Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

CaptainNor

Jestliže se domnívám a jsem přesvědčen, že Kmotr je FILM FILMŮ a biblí filmařiny, pak může můj názor fungovat jen potud, pokud ho nikomu nevnucuji. Pak mohu prohlásit, že Bible je KNIHA KNIH a film života.. ()

Ratemus

Úžasný zážitek, film, který nakopává zadky všem dnešním srágorám. Povinnost vidět, prostě filmový klenot po všech stránkách. ()

Tomco

Skutočný kinematografický opus, lahôdka, klasika.. Zimomriavky naháňajúce herecké výkony, silný príbeh, ktorý ide nielen pod kožu, krásna hudba, kamera, réžia.. Viac ani netreba dodávať. ()

Bachy

Tak Kmotrovi již pomalu táhne na 40ku. Úctyhodný věk, co se filmového stáří týká. Odhodlával jsem se hodně dlouho, protože s mafiánkami mám poslední dobou vážný problém. Hodnocení začnu od toho, čím jsem si jistý. Určitě jsem ohromně rád, že jsem nejprve přečetl knihu. Jedna se o špičkovou věc a věřím, že bez ní bych se v postavách dost ztrácel. Překvapivě mi nesedla hudba. V podstatě jsem celou dobu nevnímal, že by pod obrázky vůbec něco hrálo, což nemusí být vždy špatně, ale špatně určitě je, když si u některých scén říkáte:"Proč nic nehraje? Tady by to šlo muzikou tak skvěle zvýraznit." Během filmu jsem z celého Kmotra nějak extra unešen nebyl. Ano, líbilo se mi to a bavilo, ale pořád jsem hledal tu genialitu a ten důvod tolika pochval. Netušil jsem kudy na to a proč je tohle jeden z nejlepších filmů? Dokonce jsem si sám o sobě začal říkat, že jsem asi špatný divák a už nerozeznám kvalitu. Jenže to přišlo zpětně, se vším všudy. Marlon Brando je hlavním nosníkem toho všeho. Z něho čiší charisma i v momentě, kdy mlčí a kouká. Tohle je herecký výkon, který opravdu obdoby nemá v celých dějinách kinematografie. Navíc jsem rád, že existují i další díly ságy, protože se do Coerleonovic rodiny těším. Objevil jsem i druhou stranu k přečtení předlohy. Kdybych knihu nečetl asi bych unešený byl okamžitě. Přeci jen takhle "jen" čekám, kdy se stane to a kdy tohle. Ještě u žádného filmu se mi nerozhodovalo tak těžko. Je to pro mě 9 bodů z 10ti, hranice 4 a 5ti hvězd. A já tu pátou dám. Tohle je tak dokonalý herecký výkon, že i ta jediná hvězdička by byla jeho urážkou. Všichni Kmotrové jsou pro mě jeden velký problém. Jsou tak velcí, epičtí, až jsou chaotičtí a utahaní. ()

Happens

Dokonalá kniha s dokonalým vhledem do děje skutečnějšího světa. Perfektní epicky ztvárněný a lyricky vymodlený průvodce knihou. Těžká klasika s těžkým kalibrem hereckého obsazení. 100 % ()

Petrucci

Michael, you never told me you knew Johnny Fontane! Sure, you want to meet him? My father helped him with his career. How did he do that? Tell me, Michael, please. Well, when Johnny was first starting out, he was signed to a personal services contract with this big-band leader. And as his career got better and better, he wanted to get out of it. But the band leader wouldn't let him. Now, Johnny is my father's godson. So my father went to see this bandleader and offered him $10,000 to let Johnny go, but the bandleader said no. So the next day, my father went back, only this time with Luca Brasi. Within an hour, he had a signed release for a certified check of $1000. How did he do that? My father made him an offer he couldn't refuse. What was that? Luca Brasi held a gun to his head, and my father assured him that either his brains or his signature would be on the contract. ()

klerik

Skvelý a hlavne "hlboký" gangstersky film. S množstvom postáv, ktorých je občas priveľa, ale atmosféra a Marlon Brando ho robia nesmrteľným. 4 len kvoli tomu, že prišla dvojka... ()

iamek

Tak mám úspěšně za sebou první díl téhle legendární triologie z mafiánského prostředí. Nevím co bych napsal. Musím pochválit soundtrack a přeměnu slušného Al Pacina v mafiána. Marlon Brando a jeho hlas taky nemá chybu. Bohužel na 5* to není. Možná někdy později dám kmotrovi druhou šanci. ()

