Spartakus

TV spot 1
USA, (2010–2013)

Hudba:

Joseph LoDuca

Andy Whitfield, Liam McIntyre, Lucy Lawless, John Hannah, Viva Bianca, Manu Bennett, Craig Parker, Lesley-Ann Brandt, Erin Cummings, Peter Mensah (více)

Série(3) / Epizody(33)

Klasický příběh thráckého bojovníka, který byl zajat Římany, stal se gladiátorem a v boji o svobodu se postavil starověkému Římu, ožívá v novém akčním historickém seriálu na HBO. Spartakus, odtržený od své země a milované ženy, je uvržen do surového světa gladiátorské arény, kde krev a smrt jsou tou nejsledovanější zábavou. Na písku se však neodehrávají všechny bitvy. Zrada, korupce a pokušení vystavují Spartaka nepřetržité zkoušce. Aby přežil, musí být víc než jen mužem. Víc než jen gladiátorem. Musí se stát legendou. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (37)

Spartakus (2010)

Spartacus je možno najbrutálnejší seriál, aký som kedy videl. Všemožné druhy zranení, mučení a zločinov, aké si na obdobie starovekej rímskej ríše dokážete predstaviť, tu boli. Spolu s výbornými, spočiatku gladiátorskými scenámi z arény ide o dosť veľkú závislosť. Výborné postavy väčšinou nemorálnych rímskych intrigánov vyvažujú väčšinou morálne skoro čistí gladiátori a otroci. Preto zamrzí nedostatok boja o moc v Spartacovej družine, ostatné kvality seriálu to ale vynahrádzajú. Prvé dve série tu máme dokonca výborné intrigánske ženské postavy, takže aj milovníci feminizmu by si v takto podstatne testosterónovo-ladenom seriáli mali prísť na svoje. V tretej sérii máme aj všetkých chlapcov z prvého triumvirátu, keby niekomu chýbali známejšie historické postavy. Upozorňujem ale, že nie všetko v seriáli je podané historicky správne, resp. sa opiera o historické fakty. Za mňa ide o výborný akčný áčkový napínavý seriál, ktorý ponúkol síce pár béčkových epizód, ale väčšinou ustúpili dobrému dojmu. ()

Krev a písek (2010) (S01)

Reakcie davu v koloseách sú výborné. Zneuctia gladiátora, ukážu mu nahé prsia, zahádžu ho všetkým, čo majú po ruke, vypískajú, skandujú jeho meno, onemia pri náhlom comebacku a sú vo vytržení z preliatej krvi. Škoda, že dav je skôr CGI, ale inak plní svoju úlohu výborne. CGI akcia mi hlavne v prvej epizóde nezapasovala, no neskôr som vďaka aj iným kvalitám seriálu vydržal do konca a bolo to potešenie. Nečakal som, že okrem gurážneho, rebelelijúceho a riskujúceho Spartaca dostanem aj Crixa, hrdého gladiátora, ktorý po mnohých úspechoch konečne spoznáva niečo aj iné, ako slávu, a to lásku, ktorú si začne vážiť viac ako svoje renomé. Doctore, vybičujúci z gladiátorov maximum je zasa striktne morálny, skoro až stoický tréner, ktorý plní dominove príkazy, ale chápe ľudskosť, ktorú sa snaží zachovať aj voči iným, pokiaľ je to možné. Batiatus, manipulatívny, bezozdne ambiociózny, zákerny, vyžadujúci poslušnosť, ale aj odmeňujúci a postupne naberajúci čoraz viac moci okolo všetkých najbližších. Glaber, neustále s urazenou pýchou, ale neustupujúci zo svojich požiaviek, teda len vtedy, pokiaľ už nemá veľmi na výber. Blúciaci, ale vždy obetavý Varro. Manipulujúci a veľmi prefíkaný Ashur. Aj ženské postavy sú výborné. Hviezdi tu Lucrecia v podaní Lucy Lawless, ktorá sa snaží naplniť manželovu ambíciu dostať sa do vyšších kruhov manipuláciou Glaberovej ženy Ilythie cez jej sexuálne chúťky. Zradená jej výberom jej nachystá pascu, ktorá síce nedopadne podľa jej predstáv, no dokáže ju využiť vo svoj prospech. Verné ženy ako Sura či Naevia im zdatne sekundujú. Akcia je známa slow motion, CGI a hektorlitrami striekajúcej krvi, no po čase sa na to dá zvyknúť, aj keď prvá epizóda pritom vyzerá ako päsť na oko. V ďalších epizódach sa ale táto kombinácia gýčovitej akcie a kvalitného vedenia príbehu spojí do jednej kontinuálnej masy, od ktorej nebudete vedieť odtrhnúť oči. Okrem akčných scén je tu výborne natočených aj niekoľko sexuálnych. Máme tu úprimnú vášnivú lásku, zhýralé hrátky mocných s otrokmi, ale aj tvrdý sex gladiátorov z povinnosti.  Kvalitná séria, odohrávajúca sa skoro celá v meste Capua, riešiaca nespravidlivé zaobchádzanie gladiátorov v arénach a ich tréningových centrách. Zamrzí len smrť Andyho Whitfielda, ktorý nemá adekvátnu náhradu v ďalších sériach v roli Spartaca. ()

