Gangy z Birminghamu (TV seriál)

• Česko

Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu

Peaky Blinders

Krimi / Drama

Velká Británie, 2013–2019, 28 h 54 min (Minutáž: 55–65 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien, Benjamin Zephaniah, Tom Hardy, Tommy Flanagan, Charlotte Riley, Branwell Donaghey, Martin Askew, Lobo Chan, Harrison Vaughan, Henry Garrett, Kunjue Li, David Dawson, Finn Cole, Josh O'Connor, Sam Hazeldine, Tony Pitts, Guy Williams, Charlie Anson, Richard McCabe, Ned Dennehy, Charlie Creed-Miles, Simone Kirby, Rory Keenan, Rory Gallagher, Noah Taylor, Jason Redshaw, Patricia Winker, Jassa Ahluwalia, Richard Dillane, Richard Brake, Stephanie Hyam, Alexander Siddig, Gaite Jansen, Ralph Ineson, Paddy Considine, Jan Bijvoet, Kenneth Colley, Dina Korzun, Alex MacQueen, Brid Brennan, Frances Tomelty, Josef Altin, Paul Cawley, Nick Owenford, Sophie Rundle, Brian Woodward, Neil Bell, Dorian Lough, Peter Bankolé, Dustin Demri-Burns, Kate Phillips, Jordan Bolger, Ian Peck, Richard Price, Grant Crookes, Graham Parrington, Nicola-Jayne Wells, Tom Vaughan-Lawlor, Adrien Brody, Aidan Gillen, Joseph Long, Charlie Murphy, Aaron Neil, Rupert Procter, Aimee-Ffion Edwards, Graeme Hawley, Craig Thomas Lambert, Nigel Hastings, Kamil Lemieszewski, Jane Wood, Tom Mothersdale, Tim Delap, Dominic Coleman, Andreas Muñoz, Donald Sumpter, Adam Collins, Jack Rowan, James Boyland, Samuel Edward-Cook, Anya Taylor-Joy, Sam Claflin, Dino Kelly, Kingsley Ben-Adir, Elliot Levey, Peter Campion, Elliot Cowan, Brian Gleeson, Charlene McKenna, Pauline Turner, Emmett J. Scanlan, Kate Dickie, Douglas Rankine, Andrew Koji, Neil Maskell, Gana Bayarsaikhan, Andrew Sheridan, Dan McGee, Packy Lee, Daryl McCormack, James Eeles, Adam El Hagar

Drsná atmosféra tehdejšího špinavého Birminghamu a ještě špinavějšího prostředí místních gangů ožívá za účasti naprosto dokonalých herců a navíc za doprovodu skvěle vybrané hudby. Děj je zajímavý a taky pořádně svižný- šest epizod v sérii tak uteče hodně rychle. I když bych na jednou stranu uvítal klidně dvojnásobně velkou porci, zase se takhle žádné pasáže zbytečně nevlečou a celý seriál díky tomu působí skvěle dynamickým dojmem. Po zakončení celého příběhu Peaky Blinders bych od tvůrců klidně uvítal ''sequel'' o osudech jiného proslulého gangu.(16.1.2015)

Nová britská gangsterka láká velkými hereckými jmény (Cillian Murphy, Sam Neill) i atraktivním prostředím. A po dvou dílech to vypadá víc než dobře. Příběh i atmosféra vás dokáží do dění vtáhnout velmi rychle a vynikající Cillian Murphy si vás obtočí kolem prstu ještě rychleji. První dva díly - 80%(21.9.2013)

Nehoráznej nářez. Pokud Boardwalk bylo - co se týče gangsterek - pecka, tak tohle je zatracená dužina, protože ač jsem tomu nevěřil, tak ta atmosféra britskýho Birminghamu spolu s "chuligánským" přízvukem některých postav mi sedne daleko víc a vzhledem k menšímu rozsahu jednotlivých sérií to má daleko větší tempo prošpikovaný naprosto nečekanýma zvratama. Samozřejmě to mocně táhnou postavy - hlavně bratři Shelbové jsou herecky i charakterově skvělý a zábavný, nemluvě o Hardyho Potulným Židovi, kterej je snad jednou z nejlepší seriálových postav, co jsem kdy viděl. A ještě navíc je to audio-visuální orgáč, ve kterým je rocková muzika k dokonalosti prolnutá s perfektní kamerou.(31.7.2016)

