Spartakus

• USA Spartacus (více)
USA, 1960, 184 min (Special Edition: 198 min, Televizní verze: 101+85 min)

Režie:

Stanley Kubrick

Předloha:

Howard Fast (kniha)

Kamera:

Russell Metty

Hudba:

Alex North

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Harold J. Stone (více)

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton a Peter Ustinov v americkém velkofilmu o vzpouře otroků ve starém Římě, oceněném čtyřmi Oscary... Historický velkofilm vyprávějící o vzpouře římských otroků, vedené v letech 74–71 před naším letopočtem, byl natočen podle stejnojmenného románu amerického spisovatele Howarda Fasta. Sledujeme v něm osudy vzpurného otroka Spartaka, od jeho osvobození z libyjských dolů, kdy je prodán trenérovi gladiátorů Batiatovi, za něhož musí bojovat v římské aréně. Tady se zamiluje do otrokyně Varinie. Jednou se ale Spartakus proti svému pánovi vzbouří a s družinou dalších gladiátorů prochází městy, hledají svobodu. Jeho armáda je stále silnější a postupně se přesouvá až na jih Itálie, kde chce překročit moře a vrátit se domů. V samotném Římě se zatím povstání otroků stane rozhodujícím prvkem v politickém boji mezi senátory, kteří chtějí využít situace ke zvýšení vlastní moci. Vítězné boje Spartaka nad početnějšími vojsky Římanů musí jednoho dne zákonitě vystřídat porážka... (Česká televize)

Aqualung

Viděl jsem to už dost dávno, nicméně film zpracovává, tak jako řada jiných, vzpouru silného jedince proti tyranii nebo systému obecně.Na jeho stranu se přidává zprvu malý počet, posléze ohromné množství lidí, které Spartakovy ideály oslovily.Celý děj se pak odvíjí podle známeho schématu těchto jevů.Systém nebo společnost se brání, zpočátku neúspěšně, nakonec s úspěchem.A Spartakus, tak jako množství jeho druhů, končí na kříži. Římaná řadu věcí dotáhli k dokonalosti.Nejen v oblasti řízení společnosti, vojenství apod.Film však také ukazuje, jak se tyto situace řeší.Řada mrtvol vystavená na oči jiným, kteří jsou nakonec rádi, že to nepostihlo je.Tak se trestá každá vzpoura.Základní myšlenka je evidentní.Snaha o změnu systému.Ovšem její anachronismus také.Na druhé straně je z historie jasné, jak padla římská říše.Rukou barbarů podle naší i tehdejší terminologie.Čili nutně běh historie neznamená, že vyšší společenský řád nemůže být rozbit řádem o cosi nižším. ()

Pecival

Douglas vytvořil hrdinu bez bázně a hany, kterému těžko nefandit. Jelikož je scénář notně zidealizovaný a stopáž dlouhá, nevyhneme se nemálu patetických prostolovů a pasáží, ale přežít se (opět díky Douglasovi) dají. Co je ovšem deluxe je výprava - je vidět že penízky se nešetřilo, což se projeví obzvláť v hromadných scénách. ()

ethos

V mojich komentaroch dost casto chvalim filmy, ktore maju kratku minutaz, ale toto je presne ten typ filmu pri ktorom tie tri hodinky urcite vydrzite a garantujem vam ze nebudete lutovat. Pribeh dotiahnuty do uplnej hlbky, scenaristicky skvelo prepracovany a Kirk Douglas ako vzdy skvely. ()

ZkuKol

Klasické velkolepé římské drama se skvělými davovými scénami, na svou dobu i stopáž skvělým tempem vyprávění, velmi povedenými akčními scénami, hvězdným hereckým obsazením a Stanley Kubrickem. Ač si film neodpouští určité schématické postavičky, scény, či motivy, příjemně se vyhýbá náboženství a soustředí se na humánní poselství tak, že děj a divák netrpí. Kirk je prostě frajer a pro jeho slávu a svobodu bych s ním zvedl meč i já. Jean je herečka, která dokáže jednou větou ovládnout celý obraz a jedním ladným pohybem ve vodě zařídit tři rozvody. Chválit herce jako Olivier nebo Ustinov je zbytečné, ale pro mě neznámý John Gavin je pro mě skvělý Ceasar. Není to ještě Barry Lyndon, ale definitivně je to Kubrickův film, který dokazuje, že rok výroby nemá s úrovní kvality nic společného... 90% ()

Maynard.

