Filmařsky precizní sloučení rise-to-power gangsterky a stylového krimi procedurálu. Zatímco do Lucasova soukromí nahlížíme od začátku, Robertsův osobní život pouze zdržuje vyšetřování a vyprávění. Scott suverénně kombinuje styly a témata filmů, které byly ve Státech v dané době v kurzu (blaxploitation, realistické krimi jako Serpico, Drsný Harry, Francouzská spojka) a zároveň nás provádí dějinami gangsterského žánru od jeho prvopočátků. Na to, jak je film dlouhý a málo akční (zvlášť v režisérském sestřihu, faktograficky ještě výrazně hutnějším než kinoverze), je zároveň překvapivě svižný, neboť nás nepřetržitě zásobuje novými informacemi a informace již známé zasazuje do širších souvislostí. Právě díky neustále upozorňování na dobový kontext a existenci mnohem rozsáhlejší sítě je tohle koncentrovaně odvyprávěné, nezjednodušující drama nejen o jednom ctižádostivém mafiánovi a jednom zarputilém poldovi, ale o Americe jako takové. Takhle se má učit dějepis. 90% Zajímavé komentáře: kleopatra, Renton, Marius, mm13, Texas, Crawler-D(11.11.2007)

Solidní koherentní Gangsterka. Sice na první pohled možná né příliš atraktivní kvůli dlouhé stopáži, ale trojice Ridley, Denzel a Russel šlape jak hodinky o zábavu bylo postaráno. Skvělý příběh, ostré hlášky, vraždění, brutalita, zajímavé vyústění. Jsem velmi spokojen 80%(12.6.2015)

Scénář: Steven Zaillian .. This is my home. My country. Frank Lucas don't run from nobody. This is America. Fenomenální gangsterský film, který bezpečně zasídlí na předních stupních žebříčků jako jeden z nejlepších filmů roku 2007. Goodfellas Martin Scorsese mají konečně tak důstojného následovníka, že se s nimi American Gangster může téměř porovnat v otevřeném souboji (ale v absolutním měření stále bezpečně drží vrchol Marty;-)). Obdobně úderný začátek, propracovaná struktura drogového obchodu, mozaika postav na obou stranách zločinecké barikády, prostě skutečná luxusní žánrová podívaná, jaká tu mnoho let nebyla. Také inspirovaná životním příběhem, realistická, brutální, bezchybná. Snad jen důraz na postavy není tak markantní. Že je Ridley Scott vizuální machr je určitě známé. Ale že se dokáže na absolutní vrchol tvůrčích sil ještě vrátit jsem už mírně pochyboval (byť lahodný Good Year hodně naznačil kam směřuje jeho „druhý dech“ po propadáku Kingdom of Heaven). Naštěstí se vrhl po špičkově vybroušeném scénáři z rukou renomovaného esa Steven Zailian, obsadil svého dvorního miláčka Russel Crowe, doplnil jej hvězdným Denzel Washington a vše přetvořil na magicky uhrančivou podívanou, kterou musí vidět každý filmový fanoušek, protože se nejspíš právě přepisují dějiny kinematografie. Technicky snímek vypadá neméně božsky, precizní je výprava do rušných ulic přelomu šedesátých/sedmdesátých let, s přesně ofiltrovanou kamerou, pečlivým retro stylem a parádním hudebním doprovodem. Ježíšek Ridley Scott letos naděloval divákům už v říjnu a pro sebe si doufám zajistí nějaké ty Oscar ocenění (tak bohužel, Akademie jej ani do první pětky nominovaných nezařadila:-/). 100%.(4.11.2007)

Mocným gangsterům by se měly stavět betonové pomníky a oni by měli tvořit jejich základ. Místo toho se o nich točí oslavné filmy a místo jejich ukamenování sní lidé o tom, že by chtěli být jako oni. Beru to jako daň materialistické době a jelikož tyto bossy neumím z dálky sejmout špuntovkou s gumovým zaměřovačem, tak se jim mohu pomstít pouze tím, že jim seberu hvězdičku, kterou by si tento snímek jinak rozhodně zasloužil.(14.5.2014)

Ridley Scott na stará kolena čím dál víc překvapuje. Jeho souputníci už se dávno vyhřívají na Riviéře a on točí filmy, které mají švih tvůrců o dvě generace mladších (nebo jeho bratra Tonyho:). Gangster je opravdu skvělý film: spletitý, atmosférický, autentický, se spoustou vynikajících hereckých výkonů (Josh Brolin rulez). Říká si o ceny - a určitě by je měl dostávat, ať už jde o malé festivaly nebo Oscary. Příběh Stevena Zailliana jako takový však neklouže úplně hladce. Kdyby si postavy šly vědomě po krku a Zaillian jejich osudy skřížil nejpozději za polovinou (a ne v posledních deseti minutách) mohlo z toho být mnohem větší drama. Reálný průběh událostí mě v podstatě nezajímá a Hollywood s "pravdivými příběhy" vždycky nakládal dost volně. Tak na co si to tu hrajeme? (85%)(14.12.2007)

• - Za mříže si šla sednout i Frankova žena Eva (skutečné jméno Julie). Po pěti letech ve vězení od Franka odešla. Usmířili se až v roce 2006. Jejich manželství trvá déle než 40 let. (Candice)

• - Ridley Scott získal na udílení španělských cen Sant Jordi Cenu diváků v kategorii nejlepší zahraniční film. (Terva)

• - V počátcích výroby se film měl jmenovat „Tru Blu“ nebo „The Return of Superfly". (Kulmon)