Vikingové

Irsko / Kanada, (2013–2020), 66 h 51 min (Minutáž: 44–51 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Scénář:

Michael Hirst

Hudba:

Trevor Morris

Série(6) / Epizody(89)

Recenze uživatele Frajer42 k tomuto seriálu (44)

Nejstrašnější věc (2019) (S05E17)

Tvůrcům už pravděpodobně začalo chybět, že mě několik dílů nenasrali, takže na tom tentokrát zapracovali. Opět vytáhli z rukávu další z dílů ohledně příprav na bitvu a já nestačím zívat. Opět další dávka nudných keců namísto nějaké té akce, nebo alespoň pletichaření. Dalších 40 minut, které kdyby se neudály, tak divák o nic nepřišel. Flokiho debilní islandská linka už snad nabírá svého konce a tento jeden dlouhý vtip už snad navěky skončí v propadlišti dějin. Času do konce série moc nezbývá, takže už bych rád viděl pouze tři nabušené díly. ()

Baldur (2019) (S05E18)

Spoilery! Další z řady těch méně vydařených dílů. Flokiho bezvýznamná dějová linka se vyvinula úplně do prdele a potvrdila, že byla jen naprosto zbytečnou vatou, která ke všemu nikoho ani trošku nebavila. Celkově se díl nesl v dosti halucinogenním duchu. Blouznilo se hodně a na všech frontách. Jak zde v komentářích někdo správně zmínil, vše nasvědčuje tomu, že se bude v posledním díle hodně umírat. Bohužel název příštího dílu nasvědčuje tomu, že bude stát opět za hovno. Je to obrovská škoda, že se seriál vyvíjí tímto nemastným směrem. Přitom tvůrci ukázali, že i bez Ragnara to může fungovat, takže nechápu, jakou nitrožilní stravu začali praktikovat, že to takto nehezky pohnojili. Snad alespoň to finále bude velkolepé. ()

Co se děje v jeskyni (2019) (S05E19)

Spoilery! K mému naprostému úžasu se jednalo o docela koukatelnou epizodu. Samozřejmě, že se celá táhla v rytmu předskokana pro finále, které dle názvu nemůže být ani jiné než epické. Doufám, že nám to mezi postavami prořídne a připraví se půda pro opětovné přerozdělení sil. Až na Flokiho zbytečnou linku, která od samého počátku vůbec nikam nesměřovala, bylo na co koukat. Nejvíce mě potěšil skon té anglické čarodějnice. Je kouzelné, že angličané umírají takovými "podřadnými" způsoby a seveřany čeká vždy epický skon ve vikingském duchu. Líbí se mi, kterak tvůrci rozdělili osobnost Ragnara mezi jeho syny. Každý zastupuje některou jeho výraznou část a pozvolna dochází k jejich střetu. Všichni jsou z mého pohledu úžasní a zajímaví, takže nad seriálem určitě nelámu hůl, i když pokles kvality je ve srovnání s předešlými sériemi opravdu znatelný. Slabší 4 kousky. ()

Ragnarok (2019) (S05E20)

Spoilery! Tak tento díl mi hodně připomínal poslední volbu prezidenta v naší malebné zemičce. Na jedné straně se opíral o berličku Ivar (Miloš Zeman), který je naprosto zdravý a bude tu do 90 let, akorát má problém s nožičkami. Vedle Ivara byla jeho osobní stráž Ovčáček čtveráček, který za něj řešil nepříjemnosti a zarputile se společně snažili střežit své království před nájezdem dalších kandidátů o prezidentské křeslo, kterým se nelíbila nastolená krutovláda, kde se o potrestání vzbouřenců režimu pouze nemluvilo, ale kde se skutečně trestali. Těch paralel tam bylo mnohem více. Například Bjorn v roli Drahoše, který si chce povídat a všichni ho mají rádi. Těžko říct, zda se tvůrci skutečně inspirovali situací v naší zemi. Samozřejmě, film je tak trošku pohádka, takže se výrazně lišil konec, jelikož v naší zemi paní Zemanová nezradila svého muže. Co se týče samotného průběhu bitvy, zřejmě nejsem jediný, kdo ji čekal poněkud epičtější. Seriál se více a více ponořuje do mysteriózna a protlačuje více a více artu a ubývá syrovosti a krutosti, která ke způsobu života vikingů prostě neodmyslitelně patří. V této sérii mi to hodně chybělo. Naštěstí seriál stále dosahuje dostatečnou atraktivnost, abych si nenechal ujít další sérii. Upřímně jsem ale rád, že ji tvůrci označili za poslední. Myslím si, že je to nanejvýš soudné a moudré rozhodnutí. ()

