Malé dějiny jedné rodiny (TV seriál)

Komedie

Československo, 1988, 51x20 min

Ivo Paukert

Halina Pawlowská

Milena Dvorská, Alois Švehlík, Pavlína Mourková, Jakub Wehrenberg, Jan Kanyza, Rudolf Hrušínský, Ota Sklenčka, Josef Langmiler, Václav Mareš, Jan Čenský, Gabriela Vránová, Dagmar Havlová, Alena Procházková, Josef Dvořák, Jana Paulová, Vítězslav Jandák, Jiří Štěpnička, Rudolf Jelínek, Jiří Vala, Simona Stašová, Andrea Čunderlíková, Jiřina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý, Ivan Vyskočil, Ladislav Trojan, Jaroslava Obermaierová, Jaroslava Adamová, Otto Šimánek, Ladislav Županič, Josef Bláha, Luba Skořepová, Eva Jakoubková, Jaroslav Satoranský, Jan Teplý st., Oldřich Vlach, Mahulena Bočanová, Jiří Bruder, Miroslav Středa, Rostislav Kuba, Marcela Nohýnková, Jiří Plachý ml., Karel Augusta, Roman Skamene, Gustav Bubník, Leoš Kaltofen, Kateřina Besserová, Václav Vydra nejml., Jiří Šašek, Zdeněk Dítě, Věra Uzelacová, Karel Pospíšil, Vlastimil Bedrna, Eda Pavlíček, Břetislav Slováček, Jiří Koutný, Milan Pěkný, Miroslav Dubský, Stanislav Bruder, Jana Drbohlavová, Vladimír Salač, Miroslav Nohýnek, Ludmila Zábršová-Molínová, Marcela Martínková, Karel Hlušička, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Jan Počepický, Rudolf Vodrážka, Miro Grisa, Čestmír Řanda ml., Vratislav Kadlec, Vlastimil Hašek, Naďa Konvalinková, Soňa Novotná, Milan Hein, Veronika Musilová, Marek Pavlovský, Jiří Lír, Jan Kehár, Saša Rašilov nejml., Antonín Molčík, Miroslav Masopust, Helena Friedrichová, Jan Schánilec, René Gabzdyl, Hana Čížková, Josef Karlík, Eva Matalová, Monika Radványiová, David Prachař, Jan Přeučil, Jaroslava Pokorná, Filip Renč, Věra Koktová, František Husák, Karel Gult, Milan Šimáček, Miroslav Saic, Věra Vlčková, Jana Jiskrová, Václav Helšus, Karel Hovorka ml., Jana Šulcová, Věra Petáková, Jana Viščaková, Běla Jurdová, Anuše Pejskarová, Olga Světelská, Eva Schneiderová, Václav Luks, Věra Kubánková, Vladimír Krška, Oldřich Vlček, Lorna Homoláčová-Vančurová, Vlastimil Zavřel, Zuzana Skalická, Michal Kocourek, Ladislav Mrkvička, Slávka Hozová, Ladislav Potměšil, Věra Bublíková, Bedřich Prokoš, Marcel Vašinka, Ivan Richter, Jiří Kvasnička, Kateřina Burianová-Rajmontová, Petra Černocká, František Hanus, Rudolf Hrušínský ml., Ema Skálová, Roman Hájek, Miroslav Krejča, Jan Faltýnek, Michal Pešek, Jiří Knot, David Vejražka, Václav Knop, Karel Hábl, Simona Vrbická, Bořivoj Navrátil, Pavel Soukup, Václav Bouška, Pavel Dumbrovský, Jan Pohan, Nina Divíšková, Bohdan Tůma, Růžena Merunková, František Kreuzmann ml., Jiří Hálek, Václav Sloup, Jitka Asterová, Martina Adamcová, Josef Patočka, Stanislava Bartošová, Vladimír Hlavatý, Dalimil Klapka, Jan Skopeček, Igor Smržík, Jaromír Meduna, Emil Konečný, Kateřina Frýbová, Eva Vaňátková-Kubíková, Bohuslav Čáp, Jiří Novotný, Petr Svoboda, Lubomír Kostelka, Andrea Sousedíková, Michaela Mišková, Jiří Havel, Roman Hemala, Ivo Niederle, Eva Klepáčová, Josef Vondráček, Otakar Brousek st., Alena Kreuzmannová, Dana Homolová, Ladislav Krečmer, Jiří Samek, Bohumil Švarc st., Petr Oliva, Ivana Andrlová, Věra Budilová, Lída Roubíková, Jan Krafka, Zdeněk Srstka

Zvuk:

Jiří Urban

Scénografie:

Jan Hlavatý

Kostýmy:

Petr Diviš
  • subic

Psalo se jaro 1989 a mimo jiné na obrazovkách Československé televíze způsobila doslova poprask tehdejší znovu první Československá miss. A i v tomto seriálu se na to dívali, protože to byl seriál jakože ze současnosti, něco jako nekonečný seriál řeklo by se dnes, protože se ty díly točily doslova jen pár dní dopředu, než šly do vysílání.(20.12.2019)

Pamatuju si, jak jsem tento seriál sledoval jako desetileté dítě a zdál se mi tenkrát nekonečný. Teď vidím, že má 51 dílů, takže už chápu, proč na mě před lety tak působil. Na tehdejší dobu unikátní počet epizod. Po více jak dvaceti letech jsem ho objevil na Barrandově. Je zřejmé, že byl šitý horkou jehlou, nicméně seriál baví. Reflektuje aktuální události té doby, občas se stává i poměrně kritický v rámci tehdejší přestavby a demokratizace (československá obdoba sovětské perestrojky a glasnosti). 20 minuté epizody mají spád, často jsou vtipné, navíc herecké výkony jsou ve srovnání s dnešními nekonečnými ulicemi nadprůměrné. Z mého pohledu velice zajímavý seriál, který nám o konci 80. let může hodně říct.(18.9.2012)

Viděl jsem dohromady sice asi jenom 20 dílů a řek bych, že je to sice dost o ničem, ale díky hercům a krátký stopáži se na tuhle umakartovou telenovelu dá celkem koukat. Možná jsem měl štěstí zrovna na ty lepší epizody, ale nevzpomínám si, že by mi to někdy přišlo vyloženě na odpad. Rozhodoval jsem se mezi 2 a 3 hvězdama a nakonec jsem se přiklonil k vyššímu hodnocení. Jenom je škoda, že natáčení v roce 89 ukončili. Mohlo by to bejt celkem zajímavý natočit seriál o změně režimu takhle téměř v přímym přenosu :-)(14.8.2013)

• Marthos

Jeden z prvních tzv. sitcomů, který bezprostředně reagoval na tehdy (ne)probíhající proces přestavby v hroutícím se komunistickém Československu. Několik neopatrných narážek na aktuální politické a ekonomické problémy i skutečnost, že někteří herečtí představitelé se objevili v seznamech signatářů prohlášení Několik vět nakonec seriál poslalo definitivně k ledu. Dnes, po třiceti letech, lze tyto veskrze neškodné, sotva půlhodinové útržky ze života jedné průměrné socialistické rodiny vnímat jako cenný dokumentární materiál, zachycující závěrečné období komunistické totality (1988 – 1989) v jeho necenzurované podobě, která je téměř odzbrojující.(26.7.2019)

Z pohledu tehdejší televizní tvorby se jedná o běžný průměr, na seriálu se podílelo více scenáristů a tak kolísá jeho kvalita. Některé díly jsou satirické, některé vtipné a jiné banální. První dvě kategorie pochází z díly Haliny Pawlovské. Malé dějiny jedné rodiny jsou předchůdcem Ulice. A pokud srovnám tyto dva seriály, starší bráška jednoznačně vítězí na celé čáře. I ty nejslabší díly by Ulici rozcupovaly levou zadní. A to nejen díky scenáristickému umu, ale především díky kvalitní práci herců, která se s výkony současných neschopných flinků porovnávat vlastně vůbec nedá.(8.1.2013)

• - Na scénářích spolupracovali Gustav Oplustil a Halina Pawlovská. (pávek)

• - Pro natáčení byl zakoupen rodinný dům v Modřanech se zařízenou pekařskou dílnou i pecí za cca 1 milion Kčs. (pávek)

• - V epizodě s názvem Slavná rodačka se snaží Lenka (Pavlína Mourková) lichotit Filipovi (Jan Kanyza) a říká mu, že holky říkaly, že má hlas jako Corrado Cattani, načež se Filip zeptá, jestli jako „ten českej tajtrlík, co ho nadaboval nebo jako ten Ital?“ Jde přitom o narážku, neboť komisař Corrado Cattani byl hlavní postava ze seriálu Chobotnice (od r. 1984), vysílaným koncem 80. let i ČST, hraný Michelem Placidem a dabovaný právě Janem Kanyzou. (cundak)