Gangy z Birminghamu (TV seriál)

• Česko

Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu

Peaky Blinders

Krimi / Drama

Velká Británie, 2013–2019, 28 h 54 min (Minutáž: 55–65 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien, Benjamin Zephaniah, Tom Hardy, Tommy Flanagan, Charlotte Riley, Branwell Donaghey, Martin Askew, Lobo Chan, Harrison Vaughan, Henry Garrett, Kunjue Li, David Dawson, Finn Cole, Josh O'Connor, Sam Hazeldine, Tony Pitts, Guy Williams, Charlie Anson, Richard McCabe, Ned Dennehy, Charlie Creed-Miles, Simone Kirby, Rory Keenan, Rory Gallagher, Noah Taylor, Jason Redshaw, Patricia Winker, Jassa Ahluwalia, Richard Dillane, Richard Brake, Stephanie Hyam, Alexander Siddig, Gaite Jansen, Ralph Ineson, Paddy Considine, Jan Bijvoet, Kenneth Colley, Dina Korzun, Alex MacQueen, Brid Brennan, Frances Tomelty, Josef Altin, Paul Cawley, Nick Owenford, Sophie Rundle, Brian Woodward, Neil Bell, Dorian Lough, Peter Bankolé, Dustin Demri-Burns, Kate Phillips, Jordan Bolger, Ian Peck, Richard Price, Grant Crookes, Graham Parrington, Nicola-Jayne Wells, Tom Vaughan-Lawlor, Adrien Brody, Aidan Gillen, Joseph Long, Charlie Murphy, Aaron Neil, Rupert Procter, Aimee-Ffion Edwards, Graeme Hawley, Craig Thomas Lambert, Nigel Hastings, Kamil Lemieszewski, Jane Wood, Tom Mothersdale, Tim Delap, Dominic Coleman, Andreas Muñoz, Donald Sumpter, Adam Collins, Jack Rowan, James Boyland, Samuel Edward-Cook, Anya Taylor-Joy, Sam Claflin, Dino Kelly, Kingsley Ben-Adir, Elliot Levey, Peter Campion, Elliot Cowan, Brian Gleeson, Charlene McKenna, Pauline Turner, Emmett J. Scanlan, Kate Dickie, Douglas Rankine, Andrew Koji, Neil Maskell, Gana Bayarsaikhan, Andrew Sheridan, Dan McGee, Packy Lee, Daryl McCormack, James Eeles, Adam El Hagar

Cillian Murphy absolutně vládne v této uhlazené a oku lahodící gangsterské seriálové záležitosti, jejíž hlavní doménou jsou propracované postavy, dechberoucí interiéry či exteriéry a především příběh, u něhož jsem v žádné z řad nenalezl jediné hluché místo, jelikož je dávkován s neuvěřitelným důrazem na detail. Peaky Blinders slovutného Stevena Knighta se na seriálovém poli řadí mezi absolutní špičku. Je to dáno zejména již výše zmíněným příběhem, jež se opírá o reálné základy gangu z Birminghamu, který nosil na čepicích šikovně všité žiletky. Na každém díle je tedy znát, že tvůrci zasadili nosný příběh do něčeho, co velmi důvěrně znají, pročež máte jistotu, že k tomuto budou přistupovat s určitou pokorou a seriál díky tomu neutrpí na poklesu kvality. Rovněž zde musím zmínit excelentní akční stránku, která dokonale navazuje dojem těch divokých let Průmyslové revoluce, ve které se to gangstery stylově popíjející whiskey jenom hemžilo. Za zmínku také stojí i precizní hudební stránka, především pak úvodní píseň, jež je jakýmsi etanolem a neodmyslitelnou součástí tohoto velkolepého díla. Na samotný konec jsem si nechal herecké výkony, jelikož právě ty jsou po úchvatných exteriérech výkladní skříní Peaky Blinders. Všichni zúčastnění herci ve Vás navozují dojem, že skutečně v těch letech žili a že si vážně prošli vším co jim osud v seriálu přichystal. Byť jsou ale všichni herci výteční, jeden pořád stojí hodně nad nimi. Ano. Cillian Murphy, člověk s nejjemnějším obličejem na světě se v této brutální gangsterské operetě, v níž se to kulkami, chlastem, cigaretami a krví jen hemží skutečně našel. Jeho projev Vás dokonale ohromí, když budete sledovat, čím si jeho postava prochází a co musí podstoupit, aby se dostal až na úplný vrchol. Co tedy dodat na závěr? Peaky Blinders je seriálem, který své kvality potvrzuje každým dílem. Každý díl je totiž chladně načrtaným nádherným obrazem toho, jak se jedna rozvětvená rodina snažila dostat na vrchol, nicméně se vždy našel někdo, kdo jim házel klacky pod nohy. Tohle je zkrátka záležitost, kterou byste si za žádnou cenu neměli nechat ujít. Výborná práce! „By Order of the Peaky Fookin Blinders!“ (15.5.2020)

Špičková záležitost. Srovnání s Boardwalkem Empirem se tady opravdu nabízí, proč ho nevyužít k zajímavějšímu komentáři. Stejné období, stejná tématika, velmi podobné zpracování, lišící se však ve dvou zásadních ohledech. Za prvé, Peaky Blinders se dívají na vznik rodinného organizovaného zločinu ze spoda, z ulice, hospody a malých sousedstvích. Hrdinové se nepohybují v nejvyšších patrech businessu a politiky, jako spíš v prostředí špinavých ulic válečnými veterány zaplaveného, zločinem prolezlého města. Řeší se tady spíše mezilidské vztahy, než politika a zkorumpovaná bureakracie. Přesto je to, minimálně ze strany scénáře Stevena Knighta, velice otevřeně politické dílo. Za druhé jsou Peaky Blinders mnohem drzejší a volnější (ne však nevěrní) v přístupu zachycení dobové atmosféry. Tam, kde Boardwalk podkresluje dobovými jazzovými motivy Cola Portera, pouští tvůrci Blinderů White Stripes a Nicka Cavea. Mnohem více se tady hraje na cool efekt - párátka mezi zuby, brokáda v podpaží, pětice mužů v kabátech kráčející v zpomaleném záběru v kaluži, za nimi vybuchují ohně pece, takové věci. Vzhledem k tomu, že takový přístup v zásadě nijak neubližuje snahám tvůrců poctivě zachytit charakter doby, je to myslím to, v čem budou Peaky Blinders zábavnější (lepší) než na opačné straně Atlantiku točený Boardwalk Empire. Ve většině ostatních ohledů jsou si podle mého názoru seriály rovny a za viděnou rozhodně stojí oba. 90%(23.1.2015)

Zaujímavá gangsterka z obdobia medzi dvoma svetovými vojnami, v ktorej asi každá druhá postava má nejakú traumu z tej prvej svetovej... Obsadenie veľmi dobré, miestami až neskutočne dobré, pretože v menších úlohách sa tu objaví aj Tom Hardy alebo A. Brody, čo som pred tým, než som sa do sledovania pustil nevedel. Keby som to vedel, určite by som to sledoval o čosi skôr. Na druhej strane sledovať seriál s opozdením má svoje výhody, hlavne nemusíte čakať na každý diel, ale dávkujem si to sám, čo je super. Že ide o cigánsky gang som v prvej sérii ešte nevedel, o cigánoch sa hovorilo len v súvislosti s gangom Leeovcov.. Nejako som to nepobral, pretože nevyzerajú ako cigáni, neobliekajú sa tak, nemajú toľko detí ako zvyknú mať a nie sú takí drzí a nevzdelaní ako väčšina z nich...C. Murphy už čosi preskákal, je to stávka na istotu a celý film/seriál stojí na ňom. Jeho brat Arthur má silný prízvuk, niekedy to až reže uši, ale tak on ako aj všetky ostatné postavy dokonale zapadli. 6. epizód v jednej sérii nie je veľa, ale ak by sme vystrihli všetky zábery kde sa fajčí a nalieva whisky, ušetrili by sme min. jednu sériu...Inak super seriál, ktorý zatiaľ nekončí ani po 5. sérii...80%.(15.9.2020)

Peaky "FOKIN´" Blinders možno nie sú tak pútavý, tak intenzívny a tak všeobecne parádny vo všetkom, ale Steven Night je skvelý a flexibilný scenárista (hoci viac krát aj v PB jeho dialógy a zápletky až príliš zaváňajú klišé a gýčom, ale vždy to nakoniec ustojí). Prostredie je vykreslené dostatočne dirty, chlapíci sú dirty, je to správne drsné, má to aj romantiku, má to postavy a najmä... má to GENIÁLNEHO a charizmatického Ciliana Murphyho!!! Nebyť jeho, kto vie, kde by PB boli... Neviem sa dočkať tretej série.(13.11.2015)

Tohle je moderní seriál se vším, co k němu patří. Předně je to krátké: 6 dílů na sezónu, žádné "dej tomu 15 dílů, pak se rozjede, fakt!" Děj je našlapaný, celé to uhání dopředu a na konci se všechno smysluplně dohraje do konce. Vizuálně je to filmová paráda, samé kouřící továrny a cihelné domečky, do toho podholení gangsteři s gládama a vyhrnutýma nohavicema, co kopou jiné gangstery do hlav. Za pochvalu stojí rozhodně i super-cool moderní soundtrack a extrémně sympatický hlavní hrdina. Žiletkové kšilty si rozhodně zaslouží dobré jméno. Bavilo mě to víc než místy rozvláčný Boardwalk Empire.(26.9.2015)

• - V epizodě si zahrál menší roli slavný irský fotbalista Robbie Keane. (Punisher)

• - V epizodě zazní úryvek stejné písně, kterou zpívá postava Jacka (Leonardo DiCaprio) a Rose (Kate Winslet), a později ji zpívá také samotná Rose, čekající na záchranu ve filmu Titanic (1997). Jde o píseň s názvem „Come Josephine in My Flying Machine“ z roku 1910. (FAITH.BABE)

• - Píseň, která zazní po rozhovoru Tommyho (Cillian Murphy) s Barneym (Cosmo Jarvis) v blázinci, je „War Pigs“ od Black Sabbath. (DarweyD)