Nové začátky (2019) (S06E01)

Spoilery! Naprosto klasický úvodní díl, který už tu byl v rámci tohoto seriálu tisíckrát. Následuje tedy reorganizace sil v Kattegatu. Na trůn usedla už asi 15. postava. Nechybí ani představení nového království. Ivar vstal z popela a našel si nového kamaráda v Rusku. Všichni už tedy tušíme, co se nabízí jako finále minimálně poloviny série. Co se tedy týče vývoje nebo překvápek, tak je tento díl docela slabota a vůbec celkově začal v tomto ohledu seriál stagnovat. Stále ovšem můžeme obdivovat krásný svět seveřanů, velmi sympatické postavy a jejich půvabné zvyky, jako je třeba ocejchování zrádců a ponechání jich na pospas divočině. Také jste si všimli, že už v seriálu nejsou prakticky žádné kočky? Ty které stály za hřích jsou buď mrtvé nebo v horším případě staré. ()

Prorok (2019) (S06E02)

Spoilery! Souhlasím se spolukomentátory. Určitě lepší než první seznamovací díl, protože už se daly věci do pohybu. V Rusku nám předvedli, že se spory řeší výrazně rychleji, než třeba v diplomatické Anglii a tamní linka je v rámci seriálu prozatím tím nejlepším. Na severu vládne totiž trošku nuda, jelikož teprve závěr této epizody naznačil, jakým směrem by se mohly věci ubírat. Být králem Kattegatu není žádná prdel a Bjorna čeká po pár dnech klíčové rozhodnutí. Zajímavý cliffhanger také naznačil, že jeho předchozí rozhodnutí bude možná stát život jeho drahou matičku, bývalou největší kočku seriálu, nynější pacifistku. Souhlasím, že už to není, co to bývalo. Ale za mě seriál drží koukatelnou úroveň a finiš v rámci 6. série je určitě moudré rozhodnutí. ()

Duchové, bohové a přisluhovači (2019) (S06E03)

Spoilery! Moje volání po půvabných ženštinách bylo vyslyšeno a Bjorna si narazila moc hezká klisnička v říji. Na jeho místě bych měl strach se ukázat doma vzhledem k tomu, jaká napěněná Marfuše jej přivítá. Moc se mi líbí, kterak se Ragnarův charakter rozmělnil mezi všechny jeho syny. Každý si z něj odnesl něco a místo aby všichni dohromady udělali moc, tak dochází ke střetu. Nejlepší stále zůstává dějová linka z Ruska, kde se Ivar učí novým metodám mezilidské komunikace. Lagartha, v minulosti pacifistka, opět vykopala válečný meč a zřejmě nás čeká menší dějová vsuvka. Celkem chválím, jak se seriál prozatím vyvíjí, protože nelze úplně přesně předpokládat, vývoj nejbližších událostí a zdali nás třeba některá z postav neopustí, což by bylo úžasné. Lepší 3 kousky. ()

Všichni zajatci (2019) (S06E04)

Za mě dobrý. Během této série asi erekci zažívat nebudete, ale na finální sérii si to stále drží svůj standard a zápletky a vývoj událostí jsou docela zajímavé. Hodnocení tedy stále koreluje někde mezi 3 a 4 kousky. Tentokrát Rusko trošku slabší a kamsi se pohnul děj na severu. Ať už je řež o ženské osadě, nebo o pokrokovém Olafovi. Každý díl má na konci prozatím docela dobré cliffhangery a dává motivaci k chuti na další epizody. Znovu zažívám ten pocit, že je to sice dobré, ale jsem rád, že další série už nebude. ()

Klíč (2020) (S06E05)

Spoilery! Z celého seriálu mě nepopsatelně sere totálně nudná Hvitserkova feťácká linka. Zbytek není úplně marný. Ani tentokrát se mi nevztyčilo mých 20 čísel, ale dívat se na to dá. Na to, že se jednalo o dějově docela plytkou epizodu, tak kupodivu svižně utekla. Navzdory zajímavě rozehraným hrám děj moc neposkočil a musím souhlasit, že se začíná lehce uměle natahovat. Alespoň, že došlo na gradaci a soudě dle hodnocení by měl další díl být pořádná pecka, takže jsem upřímně zvědavý, jestli se tvůrci stále zmůžou na velkolepé zvraty, na které jsme byli zvyklí z dřívějších sérií. Slabé 3 kousky. ()

Smrt a had (2020) (S06E06)