Óóó lalá, tak tohle je teda pořádnej epos... Samozřejmě, že sem to včera neviděl poprvý. Ale přiznám se, že je to už sakra dlouho roků, co naposledy. Je ale mazec, že i takle po třeba 20 ti letech vím o co tam půjde, což není až zaas takovej zázrak, ale já si i dokonce vzpomněl na celkem dost nezapomenutelnejch scén. Například " Já sem Spartakus", tak u tohodle mi včera přeběhnul mráz po zádech. Co mi krapet vadilo, tak bylo celkem dost tý romanťárny, ale  chápu, že to tam muselo bejt. Taky je mazec, jak se dřív točily hromadný bitky... 10 tisíc lidí v uniformách a jedem. ()

PALINO

Kubrickov SPARTAKUS je po Benovi Hurovi mojim najobľúbenejším antickým veľkofilmom starých čias, pretože Kubrick vsadil na pre neho neobvyklé klasické rozprávanie, ktoré obohatil niekoľkými vynikajúcimi scénami (predovšetkým scény v gladiátorskej škole a záverečné minúty sú dokonalé) a do kariet mu hral aj fakt, že mal k dispozícií množstvo kvalitných hercov a v hlavnej úlohe Kirka Douglasa, ktorý dodal Spartakovi veľkú charizmu a ak by chceli natočiť remake, bolo by pre budúceho Spartaka veľmi náročné prekonať Douglasov štýl. Škoda len, že rozhodujúcej bitke nie je venovaná väčšia pozornosť a celkovo vôbec SPARTAKUS mierne zaostáva v monumentálnosti za antickými veľkofilmami rovnakého obdobia, ale na druhej strane si to Kubrickov film vynahradzuje na poli príbehu, hlavného hrdinu a celkovej zábavnosti. ()

klúčik

Na základnej škole som mal staručkého učitela dejepisu. Tento učiteľ vybavil, aby celá škola išla na tento film do kina. Bol som asi tretiak a bol to obrovský zážitok. 85%. ()

Seti

Opravdu VELKÝ sandálový epos. Dnes už sice některé scény působí dost směšně (většina soubojů bohužel), ale ve své době to musela být skutečná bomba. Kirk Douglas byl výborný (i se svým zadkem na bradě a účesem jak velitel Gestapa), i když u postavy Spartaka mi chybělo trochu víc té vyjímečnosti (pravděpodobně to byl ale záměr). Jak už jsem řekl, skutečný kus staré poctivé filmařiny, který by si žádný filmový fanda neměl nechat ujít. ()

velkyvezir

Je mi líto, ale Stanely Kubrick je pro mne jeden z nejpřeceňovanějších režisérů. Co jsem měl možnost jeho filmy vidět, vždy jsem se nesmírně nudil. U Spartaka jsem se po 45 minutách rozhodl nekazit si neděli a tak jsem přehrávání vypnul. ()

nameadel

Trvalo to, ale konečně viděno. Spartakus, přestože byl zhlédnut nadvakrát, naprosto splnil očekávání. Kirk Douglas je sympaťák a Jean Simmons krásná. Líbilo, hotovo. Žádnej Gladiátor. ()

Zagros

Po první řadě novodobého seriálu jsem si musel zpravit chuť klasikou. Jde o klasický historický velkofilm, které se v tom období točily v Hollywoodu. Úchvatná výprava, špičkoví herci, bezchybné herecké výkony, k tomu dobrý scénář a režie. Zkrátka vše, co k výbornému filmu patří. Občas nějaká ta chybka, třeba malované pozadí a lehká naivnost snímku, to jsou mé drobné výtky. Přesto dávám pěkné čtyři hvězdy. ()

iXtr3m3

Kubrickov niekdajší hollywoodsky blockbuster, ktorý sa vymykal a aj dnes sa stále vymyká jeho bežnej tvorbe, nakoľko to bol na jeho "pomery" fakt že "normálny" film. Fantastický Kirk Douglas s jeho povestnou "ass-chin" si strihol legendárneho sandálového "bijca". Veľkolepý a na svoju dobu fakt že aj výpravný aj technicky premakaný snímok. Kde iní videli skutočný odklon od jeho tvorby ja som vzal za svoje stráviteľnejšie kontúry snímku. Je pravda, že teraz sa nesnažil predať žiadne posolstvo, ako to bolo bežné v jeho ostatnej tvorbe a bola to v podstate určite "úloha na zakázku", ale sakramentsky perfektne prevedená. Jeden z mála historických veľkofilmov, ktoré si pozriem kedykoľvek znovu a rád a radím ho bok po boku pôvodnému Ben Hurovi, Desiatim Božím prikázaniam s Yulom Brynerom a Najväčšiemu príbehu všetkých čias. Všetko mega snímky svojej doby, obrovské, výpravné, veľkolepé. ()

