Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

emil_sojka

3,5* pěkný přepis knihy, nicméně předloha je trochu o něčem jiném. Když si vezmu filmovou verzi románu Rozum a cit tak ta je minimálně o třídu výš. ()

saaaky

Vždycky jsem zvedl oči vsloup, když se doma neustále opakovala úvodní melodie a opět zaznívaly ty stejné hlasy. Nyní, když se to již tak často neopakuje, musím říct, že mi to chybí. Pýcha a předsudek patří k opravdu velmi pěkně provedeným filmům. Má vše, co si může divák přát - správnou dávku romance, velmi pěkné nastínění tehdejší doby a poměrů v ní a v neposlední řadě dávka humoru, kterou zprostředkovává zejména pí. Benetová a nejmladší z dcer. Výkon Keiry Knightley je jen třešničkou na velmi pěkně nazdobeném dortu a příběh lásky, které není přáno je tak podtrhnut. Pohodový film jako dělaný na nedělní odpoledne! ()

harpunka

Prekrásny príbeh o láske a citoch, ktorý ma od začiatku pripútal na sedačku a s utajeným dychom som hltala každú jednu sekundu. Konečne film bez posteľových scén, v ktorom by si snáď každá žena chcela zahrať hlavnú postavu namiesto Keiry Knightley. Osobne túto herečku nemám moc rada, ale zrejme postavy v historických filmoch jej celkom pristanú. Nehovoriac o tomto filme, kde podala skvelý výkon. Takýchto filmov by sa zišlo natočiť viac, pre nás romantické duše.... ()

amaretto

Romantická pastorální komedie, kde tradiční "smutek železeného muže v mlhách" střídá štiplavý anglický humor. ()

shinlove

Není to vyloženě film dle mého gusta, proto za něj strhávám hvězdičku. Jinak námět samozřejmě bez chyby, herecké výkony byly také kvalitní (až na některé ve vedlejších rolích, např 2 sestry Keiry mi byly krajně nesympatické...), ale hudba...HUDBA by zasloužila Oscara!!!!! A závěrem - není to film pro každého, ale asi každý si v něm něco najde. 4* ()

Olafa

Je až neuvěřitelné, co se Joeu Wrightovi podařilo! Dokázal stvárnit neupřímnou dobu s prkenným vystupováním věrně, ale navíc s tak okouzlujícím způsobem, až se z toho tají dech. Krásná a sugestivní režie a kamera vás prostě strhnou! Navíc se mu povedlo věrně reprodukovat předlohu, což určitě ocení ti, co knihu od Jane Austenové četli. Dokonce mi ani nevadila hlavní představitelka, které obvykle vyčítám její přehrávání - roli Elizabeth Bennetové zvládla na jedničku. Já ten film prostě miluju! ()

martinexa

Příběh celkem podobný jako v knize od Jane Austenové za ten dávám čtyři hvězdičky. Bohužel velkým průserem je dosazení Keiry Knightley do role Elizabeth. Tak tohle vůbec! Ta herečka se na tuto roli absolutně nehodí. V knize je Liza popisována jako sympatická docela přitažlivá dívka. Copak je Keira přitažlivá. Ne to fakt ne! Oceňuji Matthewa Macfadyena jako pana Darcyho dobrý tah! ()

Shim-my

U tak vrcholně "literární", takřka výhradně konverzační předlohy jako knihy Jane Austenové čelí filmová adaptace riziku sklouznutí do herecké prkennosti a nevěrohodnému odříkávání sáhodlouhých dialogů. Wrightovi a jeho squadře se tomuto jevu daří vyhnout tak na 75%, především díky skvělé Keiře, která ve své postavě soustřeďuje veškeré emoce filmu, zatímco všichni ostatní, v čele s permamentně kyselým ksichtem Matthewa MacFadyena, na scéně prostě jenom tak "jsou" a pronášejí více či méně nezajímavé proslovy. Vzhledem k tomu, že jsem Pýchu a předsudek viděl až po ostatních Wrightových filmech, překvapila mě na jeho poměry střízlivá vizuální stránka, která nikterak neodvádí pozornost od výborného scénáře, výjimečně ale překvapí nápaditostí kompozice, důsledně ve stylu dobové anglické malby. Výsledkem je nečekaně stylově čistý a příjemný, emocionálně ale ne zcela přesvědčivý film. ()

Spike86

Pěkná výprava, kostýmy, interiéry, ale je to bohužel ukázka filmu, kde forma je jasně před obsahem. Dějově je to prázdné, plytké a nudné. Nevydržel jsem se na to koukat moc dlouho. 50% ()

VanThomass

Romance nepatří mezi moje nejoblíbenější žánry, ovšem proč neudělat změnu. Přiznám bez mučení, že Pýcha a předsudek mi zaujal hlavně zejména obsazením mojí oblíbené herečky K. Knightley. Ta je jedním slovem v tomto snímku úžásná, její nevinnost a přímost působí až úžasně přirozeně a je vidět, že Keira si roli Elizabeth vyloženě užívá. Celý příběh je velmi kvalitní a zasazení do Anglie 18. století snímek jen umocňuje. Literární předlohu od J. Austen jsem nečetl, ale věřím, že je ještě o stupínek lepší než film a pro dámské publikum je milou povinností. ()

KleaCarter

Po prvním shlédnutí mě tento zfilmovaný román od Jane Austenové absolutně nezaujal a téměř jsem uvažovala, jestli přečíst knihu. K tomu jsem se nakonec "dokopala" a po tom, co jsem si dala do souvislosti události v knize a ve filmu...konečně jsem přišla filmové verzi alespoň trošku na kloub. Ovšem, Anne Hathaway a James McAvoy mě ve zpracování života Jane Austenové (Vášeň a cit) zaujali mnohem více, než v tomto filmu mohla Keira Knightley nebo Matthew MacFadyen. ()

fox_karol

Tento film ma nepochybně své obrovské kouzlo..i když je to romantika, ale rozhodně je lepší dívat se na romantiku někdy z 18. století než z dneška. Je fakt, že jsem se nemohla nepozastavit nad posedlostí sester Bennetových, jejichž jediným životním cílem byl sňatek s dostatečně zabezpečeným mužem. Nebudu dumat nad tím, zda je to přitažené za vlasy nebo ne. Příběh to byl zajímavý a pěkný. ()

dracekt

Velmi příjemné překvapení, krásné zpracování knížky Jane Austeen. Keira byla jako Elizabeth velmi uvěřitelná :-). Romantika v tom pravé balení. ()

acervena

nemám slov, tenhle film jsem viděla asi 10x, a to historická romantická dramata nejsou zrovna můj šálek, do prkenného pana Darcyho jsem se zamilovala asi po 15 minutách filmu, obzvláště do jeho hlasu, doporučuju vřele jen a jen v originále, nádherná výprava a skladatel Dario Marianelli - klobouk dolů, to je fantazie! ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)