Reklama

Reklama

Ali

Trailer 2
Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2001, 158 min (Director's Cut: 165 min, Alternativní 150 min)

Obsahy(1)

Legenda světového boxu žije! Will Smith jako Muhammad Ali, nejslavnější boxer všech dob... Americký boxer Muhammad Ali (1942–2016) bývá někdy označován za největšího sportovce minulého století. Ve světě sportu proslul jako osobnost s neochvějným sebevědomím a vírou v sebe sama. První titul mistra světa dokázal vyhrát už ve 22 letech, zároveň však dokázal veřejnost šokovat svými občanskými postoji a konverzí k islámu. Aliho životní příběh a sportovní kariéra neustále vzbuzuje obrovský zájem, proto o něm vzniklo nebývalé množství dokumentárních snímků. Jeho pozoruhodný osud upoutal také amerického režiséra a scenáristu Michaela Manna (Poslední mohykán, Collateral), jenž ve své tvorbě systematicky reflektuje silné dramatické příběhy. Mann patřil k předním proponentům digitálního natáčení, což si poprvé vyzkoušel právě při práci na celovečerním životopisném snímku o Muhammadovi Alim. V hlavní roli se představil Will Smith a za svůj životní herecký výkon byl po zásluze nominován na Oscara a Zlatý glóbus... Děj snímku strhujícím způsobem pokrývá všechny důležité momenty Aliho sportovní kariéry a vrcholí legendárním utkáním o titul s Georgem Foremanem, který proběhl v tehdejším Zairu s podtitulem Rachot v džungli (The Rumble in the Jungle). Na pozadí slavných zápasů se ovšem odvíjela mnohem důležitější bitva, která souvisela s jeho vírou a politickým přesvědčením. Po zisku prvního titulu šokoval svět, když se prakticky ze dne na den nechal přejmenovat. Jméno Cassius Marcellus Clay Jr. prohlásil za otrocké a nejprve si změnil jméno na Cassius X, následně se pod vlivem vůdce Národu islámu rozhodl převzít jméno Muhammad Ali. Později skandálně odmítl vojenskou službu ve válce ve Vietnamu a stal se nejkontroverznějším sportovcem všech dob. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (322)

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Mann se svázal okovy životopisného filmu, ze kterého na nás ale po celou dobu pomrkává jeden hulvátský rváč z italské čtvrti. Zatímco formálně je opět Mann sympaticky svůj (kamera, hudba), v dialozích a tempu mu chybí Scorseseho výbušnost a doba se odráží docela matně. Tematicky si toho film naložil opravdu hodně (osobní výpověď, sportovní drama, agitace za rasovou snášenlivost), aby nakonec nevyřešil nic ani na dvouapůlhodinové ploše. Krutě promarněná šance. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Velmi pomalý film, ukazující všechny strany mince jménem Muhhamed Ali. Tento arogantní super boxer byl ve své době opravdu někdo a film to patřičně dává najevo. V provedení mýtusu Aliho do filmového podoby si myslím, že Michael Mann předběhl Martina Scorseseho a jeho Letce. Ali ve filmu je opravdu tím kým byl naživo a film není jen spojením tohoto špatného ci naopak jen dobrého. Velká škoda je v pomalosti snímku. Bohužel Michael Mann je režisér, který točí pomalé snímky, které mě osobně něpadnou moc dobře. Will Smithe se se pro roli Aliho narodil a je dokonalý. Všechno ve filmu mu padne jako ušitě, dokáže křičet arogantní urážky a nebo běhat malynkými uličkami s černošskými fanoušky. Dobrý film,. který měl být lepší. ()

Reklama

Cival 

všechny recenze uživatele

Životopis podle mého gusta. Málo biografických plků a hereckého exhibování, zato hodně hudby a dokonale zinscenovaných bitek v ringu. V málokterém filmu hraje tak výraznou úlohu muzika, která kupříkladu sama táhne celou první půlhodinku, do níž Mann neskutečným způsobem stříhá výjevy z Aliho života. V tomhle filmu stačí jeden úder pěstí a zpomalený běh Kinshasou k vyjádření desítky myšlenek. Úžasná práce mistra Manna a zejména úvodní bitka s tepajícím klavírem nezapomenutelná. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Box mi je ukradený, nejsem fanoušek Aliho, přesto se mi Ali moc líbil a přikládám to právě Mannově režii, kterou tu tolik kritizujete. Maximálně mi vyhovovalo jak tempo, tak i fakt, že to není film o boxu, ale o člověku, který měl dar, notnou dávku sebedůvěry a píle, sociálního cítění, touhu po respektu .... na druhé straně v něm přetrvával jistý mindrák, náboženský zmatek, přelétavost. Tím, že Mann ukázal Aliho jako křehkou člověčí nádobu nikoli jako stroj, u mě zabodoval. A pak i Will Smith, Jamie Foxx a John Voight. ()

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Politické pletichaření, milostné avantýry a plky o rasové segregaci nemůžou vyvážit absenci pachu tělocvičny, tvrdé údery házející diváka do provazů či krev prýštící z omlácených obličejů. Na ekvilibristiky s kamerovými technologiemi jsem si už zvykl, bohužel přehnaný apel a otřesné tempo mému srdci nikdy blízké nebude. Nespraví to ani výtečné aplikování dobové hudby a kvalitní herecké obsazení. Zbytečně dlouhý průměr, který nepojednává o zakončení životní poutě, americkém snu ani o sexuální nejistotě. Velké šlápnutí vedle, které si přehnanou toleranci nezaslouží... ()

Galerie (82)

Zajímavosti (18)

  • Will Smith mal možnosť sa niekoľkokrát stretnúť so skutočným Alim a podarilo sa mu od neho parádne odkukať nielen špecifické pohyby, ale aj grimasy a zahĺbený pohľad, ktorý slávnemu boxerovi mimo iného zaistil štyri manželky a obrovské množstvo mileniek (a z toho vyplívajúcich 9 detí). (BadoXXII)
  • Will Smith byl nucen nabrat více než 17kg svalů, aby vyrovnal Aliho se 110 kg. (Karlos80)
  • Druhou voľbou na hlavnú úlohu bol Michael Bentt, ktorému nakoniec pripadla úloha Sonnyho Listona. Keďže je Michael vyslúžilý boxer, poslúžil zároveň ako hlavný sparing partner a asistent trénera Willa Smitha v priebehu šiestich mesiacov tréningu pred začatím nakrúcania filmu. (Sufferer)

Související novinky

Ed jako slavný skladatel?

Ed jako slavný skladatel?

07.02.2005

Je to tak, Ed Harris, kterého jistě není třeba představovat, si zahraje postavu veleslavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v připravovaném dramatu COPYING BEETHOVEN. Milostný příběh o… (více)

Reklama

Reklama