Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

• USA Batman v Superman: Dawn of Justice (více)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (více)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (více)

V době, kdy svět řeší otázku, jakého hrdinu skutečně potřebuje, v obavách z naprosto nekontrolované moci téměř božského superhrdiny se střetává respektovaný a mocný ochránce spravedlnosti ve městě Gotham s nejuctívanějším spasitelem moderní doby ve městě Metropolis. A zatímco mezi sebou Batman a Superman válčí, rychle se vynořuje nová hrozba, která představuje pro celé lidstvo ještě větší nebezpečí než kdy v minulosti. (Freeman Ent.)

AndySvk

Ako fanusik DC neni co vytknut ale ako normalny divak prilis vela veci a hrdinov na raz (co marvel spravil lepsie ze avengerou dal az po predstaveni hlavnych predstavitelou) kde DC to vopchal do druheho filmu ale ja som velmi spokojny a neviem sa dockat dalsich filmov od DC. ()

inhotep

Cool úvod vystřídaly nudné dialogy nezajímavých hlavních postav (které by navíc zajímavé být měli...ehm) a nakonec přišel zmatečný digibordel. Snyder imho natočil 2 skvělé filmy (300 a Watchmen) to ostatní je stěží průměrné, byť aspoň jistá stylizace vypadá většinou docela dobře, což platí i o BvS, ale samotná stylizace nenahradí špatný scénář, který chce nacpat do jednoho filmu co nejvíc a přitom je vlasně o ničem, samotná akce Synderovi taky už moc nejde je zmatečná a nenápaditá jekoby generovaná (btw Synder bývá občas srovnáván s Bayem, ale Bay chrlí nádherné, epické a přehledné akční scény i v těžce vyčpělích Transformerech a tak zůstává aspoň nějaký důvod se na ně dívat o Mizerech, Skále, nebo Perl Harboru ani nemluvě na akci se dá dívat znova a znova). Temnota a inteligence Nolanových Batmanů je pryč a zůstává nám takové prázdné pozátko, které je horší i než Avegers 2. ()

JamesR

Spoiler alert! Následující recenze obsahuje spoilery a informace o zápletce, protože bez kritiky konkrétních věcí v zápletce to fakt asi nejde! Již od začátku jsem byl skeptický z toho, že se DC tak strašně rychle snaží dohnat obrovské universum Marvelu a bohužel došlo na má slova a DC to uspěchali. V příběhu Batmana a Supermana jsou hluboké a výborné zápletky, na kterých se dá stavět, ale pro BvS bylo prostě moc brzy. Raději měli udělat Batman film s Benem Affleckem, protože ten je jako Batman výborný a excelentní a hrozně mě bavil, zhostil se role vskutku odpovědně. Ani Henry Carvill mi jako Superman nevadil, obecně herci a jejich výkony nebyli problém, naopak mě i bavila kombinace starého Lexe Luthora a Ledgerova Jokera v podobě Jesseho Eisenberga, ale problém byl v příběhu. Řekněme si rovnou, že komiksový nadšenec musel být z tohoto filmu nadšený, koneckonců i mě nevadil tak moc, jak jsem si zprvu myslel, ale pro běžného diváka toho bylo na skoro 3 hodiny moc. Je tolik lepších důvodů, proč by měli spolu oba zápasit a proč by se nakonec měli dát dohromady, ale ne, scénáristi se prostě rozhodli, že z toho udělají nejhorší zápletku roku. "Hej, má Marthu, zachraň ji, Batmane.""Proč jsi řekl Martha?""Martha je má matka.""Moje taky. Budeme kamarádi." To funguje u Poa Damerona a Finna, ale ne u Batmana a Supermana! Následně musím souhlasit s veřejným míněním, že jsme se měli asi seznámit s Justice League trochu jinak a ne pomocí nějakých videí hodných facebooku. Jde opět o hodně urychlený příběh o původu hrdinů, aby se už mohla točit Justice League. Jen si vemte, jak dlouho jsme čekali na Avengers, jak dlouho jsme se seznamovali s Coulsnem nebo Furym, než jsme si mysleli, že jsou pryč a jen dva filmy na truchlení ze smrti Supermana nestačí, i když původně otřásla komiksovým světem, a co víc, film je tak natahovaný, že to stejně víme už na konci filmu. A poslední kritika: Po všech marvelovkách jsem si asi zvykl na to, proč jsou Avengers: chrání civilisty a historický, či důležitý majetek a nakonec mi prostě ta ohromná destrukce, které jsem se dočkal jak v Muži z oceli, tak zde, přijde neuvěřitelně rušivá a vadí mi. Je to škoda, mohl to být tak dobrý film, ale je uspěchaný... Co víc, vtipy jsou za celý film asi jen tři, každou hodinu jeden. Přes veškerou moji kritiku bych ale rád dodal, že nakonec tento film nebyl tak špatný. Musíte vypnout a opravdu ignorovat některé "nedokonalosti" děje a pak se možná i docela pobavíte. Choreografie akčních scén je výborná, herecké výkony jsou taky dobré, ale rozhodně to není komiksovka, na kterou jsme dnes zvyklí díky Marvelu. ()

Wolfis

Odporúčam všetky ako aj tento komentár čítať až po zhliadnutí filmu, aby ste si urobili naň vlastný názor. Rozdelilo sa to tu na dva tábory ľudí, kde jedni hovoria, aká to bola hnusná žbrnda, a druhí túto "žbrndu" ospevujú. Dalo by sa povedať, že tí prví sú prevažne kritici a náhodní ľudia (nefanúšikovia), kde pri druhých sú to práve tí fanúšikovia. Jednoducho povedané, film milo prekvapí a poteší hlavne fanúšikov. A teraz už k samému filmu... úvod naozaj veľmi pekne prepojený s Man of Steel z trochu iného uhla, práve toho Batmanovského. Miestami sa mihnú nepochopiteľné časti, ale nekazí to nejak divácky zážitok. Jednou z nich je asi 5 minútový súboj hlavných superhrdinov, po ktorom príde rýchle, "až" pár sekundové preladenie z nepriateľov na priateľov doslovne na život a na smrť. Ako vždy, impozantná hudba v podaní Hansa Zimmera, tentokrát aj so spoluprácou Junkie XL. Affleckovi nový kostým a úloha výborne sadla, no jediné, čo som zo začiatku nemohol veľmi prekusnúť, bolo pre-obsadenie Alfreda. V trištvrte filmu milé spestrenie, kde prichádza na bojovú scénu aj ženská prítomnosť v podobe Wonder Woman a chabá snaha oboch superhrdinov o kúsok odľahčujúceho humoru. Hlavnou témou snímky je práve Superman, okolo ktorého sa celý dej točí a vytvára kompletnú zápletku dejovej línie, ktorá dokáže v pohode upútať. Napriek všetkej negatívnej kritike som si film užil a myslím si, že vznikol celkom vydarený počin s naozaj príjemným a pre fanúšika priam strhujúcim zážitkom. /80%/ ()

silvia93

Jediný co, tak zajímavý nápad a nějaké ty efekty. Trailer nevypadal nějak extrémně zajímavě a vlastně celý boj mezi Supermanem a Batmanem byl v něm. Film byl totálně nudný, nezajímavý a zbytečně dlouhý. Možná posledních 20 minut stálo za to, ale film už to nezachránilo. Nakonec ani nešlo a souboj mezi nimi, ale oba stáli proti nějaké obludě. Prostě ztráta času.. ()

sonnyman

Jokerovský Lex Luthor. Batman porušuje svoje jediné pravidlo. Superman varí a nosí kvety. DC poňalo svoje ikonické monumenty zrejme inak ako to všetci čakali (na margo úspechu konkurenčných Avengers) a rozhodlo sa budovať svoje komiksové univerzum vlastnou cestou - typicky tmavou, drsnou, ťažkopádnou = nie pre každého. A taký je tento film, neulahodí všetkým, ale tí ktorí slepo nedajú na kritiku si zaľúbia atmosféru vytvárajúcu hudbu alá Zimmer / Junkie XL, narážky na svoj obľúbený komiksový počin, emotívne a príbehy spájajúce scény (Intro, Svet spoznáva Supermana, zložka Justice League). Herecky očakávaná kvalita - Cavill sa v úlohe najväčšieho siláka planéty našiel, Eisenberg miestami prehráva, fungujúca kombinácia Affleck-Batman s veľkým potenciálom. Bez nedostatkov sa to nezaobišlo (tradičné klišé, prebytok CGI, miestami inkoherentné rozprávanie deju), ale na komiksovku nič výnimočné. 8/10. ()

xlukas

Váhal jsem, jestli na tenhle film vůbec jít, recenze byly od střízlivě kritických (Kamil Fila) po poměrně dost kritické (František Fuka). Ale obě série mám velmi rád a to zvítězilo, snímek nakonec mile překvapil. Vlastně je docela zajímavé, že film je jeden z těch, co jsou spíše kriticky hodnoceny, ale tržby v kinech mají více než slušné. Následující body jsou tak i jeho mírnou obhajobou. 1) Ben Affleck mě už v několikátém filmu přesvědčil, že umí hrát, i tady v roli Batmana. Zbytek herců podal také solidní výkon (Henry Cavil, Jesse Eisenberg), potud dobré, ale na tom byla i u zmíněných recenzentů shoda. Tedy, Lex Luthor je zde cvok úplně jiným způsobem než jak ho podal Gene Hackman a Kevin Spacey Emotikona wink 2) Velké výtky byly ke scénáři. Mnoho postav, komplikovaný a zmatený děj. Mně tak nepřišel. Naopak myslím, že scénáristé pracovali s mnoha dějovými liniemi a umně je propojili. Ano, vzali si na to čas (film je dlouhý 2 a půl hodiny), ale je motivace postav a pointy děje fungují. 3) Film se bere strašně vážně..? Samozřejmě, že ano*! Je to film o Batmanovi a Supermanovi, patos tam bude (a musí být). Není a nemá to být marvelovský film (až budu chtít srandu, podívám se znovu na Deadpoola). Je to trochu idealistický film a není to cynický film. Věřím, že takový má být a líbí se mi tak. 4) Grafično a hudba jsou prý přehnané (k prvnímu) a nudné (ke druhému). To mi přišlo vysloveně divné. Jestli je B. vs. S. graficky stylizovaný, pak vcelku vkusně a ne víc než jiný soudobý film. Hudba je od Hanse Zimmera a je slušná. 5) Film je prý přehnaně akční, plný výbuchů a změť bombastických efektů. Naopak, film je ze značné části konverzační záležitost, na -- intenzivní a destruktivní -- akci také v druhé půlce filmu dojde (a vypadá dobře), ale vůči posledním Avengers to bylo střídmé (berte to ode mne jako plus). 6) Když to shrnu, film je to dobrý. A ano, je to "startovač" pro sérii "justiceleague" filmů jako konkurence DC vůči marvelovské Avengers sérii. A to je ono, tady je úhelný kámen kritiky, marvelovské filmy udávaly (a udávají) tón a recenzenti ho za posledních x let ve svých hodnoceních důsledně převzali a očekávají filmy daného typu. B. vs. S. takový není, je jiný -- ve smyslu jinak dobrý --, a celá budoucí série by taková měla zůstat, měla by odolat pokušení nápodoby jinde ověřeného. (A že mám rád obě.) Takže, tahle je to dobré, pojďte dál! * Jasně, i v původním Supermanovi je spousta vtipů (v aktuálním tedy odhadem asi dva), zvlášť takový Superman II by mohl vyprávět ()

Wiceman

No... Mohlo to být lepší. Ano, pravda, jsem Fanboy a komiksy miluju, tudíž bitka Superman, Batman a ... dobře no ... i Wonder Woman, jsou hotový orgie. Batffleckovi jsem věřil od samýho začátku a nezklamal mě. Jeho Batman je přesně takovej, jakýho my Fanboyové chceme. Superman byl zas takovej nevýraznej a Wonder Woman ... trochu zbytečná řekl bych, ale dobrý no. Lex Luthor je takovej paskřivec, že jsem první polovinu filmu měl chuť mu několikrát nafackovat, ale postupně se propadne trochu víc k tý dark side a i když je jeho chování tak trochu nelogický, tak ale přece jen přesvědčí. Co mě naopak přijde hrozně blbý (a jistě nejsem sám) je vygradování celýho toho Batman v Superman. Celý dvě hodiny se k smrti nesnášej a nakonec Martha? WTF :D Štěky dalších suprhrdinů dobrý, ale ten Ezra Miller ..... prostě ANI NÁHODOU.... Bože, zlatej Grant Gustin fakt ... To je ten pravej, sympatickej Flash a ne tohle zarostlý divný individuum. No nic. Co se týče ,,Brucovo Snů" tak tajně doufám v Injustice: Gods among us. Po prvnim zhlédnutí to bylo za pět hvězd, ale nakonec tomu prsknu jen čtyři za ty logický ďoury. EDIT: Nakonec jsem se přece jen rozhodl pro tři hvězdy, protože po třetim zhlédnutí jsou ty ďoury až moooooc velký. Bohužel. ()

Ferguson

Náročný úkol si na sebe tvůrci vzali. Udělat pokračování Muže z oceli a zároveň důstojně navázat na Nolanovi Temné rytíře. Založit Ligu Spravedlivých a celé to dát do hávu dnešní debaty na téma svoboda, demokracie apod. Myslím, že to zvládli vcelku dobře. Celkově špatnému přijetí filmu vůbec nerozumím. Nicméně po přečtení podrobné a přesné recenze Kamila Fily(Tetsuo) a opětovném shlédnutí Muže z oceli musím jít s hodnocením dolu. ()

Hanniball

Po dlouhý době konečně luxusní komiksovka, Batman ultra drsnej a nařachanej. Ben Affleck překvapil a role mu vážně sedla - pro mě jeden z nejlepších představitelů Batmana a možná vůbec ten nejlepší. Srovnávat tohle a Avengers : Age of Ultron je jako srovnávat luxusní prsatou, modrookou černovlásku a smradlavýho bezdomovce. A jako třešnička na dortu - Superman dostane tak po tlamě, tak ho zlomí a poníží že z toho budete mít škodolibou radost. Až se budu rozhodovat zda jít do kina na nové Avengers nebo The Justice League volba je jasná. ()

KcarlosK

Varování pro ty dva bezďáky, kteří to ještě neviděli. Komentář obsahuje spoilery. Jsem fanoušek komiksů a PROTO jsem byl dokonale otráven a zklamán. Většinu filmu se jenom kecá a přesto se nic neřeší. Z geniálního Luthora je Luthor magor. Amazonka Diana, jejíž jméno ani nezazní, je dle očekávání jenom věšák na haldu kostýmů. Dokonce si v soubojích ani nestihne rozmazat make-up. A co Snyderovi nikdy neodpustím je to, že z Batmana udělal normálního psychopata. Batman nemučí, nestřílí, nezabíjí. To je kánon, ty blbe! A jaká že je jeho motivace pro to, chtít zabít (páč zajmout nestačí, že) Supermana? Prevence. Co kdyby. Pochválit lze jenom Afflecka. Myslím, že snad všechny přesvědčil, že Báťu v pohodě zvládne. ()

HawkLL

Upřímně po dlouhé opravdu dlouhé době film, kde jsem v polovině zvažoval opuštění kinosálu. Množství podávaných informací, snů a představ, včetně už miliontého zobrazení smrti Waynových rodičů (vážně je třeba aby toto všeobecně známé prezentoval každý režisér po svém znovu a znovu?) a minimum děje, mi dalo spoustu času k přemýšlení o pohodlnosti sedaček, kvalitě popcornu, mizejícím ledu v nápoji a kontrole hodinek. Zjištění, že jsem teprve v polovině předimenzované stopáže mi náladu nezvedlo. Zack Snyder si tentokrát ukousl moc velké sousto. Scénář jako by se nemohl rozhodnout co vše a v jakém pořadí divákovi zobrazí. Výsledek je naprostá absence atmosféry. Děj na úrovni minima. Akční scény jsou spíše úsměvné a opět chaotické. Negativ bylo tolik, že ani hudební podkres Zimmera už jsem nevnímal. Pro mne tedy velké zklamání a na špičce DC se stále drží Snyderovi Strážci a Nolanův Temný rytíř. ()

Herrydos

Tak opět nevím přátele mě se to líbilo asi proto že se tak moc v komiksových vodách nepohybuji ale nezbytnou průpravu na tento film sem si udělal. Pokud se oprostím od všeho a podívám se jen na film takoví jaký je můžu říci toto: Zpracování není vůbec špatné je temné a ani jedné ze stran příběh nijak nestraní víme co chtějí čeho se bojí a za co bojují. Film ale počítá že divák je znalí mytologií a universem DC a tak na tom hodně staví takže já znalí jen z rychlíku sem měl občas trochu problém ale dalo se to. Herci si myslím že jsou vybráni dobře Benovi sem moc nevěřil ale o svých kvalitách mě přesvědčil. Irons jako noví Alfréd proč ne. Než to nějako shrnu zastavím se ještě i u 3D které nesmí chybět opět pro mě milé překvapení není násilně strkáno od popředí opět skvěle přibližuje divákovi akci i situace které se na plátně dějí zpomalovačky vypadají moc pěkně a ve 3D se na to nekouká vůbec zle alespoň mě v IMAXU ne ale kdo tak nějak 3D nemusí z principu ani tento film ho nepřesvědčí o opaku o dalšího Avatara tu nejde ale o milé zpestření a lepší prožitek z filmu. No a sme na konci BatmanVSuperman není špatný film ale je ne něm bolestně vidět že toho v něm mělo být víc a někdy až očividné střihy filmu škodí nezbývá než čekat na nějakou plnou verzi (pokud někdy bude). Za mě je to dobrý akční film s velmi patrnými psychologickými linkami a to vše zabaleno v temné atmosféře se skvělou hudbou a dobře vybalancovaným 3D 5* (a do mně :-D ) ()

Lego122

Scénář byl velice slabý, hlavně co se týká postavy Supermana. Působil divně, svět se obával, že začne ohrožovat lid. Batman zasáhl. Batmanova povaha byla podle mě hodně dobrá. Příšera na konci už byla na mě příliš sci-fi. Zacku Snyderovi se to moc nepovedlo. Musí pochválit herce Jesse Eisenberga, roli Lexe Luthora zvládl výborně. Hodně chválím kostýmy. Oproti filmům Christophera Nolana je to celkově propad. 4/10 ()

martinius27

Na tento film som sa nenormalne tesil, paradne ukazky plne akcie vystrieda na moj vkus az prilisne natahovanie celeho deja. pre tento film by bolo plus keby ma o polhodinu menej. prilis vidiet ze je to nejaky medziclanok od supermana k justice leage. A cely ten dej proste umelo natahovany, vykreslovanie postav kde sa v zaznamoch najde flasch, aquaman a podobne, v DC na to idu podla mna uplne naopak, kdez to marvel urobil filmy najprv po samote ako ironman, thor, captain americaa potom nam ich vsetkych vrhol do jedneho filmu a bola to pecka ziadne natahovanie vysvetlovanie proste parada. tu opat vidime ako bruceovi vaneovy zabiju rodicov pomaly mam dojem ze by som reziserom nasekal cez prsty kedze uz kazdy vie co sa stalo. Po vizualnej stranke je to parada, krasne efekty, kostymi, herci na sebe naozaj zamakali to dost pridalo na hodnote, ze ako superman ci batman su naozaj chlapiska ako hory urasteny (ziadne sparadla s krasnou tvarickou) a ked uz sa konecne dej dostane k akcnym scenam je to parada len kym sa to tam dotiahne tak sa uz po pravde nudite. ben affleck mi ako batman nevadil, naopak myslim ze mu to seklo v ulohe starsieho batmana ktory uz ma co to za sebou (ale predsa po christianovi baleovi je to dost nezvyk, on ako batman ostane asi neprekonany). neviem z filmu som mal vazne zmiesane pocity, ked sa to rozbehne je to parada tomu niet co vytknut. len to natahovanie zas a znova navraty do minulosti ktore kazdy fanusik uz milion krat videl v inych filmoch ci serialoch. a este mi dost blbe proisli tie na na az pricaste sceny kde snivali proste pozerate scena uplne od veci az sa rozum zastavi co do slaka to je a zrazu zistite ze je to sen. ako an co to je dobre???? a takychto momentov je tam privela. toto zostrihat, povyberat zbytiocnosti a mame tu tu paradny 110-120 minutovy film, a tych 30 vystrihnutych minut zbytocnosti by tomuto filmu jedine prospeli. to jedine asi sa da vytknut a presne pre to tomu nedavam viac hviezd. moj osobny nazor viac minut nie vzdy znamena viac kvality. ()

jioex13

Další komiksovka, kde akční scény mají přebít nesmyslný scénář s uspěcháním celého filmu. Začátek filmu velmi slibný, v půlce jsem se už ztrácel a musel si domýšlet co a jak a se závěrem jsem byl v koncích, protože ani domýšlivost nepomohla. Nejtrapnější je scéna, kdy Batman bojuje se Supermanem jako největší rivalové a během 10 vteřin jsou z nich největší kamarádi a nejlepší tým. A druhá nesmyslnost, která dodala tu tečku je že Batman si lítá sem a tam z Metropolis do Gothamu, které jsou od sebe vzdáleny sotva pár kilometrů. Kde byl Superman, když se válčilo v Gothamu? Kde byl Batman, když Zod likvidoval Metropolis? Je to zkrátka totálně zpackaný film na rozdíl od velmi dobrého Muže z oceli. Nápad pro další film? Vyměnit scénář. Ideálně do něj opět zapojit Nolana. ()

kika odpad!

Vacsiu hovadinu som davno nevidela. Kde zmizol neporazitelny superman ? Bol symboloml mojho detstva. A teraz chceme toto predkladat nasim detom ? To musi film skoncit na prd aby zaujal divaka ? ()

Pcermis

No upřímně čekal jsem to horší ale i tak žádná sláva první půlka firmu je totální chaos a totální nuda a filmu to neuvěřitelně škodí. Druhá část filmu začala dávat smysl a film nakonec tak špatný není ale čekal jsem o hodně více. Affleck nezklamal ani nepotěšil takže takový průměr ale kdo překvapil a nejlepší herecký výkon předvedl jednoznačně Eisenberg. Film má zajímavou myšlenku a poselství a to mě se líbí jen bych uvítal méně efektů, méně akce a myšlenku ještě více prohloubit. Film zkrátka nepotěší ani neurazí. ()

MattCorman

Pokud mám být upřímný,a to jsem fanouškem batmana a dc, kdy také vlastním přes 60 originál dílu DC a batmana, tak film dopadl přesně tak jak jsem si myslel. Pravdou je, že srovnávat trilogii Nolana a posledního supermana od Snydera a pak si představit opět batmana se supermanem, no nevím nevím. Ale vím jedno, osobně jsem tvrdil a očekával přesně to co jsem dostal. Hodnocení 60% / Obrovské zklamání roku ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce