Americký gangster

Americký gangster

• Nizozemsko

Drama / Krimi / Thriller / Životopisný

USA / Velká Británie, 2007, 157 min (SE: 176 min)

Není to Scorseseho odysea na mafiánský život, není zde proklatě líbivý vzestup a strmý pád, ale spíše jemně prokreslený souboj dvou mužů na opačné straně zákona. Dlouho o sobě nevědí, film přeskakuje z jedné linie do druhé, věnuje se detailům, kultuře, americké společnosti na přelomu 60. a 70. let... Výsledkem je celistvý obraz komplexní gangsterky, která ani nepotřebuje akční scény k tomu, aby působila intenzivně. 9/10(4.3.2008)

Zatímco většina věhlasných režisérů v tomto věku točí už jenom pouze pro vlastní zábavu, přichází Ridley Scott s tak neskutečně uvědomělým a řemeslně geniálním dílem, až zůstává rozum stát. Dvouapůlhodinová esence spalující filmařiny, která strhne unikátním odérem doby, perfektně napsanými a skvěle odehranými party a v neposlední řadě též naturalistickým násilím, bez kterého se správný gangster neobejde. Scott extrahuje to nejpodstatnější ze Scorseseho, De Palmy či Manna, ale přitom zůstává neskutečně svůj, tzn. sebejistý tvůrce s unikátním autorským obtiskem, který se divákovi navždy nesmazatelně zaryje do hlavy. Tady nemá smysl šetřit superlativy. Věřte, že Oscary za střih, kameru a režii jsou rozdány už teď! Edit: Absence (byť!) nominace v těchto kategoriích je největším zločinem Americké filmové akademie od začátku nového století! Strčte si ty Oscary do prdele!(3.11.2007)

Na tomhle světě jste to, co jste. Jste buď jedno nebo druhý. Buď jste někdo, nebo jste nikdo......Legendárny režisér už vkročil do veľa filmových žánrov a takmer v každom z nich patria jeho filmy k špičke. Tentokrát natočil gangsterku a dopadlo to opať veľmi dobre. Poriadne nekompromisný a tvrdý film. Je plný koncentrovaných hereckých výkonov a dobre napísaného scenára. Na filme cítiť dobu, keď sa ešte netočilo len pre prachy, ale aj z lásky k filmu. Rozhodne veľký prešlap filmovej akadémie, lebo toto malo dostať pár Oscarov. Jedna z najlepších gangsteriek čo som videl.(22.8.2011)

Mám pocit, že Ridley snad musí brát nějaké steroidy, nebo je to mimozemšťan. Ve svém věku vydržet takové pracovní tempo a nasazení (v následujících 2 letech 7 filmů(!!), režijně, či produkčně) bez toho, abych snížil svojí kvalitativní laťku, teda Mistře, klobouk dolů!! A netřeba plýtvat superlativy a opakovat zde již napsané, pouze zmínka k Joshu Brolinovi - jeho zkorumpovanej polda s dozadu ulíznutými vlasy, huhlavým basem a vychcaností v očích je přesně tou personou, tím výrazem vtisknutým do paměti, co se vám hned vybaví, až si za dalších 20 letech třeba vzpomenete na tento mafiánský epos. Jeho několikaminutová přítomnost na plátně málem zastíňuje oba dva hlavní představitele, jeho vydírání Franka Lucase - "...Cause you don't fuckin know me! Do you see that right there? Special Investigations Unit. Special. Get it?" - mě ve své neomalenosti a suveréním podání až rozesmálo. Prostě neodolatelnej hajzl par excellence. Jestliže Judi Dench za svůj čtyřminutový štěk v ´Zamilovaném Shakespearovi´ dostala Oscara, tak Joshovi bych dal rovnou dva :o)(3.1.2008)

Scénář: Steven Zaillian .. This is my home. My country. Frank Lucas don't run from nobody. This is America. Fenomenální gangsterský film, který bezpečně zasídlí na předních stupních žebříčků jako jeden z nejlepších filmů roku 2007. Goodfellas Martin Scorsese mají konečně tak důstojného následovníka, že se s nimi American Gangster může téměř porovnat v otevřeném souboji (ale v absolutním měření stále bezpečně drží vrchol Marty;-)). Obdobně úderný začátek, propracovaná struktura drogového obchodu, mozaika postav na obou stranách zločinecké barikády, prostě skutečná luxusní žánrová podívaná, jaká tu mnoho let nebyla. Také inspirovaná životním příběhem, realistická, brutální, bezchybná. Snad jen důraz na postavy není tak markantní. Že je Ridley Scott vizuální machr je určitě známé. Ale že se dokáže na absolutní vrchol tvůrčích sil ještě vrátit jsem už mírně pochyboval (byť lahodný Good Year hodně naznačil kam směřuje jeho „druhý dech“ po propadáku Kingdom of Heaven). Naštěstí se vrhl po špičkově vybroušeném scénáři z rukou renomovaného esa Steven Zailian, obsadil svého dvorního miláčka Russel Crowe, doplnil jej hvězdným Denzel Washington a vše přetvořil na magicky uhrančivou podívanou, kterou musí vidět každý filmový fanoušek, protože se nejspíš právě přepisují dějiny kinematografie. Technicky snímek vypadá neméně božsky, precizní je výprava do rušných ulic přelomu šedesátých/sedmdesátých let, s přesně ofiltrovanou kamerou, pečlivým retro stylem a parádním hudebním doprovodem. Ježíšek Ridley Scott letos naděloval divákům už v říjnu a pro sebe si doufám zajistí nějaké ty Oscar ocenění (tak bohužel, Akademie jej ani do první pětky nominovaných nezařadila:-/). 100%.(4.11.2007)

• - Russell Crowe si vyžádal nahrávky s Richie Robertsem, aby se pokusil co nejpřesnějši napodobit jeho přízvuk. (don corleone)

• - Richie Roberts odešel (po vyřešení případu Frank Lucas) z úřadu státního zástupce a stal se advokátem. Jeho prvním klientem byl Frank Lucas. (Rodriguez)

• - První cesta Franka do Zlatého trojúhelníku, tedy míst odkud se dodával heroin, trvala dva týdny. Účastnilo se ji 28 mezků a 32 chlapů vyzbrojených zkrácenými samopaly. (Rodriguez)