Spoilery! Jako za starých dobrých časů. Kdyby všechny díly byly takové, tak zřejmě nikdo neřekne půl slova. Ze tmy se vynořilo hned několik monstrózních zápletek a zvratů a v nadcházejících dílech se může stát takřka cokoli. Trošku se obávám, že už do konce seriálu možná nic lepšího neuvidíme. Hvitserkova feťácká exkurze už doufejme doplula ke svému konci. Trošku takový rozlučkový díl s mojí druhou nejoblíbenější postavou celého seriálu. Na všech frontách to opravdu vře. A snad poprvé v rámci série nebude další díl jen splněnou povinností věrného diváka, ale opravdu se na něj těším. Moc dobře scénáristicky zmáknuté. Tvůrci si tímto otevřeli hned několik dvířek pro další díly. Plný počet nedávám snad jen proto, že jednotlivé zvraty jsou takové vynucené a trošku v rozporu se zdravou logikou. Přesto jsem opravdu velmi překvapen a potěšen tímto mimořádně povedeným dílem. ()

Ledová panna (2020) (S06E07)

Spoilery! 90 % epizody se točí kolem pohřbu bývalé královny krásy a mojí druhé nejoblíbenější postavy celého seriálu. Na můj vkus bylo toto rozloučení příliš kýčovité a přeslazené, ale chápu, že bylo nutné, aby si v rámci seriálu přišla na své i něžná pohlaví a přecitlivělí buzeranti. K dokonalosti už chybělo snad jen to, aby přicupitala a pronesla svá slova Bohdalka. My krásní a tvrdí alfa samci si snad přijdeme na své v nadcházejících epizodách. Pohřeb byl jako již tradičně zpracován moc hezky, jen už jsme viděli to stejné asi po patnácté, takže už to nemá ono kouzlo. Děj se pohnul asi o milimetr. ()

Valhala může počkat (2020) (S06E08)

Spoilery! Znovu dobrých 75 % stopáže úplně o ničem a sledujeme pouze jakési důsledky vynikajícího 6. dílu. Tohle prostě nejsou Vikingové dob minulých, kdy každý díl byl sám sobě vesmírem. Nyní se něco významného stane a krmí se z toho tři nadcházející díly. Znovu se zopakuji a pochválím tvůrce, že sledujeme poslední sérii, protože nápady na plnohodnotnou zábavu zkrátka došly. Úplně dobře se mi nekouká na stále více měknoucího Ivara, a to teď výjimečně nemluvím o jeho nefungujícím háděti. Doufám, že má v záloze ještě nějaký krvavý plán pro rozvíření atmosféry. Závěr dílu byl velmi dobrý a hodně naznačil, co nás asi bude čekat v závěrečných dvou dílech a já se na to velmi těším. ()

Zmrtvýchvstání (2020) (S06E09)

Jsme před koncem poloviny poslední série, tak proč bychom ten čas ještě bezdůvodně neprotáhli? Taková ta epizoda, která kdyby neexistovala, tak si toho ale vůbec nikdo nevšimne, neboť je zcela bezvýznamná. Do 45 minut se nám vešlo nechutně moc vaty. To, co se dalo říct za 10 minut sledujeme 45 minut. Už mi trošku dochází trpělivost a pevně doufám alespoň v důstojné finále. Už to celé lapá po dechu jako Zátopek v druhé zatáčce, tak snad nás čeká i jeho způsob finiše. Moc se mi nelíbí, co se stalo s postavami typu Ivara nebo fetky Hvitserka. Lepší 2 kousky. ()

Dokonalé plány (2020) (S06E10)

Spoilery! Namísto pořádné válečné vřavy, kdy by vzduchem létaly usekané ruce, nohy, hlavy a péra, tvůrci naservírovali bitvu v dosti artovém hábitu a ani prudce geniální divák jako já, pořádně neví, co si o tom všem má myslet. Pochopil jsem to celé jako šachovou partii mezi dvěma stratégy, kdy skutečně zvítězila strana toho plazivějšího, nicméně rozhodně si nemyslím, jako si myslí spousta spolukomentátorů, že Bjorna fyzicky zabil Ivar, který byl v té době na druhé straně poloostrova. Ten záběr mi přišel čistě symbolický ve významu, že mu udělil šach mat v rámci jejich pomyslné šachové partie. A už vůbec nic nenasvědčuje tomu, že by měl být snad Bjorn mrtvý. Z dílu mám každopádně velmi smíšené pocity a nedokážu skrýt mírné zklamání. Neměl jsem pocit, že bych sledoval epický přelom série. ()

Král králů (2020) (S06E11)

Spoilery! Nezbývá než souhlasit s hlasem lidu. Tento seriál má neskutečně dobře zmáknuté rozlučky s oblíbenými i neoblíbenými klíčovými postavami. V rámci tohoto dílu to skvěle znovu potvrdil a došlo i na jakési vykoupení po předchozí prapodivné, přehnaně artově laděné epizodě, kdy málokdo tušil, co se vlastně děje. Velmi slušná epizoda, kde nebyl problém se po delší pauze zorientovat. Zejména posledních 10 minut bylo naprosto luxusních. Jsem docela zvědavý, co bude následovat, protože trošku nečekaně byla vcelku dořešena hlavní dějová linie, proto nezbývá než doufat, že nás nebude čekat několik kecacích a nudných dílů, než se rozehraje další příběh. [85 %] ()

Samé změny (2020) (S06E12)

Naplnily se moje nejhorší očekávání. Hlavní zápletka byla v předchozím dílu dořešena a bude nás zřejmě čekat několik podobných dílů jako je tento, kde se bude připravovat půda pro novou zápletku. Bohužel, vikingská atmosféra je to jediné, co si seriál ještě tak nějak zachoval. Souhlasím, že se příběh vyvíjí neskutečně pomalu. Zejména na Islandu mám pocit, že sleduje prakticky neustále to samé. Tak snad alespoň volba nového krále/královny Kattegatu vnese do děje nějaké osvěžení. Ani moc zajímavých postav už se nepohybuje po světě těch živých. Baví mě tam snad už jen Ivar. Je fakt dobře, že sledujeme poslední sérii. Déle to natahovat postrádá jakýkoli smysl. [65 %] ()

Znamení (2020) (S06E13)

Spoilery! Já jsem po předchozí uspávačce teda docela spokojený. Už dávno bylo třeba se smířit s tím, že se seriál kvalitou druhé či třetí sérii nepřiblíží. Nicméně jsem rád za každé díly jako je tento, kde se něco děje. V tomto případě dokonce na všech frontách. Ano, i na Islandu. Návštěva v Kattegatu, kde se dva perou a třetí se směje byla skvělým osvěžením a pokus o ruský převrat taky. Že by se seriál takhle rychle rozjel? Kdyby si udržoval v nadcházejících dílech alespoň tuhle kvalitu, tak bych byl spokojený. [80 %] ()

Ztracené duše (2020) (S06E14)

Spoilery! Hodně ukecaná epizoda, kde není takřka žádná akce. Přesto mě docela bavila. Konečně nejnudnější Ubbeho dějová linka nabídla moc hezkou zápletku s objevením Grónska, což je ve srovnání s Islandem ještě větší krok do sraček. Hodně mě pobavil závěr s velrybou, která se nemohla objevit na horším místě. Schyluje se na velké trable. V Rusku se připravujeme na velkou mlatu. V Kattegatu se potom rýsuje prapodivní obrazec, který má mnohem více vrcholů než pěkně zvrácený milostný trojúhelník. Přestože se jen kecalo, tak tato epizoda mě bavila. [80 %] ()

Moře starostí (2020) (S06E15)

Ach jo, tady nám to hodnotí samí odborníci. Nechci jmenovat, ale retardi typu "Eliott" si u tohohle seriálu zřejmě prohání svého bimbáska a nevěnují mu moc pozornost, protože nemají tušení která bije a proč někdo dělá něco co dělá. A nebo jsou prostě jen pomalejší. Za tu šťastnější část diváctva, které pánbůh obdařil, musím říct, že ani tato epizoda nebyla úplně marná. Grónsko byla nesmírně zábavná etapa a dostali jsme ho zřejmě za přetrpění islandské nudy. Naopak velmi dojemné bylo Rusko, kde jsem si docela jistý, že kluky ještě uvidíme přispěchat na pomoc do bojů o Kattegat. Trošku kýčovité mi přišlo snad jen to plavecké číslo, které mi tam poetikou moc nesedělo. Ale vem to čert, jednotlivé příběhy se pomalu uzavírají a atmosféru to má stále boží. [80 %] ()

Poslední kapka (2020) (S06E16)

Spoilery! V rámci druhé poloviny poslední série rozhodně doposud nejutahanější a nejuzívanější epizoda, ve které se nic nestalo a pokud ji snad nedopatřením přeskočíte, tak se obávám, že vlastně o nic nepřijdete. 44 minut sledujeme neustále se opakující dialogy a nově spoustu monologů a přemítání o tom, co kdo v životě dokázal a jestli si zaslouží místo ve Valhale. Jakýmsi zpestřením je až závěrečná minuta, která dává tušit, že nás nějaká ta akce ještě přeci jen čeká. Do Anglie se rád znovu podívám. Moc dobře, že touto sérií končíme. Už žalostně schází nápady a drajv. [50 %] ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Vikingové míří do Valhally

Vikingové míří do Valhally

20.11.2019

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

04.01.2019

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku