Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (více)
Velká Británie, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (více)

Série(6) / Epizody(36)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

lajkus

SPOILERY : Nuže atmosféra industriálního Birminghamu zvládnuta na jedničku, nářezový punk soundtrack na jedničku (chyběl mi tam ale industrial metal), drsné postavy, tuny chlastu, špíny a děvek za jedna.... Zkazil to jen konec, kdy se celý díl těšíte na nářezovou střílečku a místo toho dostanete kecy o soudržnosti a rodině atd. Možná by mi to ani tolik nevadilo, kdyby mě na to celý díl tak nelákaly, ale co.... Stále má tenhle seriál koule.... ()

Wartord

Inu, na seriál jsem přišel hlavně kvůli Neillovi, protože je to kvalitní televizní herec. A opět nelituji drahocenného času. Chápu, že se to nelíbí všem, ale ta výprava je doslova uchvacující. Jako malý kluk jsem snil, že budu nosit přesně tu samou čepici (kromě žiletek samozřejmě), přesně ten samej dlouhej kabát a vestičku s hodinkami. O tom, co ti lidi obvykle bývají zač, jsem nepřemýšlel. Ale teď jsem se to dozvěděl. A k tomu jsem se parádně bavil. Líbí se mi, jak se tvůrci vyhýbají tomu tak často viděnému patosu Borec + ženská = láska/sex. Popravdě, úplně se tomu nevyhnuli, ale jakou dobu to trvalo, než se ty dvě postavy daly dohromady. Bývá to tak, že sotva se na plátně ukážou, už jsou v posteli. Závěr sezóny mi nesedí, proto si nechávám jednu hvězdičku jako rezervu. ()

Primus tesla

Je to tak. Druhá série převálcovala tu první na celé čáře. Komorní drama bylo přetavenu v tu nejryzejší gangsterku. Dejte mi do ruky soundtrack a já vám budu nadosmrti vděčný. ()

jizvoun

Tohle jsem úplnou náhodou zkouknul, když jsem ležel v posteli s angínou. Naprosto si mě to získalo tak, že jsem sjel celý dvě série na jeden zátah. Atmosféra anglického podsvětí po první světové válce mě učarovala. Cillian Murphy hraje hlavního šéfa naprosto dokonale a ostatní plejáda herců mu v tom mistrně konkuruje. Druhá série navíc přibrala další skvělý postavy, namátkou přibyl Tom Hardy, což jenom zvýšilo moje ovace. Luxus a hladově čekám na další sérii. ()

Robbie

Štýlovo, moderne natočený pseudo-historický seriál s inteligentným scenárom, skvelým hereckým obsadením a nekompromisným soundtrackom, aký vedia natočiť len Briti. BBC schovalo HBO do vrecka a opäť posunulo televíznu tvorbu o stupienok vyššie. Update december 2017: Márne som s malou dušičkou čakal na pokles kvality, som na štvrtej sérii a stále je to zďaleka najpútavejšie natočený seriál aký som kedy videl. Všetko má svoje miesto a ani jedna scéna nie je navyše, len za účelom umelého vyplnenia stopáže, ako je žiaľ zvykom u veľa dobrých seriálov. Tvorcovia sa úspešne vyhýbajú tejto zaužívanej praktike a dávajú si záležať na kvalite toho čo vypustia, či už sa bavíme o príbehu, dialógoch, vizuálnej stránke alebo hudbe. Seriál, na ktorého každú novú sériu a epizódu sa naozaj oplatí čakať a môj osobný top. ()

Haty

Už jen slang v seriálu mi učaroval. Pokračovalo to Murphyho výkony a skončilo to u promyšleného a dobře zpracovaného příběhu. Po první sérii jsem šel hned na druhou, bál jsem se dramatického poklesu jako např. u True Detective, ale opak byl pravdou. Druhá série snad ještě předčí tu první a nemalou zásluhu na tom má Tom Hardy, který je jednoduše brilantní. 95% ()

GinaT

Boardwalk nešlo nemilovat a přeneseno do Anglie, připepřeno Irskem a Tomem Hardym, ještě o level Hardyovštějším než je obvyklé (milovníci přízvuků u jeho scén musí prožívat naprostou extázi), je tu naprostý skvost. Mě osobně Sam Neill úplně nesedí v roli inspektora, ale jinak se tomuhle počinu nedá vytknout snad vůbec nic. Update: ani po pěti sériích seriál neztrácí nic na tom, čím vás chytne na začátku. Právě naopak, po slabší 4. je 5. znovu skvostná. Postavy mají přirozený vývoj tím, jak se mění celá společnost a jak stoupají na společenském žebříčku. Helen McCrory je bohyně a Aunt Polly fakt nechcete naštvat. ()

tosastava

Z vypätím síl som zvládol zhliadnuť len prvú sériu,absolútne nezáživný seriál. Čo(resp. kto) sa mi najviac nepáčilo?,ten hnusný a perverzný rypák Cililinga Murphyho ()

