Gangy z Birminghamu (TV seriál)

• Česko

Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu

Peaky Blinders

Krimi / Drama

Velká Británie, 2013–2019, 28 h 54 min (Minutáž: 55–65 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien, Benjamin Zephaniah, Tom Hardy, Tommy Flanagan, Charlotte Riley, Branwell Donaghey, Martin Askew, Lobo Chan, Harrison Vaughan, Henry Garrett, Kunjue Li, David Dawson, Finn Cole, Josh O'Connor, Sam Hazeldine, Tony Pitts, Guy Williams, Charlie Anson, Richard McCabe, Ned Dennehy, Charlie Creed-Miles, Simone Kirby, Rory Keenan, Rory Gallagher, Noah Taylor, Jason Redshaw, Patricia Winker, Jassa Ahluwalia, Richard Dillane, Richard Brake, Stephanie Hyam, Alexander Siddig, Gaite Jansen, Ralph Ineson, Paddy Considine, Jan Bijvoet, Kenneth Colley, Dina Korzun, Alex MacQueen, Brid Brennan, Frances Tomelty, Josef Altin, Paul Cawley, Nick Owenford, Sophie Rundle, Brian Woodward, Neil Bell, Dorian Lough, Peter Bankolé, Dustin Demri-Burns, Kate Phillips, Jordan Bolger, Ian Peck, Richard Price, Grant Crookes, Graham Parrington, Nicola-Jayne Wells, Tom Vaughan-Lawlor, Adrien Brody, Aidan Gillen, Joseph Long, Charlie Murphy, Aaron Neil, Rupert Procter, Aimee-Ffion Edwards, Graeme Hawley, Craig Thomas Lambert, Nigel Hastings, Kamil Lemieszewski, Jane Wood, Tom Mothersdale, Tim Delap, Dominic Coleman, Andreas Muñoz, Donald Sumpter, Adam Collins, Jack Rowan, James Boyland, Samuel Edward-Cook, Anya Taylor-Joy, Sam Claflin, Dino Kelly, Kingsley Ben-Adir, Elliot Levey, Peter Campion, Elliot Cowan, Brian Gleeson, Charlene McKenna, Pauline Turner, Emmett J. Scanlan, Kate Dickie, Douglas Rankine, Andrew Koji, Neil Maskell, Gana Bayarsaikhan, Andrew Sheridan, Dan McGee, Packy Lee, Daryl McCormack, James Eeles, Adam El Hagar, Barry Aird, Wendy Nottingham, Matthew Postlethwaite

Po úvodním díle velká spokojenost, doufám, že se to nezkazí a udrží to nastavenou laťku vysoko nebo ještě posune výš. Udrželo, nezkazilo a po 6 dílech první sezóny si musím povzdechnout, škoda že jich bylo tak málo. Kdo má rád gangsterské seriály rozhodně neprohloupí, hlavní devízou je neokoukané prostředí anglického podsvětí.(15.9.2013)

Špičková záležitost. Srovnání s Boardwalkem Empirem se tady opravdu nabízí, proč ho nevyužít k zajímavějšímu komentáři. Stejné období, stejná tématika, velmi podobné zpracování, lišící se však ve dvou zásadních ohledech. Za prvé, Peaky Blinders se dívají na vznik rodinného organizovaného zločinu ze spoda, z ulice, hospody a malých sousedstvích. Hrdinové se nepohybují v nejvyšších patrech businessu a politiky, jako spíš v prostředí špinavých ulic válečnými veterány zaplaveného, zločinem prolezlého města. Řeší se tady spíše mezilidské vztahy, než politika a zkorumpovaná bureakracie. Přesto je to, minimálně ze strany scénáře Stevena Knighta, velice otevřeně politické dílo. Za druhé jsou Peaky Blinders mnohem drzejší a volnější (ne však nevěrní) v přístupu zachycení dobové atmosféry. Tam, kde Boardwalk podkresluje dobovými jazzovými motivy Cola Portera, pouští tvůrci Blinderů White Stripes a Nicka Cavea. Mnohem více se tady hraje na cool efekt - párátka mezi zuby, brokáda v podpaží, pětice mužů v kabátech kráčející v zpomaleném záběru v kaluži, za nimi vybuchují ohně pece, takové věci. Vzhledem k tomu, že takový přístup v zásadě nijak neubližuje snahám tvůrců poctivě zachytit charakter doby, je to myslím to, v čem budou Peaky Blinders zábavnější (lepší) než na opačné straně Atlantiku točený Boardwalk Empire. Ve většině ostatních ohledů jsou si podle mého názoru seriály rovny a za viděnou rozhodně stojí oba. 90%(23.1.2015)

Cillian Murphy ve vybroušené dobovce plné rozbitých hlav, rodinných intrik a koňské mrvy. Gangy New Yorku zasazené do Birminghamu. Velký těšinger na druhou sérii. /// 2. sezóna /// Závěr druhé řady je nehorázná pecka! Žezlo krále televizních gangsterek po Boardwalk Empire se ctí přebírá tahle parta ničemů z Birminghamu. Thomas Shelby v podání Cilliana Murphyho je neskutečný nadsamec s neprůstřelnou kuráží a neodolatelnou jiskrou v oku. Doporučují čtyři z pěti domácích hospodyněk. /// 3. sezóna /// No ty vole, ten Steven Knight, to je bůh… to není možný! Birminghamská sebranka stále drží za koule a nepustí. Se zatajeným dechem vyhlížím nášup. /// 4. sezóna /// „Welcome to Birmingham, Mr. Changretta.“ Adrien Brody, sirka v zubech a samopal Thompson štěkající plynulou italštinou. Grazie, Steven Knight!(17.7.2014)

Komentář po první sérii: Vzhledem k tady těm ohlasům a ódám, jsem čekala mnohem větší nářez, víc krve, větší koncentraci žiletkových soubojů a uřezaných uší. Děj je zajímavý a je to rozhodně další příjemná změna po stereotypních kriminálkách a tak podobně. BBC se předvedlo, to bezpochyby, ale na můj vkus je to trošku roztahaný. Představovala bych si to svižnější. Hodinový díl by mi měl utéct ani nevím jak. Ve skutečnosti si myslím, jak dlouho už se dívám a odkoukala jsem teprve 15 minut. To jako vadí hodně. O jejich ušišlané angličtině, ve který rozumím jen jména nebo názvy, radši ani nemluvím. Uvidíme, s čím se vytasí druhá řada. Po druhé řadě zlepšuji hodnocení na plný počet, protože tam jsem našla to, co mi v první chybělo :) Pořád se tam něco děje, přibyla spousta nových zajímavých a charakterově rozličných postav. Celá série utekla jako voda, takže mi nezbývá nic jiného, než to sjet ještě jednou :D PS - skvěle vybraný a sestavený soundtrack!(18.12.2014)

Drsná atmosféra tehdejšího špinavého Birminghamu a ještě špinavějšího prostředí místních gangů ožívá za účasti naprosto dokonalých herců a navíc za doprovodu skvěle vybrané hudby. Děj je zajímavý a taky pořádně svižný- šest epizod v sérii tak uteče hodně rychle. I když bych na jednou stranu uvítal klidně dvojnásobně velkou porci, zase se takhle žádné pasáže zbytečně nevlečou a celý seriál díky tomu působí skvěle dynamickým dojmem. Po zakončení celého příběhu Peaky Blinders bych od tvůrců klidně uvítal ''sequel'' o osudech jiného proslulého gangu.(16.1.2015)

• - Ve 3. díle 1. série je v čase 00:39:18 vidíme slečnu kontrolující stav revolverového válce. V pěti nábojových komoráh jsou pouze 4 náboje. Ve válci jsou ale náboje neexistující ráže .37, a to ještě s označením SAW (Smith & Wesson). Ve skutečnost je uprostřed zmíněné zkratky vždy &, nikoliv velké psací A. Žádný výrobce střeliva náboje Smith & Wesson tímto způsobem neoznačoval. Správné označení náboje do této zbraně je .38 S&W. (Dragunof)

• - Když Thomas Shelby (Cillian Murphy) hovoří v blázinci s Barneym (Cosmo Jarvis), slyšíme píseň „War Pigs“ od Black Sabbath. (DarweyD)

• - Cillian Murphy (Thomas Shelby) kouří bylinné cigarety, které neobsahují tabák ani nikotin; proto nejsou návykové. (oli009)