Jo panáčci, tak tohle já můžu! Naprosto parádní záležitost z prostředí birminghamských gangů počátku 20. st., která sleduje vzestup sázkařské rodiny Shelbyů. První série nabízí osvědčený mustr podepřený výborným scénářem, který míchá jedinečné prvky britského kulturněspolečenského prostředí doby s tradičními žánrovými zvraty a postupy, z čehož vzniká z velké části neokoukaný a velice chutný koktejl. Osobně asi myslím, že i postavy jsou napsány dobře především zcela v souladu se společenským kontextem. Dle mého názoru by nebylo zcela na místě u každého člověka pocházejícího z těchto společenských vrstev očekávat nějak zásadně komplexní a hluboký charakter, jelikož jak prokazuje historie, tak se v zásadě jednalo o lidi vychované ulicí a nadané pouze větším či menším množstvím selské mazanosti. Některé jednodušší a plošší charaktery tak vnímám zcela v souladu s vyzněním celého díla (a samozřejmě k jejich vývoji a prohloubení může v budoucnu ještě dojít). Samozřejmě všem vévodí Thomas Shelby, jehož charakter v sobě mísí inteligenci, chlapskou čest, potřebnou tvrdost a rozhodnost, nemalé ambice a především potřebné vůdcovské schopnosti, což mu umožňuje řídit osudy rodiny Shelbyů jako správný "don" (zpočátku jsem se trochu obával, jestli z toho pohublý Cillian Murphy bude, ale casting je přesný a Murphy naprosto excelentní). Po stránce výpravy a vizuálu to má BBC zmáknuté do posledního detailu a Peaky Blinders působí neskutečně stylově (jen výběr lokací mohl být trochu pestřejší, protože takhle se zdá, že Birmingham tvoří jedna ulice, dva dvory, továrna a hospoda). Sluší se zmínit ještě soundtrack, který je maximálně vypilovaný a opět ulimátně stylový. Asi je znatelné, že jsem Peaky Blinders zhltl jedním dechem a jsem z nich nadšený. A to se ještě ve druhé sérii připojí můj oblíbenec Tom Hardy (to už asi budu regulérně uchcávat do trenek)! Když si to shrnu, tak Peaky Blinders patří mezi to nejlepší, co jsem v poslední době na malé obrazovce viděl. (...) Druhá série Peaky Blinders řadí tento seriál po bok Suits, a dokázala již tak skvělou televizní lahůdku ještě pozvednout, rozvinout a řádně nakopnout. Excelentní ve všech směrech!(25.1.2015)

1. série Peaky Blinders je další britské drama, které se mi ve watchlistu převalovalo podezřele dlouho. A hned od začátku jsem věděl, že jsem čekal zbytečně dlouho. Angličani tohle prostě umí. Dobové drama, ve kterém mohou ukázat špínu ulic (tentokrát Birminghamu) a k tomu přihodit ty perfektní přízvuky. Ta jejich angličtina mě totiž neskutečně baví. Třeba je připočítat také perfektní obsazení, kterému vévodí Cillian Murphy. Takže co se týče mě, tak anglická verze Boarwalk Empire rozhodně nezklamala na naopak nadchla. Nikdy jsem třeba nečekal, že by využití moderní hudby a dvacátých let mohlo tak skvěle fungovat, jenže když máte k dispozici Nicka Cavea nebo White Stripes, tak to asi ani jinak nejde. 2. série Ve druhé řadě už víme, co od postav čekat. Tím to však není o nic horší, ale mnohem zajímavější. Baví mě, jak se smazává rozdíl mezi Tommy Shelbym a Inspektorem Campbellem a ještě mnohem víc mě baví expanze Shellbyovic klanu do Londýna. Tam se totiž nachází Tom Hardy, který si každou scénu krade pro sebe. A to mě nechápejte špatně, Cillian Murphy, Sam Neill nebo Helen McCory tady předvádí prvoligové výkony. Hudba je pořád perfektní, i když White Stipes nahradili třeba Arctic Monkeys. 3. série Třetí série působí tak trochu, že tvůrci neví, kam dál hlavní postavy směřovat. Byznys s ruskou šlechtou je ještě komplikovanější než obvykle. Alespoň, že všechny složky, které fungovaly v předchozích sériích, pořád fungují. Hudba nemá chybu, Radiohead, Arctic Monkeys, Nick Cave nebo i David Bowie, pořád to hraje na jedničku. Útěk z industriálního Birminghamu na venkov ale přispěl k tomu, že třetí sérii beru za nejslabší. Avšak návrat Toma Hardyho potěšil. 4. série Po dlouhém čekání konečně přišla čtvrtá řada a nešetřila s tempem ani na chvilku. Na konci první epizody jsem zůstal sedět s otevřenou pusou a nevěřícně kroutil hlavou. A série jako obvykle nabídla šest nabitých epizod, kde se na scénu vrací kromě Peaky Blinders také několik povědomých tváří v čele s Tomem Hardym. Navíc se připojuje několik nových hráčů jako Adrien Brody nebo Aidan Gillen a všichni si hraní v Peaky neskutečně užívají. Kdykoliv je na scéně někdo z trojice Murphy, Brody a Hardy, tak nelze než si to naplno užívat. Jen je škoda, že na další řadu si počkáme až do 2019, ale už teď se nemůžu dočkat, kdo se tam objeví příště... 5. série Z páté série mám trochu rozpačité pocity. Až do teď jsem měl pocit, že kvalita Peaky Blinders neustále stoupala (i když třetí byla trochu slabší), ale možná už našla svůj limit. I tak mě těch šest dílů opět bavilo a těšil jsem se na ně, ale chvílemi mi přišlo, že se nic moc neděje a tvůrci se jen snaží natočit takové umělecké záběry. Sam Claflin zahrál slizkého nácka skvěle a z pozice záporáka série tak určitě nezklamal. Jsem zvědav na to, s čím se na nás tvůrci vytasí v šesté sérii a jestli budou pokračovat přesně tam, kde příběh skončil.(24.7.2017)

• - Tom Hardy (Alfie Solomons) a Charlotte Riley (May Carleton) jsou ve skutečnosti manželé. (Kaktusak12)

• - Natáčelo se v Birminghamu , Bradfordu , Dudley , Leeds a Liverpoolu. Scény s železnicí se natáčely mezi Keighley a Damems, používaly se soupravy propůjčené od Ingrow Museum of Rail Travel a od Lancashire and Yorkshire Railway Trust. (Maulincio)

• - N začátku epizody při zápasu v boxu je několik záběrů na chodbu, kde je zřetelně vidět plastové potrubí, které v té době ale ještě neexistovalo, začínalo se vyrábět až po roce 1950. (e_Fox)