Indiana Jones a nástroj osudu

• USA Indiana Jones and the Dial of Destiny (více)

Na Oscara nominovaný Harrison Ford se ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu naposledy vrací ve své ikonické roli pohotového a rafinovaného archeologa, aby prožil své poslední napínavé dobrodružství, které ho jako tradičně zavede do nejrůznějších koutů světa. (Falcon)

PetrPan

Trojka tedy zůstane nepřekonána a žebříček Indiany mám tak kompletní.  Tři, jedna, dva, pět, čtyři. Ano, pětka je o prásknutí bičem profesora Jonese lepší než  lebka pana A. C. Clarka, ehm, Stevena Spielberga. Ti mimozemšťani minule prostě neměli takovej šmrnc jako tady pan Archimedes a jeho nástroj.   (Zatím) Poslední  Indy   je  pak, a především!, opět po čertech dobrý dobrodružný film našlapaný krásnou akcí, typicky jonesovsky přehnanou a já si celý ty dvě a půl hodiny rochnil  i v nostalgických vlnách, byť jsem si  předešlé díly nedávno nastřelil.  A vlastně jsem rád, že jsem nešel do kina, páč Indianu jsem kdysi poprvý  taky viděl na videu na malý obrazovce a tak je to (zatím) naposled taky takový kouzelný. ()

Arsenal83

O chvíľu tých hercov nebudú ani potrebovať. Keď chcú vytiahnu ťa aj z hrobu alebo omladia o 40 rokov, ako si len pán želá. Nadmieru dôstojná rozlúčka s legendou, ktorý už síce beží o poznanie pomalšie než kedysi, ale nemožno sa nad ním rozčuľovať. Sentimentálna oddychovka, ktorá pobaví, má tempo aj nápaditosť. Škoda len Sallaha, no tomu vypadlo písmenko a už hrá futbal, tak sa asi nedalo. ()

Claw

Indiana Jones je kultovní postava a původní trilogie je úžasná sbírka filmů, takže jsem si přál, aby tento film byl dobrý. Modlil jsem se, aby se jim nějak podařilo nemožné a uzavřeli tuto sérii uspokojivým závěrem pro Harrisona Forda. Bohužel výsledek je rozhodně neuspokojivý prakticky ve všech ohledech. Všechno na něm působí tak nevýrazně. Vývoj postav je chabý. Dialogy jsou klišovité a banální. Režie a kamera vypadají jednotvárně. Některé pasáže jsou sestříhány velmi zvláštně. Každý z předchozích filmů nabídl pár momentů pro zasmání. Tady je humor buď žádný nebo křečovitý. Trochu za to může i fakt, že Ford očividně v akčnějších scénách sahá hodně do svých fyzických rezerv, a prostě už mu nezbývá energie na házení úsměvů a chrlení hlášek. Většinu času působí poněkud naštvaně, což je asi nevyhnutelné, když je vám 80 let a chtějí po vás výkon, který by byl náročný i v 60. Co filmu hlavně podkopává nohy, je příběh. Je velmi odvozený a není moc dobrý, ale rozhodně není vyloženě špatný. Každopádně mu chybí to kouzlo, které mají ostatní Indyho filmy. Těžko vysvětlit proč. Absence Spielberga jako režiséra tomu rozhodně nepomáhá, stejně jako trestuhodně nevyužitý záporák Mads Mikkelsen. Ani představení Phoebe Waller-Bridgeové v roli Heleny úplně nefunguje. Něco mi na tom celém prostě nesedí. To vše dohromady dává poměrně nudný film. "Království křišťálové lebky" mě bavilo mnohem víc. /40%/ ()

Rocky62

Rozjezd smrděl těžkým průserem. Naštěstí veterán Indy vše postupně vyžehlil a zakončil tuto slavnou ságu se ctí a poctou k předešlým dílům. Finále je sled příjemně hřejivých nostalgických pocitů a ač se rozhodně dá nalézt nejedna vada na kráse, buďme rádi, že to dopadlo takhle, neboť mohlo být daleko hůř. ()

Chrustyn

Už čtvrtý Indy byl natočený později, než by si diváci přáli a Ford bojoval s pokročilým věkem. Všichni to ale statečně ustáli a přes všechny rezervy byla Křišťálová lebka příjemným rozloučením s jedním z nejznámějších hrdinů stříbrného plátna. Bohužel ale někomu v Disney přišel dobrý nápad, otevřít víko hluboko zakopané hrobky a vyslat už osmdesátiletého Forda na další dobrodružství. Čas je neúprosný a Mangold i přes nesporný talent není režijní jistotou a už vůbec ne Spielbergem. Nový Indy neplive na svůj odkaz jako John McClane ani se nesnaží nic převracet jako Neo. Páté dobrodružství Dr. Jonese se i přes značné využití (bohužel dost ošklivého) CGI, snaží tvářit jako 30 let starý film. Bohužel ale vše hraje proti všem. Ford už zcela pochopitelně neutáhne akci a má už problém i s chůzí, akční scény jsou digitální, natahované a dost sterilní i přes snahu napodobovat scény z předchozích filmů. Všichni vyjma Indyho jsou nezajímaví a nevědí co hrát, čemuž nepomáhá ani (i vzhledem k sérii) mizerný scénář, který se pokouší jet v zajetých kolejích ale nedává smysl, vrší úplně zbytečné, příběh natahující scény (celá linka s Banderasem se mohla vyřešit jinak a rychleji) a záporaci jsou znudění a objevují se zčistajasna jen aby mohla být další nezajímavá honička. Ničemu pak nepomůže ani zbytečná délka, (takřka 20-30 minut navíc oproti předchozím dílům) která je neopodstatněná a završena hodně podivným a neuspokojivým závěrem. Nový Indy je zbytečným filmem, který i přes všechny výtky má příjemné nostalgické momenty a je nenáročnou zábavou, která v kinech není standardem jako dříve. Ve výsledku jsem se docela bavil ale nejspíš to bude jediný díl, který už nikdy neuvidím. ()

Marze

Film se stale charismatickym Fordem se snazi napodobit silu originalu, ale ma spise jen odkazy ke starym gagum. Rusily me digitalni triky.  Indiana Jones zase rotuje s partaky z mista na misto, ale pripomina to spis mechanickou videohru. Nezaprou se brakove koreny sagy. Ford je stale archeolog s dusi dobrodruha a moderni technologie ho zdarile omladily. Pomaly ,az manyristicky rytmus vypraveni nez byl Spielberguv,  ktery umel drzet divaky ve vetsim napeti, se projevil v premrstene delce 2,5hodiny. Bitky jsou vydatne,ale dlouhe. Par zabavnych akcnich scen je malo. Mad Mikkelsen ma psychopaticky vyraz ve tvari, ale je spise pro smich. Pamatuji si pri prvnich dilech na klukovske okouzleni. Zde jde spise o nostalgii. ()

Crocuta

Ani zdaleka tak nepovedené, jak se bylo lze obávat a jak předjímali mnozí domnělí experti. V každém případě jde o mnohem lepší film, než jakým byl 4. díl - "Nástroj osudu" "Křišťálovou lebku" hladce trumfne co do vtipu, zdařilosti akčních scén (které zde naštěstí nejsou do nemožnosti přepálené) i úspěšné snahy vzbudit v divácích nějaké ty emoce. Škaredá Wombatka a ten její věčně otráveně se ksichtící spratek mne tedy dvakrát neoslnili, ale čas strávený v kině utekl jako voda a z představení jsme se ženou odcházeli s pocitem že jsme se dobře pobavili a 154 minut zbůhdarma nepromrhali. ()

marhoul

V Potvoře mě Fíbí bavila, ve velkém spektáklu, jakým je Indy, byly její křivé zuby a prkenná ochotničina rozpačitým drátem do oka. Kočky dneska trendy nejsou, bohužel, tady by se ale nějaká šarmantní, hrající ještěrka, střihu novodobé Fajferky, Diazky či Penelopky hodila lépe. Bez jedenáctiletého knírače bych se taky obešla, ale co už..., hoňek bylo až až, ale jinak jsem si biják skvěle užila, solidní flashback do osmdesátek, důstojná rozlučka s Fordem, Mads jako vždy TOP, a že to bylo přestřelené? Bylo. Ale to byl Indy vždycky. Sakumprdum zábavné prázdninové kino. ()

mcb

Nejlepší dosavavadní (hraný) blockbuster roku. Všeobecný hate nechápu, takto perfektně ošetřený mainstreamový crowdpleaser už tady nebyl dlouho, škoda, že většina ohlasů jen neinventivně opakuje smutné výkřiky z Cannes. Mangoldův film není tak spielbergovsky sevřený jako originální tetralogie, ale nabízí strhující akční řemeslo, které jede po vyšlapaných brakových kolejích křišťálové lebky, nostalgii série a rozvíjí je směrem k modernímu pojetí blockbusteru. Zkrátka skvěle strávené 2,5 hodiny a takto nějak bych si představoval hranou verzi Uncharted, kdyby se povedla. ()

Flego

Indy ma nesklamal, práve neopak, ponúkol mi dostatočne veľa dôvodov na radosť a príjemný filmový zážitok. A sprevádza ma svojimi dobrodružstvami celý môj doterajší dospelý život... Posledný príbeh s Harrisonom Fordom je skvelý, precestujeme kus sveta a dokonca sa zatúlame do hlbokej minulosti, dosýta sa vybláznime pri naháňačkách, ponoríme do podmorského sveta a polietame vo vzduchu. Trikovo je film nadštardartný, inak by to ani nešlo. A záverečná scéna je veľmi príjemná. Film sa nevyhol drobným chybám, ale nech je mu odpustené. ()

BMW12

Hezké rozloučení Harrisona Forda s jeho nejikoničtější rolí Indiana Jonese. Film je nabitý akcí od začátku do konce, prakticky tam nejsou žádná hluchá místa, pořád se něco děje a divákovi tak film rychle plyne. Děj filmu se mi také líbil a setkání s Archimédem bylo fajn. Za mě tedy důstojný konec této série. ()

anais

James Mangold neumí natáčet přehlednou akci, nemá smysl pro humor a evidentně se spokojí s opravdu špatným CGI. I přes to zachytil pár moc fajn momentů - nostalgických a dojemných. Baví mě scény, kde je Indy přiznaně starý (nebaví mě bizardní deep fake začátek a nebaví mě když jeho digitální avatar jede na koni po New Yorku); bavila mě Phoebe Waller-Bridge, ale štval mě ten neuvěřitelný zvrat v jejím chování a motivaci... Takových "yes, but" je v tom filmu bohužel hodně. Zaslouží si to dvě hvězdičky, ale nedokážu to Indymu udělat... (představuju si, že to natočil Spielberg - akce byla dokonale přehledná a vypointovaná, sem tam bych se zasmál a nehrozil bych se laciným provedením...škoda). ()

honajz

Recyklace již viděného (a ne, neberu to jako poctu, ale jako naprostou neschopnost tvůrců pro fantazii a nápad), bez nadhledu, vtipu a humoru. Abych nebyl nespravedlivý, jedna hláška se tady objeví ("Jsi Němec, Vollere, nesnaž se být vtipný."), ale to je poněkud málo na skoro dvě a půl hodiny. Celé je to takové unavené, unylé, pomalé, honičky postrádají právě ten nadhled, bonmot, vtip, hlášku, navíc občas ta digitalizace skutečně bije nepříjemně do očí. Přitom se zde skáče v čase i prostoru, chvíli jsme v Německu, v USA, v Maroku, pak na moři... jenže celé je to o tom, že partička A někam dojde, partička B ji buď pronásleduje a honí, nebo dohoní, pak se vystřídají, nic vtipného se nestane - to už ta Lara Croft s Angelinou měla větší spád a více nápadů. Navíc ta herečka, co hraje dceru jeho kolegy, je nesympatická nejen svou rolí, ale i způsobem spíše neherectví, kdy to, podobně jako naše Klára Issová, hraje na velká hnědá kukadla. Ani ten kluk nepůsobí nějak sympatickým dojmem jako dřívější dětští hrdinové, kteří Indymu pomáhali. Přitom námět je fajn, jenže to by musel do ruky dostat někdo, kdo má skutečně zajímavé a originální nápady a nenatočí to celé tak, jako když točí parafráze na Indyho Němci, jen nemají love na Harrisona Forda. ()

TheEvilTwin

Mdlé, zdlouhavé (150 minut!!!!), nezáživné a až… nudné? Snaha o resurekci tehdejší ikony badatelských filmů je neúspěšná a teda sorry, ale obsadit 81letého páprdu do akční honičky, to chce teda koule - a výsledek dopadl přesně, jak jsem čekal. Nebaví mě tady umělé omlazení Indyho z minulosti ani neustálá honička z místa A do místa B, která nemá čím zaujmout a kde jde až příliš okatě vidět, že Ford v tomhle věku už nezvládá ani běhat, natož tak dělat jakékoli jiné kousky, takže jej musí doplňovat nápadný CGI digibordel. Nebaví mě průměrný záporák, nesympatická vedlejší postava Phoebe Waller-Bridge a nebaví mě tady vlastně skoro nic. A humor chybí pro jistotu úplně. Pro nenáročného diváka zcela průměrný film a pro někoho, kdo čekal alespoň nějaký stupeň kvality, je to bída. Ždímání prachů z přestárlé herecké hvězdy a ze jména skvělé původní filmové série. Takhle si na staré roky kurvit jméno a pověst Indiana Jonese, to teda tleskám. ()

rikitiki

Je mu už 80! Nemusí přece absolvovat tolik honiček, střídání dopravních prostředků a vláčení po silnici. Zvlášť, když jsou až úmorně dlouhé. ____ Úvodní část by byla parádní, kdyby mě pořád za oči netahalo počítačem zařízené omlazení. Celé to měli prostříhat. A dbát na Indyho věk. Já bych klidně snesla víc důvtipu než fyzické akce, což by bylo vzhledem k jeho stáří naprosto pochopitelné. ___ Ke kladům snímku patří finále, kdy do starověké bitvy anachronicky zasáhnou zbraně z jiné doby – to mělo šmrnc původní trilogie. Bavila mě i Indyho společnice. Tentokrát tvůrci volili s rozvahou a tak tahle holka není žádnou panenkou na hraní, vzhledem k věkovému rozdílu a vzájemnému vztahu – protože Indy není žádný úchyl, aby se jako kmet vrhal na nějaké mladice. Takže, i když typově připomínala Marion, naštěstí zůstalo jen u společně prožívaného dobrodružství. Pobavila mě i záporákova hláška: „Včerejšek patří nám!“. Že by zde tvůrci připomněli film Cabaret a slavnou písničku: „Tomorrow belongs to me!“? SHRNUTÍ: Je to pořád Indy. Akorát by si měl víc hledět knih než stíhání nácků a pokladů. ()

HellFire

Ach ten Hollywood a jeho neustálé snahy o obsazování stařečků do akčních rolí a digitální omlazování. Opravdu by mě zajímalo, co by na tyhle praktiky říkali majstrové film jako Hitchcock, Kubrick nebo Tarkovkij. Omlazený Indy má neustále nasazený jeden a ten samý mdlý výraz (schválně se podívejte na jakýkoliv z prvních tří dílů a vraťte se k pětce, ten rozdíl ve výrazu, nebo spíše v absenci mimiky, je do očí bijící) a i když má působit jako čtyřicátník, nikdo už se nenamáhal změnit hlas osmdesátiletého Forda, nemluvě o akčních scénách, kde je Ford rovnou nahrazen digitálním dvojníkem, protože poskakování po vlaku nebo nebezpečná jízda na motorce už v tomhle věku prostě nejde provozovat. Některé honičky tak působí opravdu komicky a připomněly mi naháněčku z Obi-Wana. Já se ptám, jaký smysl dává v tomhle bodě utrácet miliony dolarů jen kvůli tomu, aby většina stopáže skončila v rukou CGI umělců? Zavání to přístupem ala „něco natočíme a oni už to v postprodukci změní, když bude potřeba“. Úvodní scénu šlo určitě natočit lépe, ale to bychom nedostali akční úvod, jak je v téhle sérii zvykem, že ano? Mimochodem nečekal jsem, že se v dnešní době dočkám blockbusteru, kde jedna z postav přežije ránu do hlavy dřevěným trámem z vlaku jedoucím 80 km/h. Pěkně tvrdá kebule, to vám povím. Jasně, filmy jsou často nerealistické, ale tohle je na mě moc :). Phoebe Waller-Bridge je sympatická, bohužel ale hraje jakýsi archetyp moderní woke ženy, která shazuje mužské pokolení, v tomhle případě Indyho. Phoebe je sympatická holka, ale nechápu, proč její postava neustále Indyho shazuje. Phoebe je sympatická žena, ale poloha nezávislé ženy, která neustále shazuje Indyho, jí nesedí. Doufám, že nebude jeho nástupkyní, na to je moc „over the top“. Celkově pak nový Indy ničím nenadchne a bohužel jede cestou, která je pro dnešní hollywoodskou produkci tak typická. Nazval jsem ji WTF, protože mi mnohdy rozum zůstává stát nad nelogičností scén. Vezměme si například scénu na moři, kdy Indy a zbytek party prchá před Mikkelsenem. tentokrát přimhouřím oči nad tím, že by měla malá loď dostatek paliva na cestu mezi Řeckem a Sicílií. Spíš mi vyrazilo dech, jak si dokázal Mads Mikkelsen odvodit, že Indy neprchá do Alexandrie, ale na Sicílii, jen podle toho, že pluje na západ. A samozřejmě ještě větší WTF je, že přijede do stejného města jako Indy, jen aby mohl děj pokračovat. Anebo jak se borci dostali zpátky přes ten most, který v předchozí scéně očividně visel jen na jednom provazu, aby byl následně nepoškozený? WTF? Pátý Indy je nakonec tuctový výplach, ve kterém se chce hlavní záporák vrátit zpátky v čase, aby napravil největší chybu historie v podobě Hitlera. Tudíž tu opět máme záporáka s nutkavou představou ovládnout svět, protože má ještě větší ego než ostatní. Zííííííííííííív. ()

Othello

Banda zástupců studií se zamyšleně drbe na hlavě, proč není takový zájem o dvě a půl hodiny dlouhý dobrodružný film s osmdesátiletým hercem v hlavní roli, který se pohybuje téměř výhradně v CGI prostředí. To zní jako úplně skvělej montypythonovskej skeč! Pátý Indiana Jones vypadá po většinu svého času jako sestříhané cinematické sekvence z nějaké současné videohry, kterou bych určitě chtěl hrát, ale dívat se na to jako na film je upřímně místy fakt uncanny. Já doufám, že za několik let budeme na digitálně omlazené herce a CGI faunu vzpomínat jen jako na nějakou vzdálenou noční můru. Přesto to má většinu času celkem odpich, Phoebe Waller-Bridge s Mikkelsenem vyplňují chybějící charisma všech ostatních zúčastněných a pokud se do toho videoherního módu ponořit dokážete a třeba se díváte přes YT rádi na to, jak někdo jen tak hraje Uncharted, tak jste tady asi v pohodě. Jako jo, má to bejt vole Indy, ale ta značka už je dávno devalvovaná, tak berte co je. ()

Janek

Malé očekávání pomůže. Indy mě bavil a dokonce mi nostalgicky zafungoval. Není tam nic tak skvělého jako zastřelení pěti za sebou stojících esesaku jednou ranou, ale jako kino letní jízda to funguje dobře. A není tam nic, kde bych vyloženě kroutil hlavou nebo se nudil. Bonusem budiž i skvělé finále. ()

Jenda

Snaha o poslední reinkarnaci stárnoucího Indiana Jonese staví až příliš na prvních úspěšných filmech. Nefungující nostalgické štěky původního castu mi přišly příliš levné,ale asi nejvíc mi vadila přepáleně fantaskní zápletka celého příběhu. Připouštím, že i původní trilogie má příběh s mysterioźními prvky, ale tady je to fakt přestřelený. Prvních dvacet minut jsem si pak díky CGI omlazování připadal, že sleduju spíš The Polar Express. Když se budu chtít koukat na přeplácaný in-game video, pustim si něco na YouTubu. Celkově na tenhle film zapomenu stejně, jako jsem zapomněl na ten poslední, i když mi víc vyhovuje, když Indy bojuje s nácky (Mads Mikkelsen je to nejlepší z tohohle filmu), než s rusáky. Virutálních honiček na čemkoli je dneska hafo v jakémkoli akčním filmu. Prostě víc toho samého... akokrát to vůbec nefunguje tak, jako třeba v Poslední křížové výpravě. ()

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

26.07.2023

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

16.07.2023

Po mizerných příjmech Flashe, Mezi živly a pátého Indiana Jonese se očekávalo, že na záchranu, podobně jako loni s Top Gunem, přispěchá Tom Cruise s Mission: Impossible Odplatou - První částí. Teď má… (více)