Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

Retimo

Pokud chce přítelkyně romantiku a ty opravdu dobré už máte za sebou (Věčný svit neposkvrněné mysli, Moment to remember, P.S. Miluji tě) pak šáhněte po tomhle......jednou se to dá v pohodě zvládnout a to je u těchto snímků to hlavní. ()

jemenfoutiste

natočiť romantický film (toto pomenovanie má podľa mňa tento film iba dehonestovať) tak, aby bolo čo pozerať bez zívania. natočiť romancu bez jediného pobozkania sa, pričom najvzrušujúcejší osobný kontakt je bozk na ruku. niečo ako Jane Austen bez Jane Austenovej, keď sa nenudíte, keď si užívate tú úžasnú prácu s kamerou (záverečný východ slnka), strih, herecké výkony a bez okolkov priznáte, že nabudúce si to pustíte znova. ()

seefoo

Tak tento film mne velice oslovil, a aby ne, když se tu jedná o starou, krásnou Anglii. Dále o mladou a krásnou Keiru Knightley a nesmím opomenout klavírní části, jenž k tomuto filmu pasovaly jako jarmulka k židovství. Filmové zpracování úžasné, knížka stejně dobrá. Doporučuji napřed vidět, potom číst. ()

Jack_F.

Paní učitelko, kdy nebudu muset číst sračky z povinné četby? Až uděláš tu podělanou maturitu na gymplu.....Jó tak to je fajn, že už je nějaký ten rok za mnou a já měl jen noční můru. Ale jo děcka, kvalitu to má. Kdybych neměl takový odpor k romantismu(nebo co to je za ismus), tak bych tomu dal možná 4*. ()

Veeria

Opravdu krásné dílo, které předčilo knižní předlohu. Dle mého názoru jsou Matthew a Keira přímo stvořeni pro tento film! =) Keira hraje křehkou, i když uvnitř silnou dívku, Matthew hraje muže skrývajícího své city za nehybnou maskou. Již název napovídá, co dokáže v životě zaslepit naši mysl, změnit naše názory nesprávným směrem. Je lidské chybovat, ale lidštější je přiznat si je a opravit je. Myslím, že pro tento film musíme ,,dozrát", abychom pochopili jeho poselství. Já jsem si z něj něco odnesla - a Vy? ()

RyxiraAmy

Viděla jsem to asi před dvěma lety, líbilo se mi to a zapomněla jsem .... A udělala jsem velkou chybu. Příběh Elizabeth Bennetové a jejích měnících se citů k panu Darcymu, původní lhostejnost měnící se v opovržení a později v lásku, trápení nešťastné Jane a intrikaření Bingleyho závistivé sestry, směšné chování pana Collinse a chladná povýšenost lady Katherine, to všechno orámované dobovou kulturou a zábavou na plese, konverzací s přísnými pravidly a formálností rodinných návštěv.... Pro mě rozhodně nezapomenutelný zážitek, který si s chutí zopakuji. Je tady spousta příjemných scén - první setkání Elizabeth a pana Darcyho na plese, Collinsova žádost o ruku a zoufalý Bingley těsně před rozhodnutím, pobíhající na hrázi rybníka .... a potom samozřejmě setkání dvou hlavních protagonistů na vřesovišti za ranního rozbřesku, v pozadí s jemným klavírem. Četla jsem knižní předlohu a Austenová patří mezi moje oblíbené autory. Jemné narážky a poznámky se skrytým významem jsou i ve filmu zachovány a dodávají mu vtip a kouzlo, které rozhodně není lehké zachytit. Keira Knightley je jako vždy úžasná a McFayden a jeho hluboké, zmučené pohledy doslova berou dech. Dokonale přesvědčivá je i něžná Jane a zamilovaný Bingley. Možná jsem trochu zaslepená nadšením, které momentálně pociťuji a později přijdu na něco, co se mi nepozdává, ale než se tak stane, mě nikdo o méně než 100% nepřesvědčí. ()

rhiannon

V době, kdy jsem se zotavovala po operaci, jsem to zvládla shlédnout snad 5x denně. Nejúžasnější na filmu je asi kamera, ty dlouhé záběry snímající krajinu i život v domě Bennetových (vizuálním vrcholem filmu jsou pro mě pak záběry Keiry na houpačce); úchvatný je rovněž jemný klavírní hudební doprovod; líbila se mi i choreografie a zobrazení tanečních scén - ta živelnost vesnické veřejné zábavy oproti strojenosti plesu na šlechtickém sídle. Poprvé taky můžu říct, že Keira je opravdu Herečka. Hereckým projevem mi vadily některé vedlejší postavy (pan Bingley, či dvě nejmladší ze sester); pan Darcy je odpovídající, naopak otec Bennetových, s moudrostí zvládající všechny ty své holky, je zobrazen velmi sympaticky. ()

girasollle

Nejlepší zpracování anglické klasiky, resp. pro mě snad i lepší než samotná knižní předloha. Vcelku méně záživné literární dílo od Jane Austen převedl Joe Wright na plátno do úchvatné podoby. Jako celek působí film dokonale. Podmanivá hudba, krásný obraz, překrásná příroda, Mr. Darcy a okouzlující Keira Knightley v roli Elizabeth. Skvost pro romantické duše. ()

sankacoffee

Tento snímek nám byl vybrán v rámci celoškolní návštěvy kina, už je tomu šest let zpět. Kdokoliv, kdo si tehdy chtěl promítání užít (/wave učitelky a učitelé ;) nás musel nenávidět, půlka sálu (cca 400 puberťáků) se proměnila na "štábní sitcomové publikum", a aspoň ze začátku si z tohoto díla dělalo nefalšovanou prdel 8-D. No jo, to byly časy... ()

JeffScylla odpad!

Vím že se někdy netrefím do nálady a až časem vidím co jsem neviděl. Tohle ale nedám ani na smrtelné posteli. :( Jedině snad kdyby někdo zkřížil tenhle slepičinec s Tarantinem. Poprvé bych asi ocenil jeho násilnické ambice. :) ()

bmx6

Docela jsem se na tento film těšil.Bohužel žádný zázrak,takže trochu zklamání.První půlka byla strašná nuda a nejradši bych to vypnul,ale díky tomu,že tu hrála výborná Keira Knightley,tak se to dalo vydržet.Záčátkem druhé půlky se kupodivu u mě všechno změnilo a najednou si mě film získal.A byl jsem v napětí jak to dopadne mezi panem Darcym a Elizabeth.K tomu příjemné prostředí a krásná hudba.Jenže za tu nudu,které bylo dost nemůžu zatím dát vyšší hodnocení.Ovšem věřím,že až budu mít chuť na druhé shlédnutí ,tak s hodnocením půjdu o něco výš. ()

jessic

Vizuálně dokonalá adaptace nejzdařilejšího románu J. Austen, s geniální výpravou, kamerou a hudbou, navíc s elitou britských herců. Oproti románu je ve filmu hodně posílená romantická linie, ale tady kupodivu zesoučasnění románu funguje skvěle. Elisabeth Keiry Knighthley je dostatečně tempermantní, Matthew MacFadyen jako Darcy neskutečně sexy, Judi Dench jako aristokratická teta odporně nabubřelá,Tom Hollander jako bratránek výrazně odporný, ovšem výkon Brendy Blethyn jako matky slepice je tak svělý, že už za ni nemohu dát méně než 5. ()

Coald

Asi je to tím, že jsem chlap a nestačí mi hezká herečka, hezký herec a romantický příběh. Neříkám, že jsem se nudil, to ne, ale stále jsem čekal, že se něco stane, něco co by mi po tomhle filmu v hlavě zanechalo a toho jsem se nedočkal. Nenudil jsem se jen díky herečce Keira Knightley. Pěkné ukázaní společnosti z 18. století, ale nic dalšího pěkného bych tam nenašel. ()

Kozlowski8

Pohádka o tom, jak se matka snaží za každou cenu sehnat ženicha (bohatého) svým pěti dcerám. Výborně obsazený snímek, velmi pěkné hraní hlavních i vedlejších postav, pěkná hudba, kostýmy... Vše v pohodě, až na samotný příběh, který je velmi prostý, málo kreativní, od začátku do konce stále stejná (i když vcelku líbezná) písnička. 70%. ()

vooddoo

Před pár dny jsem dočetla knižní předlohu a ihned poté jsem zatoužila shlédnout film. Romantické filmy nejsou zrovna moje oblíbené, tady jsem však byla ochotna to strávit. Je to krásný příběh o uvědomění si svých chyb, ochotě změnit se pro druhé. Ale je to i o omezenosti druhých lidí - matka Bennetová a její neschopnost se slušně bavit ve společnosti - v knize to tedy bylo rozvedeno více. Pan Darcy byl přesně takový, jakého jsem si ho představovala - včetně jeho ledového výrazu. A závěr byl podle mě trochu uspěchaný - jediná moje výtka. Takže dávám hodně silné ****. ()

hn253

Škoda, film je průměrný, Keira Knightly není Elisabeth Bennetová a pan Darcy se opravdu nepovedl. Zdaleka nedosahuje seriálu BBC, natož knižní předlohy. ()

Arehanah

Stejnojmennou knihu jsem četla už nejmíň desetkrát. Byla jsem hodně zvědavá, jak se s tím Wright popere a musím říct, že jsem byla hodně překvapená. Jsem zastáncem toho, že kniha vždy předčí jakýkoliv film, ovšem v případě Pride & Prejudice bylo filmové zpracování naprosto skvělé. ()

Raskolnikov7

Toto dílo mne velmi zklamalo a předpokládám, že stejný názor budou mít i čtenáři knih Jane Austenové...Filmové ztvárnění knižní předlohy se absolutně nepodařilo..Bídný herecký výkon, hluchá místa, celkově zmatený film s nudným koncem... ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)