Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

Eluin

Scény ze staré doby se mi líbily. Al Pacino je správný mafián, ale jak jsem již psal ke Kmotrovi I., tak tento žánr zrovna moc nemusím... ()

Akana

Jedna z věcí, která z kmotrovské série dělá takový monument (a u dvojky mi to docvaklo), je dokonalá vyváženost mezi rozmáchlostí celku a propracovaností detailů. Je to jako ohromná freska, která je stejně působivá při pohledu zdálky i při nimrání se v maličkostech. Absolutně dotažené a nadčasové. Filmařský jazyk, v jakém Coppola Kmotry natočil, nenese dodnes žádné stopy podmíněnosti dobou a to je při jejich stáří malý zázrak. ()

Páně

Brilantní navázání na první díl a pokračování slastného chvění. Vše tak jak má být, včetně citlivě provedených "flashbacků". Skutečně silný je i závěr, demonstrující Michaelovu proměnu z nejmladšího benjamínka rodiny na jejího nekompromisního vůdce, který dokáže obětovat či po zásluze zničit vše, včetně jejích členů, pro její celkový prospěch. Jinak vesměs platí to co jsem psal o jedničce neboť Coppola ze stylu neuhnul ani o píď. Skvostný Al Pacino. ()

TETŘEF

Pečlivě odkapáváné nekonečno s minimem elektrizujících dialogů a jistým zneklidňujícím pohledem pana Pacina. Pak přijde poslední flashback, vy si řeknete: aha, tak tohle je výborné (možná ale jen díky těm předchozím šesti hodinám) a film skončí. Jen film, příběh je neukončený. ()

Rokle

V úvodu druhé části jsem trochu znejistěl, jestli to bude tak soudržné jako první díl. Pak jsem pochopil, jak rozmáchlá podívaná mě čeká a nechal se unášet příběhem, který mapuje sílu moci a peněz, vyjadřuje touhy a také na druhou stranu ukazuje, jaké negativní věci to přináší. Hercům vévodí Al Pacino, u kterého nemáte nikdy jistotu, co svým skutkem zamýšlí. A poslední záběry jsou (stejně jako v prvním díle) jako z jiné planety. Mám na mysli tu osudovost a.... vy víte co :) ()

merigieren

No já nesnáším filmy kterým nerozumím a italštinu se učit nebudu, kvůli půlce nudného filmu. Nemá to atmosféru jako jednička, jde o kupčení s hotely a tahání hvězdiček sympatie z předchozího dílu. Žádná ze scén mě nedokázala přibít k židli, jen ubíhal děj, v neuvěřitelně nataženém čase. Kdyby si dali práci s titulkama k italské části, tak bych dal možná 3*. ()

DHDV

Obávám se, že postupem času tato klasika bude upadat. Jelikož pro současnou generaci je to šíleně nudné! ()

J. T. Kirk

O maličko horší, než první díl, ale opravdu jenom o maličko. V prvním díle se me strašně líbil Marlon Brando v roli Dona Corleona. Naštěstí byl do role jeho mladšího já obsazen Robert De Niro, který to zvládl s přehledem. Al Pacino a Robert Duvall nestojí ani za řeč, prostě jsem hltal každé jejich slovo. Prolínání "součastnosti" a minulosti je skvělé. Když jsem se díval poprvé a nevěnoval jsem filmu plnou pozornost, byl jsem trošku zmatený co je co, ale nyní již bylo vše jak má. Úžasná hudba, stejně jako v prvním díle. A navíc jsme se dozvěděly něco o začátcích rodiny Corleone. ()

char_t

Nemůžu si pomoct, oproti jedničce mi tu něco chybí. Snad klidný šarm Marlona Branda, snad respekt k mafiánským strukturám, které ve dvojce nehrají skoro roli... ()

Adm.Nelson

V tomto dieli sa mi omnoho viac páčila Michaelova linka ako Vitova, záležitosti okolo Hymana Rotha, Freda, Frankieho Pentangeliho, odcudzenia sa Kay spolu s Kubánskou revolúciou a Michaelovým výsluchom som skrátka hltal jedným dychom. Vitov príbeh som bral ako takú čerešničku na torte, keďže filmová sága je hlavne o Michaelovi. V tomto dieli výborne vidno, čo s človekom dokáže spraviť celá tá mafiánska mašinéria a ako dokáže zobrať všetko dôležité a zmeniť ľudský charakter na nepoznanie (do dokonalosti to privádza ale až posledný diel), veľavravný je tu tiež posledný záber. 10/10 ()

Toka

Jo, všechno je to hrozně hezký, výprava, hudba, obsazení... ale nemůžu odpustit tu šílenou plejádu nenavazujících scén. Např. scénka, kdy je najednou Michael u soudu, bez jakéhokoliv prologu či náznaku? Cože?? První hodinu a půl, tedy skoro třetinu filmu, jsem absolutně netušil, která bije a co je jaká postava. Spíš jsem se mermomocí snažil vzpomenout na děj první části, než vnímání samotnho filmu. Moc mi v tom nepomohlo ani dost podobné jmenování a přejmenování (kmotr, vnuk). Opětovné shlédnutí prvního dílu, vzhledem k jeho časové náročnosti, není nejlepší řešení, a uvítal bych alespoň trochu připomenutí děje, popř. nějaký základní popis postav. Navíc dějová linka Vita Corleone byla mnohem zajímavější, než lehce předvídatelná linka Michaela. ()

