Smrt přichází do Pemberley

(TV film)
  • Velká Británie Death Comes to Pemberley

Zločin v aristokratických kruzích může zničit vše, co předchozí generace vybudovaly. Slavná anglická detektivkářka P. D. Jamesová tentokrát úplně jinak. Záhadnou smrt kapitána Dennyho řeší hlavní postavy z románu Jane Austenové Pýcha a předsudek. Od svatby slečny Elizabeth Bennetové a pana Fitzwilliama Darcyho uplynulo šest let. Manželé s rodinou žijí na překrásném rodinném sídle Pemberley. Všichni se připravují na každoroční ples. Po neohlášeném nočním příjezdu Elizabethiny lehkomyslné sestry Lydie však události nabírají nečekaný spád. Hysterická mladá žena totiž vykřikuje, že jejího muže George Wickhama cestou lesem někdo zastřelil. Darcy okamžitě organizuje pátrání a v lese skutečně objeví zohavenou mrtvolu. Není to však Wickham, ale jeho společník kapitán Denny. Do Pemberley přijíždí smírčí soudce Hardcastle a začíná vyšetřování, v němž je George Wickham hlavním podezřelým... Na Pemberley, rodinném panství Elizabeth a Fitzwilliama Darcyových, došlo k vraždě. Hlavním podezřelým z hrdelního zločinu je George Wickham, manžel Elizabethiny sestry Lydie. Pokud bude shledán vinným, budou následky pro rodinné jméno katastrofální. Darcy nehodlá nic takového připustit, a proto bere vyšetřování do vlastních rukou. Přesto je však pro všechny případy rozhodnut výhodně provdat svou sestru Georgianu. To se ovšem nelíbí Elizabeth, která sama začne pátrat, aby dopomohla své švagrové a přítelkyni ke šťastnému manželství. Podaří se manželům Darcyovým problémy vyřešit, očistit jméno rodiny a zachránit i své manželství? (Česká televize)

cherita

Ve své podstatě zcela klasická anglická detektivka o vraždě na venkovském sídle s přidanou hodnotou ve formě známých a milovaných postav. Má to tu výhodu, že se s nimi nemusíte dlouho sbližovat, od začátku chápete motivy jejich chování a jejich osud vám není lhostejný (což je něco, s čím mám třeba u takových poirotovek docela problém). Byla jsem až překvapená, jak rychle ty tři hodiny uběhly. Herecké obsazení nemusí sednout každému, ale já jsem s ním spokojená. Anna Maxwell Martin hraje sice trochu letargičtější Elizabeth, než na jakou jsme zvyklí z Pýchy a předsudku, ale dejme tomu, že jí pár let manželství trochu obrousilo hrany. Matthew Rhys není na Darcyho dostatečně vysoký, ale to je asi tak jediná výtka, kterou bych měla. Sluší jim to spolu náramně. Ostatní herci nezůstávají pozadu. Zejména Trevor Eve v roli smírčího soudce je výborný. ()

crozet

Tak tak 50% - to z úcty k oběma posledním variantám filmové Pýchy a předsudku, na něž se tenhle kousek a jeho autorský a realizační tým snaží navázat. Pokus to však není zlý, pouze slabý; nebo spíš prostě planý. Jinak Trevor Eve a řada dalších herců, potažmo režie dialogických scén, docela solidní. Celé mi to připomíná výrok mé třídní učitelky, když na hodině HV spolužák Václav Pech s odzbrojujícím nadšením stoje v lavici zazpíval zadanou písničku (a o tu možnost se předtím freneticky hlásil)..: "Vendo, sice to není čisté, ale ty zpíváš rád. Dám ti dvojku." ()

Bozvav

Naprosto necharismatický pan Darcy, vyzáblá Elizabeth a hlavně literárně mnohem slabší dílko, které navíc má zbytečně dlouhou stopáž. Přesto všechno vcelku koukatelná záležitost. Za mne 50%. ()

anatheman

Silné 4*. Velice dobré! Knižní předlohu jsem nečetl, tak nemohu srovnávat, ale samotný film mě velice překvapil. Hlavně tím, že nevznikl jakýsi nonsens. Zvláště když se bere v potaz, že se jedná o "nástavbu" legendární austenovské klasiky. Příběh nepostrádá napětí a mysteriózní stránka byla skutečně dodržena. Na prostředí (a tedy i na výpravě) nebylo možné zkazit nic. Pokud tedy jste georgiánští fetišisté, nemůžete být zklamáni. Herecký ansámbl je složen z britské seriálové "sešlosti", takže si zde každý najde svého favorita (za mě to je jednoznačně hyperrozkošná Jenna "Nosíček" Coleman, díky níž jsem se o tomto počinu dozvěděl). Jak tedy vyplývá z mého komentáře, tento trojdílný film rozhodně doporučuji. ()

Flavors

Tak to bylo velké zklamání. Víc než jednou jsem četla knihu a viděla film a moc jsem se těšila na volné pokračování. Bylo to utahané a o ničem. Ještě mám dojem, že zřejmě vlivem hormonů se z Elizabeth stala nejošklivější slečna Bennetová, vlastně paní Darcyová. Možná to je tím manželstvím...Úžasná byla jen krásná a talentovaná Jenna Coleman v roli Lydie. ()

verlit

Je pár let po svatbě Lizzie a pana Darcyho, šťastně vychovávají syna a na ples v Pemberly míří neohlášená návštěva. Co se stane, když se lesem toulá neznámá žena, pan Wickham je podezřelý z vraždy svého nejlepšího přítele a Georgiana váhá mezi láskou a povinností? No prostě, dámy…když budete mít chřípku a chandru a čokoládu…tak víte, co máte dělat :-) (P.S. Žádní muži v mokré košili, bohužel) ()

denulik

Ďalšie nasilu našrúbované pokračovanie dobrého príbehu. Netuším, prečo chcú ľudia neustále pokračovať v niečom, čo pokračovanie nepotrebuje, je uzavreté a dobré v tej podobe v akej to je. Tie postavy mali s pôvodnými spoločné akurát tak mená, Elisabeth pôsobila ako uťahaná továrenská robotníčka so sklonmi k amatérskemu detektivizmu a mne po pozretí zostala v ústach podivná pachuť zbytočného znižovania štandardu. Pokojne mohli ten príbeh nechať fungovať samostatne, dával by väčší zmysel ako nová pýcha s predsudkami. ()

Pampa

Volné pokračování Pýchy a předsudku. Tentokrát s detektivní zápletkou. Pokud Pýchu a předsudek neznáte, těžko se budete v této minisérii orientovat. ()

MirkaP

Milé připomenutí oblíbených postav, bohužel ne vždy dobře obsazených (zejména ženská část ústřední dvojice mi neseděla). Na P.D.Jamesovou dost roztahané a málo napínavé. ()

Felisr

Vcelku zajímavá a uvěřitelná dobovka. Celkový dojem ovšem značně kazila ta nesympatická pizda (rozuměj hlavní hrdinka), která byla ve většině záběrů. ()

AgnesDee

Oproti mému původnímu skepticismu, že z romantické klasiky udělali detektivku, musím přiznat, že příběh celkem slušně funguje a taky je to takový příjemný vhled časů, kam už tak často podobné romantické příběhy nezacházejí. I když mě věčně irituje to, jak ženy oslovují své muže příjmením, zatímco oni je křestním (i když to tak prostě společně s vykáním (alespoň z našeho jazykového pohledu) tehdy prostě chodilo), líbí se mi celkem věrné uchopení původních charakterů a jejich povah - Lydia a její matka jsou správně otravné, Darcy a Elizabeth spolu mají opravdu vřelý vztah, který spíše vyplívá z jejich upřímnosti k nim navzájem než z toho, že by se na sebe neustále culili a šahali na sebe, a poměrně dobře do příběhu zapadají i nové charaktery, které si najdou svou roli. V podstatě od poloviny sice tak tušíte, kdo je vrah, protože film vám to nepřímo naznačí, ale i tak jsem byla ke konci celkem nervózní, jak to vlastně dopadne. Celkově je to velmi úctyhodné "pokračování", a i když nejsem moc velký fanoušek detektivek, tak tuhle jsem si díky zasazení do úžasného příběhu Darcyho a Elizabeth užila. ()

ostravak30

Pýchu a předsudek jsem bohužel neviděl. Nicméně i tak na mě dvoudílný film působil spíše ospale. Vůbec si nemyslím, že bylo nutné film rozdělit na dva. Než se vražda stane, trvá to dlouho a nic se vlastně neděje. Po vraždě zase trvá dlouho než dojde k soudu a případ se opravdu začne řešit. Místy je dílo neskutečně nudné a uspává. Takové Panství Downton bez šťávy a nápadu. ()

Nugat

Zklamání. Nejprv nadšení, pak drobné chyby - perem nelze psát ve svislé poloze papíru, okolo domku v lese asi nebude anglický trávník, ale spíš slepice, manželka jednoho z nejbohatších mužů Anglie má stále stejné šaty. Darsy mění názory a je děsně na pěst, ovšem největší mínus - celé je to bez roztomilosti a vtipu z Pýchy a předsudku. Kriminálka fajn, rozuzlení taky, ale stavět to na příběhů Austenové se asi nemělo.... ()

Eseter

Docela ucházející příběh s pěknými momenty. Stopáž je ale příliš dlouhá, zbytečných scén a flashbacků je tam opravdu hodně. Navíc v některých detailech (např. oslovování) byli tvůrci opravdu nedůslední. Herecké obsazení je pěkné, překvapila a potěšila mě volba Anny Maxwell Martin a dalších (hlavně vedlejších) herců. Zklamala mě hudba, která je tak nějak okopírovaná odevšad a ne vždy úplně sedí s atmosférou. Najde se tu docela dost až patetických scén, pravá Jane Austen to prostě není, ale to by taky nikdo neměl očekávat. ()

katapultova

Jako detektivka pro člověka l, který nezná tvorbu Jane Austen, asi docela dobré, i když já tušila, jak to bylo, asi od poloviny druhého dílu. Pro mě jako velkou fanynku Jane to bylo zklamání - rozverný duch Pýchy a předsudku je ten tam. Představitel Darcyho mi seděl, u Elizabeth jsem měla problém hlavně s věkem. ()

demovka

Smrt přichází do Permberley je detektivka, ale jinak je to opravdu pokračování Pýchy a předsudek. Vystupují tam stejné postavy a vyskytují se tam stejné vztahy mezi lidmi jak ve zmiňovaném románu slavné autorky Jane Austen. Tento příběh také napsala slavná spisovatelka a to P. D. James. Děj se odehrává o několik let později po ději vyprávěném v Pýše a předsudku. V lesích Pemberley se řeší vražda Dennyho a obžalován je starý známý pan Wickham, takže je přítomna i příšerná sestra Lydie a všem je celá situace nepříjemná. Nově se řeší partner sl. Georgiany, o kterou se ucházejí hned dva mladí solidní pánové. Na povrch vyplývá špatná pověst p. Wickhama a na celý případ padá nové světlo. A s novým světlem přichází Elizabeth na skutečného vraha. Mám k sérii dvě malé výtky a to k výběru herců. Jak to pan že pan Darcy (Matthew Rhys) je menší než p. Wickham (Matthew Goode)? Dle mě a dle knihy, má být pan Darcy majestátní a vysoký a pan Wickham pohledný. Což p. Matthew Goode určitě je, ale s tou výškou je to nesprávné. A také se mi nelíbila představitelka Elizabeth. Anna Maxwell Martin dle mého názoru není příliš sympatická a vypadá postarší. Vypadá dokonce starší než její filmový manžel. ()

DrifterSoul

Pýchu a předsudek jsem neviděl a nemohu srovnávat. Možná je to výhoda. Můj "izolovaný" komentář nebude "zatížen": (1) celé je to "Very British", či spíše "Old English" a to je můj šálek čaje; (2) pomalé a o vztazích, stejně jako o dřívějších ostrovních mravech, tedy zajímavé a svým způsobem obohacující; (3) krásná příroda plus atraktivní prostředí venkovského panského sídla = další *; (4) detektivní zápletka napínavá (ač konec se dal v posledních minutách, vč. závěrečného "multiple happy ending" kapku předvídat). Shrnuto: dobré a napínavé pokoukání pro milovníky inteligentních klasických detektivek. ()

mariannda

Toto musi videt kazdy fan Elizy a Darcyho. Na rovinu,obsazení hl.hrdinky mě nenadchlo,pro mě zcela nesympatická a stará..,u zbytku jsem nadmíru spokojená,Georgiana překrásná tak,jak by měla,její vyvolený sladký,Wickham i Darcy ucházejíci,Lidie Jenna Coleman sladká a nesnesitelná :) příběh zajímavý,hudba fajn,sedí mi,citlivě napsané i zfilmované. Nebýt dle mého zcela nevhodného obsazení Elizy,dám plný počet. Jen tedy,potěš Pán Bůh,jestli takto bez jediného důkazu odsuzovali k trestu smrti jak na běžícím pásu,kolik tech nešťastníků bylo asi skutečně vinných.. ()