Reklama

Reklama

Malý pitaval z velkého města

(seriál)
  • angličtina Minor Tales of Crime from a Major City
TV spot 13
Československo, (1982–1986), 14 h 8 min (Minutáž: 49–63 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Hrají:

Jiří Krampol, Ladislav Frej st., Michal Pešek, Pavel Zedníček, Josef Abrhám, Svatopluk Skopal, Jan Faltýnek, Vlastimil Hašek, Vlastimil Zavřel (více)
(další profese)

Epizody(15)

Na televizní obrazovku se vrací detektivní seriál Malý pitaval z velkého města podle scénáře Jaroslava Dietla v režii Jaroslava Dudka se známými a populárními herci. Opět se budete moci setkávat s partou pražských kriminalistů, kteří pátrají po pachatelích drobných i těch nejzávažnějších zločinů. U některých případů jim jde vše s úsměvem, u jiných do smíchu není nikomu, ani těm nejotrlejším. Skvělé herecké obsazení zajistí příjemnou zábavu i po letech. Vedoucím kriminalistického týmu je náčelník Břetislav Kubát (Ladislav Frej) a jeho podřízenými Rudolf Pekař (Vlastimil Hašek), Libor Krejcárek (Jiří Krampol), Kamil Hamřík (Pavel Zedníček) a nejmladší vyšetřovatel Jiří Otradovec (Michal Pešek). (Česká televize)

(více)

Videa (13)

TV spot 13

Recenze (301)

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Velká nostalgie doby, kterou jsem naštěstí prospal v různých formách a vůbec toho nelituji. Na druhou stranu to není zas taková tragédie, ale zpětně působí dnes tento krimi seriál spíše jako komedie nebo parodie na skutečnost. Možná tak pro rodiče nebo naše babičky tohle mohla bejt obdoba dnešní kriminálky Las Vegas / Miami apod.., ale to už bylo opravdu hodně dávno a určitě to i oni ve své době brali s úsměvem. ()

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Svodka událostí o zjištěných případech za dobu od nula nula do dvaceti čtyř hodin na území obvodní správy SNB Praha. Vyhlašuji pátrání po... Pitavalu se lze smát a často je (obchodování s valutami = zlo, morfinisté) jediná adekvátní reakce. Na druhou stranu zaráží, že herecká a scenáristická špička bohorovné současnosti nedokáže v mnoha případech přepsat/přehrát ani takového šaška, jako je žižkovský Belmondo Jiří Krampol. Aniž bych si chtěl kálet do úst a Pitaval označovat za umění, i toto 'dílo' dosvědčuje, že i těm nejpokleslejším formám se v některých (zdůrazňuji: některých) ohledech dařilo lépe, když bylo hůře. Pozoruhodné už jen kvůli osmdesátkovým reáliím. ()

Reklama

choze 

všechny recenze uživatele

Gemini píše, že největším záporem Pitavalu je jeho dobová aktuálnost. Podle mě je to naopak jeho největší klad. Pitaval mě až do nedávna míjel a tak mi přijde fascinující jako náhled, jak vypadala osmdesátková socíkovská kriminálka. Každý případ je zaměřen na jeden případ a jednoho dva detektivy, kteří ho vyšetřují, zatímco zbytek se jen míhá v pozadí. Případy, děj i herci dokážou udržet pozornost i přes ospalejší tempo, absenci zajímavějších postav nebo akčních scén a řadu úsměvných momentů, třeba neustálé ládování se Májkami a párky. ()

fabecc1222 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jako celek Pitaval podle mého v dnešní době už jen těžko obstojí. Těžko hodnotit z dobového pohledu, jak moc reálnou práci (asi moc ne) kriminalistů představoval, ale známky ideologie jsou tu občas poměrně značně patrné. Samotné díly jsou pak spíš tak kus od kusu, najde se tu pár lepších, ale většina bohužel nevychází z (pod)průměru. Hlavní obsazení je sice fajn, ale vesměs to jsou jasně načrtnuté charaktery, bez většího vývoje, nebo nějakého osobního příběhu. ()

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ze zamýšleného projektu soustavně komentovat jednu každou epizodu zůstalo torzo čítající první tři a vracet se k tomu už nebudu. Budiž tedy alespoň poznamenáno, že překvapivě to je jeden z nejlepších viděných krimiseriálů. Často nechtěně zábavný (Narkomani nebo třeba Bartoška jako vekslák kunsthistorik), leckde dietlovsky přitažený za vlasy (Autorka detektivních povídek - ale on ten díl vlastně je jako taková detektivní povídka - proto je taky nečtu), na druhé straně nechybějí opravdu silné monenty (vyvrcholení konfrontace syn Kratěna - otec Sklenčka) a "Bezpečnost. Jste zatčen." nikdy nebylo vysloveno tak mazácky jako v skvostné scéně, v níž Hašek s mladým Peškem zatýká nebezpečného zločince, an jde s košem. Haškova postava por. Pekaře má vůbec potenciál kultovnosti a Frejův náčelník Břéťa vstoupil do lidové slovesnosti (ovšem prostřednictvím Krampolova "Břéťo"). Co do realističnosti kriminalistické práce se Pitaval dočkal překonání až v Případech prvního oddělení. Ve služební kanceláři (myslím, že náčelníkově) sem tam zahlédneme podobiznu F. E. Dzeržinského, podobně jako v jiných dobových kriminálkách, z čehož lze usoudit, že šlo o součást povinné výbavy tehdejších služeben SNB. V souvislosti s takřka nulovou mírou režimní propagandy v průběhu celého Pitavalu je nápadné, že divák si opravdu musí chtít všímat, aby si byl portrétu jednoho z nejvražednějších bolševiků a zakladatele Čeky (pozdější NKVD, pozdější KGB) vůbec vědom. K problematice oné nulové míry propagandy se blíže vyjadřuji v komentáři k 3. dílu. V seriálu o esenbácích z poč. 80. let je to věc opravdu povážlivá a básník Jiří Martínek je toho názoru, že ježto ideologii, propagandu a lživé převrácení moderní historie pokryl kovaný Major Zeman, nastupuje Pitaval s plněním úkolu udělat z esenbáků normální sympaťáky (podobně Marthos). Čehož se nemohl nikdo zhostit efektivněji Dietla. Čtěte: Marthos, Šandík, PollyJean, type_B. ()

Galerie (419)

Zajímavosti (90)

  • Když Jiříček jede na Moravu do Oslavan zjišťovat podrobnosti o pachateli krádeže obrazů, vyslýchá vlakvedoucí (průvodčí, S. Zázvorkovou) na nádraží, na kterém ale neopustil ani území Prahy. Nádraží je totiž Praha-Veleslavín. (Volvo40)
  • Honorár režiséra Jaroslava Dudka za prvú sériu bol 558 000 Kčs (čo by dnes zodpovedalo sume 5 496 300 Kč). V dobe natáčania, keď bola priemerná hrubá mzda 2822 Kčs, bola táto odmena ako z inej dimenzie. (Raccoon.city)
  • Při honičce zelené Škody přibližně v 31. minutě Škodě mízí a znovu se objevují nárazníky. Při sražení chodce žádné nemá, během jízdy má vždy pouze přední s SPZ a na vlaníku odtahovky jsou oba dva opět na svém místě. V pořádku je přitom i levé zadní světlo, které se spolu s většinou karoserie rozbilo při honičče. Taky má auto na odtahovce jiné zadní sklo, které má navíc vyhřívací drát a chybějící MPZ. (Topper.H)

Reklama

Reklama