Texaský masakr motorovou pilou

• USA Texas Chainsaw Massacre

Pokračování hororu, ve kterém skupina influencerů zamíří do Texasu vdechnout život městu duchů, ale narazí na Leatherface, proslulého vraha s maskou z lidské kůže. (Netflix)

Marcos22

Brutálně syrový sequel kultovního slasheru pod taktovkou nezkušeného Texasana Davida Blue Garcii dopadl více než obstojně. Film má ten správný říz, je dostatečně nechutný a daří se mu držet diváka po celou dobu stopáže v napětí. Stejně jako se to nedávno podařilo Ghostbusters, tak i Texaský masakr motorovou pilou vzdává hold svému takřka padesát let staršímu předchůdci a je naprosto právoplatným pokračováním. Zasazení příběhu do současné doby se povedlo na jedničku a je uvěřitelné, stejně tak zakomponování komických prvků (bus live stream) do děje. Perfektně zvolená byla i kamera či motivy postav. Jediným významnějším mínusem tak zůstává „nesmrtelnost“ postav. Bavil jsem se královsky a vyjma o něco více ponuřejší atmosféry mi nechybělo vůbec nic. Solidní čtyři hvězdy. 👍 (18.02.2022) ()

corpsy

Snímok vsádza na retro a gore. Retro po vzore HALLOWEEN 2018, pre tých skôr narodených fandov a gore pre dnešné publikum ( ako už len ináč zaujať ). Pôvodný snímok bol dusný ( a slnečne podfarbený ), atmosférický opiát, toto ´´priame´´ pokračovanie ide skôr v šľapajách ukážkových, moderných splatter hororov. Nie zlé, ale skôr zbytočné. ()

Tryskomyš

Já jsem hodně spokojená. Tvůrci tohoto filmu se s tím nepářou. Krev stříká na všechny strany. Myslím si, že je to hodně povedené a to už jsem pár ,,Texasanů´´ viděla. Jako bonbónek navíc hodně zajímaví a neokoukaní herci. Bravo. ()

ledzepfan

Dobrý gore, pár dobrých obrazů, ale jinak je to zase vlastně o hovnu. Celá ta texasskomotorovopilová značka je asi prokletá, protože se zase a znovu ukazuje, že kdokoliv na to sáhne, tak si asi ani pro sebe nedokáže definovat co dělá z původního filmu takovej kult, naprosto bez problému fungující i padesát let po svém vzniku. Dejme tomu, že to 3Dčko z roku 2013 bylo dynamické a zábavné.. a Nová generace (1994) se ve své brakoidnosti nechtěně přehoupla až do oné absurdní syrovosti, která je klíčovou esencí texaského masakru.. Všechny ostatní ty filmy ale stojí za starou belu. Generický vizuál (dekorace, rekvizity, kamera, filtry...), nefunkční humory, prázdné postavy bez charakteru a hlavně, Leatherface jako to jediné co z Hooperova odkazu vlastně zůstalo a o čemž si většina těch filmařů naivně myslí, že to jediné bohatě stačí pro pokračování či restart série. Tenhle film konkrétně je vlastně bez atmosféry, naprosto zapomenutelnej a sloužit může snad jen jako ukázkový příklad krize hororů dnešních dní. ()

schizmo

Jako killy jsou tam extra brutal, má to parádní produkci a moc hezky se na to dívá. Bohužel to nemá žádnou hloubku nebo vrstvy, je to doslova od nikud nikam. Bayův remake je oproti tomuhle výpravnej velkofilm... ()

maddy

Typická netflixovská bezpohlavná chujovina. Nesypmatickí herci stvárňujúci absolútne otravné postavy, ktorým prajete tú najkrutejšiu smrť asi po troch minútach od začiatku filmu len, aby konečne zmizli z obrazovky, ich konania sú maximálne nelogické až to je neznesiteľné (čo je veľa to je veľa aj na žáner slasheru), abstinujúca akákoľvek dusná atmosféra, chýbajúci aspoň kúsok napätia a úplné zbytočné, až značne dementné napojenie na pôvodný The Texas Chainsaw Massacre z 1974 kvôli asi tak dvom scénam iba preto, lebo teraz to je v móde a urobil to Halloween, tak to sem bez rozmyslu zakomponujeme aj my. Síce poteší celkom fajn brutalita a film sa s postavami vyslovene nepáre, takže má aj slušný bodycount, ale čo z toho keď celé je to také ... nijaké. Leatherface tu reže postavy motorovkou každú druhú scénu, ale ani raz u toho necítiť žiadne znechutenie, znepokojenie, strach, nič. Film, ktorý si zaslúži pustiť tak akurát na mobile, preklikať pár krvavých scén a tým to hasne. Zbytočnosť, ktorej jediná výhoda je 80 minútová stopáž vďaka ktorej to nestihne otravovať viac ako je nutné, i keď neuspokojivé finále a záverečná scéna vyslovene na smiech to už ťahali do hlbokého bahna typu Texas Chainsaw 3D. CELKOVO: 3/10 ()

agentmiky

Rozhodně to dle většinových recenzí tak špatné není, ale nečekejte žádný zázrak. Oproti originálu to nenabídne nic nového, spíše se to jen pohybuje v těch ověřených šlépějích a nesnaží se o inovaci. Ano, souhlasím s tím, že postavy jsou na facku a člověk fakt místy uvažuje, jestli mu není sympatičtější ten záporák (ale asi ne :D). Jako plus bezesporu vidím, že na brutální vyvražďovačku se přistoupí docela rychle.  A že se film s tím samotným GORE nemaže, vytasí tady pár technicky dokonalých scén (bitka s mechanikem úžasná, tam jsem ani nedýchal....a samozřejmě i ten legendární autobus). I hudba má co nabídnout. Trochu zamrzí, co provedli s přeživší hrdinkou z prvního dílu, tak scénáristicky odfláknout její charakter, to naštve, nebudu lhát. Závěr over-the-top, ale aspoň můžeme čekat přímé pokračování. Prostě film, u kterého nesmíte přemýšlet. Pokud zvolíte tento postup, tak o zábavu máte postaráno. Za mě 6/10 ()

Krt.Ek

Navrhuji neposmívat se mělkým vyvražďovačkám, i ony - nevědomky - cosi artikulují. Asi se snažím říct, že i ty nejhloupější filmy nejsou nikdy úplně hloupé, i intuice přeci nabízí vhled do věci. Pozorný divák se tak vždy může poučit, třebas o zasutých obavách či niterných konfliktech toho typu lidi, který věci nepromýšlí, lidi, jenž "zaplavují" veřejný prostor truismy (na vysvětlenou: nikomu se neposmívám, nikoho neostouzím; sám si nejsem jist, nakolik jsou mé zamyšlení skutečnými zamyšleními - možná jsem i teď banální?, vážně to neumím posoudit). Výjimkou není ani "značka" Texas Chainsaw Massacre. Pakliže zde byl problémem masný průmysl ("exkluzivita" lidského těla, čím je jiné oproti tělu zvířecímu (materiálně totožnému), že nás pouze u něho znepokojuje, když je porcováno na jatkách?), v právě komentovaném filmu je pak problémem gentrifikace (oživování města na úkor starousedlíků, vykořenění na úkor komercionalizace). Nutno ještě zmínit, že mě provokovalo i to "vytloukání klínu klínem", léčba traumatu traumatem (ne že bych s tím souhlasit, to určitě ne, na to jsem asi moc woke, jen si nevzpomínám, že bych tuto "léčebnou strategii" viděl v nějakém filmu explicitněji "formulovanou"). Z řemeslného hlediska: masakr v autobusu, extratřída. 55 % ()

Praxis

Brakovitá zábava se spoustou střev a notně ujetých gore efektů. Jinak vcelku zapomenutelný pokus o restart/sequel slavné předlohy. Ovšem párty v autobusu - to je panečku krve. 40% ()

kolda1990

Slušná vyčpělá kravina, pokud vám ke štěstí stačí tupá slasherová vyvraždovačka a gore efekty, tak může být. Za mě určitě ne, dlouho sem nezažil tak nesympatické postavy kterým jsem přál ať je sejme všechny. Scénáristická trapnost. No a když černoušek prohlásil, že konfederační vlajka je rasistická tak to jsem šel do kolen. ()