Rudý had (2010) (S01E01)

V aréne bojujú aj nie vypracovaní chlapi, čím sa zvyšuje realizmus. Mladý gladiátor v okovách spomína na svoju slobodu, kým nad ním bojujú chlapi. Trácky kmeň ide do vojny s ich dlhoročnými nepriateľmi aj žena ich vojenského veliteľa videla v sne veľkého červeného hada a svojho muža krvavého. Máme tu CGI, umelé prostredie, a hektolitre umelej krv ako v Sin City, čo dobrému dojmu veru neprospieva. Rím prichádza na bojisko trochu neskôr. Stihne sa odohrať mnoho nekoordinovaných bojov, kedy sa nepožíva žiadna vojenská stratégia ako napríklad shield wall. Hlavný hrdina nachádza kamaráta cez bitku a česť, neskôr nesúhlasí s rímskym veliteľom Legatom, strhne sa bitka a Legata nechajú v bezvedomí, jeho vojakov zabitých. Zvláštne, keď už, treba sa zbaviť všetkých svedkov. Spomaľovačky lezú na nervy, aj neschopnosť nájsť poriadnych súperov v boji na meče. Epizóda ponúkla aj atmosférické hororové zábery na nepriateľov vystupujúcich z hmly na kopci a pripravených znásilňovať a zabíjať. Z hercov potešil najviac najznámejší, John Hannah v roli Batiatusa, manažéra-otrokára gladiátorov. Na navnadenie na ďalšie epizódy to stačilo, ale dúfam, že kvalita stúpne a hlavne, čo sa týka rozvoja charakterov a snáď aj formálne. ()

Sacramentum Gladiátorům (2010) (S01E02)

„A man must accept his fate. Or be destroyed by it.“ Až v tejto epizóde, popri rozohriatí páru otrokmi, som spoznal Xenu. Síce si nepamätám jej sexuálnu charizmu zo spomínaného seriálu, Lucy Lawless sa tu ale ukazuje ako ohnivá dračica. Spartacus predvádza gurážne odmietanie tréningu, do ktorého ho núti Batiatov tréner, černoch Doctore, tiež výborne hraný charizmatickým hercom. Spartacus očakávane prehráva na tréningu proti dlho cvičenému Crixovi. Počas toho znejú bubny a skoro metal. Počas nasledujúcej tréningovej rutiny súbojov a silového tréningu znie iný žáner, akoby modernizovaný, rýchly chorál. Spartacus stretáva medzi nováčikmi dobre staveného Varra, ktorý je priateľský a povzbudzujúci voči ostatným zelenáčom, ktorých on odsudzuje k smrti. Zoznamujeme sa aj s na jednu nohu chromým Ashurom, ktorý stávkuje na gladiátorov a snaží sa vykŕmiť Spartaca, aby vyniesol peniaze. Jeho úhlavný nepriateľ Glaber ho príde psychicky vytrestať. Po ďalšom Spartacovom výbuchu sa o neho začne zaujímať Batiatus, ktorý ho nechce potrestať.  Druhá epizóda bola viac príbehová ako prvá, aj keď spomaľovačky a nedostatok normálneho prostredia mi stále kazili dojem. Epizóda končí výborne, súbojom Crixa a Spartaka, ktorý je séce vyhraný nečestne, ale stále poteší. Vývoj postáv nastal a Spartakus a prispôsobil okolnostiam. Jazykové okienko: ianista. ()