Pavelkedar

Špička mezi seriály, vystavěno na exceletním výkonu Cilliana Murphyho, zejména v II. sérii, vynikající výprava a soundtrack Nicka Cavea. Ačkoliv se děj odehrává počátkem 20. století, současná muzika perfektně podtrhuje dobové scény. Prostě a celkově parááááda ! ()

Toolshed

Po počiatočnom azda až hysterickom nadšení, na ktorom sa nemalou mierou podieľal soundtrack (Nick Cave, PJ Harvey, Arctic Monkeys a White Stripes, taká killer kombinácia tu ešte nebola), prišlo trochu vychladnutie, ale stále je to vynikajúce, kadejaké zábery na industriálne prostredie povojnového Birminghamu sú úplne lahôdkové a samotná postava Thomasa Shelbyho to ťahá prakticky sama od začiatku až do konca (kým som to neuvidel, nikdy by som neuveril, že taká držka ako Cillian Murphy dokáže v sebe mať toľko charizmy). To, čo u mňa zráža wow faktor, je fakt, že viacero postáv/línii ma až tak nezaujímalo alebo minimálne popri Thomasovi vyzerali ako chudobní príbuzní (Arthur, Polly a Michael v druhej sérii), niektoré zaujímavejšie zase mohli dostať viac priestoru (Alfie Solomon) alebo sa, žiaľ, nečakane antiklimaticky vyparili (Freddie Thorne). Taktiež niekedy zvláštny pacing vzhľadom na to, čo sa v seriáli deje (napr. to, že v jednu chvíľu idú všetci po Tommym, snažia sa ho zabiť etc. a následne pokojne prejde x minút stopáže akoby nič a Tommy si neskrývane chodí po meste, prípadne trávi idylické chvíľky s milenkou). Navyše je to vzhľadom na drsnosť popisovaného sveta príliš umiernené - z protagonistov prakticky nikto dôležitý nezomrie, a to som teda čakal, že za dve série sa im niečo rozhodne stať musí. Ale all in all fakt hustota a toho anglického prízvuku sa neviem nabažiť. ()

slovan.mma

Tak toto je jeden z top serialov poslednych rokov, cize celkovo. Cillian Murphy je vynikajuci a aj ti ostatni pikeys su super :-) ()

weca

Tak tohle byl zážitek, vychutnával jsem si každou minutu, prakticky každá scéna je materiál na trailer, tak dokonalý to je! Každej díl je prostě skvost. A herci? Každýmu, ale opravdu každýmu bez výjimky, sedí jeho role jako prdel na hrnec. Cillian Murphy je hereckej bůh, věřil jsem mu každý slovo. K tomu všemu přičtěte dechberoucí dobovou atmosféru, téměř dokonalý dialogy a snad nejlepší seriálovej soundtrack. Za mě mnohem povedenější i než Boardwalk Empire. Tady prostě není o čem - jasná plná palba! ()

trx2010

Na seriálu jsou fantastické dobové exteriéry i kostýmy. Skvělé je i používání současné hudby, která se do serálu zdánlivě nehodí. Vše ostatní mi bohužel po pár epizodách začalo lézt na nervy. Mám z toho dojem jako když se tlačí moc na pilu a drsnost a to jak se jednotlivý hrdinové berou vážně mě obtěžuje. Za gangstera by přece mělo mluvit to co dělá, nikoliv jak se u toho tváří a kolik drsných replik pronáší. Já jim to po pár dílech prostě přestal věřit a to jaký bude osud Peaky Blinder mi začalo být naprosto lhostejné. ()

lisbethsally

Úžasná dobovka způsobující závislost už od titulků prvního dílu (mimichodem perfektních titulků). Snad za to může atmosféra špinavé Anglie, kouřící továrny v pozadí, cigarety zapalující se jedna o druhou, whiskey jako nedílná součást pitného režimu. Možná jsou to ty Tommyho modré oči...... A možná je prostě hóóódně dobrý. Pokud by se mi někdo zeptal na nejoblíbenější seriál, tak odpovím "I am chosen". ()

TeresaB

,,Everybody's a whore, Grace. We just sell different parts of ourselves." Opravdu skvělý kousek od Netflixu! Ta brutalita Birminghamu je znázorněna naprosto perfektně! Seriál je zajímavý a jedinečný po všech stránkách. Cillian Murphy je výborný herec, o tom se vůbec nemusíme bavit, ale i ostatní hrají úžasně. Peaky Blinders navíc nepatří mezi ty seriály, kde máte dvacet dílů ve dvaceti sériích, takže to není, a to je pro mě asi nejdůležitější, nekonečné. A soundtrack je taky skvělý. 95% ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (více)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (více)