poster

Letiště

 • USA

  Airport

 • Československo

  Letisko

Drama / Thriller

USA, 1970, 137 min

Předloha:

Arthur Hailey (kniha)

Scénář:

George Seaton

Kamera:

Ernest Laszlo

Hudba:

Alfred Newman

Hrají:

Burt Lancaster, Dean Martin, Jean Seberg, Jacqueline Bisset, George Kennedy, Helen Hayes, Van Heflin, Maureen Stapleton, Barry Nelson, Dana Wynter, Lloyd Nolan, Barbara Hale, Gary Collins, Jessie Royce Landis, John Findlater, Whit Bissell, Virginia Grey, Lou Wagner, William Hudson, George R. Robertson, Marion Ross, Quinn K. Redeker, Dee Carroll, Cathleen Cordell, Larry Gates, Merry Anders, Paul Picerni, William Boyett, Harry Harvey, William H. O'Brien, Frederick Worlock, Barbara Morrison, Robert Brubaker, John Dennis, Robert Knapp, Robert Patten, Dick Winslow, Eve McVeagh, Leon Alton, Cap Somers, Nick Cravat, Celia Lovsky, Belle Mitchell, Benny Rubin, Hal K. Dawson, Kathleen O'Malley, Thomas Browne Henry, Shelly Novack, Eve Brent, Michele Montau, Ron Koslow, David Mauro, Mary Jackson, Joe Gray, Clark Howat, Reginald Fenderson, Ena Hartman, Sandra Gould, Lew Brown, Richard Van Vleet, Ron Stokes, Michael Bell, Jodean Lawrence, Dort Clark, Frank J. Scannell, Fred Holliday, Johnny Silver, James Nolan, Kaye Elhardt, Bobby Johnson, Walter Woolf King, Tamar Cooper, Adrienne Marden, Peter Turgeon, Vic Perrin, Murray Pollack, Allison McKay, Don Gazzaniga, Dale Johnson, Ray Ballard, Dallas Mitchell, Don Ross, Arlen Stuart, Sondra Rodgers

Producenti:

Ross Hunter

Střih:

Stuart Gilmore

Masky:

Bud Westmore

Kostýmy:

Edith Head
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (138)

 • golfista
  *****

  Výborný, dnes již klasický, snímek podle knihy mého oblíbence Arthura Haileyho. Film se dobře udržel románové předlohy a podle mého v něm nejvíc zaujaly kupodivu vedlejší role. Paní Quinsetová vystřižená Helen Hayes (Oscar) a Joe Patroni, kterého si s chutí zahrál král vedlejších rolí George Kennedy. Přes kvalitu filmu doporučuji knižní podobu :)(2.4.2003)

 • Houdini
  ****

  Oscar 1 : Herečka VR - Helen Hayes + 9 nominací: Nejlepší film, Herečka VR - Maureen Stapleton, Kamera, Výprava, Kostýmy, Střih, Hudba, Zvuk, Scénář - A(7.4.2004)

 • Gemini
  ****

  Nedejte se mýlit obrázkem, Letiště není nějaký tuctový nablblý katastrofický film (jako byly další díly:)), ale spíš psychologický thriller s živoucími postavami a velmi slušnou atmosférou (prostě jako předloha;)). No a dnes se tomu už říká klasika - hlavně proto, že takovéhle filmy se už nějaký ten pátek netočí. 80%, i když jsem od Jacqueline Bisset čekal něco víc;)(9.5.2009)

 • Matty
  ****

  Katastrofální klasika konkurující klopýtajícím kasovním katastrofám každého kina kterékoliv krajiny. Srozumitelněji řečeno : dnešní katastrofické filmy válcující kasy kin nedosahují kouzelnosti katastrofických snímků z dob dávno minulých jakým je kupříkladu právě Letiště. 80% Zajímavé komentáře: Pohrobek, Superpero, Indy(16.3.2005)

 • Radyo
  ****

  Skvěle udělaná adaptace románu Arthura Haileyho. Některé scénky z tohoto legendárního snímku byly následně parodovány v Připoutejte se prosím ! Výborní herci a zasloužený Oscar pro H.Hayesovou.(18.7.2002)

 • Djkoma
  ****

  První díl a jako obvykle nejlepší z celé trilogie. Poměrně jednoduchý děj příjemně vyveden a komplikován nejen špatným počasím, ale i lidmi. Film působí velmi příjemně a atmosférou přesně vystihuje vytíženost a nervozitu letiště plného cestujících, zapadlého letadla na rampě, letadla ve vzduchu se sebevrahem a jednou starou ženou, která je trnem v oku všech aerolinek. Rozhodně stojí za podívání, protože vám nejen přiblíží svět letiště, ale také vás možná přivede ke své skvělé předloze.(31.3.2007)

 • T2
  **

  Rozpočet $10miliónovTržby USA $100,489,151Tržby Celosvetovo $-/35%/(13.10.2007)

 • Pohrobek
  ****

  Kouzlo Haileyho stylu bezchybně převedené na plátno. Pro milovníky starších filmů bomba, pro ty ostatní určitě dodnes dramatická i z psychologického hlediska zajímavá podívaná, jež nám dnes připadne možná poněkud minimalistická a skromná, ale právě v tom spočívá její velikost.(26.3.2005)

 • Superpero
  ****

  Už to trochu zestárlo, ale furt se na to dá koukat a ta babka je rulezzzz.(4.4.2005)

 • Rob Roy
  ****

  Podle mě nejde ani tak o tu bombu jako o zajímavé osudy několika lidí, které se protly. Hodně mě zaujal efekt rozpůlené obrazovky. Líbilo se mi kvalitní herecké obsazení.(10.4.2003)

 • Karlos80
  ***

  Katastrofický snímek který v podstatě odstartoval tu velmi úspěšnou éru katastrofických snímků ze sedmdesátých let jako Dobrodružství Poseidonu, Zemetřesení, Skleněné peklo, Čelisti atd. Na tehdejší dobu tedy snímků skutečně na velmi kvalitní úrovni. Režisér Henry Hathaway si myslím že tomuto příběhu vtisknul jak patřičné a potřebné napětí, tak i místy vskutku dokonalou atmosféru a hlavně na výrazné lidské typy. Hlavní postavy ztvárnily skutečné herecké známé hvězdy ať už Burt Lancaster jako Mel Bakersfield nebo známý zpěvák Dean Martin jako velitel letadla. Děj filmu je ze začátku lehce chatrný a nepřehledný, až později do do sebe jakžtakž všechno zapadá, některé pasáže jsou skutečně únavně zdlouhavé, ale na druhou stranu zde nechybí ani špetka dobrého humoru, chvílemi jsem si připadal jak když sedím někde v kabaretu (možná ta hudba), a nebo jako když sleduji povedenou komedii.(15.9.2007)

 • dobytek
  **

  Film jsem už viděl několikrát, ale hodnotim až teď. V paměti mi to utkvělo jako taková ukecaná telenovela z prostředí letiště, ale vzhledem k hodnocení a oslavnejm komentářům, jsem si myslel, že si to prostě jenom blbě pamatuju. Dneska šel film v televizi a já jsem zjistil, že si to pamatuju velice dobře. Tam se opravdu celou dobu jenom kecá a kecá a kecá a nějaká ta katastrofická část se odehraje až někdy během posledních 30 minut. Jinak celou dobu sledujete, jak se tam snažej ručně vykopat nějaký zapadlý letadlo a do toho různý rozhovory typu: "Miláčku, kdy se vrátíš domu? - Asi se zdržim. Máme pohotovost. - Takže práce je ti milejší než já? Takhle se nedá žít, blablablabla..." Když se teda na konci děj konečně přesune na palubu letadla, tak se dá mluvit o nějakym napětí, ale to nevyváží předchozích cca 100 minut naprostý nudy. Tahle katastrofická "klasika" mě dost zklamala.(7.7.2012)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  Pokud se nějakou administrativní chybou stanu ředitelem významného mezinárodního letiště, tak jsem si zcela jist, že mou pravou rukou bude dvojnice schopné slečny Livingstonové, všechny letušky budou vypadat jako úchvatně fackující Gwen a údržbu mi na ploše budou zajišťovat minimálně tři naklonovaní Joeové Patroniové. Jen tak to může fungovat a já budu moci zdravit správní radu zdviženým prostředníčkem. Dosud však ředitelem letiště nejsem a tak mi nezbývá než uznat, že se mi líbilo v kanceláří, na letištní ploše i v letadle a to je co říct, protože já si za letu musím nejméně dvakrát otevřít okénko a jednou vyjít hlavním vchodem na čerstvý vzduch. To platí zejména v letadle Global 2, ve kterém se hromadně kouří a každý si do něj může donést svou vlastní výbušninu.(25.8.2015)

 • flanker.27
  ****

  Tehdy ještě tvůrci věděli, co takový Michael Bay nebo Roland Emmerich nikdy nepochopí. Že napětí ve filmu není přímo úměrné počtu explozí, že jde především o schopnost udržovat atmosféru a gradovat děj. Ve filmu jsou samozřejmě přítomna skoro všechna žánrová klišé, ale tvůrci s nimi uměli pracovat, koneckonců film vznikl jako adaptace knihy mistra oboru. Po dlouhé době jsem si to dnes zase docela rád připomněl.(9.5.2009)

 • choze
  ***

  Film z dob, kdy filmové upoutávky měly voiceovery seznamující s dějem a na plátně se při telefonním hovoru rozděloval obraz, abysme viděli oba telefonující zároveň. Na mě hrozně melodramatický... Koho proboha zajímají všechny ty rozpadající se manželství, milostné trojúhelníky a narcistní piloti zbouchávající letušky? Ale minimálně linie s bombou byla dobrá - dojemná a napínavá. Což mi ale připomíná tu příšernou kakofonickou hudbu, kterou se v některých scénách pokoušeli dodat napětí. Ale s ohledem na mizerné další díly... No, prostě hodně smíšené dojmy.(24.1.2017)

 • Gilmour93
  ****

  V jednom dopravním letadle pěkně vedle sebe usazení černá pasažérka a terorista s bombou v kufříku (tentokrát bez turistických nálepek Hirošima, Drážďany, Pearl Harbor a Nagasaki). Tak tomu se říká pech.. Zábavná klasika katastrofických filmů z leteckého prostředí, jenž klade důraz i na partnerské vztahy a která se v několika scénách (chtě i nechtě) nebezpečně blízko přiblíží svému parodickému následovníku Připoutejte se, prosím! Bezpečnostní opatření na Lincolnském letišti byly evidentně nedostačující, neboť dnes by zadrželi pana Guerrera již ve vstupní hale a za půl hodiny by směřoval v oranžovém mundúru první třídou na Guantanamo v rámci dovolené na zohavenou..(15.2.2010)

 • Aluska88
  ****

  Zhruba první hodinku se ocitáme v laciné telenovele, která na nás útočí svými propletenými vztahy, problémy a melodramatickými výlevy. Poté se konečně Letiště přehoupne do té dramatičtější poloviny a postupně se začne dít i něco katastrofického. Kromě krásy dam Jacquelline Bisset a Jean Seberg film nabízí i příjemný humor o který se stará Helen Hayes coby vychytralá "milá babička" podvodnice a její luxusní fígle s letenkami:) Kdyby film trochu ubral na oném "telenovelovém úvodu" a ponechal jen ty potřebné momenty k seznámení se s postavami a jejich vztahovými vazbami, jenom by mu to prospělo a první polovina děje by pak nepůsobila tolik zdlouhavě. Na dobu svého vzniku rozhodně vydařené.(8.7.2012)

 • genetique
  ****

  Čím starší, tým lepší. No, na mnohé filmy to platí a tento k nim určite patrí. Blockbusterovský nádych má tento film po mnohých stránkach, celá plejáda hereckých és, napínavá atmosféra a ten správny popcornový príbeh so svižným spádom. Napriek jeho pomerne prehnanej dĺžke je scenár stále atraktívny a nenudiaci, hlavne vďaka rozmanitému deju. 80%.(10.5.2009)

 • viperblade
  *****

  Dobrý film, ale plné hodnocení je jen kvůli Helen Hayes alias černému pasažérovi. To je prostě něco, co se musí vidět!(3.5.2008)

 • Dan9K
  *

  Tak jsem na to tak nějak koukal, uběhla první hodinka, uběhla i druhá, ještě se nic nestalo, pak jednou bum, skončil film a pořád se nic nestalo...no a ty ošklivé prolínačky, hudba nepatřičná, jakoby ji omylem pustily o 2 minuty později než zbytek filmu a rozhovory, které si přímo zaslouží parodii.(3.5.2008)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace