Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

BačaXXX

Druhý díl se skládá ze dvou časových rovin: život dona Michaela Corleona na konci padesátých let a začátky mladého Vita v letech dvacátých (skvělý Robert De Niro), z níž ta druhá mírně zastiňuje tu první. Do knihy je tento flashback zabudován ale F.F. Coppola jej chytře šetřil až pro tento díl. Nechci shazovat první časovou rovinu z Al Pacinem coby čím dál víc démoničtějším donem - jeho oscarová nominace měla být proměněna ale to by vydalo na diskusi samou pro sebe - jen mi ten retro pohled na mladého Vita přišel zajímavější. ()

kiril

Výborné pokračování geniálního díla. Ať už se to týká začátků mladého Vita Corleone, tak i pokračování životních osudů jeho syna Michaela Corleone. Opět bravurní zakončení filmu (možná lepší než v jedničce) a navrch úchvatná scéna hádky mezi Mikem a Kay... ()

Lukadlo

Nečekal bych, že se z Michaela může vyklubat až takový haj*l. Ale hádám, že takový je asi život. Nevím proč, ale dvojka mi připadala už o něco slabší. Trochu mi taky nesedí velmi roztáhnutá stopáž, mohli to aspoň malinko zkrátit, kdo se na to pak má v kuse 3 hodiny dívat :) ()

dessa

Čekal jsem ještě malinko víc, trošku zklamání. Hlavně je to neuvěřitelně zdlouhavé... Přesto výborně natočené, výborné herecké výkony. Pět hvězd ale zkrátka dát nemůžu. ()

mvukotic

Al Pacino je kráľ! Hoci retrospektívna rovina s mladým Donom Corleonem v podaní skvelého DeNira nemá také gule, ako hlavná dejová línia, stále je tento film hlavne vďaka one-man-show v podaní démonického Ala Pacina, taký nášup, že v mnohom prekonáva aj kultovú jednotku. ()

Joski

Úžasne pokračovanie Kmotra I. Al Pacino dôstojne nahradil a herecky vylepšil úlohu Kmotra. Ani dĺžka filmu 3 a pol hodiny neuberá na kvalite prepracovaneho deja. Coppola prekonal sam seba:-))) ()

waska

Naprosto dokonalé pokračování prvního dílu. I přes úctihodnou délku, skoro 3,5 hodiny, ani chvíli nenudí a pomalu nás vede ke strhujícímu finále stejně jako v předchozím díle. O hercích nemá smysl vůbec mluvit - FANTAZIE! ()

Withree

Druhý a ještě delší film o rodu Coppolů. Film drží od neskutečné nudy skvělá linka o mládí Vita Corleoneho a to je hned další hvězda navíc. Zasloužený oscar pro De Nira a opět nezasloužené opomenutí Al Pacina. ()

Jablek

Klasika, která boduje naprosto všude, kam zasahuje...a coby gangsterka je nepřekonatelná. Dokud Aronofsky nesežere něco, co ještě neměl, tak to tak nejspíš i zůstane :) ()

LabySo69

Pro mě je teda jasně lepší "první" Kmotr. Jelikož část filmu, která je zaměřena na mladého Vita Corleoneho je naprosto skvělá, zatímco část s Michaelem občas malinko nudí. I přes mírnou nudu v pár scénách je to ale nezapomenutelný filmový zážitek, který je právem ověnčený šesti Oscary. A Al Pacino předvedl, proč je jedním z nejlepších herců...80% ()

ktL

Obě hlavní linie filmu by samostatně obstály bez problému. Spojené dohromady tvoří možná nejlepší film všech dob a dle mého překonávají úvodní díl. 100% ()

RajAthen

Nejlépe ospravedlnitelný druhý díl všech dob? Je tomu skutečně tak. Zatímco v prvním díle náš hrdina převzal rodinu, tento díl mu pomalu sžírá duši, otázkou však je nakolik. Je Michael přeci jen prevít či oběť situace? Balancování na hraně dělá film velmi zajímavým. Druhá dějová linka, kterak chudý přistěhovalec ke štěstí přišel, by dnes působila prakticky kdekoliv dosti upoceně, ale přeci jen funguje a člověk řadu věcí pochopí. Nejvíce na těchto filmech je pak třeba docenit nepodbízivost a nutnost vše nevysvětlovat polopatě. Ono se taky stačí podívat na Al Pacina a je vám to beztak jasné. Role Roberta De Nira jako mladého mafiána je pak s přihlédnutím k jeho dalším slavným rolím úsměvně symbolická. ()

strycekmaso

Geniální film s výbornou režií, hereckými výkony, hudbou. Jsem milovník filmů s mafiánskou tématikou a tenhle je jeden z nejlepších. Nedovedu si představit jak by vypadalo kdyby to režíroval někdo jiný než Coppola. Ani Scorsese by to lépe nenatočil a to už je co říct. :-) ()

Mira90

Příběh o rodině. O rodině, která ve světě, ve kterém se Michael Corleone pohybuje, znamená vše a je víc, než jakýkoliv zákon. Nicméně někdy ani rodina není nejvíce...Zvláště v případě, že chcete přežít, jste postaveni před zásadní rozhodnutí: život nebo rodina. To jen tak, aby můj příspěvek nebyl omezen na prosté: skvělé. Skvělý výkon Al Pacina a ještě lepší Roberta De Nira. ()

Armin82

Zápletky,zápletky a ještě jednou zápletky...kdybych na to nekoukal s bráchou,kterej to viděl už víckrát,tak bych plno situací ani nepobral...díky mu za občasné vysvětlení,protože jsem se v tom chvílema ztrácel...jsem toho názoru ,že po jednom shédnutí Kmotra,si člověk vše nevychutná na 100%...chvílema tápe,kdo to byl,proč to udělal,pro koho pracoval,co tim sledoval,jak se jmenoval atd. Myslim,že v tom je právě síla téhle mafiánské ságy ...ta nevědomost,zápletky,zvraty a herecké umění jsou důvody, proč je to považované za klenot světové kinematografie...dlouho jsem neviděl,tak dokonale zamotanej a luxusně natočenej film...100% ()

balcazar

Pre mňa sklamanie po jednotke. Film sa odvíja a strieda v dvoch rovinách: život Vita Corleoneho a "vládnutie" jeho syna Michaela. Lenže cesta Vita ma bavila oveľa viac, bola priamejšia, zaujímavo plynula, vôbec som sa v nej nestrácal, keď sa však ukázali scény z Michaelovho súčasného pôsobenia, vedel som, že kvalita filmu klesne, aspoň per mňa. ()

Pathrose

Pokračování brilantního Kmotra je jedním z mála filmů, kdy se pokračování vyrovná originálu. Troufám si říct, že je v mnohých ohledech je ještě lepší a vypilovanější, alespoň podle mého názoru (za což jistě vděčí mnohem většímu rozpočtu). Opět budu jen těžko vychvalovat všechny aspekty tohoto klenotu, protože bych pouze parafrázoval slova tisíců lidí, kteří už své poklony vysekli. Opravdu těžko hledám nějaké, byť drobné, chybičky. Mám pocit, že v tomto filmu žádné nejsou. Coppola ustál tlak a naservíroval nám pokračování v čele s famózním Al Pacinem. Robert De Niro si jako mladý Vito Corleone právem zasloužil Oscara. Al Pacino však také a vůbec nerozumím tomu, proč ho akadmie přehlédla. V neuvěřitelných 193 minutách (které uběhnou jako voda) dostaneme opravdu vytříbený snímek bez jediné vady na kráse. "Pokud nás dějiny něco naučily, zabít je možné kohokoliv." 100%. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)