47 metrů

• Velká Británie 47 Meters Down (více)

Dovolená je prý ideální čas k tomu, aby člověk vyzkoušel nové věci – zážitky na hony vzdálené těm, které zná z každodenního života. Takhle aspoň Kate (Claire Holt) přesvědčila svou sestru Lisu (Mandy Moore), aby se v chatrné kovové kleci ponořily pod hladinu oceánu a ocitly se tváří v tvář velkému bílému žralokovi. Na dovolenou v Mexiku se dvojice vydává jen chvíli poté, co si Lisa prošla bouřlivým rozchodem. Jedním z důvodů, proč ji bývalý partner opustil, byla i údajná Lisina nudná povaha, proto jí přijde celkem vhod, když se v baru seznámí s Benjaminem (Santiago Segura)‚ a Louisem (Yani Gellman), kteří obě dívky přemluví, aby se společně vydaly za životním zážitkem na moři. Když se ale jejich klec odtrhne od lodi a prudce míří ke dnu, sestry se ocitají v pasti obklopené zuřivými žraloky. A kyslík zatím rychle ubývá… (Bontonfilm)

Necrotongue

Co si budeme povídat, o kvalitě snímku rozhodla hned první scéna, ve které se mrštná blondýna mocnými tempy blíží k hladině, aby se vzápětí ukázalo, že jde o bazén, v němž jí voda sahá po kyčle. Jaká skvělá práce s perspektivou! Následný děj byl dost předvídatelný, pokud se dvě Američanky nechají spustit ve zrezivělé kleci mezi dravé paryby, automaticky předpokládám, že jedna už rodnou hroudu nespatří. Obě mi navíc byly tak velmi sympatické, že mě jejich pobyt mezi mřížemi nechával naprosto chladným, ale ty neustálé výkřiky mi kazily podřimování. Závěr přece jen trochu rozčeřil hladinu, ale horor jsem v tomto snímku opravdu nenašel. ()

luka4615

O dvě třídy lépe vystavěné než The Shallows. In the Deep má oproti filmu s Blake Lively lépe vystavěný scénář, atmosféru a fakt, že žralok je zde jenom jakousi přidanou hodnotou, jelikož hlavními "predátory" jsou zde paranoia, strach a fakt, že Vám každou sekundou může dojít kyslík. In the Deep je velmi povedenou atmosférickou thrillerovou jednohubkou, která ještě více posiluje v "infarktové" finálové části. Nebýt rozvláčného začátku, neváhám snímku dát plný počet. Tohle je totiž v rámci survival žánru velmi povedený kousek. ()

JASON_X

No páni, film za pár babek, natočený v nějakém zaflusaném bazénu, a jaké je to sugestivní, klaustrofobické a hustoatmosférické drámko. Možná, že při jeho sledování budete chvílemi podvědomě zadržovat dech, abyste šetřili vzduchem a nezačali se topit. A další plus - v tomhle případě se fakt nemusíte obávat, že byste si k hrdinkám vytvořili nějaký vztah a trpěli soucitem s nimi, nebo tak podobně. Obě dvě ségry jsou totiž vymaštěné slepice, hlavně starší Lisa. Ale to by vám na druhou stranu nemělo zabránit v tom, abyste se trochu zamysleli nad podstatou života vezdejšího, a začali si vážit tak všední a samozřejmé činnosti, jakou je obyčejné lidské dýchání. Aspoň já jsem na tohle téma srovnatelně intenzivně uvažoval naposledy někdy ve dvanácti, při četbě Verneova 20 000 mil pod mořem. ()

Morholt

To by mě nenapadlo, že se dá v žraločím thrilleru/horroru přijít s něčím neotřelým. A přitom jen stačí něco tak triviálního, jako se vykašlat na všechny ty chytré, modifikované či prehistorické žraloky, ale použít ty úplně normální, kteří v kombinaci s dvojicí holek uvězněných v potápěčské kleci nenechají člověka vydechnout. Aby toho nebylo málo, tak přišel samotný závěr, který mi sice nevyrazil dech, ale rozhodně dokázal hodně překvapit. A tak jediné, co bych filmu vyčetl, je jen ta úvodní seznamovací půlhodinka, která je u podobných filmů takřka povinným zlem. 80% ()

Lucasion

Máme tu léto a kromě akčních popcornovek je potřeba i nějaké té hororové atmosféry. Nejlépe s troškou krve v moři. 47 meters Down mě zaujal trošku zajímavým nápadem a to poslat dvě hezké holčiny v kleci vstříc osudu do hlubiny. Kolem krouží žraloci a ukazatel vzduchu klesá. Co teď? Snahu o dobře natočený horor tvůrcům upřít nelze. Atmosféra pod hladinou je totiž opravdu dobrá. Navíc žraloci nejsou gumový a ani značně CGI. Film se ovšem nevyhne jistým klišé a to, že jakmile se po dvaceti minutách ocitají dvě krásky ve vlhkém hrobu desítky metrů pod hladinou, tak jedna je velká hrdinka a druhá velká panikářka. Občas mi lezla až na nervy. Krom neúměrného mizení baru vzduchu je i poslední půl hodina až velmi průhledná. Plus má film za kameru, efekty, hezké herečky a napětí. Já si zas pro změnu uvědomil, co mě skutečně děsí. PS: Odpustím i tu nepravděpodobnost s okem. (69 %) ()

oLí

Docela klobouček - protože tenhle víceméně subžánr horror-thriller se žraloky není zrovna vrcholem umění filmového pásu, ale jistý talent určitě potřebuje a nevím, jak tomu bylo do Čelistí, od té doby je laťka celkem vysoko a toto je jeden z mála případů, který se jí celkem zdatně přibližuje. Temné mořské hlubiny, několik metrů dlouhý tvor s obrovskou tlamou plnou zůbů a ve vodách velmi zranitelný člověk, to je kombinace pro horror jak víno a tento snímek se může rozhodně řadit k těm povedeným, které z podobné představy a strachu kdy těžily. Scéna se stoupáním a zapálením světlice s tlamama okolo a doprovodnou hudbou vyloženě super. 6/10 ()

mm13

Všetko, čo investovali do tohto filmu, bol nápad: "spustíme dve turistky v klietke medzi žralokov a tá sa odtrhne a klesne na dno". Ďalej sa tým nezapodievali a tak to aj vyzerá. ()

ScarPoul

Ja mám žraločiny rád. Holtku milujem od doby kedy bola morskou pannou a Moore bola pre mňa tá nice face, ktorú som ale moc nezaregistroval. The Shallows boli pre mňa skôr rutinnou hoci profi zvládnutou. Tu cítiť slabý rozpočet, ale tvorcovia umne kašlú na nedostatky a idú cestou svojich silných stránok. Tma, nedostatok kyslíka, furt sa niečo poreže alebo dokurví a najlepšie na tom je že každá z tých vecí je zmotivovaná a logická. Panika a neskúsenosť robí svoje. Nejedná sa teda o žiadne čo všetko sa ti môže pod vodou stať v štýle Gravitácie, kde to bolo: čo všetko sa ti môže stať vo vesmíre. NIekoľko krát som sa zľakol čo sa mi nestáva a od pádu klietky som mal nervy na dranc. Naozaj výborné. A v rámci žánru myslím na veľmi vysokých priečkach. ()

Mordenroth

Už úvodné titulky boli predzvesťou toho, že tentokrát to bude nadpriemerný film so žralokmi (Executive Producer: Alexandre AJA). Nudné intro chvalabohu ubehne pomerne rýchlo (max. 15 minút), čo vzhľadom na metráž nie je až také prekvapivé a hrdzavá klietka sa už pomaly spúšťa pod hladinu aj s dvoma sympatickými slečnami. V tej chvíli ma film pripútal ku kreslu a nepustil až do úplného konca. Veľmi sa mi páčilo, že od samotného ponorenia zostávame s hlavnými hrdinkami celú dobu pod hladinou, prakticky až do finále (pri ktorom si poniektorí možno spomenú na geniálny The Descent od Neila Marshalla..). Nespoľahlivá vysielačka predstavuje jediné spojenie medzi svetom ľudským a tým žraločím. Okrem toho, k všeobecnej nervozite ešte prispieva aj to, že dievčatám dochádza pomerne rýchlo kyslík. Žraloky sú tu zobrazené ako prirodzene desivé a nevyspytateľné tvory, scény keď sestry opúšťajú priestor klietky sú fakt veľmi napínavé. Po dlhej dobe konečne dobrý film s týmito mojimi obľúbenými morskými predátormi. Drobné chybičky krásy by sa určite našli, ale v tomto prípade sú ľahko odpustiteľné. ()

malylada

Sharks horor o dvou dívkách, které si zpestří dovolenou výletem na žraloky. Zážitek se promění v hrůzu poté, co se utrhne naviják s klecí a obě se zřítí s minimem kyslíku do 47 metrové hloubky, kde začíná boj o přežití. Z počátku klasická seznamovačka s hrdinkami, které si získají sympatie, díky uvěřitelnému hraní a člověk jim musí fandit. Ve filmu se parádně pracuje nejen s hrozbou žraloků, ale i psychologií obou postav, kdy řeší nedostatek kyslíku, hloubkou a jinými překážkami. Napětí je ve filmu po celou dobu, člověk netuší, co se hrdinkám vysere, kdy se žralok vynoří ze tmy. Po technické stránce jsou žraloci skvěle udělaní a není to příšerný digitál, jako například v Mělčinách. Vše působí realisticky a naposledy jsem si odnášel podobný zážitek z The Reef. Alternativní dvojí závěr jsem nečekal, rozhodně zajímavá záležitost, byť možná trošku zbytečná. Rozhodně mezi horory se žralokem bych tento film zařadil do TOP 3......8/10 ()

BoPo

Určite tam bolo veľa vecí mimo reálne fyzikálne zákony, ale ako divákovi mi žiadny rušivý logický alarm nezačal zbesilo blikať. Napätie tam je slušné, ale nie je bohužiaľ udržané po celú minutáž. Respektíve nemá nejaké vzrušujúce gradovanie. V rámci svojho žánru - podvodný realistický súboj o život - si vlastne nie je moc na čo sťažovať. Námet má svoje limity a v rámci nich to dokázal režisér, spolu s dvomi herečkami, ukočírovať v neblbej hladine. ()

Seabeast

Objektivně zhruba na tři kvůli těm lehce "prdelním" dialogům a dvěma přitroublým nanykám. Jenže! Světe div se, ale musím uznat, že 47 metrů byla opravdu silná klaustrofobická jízda. Po nutném prdelně-přitloublém intru, kdy se seznámíte se sestrama a jejich ulovenýma letníma samečkama, následuje brutální pád na dno nespoutaného oceánu. A už se zkrátka nejde od sledování odtrhnout. Husto atmosférická jízda, která si vystačí s minimem prvků, vás dokonale vtáhne do centra dění a strachu o hrdinky se nelze vyhnout. Do posední chvíle vlastně není jisté, jak to celé dopadne a nedokázal jsem ani žblebnout. I když se notně alkoholem podpořené kino na festivalu KVIFF v rámci půlroční projekce sem tam uchichtávalo, tak nemám proti napětí nic moc, co vytknout. Nicméně v úvodní scéně, kdy jedna z hrdinek při drbání se sestrou o svém nepovedeném vztahu došlo na vícehlasé zklamané kinové "Oooooooooo" musím říct, že jsem se bujarému smíchu neudržel - stejně jako celý kinosál. Každopádně 47 metrů mě mile překvapilo! ()

JohnCZ

Parádní podvodní thriller se vcelku sympatickou hlavní dvojicí a skvělou kamerou a vizuálem, který televizní 16:9 poměr stran využívá jen ku prospěchu věci. Je to dynamické, napínavé, vzhledem ke krátké stopáži bez výrazného natahování. Ke konci tomu sice trochu dochází dech, ale finále to zase nakopne. Škoda jen, že tvůrci neměli cojones a neudělali ho zlomyslnější. ()

corpsy

Je to snímok, pri ktorom bude intelektuálov bolieť hlava viac, ako pri dekompresii. Ono šprtať sa v nelogičnosti tohto filmu, bude určite jednou zo zábavok popri jeho sledovaní. Pôvodne sa mal objaviť len ako direct-to-DVD kúsok, jeho ,,kvality,, však zrejme podnietili nového distribútora uviesť snímok do kín. S finančného hľadiska dobrá voľba, s pohľadu diváckeho veľmi nie. Spomínanou formou ( direct-to-DVD ) film trpí veľmi, jeho krátka minutáž však zachraňuje tento problém dokonale a tak aspoň spĺňa kritéria únosného filmu na jeden kuk. ()

PauloZ

Takový pocit úzkosti a bezradnosti jsem u filmu necítil už dlouho. Pod vodou toho prostě fakt moc nevymslíme :-/. Nezapírám několik failíčků a naprosto prvoplánovou zbytečnost utržení druhého lana, ale v rámci žánru byla odvedena poctivá práce. Je to o fous lepší a vlezlejší než "The Shallows" . ()

Astaroth12

Tento film patrí k mojim najobľúbenejším, čo sa týka žraločích hororov. Len dvom som dal 5* a to čeľustiam a tomuto filmu. Už som ho videl veľakrát, ale až teraz naň píšem i komentár. Je to vynikajúca, temna záležitosť. I keď sa to odohráva v temných vodách, je tu skoro všetko vidieť a čo nevidieť, to ma trápiť nemusí. Lebo nie všetko je tu tak, ako sa javí.A tak pristupuje i kamera. Lenže keď už ho pozerám minimálne piatykrát, tak si všímam i detaily. Takže je tu veľa blbých náhod, len kvôli dramatickej stránke a to troska zamrzí. Ale inač filmu nemôžem uprieť nič ostatne. Je i tak u mna vždy druhov voľbou, keď si chcem pozrieť kvalitný film o žralokoch. ()

ledzepfan

Automaticky se nabízí srovnání s filmem The Shalows který spatřil oko diváka víceméně ve stejný moment a dochází tak k přímému konkurenčnímu boji o nervy diváka a ambicióně i o přední příčky žraločích nerváků... Tam kde má Shallows sympatickou hrdinku a background v podobě dechberoucí pláže, tam má 47meters jen dvě pipky, které k srdci nepřirostou a sterilní dno oceánu které připomíná spíše dno bazénu s navezeným kamením. Na druhou (tu důležitější) stranu, akce 47metrů není vyháněná do nesmyslných absurdit, žraloci se nechovají jako inteligentní superpadouši, ale více jako dravá zvířata, tam kde pro blbost Shallows není omluvy, tam 47metrů dokáže šalamounsky vytvářet oslí můstky aby se akcelačný divák nažral, ale zdánlivá realističnost zůstala celá. Hnusně CGI žraloky mají sice oba filmy, ale ve tmě 47metrů se ta umělost více schová.. Z tohodle srovnání mi sice 47metrů vychází jasně jako vítěz žraločího duelu letošního léta, ale jak je to s tím filmovožraločím prvenstvím? Dialogy šustí papírem (holky 47metrů pod hladinou mluví jako týpek za psacím stolem co v teple domova vymýšlí jaké to tam dole asi je). Nikdo nenadává (já teda aspoň nezaznamenal jediné sprosté slovo a to mi věřte, že takhle hluboko s takovou mrchou za prdelí bych kurvoval jako dlaždič :) ). Žraloci jsou asi trošku postižení, protože mají neuvěřitelně špatnou mušku. Že skoro 50m pod hladinou musí být teplota vody slabých 5°C to nikdo neřeší stejně jako extrémě náhlou změnu tlaku. Takových drobností je film plný a přes veškerou snahu mhouřit nad tím oči mi to prostě ten výsledný dojem dost narušilo... Z mého úhlu pohledu musím teda říct, že v tom mini-sub-subžánru žraločích survivalů prvenství stále s přehledem drží The Reef (2010) ()

hous.enka

Baví mě tyhle horory o lidech, kteří na moři zažijou nějakou nepříjemnost, ze které se musí sami dostat. No moc mě ale nebavila postava Mandy Moore, která to má v životě tááák složitý a rozhodne se odjet do Mexika se svojí ségrou. Prej aby si tam vyléčila svůj žal, pfff. Jakmile jsou holky pod vodou, je to celé mnohem lepší. Kyslík ubývá, okolnosti proti výnoru přibývají. 47 meters he fajn film o žralocích. Jediný jeho problém je, že holkám nedržíte palce a jen doufáte, že obě už brzy zmlknou. Což je ve filmu, kdy lidi bojujou o přežití, trochu blbý no. ()

Krt.Ek

V něčem se "47 metrů" blíží Cuarónově "Gravitaci". Na jedné straně máme bezmeznost a nehostinnost vesmíru, na straně druhé bezmeznost a nehostinnost podmořské hlubiny. Podnět k zamyšlení: kdybyste si mohli zvolit, kde byste chtěli uvíznout (pakliže byste museli někde uvíznout)? Já osobně ve vesmíru... ten aspoň není mokrý (není, ne?), tedy se člověk, když už nic jiného, stále ještě může utěšovat, že si nenadělal do kalhot (rozpozná onu hranici)... zároveň nepředpokládám, že by mě v něm pokousal žralok či jiná potvora v moři zatažená. ___ Znám se, a tak vím, že uvíznu-li někde, tak jedině před televizní obrazovkou. A stejně tak jako bych chtěl (ve skutečnosti nechtěl, jen jsem se o tomto donutil přemýšlet) uvíznout ve vesmíru, u obrazovky bych chtěl uvíznout s "Gravitací". ___ Dost však řeči o "Gravitaci", pár slov k "47 metrům", které nejsou zas tak špatným filmem, jak by mohlo napovídat mé hodnocení, avšak (SPOILER ALERT!) navztekal mě závěr, usínal jsem s pocitem hořkostí. Proč? Z dvojího důvodu. Předně, oblíbil jsem si obě ze sester (navzdory nijakému psychologickému prokreslení; "47 metrů" je holt žánrový film, kde jsou postavy dosti (stereo)typizované, tedy "neživotné"). Přál jsem si, aby z oné šlamastyky, jež je potkala, vyšly se zdravou kůží. Vnitřně jsem se zaradoval, že se zadařilo (že jeden z útoků žraloků nebyl smrtelný), abych se následně dozvěděl... že tomu je přesně naopak, že to pouze jedna ze sester halucinuje. Já mám ve filmech překvapení moc rád, ale tohle jsem bral jako zradu. Připomnělo mě to onu proslulou anekdotu, ve které chlapec vzbudí matky slovy "Mami, mami, tatínek spáchal sebevraždu, visí ve sklepě", matka se strašně vyleká, synova zpráva ji naprosto konsternuje, má na krajíčku, načež se chlapec rozesměje a vykřikne "Apríl, visí na půdě!". Pokud smím prosit, takové fígle na mě už nezkoušejte. Mé za druhé, a to mě bezprostředně zasáhlo ještě víc, je, že se ženský heroismus (a poslední dvacetiminutovka ze strany jedné z postav byla obdivuhodná) proměnil v blud, fantazírováni. Ano, postavy tohohle filmu jsou skutečně akční, nemůžu tvůrce tohoto bijáku podezřívat z toho, že by si mysleli, že každá žena se v podobné situaci roztřese, že znehybní a bude muset čekat, dokud ji nějaký muž nezachrání, ten závěr předešlé dění však strašně komplikuje. Vyznívá jako by si to někdo myslel. Vrací nás někde k dívkám zavřeným ve věžích, které čekají na příjezd prince, i když by si možná mohly svépomoci a následně se na svém štěstí mnohem aktivněji podílet. 65% ()

Paxxx.cz

Docela fajn jednohubka, která převyšuje podobný film Shallows především "normálním" a navíc dle mě překvapivým závěrem. Jasně místy je to klišoidní, ale po filmové stránce spokojenost a místy mě i zamrazilo, mírné překvapení a 7/10. ()