Gangy z Birminghamu

(seriál)
  • Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (více)
Trailer 3
Velká Británie, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (více)

VOD (1)

Série(6) / Epizody(36)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Trailer 3

Slasher

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

S01: K srdci mi to hned v začátku nepřirostlo, ale usmrděný dělnický Birmingham (whisky, Nick Cave, přízrak první světové) má co do sebe, tak jsem nejistě na palubě a vsázím, že se vyplatí. 75% ♪♫ S02: Ne až taková střela, přesto po všech stránkách o chlup lepší a jistější řada. Cikánský gang šlape a hlavní hrdina už působí uvěřitelnější i přesvědčivě budí respekt. A jedno nemalý plus: pekařský jew boss Hardy. 80% ♪♫ S03: Tvůrčí tým to má zase o kus pevněji v ruce, ubylo béčkové kvality i nesrovnalostí v logice a dějově nabíráme na síle - nechybí velký zvraty ani divoká karta v podobě prohnilých ruských aristokratů (svůdná Petrovna je skvělá postava). Žádný med pro nikoho z hlavních aktérů a už se těším, jak víc je to ještě hezky semele. 85% ♪♫ S04: Hlavní hrdina upadá v ještě většího záporáka, železem v ohni tu je hezky mafiánsky okázalý A. Brody. Řada dějově uspokojivá, ale náležitý obrátky nabere až ve své poslední třetině. Už jsem si říkal, co to sakra bude Peaky Blinders bez Arthura... 80% ♪♫ S05: Dojem slabší. Zápletka s hospodářskou krizí a hrozbou fašismu zněla slibně, ale nakonec jsem se s pátou řadou dost rozešel. Tommy, Arthur i Michael si vyloženě říkali o ztrátu sympatií, představitel Mosleyho mě iritoval, chyběl humor + chtělo to víc Billy Boys. Ale možná si ji "zabalím" až s tím co přijde příště. 70% ♪♫ S06: Narazil jsem na klasický problém, kdy dá člověk binge celé série a teď po čase si pamatuje kulový. Ale co mi paměť (a komentáře) matně slouží, tady to bylo vůbec nejatmosferičtější a formálně nejlépe vyladěný, tj. nejlepší. Úvodní díl je skvělý, následuje malinký test trpělivosti, až pak krásný finále. Škoda prostoru pouze 6 epizod, dvě navíc by bodlo. Vnitřní rozpor hlavní postavy, ten sen o klidu na duši a brzy už být "běžný smrtelník" je... rezonující. Cillian Murphy - životní vystoupení. 85% ()

Mikarda

Musíte to vidět, vážně! Vizuální a herecká paráda, tady není co dodat. Murphyho charisma srší v každém záběru a okamžitě vás donutí si zamilovat mazaného Toma Shelbyho. Zápletky taky super, plejáda dalších hvězd na scéně (Hardy, Brody), moc mě to bavilo. Nedávám full hodnocení čistě z důvodu, že to nebudu potřebovat v blízké době vidět znovu - 4 a půl hvězdičky! ()

italka63

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po čtyřech dílech dávám čtyři hvězdy, protože Cillian Murphy je prostě vynikající a Sam Neill jakbysmet. Mafiánské prostředí v Anglii po první světové válce, kdy klany se snaží přebrat moc, prostředí nelegálních sázek, dostihů, pašovaných zbraní a do toho sílící bolševismus jako prostředek k boji s obrovskou bídou.Tak dokoukala jsem, musím ocenit celkový dojem ze seriálu, který mě zcela věrohodně vtáhl do tohoto časového údobí. Musím vyzdvihnout Cilliana, ale i k němu herecky rovněž celý zbytek rodiny, Sam Neill, pro kterého mám spoustu let slabost, ten jeho zvláštní úsměv a jeho role tvrdého policejního představitele, dýchajícího pro Korunu, tak pokud to bylo dosud v mé hlavě za čtyři hvězdy, tak po shlédnutí dávám pět, a to je za skvělou, perfektně vybranou a sedící hudbu, která byla zlatou tečkou a moc se mi líbila. Musím uznat, což jsem už nedávno jednou udělala, Angličani seriály fakt umí. Škoda, že nežijí na jihu:-) :-) S odstupem času viděny další dvě série, poslední rozkoukána a je to skvělé , kompaktní dílko za plný počer hvězd. ()

Tom Hardy

Asi tak, finále je to trochu "do ztracena", ale když vezmu, jak se v polední době ne/dařilo jiným velkým seriálům uzavřít svůj fenomén, Píky fokin Blájndrs to dali ještě docela s grácií. Pokud ale vezmu v potaz celou sérii, pořád mám pocit, že to jelo spíš na půl plynu (rozhodně bych ocenil výživnější využití jednotlivých členů rodiny). Ale vzato kolem a kolem, Shelbyovi to dotáhli aspoň do důstojného finiše. A to se rozhodně cení. 70 % ()

rikitiki

Vítejte ve světě zločinu, vášní a žiletek. Ve světě mužů drsných jak smirkový papír a žen drsných aspoň jako hrubá strana pilníku na nehty. Zločiny a vášně se odehrávají v četných zpomalovačkách, kdy hrdinové jdou děsně cool - a zpomaleně - vstříc kameře, případně se děsně cool a sošně tyčí (v čemž vyniká obzvláště teta Polly). Vítejte rovněž ve světě retardovaných, alias, zpomalených citů. Kdy například jedna z hrdinek si náhle vzpomene, že má kdesi patnáct let ztracené děti, bez kterých náhle - po těch patnácti letech - nemůže žít. Či kde si hlavní hrdina náhle vzpomene na svou první, a samozřejmě, osudovou lásku. _____ Mnohé scény působí jako parodie, například dekadentní večírky ruské šlechty, kam by bez problémů zapadl i markýz de Sade, či mafiánská vendeta vedená mafiánem s párátkem v puse, který snad vypadl z nějaké brakové literatury. ___ Hodně dialogů se odehrává dramatickým šeptem a mnohé projevy nasvědčují, že postavy trpí úporným poetickým průjmem. ____ Zvláštně se autoři chovají k postavám žen, kterým zdánlivě dávají moc a postavení pro dobu 20tých let zcela nezvyklou. Je to však jen vnější zdání, protože ženské postavy existují jen ve vztazích k mužským hrdinům. Nemají vlastní ambice, cíle a ani život (no, možná trochu až na tetu Polly) než jen být ve vztahu s mužem, případně ho trochu změnit. SHRNUTÍ: Gangsterská limonáda, která je tak děsně cool, že působí nezáměrně směšně. ()

• Mnohí britskí diváci sa sťažovali, že akcent niektorých postáv je skôr liverpoolsky (Merseyside) ako birminghamský (Brummie) či írsky. (Wooke)
  • Tvorca seriálu Steven Knight pred premiérou 3. série prezradil, ako by chcel celý seriál zakončiť. Povedal, že je to beh na druhú trať, ale rád by seriál riadne ukončil, a to nasledovne: „Chcel by som, aby posledná epizóda poslednej série skončila prvým bombardovaním za druhej svetovej vojny.“ (Lucasion)
  • Když John (Joe Cole) přijede na svou svatbu, o které zatím neví, tak má v některých záběrech v puse párátko a v jiných ne. (Duoscop)

Související novinky

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (více)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (více)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (více)