SeBig

Bohužel, nebavil jsem se tak, jako třeba u Scarface, Goodfellas nebo Casina..tohle bylo spíš ukecané a chvílema jsem se v tom docela i ztrácel. Jinak určitě je to dobře natočené, herci skvělý Brando a Pacino předvedli své, pár dobrých momentů a z thompsona se také střílelo. Na mě ale zdlouhavý a docela dost ukecaný viděl jsem 169 minutovou verzi a musím říct, že třeba takový začátek (svatba) se mohl z 20 minut zkrátit na 10. Don Corleone - nezapomenutelná postava. ()

Chrustyn

Jedna z největších klasik světové kinematografie a jeden z nejlepších filmů všech dob. Perfektní herci, skvělá kamera, dokonale vystižená dobová atmosféra, krásná hudba, režie a prostě úplně všechno. Film je tak dokonalý, že diváka vtáhne do děje a udělá z něj dalšího člena rodiny Corleonových a nechá ho prožívat všechny jejich problémy. Úžasný film. ()

LaciLC

Stručne: nezabudnuteľná, neprekonateľná, kultová gangsterka s kopou nezabudnuteľných, neprekonateľných, kultových scén a s nezabudnuteľnými, neprekonateľnými, kultovými hereckými výkonmi. Tento komentár platí pre všetky tri diely. Inak by som mohol pri každom vyzdvihovať ich geniálnosť, ale toto podľa mňa úplne stačí. ()

korbitch22

Utahaný a prach obyčejný blábol,který mě 169 minut dokonale unudil k smrti.Obdivované dílo,vynášené slepě do nebes,jeden z příkladu kdy mile budu ten odsuzovaný sráč,co plave proti proudu. ()

Arsenal83

Legendárny film, legendárna kniha, ku ktorej snáď nie je ani čo dodať. Zaslužený Oscar pre Branda bezo sporu. Ale že niekto hodnotí takýto film odpadom, tam už skutočne vzniká spor a pochybnosti, či taký človek nestratil kompletne súdnosť. ()

classic

Akýsi teda i mimoriadne prehnaný »h-y-p-e« okolo práve tohto, údajne «legendárneho, mafiánskeho eposu» Krstný otec; je rozhodne akousi samoúčelnou agitkou, keďže po opätovnej projekcii som si ihneď uvedomil i niekoľko zásadných faktorov, že skrátka musím naprosto prehodnotiť svoj doterajší postoj k danej veci, keď sa následne snáď pokúsim najmä o to, aby som čo najvecnejšie popísal jednotlivé, charakteristické črty, vďaka ktorým som ubral na hodnotení. • 1). Už vôbec úvodná, svadobná sekvencia s niekoľkými prestrihmi do pracovne ústredného protagonistu: Vita Corleonea v podaní Marlona Branda, kedy sa povedzme, že sa zrovna venoval i vnútorným záležitostiam ohľadom prosieb zo strán jeho známych partnerov, tak vtedy zaznamenávam nielen iba to, že táto otváracia pasáž bola celkovo zbytočne dlhou, a k tomu i nevyužitou [cca 30 minút!], ale zároveň už aj pomaličky zdvíham varovný prst predovšetkým pre to, ako vlastne vnímam haprujúcu, strihovú skladbu, ktorá sa v obdobnom duchu, bohužiaľ, bude niesť i v nasledujúcom trvaní daného titulu, no podotýkam, že nie úplne zakaždým, nakoľko niektoré dynamické sekvencie ma presvedčili o následnom opaku. 2). Čoraz viac som si začal vskutku postupne uvedomovať i to, že ďalšie kľúčovo podané postavy, sa čochvíľa začnú systematickým spôsobom akosi neuveriteľne prehrávať, viď: Sonny Corleone v podaní Jamesa Caana, a to však ani nehovoriac o rodinnom právnikovi Tomovi Hagenovi v podaní Roberta Duvalla. 3). Nevyužité prostredie rozsiahleho New Yorku v tom zmysle, že sa zo strany scenáristického kreditu dostatočne nevenovalo i ostatným predstaviteľom »mafiánskych klanov« [Sollozzovci, Tattagliovci, Barziniovci, alebo poprípade aj Greeneovci a cetera], keď by sa dalo v podstate podotknúť i to, že postavy ako celok - predstavovali zväčša len talianskych emigrantov, ktorí sa usadili v Amerike [páči sa mi český prívlastok ako: Italoameričané]. 4). Sakramentská štylizácia z pohľadu, ako z celku, a k tomu i s niekoľkými výskytmi «hluchých miest». 5). Čo sa ešte konkrétne týkalo i sicílskej sekvencie, tak to je asi vôbec najzbytočnejšia vsuvka kvôli tomu, že sa nevyužil konkrétny priestor na vybudovanie potrebnej atmosféry, ak aspoň totiž nepočítam určitý moment v tomto dianí, inakšie by sa dalo azda podčiarknuť, že sa toho vtedy na Sicílii asi ani príliš veľa neudialo. 6). A Francisova réžia miestami pôsobila, ako nedozretá s predvídateľným vývojom situácií. POZITÍVNE PLUSY: Vývoj hneď druhého a zásadného protagonistu: Michaela Corleoneho v podaní začínajúceho Al Pacina, a tým mám na mysli obzvlášte to, ako formoval svoj postupný prerod od prichádzajúceho, vojnového hrdinu, kedy sa ani nijako extra zvlášť nemienil zapájať do interných záležitostí svojej rozrastajúcej sa rodiny, na radikálnu zmenu v podobe nadchádzajúcej, blížiacej sa udalosti, ktorá ním zrejme až tak veľmi otriasla, že odteraz na scénu prichádza už len kompletne vymenený arci-zločinec, pred ktorým by sa mohol červenať i sám Don Corleone? A už keď som teda pri tom ústrednom antagonistovi, tak bez JEHO priamej účasti, by sa napokon pravdepodobne jednalo iba o polovičný [a neúspešný?] výsledok, aj keď sa dajme tomu taktiež predsa máličko prehrával. Čiže obsadenie, zložené z medzitým už spomínaných hereckých predstaviteľov - filmu dodalo potrebnú fazónu, bez ktorej by sa sotva mohol zaobísť. SUMMA SUMMARUM : Nestotožňujem sa s vyhajpovanými názormi väčšinovej obce po všetkých náležitých stránkach, aké sa podľa nich prisudzujú zrovna tomuto, vraj »filmovému unikátu«, pretože sa to vôbec nezakladá na reálnej skutočnosti. Asi najväčšia nespokojnosť pozostáva z celkovej štruktúry, akou mi je sprostredkovaný príslušný predmet z pozície režisérskeho uchopenia, kde vídať i viacero negatívnych rysov, týkajúcich sa vyššie uvedených šiestich črtov, a preto vždy hovorievam: Najlepšie arcidielo, aké skomponoval F. F. Coppola - i naďalej ostáva neohrozená Apokalypsa, ktorú si hádam vážim ešte i oveľa viac, ako trebárs všetkých krstných otcov dohromady! () (méně) (více)