Legendy (2010) (S01E03)

„Capua!“ Doctore ponižuje Spartaca vlastným močom. Crixus si chce začať s otrokyňou, tá ho zatiaľ ale nechápe a bojí sa porušenia pravidiel. Zachová sa ale ako romantik. Sexuálne si ho ale ide dopriať Lucretia. Glaberova žena zasa nedokáže utajiť svoje chúťky. Máme tu 3 krátke a tak nedokonalé flashbacky, lebo Spartacus nepozná históriu arény. Svojim konaním zaručí, že Crixus dostane v zápase práve jeho a on nebude musieť bojovať s Varrom. Zápas je výborný a veľmi nevyrovnaný. V závere sa je ale divák dojatý lekciou pokory a súcitu. Po ňom tu máme epilóg, vyrovnanie sa trénera a žiaka s výsledkom zápasu. Jazykové okienko: thraex, murmillo. ()

Tajemství jámy (2010) (S01E04)

Spartacus ide za trest za zlý výkon do jamy, čiže na zápasy, kde platí len to, že sa vracia vždy len jeden živý a používa sa arzenál zbraní, ktoré v aréne nie – napr. boxer, boxer s ostňami a podobne, ale aj normálne zbrane a všetky tieto zbrane sa náhodne losujú účastníkmi. Epizóda ponúkne krásny, verný vzťah Lucrecie a Batiata (až na jej neveru, ktorú mu ona tají), Spartakove krvavé halucinácie, samozrejme, krvavé boje na malom priestore v jame v podzemí a zaujímavý dej, kedy Spartakus ponúkne svoju smrť v jame Batiatovi v rámci vysokej stávky, ktorú ale nemôže dodržať, keďže Batiata samotného ohrozia na živote. Opäť kvalitná epizóda, ktorej do plného počtu chýbal ešte viac premyslený dej a menej spomaľovačiek. ()

Stínohra (2010) (S01E05)

„Capua! Shall we begin?!“ Batiatus si zisťuje meno vraha a má tu niekoľko agresívnych scén, ktoré ho robia drsnejším. Spartakus a Crixus sú vybraní na súboj proti neporaziteľnému obrovi Theoklovi. Crixus nemá erekciu deň pred najväčším zápasom svojho života a Lucrecia tak nemôže počať dieťa. Spolupracovať so Spartakom mu nevonia až do chvíle, kým sú v aréne a uvedomí si podobnosť s ním – aj on by za istú ženu položil život. Záverečný súboj je tak famózny, že sa jeho obsah aj epilóg oplatí prehrať viackrát. Natočené par excellence, so silami na pokraji zúfalstva, čo sa hlavných hrdinov týka. Jazykové okienko: trying times. ()

Křehké vztahy (2010) (S01E06)

„Now you are free.“ Spartacove predstavy sú smiešne, spomalené a príliš dlhé, ako predstavy niekoho, čo príliš nerozmýšľa racionálne, čo by pri jeho seriálovom vykreslení sedelo, no ak to má pozerať divák, ktorý zvažuje viac faktorov, ako on, sú predstavy veľmi dlhé a smiešne. Využíva popularitu, pozýva syna magistráta na hodinu boja a plánuje pre útek pripraviť príhodnú príležitosť po párty, ktorú sám platí. S ohňom sa ale zahráva až príliš, liekmi uspáva aj toho najzaritejšieho odporcu alkoholu. Batiatus zatiaľ odhaľuje Barcovu zradu cez jeho dlžníka a máme tu tak aj krvavé scény. Záver ponúka extra smutnú scénu, nad ktorou sa zastaví aj Lukrecia. Mozog za ňou ju ale presne takú chcel. ()

Sláva a zoufalství (2010) (S01E07)

