční Strany svobody prasoidní Svend Age Saltum, průmyslník Joachim Crohne, prezident Turgistánu, šéf bulvárního Ekspresu Michael Laugesen, kariérista a nový šéf Centristů Jacob Kruse, o manažerovi na baterky novém programovém řediteli zpravodajství Alexovi Hjortovi ani nemluvě. Uměl bych k uvedených postavám přiřadit vždy hned několik našich politiků. Jo, jo...(17.6.2017)

Tenhle seriál je zajímavý už jen tím, že hlavní protagonistkou je žena (i když v Dánsku není žena v politice tak ojedinělý druh jako v ČR). To v čem je ale tento seriál opravu jiný než obdobné americké seriály je především fakt, že nabízí nejen pohled do zákulisí politiky ale i do zákulisí médii (nejpatrnější je toto ve třetí sérii). I když realita dánské mediální scény v je porovnání s tou českou fakt o něčem jiném.... Ale to srovnání je docela zajímavé. Pro českého diváka pak může být přínosem i to, že dánská politika je stejně jako ta česká založena na koaličním vládnutí a tak jsou pro něho všechny politické tanečky kolem utváření vládních většin a jejich udržování spojené s vytvářením rozličných kompromisů mnohem přístupnější a pochopitelnější, než třeba sledování zákulisí americké politiky. Velkým plusem seriálu je hlavní postava Birgitte Nyborgová ztvárněná velmi sympatickou a charismatickou S. Babett Knudsen. Její postava přitom prochází v seriálu zajímavých vývojem, kdy se z postu premiérky nedobrovolně přesouvá v 3. sérii do pozice opoziční političky tvořící novou politickou stranu (opět další zajímavý styčný bod s politikou u nás, kde mám s různým štěpení stran a utvářením nových politických stran dost zkušeností). Zajímavé je sledovat též rodinný život Brigitte, který se asi logicky nevyhne turbulencím. Hodně silné jsou pak díly v druhé polovině 2. série, kdy si je Birgitte nucena vzít z rodinných důvodů jakési indispoziční volno. Hádám, že něco takového by se v ČR stát nemohlo. Možná i proto máme v ČR tak málo žen v politice...(17.5.2017)

Už budu v hodnocení dánského seriálu trapně monotónní, ale tohle je prostě extraliga. Poněkud jiný koncept než u House of Cards, kde je Underwood bezskrupolózní mocichtivec. Nyborgová je spíš v roli lehce naivní a stále ještě s morálkou a politickou autenticitou bojující postavy, která je shodou okolností vymrštěna na vrchol a učí se "jak to chodí". Dobrý vhled do zákulisí i ten kontrapunkt s médii. Ocenuju, že Dánové dokážou psát silné, nosné a životaschopné ženské role, které nejsou jen výplní a v pohodě utáhnou celé seriály. A když do hlavní role vyberou rozkošnou Sidse..., radost pohledět :-). A to herecky ostatní vůbec nepokulhávají! A tak si již poněkolikáte posmutněle kladu otázku, proč nejsou něčeho podobného schopni čeští tvůrci, když Dánové ano ( v penězích to asi opravdu nebude ). Ikdyž se situace v české seriálové tvorbě lepší, stále je to jen ve vleku světových trendů, které udávají např. Dánové :-((5.10.2016)

• - Seriál se zájmem sledoval britský premier David Cameron. (morgos)

• - Předobrazem hlavní hrdinky seriálu Birgitte Nyborg byla dánská politička Margarethe Vestagerová, která v letech 2014–2019 zastávala funkci eurokomisařky pro hospodářskou soutěž. (raininface)

• - V roce 2011 se stala Helle Thorning-Schmidt v Dánsku historicky první premiérkou. Stalo se tak po dokončení práce na druhé sérii. (morgos)