Evander

Kmotr II není běžný druhý díl, ale je součástí jednoho rozsáhlého příběhu, netrpí tedy běžnými nemocemi druhých dílů. Tato druhá část příběhu je sice značně odlišná od první, což je do značné míry dáno dějem a prostředím do, kterého je zasazen, ale líbí se mi stejně jako část první. Už se těším na třetí závěrečnou část a s ní hlavně na rozuzlení děje. ()

Rathalos

Druha cast trilogie a opat takmer dokonala zalezitost,skvely Al Pacino a objavuje sa tu aj mlady Robert De Niro,jedine minus je stopaz filmu,tri a pol hodiny da zabrat,este,ze je to tak skvely film a zbehne ten cas rychlo...:-) ()

GOREGASM

Epická stopáž a bezkonkurenčně epický storytelling, kterým Francis Ford odvypráví jádro příběhu Corleone Familie v tom nejvelkolepějším stylu. Knížky jsem nečetl, což hodlám už pevně rozhodnut napravit, ale tady se na plátně odehrává herecký koncert s hmatatelným osudovým nádechem, který Copolla kočíruje s takovou lehkostí, že vám těch téměř 3 a půl hodiny proteče myslivnou tak lahodným způsobem, že vás na konci napadne, že tady by se šiknul o hodinu delší režisérský sestřih (jakkoliv je už skoro nemám rád :-). Průběžné prokládání dvou časových linií, rozvíjí hloubky příběhu a perfektně do sebe zapadá, a jelikož jednu táhne DeNiro a druhou Pacino, divák se vlastně ani nemá možnost na ten záchod odběhnout. Dokonalost filmařské bonboniéry potom dotváří poetický hudební doprovod, který je nesmrtelnou klasikou. A pak že "dvojky" jsou nejslabší. Geniální dílo. 100% ()

Folky

Vzácný příklad pokračování, které překonává první díl. Silné scény, silný konec a famózní Pacino, který překonává i DeNira. Skvost. ()

TostTom

Prakticky to samé jakou u prvního dílu. Skvělá atmosféra, příběh, skvěle zahráno... Jen ty tři hodiny to je prostě moc. Jinak pro mě o něco málo lepší než jednička. 8/10 ()

Pat_rick_fan

Zatiaľ čo jednotka je viac Mario Puzo, dvojka je oveľa viac Francis Coppola. Tým by som elegantne a čisto v jednej vete vedel vykrátene vyjadriť môj pocit, dojem a následne aj hodnotenie prvých dvoch Kmotrov. Oba sú to fantastické filmové počiny, ktoré definovali zeitgeist 70. rokov, ale z tej atmosférickejšej, výtvarnejšej a psychologicky desivejšej dvojky ma mrazí o dosť viac ako z príbehovejšej jednotky. ()

domirovec

Dokonce ještě před tím, než jsem dokoukal druhého Kmotra až úplně do konce, než jsem znal samotný konec tohohle celého extra dlouhého snímku, tak jsem věděl, že dám plný počet. Proč? No, proč ne, že jo? Pořád se ptáte proč? Protože prostě proto. Nic víc na tom nehledejte. Godfather série je neuvěřitelná, to bez debat. To sice neznamená, že ji musí nutně milovat každý, to ani náhodou. Právě naopak, její neskutečná popularita a hvězdné ohlasy ji dělají sice pro hodně lidí právě neskutečně nudnou a únavnou, nezajímavou a nezáživnou, ale pro opravdové fajnšmekry v krimi mafiánském oboru je to neskutečná trilogie, která je naprosto nezaměnitelná, pokud jde o tyto snímky. Bohužel, v tu samou chvíli co tento snímek z celého srdce chválím, mám chuť ho zároveň lehce nedoporučit. A to hlavně a především z důvodu, že je to obecně celé méně zajímavé a našláplé jako díl první. Možná se pletu (to já dělám často, takže je to dost možné), nicméně i tak mi to celé přišlo tak jaksi více bez života, ale opět, možná jsem jen nebyl dostatečně na ten film naladěný, přičemž mám-li být upřímný tak si myslím, že s třetím dílem to bude ještě horší a bude to znovu další film, který budu sledovat stejně jako nějaký seriál a potrvá mi to pěkně dlouhou dobu, než se k tomu úplně dostanu, ovšem to je holt ta krutá realita, když sledujete nějaký setsakramentsky dlouhý film. Ale i tak pět Kmotrů z pěti, ne že ne. Mimochodem, všimli jste si, jak tyhle recenze dělám tak dlouhé jako ty filmy? :-) 5/5 ()

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)