Black Panther

• USA Black Panther (více)
USA, 2018, 134 min

Režie:

Ryan Coogler

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Rachel Morrison

Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Letitia Wright, Winston Duke, Sterling K. Brown (více)

Film od studia Marvel Black Panther je dobrodružstvím válečníka T’Chally, který se po smrti svého otce, krále Wakandy, vrací domů do odloučené, avšak technologicky vyspělé africké země, aby se stal novým právoplatným králem. Když se však znovu objeví mocný dávný nepřítel, jsou T’Challovy schopnosti jako krále a Black Panthera podrobeny těžké zkoušce, neboť T’Challa je vtažen do konfliktu ohrožujícího nejen Wakandu, ale i celý svět. Tváří tvář zradě a ohrožení musí mladý král zmobilizovat své spojence a využít naplno sílu Black Pantera, aby porazil své nepřátele a zajistil svému národu a jeho kultuře bezpečnou budoucnost. (Falcon)

predators

Pro mě teda platí to zklamání, jak někteří varovali. V podstatě film nabízí to, co jsme viděli v traileru a kvalitativně nic moc navíc. Trailer mě dost navnadil...vzpomeňme na ústřední píseň, slibovala něco neslýchaného...ano, ve filmu je hudba netradiční, ale nevybavuji si jedinou notu. Akce je vcelku dost, ale souboje jeden na jednoho se mi zdály nepřehledné a nic moc. Choreografie slabší. Závěrečná řežba jakoby vypadla z oka traileru na Avengery. Technologický pokrok byl oproti běžné civilizaci znát, ale také bych čekal více kulišáren...vzpomeňme na Baye a jeho první/druhé Transformery. Tady se do toho moc neobuli. Příběh slušný, ale měl jsem pocit...pojďme to už nějak ukončit. Ale to je předně kvůli scénáři, jinak to asi nešlo. Takže jako zaplnění času při čekání na Avengery dobrý, ale jinak lepší průměr. ()

Zodd

Lví král od Marvelu. Na druhou stranu návrat do starých kolejí (myslím 2008-), kdy se studio nesnažilo za každou cenu zavděčit všem na účet svérázné dynamiky akce a obecně scénáře. Mně se to líbilo. ()

Ratemus

Musím říct, že mám hodně smíšené pocity, asi jsem od toho čekal hodně, ale cítím jak zklamání, tak velké nadšení, prostě od každého kousek. BP je asi nejvíce scifi film, který MCU dokázalo vytvořit, více než GoG, více než Thor 3 a více než Iron man. Když už jsem si myslel, že Rocket nemůže vymyslet nic, čím by mě překvapil, tak přišel Panther a musím říct, že i Star Wars mají co dohánět, tady už je možné opravdu všechno. Wakanda je krásně zpracována, její obyvatelé vypadají uvěřitelně a celé to má atmosféru takového toho afrického nádechu a to se mi líbilo, stejně tak rozdíly v kmenech Wakandy a jejich vůdců, ale hlavně ženské role… ty jsem si užíval nejvíce, dokonce asi více než samotného Black Panthera. Postavy byly fakt dobře zahrané a koukalo se na ně hezky. Čekal jsem pořádnou akci a tu jsem dostal, ovšem musím říct, že první třetina filmu mě vůbec nebavila, dokud se neobjevil Martin Freeman, byla to nuda k posrání. Panther je velmi sympatický, ovšem vedle všech těch ostatních postav hraje druhé housle, mnohem více jsem si užil padouchy, kteří jsou zde skutečně výteční. Klaw v podání Serkise byl výbornej a šel z něj skutečně respekt, ale to není nic v porovnání s Killmongerem. Musim říct, že ten mě bavil opravdu hodně, motivaci měl a já mu jí věřil, ale ten cíl, to jsem myslel, že se plácnu do čela…prostě opět ovládnout svět a bla bla bla…posledních dvacet minut je pastva pro oči, jedna velká akce jak mezi kmeny, tak mezi králi. Sice to působilo tak nuceně, jakože tam prostě závěrečný fight být musí, ale koukalo se na to skvěle, trikově to bylo velmi dobré. Co ovšem musím pochválit a zmínit, je fakt, že se jedná nejspíš o nejbrutálnější marvelovku. Ještě v žádné MCU se nepopravovali lidi jen tak nemilosrdně a nepodřezávali ženský, tady se zabíjelo skutečně o sto šest. Co se týká humoru, ten tu byl v únosné míře, jak řikám na Shuri to sedělo a Mbaku rozhodně překvapil a udělal radost...Pořád se ovšem nemůžu zbavit dojmu, že první třetina mě nudila, poté Panther mě samotný moc nebavil, byl fajn, jako postava dobrej, ale prostě více jsem si užíval vedlejší postavy a hlavně padouchy, kteří mě bavili více. Pro mě je to taková pěkně koukatelná průměrná marvelovka s pasážemi nudnými k umření, ale také s těmi nejlepšími, co MCU natočilo, s padouchem, jehož cíl je jedno velký klišé, ale zároveň je zahrán výborně a motivace má uvěřitelné. Ovšem kdybych to měl shrnout, tak ve výsledku jsem spokojenej a jak řiká kolega Predators, lepší průměr.velmi dobré tři nebo horší čtyři, to radši výtečné tři .65% ()

nash.

Zábavný mix akčního komiksu, shakespearovské tragédie a lvího krále, který je sice patřičně velkolepý, ale nijak výjimečný. Třeba takovému Winter Soldierovi nesahá po kotníky ani v jedné myslitelné kategorii. Takže nechápu ten hype plný extatických výkřiků o dokonalosti, originalitě a nejlepší marvelovce. Skoro to ve mně vyvolává pocit, že ve fašisticky hyperkorektním světě si dnes prostě nikdo netroufne napsat, že je ten film "blbej a rasisickej", aby nebyl perzekuován a oblepen všemožnými dehonestujícími nálepkami. Nepočítám-li totiž hrst tradičních afrických rekvizit pojatých jako hi-tech vychytávky, se kterými si tvůrci občas vyblbli, tak kromě toho, že v ní hrají v podstatě jen černoši, tu není nic zvlášť originálního. Možná ještě tak černoši, kteří slibují, že budou přijímat uprchlíky z celého světa a dělit se s nimi o vymoženosti své technicky vyspělé civilizace. Ale to může některým, vzhledem k současné situaci, připadat úsměvné, zatímco jiným jako nechutná proimigrantská a protitrumpovská agitka. ()

Yoshitsune

Jeden vyrůstal na ulici a umí zabíjet, druhý vyrůstal v království a chce být lepším králem, jeden chce aby svět hořel a druhý chce světu pomoci. Michael B. Jordan (Erik Killmonger) je hned po Zemovi druhý, největší génius, i Erik má geniální plán a to jak se stát vládcem, celé Wakandy a aby celý svět ležel u nohou. Zároveň je to záporák, se kterým člověk prostě souzní a fandí mu, jelikož jeho bolest, utrpení a zloba sou opodstatněné. T'Challa je zase jeho pravým opakem, tápe, chce dělat věci dobře, ale neví jak na to a hledá se, jelikož smrt otce ho zasáhla více, než si chce připustit. Akční stránka filmu, je dobrá, jako hezky se na ty bitky a honičky, hezky kouká, ale žádná z nich, neni zapamatovatelná jako je třeba Iron Man vs Capa/Bucky. Je to velká škoda, jelikož v Občanské válce, kde T'Challa byl nejen charakterově, ale i bojově, blíž k opravdovému Pantherovi, kde jeho kopy měli průraznost a jeho drápy sekali ocel na kusy, tak tady to bohužel neni. Akce je dobrá, ale je jenom dobrá, o to víc mně však bavil příběh (gorily zklamaly) bavili mně charaktery, které byli výborně napsané, hlavně ségra hlavního hrdiny. Navíc mi přišlo že Michael B. Jordan, je prostě lepší bitkař a režisér mu tak nějak nadržoval, jelikož sou to kámoši, tak vedle toho Chadwick Boseman působí jako vedlejší postava. Navíc místo toho popového slaďáku, co ke konci hrála, mohli tvůrci dát Eminemův Kings Never Die, což by ke králi, přece jenom víc sedělo, nebo od Fort Minor Remember The Name, což je zase víc údernější a dominantnější hudba, tak jako tak, soundtrack poskládaný ze Lvího krále, je dost o ničem. Né nejslabší Marvelovka, ale ta dominance tady chybí, pravá královská dominance. ()

silentname

"Black Panther" je dôkaz, že Marvel, stále robia vynikajúce filmy. No v niektorých miestach mám pocit, že tu stúpajú ešte o pár stupienkov vyššie. Ukazujú nám svet so svojou vlastnou kultúrou, ktorá je veľmi zaujímavá. Náš hlavný hrdina nie je hneď určený ako novým kráľom, ale musí bojovať o to, čo mu bolo dané. A okrem toho tu je zloduch, ktorý je podľa mňa asi najlepší Marvel zloduch, ktorého som mal možnosť vidieť. Má veľmi dobrú story, je schopný, je pochopiteľný a okrem toho s ním človek dokáže aj v mnohých momentoch zdieľať jeho názory. Lebo mu v jednom momente všetko vzali. Záverečná scénka s ním je podľa mňa jedna z najlepších Marvel momentiek vôbec. A okrem toho je to vizuálne veľmi pekný film. Okrem toho sa musím priznať, že T"Chalova sestra je podľa mňa vynikajúca. V každej scénke ma bavila, je energická, vtipná a dobre spracovaná. A takisto je tu aj Martin Freeman. O ktorom som si myslel, že moc veľkú rolu mať nebude, ale naopak. Dostal dostatok priestoru a okrem toho nie je zbytočnou postavou, ale aj dokáže, že vie niečo spraviť a snaží sa o dobro. Takže aj v tomto dávam filmu veľký kredit. Potom sú tu ale určité klišé, na ktoré už som zvyknutý. Sú scénky, kde viete odhadnúť ako to dopadne... sú tu momentky, kde človek trošku prevráti očami, ale našťastie nie sú dlhé a film sa okamžite vráti do správnych koľají. Plus by som možno čakal viac akcie. Ale na druhú stranu tam nejako moc tá akcia nechýba. Je to také rôznoraké. Záverečný boj je vynikajúci, naháňačka na diaľnici je excelentná a film rozhodne má momentky, na ktoré nezabudneme. Čo by som uvítal je menej scénok, ktoré vieme ako budú pokračovať. Nebudem ich spoilovať, ale keď ich uvidíte tak pochopíte. Plus niektoré scénky sú veľmi viditeľné, že sa pozeráme na steny. Sú to pekné steny, ale viem ich rozpoznať. A nemal by som. Ako celok som s filmom spokojný. A som zvedavý, ako to Marvelu bude šlapať na konci apríla. Dúfam, že rovnako dobre. Hodnotenie: A- ()

PetrPan

Pičičand kolem kmenových tanečků v černošské Atlantidě a leporelových pohledů na rozmanitost Wakandy bylo víc než akce či vyprávění nějakého chytlavého příběhu.  Duchovní poselství pak srovnatelné s jednoduchostí Lvího krále. Nic proti tomu, ale aby byla tahle Disneyho klasika ve srovnání i vtipnější a napínavější?  No nevím, ale tak viděl jsem, dřímal jsem, přežil jsem. ()

Arsenal83

Čierny panter bol fakt čierny a jediný biely predstaviteľ bol prirodzene záporák. Africká angličtina pridávala na nekvalite a duchaprázdny dej pôsobí lepšie než prášky na spanie. Cieľová skupina: Bronx a cigánske osady. ()

eLeR

Príbeh tejto čiernej šelmy mačkovitej ma teda extra nenadchol, aj napriek tomu, že to bolo iné ako všetko doposiaľ. Muzika zaujala a musím uznať, že všetkým tým bratrancom to fakt pristalo. Slabšia trojočka. ()

Larrysbride

Další důkaz, že Marvel prostě nemůže šlápnout mimo. Klobouk dolů! A kdyby bylo možné, dala bych další hvězdičku navíc za kick-ass ženský, který opravdu nepotřebují žádnou ránu z minulosti, aby uměly nakopat prdel! (AMC 25 Broadway, New York, NY) ()

SeBig

Napíšu snad jen verdikt, jelikož to nechci moc rozebírat. Příjemný překvapení, super záporáci, vizuál a hudba je asi na tom to nejlepší a příběh mě taky dost bavil. Nejduležitější pro mě bylo, že za těch 134 minut jsem se nestihl nudit a to cením. Povedená marvelovka. ()

Chrustyn

Černošská komiksárna, která mě ze začátku opravdu bavila a nejednou i překvapila, nějakou zajímavou nebo dobře natočenou scénou (povedená automobilová honička a jí předcházející akce), ale s přibývajícími minutami mé nadšení opadalo a konec už mě nechal úplně chladným, ačkoliv měl být naopak vyvrcholením předchozího děje. Není to špatné, ale konkurence je velice silná. ()

classic

Po trochu hektickom pracovnom týždni, keď sa sotva dostanem k pozeraniu hocakého filmu, čo tentokrát neplatilo, tak som zvolil, že oddýchnuť si práve pri exotickej marvelovke Čierny panter by nemusel byť zlý nápad, i napriek tomu, akú averziu si uchovávam voči týmto extrémne prehnaným komiksovým filmom z dielne MARVEL, ktoré obsahujú nával digitálnych efektov, čo tak nepekne bijú do očí, a pritom sa tieto veci stávajú čoraz viac populárnejšími, a najmä publikum ich očakáva s otvorenou náručou. Preboha živého, čo na tom všetci vidíte ?! Na tomto filme tak maximálne ocením prácu kameramanky Rachel Morrison, lebo OBDIVUJEM ženy za kamerou (samozrejme i pred kamerou), ale radšej by som ju chcel pochváliť za nedávny kinematografický zárez s názvom MUDBOUND, ako za tento neprehľadný guláš, ktorý je ešte k tomu chaotický, zdĺhavý, ale najmä poriadne nudný, že sa s drzosťou tvári COOL ! Je to v prvom rade ako stvorené pre afroamerické publikum, pretože tak zhruba 90% hereckého ansámblu je tmavej pleti, a ja som mal zo všetkých tých postáv strašne veľký zmätok, jednoducho je to pekne pritiahnuté za vlasy, keď si vôbec nepamätáte, ako sa volá daný charakter, skôr si zapamätám meno herca, ako : M'Baku, W'Kabi, Ulysses Klaue... Vskutku si tieto filmy pozriem iba preto, aby som ich následne mohol poriadne zdrbať, skrátka všetky sú vyrobené, ako autá vo fabrike, kde sa rozlišuje len farba. KVANTITA víťazí nad KVALITOU. Ziskuchtivý producent FEIGE má dokonalú stratégiu, ako obalamutiť všade navôkol sprostých divákov, a obávam sa jedného, že to tak rýchlo neskončí, a vidieť, čo sa bude diať v roku 2030, ma privádza do šialenstva. Budem musieť oprášiť množstvo starých vecí... ()

Marze

Trikové náhražky, majestátní obřadnost. V první půlce se nic neuděje, nejlépe nakonec funngují dynastické vztahy. A stopy překladatelského humoru (boty budoucnosti "nekecky") . ()

Jirka_Šč

Jiné, než ostatní avangers. Celkem povedené. 70% ■ Vnímám pár zajímavých pozitiv. 1) Prostředí je cool a jedinečné. 2) Černošský styl myšlení, jednání a mluvy, je natolik odlišný, až je zajímavý (korejština vyslovovaná někým, kdo mluví černošskou angličtinou, stojí za to). 3) Dost feministické. Mimo černého pantera(y) jsou hlavními bojovnicemi (nezávislé) ženy. Možná žádný film Marvelu není až tolik ženský. ■ Po druhém vidění zvedám na 4*. ()

marhoul

Dvě za kostýmy a vizuální pojetí, ale jinak je to konina. U každé projekce proběhl spánek, ale zkusila jsem to třikrát. No, nic proti ničemu, ale pro mě tohle zajímavé rozhodně nebylo. ()

rollman1

Další sázka na jistotu, která Marvelu opět vyšla. Panther se značně přibližuje zatím k nejlepší Marvelovce Winter Soldierovi a nabízí tak komplexní příběh a luxusního záporáka, který si po dlouhé době krade film pro sebe. Akce je místy nepřehledná, přesto vše zachraňuje překrásná Wakanda. Pokud přemýšlíte, zda vyrazit do kina, myslím, že není třeba pochybovat. Snímek se rozhodně povedl a nabízí po dlouhé době uspokojivý zážitek. ()

sharky

52 % Pro mě asi nejslabší marvelovka, všechno už jsem viděl mnohokrát někde jinde (hlavně první Thor) a mnohem lépe provedené. Scénář je jedno velké klišé a od začátku víte, co se bude dít v dalších deseti minutách. Příliš mnoho prázdných dialogů s málo hláškami a příliš málo akce, jejíž provedení je filmařsky dost hrozné. Celá řemeslná stránka – kamera, střih, režie je opravdu hodně mizerná. Režisér nedokáže prodat ani ty nejsilnější emocionální momenty (vzkříšení). Jediná dobrá postava je zabitá na začátku + Martin Freeman je trestuhodně nevyužitý a všichni ostatní jsou spíš otravní. Nad vodou to drží hudba, barevná africká výprava a jediný překvapivý, vtipný, povedený moment – „olíznutí nosorožce“. Měl jsem radši jít na Padesát odstínu svobody, když už nic, tak u této trilogie se člověk apsoň nasměje. ()

BMW12

Parádní kousek z dílny Marvelu. Jsem hrozně rád, že tu máme konečně vážný film a nejsou tu žádné vtípky jako v Thor: Ragnarok. Tohoto by se měl Marvel držet. Fantasticky napsané akční drama s vynikajícím záporákem Michaelem B. Jordanem. Také Andy Serkis parádní a samozřejmě hlavní hrdina Chadwick Boseman. Za mě prostě naprostá dokonalost, takhle si představuju filmy od Marvelu. ()

rikitiki

Můžou spolu dobře fungovat etnické rituály (a je jich tam otravně mnoho) a supermoderní technologie? Možná ano, ale ne v tomhle filmu. Příběh je téměř triviální, s hlavním padouchem je konec dávno před koncem, dialogy jsou legračně plytké. Nebohý Martin Freeman působí, jakoby do filmu zabloudil jen omylem a vůbec neví, co v něm má dělat. Některé motivy neměly žádnou logiku. SHRNUTÍ: Afroameričani už taky chtěli mít svého superhrdinu. ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

25.04.2022

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

07.10.2021

Pandemie Covidu-19 nadále způsobuje potíže v celé řadě odvětví, a to filmové není výjimkou. Jediným efektivním bojem proti nemoci a jejímu šíření je zatím očkování, a tak je naprosto logické, že čím… (více)