Úvodný flashback nie je len erotický, ale aj poslednými slovami príhodne emocionálny. Spartakus si nesie na ich poslednú cestu na rukách, nikto sa nehýbe, len vypočítaný Ashur chrúme orechy. Pomrkávanie na diváka je v seriáli ozaj výborné. Doctore prezrádza Spartacovi, že sa dovtípil o jeho zrade, ale z úcty ku skoleniu mocného súpera to nechá zatiaľ tak. Pátra ale, čo sa skutočne stalo s Barcom. Spartacus stratí trpezlivosť s Gnaeom za to, čo sa stalo Pietrosovi (hneď dvakrát Chekhov’s gun v jednej epizóde), Batiatus stráca trpezlivosť s ním, no uzavrú dohodu hneď po Crixovej reči o cti a bratstve. Opäť veľa výborných scén, v ktorých sa stráca tá, ako sa Varro dostal späť na šikmú plochu. Záverečný súboj jedného proti šiestim je okrem akcie zaujímavý aj pre hrdinu samotného, kedy spirituálne objavuje samého seba a čiastočne aj svoje poslanie. ()

Znamení bratrství (2010) (S01E08)

Batiatus robí nevyhnutný obchod na radu intrigujúceho Ashura, Glaberova žena zasa radikálny krok na nápravu mužovej cti. Spartacus je tu väčšinu času Batiatov a Doctoreho produkt, no jeho rebélia neustupuje, ani rady ohľadom sa správania sa ku nováčikom či navádzanie Varra na správnu cestu. Crixus si hľadá cestu späť, no formu nájde až v závere. Príbehovo veľmi dobré, no chýbala tomu aréna. ()

Děvka (2010) (S01E09)

Crixus začína trénovať a Doctore ho povzbudzuje ku znovuzískaniu bývalého titulu. Ashur kvôli urazenej cti zachraňuje Solonia. Spartacus si musí plniť povinnosti aj mimo arény a získava tak spojenkyňu. Sex je natočený veľmi dobre a prekvapenie a „nehoda“ po ňom tiež. Lucrecia predsa len získala tuhší vzťah. Vrcholné scény sú v závere, ale opäť mi chýbala poriadna bitka. ()

Obřad dospělosti (2010) (S01E10)

Na začiatku aréna, Spartacus a Varro spojení reťazou. Akčné scény sú zaujímavé, ale Theokoles to nie je.Všetci sa pripravujú na oslavu prechodu magistrátovho syna v muža, ktorý sa ide odohrať v Batiatovom dome. Batiatus dúfa v politický úrad. Lucretia pripaví Ilythiu, tá zvedie mladého panica a vytvorí intrigu, ktorá dokáže Spartaca psychicky položiť. Hrdinovia v závere to ale znášajú čestne, hlavne ten obetavejší. Psychicky náročnejší záver. ()

Staré rány (2010) (S01E11)

Batiatus sa odhodá ku radikálnemu kroku, ktorý ale hodlá využiť na svoje ambície. Jeho plán je masterpiece a až tesne pred jeho záverečným aktom je jasné, ako je vlastne myslený. Magistrát prekvapuje svojou prefíkanosťou a gurážnosťou. Crixus sa vracia do formy v zápase proti Periclovi, ktorý je akčnou pastvou pre oči a je tak možno druhý, tretí najlepší zápas doposiaľ. Spartacus sa zloží kvôli hnisaniu svojej rany od Varra. Jeho sen nie je taký zamotaný a zábavný, aké vývali v The Sopranos, ale na jeho konci je jasné, čo spraví ďalej a vďaka náhode aj má tú možnosť. V závere tak máme gurážny a zároveň veľmi ľstivý epilóg. ()

Prozření (2010) (S01E12)

„What is this shit?“ „A memento of your battle with Theokoles.“ Ashur provokuje hlineným obrazom Crixa a je to veru na zasmiatie. Spartacus oslobodzuje Solonia z utrpenia a ten sa teší a príjma to, pretože má od svojho vraha sľúbené, že jeho najväčší nepriateľ bude skoro nasledovať. Spartacus to povie aj Mire, no tá nesúhlasí. Ashur je povýšený bývať vo ville a vypýta si Naeviu ako svoju otrokyňu, s čím síce Lucretia nesúhlasí, no podvoľuje sa Batiatovmu rozhodnutiu. Kochanie sa Spartakovým telom pri strihanej scéne jeho vstávanie z vody je trochu gýčové a aj spomalené, ale dá sa rýchlo odpustiť vďaka akcii a v konečnom dôsledku vlastne zapadne. Spartacus má ďalšie predstavy o Sure, ktoré síce pristanú jeho postave, no ich neustále opakovanie už trochu vadí. Glaber sa snaží vyprovokovať Spartaka, no ten okrem porážky všetkých jeho mužov prejavuje len poslušnosť. Zato Crixus sa nechá vyprovokovať Ashurom a verejne mu rozbije nos, čo nenechá na seba dlho čakať reakciu Lukrecie voči Naevii, kde jej otrokyňa konečne hrdo vyjaví pravdu. Germánsky bojovník dvíha svoju guráž a hnev pri pohľade na nerovný boj Spartaca či bičovanie Crixa. Batiatus otvorí Glaberovi oči ohľadom jeho ženy a získa tak protekciu. Doctore sa od Naevie dozvedá viac, ako by sa patrilo vedieť a v epilógu germánski bratia majú jasné, čo spravia v blízkej budúcnosti. Uskutočnia Spartacov plán. ()

Zabte je všechny (2010) (S01E13)

Spoilery. Posledná epizóda je tiež jedným z vrcholov série, určite uzavretím určitej kapitoly v živote gladiátorov, aby sa im otvorila tá ďalšia. Flashbacky veľmi nezavadzajú a budujú napätie. Spartacus očakávane presviedča Crixa, ale až vtedy, keď má na mále. Každý z nich sa pomstí na tom svojom z panského páru. Aurelia nájde vraha svojho muža. Doctore sa nechá v priebehu boja presvedčiť, no nechá sa aj prekabátiť prešibaným Ashurom. Súboj Spartaca a Crixa je výborný, v závere odkazujúci na ich súboj s Theoklom, rovnako krvavé kúpele prinesú svoje ovocie. Záver bol veľmi uspokojujúci, s povzbudzujúcou rečou Spartaka. ()

Pomsta (2012) (S02)

Zamrzí smrť Andyho Whitfielda, ktorý nemá adekvátnu náhradu v ďalších sériach v roli Spartaca. Nový herec ponúka ale črty, ktorého by možno predošlý herec nezahral tak dobre, a to spoločný záujem, morálku pre všetkých, vojenskú stratégiu a spravodlivosť. Mal som si na neho problém zvyknúť a aj keď mi to nepríde lepší herec a lepší Spartacus, verím v to, že tieto črty vie zahrať lepšie a byť tak lepšie stvárneným symbolom. Andy Whitfield mal totižto príliš rebelskú tvár. Spomienky na Naeviu sú nešťastne spoilernuté recastom, takže vieme, že ju nájdu. Glaber intriguje výborne a dokáže Spartakove akcie využívať vo svoj prospech. Jeho súperom sa stávajú Seppius a Varinius, bohužiaľ nedostatočne využití. Zmŕtvychvstanie Lucrecie ale trochu zaváňa scenáristickým prešľapom. Ashur získava dobré postavanie, Oenomaus dobrovoľne bojuje v pit. Oslobodzuje sa loď plná germánskych otrokov, čo sa nepáči Crixovi, ale Agronova loajalita Spartacovi prekonáva všetky ťažkosti. Séria sa držala v podobnej kvalite ako predošlá, ubudlo intríg, pribudlo vojenskej stratégie. ()

Uprchlík (2012) (S02E01)

V prológu máme akčnú scénu Seppiových mužov a tých Spartakových za smutnej zmeny Andyho Whitfielda za horšieho herca, ktorý mi do úlohy Spartaka vôbec nepasuje. Aréna ponúka nie veľmi zručný súboj dvoch neznámych gladiátorov, ktorí ani nedajú dole prilby. Doctore Oenomaus ponúka krvavú scénu. Dvaja Galovia, ktorí sa spomínajú v úteku so Spartakom, však nedostali žiaden priestor v prvej sérii. Spartacus a Crixus sa rešpektujú, ale Crixovi muži na čele s Rhaskom majú problém rešpektovať Spartaca. Konflikty sú drobné. Glaber je vyslaný do Capuy potlačiť povstanie a gladiátori a otroci sa rozhodnú nakoniec ujsť, aby zvýšili svoje počty. Chýbalo mi viac hereckej charizmy a lepšia zápletka. Nátlak ujsť a zabiť svojich pánov už pominul a vystriedal ho jemnejší nátlak prežiť. ()

Místo na tomto světě (2012) (S02E02)

Flashback nás vracia do jamy, kde mladý, divoký Oenomaus bojuje v nerovnom boji o svoj život a všimne si ho Batiatiov otec, ktorý ho kúpi za zjednanú cenu. V súčasnosti si vybral tento boj tiež, lebo nie je na seba hrdý. Jeho súboje sú výborné, rovnako aj záverečný stret Spartakovej družiny s vojakmi z Capuy. Nový hrdina Nasir/Tiberius sa takisto osvedčil. Legenda o slávnom návrate zasa favorizuje Ashura vytvárajúceho legendu bohmi vyvolenej Lucrecie. Súboje a exploitation klasicky držia epizódu hore, Mirine neustále váhanie a otázka vzťahu so Spartakom nemá veľmi v akčných časoch miesto. ()

Pro dobro všech (2012) (S02E03)

Kvalitná akcia na začiatku trvá krátko a ponúkne sprisahanie a o informáciách o Naevii. Agron a nový zamlčia pravdu Crixovi, a klamú mu, že zomrela, čo neseie najprv ťažko, no potom súhlasí s presunom na Vezuv. Keďže ale Crixus v spomienkach vidí inú herečku v úlohe Naevie, vieme, že lož bude mať krátke nohy a tak sa aj stane. Sparatacus tak opäť hlása o ľudskosti. Ashur vstal z mŕtvych, odkrýva celú pravdu a Lucretia vymyslí plán, ako dostať z Oenomausa pravdu. A z nebezpečnej kombinácie čestného a hrdého človeka sa to darí. Bane sú špinavým miestom a plán je veľmi riskantný, na čo doplatí tiež čestný a obetavý Crixus. Ostáva sa už len kochať pohľadom Glabera bažiacim po moci a úspechu pri sledovaní neznámych gladiátorov v aréne. Nakoniec to vyšlo na celkom napínavú, aj keď morálne presladenú epizódu. ()

Prázdné ruce (2012) (S02E04)

Ilythia intriguje, Lucretia proti nej a skrátka ostáva aj samotný Glaber. Ilythia je uspokojovaná rukou a dokáže pritom vyjadriť všetky svoje plány do budúcnosti. Možno ide o najlepší príklad podobnej scény. Spartacovi a skupine sa darí unikať, aj keď za cenu ďalších životov. Napínavé prenasledovanie stále ponúka otázku, či tá záchrana za to stála. Po akčnej stránke áno. Akcia je uspokojivá. Tmavý, hmlistý les a odseknutá ruka robia svoje. Crixus a jeho verní Galovia stále veria v opodstatnenosť svojich činov, aj keď zatrpknutý Oenomaus sa ho snaží presvedčiť o opaku. Orgie v Batiatovom dome budia výborný vizuálny dojem. Dostanene v ňom však aj krv. Odrezávanie častí tela úbohého Gala dokáže budiť patričný odpor. Scenáristicky kvalitné, epizóde chýba už len kvalitná vrcholná scéna. ()

Spartakus se vrací na obrazovky

Spartakus se vrací na obrazovky

10.02.2023

Pacific Rim 2 potvrzen

Pacific Rim 2 potvrzen

25.02.2016

Po třech letech máme konečně jasno v tom, jestli bude Pacific Rim 2. Guillermo del Toro ho původně chystal na léto 2017, nakonec to ale neklaplo a film zmizel z kalendáře premiér. Del Toro i přesto… (více)

David Slade se ujal piráta Malkoviche

David Slade se ujal piráta Malkoviche

14.08.2013

Spartaka nahradí Julius César

Spartaka nahradí Julius César

02.12.2012

Kabelovka Starz do nás v lednu (konkrétně 25. 1. 2013) začne ládovat třetí regulérní sezónu (nepočítáme v to prequelovou řadu Bohové arény) seriálu Spartakus. Ví se, že War of the Damned příběh… (více)