Testament mládí

Testament of Youth

Drama / Životopisný / Válečný / Historický

Velká Británie, 2014, 129 min

Literární předloha může být silná, věřím, že může jít o jednu z nejsilnějších pacifistických výpovědí 20. století, ale Testament mládí-film je bezkrevný, zbytečně zdlouhavý, rozvleklý, téměř nudný. Alicia Vikander je dobrá úplně ve všem, takže k jejímu výkonu není moc co dodat, Taron Egerton je také přesvědčivý, avšak film jako takový se příliš nepovedl. V druhé půli filmu už jsem se těšil na konec, jsem přesvědčený, že se dalo s takovou předlouhou naložit mnohem lépe.(30.8.2016)

Alicia Vikander je trochu iný level v tomto filme. Jej herecké kvality sú nepopierateľné a jej talent ťažko spochybniteľný, no v tejto snímke som mal tisíc nebezpečných pohnútok skočiť za ňou do deja! Hoci skutočná Vera nevypadala veru zle tiež. Najprv som myslel, že udelím čisté tri hviezdičky, ale spätne som zistil, že i napriek príbehu, aké ja sám osobne vo filme neuprednostňujem, tak film nemá hluchého miesta a kôli tejto kvalite zdvihnem na 4. Dobrá bola i tá myšlienka o duchoch a o tom, ako sa treba s nimi naučiť žiť. To sa mi dosť páčilo.(19.11.2016)

"CHTĚJÍ NA TEBE ZAPOMENOUT. CHTĚJÍ, ABYCH I JÁ ZAPOMNĚLA. ALE NEMOHU. NEUDĚLÁM TO. TO VÁM TEĎ SLIBUJI. VÁM VŠEM!" Už jen ten začátek filmu je tak uhrančivý....zmatená, zlomená Vera, prodírající se slavícím davem až do kostela kde zůstane jako přikována stát u obrazu topících se lidí v rozběsněném moři a její výraz tváře ve kterém se zrcadlí zoufalost, beznaděj....ano i ona se topí, ve vlnách zármutku a bolesti a....... střih a zpoza hladiny se vynořuje mládím, veselím a touhami naplněná úplně jiná Vera....šťastná a dychtící po životě....to je prostě nádhera, zvlášť v podání dech beroucí a emocemi sršící Alicie Vikander. Je mi líto všech těch, co tento film nudil a byl podle nich plytký, bez děje a o ničem neb opak je pravdou! Pomalé plynutí dává dostatek času hlavní hrdince rozehrát mistrovskou hru plnou opravdových emocí a vnímavý a citlivý divák tak může se zatajeným dechem pozorovat ten pozvolný a smutný přerod od štastných a veselých momentů k těm zdrcujícím a velmi velmi bolestným. Tohle byl přímý zásah do srdce a já si ho užil i díky skvělé Alicii, nádherné kameře, výpravě a hudbě hodně hodně moc. A víte co? Tak silné protiválečné vyznění ve filmu, kde se neodehraje ani jedna válečná scéna a nepadne jeden jediný výstřel? MASTERPIECE!(10.2.2016)

• BMW12

Romantické filmy vnímám dvěma způsoby. Buď mě film naprosto zaujme a jsem jím nadšen. Anebo je to hrozná nuda. A u Testamentu mládí se jedná o druhý případ. Nelze upřít snahu, protože podobné snímky dokážou být úspěšné, ale tady to bohužel nevyšlo. Nezaujalo mě to, nedokázalo mě to vtáhnout do příběhu a bylo mi fuk, co se jednotlivým postavám stane. Přiznám se, že jsem nevydržel koukat do konce, vypnul jsem to už někde v polovině filmu.(17.3.2017)

Poézia v zákopoch vykreslila svet v konflikte z inej, neprebádanej strany. Použité farby ako keby vyňaté z obrazov malieb, slová, čo dokázali priblížiť bezmenné tváre mlčiacich vojakov viac než by svoje príbehy rozpovedali sami. Po tejto stránke všetko na poriadku, len sa neviem zbaviť dojmu, že to mohlo mať dramatickejší náboj. Príbeh popisuje udalosti anglickej rodiny, ktorá prežije viacero pádov, viacero strát, ale žiadny nedosahuje levelu, aby som s príbehom splynul v jedno. Možno majú svoje na svedomí zvláštne kroky postáv aké sa s pravidelnosťou vkrádajú do deja a s pravidelnosťou prinášajú ďalšie a ďalšie rozhodnutia aké nemajú pevný základ a len ťažko hľadajú vysvetlenie. Zaujímalo by ma čo všetko sa odohrávalo na prahu skutočnosti a čo scenáristi prispôsobili potrebám filmu. Záverečný prejav šiel tiež kvapku mimo. Aj napriek týmto výhradám si Testament svoje publikum nájde, nakoľko spracovaním opäť dokazuje, že vojnový film nemusia byť len veľké hrdinské činy končiace vlajkou na pokrývke a mladá generácia hercov ? Tá je prísľubom do budúcna.(31.7.2016)