PKD

Předem mého dopisu bych chtěl vyjádřiti své sympatie/poděkování (a to i v 1 př. kdy dotyčný dal jen 1) těmto následujícím lidem...EvilPhoEniX, castor, D.Moore, darkrobyk, kingik, filmfanouch (za lekci z historie), korbitch22 (shoda s Nispelem+pozn. o negrovi), rollman1, Morholt, gein, JASON_X (jako můj úchylně oblíbený film), raimi, bozka10 a Warhorr. Bylo bych jich více, ale i tak jsem včera přečetl asi pol. komentářů, uf.;-) No, ale teď mi vlastně došlo, že to ti  zmínění napsali za mě, hehe. Ne, musím i já k tomu něco žbleptnouti. POZOR! tohle bude plné spoilerů a klasického rasismu (díky CW tv) takže kdo ještě neviděl a je sluníčkář, co přináší všem lááásku, ihned se přesuňte k hezčím a méně závadným komentům. Děkuji. Nu...tož jsem to tedy tzv. nahodil, byť díky technickému neumětelství firmy Philips nakonec sešlo s mnou plánovaného shlédnutí na 108čkové HD tv. Ovšem, i když jsem byl tedy technicky/rozměrově omezen, přesto se stalo to, co jsem nečekal a ani mě to nenapadlo. Ostatně u téhle zn. od bezchybné verze z 2003 a 2006, nic světoborného nečekám a tudíž nemůžu býti zklamán (ano, mě se v podstatě líbil i 3D, tak co pak chcete, no?) apod. jako místní plivači jedu, žášti a jiných roztomilostí, jejich jména se nesmí vysloviti. To by pak bylo 10 let smůly.;) Dost keců a už konečně k filmu. Obsazení: ústřední klučičí emohomo sesterský pár mi fakt vůbec nevadil,byť jsem si jako jiní povzdychl, kde jsou ty časy sexykočiček s ducpartiemi ze starších horrorů. Pokud by se obě smíchaly dohromady, vznikla by Phoebe Spenglerová jen to fikne pilou. Elsie Fisherová byla sympatická a docela fajn a připoměla mi pár kámošek ze školky. Nemyšleno ironicky. Vyzdvihnu postavu Richtera, která mi hned sedla a tudíž jsem moc (i když jsem to čekal) neocenil, jeho smrt. S ním se pak pojí má oblíbená scéna s ním na velké matraci a Lila vychází z wc s cigaretou v puse, načež jí tak o dost méně sympatická bezpohlavní sestra pěkně sjede. Já bych jí poslal doprdele a byl by klid. Borgská královna vypadala jako kříženec Strážce Krypty a přestárlé víly:) Její role (byť trestuhodně krátká) byla velmi dobrá a díky ní jsem si uvědomil ještě před koncem filmu, že jako tenká nit se táhne celým dějem ten spor o vlastnictví domu, což dávám další bod k dobru. Mě to prostě zaujalo. Por.Gorman aka dr.Kyle aka US vyslanec z SH 2009 v roličce policisty též potěšil. Kurňa, ten tedy dopadl. Postava Danteho (Alighieri by se divil) je samoz. totálně k hovnu a přejete jí smrt od 1.okamihu. Ty jeho debilní kecy zabily Virginii, co se starala o nebohého pana prasátko (tak jsem si ho totiž překřtil, páč ta jeho maska byla asi nejroztomilejší a nejméně děsivá, co jsem kdy u této postavy viděl, na geinův avatar to nemá:) Zmíním ještě tu blondýnu, která nebyla a to mě přequapillo blbá, ale i když jí to ve výsledku nepomohlo, tak to, jak hrála v autě mrtvou (což fungovalo jen do chvíle, než se prasátko přesunul na 2.str. na mě udělalo dojem. S tím se pojí 1 z nejlepších vychytávek v celém filmu (proto mě rozesmávají kecy o tom ,že tady logika zmizela neznámo kam) a to, když se Melody schovává pod postelí, poblíž jest zrcadlo a k pokoji se blíží Richter. Pak se stane něco u čehož jsem pochvalně pokýval kedlubnou a ta protivná sestra u mě o něco stoupla. Pak i více, jak šel děj dál. Ovšem na samotnou motorovku si počkáte plných 50min. Předtím fachčí na plno bourací kladivo vs hlava (to bylo hodně silný) a jiné. Děj: je sice prostinký (to fakt někdo od této série čeká Bergmana nebo co???) ale jede naplno vpřed, přičemž za hl. lokaci onoho městečka (na dlani:) dávám dalšího krvavého bludišťáka. Ostatně celkově ten špinavý a zanedbaný vzhled jest super, byť již zmíněná v.2003+2006 je stále králem. Pochopitelně se připojuji k drtivé (tohle slovo v tomto filmu má vskutku doslovný význam) většině, když samoz. vypíchnu sequenci v buse, ze které jsem si vypsal následující špeky z mobilu pana mongoloida, když natáčí pana prasátko, který se s tím za pár sekund přestane srát...Pěkná nuda...To je jako fakt?...Kdo si toho šaška najal?...Kde to je? Tam chci taky...Takovej fake. Z toho jsem se fakt rozjebal smíchy. Plus za přeříznutí (doslova) černošky (která kupodivu nebyl tradičně hnusná) s copánky až na zem. To bylo též na zahýbání žaludkem (nikoli žaludem, i když...:) Pak tu je ta nešťastná Texaská Rangerka (a kde je Walker?:) která je zde naprosto zbytečná, byť by mi vůbec nevadilo, pokud by finální souboj Sally vs.Prasátko byl 15min. a stal se tak rezavým hřebem celého toho velmi mňamózního filmu. No, nestalo se tak a vy sledujete ženskou, co plánuje 50let! pomstu, pak si s ním jen pokecá, načež on zvedne motorovku a v klidu odkráčí. To bych asi jako jediné tvůrcům omlátil o hlavu. A pak se válí těžce zraněná (s řetězovou pilou nejsou holt špásy) mezi plastovými pytli na odpadky. A to je vlastně vše.:-/ Ještě že sestrám aspoň neúmyslně(?) dovezla auto, páč párty autobus jest poněkud nepoužitelný, stejně jako ten debilní řidič, co musel za každou cenu vylézti zcela nesmyslně (ano, je zde pár hovadin, já to vím, ale na 4 trvám) ven a pak se vrátila o 10sekund později jen hlava. Hudba funguje ve filmu, leč na solo poslech je téměř nezvladatelná, páč je zde asi 20% hudby a zbytek jsou šílené zvuky zkřekovitého charakteru a to říkám já, který má doma experimentální ostčka typu, Forbidden Planet aj. A to je už asi konec s tím, že když jsem viděl posl. minutu, měl jsem 1000 chutí, tomu z fleku napáliti plný počet. Já měl sice nějakého tušáka, ale říkal jsem si...ne, obě 2 odjedou. Potitulková scéna je fajn, ale na závěrečný náser před koncovými credity to nemá ani omylem. Krom dějové hodnoty. P. s. jak píšou zahr. recenzenti...tento film dodává přesně to, co má v názvu. Dostanete Texas, motorovku a masakr. A já dodám, tak co kurňa všichni furt pi.... Bylo to tam? Bylo. Chtěl bych fakt vidět ty vaše scénáře. To by byly teprve veledíla. Chci sequel s Lilou! A největší překvápko jest pro mne skutečnost, že vážně přemýšlím o tom, že tento roztomile positivní filmík připojím do své minisbírky série TMMP. Čímž se tak zvedne počet za 2 na 3.;-) () (méně) (více)

