Malé dějiny jedné rodiny (TV seriál)

Komedie

Československo, 1988, 51x20 min

Ivo Paukert

Halina Pawlowská

Milena Dvorská, Alois Švehlík, Pavlína Mourková, Jakub Wehrenberg, Jan Kanyza, Rudolf Hrušínský, Ota Sklenčka, Josef Langmiler, Václav Mareš, Jan Čenský, Gabriela Vránová, Dagmar Veškrnová-Havlová, Alena Procházková, Josef Dvořák, Jana Paulová, Vítězslav Jandák, Jiří Štěpnička, Rudolf Jelínek, Jiří Vala, Simona Stašová, Andrea Čunderlíková, Jiřina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý, Ivan Vyskočil, Ladislav Trojan, Jaroslava Obermaierová, Jaroslava Adamová, Otto Šimánek, Ladislav Županič, Josef Bláha, Luba Skořepová, Eva Jakoubková, Jaroslav Satoranský, Jan Teplý st., Oldřich Vlach, Mahulena Bočanová, Jiří Bruder, Miroslav Středa, Rostislav Kuba, Marcela Nohýnková, Jiří Plachý ml., Karel Augusta, Roman Skamene, Gustav Bubník, Leoš Kaltofen, Kateřina Besserová, Václav Vydra nejml., Jiří Šašek, Zdeněk Dítě, Věra Uzelacová, Karel Pospíšil, Vlastimil Bedrna, Eduard Pavlíček, Břetislav Slováček, Jiří Koutný, Milan Pěkný, Miroslav Dubský, Stanislav Bruder, Jana Drbohlavová, Vladimír Salač, Miroslav Nohýnek, Ludmila Zábršová-Molínová, Marcela Martínková, Karel Hlušička, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Jan Počepický, Rudolf Vodrážka, Miro Grisa, Čestmír Řanda ml., Vratislav Kadlec, Vlastimil Hašek, Naďa Konvalinková, Soňa Novotná, Milan Hein, Veronika Musilová, Marek Pavlovský, Jiří Lír, Jan Kehár, Saša Rašilov nejml., Antonín Molčík, Miroslav Masopust, Helena Friedrichová, Jan Schánilec, René Gabzdyl, Hana Čížková, Josef Karlík, Eva Matalová, Monika Radványiová, David Prachař, Jan Přeučil, Jaroslava Pokorná, Filip Renč, Věra Koktová, František Husák, Karel Gult, Milan Šimáček, Miroslav Saic, Věra Vlčková, Jana Jiskrová, Václav Helšus, Karel Hovorka ml., Jana Šulcová, Věra Petáková, Jana Viščaková, Běla Jurdová, Anuše Pejskarová, Olga Světelská, Eva Schneiderová, Václav Luks, Věra Kubánková, Vladimír Krška, Oldřich Vlček, Lorna Vančurová, Vlastimil Zavřel, Zuzana Skalická, Michal Kocourek, Ladislav Mrkvička, Slávka Hozová, Ladislav Potměšil, Věra Bublíková, Bedřich Prokoš, Marcel Vašinka, Ivan Richter, Jiří Kvasnička, Kateřina Burianová-Rajmontová, Petra Černocká, František Hanus, Rudolf Hrušínský ml., Ema Skálová, Roman Hájek, Miroslav Krejča, Jan Faltýnek, Michal Pešek, Jiří Knot, David Vejražka, Václav Knop, Karel Hábl, Simona Vrbická, Bořivoj Navrátil, Pavel Soukup, Václav Bouška, Pavel Dumbrovský, Jan Pohan, Nina Divíšková, Bohdan Tůma, Růžena Merunková, František Kreuzmann ml., Jiří Hálek, Václav Sloup, Jitka Asterová, Martina Adamcová, Josef Patočka, Stanislava Bartošová, Vladimír Hlavatý, Dalimil Klapka, Jan Skopeček, Igor Smržík, Jaromír Meduna, Emil Konečný, Kateřina Frýbová, Eva Vaňátková-Kubíková, Bohuslav Čáp, Jiří Novotný, Petr Svoboda, Lubomír Kostelka, Andrea Sousedíková, Michaela Mišková, Jiří Havel, Roman Hemala, Ivo Niederle, Eva Klepáčová, Josef Vondráček, Otakar Brousek st., Alena Kreuzmannová, Dana Homolová, Ladislav Krečmer, Jiří Samek, Bohumil Švarc st., Petr Oliva, Ivana Andrlová, Věra Budilová, Ludmila Roubíková, Jan Krafka, Zdeněk Srstka

Zvuk:

Jiří Urban

Scénografie:

Jan Hlavatý

Kostýmy:

Petr Diviš
  • giacobbe

Nekonečný seriál reagující na aktuální události měl už i u nás svého rozhlasového předchůdce,takže nic nového. Nepodstatná, ale pro mě zásadní maličkost: Při jásání grafiků obhajujících nový, moderní, a zcela zbytečný design( např.windows Vista, velkoplošné "dotykové" obrazovky ve studiích zpravodajství a diskusních pořadů) si často vzpomenu na titulky k tomuto seriálu a jak se tenkrát v československé televizi někdo "nad dopisy diváků" rozplýval a vyzdvihoval revoluční grafický prvek-obrázek v titulcích odpovídající aktuálnímu ročnímu období.(9.6.2012)

• Stejšn

Neuvěřitelný socialistický peklo. Scénář a celková dramaturgie je odvar z Husákových fuseklí. Něco tak obludně plytkýho jsem neviděl snad ani v Druhým dechu a Plechový kavalerii a to je co říct. Celkově se to dá parádně přirovnat k jednomu současnýmu fenoménu: výblitkům typu ORZ a RP/VKV. Narozdíl od nich to má ale jednu podstatnou výhodu: kraťoučkou stopáž. I tak je to ale k nepřežití.(15.6.2012)

Viděl jsem dohromady sice asi jenom 20 dílů a řek bych, že je to sice dost o ničem, ale díky hercům a krátký stopáži se na tuhle umakartovou telenovelu dá celkem koukat. Možná jsem měl štěstí zrovna na ty lepší epizody, ale nevzpomínám si, že by mi to někdy přišlo vyloženě na odpad. Rozhodoval jsem se mezi 2 a 3 hvězdama a nakonec jsem se přiklonil k vyššímu hodnocení. Jenom je škoda, že natáčení v roce 89 ukončili. Mohlo by to bejt celkem zajímavý natočit seriál o změně režimu takhle téměř v přímym přenosu :-)(14.8.2013)

Mezi jednotlivými díly je dost výrazný rozdíl v kvalitě - lépe řečeno v potenci pobavit diváka. Od vyloženě trapných prokomunistických dílů až po díly které mají docela slušnou vypovídací schopnost o době socialismu těsně před listopadovou revolucí. Každopádně je zde znát obrovský rozdíl v hereckém výkonu mezi "manželi" Milenou Dvorskou která přehrává a pitvoří se až do trapnosti (to stejné i dcera Pavlína Mourková) a jako vždy skvělým úsporným herectvím Aloise Švehlíka. Tohle vše ale nic nemění na faktu, že v době vzniku byl tenhle socialistický sitcom, vysoce sledovaný a úspěšný.(11.1.2015)

• Big Bear

Tohle je asi skutečně prapředek - takový australopithékus - sitcomů, alespoň co se ČR týče... Seriál vznikl v době, kdy se Husákovo půlnoční království začalo samo svou tíhou bortit. Lze to vyčíst z letmých závanů kritiky, nebo lehoulinkých narážek na dění kolem ústřední rodiny kde je otcem Švehlík, matkou Dvorská, dcerou vnadnou týnkou Mourková a rádobyvtipným pubescentem synátor Wehrenberg... Většina narážek se ale točí spíše kolem běžného života než režimu... Kdo by přišel v polovině z jakéhokoliv dílu, může nabýt dojmu, že sleduje Muže na radnici či jiný normalizační seriálový skvost... Herci jsou prakticky identičtí, odstup času je však poznat podle módy. Výrazně přibylo plesnivých jeansů či růžových, tyrkysových a jinak barevně výrazných pruhů v oblečení, přesně dle taktu duhového konce osmdesátek... Leckdo se možná zajíkne tou retro vlnou, když sleduje bytelné obývací stěny s gramofonem Tesla a hrajícím Maláskem z LP na klavír...ty pletené svetry s výstřihy do V, trička s anglickými nápisy Surf, Sport :-))) Mne spíše zamrazilo při pohledu na závodní kantýnu s nezbytnými PVC kostičkovanými ubrusy a slánkou a pepřenkou z rudého plastu uprostřed stolku... Že jste seriál neviděli - to vás mrzet opravdu nemusí. Tohle už je pryč. Dávám jeden karafiát k MDŽ za tu zakonzervovanou podobu mého dětstsví. *(18.9.2012)

• Jan Kanyza

• - Pro natáčení byl zakoupen rodinný dům v Modřanech se zařízenou pekařskou dílnou i pecí za cca 1 milion Kčs. (pávek)

• - Na scénářích spolupracovali Gustav Oplustil a Halina Pawlovská. (pávek)

• - Do jednotlivých již natočených dílů byly v den uvedení vkládány aktuality z domova i ze světa. (pávek)