Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

Mertax

This is Mertax speaking: Pustila jsem si film na pc a těšila se, jak potrápím svůj neokortex. Neuvědomila jsem si ale, že se potřebuju naučit na test z marketingu a managmentu, který jsme následující den psali. Film si tak hezky běžel, takže po 1,5 hodině, co jsem se podívala na zbývající minuty, jsem prožila menší šok. S totálním sebezapřením se Zodiac pomocí Alt+F4 odebral ke spánku. Stejně jako Graysmithovi tak i mně nedal Zodiac spát - a to doslova. Nemohla jsem dočkat, až ho další den dokoukám. Ve scéně, kdy dojde karikaturista k zamčeným dveřím, jsem byla vyděšenější než u lecjakého hororu. Utíkala jsem v duchu s ním. Čemuž předcházel na oko nevinný dialog: Not many people have basements in California. - I do. Pro zajímavost jeho poslední dopis. Máte možnost to dořešit... ()

TheDarKnig

This is the Zodiac speaking. I wish you a happy Christmas. Dokonale zpracovana udalost o nejznamnejsim nejpopularnejsim americkym vrahem.. potesil taky Dirty Harry :-)) Sceny vrazd jsou precizne zpracovany, vsechny role precizne zahrany, atmosfera navozena....precizne :-). Jedine minus bych videl v prilis tahle dejove linii, prece jen se daly nektere nedulezite faktory vypustit.. to je asi vse, co me ted napadne.. velmi dobre 4 ()

TeeAge

Trochu ,,obmedzená,, záležitosť (dôvod: pravdivý námet), no z filmárskeho hľadiska dotiahnutá na maximum. Gyllenhaal opäť potvrdzuje svoje kvality, aj vedľa machrov, ako je Downey Jr. Metráž však u mňa občas vyvolávala pocit dejovej hluchosti. Ajtak lepšie 3. Za videnie to určite stojí. ()

Aluska88

Ač to říkám velmi nerada, tak musím říci, že Zodiac nebyl takový, jak jsem v případě mého nejoblíbenějšího režiséra očekávala. Herci jsou výborní. Filmu vévodí můj oblíbený Jake Gyllenhaal coby snaživý, nevinný "skautík", který postupně začne případu zcela propadat a Robert Downey, protřelý profík, neustále vykuřujíc cigaretu, který prostě dělá svou práci. Technická stránka, kamera, hudba a napínavý děj, ve kterém snad není slabé místo, jsou Fincherovou doménou, což v tomto filmu opět potvrdil. Jen na mě však celý zapůsobil mírně chladně. Celý příběh se v podstatě až na různé momenty (pátrání, vyšetřování, výslechy či domovy hlavních protagonistů) odehrává v kancelářích San Francisco Chronicle. Asi jsem očekávala, že samotné postavě Zodiaca bude ve filmu věnována větší část. Takže David mě svým umem opět nezklamal, jen jsem čekala něco o trochu více. Což rozhodně nebude jeho chyba, ale spíše mé přání. Mimo jiné dokáže do obsáhlé stopáže umístit ten nejkvalitnější materiál, jakého jsou jeho dovednosti schopny. A to ještě můžete mít pocit, že kdyby byla stopáž ještě delší, tak dokáže ze svých naleštěných šuplíků vytáhnout ještě další množství prvotřídních filmařských surovin, kterými by Vás dokázal ohromit či šokovat. Ve své tvorbě nezná prostor pro něco, jako je nuda či klišé. Preciznost, cílevědomost a obrovský talent dělají z Finchera jednoho z nejlepších režisérů současnosti. ()