Han22

Já jsem Spartakus! Legendární scéna, která byla variovaná snad v x různých filmech či seriálech. Spartaka jsem viděl kdysi dávno jako dítě, ale nepamatoval si prakticky jedinou scénu. A není to úplně čistých 5*. Když si film srovnám s o rok starším Ben Hurem, tak Spartakus nenabízí zdaleka tak promyšlený příběh, historii si upravuje a zklamalo mě, že na třihodinový film je tu jen jedna válečná scéna, která má sotva pár minut. Spartaka táhnou jiné věci. Samozřejmostí jsou skvělé davové scény, výprava, kamera, kostýmy. Je obdivuhodné, že Kubrick, který pár let předtím točil poloamatérské béčka dokázal něco takového ukočírovat. Je tu rovněž nečekaně superhvězdné obsazení - kromě Douglase se tu ve výrazných rolích objeví Olivier, Laughton, Ustinov, Curtis, Lom a i Jean Simmonsová měla celkem dost odehráno. A především je tu kontrast - čistota a jednoduchost Spartakova příběhu, který s armádou otroků chce jen svobodu. A oproti tomu intrikující Římani - senátor Gracchus který chce republiku a neštítí se ničeho vs. k diktatuře nakročený Crassus, slizký vůdce školy Batiatus a z povzdálí vystrkuje růžky mladé Caesar. O 5* rozhodla úplně poslední scéna, která mě naprosto rozsekala SPOILER - Varinia přináší ke kříži umírajícímu Spartakovi jejich dítě a řekne mu, že jsou svobodní. KONEC SPOILERu. Každopádně v nulové konkurenci historický film roku 1960. ()

Vajonek

Tohle je takový ten velkofilm s velkým V, který obstojí a má co sdělit i po vice než šedesáti letech od svého vzniku. Ať už co se týče techniky filmového umění (samozřejmě s přihlédnutím k tomu, že možnosti se vyvíjí a rozšiřují) nebo obsahově - příběh o hodnotách, za které se vyplatí bojovat i zemřít a o lásce až za hrob si člověk nechá vždycky vyprávět rád. Kirk Douglas je dokonalý charismatický Spartakus, výborní jsou i herci v dalších rolích. Možná by se dal film za mě o něco zkrátit, na druhou stranu, když si vezmu, jakou má stopáž a že děj je poměrně nekomplikovaný, musím říct, že vlastně považuji za menší zázrak, že jsem se u toho v podstatě vůbec nenudila a dokázalo mě to zaujmout po celou dobu (a to historické snímky z těchto období nejsou úplně můj šálek čaje). 80 %. ()

LEATHERFAC

Předně bych rád poznamenal, že Kirk Douglas má opravdu zvláští bradu - nebyl jsem sto od ní odtrhnout oči a doteď musím pořád přemýšlet, jak si sakra tu díru dokázal tak hladce oholit??? Stejně jako mi nejde úplně na rozum jak si ta otrokyně Varinie zvládala na těch cestách holit do hladka podpaží a neustále udržovat svoje dokonalé líčení. Ale v Holiwůdu de všecko. Jinak jako celek mnohem lepší, nežli nedávno viděné tematicky podobné Quo vadis. Ustinov tady nepůsobí tak snaživě, nepřehrává, hraje svého nehrdinského vypaseného otrokáře velice civilně, že vlastně působí jako jedna z nejvíc sympatických postav. Tu druhou hraje pan Laughton a vlastně mám takový pocit, že tihle dva vypasení výtečníci si ukradli film zcela pro sebe, i když hlavními postavami měli být Douglas a Simmonsová, kteří se snažili jak mohli, stejně jako ctihodný sir Laurence, kterému ti neřádi šli vždycky skvěle, leč mě klika tlustých bavila mnohem více. Na tohohle pána Laughtona si ještě posvítím řekl bych... ()

wosho

V rámci sandálových velkofilmů se jedná o ***** záležitost a jeden z nejlepších svého druhu.V rámci filmografie Kubricka je to po Lolitě nejslabší film co jsem viděl(neviděl jsem jeho první tři filmy a dokumenty) za ***(tak volíl kompromis).Ale je dobře,že ho natočil,naučil se zacházet s velkým rozpočtem a hodně se zde naučil a hlavně získal si důvěru studia,s kterou si dokázal neskutečně pohrát a vytěžit maximum jak nikdo. ()

Revolver

Jeden z nejlepších velkofilmů v režii jednoho z nejlepších režisérů. Jak je vidět i s tak ubohým rozpočtem do kterého se musel Kubrick nacpat se dá natočit nádherná velkolepá podívaná, s grandiózní výpravou, výbornými hereckými výkony(nade všechny vyčnívá Laurence Olivier, který předvádí skutečný koncert) a úžasnou hudbou. Kam se na tohle hrabe Gladiátor. ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)