packa

Společně se Scorseseho Mafiány považuji Kmotra za nejlepší gangsterku všech dob. Ale to asi zde na CSFD nosím dříví do lesa, co? :-) ()

váca

Marlon Brando ve své nejlepší roli, skvělá režie a nezapomenutelná gangsterská série může začít. Ač trvá tři hodiny, nikdo to nepozná, jelikož nepustíte oči z obrazovky. Takhle aspoň zapůsobil film na mě. ()

heyda

Nemůžu si odpustit srovnání s mojí nejoblíbenější PC hrou - MAFIA. Asi si klepete na čelo, ale těch podobností je opravdu mnoho. Kmotr se odehrává těsně po válce, MAFIA se odehrává těsně před válkou. V obojím lze tedy najít nádherná dobová auta, kostýmy, typické klobouky i tehdejší zbraně. V obojím se dočkáte zabíjení, ať už se jedná o osobní msty, přestřelky s Thompsonama 1928 nebo nastraženou nálož v autě. V obojím vystupují výborní herci, ať už skuteční nebo počítačoví. Obojí se točí kolem Sicilské mafie na území USA. Zde jim šéfuje charismatický Don Corleone, v Mafii je to stejně charismatický Don Salieri. Už z tohoto důvodu mě Kmotr velmi, opravdu velmi zaujal a rozhodně se nedá říci, že by mě nudil. Avšak nemilou skutečností zůstává, že Mafia má o trochu silnější a především méně předvídatelný příběh, zatímco Kmotr překvapí jen místy. To bych však dokázal ještě odpustit a maximum hvězdiček dát. Mě však schází ve větší míře jiná věc. To, co dokázali ´´obyčejní´´čeští vývojáři vtisknout ´´obyčejné´´ hře = neopakovatelnou atmosféru tvořenou překrásnou hudbou, výbornými záběry i detaily, špetkou humoru i smutku, úchvatného dobového prostředí a sympatických lidí, kteří udělají pro dobro své mafiánské rodiny cokoliv. ... Konec Kmotra je však výborný! Solidní 4 hvězdy. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)