genetique

Raz to muselo prísť. Nebyť náročnosti a kvality, ktorú som od tohto snímku čakal, asi by som reagoval inak, no David si sám na seba uplietol bič. Do dva a pol hodinového príbehu vcucnúť udalosti natiahnuté cez tridsať rokov, to chce odvahu. A spočiatku sa zdalo, že päť ročné čakanie prinesie nejaké to ovocie, no čím viac sa film zamotával a hlavne kúskoval po krátkych strihoch scén jednotlivých období, tak tým viac strácal na prehľadnosti ale hlavne na napätí, ktoré bolo hlavným očakávaním. Ďalšou prekvapujúco nezaujímavou stránkou bolo lúštenie rébusov a stôp, ktoré viedli k dopadnutiu Zodiaca, pretože tie nemali podstatnú gradáciu a efekt zaujímavosti a to nehovorím o závere, ktorý skončil ako holá, nerozvitá veta. O dokonalosti technickej a vecnej stránke filmu niet pochýb, no tie (pre mňa zásadné) veci, ktoré som spomenul mi nedovolia dať viac než 65% a neovplyvnila ma ani brútálnosť úvodných vrážd. What a pity. ()

Botič

Dokonale Capotovsky chladnokrevné a mrazící až do morku kostí. Všechna slova jsou jinak zbytečná, neb tohle se musí vidět. Posedlost všech zúčastněných přenesená na diváka. Spoustu myšlenkových podnětů a skládačka, která se nikdy neomrzí, byť nemá jednoznačné řešení. ()

3DD!3

Smekám. David Fincher znovu dokázal, že patří k těm nejlepším. Takhle atmosférickou krimi detektivku jsem neviděl od dob SEDMI. Skvělá režie, výtečné herecké výkony a vynikající scénář dělají ze ZODIACA jeden z nejlepších filmů roku. Mimochodem, VYNIKAJÍCÍ hudba. A to nejsem fanda muziky z let 70-tých. ()

hellstruck

Výborně strávených stopadesát minut mého života. Vlastně víc, protože jsem to viděla alespoň dvakrát a i tak mě to bavilo. Stejně atmosférických kriminálek bych si přála víc. Mnohem lepší , napínavější a svižnější než Sedm. Příběh vraha, který si rád nechával říkat Zodiac je zajímavý, skvěle okořeněný dobovou atmosférou a obsazením (mluvím hlavně k tobě,Jakeu!). ()

Kaka

Zdaleka ne tak progresivní a odvážné, jak by se od tvůrce čekalo. Fincher nás po několika vizuálně brilantních depkách uspává v dokonale vyváženém a "filmově" působícím filmu o masovém vrahovi, kde je mordů velice málo, keců velice hodně a atmosféry tak akorát. Děj je lineární a nikterak složitý. To jest opravdu zázrak, protože u podobně laděných filmů člověk obyčejně ztratí pojem o jménech přícházejících na obrazovku již po několika minutách (neschopnost tvůrců). Zde je to však jiné (schopnost tvůrců). Máme jasno, víme co se děje, víme jak se to děje, jen nevíme, kdo je tedy doopravdy ten vrah. Několik scén je mistrně vygradovaných a fantasticky zahraných. Několik záběrů je jako pěst na oko (neuvěřitelně okaté a do atmosféry 70. let nevhodně stylizované digitální záběry města). A tak film v podstatě jen prošumí a divák si jde opět svojí cestou. Hezké pokoukání, avšak příliš dlouhé a příliš málo dynamické. O nějakém učebnicovém filmu nemůže snad být ani řeč. ()

Spiker01

Takže Fincherova tvorba téměř dokoukána a jeden velice vyživný kousek jsem si šetřil. Výborně obsazený Zodiac je nejen tradičně skvěle natočený film, ale téma, které zpracovává je velice zajímavé samo o sobě a ačkoli jsem o případu už něco slyšel a nakoukal, byl jsem napjatý až do konce. Nemůžu ani vyjádřit, jak neskonale obdivuji Fincherův smysl pro detail...momentálně asi není nadanějšího filmaře...90% ()

Lavran

Totálně bez dechu! Mistrovské dílo pro opravdové fajnšmekry, kteří se nebojí dokonale vymazlené filmařiny se vším, co k ní patří. ()

Krouťák

Naprosto dokonalá ukázka Fincherova umění - o unikátním obsazení nemluvě. Málokdy se u tak dlouhé stopáže nenudim, ale v tomhle případě jsem hltal každé slovo, každý nový důkaz, každou další ( byť milnou ) hypotézu a s napětím jsem očekával, co se bude dít dál.. Né každý thriller se může pyšnit scénou, ve které zapomenete dýchat, což je len další '' otisk '' rukopisu PANA režiséra. Zkrátka a jasně, příběh o Zodiacovi je vymazlená detektivka se vším všudy a určitě si tenhle nevšední zážitek co nejdřív zopakuju - 99%. ()

Radko

Rozkošný film. Na jedno pozretie. Vypovedá veľa o útrapách dlhodobého vyšetrovania, pri ktorom páchateľ stále uniká. Devastuje to nielen psychiku pozostalých po obetiach vrahovho vyčíňania, ale aj mentálny stav vyšetrovateľov a ich príbuzných. A keďže je to tak precízne vyčerpávajúce, rovnako to pôsobí aj na diváka. Netúžim si tento zážitok zopakovať, pretože všetky ponúkané možnosti vyčerpal po prvom sledovaní. Takýmto filmom nikdy viac ako 60% nedávam. ()

Falko

Fincher je jednoducho genialny reziser, ale napinaveho konca ako vo filme SEDEM som sa v tomto filme nedockal, kedze sa scenar drzal na zaklade skutocnych udalosti. Chvilkami sa mi zdal byt prilis natiahnuty, hlavne tretia tretina, ale film sa oplati vidiet. ()

castor

Zapomeňte na hladký, přímočarý, hollywoodský styl. David Fincher na úvod možná volí svižnou kriminálku – a každý by zřejmě rád v nasazeném tempu pokračoval – která zaujme několika chladnokrevně vybroušenými mordy (první doslova estetizovaný, druhý naopak bez servítků naturalistický), ale vzápětí rozhodí sítě nespočtu motivů, vedlejších postav a informací, pravidelně s nedostatkem přímých důkazů. Vrah se odmlčí – přichází ona druhá linie. Dedukce, dohady, debaty, rozbory, potencionální stopy. Vše s neprolomitelným otazníkem. Vyšetřovatelé i novináři postupně odpadají a na řadu přichází ambiciózní mladík (autor předlohy Graysmith) a vyplní nám tak závěrečnou „třetinu“. U postavy Jakea Gyllenhaala (výtečná scéna ve sklepě při noční návštěvě) se z rutinní profese karikaturisty stává posedlost á la na úkor honby za Zodiacem nelítostná likvidace vlastního rodinného zázemí. Ostatně všechny postavy propadají nějaké obsesi, chorobně utkvělým představám. Všichni zúčastnění jsou sekundárními oběťmi vrahova počínání, stejně jako u předchozích Fincherových filmů se stávají oběťmi manipulace – v Sedmi manipuluje dvojicí detektivů brutální vrah, ve Hře pak rekreační zábava, v Klubu rváčů vypravěčovo alter ego. Onen sériový vrah, s úctyhodnou touhou po sebepropagaci v médiích, se tak stává dosud nevídanou celebritou. Těžká konstrukce děje jakoby perfekcionalistu Finchera naprosto pohltila, pečlivě zachycuje praxi v médiích, vše piluje do nejniternějších detailů a exaktně do poloh, které má momentálně ve své hlavě, ale namísto exhibičního sprintu za nevídanými vizuálními efekty (jaké známe z Úkrytu nebo z Klubu rváčů, kde nám nabízel exkurzi do odpadkového koše, do mechaniky promítačky atp.) sází na atmosféru a výpravu a jsem přesvědčený, že k plnému zachycení motivů, postav, dat a podobně bude divák potřebovat několikeré zhlédnutí. Režisér Fincherova formátu pravidla rád nelítostně ničí, rád je obchází, nedodržuje. Zajímavým znakem je i dvojí vrstevnatost, která prostupuje celým Fincherovým dílem. Jedna je klasický „happy-end“, chcete-li (smrt vetřelce, smrt vraha Johna Doea, přežití milionáře Nicholase, zde před závěrečnými titulky alespoň zmínka o teoreticky možném „vyšetření“ případu) a druhá vyplívá zcela negativně (smrt kosmonautky Ripleyové, v krabici je hlava Millsovy manželky, Nicholas byl pouhou loutkou, zde mimo jiné destrukce Graysmithova rodinného života, Averyho alkoholismus). Fincherův nový počin je další z řady, jenž zabíhá do neobvyklých sfér a testuje hranice konvencí. Opět žádá velehodně trpělivosti!! A od masového diváka se jí dle mého horko těžko dočká. 80% ()

ClintEastwood

Oproti o dva roky staršímu bratříčkovi, o dost vymazlenější dílo. Rozmáchlá stopáž je ku prospěchu věci, herecké obsazení je výborné a hlavně - v režisérské sesli sedí renomovaný tvůrce David Fincher. Atmosféra filmu vás pohltí, stejně, jako důmyslné vyšetřování a povedený mrazivý závěr. P.S. Gilmoure, já tedy doufám, že A) je správně a Zodiac si neužívá kabelovku v domově důchodců, nýbrž se pěkně smaží v pekle. ()

MM_Ramone

David Fincher je bez debaty nadpriemerný režisér. Už mi to neraz dokázal svojimi snímkami. Vyberá si zaujímavé témy a dokáže ich výborne filmársky spracovať. Tak je tomu aj pri tejto kriminálnej dráme, ktorá vychádza zo skutočných udalostí. Veľmi dobre sa mu podarilo zachytiť atmosféru šesdesiatých a sedemdesiatých rokov, kedy sa odohráva dej tohto filmu. Príbeh o pátraní po bezcitnom vrahovy, čo si hovorí "Zodiac" je ukažkou jeho režisérskej profesionality. Lenže aj tak som nebol celkom spokojný. Vôbec som si totiž nodokázal vytvoriť vzťah ku žiadnej postave, ktorá sa tu vyskytuje. Celé mi to prišlo akési neosobné. Jake Gyllenhaal v hlavnej úlohe je úplne otrasný. Ani na sekundu ma nedokázal strhnúť na svoju stranu. *** ()

D.Moore

Fincher je mistr atmosféry, o tom není pochyb. Zodiaka jsem si užil přesně tak, jak jsem měl... Ale kdybych nečetl knižní předlohu, zůstala by mi nejspíš spousta věcí záhadou, film by se mi možná zdál příliš zamlžený a třeba i nudný, co já vím. Naštěstí jsem četl. Takže pět za perfektní převod z papíru na filmový pás. ()

Dan9K

Davide, možná jsi na tu školu chodit měl, třeba by tě tam naučili, jak nadějný film nepohřbít nekonečnou zdlouhavostí a dokonalou antigradací děje, i když...asi za to vůbec nemůžeš (snad kromě výběru zpracované látky). Holt je to příběh podle skutečné události a skutečnost nepřemýšlí o tom, jak závěr příběhu zpestřit dokonalou pointou či vraždy rozmístit do příběhu rovnoměrně. Proto se, Finchi, na příběhy podle skutečné události vyprdni a zkus po Curious Case of Benjamin Button třeba zas nějaký scífko, čím více thrillerových prvků a šokujících point, tím lépe, víme? A jak tak na ten tvůj profil koukám, vyslyšel jsi mě :-). Jinak účast Cley DuVall potěšila, ale mohla tam být déle než pět vteřin. ()

Niktorius

První půle - skvostná atmosféra přelomu šedesátých a sedmdesátých let, krásně nasvícené a barevně provedené záběry, perfektně vedené kamerové jízdy, hra se světlem, charizmatičtí herci + hromada dalších kladů, vše zabalené do mrazivé a napínavé atmosféry. Druhá půle - výrazné zpomalení tempa, nástup únavných konverzaček, přehoupnutí se z úžasně stylového thrilleru do "umělecké rekonstrukce" jednoho vyšetřování, které se odehrávalo více na papírech a v telefonních hovorech, než v terénu, a zachycené ve filmu s takto velkorysou stopáží je docela ubíjející. 70% ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině