25 let po brutálních vraždách v městečku Woodsboro se na scéně objevuje nový vrah, který si nasadil na obličej kultovní bílou masku. Tentokrát se zaměří na teenagery, oživí tím dávno pohřbenou noční můru a opět odkryje strašidelnou minulost města. (Forum Film CZ)

rollman1

Nový Vřískot je absolutně povedený film, který nabídne vše, co se od něj čeká, plus mnoho navíc. Režisérské duo, které nahradilo zesnulého Wese nedělá jeho frančíze žádnou ostudu. Ba naopak ctí její pravidla a zároveň přináší do série čerstvý pohled. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, herecky dost kvalitní a žádný z nich není jen obyčejné maso na porcování. Původní trojka zde tvoří hlavně vedlejší postavy, přesto však mají zásadní vliv na události. Představuje se tak hlavně nová krev. Samotný Ghostface je mnohem agresivnější než kdy dřív, jelikož se nebojí jít pro patnáct bodných ran daleko. Nový přírůstek taky komentuje hororový svět jako takový a podává to tím stylem, který my fanoušci milujeme. Je zde nespočet pomrknutí, které nejednomu fandovi rozbuší srdce. Snímek se hodně vrací právě k prvnímu Vřískotu a čeká na Vás spousty příjemných i nepříjemných překvapení. Není to však jen obyčejná vyvražďovačka. Je to chytré, zábavné, nahláškované a fungují i napínavé scény. Další Vřískot to tedy zvládnul na výbornou a je důkazem, že když se udělá delší pauza a trošku se u toho i přemýšlí, dá se vytvořit kousek, který nepošlapuje originál a ctí pravidla. Pro zaryté fanoušky je tohle splněný sen, na který čekali.Wes se určitě v hrobě neobrací, ale usmívá od ucha k uchu. Ps. Psychor je obyčejný šupák. ()

Stanislaus

(Spoiler alert!) Již popáté se z telefonu ozývá "What's your favorite scary movie?", a tak se hned na počátku nabízí otázka: Má film, postavený na stejné žánrové struktuře jako jeho čtyři předchůdci, vůbec ještě potenciál překvapit a nalákat diváky do kina? Pátý a zároveň první Vřískot bez účasti zesnulého Wese Cravena ten potenciál má. Předem je nutno zmínit, že ten, kdo neviděl všechny předchozí díly, nemůže nejnovější "ghostface-slasher" (d)ocenit. Tvůrcům se podařilo do příběhu umně zakomponovat momenty odkazující na jedničku až čtyřku a zároveň si skvěle pohrávali se žánrovými očekáváními (zavřu dveře - nic, zavřu skříň - nic, zavřu další dveře - furt nic ... a najednou mám prošpikovaný krk), takže se pětka i přes šablonovitou strukturu nejeví prvoplánově a dokáže překvapit. Identita obou vrahů už tak překvapivá nebyla a divák se jí v podstatě dovtípí při útoku v nemocnici, který nás nadto bohužel přesvědčí o tom, že každý je smrtelný. Ano - pár mordů fakt zabolelo! Ale o šokující odhalení vrahů ani tolik nešlo, jako spíše o složení pocty Cravenovi a jeho odkazu. Navíc bylo fajn vidět staré trio opět spolu (linie Gale-Dewey měla vážně "cibulovou atmosféru"), bez něhož by mladší a z poloviny neokoukané obsazení pětku neutáhlo. V neposlední řadě mě překvapil návrat jedné postavy "z druhé strany". Tři a tři čtvrtě hvězdy! P.S. "Don't f*ck with the original!" P.P.S. FOR WES! P.P.P.S. Kdo viděl Tenkrát v Hollywoodu, zažije v závěru déjà vu. ()

TheEvilTwin

Mám teda hodně smíšené pocity. Na jednu stranu určitě ne tak dobré, jak se všichni snaží tvrdit, na stranu druhou se na to dívat dá a zklamaný nejsem. Potěší známé herecké tváře, návrat mnoha postav, motiv filmu ve smyslu “čistky” všech postav příbuzných původním charakterům z jedničky, krvavé vraždy, kterýma se nešetří a hlavně návrat série jako takové. Když se ale zamyslím nad negativy, tak je jich už podstatně víc. Snaha o neustálé odkazování na sérii je místy až přehnaně otravná, klišovitá a když postava umírá a místo utrpení se vesele usmívá a říká “jo, běž jim to natřít, za Dewieho!”, tak to působí přinejmenším úsměvně, v horší situaci dokonce trapně. Co mě ale štvalo ze všeho nejvíc je absolutní demence postav, kdy všechny dělají přesně to, co by nikdo rozhodně neudělal, a když se to stává znovu a znovu, už to diváka donutí k zamyšlení, jestli jej tvůrci nemají za debila. Za mě je chování obětí jedno z hlavních kritérií dobrého slasheru, jenže tohle bohužel není jen problém nového Screamu, ale žánru obecně. Nehledě na to, že poprvé za celou sérii jsem vraha tipnul už po prvních dvaceti minutách. Ve výsledku neurážející průměrná vyvražďovačka, která je ale imho přeceňována do nebes a která se snaží až moc násilně odkazovat na předchozí díly, což jí v konečném součtu paradoxně podkopává nohy. Trochu tomu zkrátka chyběla šťáva, dívat se totiž po páté na to stejné bez jakékoliv inovace už mírně omrzí. ()

Othello

Nahlas se to směje Babadookovi, VVitch a Hereditary, že jsou to nafrněný nudy a pak nás nechá dvě třetiny filmu sledovat close-upy nezajímavých lidí řešící rodinný vztahy. Působí to povětšinou jako XXX-parody, protože film působí strašně levně (jakoby nebyly peníze ani na statisty u střední školy či v nemocnici) a herci vypadají jak pornoherci. A to nemyslím jako urážku - oni tak skutečně vypadají. ()

claudel

U téhle série a mého hodnocení bude vždy hrát roli nostalgie. Nikdy nezapomenu to nadšení a euforii z prvního dílu, které už s dalšími díly nic nepřekoná, avšak neodradí mě to dívat se na všechno, dokonce i na ten seriál, který se v třetí sérii potopil těžce ke dnu. Stará parta se setkává s mladou generací, jíž vévodí čím dál populárnější Jenny Ortega. V podstatě se díváme pořád na totéž dokola a stejně jako v případě Rychle a zběsile, já se asi budu dívat i na 55. díl... ()

ARI50

Krvavý nářez se vrátil, po tolika letech udělat skvělou podívanou klobouk dolu, skvělý přiběh. Herci nám trošku zestárly ale to nevadí nové tváře nahradily. ()

JASON_X

U všech ďasů jak já měl, ne, MÁM rád ty skvělý devadesátkový nevážně vážný vyvražďovačky typu Scream, I Know What You Did Last Summer apod. A už při první scéně novýho Screamu jsem v duchu nadšeně screamoval "Jó! Je to zase tady!" A bylo mi jedno, že se zase jede v úplně stejných kolejích, protože jsem si to vlastně přesně tak přál. Ale vzápětí mě začalo krkat, jak ta hezká latinská dívčina příšerně přehrává, respektive hraje nevěrohodně, vadila mi pak i její zmalovaná oplácaná half ségra se svým odpudivým bojfrendem, prostě hodně postav mi bylo nesympatických. A ačkoliv musím ocenit spoustu krvavých scén s čvachtavými bodnými ranami, tak mě zase naopak krkalo třeba to, jak postřelený, nebo bowiákem pobodaný lidi fungujou dál jakoby nic, nebo jak už děj ke konci přechází v parodii na sebe sama, no a i když pro jedny fanoušky žánru to bylo určitě skvělý pokoukání, tahle megasebeironie, tak druhý fanoušky to myslím muselo dost nepěkně nasrat, taková šaškárna, no a já jsem někde mezi těmahle dvěma skupinama. Rozhodně vím, že na starý první dva Screamy se kdykoliv znovu rád podívám, ale na tenhle už asi sotva. ()

luka4615

Vydařená hororová jednohubka, která zábavným a chytrým způsobem ohýbá zavedená žánrová klišé, přičemž si z nich i v některých momentech dělá nepokrytě srandu. Rovněž zde potěší návrat starých známých tváří, nicméně zamrzí bolestivě předvídatelný sled událostí, kde jsem vrahy odhalil zhruba po deseti minutách stopáže. Avšak i přes tento zjevný neduh se stále jedná o solidní podívanou, kterou byste zejména díky kreativnímu přístupu k látce určitě neměli minout. ()

matestlust

V novém Vřískotu není vlastně ani špetka originality. Je to taková nová óda na ty starý fláky. Vše je tu víceméně jako přes kopírák, jednoduché a předvídatelné. No a ve výsledku to vlastně ničemu nevadí. Je to pohodová jednohubka, s pár nápaditými vraždami, plná starých dobrých tváří ( v čele s botoxovou Courteney ) a plná příjemné nostalgie. Dobře se na to kouká a nikterak to neuráží. 3,5* ()

Lucasion

"Hello Sidney. It's an honor!" Po vynikajících Ghostbusters jsem se dočkal další velmi oblíbené a ikonické značky. Od traileru jsem se na nový Vřískot hodně těšil. Čtyřka byla naprosto výborná a je pro mě trošku nostalgický okamžik, protože právě čtyřka byla mým prvním komentářem na čsfd. Tehdy jsem úvod viděl v kině asi desetkrát a stále mě bavil. Wes tohle fakt uměl. Pátý Vřískot mohl ukončit sérii podobně jako Krotitelé, ale v době, kdy píšu tohle, tak už je dávno odkleplá šestka. No tak uvidíme s čím přijdou příště. Každopádně - jdeme na to! Úvodní scéna. Holka, telefon a chladný hlas Rogera Jacksona. Ano, já víc nepotřebuju a jakmile se ozvala ikonické zvonění telefonu, tak jsem začal rozhazovat nadšeně popcorn kolem sebe. Opět se vracíme do Woodsboro a dokonce to vypadá, že vraždy nemají nic společného se Sidney a jejími přáteli. Trojice nám pořádně zestárla, na některých je to vidět více, na některých méně. Přesto tady nostalgie funguje na stoprocent. Vraždy jsou docela promyšlené, těla se kupí a tvůrci přicházejí s naprosto novými způsoby ukázání podání nožem. Ono to vždy vypadalo brutálně a uvěřitelně. A teď jde mráz po zádech snad ještě více než kdy dříve. Za mě naprostý vrchol filmu je scéna v nemocnici, která postupně vygradovává. Skvělá hudba od Tylera (on to fakt umí!) a scéna, kterou bych skutečně nečekal. Finále je zase promyšlené a zamotané. Já fandil postavám do poslední chvíle. Hra na vraha tedy funguje taky. Odhalení důvodu vražd je... No jediným špatným bodem na celém filmu. Třeba čtyřka mi v tomhle přišla promyšlenější a odhalení logičtější. Tady bych očekával lepší motivy. Přesto však přišla "pětka" se skvělou nostalgií, vrátila oblíbené postavy a nechybí Ghostface a jeho geniální dabér. Říkám to pořád, nekoukejte na to v českém dabingu! Vřískot je prostě láska, mám pro ni slabost a jsem ochotný jí leccos odpustit. Pro Wese! (93 %) ()

Morholt

Asi takhle by měly vypadat všechny ty pocty původním klasikám. Oproti prvnímu Vřískotu vlastně přibyly jen moderní technologie, ale ty tu nehrají zase tak důležitou roli. Tvůrci se drží Cravenových pravidel, přidávají pár doslovných odkazů, návrat staré bandy je potěšitelný a jen podtrhuje úuké sepětí s původním filmem a navíc Ghostface to s nožem fakt umí. Navíc finále mělo koule jak co do řezání, tak do dialogů. Herecky úplně v pohodě a to jak od nových tváří, tak těch provařených, ačkoliv Courteney Cox vypadá fakt příšerně. Mínusem je trochu delší stopáž a také předvídatelnost, protože vrah se dá odhalit relativně brzy. Ale jinak nemám problém. Víc než důstojné zakončení celé série. Tak snad to nezkazí nějakým zbytečným restartem. 80% ()

mm13

Deti sa hrali na natáčanie horroru, no natočili ledva triler. Bez hlavy a päty, samozrejme. A strach sme, už to tak vyzerá, definitívne vymenili za rozprávanie sa o strachu. Je to tak asi bezpečnejšie či čo... jedným slovom - SRAČKA! ()

Handle

Možná už jsem na to starej... :) Za mě ale bejkárna, která možná v určitých segmentech dokázala být zábavná, ale jako celek nedržela pohromadě. Vraždy byly poměrně dobře ukočírované, ale příběh sám o sobě naprosto o ničem. Postavy mě vlastně nebavily a závěr mi přišel pomalu nejslabším místem. Škoda, že to nebyla buď ještě víc sebeparodie, a nebo naopak víc horor. Takhle to byl jen bezduchý miš maš, který nejenže nedrží pohromadě, ale nemá už v roce 2022 ani pořádně co nabídnout. ()

BoPo

V rámci tejto filmovej série sú Vřískot (1996) a Vřískot (2022) tými najlepšími dielmi. Aktuálne posledný diel si berie do huby prapôvodný originál a neustále na diváka požmurkáva, a nepriamo sa mu prihovára. Bavili ma diskusie typu: Nechoď do sklepa sám, lebo zomrieš. Tak poď so mnou teda. Na to zabudni, nechcem aby si ma zabil. Keď pristúpite na túto hru, tak vlastne budete väčšinu času spokojeno pokyvovať hlavou. ()

Lacike

Príliš vážne, málo meta, príliš veľká kopírka jednotky a stará parta nevyužitá. Objaví sa len na pár minút, aby ich zredukovali. Má to proste všetky neduhy legacyquelu (vďaka Blunťovi sa to slovo uchytilo, hehe) typu nové Star Wars atď. Najviac ma bavila do veľkej miery seriózna prvá polovica, ktorá sa tvári ako štandardný horor. Síce priemer ale celkom ok. Potom nastanú nejaké povinné metakecy, ale tie v tomto prevedení vôbec neboli zábavné. Kevin WIlliamson je len jeden. No a posledná 3/4 hodinka odohrávajúca sa v pôvodnom dome je už totálne nefunkčná a každou minútou otravnejšia kopírka jednotky. Originalita v Hollywoode vymrela a že to zároveň natvrdo povedia aj vo filme nezachránilo ani Scream 5 a ani Matrix 4. Napriek tomu som z toho skoro vôbec nemal pocit, že sledujem ďalší diel zo série Scream. Snáď len keď občas zabrnkal povedomý hudobný motív z predošlých dielov. A to je fakt málo. Po uchádzajúcej trojke sa mala séria skončiť. Ale na rozdiel od zloduchov z tohto dielu ma ako fanúšika série neserie, kam sa séria vyvinula a nezačnem vraždiť ľudí naokolo. Ja ostanem pri prvých troch dieloch a na ďalšie chuť už vôbec nemám. Najviac sa mi páčilo asi len to, že napravili odkaz Billyho Loomisa potom, čo z neho urobili takého šupáka v trojke. Billy a Stu sú Freddy Kruegerom, Jasonom Voorheesom alebo Michaelom Myersom tejto série. Bez nich to už nikdy nebolo ono. 5/10. ()

st.ranger

Nudné. nevýrazné a bez nápadu. Ghostface si nijak zásadně s obětmi nehraje, film postrádá napětí a bezpohlavně navazuje na události z prvního dílu. ()

corpsy

No čo už, mám túto sériu rád. A pre mňa sa nesie v podobne nostalgickom duchu, ako napr. nedávny TOP GUN : MAVERICK. Proste dáva atmošku, presne tú atmosféru originálu, ale do trochu modernejšieho štýlového oblečku. Nad týmto filmom netreba rozmýšľať, treba si ho fanúšikovsky užiť. ()

sidzej

Žiaľ, celé zle. Kde začať. Mdlý casting, nevýrazná hudba (ktorú chorú hlavu napadlo vymeniť Beltramiho za Tylera?), nízkorozpočtový look (polovičný rozpočet oproti štvorke + inflácia je vidieť) a ohrané klišé (blabotanie o requeloch a sesterských traumách ma fakt nebavilo). Pôvodné herecké trio dosť nevyužité a nová teen generácia absolútne príšerná a nudná. Jedného z vrahov som si správne tipol po pár minútach. Pre mňa séria skončila štvorkou, bez Cravena to už nie je ono. Veľké sklamanie. ()

maddy

Toto je osobné. Na pôvodnom Vreskote a jeho pokračovaní som vyrastal. Dokonca dvojku som svojhočasu mal radšej než samotný originál. Je to ako včera, keď som mal deväť rokov a prvý krát pozeral Scream 1 a 2. Odvtedy som tie filmy videl nespočetne veľa krát a dovolím si tvrdiť, že to sú filmy, ktoré som videl najviac-krát v živote. Zatiaľ čo väčšina fanúšikov adoruje filmové série s Harry Potterom a iné, ja môžem povedať, že Scream je pre mňa tá najsrdcovejšia filmová séria EVER. Práve preto bol Scream (5) jeden z mojich najočakávanejších filmov za posledné roky. Hlavne kvôli tomu, že žezlo po nebohom Wesovi Cravenovi prevzala dvojica režisérov zodpovedná za skvelý Ready or Not. To čo sa však Scream (5) nakoniec podarilo by som nečakal ani v najdivokejších snoch. Ten film totiž dokázal nájsť priam až dokonaly balans a reštartovať sériu pre novú generáciu s príjemným novým castom (čo sa Scream 4 až tak veľmi nedarilo, aj keď sa o to pokúšal), zároveň do deja vrátiť staré postavy, celé to tentoraz trefne komentovať čo sa týka filmových rebootov, reštartov a tzv. elevated horror a ešte aj z nového Screamu urobiť prakticky variáciu na prvý film, ale oveľa brutálnejšiu, kde sa tentoraz gore, ani úmrtím známych postáv nešetrí. Variácia, ktorá však nie je silená, ale dejovo výborne zdôvodnená a ktorá sa nepokúša iba vykalkulovane zviesť na nostalgickej vlne. Film síce cielene kopíruje doslovné scény z prvého Vreskotu (a tie navyše postavy sledujú v telke vo filme Stab, aby to bolo dostatočne meta), ale nie je to kopírovanie typu Star Wars: The Force Awakens (ktoré film aj trefne okomentuje). Keď tak v záverečnej tretine došlo na dianie v známom dome mal som ako starý fanúšik doslovne zimomriavky po celom tele. Nevravím, že ten film je bez chyby, to rozhodne nie. Viem si ho predstaviť omoho hororovejší v štýle prvého filmu (i keď až do takých komediálnych vôd ako v Scream 3 sa tu nikdy nepadne), nová hlavná postava ktorú stvárňuje Melissa Barrera by si zaslúžila recast, pretože hereckého talentu veľmi nepobrala, samotný záver mohol byť pokojne omnoho dlhší a oveľa viac psycho podobne ako prvý Vreskot, napriek zvýšeniu brutálnosti oproti predošlým filmom aj body-count mohol byť podstatne vyšší, a celkovo som čakal, že sa režijne duo Bettinelli-Olpin a Gillett ešte viac utrhne z reťaze podobne ako v Ready or Not, ale tentoraz mi to je všetko jedno, tentoraz budem maximálne subjektívny, pretože tento návrat mi sprostredkoval takú filmovú radosť, ktorá sa zažíva len raz za život (predsa len vaša obľúbená filmová séria sa nemôže podobným requelom vrátiť na plátna kín na tri krát). Som zvedavý kam to celé posenie Scream 6, ale pri týchto tvorcov nemám po Scream 5 žiadne obavy, žeby to neustáli. A pokiaľ sa z Jenny Ortega stane nová scream queen, tiež nebudem namietať. Wes Craven môže byť viac ako pyšný! Po vzore drake31 pridávam rebríček série: 1-2-5-4-3. CELKOVO: 8/10 ()

Sedmý Vřískot vítá staré známé

Sedmý Vřískot vítá staré známé

12.03.2024

Kolem vřískající série bylo v nedávných měsících poměrně velké rušno. Poslední Vřískot 6, jenž měl premiéru zhruba před rokem, v kinech vydělal slušné peníze, stejně jako jeho předchůdce pátý díl,… (více)

Sedmý Vřískot střídá post režiséra

Sedmý Vřískot střídá post režiséra

03.08.2023

Oblíbená hororová řada opět mění tvůrčí tým. Poté, co otěže nad sérií původních čtyř filmů z let 1996 až 2011 v režii legendárního Wese Cravena v roce 2022 převzalo režijní duo Matt Bettinelli-Olpin… (více)

Reboot Spy Kids našel hlavní hvězdy

Reboot Spy Kids našel hlavní hvězdy

27.06.2022

Po úspěchu snímku Můžeme být hrdinové režiséra Roberta Rodrigueze (Alita: Bojový Anděl, Spy Kids: Špioni v akci) se Netflix rozhodl prodloužit spolupráci se známým tvůrcem, a to rovnou do takové míry… (více)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám