Jak popsat nepopsatelné? Americký gangster je filmem, který tu chyběl. Excelentní podívaná bez jediné chyby. Ridley Scott přivádí k životu příběh dvou mužů, dvou protikladů, které se prostě musí přitahovat. Denzel Washington jako drsný drogový král, který chce čistý Harlem a proti němu jeho nemesis, Russell Crowe, pravděpodobně poslední čestný policista v New Yorku. Vedlejší postavy jsou skvěle vybrané a potěší, ale na ústřední dvojici prostě nikdo nemá. Ridley na plné čáře kvalitou předbíhá Departed i Zodiaca (další vizuální retro) a tvoří pravděpodobně své největší dílo. Celá hvězdná trojce Scott-Washington-Crowe předvádí životní výkony a hodně nahlas si říkají o své Oscary. Budu se moc divit pokud je nedostanou (a taky budu pěkně naštvaný), protože zatím nikdo z nich nemá vážnější konkurenci. Vloni vyhrál Departed a pokud se z ničeho nic nezměnil vkus akademie, tak by o několika Oscarech mělo být rozhodnuto. Film nemá slabý okamžik. Dvě linie, drogového krále a policisty, se v závěru dokonale protnou. Divák sleduje s údivem film, který všechny důležité složky jako je režie, scénář, herce a hudbu spojuje dohromady do celku, který se zapisuje do historie. Čekání na podobný film bylo dlouhé, ale stálo za to. Za všechno může kožich. Neskutečné!(15.11.2007)

"My man." Dva muži, kteří stojí proti sobě. Oba na jiném konci zákona. Jenže pouze zdánlivě... Ne, nejde o Mannův Nelítostný souboj, ale American Gangster k němu má velmi blízko. Zdánlivě. Navíc je zde evidentní i předobraz Tenkrát v Americe, Kmotra, Casina a Mafiánů. Ridley Scott se prostě na stará kolena rozhodl, že je čas získat také nějaké to režisérské ocenění a s tímto snímkem mu to konečně může vyjít. Můžeme pouze doufat, že nejde o Scottovu labutí píseň. Tohle totiž je dokonalá a bezchybná záležitost. Tedy takřka dokonalá. Je tu, sice jediný, ale nepřehlédnutelný háček - vše co tento film nabízí jste již viděli v některé z výše zmíněných klasik žánru. Nejde přímo o plagiát, jen to nemá čím překvapit. Na druhou stranu to Scott nabízí v tak perfektním technickém kabátu, tak atmosféricky a tak dokonale obsazené, že to tento fakt zcela zastíní... Americký gangster je skvostný žánrový snímek, ale nic více. Na to mu chybí jakákoli invence. Ovšem na skvělém diváckém zážitku to pranic neubírá.(5.11.2007)

Pod dojmem vysokého hodnocení a s vědomím, že jde o jeden z nejvychvalovanějších snímků loňského roku, jsem čekal výjimečný zážitek, který se nedostavil, nicméně tím není řečeno, že by se jednalo o špatný film. Jenže gangsterských opusů vzniklo ve Spojených státech už mnoho a Scottův snímek mezi ty úplně nejlepší nepatří. Mými favority zůstávají spíš starší Scorseseho a Coppolovy snímky. Ridley Scott ke klasické gangsterské tématice přidává snad jen rasovou problematiku a válečné vietnamské trauma. V první půli se film rozjíždí jen pozvolným tempem a Russell Crowe se mi zdál poměrně nevýrazný. Většina scén mi přišla, že jsem je už někde viděl a že je šlo netočit o trochu "atmosféričtěji". Nicméně jde o vysokorozpočtový velkofilm, zručně sestříhaný, s výbornou hudbou a dobrými herci. Celkový dojem: 75 %.(10.2.2008)

Po dlouhé době jsem s absolutním hodnocením nezaváhal ani na vteřinku. Už od úvodní scény, podkreslené hudbou ala Mnichov jsem cítil, že se na mě valí něco mimořádného. Spojení čtyř Velikánů současného Hollywoodu (Denzel Washington, Russell Crowe, Steven Zaillian a Ridley Scott), podpořené skvělými výkony Joshe Brolina a Chiwetel Ejiofora a kamerou roku přineslo tolik očekávanou sondu do gangsterského života, na kterou filmový svět čekal od uvedení Scorseseho Mafiánů. Nebudu je srovnávat, každý je vlastně o něčem jiném. Mně se během sledování před očima několikrát objevil spíše Nelítostný souboj. Opomenutí Akademií nebudu komentovat, ještě jsem neviděl snímky nominované, až tak učiním, udělám si obrázek sám. Pro mě je zatím Americký gangster vrcholem roku 2007.(30.11.2008)

Americký gangster je možná skvělý film, ale ne pro mne. Je to film o věcech, které nemám rád - o tom bílém drogovém svinstvu, o všude přítomné korupci, o zabíjení a o zoufalé snaze jednoho policisty to změnit. Body můžu dát za čistě provedené filmové řemeslo, za skvělé herce Russella Crowea a Denzela Washingtona, ale moje emoce téhle gangsterce říkají ne. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=QOSOYSLDuQE(31.8.2012)

• - Režisér Ridley Scott získal pro projekt Russella Crowa během natáčení snímku Dobrý ročník (2006), kdy o něm spolu často debatovali. Druhý v pořadí, pokud by Crowe odmítnul, byl Brad Pitt. (don corleone)

• - Ve chvíli, kdy Richie Roberts (Russell Crowe) sedí v autě ve vedlejší uličce, přijíždí ulicí zprava auto. Jakmile je však pohled z vrchu na ulici, Richie vyjíždí s autem z druhé strany, tedy z levé. (Nevka)

• - Scény boxerského zápasu mezi Alim a Frazierem se vedle 1000 komparzistů "účastnilo" také asi 1500 nafukovacích figurín s domalovanými obličeji a parukami nebo klobouky. (xjane)