Bordoshut

Recenze na film Texaský masakr motorovou pilou (2022): Zas tak špatné to nebylo. Film roku to zrovna nebude (ani film měsíce), ale řekl bych, že atmosféra byla solidní (i díky stopáži, která trvá jen asi přes hodinu), střídali se scény napětí a scény goru – vražd. Pár povedených lekaček, při jedné jsem nahlas "vydechl", to už se mi dlouho nestalo. Většina lidí, co jsem tu tak četl, chválí scénu v autobusu, no já bych spíš vystihl hned první vraždu v dodávce, kdy mi tuhla krev v žilách jako už dlouho ne, vzdávám hold režisérovi, že ji nechal trvat tak dlouho, brilantně děsivé. Co se týče nějakých nedostatků, tak těch má nový Texaský masakr dle očekávání hodně. Mezi nejzásadnější řadím naprostou absenci příběhu, dvoudimenzionální a otravné hlavní postavy (což však mohl být záměr, jestliže šlo jen o zabíjení), úsměvnou a úsměvně zbytečnou babičku-mstitelku, nedůvěryhodné nakládání s postavou Leatherface (sice nevím jak v Texasu, ale u nás když do důchodce naládujete x broků, tak se za vámi potom nevyřítí s motorovkou nad hlavou jako pavián) a nelogické jednání postav. 50 % ()

