Expozitura

všechny plakáty
Česko, 2009, 20 h 25 min (Minutáž: 75–79 min)

Hana Vagnerová, Robert Jašków, Jan Dolanský, Pavel Zedníček, Jan Novotný, Zuzana Bydžovská, Martin Sitta, Michal Slaný, Miluše Bittnerová, Sabina Králová (více)

Epizody(16)

Televize nova uvádí další kriminální seriál "Expozitura". Ta nebude vyprávět smyšlené případy, ale bude natáčena na motivy skutečných kriminálních činů - Berdychova gangu, ten naprosto beztrestně vraždil, přepadal a vydíral. V "Expozituře" se setkáme s korupcí neuvěřitelných rozměrů.

V jednotlivých dílech "Expozitury" budou zvlášť řešeny různé případy, ale celým seriálem se také bude táhnout dramatický příběh policistky, která je čerstvě přidělena do Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a jejího parťáka, kteří nechtěli nechat Berdychův gang, aby si dělal co chtěl bez odezvy. Mladá policistka se ihned vrhá do práce, ale zjišťuje, že ne vždy jsou v případech odsouzeni jejich skuteční viníci. Jejího úsilí si nemohl jeden z největších zločineckých gangů na našem území nevšimnout a stává se nepohodlnou nejen pro ně, ale i pro zkorumpované špičky policie díky důkazům o jejich propojení s gangem a mění se ve štvanou zvěř v tomto nervy drásajícím příběhu...

Nova se v seriálu zřekla laciných triků a opravdu to rozjela ve velkém. Seriál "Expozitura" je nabitý akčními scénami, chvílemi napětí a plný překvapení. Scénář vychází z přímé zkušenosti autorů Josefa Klímy a Janka Kroupy, kteří při tvorbě pořadu Na vlastní oči kauzu Berdychova gangu rozkrývali. (TV Nova)

Toj

Tady by se slušelo nejhorší a nejlepší možné hodnocení zároveň... Původně jsem byl dost zhrozen... Herci povětšinou otřesní, všechno strašně přepísklý a patetický. Scénář postrádal absolutně jakoukoliv snahu o nějakou funkční dramaturgii, nějakou ucelenou fungující strukturu. A to ani nemluvím o té absurdní žánrové stylizaci. Ozvučení prudkých pohybů kamery při záběrech na centrum expozitury nepůsobí jako stylotvornej prvek, ale spíš jako zcizovák, u kterého se popadáme za břicho. Říkám katastrofa. A pak nuda, kterou mi působily první epizody. Milionkrát opakovaná pohádka o policistovi v přestrojení... Něco se ovšem zlobilo a po několika dílech to dostalo lepší spád. Epizody měly lepší spád a byly pestřejší. Snahy o žánrové figurky (jako třeba sektářský mafián) ve mě vyvolávaly smíšené pocity. Na jednu stranu je to nápaditý a stylový, ale stále pořád nedotažený a směšný. Z Expozitury se pro mě stala výtečná perverzní zábava. řesto expozitura přinesla mnoho zářivých okamžiků... Na druhou stranu je to celý takový naivní... Hlavní postavy jsou naivní, děj je naivní, ideální divák bude asi naivní. Za světlejší místa seriálu považuji postavy služebně nejstarších policistů. Zvlášť Zedníčkova démoničnost pod knírem hodného strejdy... Celý to tak trošičku připomíná bulvární článek. Což odpovídá pánům Kroupa a Klíma. Je z toho příliš cítit povrchní snaha šokovat nás jak je ten svět prohnilej... Tohle téma naprosto perfektně zpracoval seriál The Wire. Při sledování jsem si na něj mnohokrát vzpomněl. Ambice expozitury jsou asi mnohem žánrovější (akční thriller?), ale i k řemeslu se dá přistupovat s nějakým citem. ()

Laurent

Nejslapší okamžiky jsou při vyprávění Vagnerové, které je extra nepřirozené a klišovité. Kombinace horšího hereckého výkonu se špatným scénářem udělá hodně medvědí službu. Zbytek lze charakterizovat podobně. ()

Jigy

Tak po sedmém dílu mohu říci, že je to jednoznačně nejlepší seriál, který byl na nově natočen. Velmi realné spracovaní české mafianské a politické špíny a svázanosti naší policie to řešit. Prostě krutá realita. ()

jhr

Po prvním díle musím jednoznačně říct, že jsem mile překvapen. Po stránce technické, obsahové i herecké konečně seriál od TV Nova který se dá nazvat skutečně podařený, je sice pravda, že některé detaily byly nedotažené ale celková atmosféra byla silnější než pár nepřehledných střihů a zvláštních dialogů (ne blbých nebo trapných ale prostě divných), pokud si seriál udrží stejně vysokou úroveň i v dalších dílech tak to bude jen dobře, především mě samozřejmě zajímá hlavní dějová linka a pokud se naplní očekávání, které po prvním dílu mám tak třeba ještě zvednu hodnocení ale o tom je zatím předčasné uvažovat. EDIT: Zatímco druhý díl byl o něco slabší tak třetí je naprosto skvělí, po technické stránce není co vytknout, kamera, střih a celkové vyznění je více než podařené, tato epizoda je zatím určitě nejlepší. Jediné co trochu vadí je komentování hlavní hrdinky, obsah v pořádku ale forma by mohla být méně agresivní ale to je jen jedná výtka. Pokud se seriál bude vyvíjet podobným způsobem bude to jen dobře. EDIT 2: Polovina seriálu je už pryč a kvalita jednotlivých epizod zatím stále jen stoupá a to ve všech směrech. Akce, napětí, gradace hlavní dějové linky, to všechno je čím dál tím zajímavější a já doufám, že vše směřuje do strhujícího finále. ()

Pirabin

Mírně přehodnocuji, protože se jedná o jednu z nejlepších věcí co kdy v Čechách vznikla, samozřejmě to není bez chyby, ale jestli to s Čechama půjde takhle dál, možná se z toho rekta dostaneme...Snad ne jako tasemnice... ()

BoredSeal

Po čtvrtém dílu už to vzdávám, to se nezlepší. I přes slibované nahlédnutí do případu Berdychova gangu nás čeká nenápaditý scénář, který si hraje na krimi, ale většina vyšetřovacího postupu v něm, případně závěrečné odhalení se objeví náhle tím, že někdo přijde, že sám od sebe něco odhalil (psycholog balící hlavní hrdinku přijde jen tak s dokonale sestaveným psychologickým profilem násilníka) nebo že hrdinka dostane v několika dílech na závěr geniální prozření a vše odhalí (všimnout si pravopisné chyby po x týdnech, kdy v bordelu pracovala v momentě, kdy se nemůže najít mrtvola, to je opravdu scénáristická trapnost nadevše). Druhá slabina jsou tradičně, jako ve většině produkce Novy herci. Strašlivý výkon podává představitelka hlavní hrdinky, ať už je to hlavně v trapném monologu do kameru, který zesměšňuje styl seriálu a často úplně zkazí tempo nebo zmaří snahu o napínavý díl, jen aby se hrdinka párkrát empaticky uculila do kamery nebo drsňácky zachraptěla předstírajíc dojetí nad vlastními vzpomínkami. Pak jsou tu většinou nezajímaví herci v policejním týmu nebo jsou pod dohledem režiséra nezajímavě hrát - nikoho si neoblíbíte zřejmě kvůli tomu, že režisérovi/scénářům "mrtvost" dialogů a postav připadá normální. Hlavně že už Česko umí obšlehnout vizuální styl krimi seriálů ze Západu, jen to hraní, příběh a atmosféra se nějak nedaří. Seriál se snaží předstírat realistickou, běžnou stránku policejního života, ale přitom si sám podráží nohy pravidelnou sondou do soukromí postav a tím debilním monologem. Nejzábavnější postavou byl pasák Maroše Kramára v prvním díle - kdyby se seriál a herci ubíral tímhle směrem a nehrál si na to, na co nemá, bylo by to v pořádku. ()

ilemas

Nechápu hodnocení hned po prvním díle a neustále se opakující trapné komentáře shazující Novu, já na druhé shlédnutí zvedám hodnocení ze čtyř na pět. Seriál se velmi povedl, dobře vybraní herci hrají skvěle, je to jeden z nejlepších českých seriálů poslední doby. ()

berusche

Já chápu, že se Janek Kroupa jako "investigativní" reportér rozhodl, že každou kauza je třeba hledat a dobrat se jejího jádra pudla, ale mám z něj trochu dojem, že tak nějak si Janek skutečně přál, aby to tu vypadalo. Tak prosim vás, když už takhle, tak s jinejma policajtama, s těmahle ne. Hana Vágnerová je to nejhorší herecké střevo, které zkazilo nejeden záběr. Její přehrávání, rachetickej obličej a uječenost se dají vydržet asi tak cca 2 díly. Pak už marně přemýšlíte, proč to takhle zkazili jednou příšerou (ne, opravdu jí nemůže pomoci, že má celkem hezkej ksicht). Za to překvapil Zedníček, od kterého už bych asi větší výkon než ty dosavadní nečekala, stejně jako spíše herec divadelní a z Ulice Jášków. Ti tady slečně trochu zvedají hodnocení. ()

rakovnik

Expozitura je na české a především novácké poměry velice slušným dílem. Ale bohužel pouze technicky, řemeslně. Zajímavost případů ubíjí nepovedený casting, a to téměř ve všech rolích. Souhlasím s "Terezkou", že bychom jí neuvěřili, že je policajtka, protože tolik přehmatů a amatérských výkonů, doufám, u skutečné elity policie nenalezneme. Záporáci jsou spíše trapní (především DRB), alespoň, že jejich gorily vypadají jako gorily. Policistům "expozitury" zase nevěřím, že jsou elita. Scénář odkrývá zajímavé vztahy a souvislosti, ale na konci je už až příliš přitažený za vlasy a závěrečný díl, který měl několika zvraty bombasticky završit celou sérii, vyvolal u mě spíše úsměv a zvedání obočí. Neprofesionalitu prokázali na konci snad už úplně všichni, o klišé nebyla nouze, včetně zmrtvýchvstání a Terezka jako "deus ex machina" bylo už pouze vrcholem trapnosti. Vadily mi také exteriéry, kdy se natáčelo hodně v noci, mimo hlavní silnice a centra, na liduprázdných ulicích a silnicích bez aut. Každopádně, za silný příběh a dobré filmařské řemeslo, kdy mě přikoval každý díl k sedačce, odpouštím neprofesionalitu herců a poslední díl... PS: zajímavé je, jak se TV N vypořádala s PP - vše je pečlivě zamaskováno, No Name. ()

Vojťas

Klasická nezajímavá "českárna". Mdlí herci, dementní dialogy .... a kvůli tomu, že je seriál natočen podle skutečných případů, to dech opravdu nevyrazí! Nechci škatulkovat, že je to opět "povedený" seriál z novácké produkce, ale na jednu stranu vlastně musím! ... Když to stojí za starou belu, ať se na natáčení vykašlou a raději se věnujou dabování kvalitních zámořských seriálů. Český dabing byl a vždy bude mít v mých očích respekt. ..... TOHLE NE! To kdyby raději vysílali zrnění! ()

bourec

Tenhle osm let starej seriál sem docela přehlížel,a až teď sem ho viděl celej.Jedno vám povim,i přesto,že podobnejch seriálů o podsvětí provazanym s politikou a policií bylo natočeno už dost,tak vždy se mi otvírá kudla v kapse,a chce se mi blít.Opravdu hnus.K samotnýmu výtvoru.Poměrně slušná práce,ovšem podotýkám na Novu.Kdyby v seriálu nehrála krajně nesympatická(s hysterickou mimikou,děsnym hereckym projevem,a projevem bez pořádný intonace )Vágnerová,asi bych i s přimhouřenym vokem šlehnul do hodnocení čtyři umolousaný hvězdy,a Hana to fakt vo tu jednu tlačí dolů.Myslim že tři stačej.60%. ()

Agoran

Hodnocení po prvním díle: Velká škoda velmi zajímavého námětu. Proč proboha všechny seriály od TV Nova vypadají úplně stejně (nebo alespoň třeba tenhle a Ordinace)? Doteď jsem myslel, že je to amatérskými herci, ale teď vidím, že je to nejen tím. Režisér jim asi musel říct: přehrávejte, ale nereagujte na sebe, jakoby recitujte. Tohle s hraním nemá nic společného, takže i kdyby byl scénář geniální, přes to prostě nelze přenést, takže bohužel nepředpokládám, že by se s dalšími díly hodnocení změnilo. Chybou také je být za každou cenu akční, vyhrocený, hrající na city. Kdyby autoři ponechali trochu obyčejnosti, bylo by to celé více uvěřitelné a diváka by třeba i mrazilo v zádech, že se podobné věci děly jemu za humny. Ale kdyby jsou chyby, tohle prostě dobrý seriál není. (PS: Kdyby nebylo tak nadějného námětu, dal bych třeba o hvězdičku víc, ale tohle je tak promarněná šance...) ()

rogerkint

Dlouho jsem neviděl nic tak cheesy. Pavel Zedníček jako "keyserosozeovský" hlavní záporák (na první pohled strejcovitý a lehce ňoumovský dobrácký polda, ve skutečnosti však chladnokrevné manipulativní monstrum), nucený pronášet věty typu "Můžeme tě kdykoli sejmout", vyhublý Jan Dolanský jako obávaný macho...a voice overy hlavní hrdinky, snažící se napodobit drsnou školu, ale znějící spíše jako něco z Mazaného Filipa ("veškerý pochybnosti se rozplynuly jako kocovina ze včerejší noci."). Navíc je vše vyprávěno z retrospektivy, která nám odhaluje střípky ze situace hlavní hrdinky. Ta situace a všechno, co se překvapivě odhalí, je však zřejmé od samého začátku. Scénáristé, kteří se nejvíce proslavili jako lovci zločineckých senzací, zde uplatňují obvyklou bulvární rétoriku, která tak dobře fungovala v Kajínkovi. Jen mají v oblibě víc kriminálních subžánrů, než Petr Jákl. Guilty pleasure jako prase. ()

carlos 2010

Všetko bolo dobré: námet, scenár, casting tiež ušiel, ale tá réžia? Tak to bolo dosť slabé. Napätie, prekvapenie, naväzovanie deja, skrátka konzistencia tomu dosť chýbala, ale 3* dám. A ešte jedna vec: Ten Dolanský mi tam vôbec nepasoval. ()

gabin(a)

Musím přiznat, že první díl mě příjemně překvapil, přistupovala jsem k němu se smíšenými pocity: scénář J. Klímy a J. Kroupy bude asi dobrý, ale jak to TV Noha zpracuje? Tož šlo to, sice vykřičený dům hlídaný jedním nebo dvěma poskoky a ochotně vypovídající štětule se mi moc nezdály, ale budiž. Jenže v dalších dílech tempo a záběr bohužel nevydržely, a já taky ne, včera jsem viděla Řezníky a měla z toho pocit, že teď už jenom jezdí autem a otravujou Mráze. Ten mi připadá už jako vcelku směšná figura, asi je to taky tím, že si asi vzal do hlavy, že je podobný Michaelu Douglasovi, tak ho napodobuje (nebo snad paroduje?) Všimněte si prosím, kolik se tady a v detektivkách vůbec projezdí zbytečně autama, dokonce i v tak kvalitních jako Vraždy v Midsommeru. Asi jde o jednoduchý product placement, to chápu, ale tady už je to fakt na obtíž. Celkově mě to nebaví a když k tomu přičtu superextraotravné reklamy (první hned po sedmi minutách), je to jasné, příště budu louskat ořechy na vánoce u něčeho jiného:-) ()

Pajky3

Na to, že jde o novodobou českou kriminálku je to v pohodě. Dokonce příjemně houstne atmosféra se závěrečnýma dílama. A postava Dana je velice zajímavá. no holt české podsvětí a korupčí prostředí. Věřim tomu, že případy jsou ze skutečného života. Takže Expozitura se dá ()