Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

adamix

Geniálny film Coppolu, ktorý tu obsadil veľa známych a dobrých hercov. Oslňujúca rola Marlona Branda, kvôli ktorej si položíte otázku : Ako to mohol tak skvelo zahrať ? Je tu prekrásna hudba, ktorá vykonáva obrovskú rolu. Moc sa mi páči krajina (prostredie), v ktorej sa celý film odohráva (New York, Sicília, ...), a preto musím body pridať. Na rozdiel od všetkých mafiánskych filmov, kde sa väčšinou vypráva a málo koná, je tento film pravým opakom. Tu ľudia viacej konajú, ako vyprávajú. Niet väčšej klasiky ako tejto. M. Brando svoju rolu zvláda perfektne, takisto aj výborný Al Pacino, Robert Duvall a Diane Keaton. Skládam poctu Francisovi Fordovi Coppolovi, ktorý dokázal natočiť jeden z najlepších filmov vôbec. Zlatý kúsok zo zbierky klasických filmov, na ktorý môžem byť z celého srdca pyšný. Bez váhania 5*. ()

AgnesDee

Bratr mě varoval, že to bude nuda. Kamarádka tvrdila pravý opak. Já tvrdím, že to je jeden z nejlepších filmů o mafiánech, který jsem kdy viděla. Je to skvěle natočenej film, ale musím se přiznat, že jsem se občas totálně ztratila. Proto je důležité si hlavně přečíst knížku, ve které je všechno perfektně vysvětleno. Soundtrack je úžasný a rovnou si ho zamilujete. S knížkou je to tak krásně totožné, že když ji čtete, a film jste viděli, představujete si u toho ten film a můžete srovnávat. P.S.: knihu všem doporučuji přečíst. ()

Petule3

Mám za to, že lepší film na téma mafie už nikdy nikdo nenatočí. Strhující napínavá atmosféra, úžasné prostředí, dokonalá hudba. A ano, šlo to bez pomoci počítačů a zelených pozadí...a bylo to tak lepší. Marlon Brando byl ve své roli nepřekonatelný, přerod Michaela byl prvotřídní. Je to klasika klasik. Soundtrack mi hraje v mobilu, kultovní hlášky používáme doma, je to prostě víc než JEN film. "Je to byznys, neber to osobně" ..... "Nikdy se nestav proti svojí rodině"...dodala bych ještě, "rozhodně ne, pokud se jmenuješ Corleone". ()

ostravak30

Myslím, že na světě neexistuje více lepších kriminálních snímků než je tento. Přesto, že je snímek desítky let starý, mě uchvátil okamžitě od první minuty. Svět mafie zobrazený tak, jaký nejspíš opravdu býval se vším všudy. Napínavý, kriminální, dramatický. Skvělá hudba a k tomu legendární Marlon Brando a Al Pacino. Skvělý scénář. Vlastně není co dodávat. Mě se líbilo na tomto filmu úplně všechno. ()

XXXXXXXX

Podle mně z celé trilogie nejlepší. Přesně tímto způsobem, se mají převádět stránky na stříbrné plátno. Majstrštyk. ()

LukeKiller

Brbly brbly don. Brbly brbly mafia. Strašne nudné, rozvláčne, akčné scény asi úmerné dobe, ale prehnané. Viem, že je to klasika, ale narozdiel od iných ma táto necháva chladnou. ()

JosefTomas

"...buď to jeho mozek nebo podpis skončí na té smlouvě." nezapomenutelná hláška Al Pacina, kterou si navždy v hlavě budu přehrávat. Vynikající příběh, strhující vyprávění a mnoho dalšího je tady. Plné hodnocení musím dát, protože si to film zaslouží a nechci zítra objevit koňskou hlavu v posteli. ()

teba

Že je to fakt klasika, jsem poznala podle toho, že ačkoli jsem film viděla poprvé, dobrou polovinu z něj už jsem dávno znala... ;o) ()

johnny01

Film stojí především s Marlonem Brandem, který je ten pravý don. Skvělá je rozhodně úvodní scéna a dále například v restauraci a na záchodě. Vynikající hudba dodává skvělou atmosféru a film příjemně utíká. Více než Michael se mi líbil Tom Hagen. Nevýhodou však zůstává množství postav a z toho pramenící nepřehlednost děje. ()

RafaKrakal

Klasika o které nemůžu napsat ani jednoho negativního slova. Pravděpodobně nejlepší mafiánský film co byl kdy natočen a jeden z nejlepších filmů vůbec. 95 % ()

horor2

Nemám, co vytknout. Lidé odjakživa byli závistiví, prahli po moci, penězích. Tady platí, čím větší jsi, tím snažší je se tě zbavit. Rozjezd dokonalý s krásnou hudbou Nina Roty, famózní Brando s Al Pacinem. Nikomu nevěř a pořádně se rozhlédni :-) ()

ACDCKL

Tak tohle je naprosto mistrovský film, legenda mezi mafiánskými filmy. Jelikož jsem nedávno dočetl knihu, tak se musí nechat, že film je skoro přesná kopie knihy. Herecké obsazení je parádní, scénář bez děr, hudba je taky pěkná. Jasných 5*. ()

Mkartaylas56

Dnes již legedární drama mapující několik let z pohledu mafiánských rodin ze 40. a 50. let, jehož úspěch takřka z poloviny tvoří nezapomenutelné herecké výkony jak vedlejších, tak hlavně ústředních herců v čele s naprosto fenomenálním Marlonem Brandem, který mě dokázal usvědčit v tom, že jeho výkon je po právu považován za jeden z nejlepších v historii kinematografie. Mimo to bych tvůrcům pochválil skvělé dobové kulisy a hudbu, jenž dokázaly navodit parádní atmosféru tehdejší doby. Zvratů a pořádně dramatických scén, tu je taky habaděj a i díky nim mohu náležitě ocenit práci scénáristů. Jednoduše jde o jedinečnou kultovku, kterou bych sice na základně svých prvotních pocitů neohodnotil čistou desítkou, ale po opětovném shlédnutí a dlouhém rozmýšlení v ní zkrátka nemohu najít chybu, a tak mi nezbývá nic jiného, než jí ten plný počet po zásluze dát. 100% ()

Mire

Výborne napísaný a ešte lepšie zahraný film, ktorému až na tú dĺžku (o pár minút menej mohol byť kratší) prakticky nie je čo vytknúť. Filmu kraľujú absolútne fantastické výkony Marlona Branda a nemenej dobrého Al Pacina, u ktorého bol zážitok sledovať, ako sa jeho postava zmenila z "toho dobrého" na bossa podsvetia. V priamom porovnaní s mafiánskou gangsterkou Casino od Scorseseho mi príde Krstný otec film lepší o celé dve hviezdičky. Hlavne čo sa týka množstva násilia, ktorým sa v tejto Coppolovke šetrí a je dávkované v rozumnom množstve a tým pádom funguje efektívnejšie. Ako napríklad scéna so záverečnou veľkou popravou mafiánskych bossov. Som zvedavý aj na to, aká bude dvojka. Snáď ešte lepšia ako táto jednotka. Takže maximálne hodnotenie. Poctivý film, ktorý má dušu. ()

korect

Ten film miluji a ctím. Poprvé jsem ho viděl v sedmnácti, a už tehdy jsem věděl, že mám co do činění s něčím výjimečným. Filmové předivo je zde utkáno s naprostou přirozeností a uvěřitelností, tento film se nesleduje, nýbrž žije. Není to pocta řemeslu, ani herecký koncert, protože tvůrci zde zachovávají naprostou autenticitu (srovnatelnou například s divadelním dramatem), která úvahy o díle jakožto o filmu zkrátka nedovoluje. Kmotra jsem dva roky nato přečetl (po mnoha opakovaných shlédnutích) a byl jsem udiven, jak bylo možné tak značnou část knihy vměstnat do oněch tří hodin. Pokud by se měl jeden film uschovat pro příští generace jako zpráva o filmovém umění 20. století, pak tento. ()

PlayEasy

Tak tohle bylo něco... Ale co jsme mohli čekat od geniálního spojení Coppola - Pacino - Brando - Caan - Duvall? Popravdě jsme se na tenhle film chystali už delší dobu a to nejen kvůli zdejším recenzím a toho čekání opravdu litujeme, protože tak do puntíku vyšperkovanou a geniální gangsterku jsme ještě neviděli (a také už pravděpodobně neuvidíme). Délka filmu zde není vůbec žádná zábrana, naopak čím delší je tohle dílo, tím je lepší! A Marlon Brando nebyl Donem Vitem on se jím skutečně stal (i když tu šaškárnu na Oscarech si mohl odpustit :) Každopádně neuvěřitelné dílo, které nám zůstane navždy nejen v srdci! 100% ()

subic

Mě se vždycky líbila víc dvojka, Robert de Niro jako mladý Vito Corleone. Ale musím říct, čím víckrát vidím jedničku, tak uznávám, že je opravdu vyprecizovaná. ()

Snagleo

Tohle je neuvěřitelný snímek. Zlato kinematografie!!!!!! Nádherný snímek podle knihy, který osloví snad každého (nejen fanouška žánru). To, co předvádí Al Pacino, Marlon Brando a další, na to se prostě nezapomíná. Jak říkám, Zlato kinematografie, které by si měl povinně pustit každý milovník filmů. Jednoznačně 100%, a dal bych klidně i víc. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)