raimi

Očekával jsem další současnou generickou rasisticko-komoušskou vymývárnu v Netflix módu, ale velice brzo jsem pojal podezření, že tady to bude trošku jinak. Přitom karty jsou rozdaný celkem jasně. Máme tady krásnou blondýnku se svým dokonalým čokoládovým boyfriendem (nikdy ne naopak!). Na cestě do Texasu je doprovází dvě mlaďounké sestry, které jakoby vypadly ze Stranger Things. Jedna genderově nezařaditelná, nesnesitelná kravka s největším obočím ve sluneční soustavě a její celkem sympatická, akném posetá pubertální emo sestra s traumatem. Cestou jsou konfrontováni místníma buransko-šikanózníma policajtama. Po příjezdu na místo dochází k neustálým třenicím s místňákama, kteří jsou podaní jako klasičtí hollywoodští burani s laxním přístupem k hygieně. Jenže z těch konfrontací vždycky vyjdou morálně líp domorodci. A tady jsem si začal uvědomovat, že se nám v tom netflixovském neomarxistickém hnízdě vylíhla celkem podvratná kukačka. Městský hipster dětičky totiž jedou do zdánlivě vylidněnýho městečka v Texasu realizovat svůj sen, a to utéct z prohnilého velkoměsta a vybudovat utopickou oázu plnou vintage kaváren se sójovýmy latéčky a art galerií. Dojde taky na (neúspěšné) strhávání konfederační vlajky. Ale začíná se ukazovat, že náš milý dokonalý čoko boyfriend je nejspíš podvodník a podělávač, že místní ostrej hoch nebude zas takovej rasista a debil za jakýho ho děcka mají, a že s tím traumatem ze zbraní to nebude zas tak horký. No, a pak už začíná plnohodnotná tepačka do současné generace Z či co jsou zač, plná vtípků a narážek, že jsem jen čuměl (Try anything and you´re canceled, bro). Tvůrci nejenže z postav udělali blbečky, ale nakonec je nechali rozmašírovat v naprosto epických gore jatkách, při kterých rozhodně neplatí současné nepovinně-povinné směrnice pro korektní zacházení s diverzitním obsazením. Ve výsledku je tady film, kterej nepotřebuje natahovat stopáž plytkostma, celkem slušně vypadá, obsahuje tunu gore šíleností a tunu podvratného nekorektního humoru (dojde i na pubertálně sexuální vtip s motorovou pilou). Takže za mě dobrý a přihodím bod navíc za skvělej humor. ()

Remedy

Zoufalá snaha o aktualizaci kultovní klasiky, u které mě mírně uklidňuje, že mohla dopadnout ještě hůře. Místy jsou to docela hustý jatka, jenže ta celková nenápaditost zanechává dojem, že se jedná o tupou a neinvenční kopii původního filmu, kde se jenom vyměnil casting a přibyly mobilní telefony. A ta občasná houstnoucí atmosféra to bohužel opravdu nezachrání. [50%] ()

Gorehound

Žiadne debilné, zbytočné odbočky alá Halloween kills, len Leatherface, píla, Texas, slnko a noc. Uchádzajuci vizuál, svižné tempo, dejovo klasika, ale nič iné ani nikto nechce. A je fajn, že Leatherfacea možno objaví aj iná generácia. No, pre ňu mohol byť aj trochu viac dejovo podchitený, ale O.K. Problémom je... Možno trošku nenápadná skupinka hlavných postáv, zakomplexované final girls, sexujúcich teenagerov alá 70s/ 80s sa už asi nedožijem. Nahota je tabu úplne. A na záver najväčší problém. Gore... Masaker v autobuse by bol bombastický, nebyť polovice natáčanej na mobily. A zvyšok... Bolo by to na otvorené ústa a päť hviezd nebyť pretekoch v CGI. Už to fakt nie je zábavné. Mladým to bohužiaľ nevadí, ale pre mňa tieto rýchle "fastfoodove" CGI dosť uberajú na intenzite, aj zábavnosti, o uveriteľnosti nehovoriac. Sally nevyužitá, o intenzite originálu aj dvoch "remakov" z prelomu 00s už ani nehovoriac. ()

stration

Paráda! Dlouho jsem se tak netetelil radostí u povedeného gore, bezcitného zacházení s postavami a solidní atmosféry. Na příběh kašlu, ale ušel taky. Ve srovnáním s Halloween Kills Texaský masakr absolutně vyhrál. ()

AffectedFace

GORE FEST! JAK MÁ BEJT, nechápu tady toho "fešáka" Ondříčka, kterej napíše logika zase jednou dostala na frak. Jmenuje se to MASAKR, tak co od toho kdo čeká? Masakr jsme dostali a to úplně stačí. Bohužel to klišé celého filmu je postupně až moc velké. ()

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru