Americký gangster

American Gangster

American Gangster

Americký gangster

Drama / Krimi / Thriller / Životopisný

USA / Velká Británie, 2007, 157 min (SE: 176 min)

Pod dojmem vysokého hodnocení a s vědomím, že jde o jeden z nejvychvalovanějších snímků loňského roku, jsem čekal výjimečný zážitek, který se nedostavil, nicméně tím není řečeno, že by se jednalo o špatný film. Jenže gangsterských opusů vzniklo ve Spojených státech už mnoho a Scottův snímek mezi ty úplně nejlepší nepatří. Mými favority zůstávají spíš starší Scorseseho a Coppolovy snímky. Ridley Scott ke klasické gangsterské tématice přidává snad jen rasovou problematiku a válečné vietnamské trauma. V první půli se film rozjíždí jen pozvolným tempem a Russell Crowe se mi zdál poměrně nevýrazný. Většina scén mi přišla, že jsem je už někde viděl a že je šlo netočit o trochu "atmosféričtěji". Nicméně jde o vysokorozpočtový velkofilm, zručně sestříhaný, s výbornou hudbou a dobrými herci. Celkový dojem: 75 %.(10.2.2008)

„Dáš si niečo?“ – „Čo tak svätenú vodu?“ Scott, Washington a Crowe sú diabli, ktorých filmy získali desiatky nominácií a cien a zarobili stovky miliónov dolárov na celom svete a tak si teraz ich majitelia môžu robiť de facto čo sa im len zachce a ich AMERICKÝ GANGSTER (Scott s Croweom nakrútil už GLADIÁTORA a DOBRÝ ROČNÍK, Crowe s Washingtonom spolupracovali na sci-fi béčku VIRTUOZITA; Scott s Washingtonom na ničom, ale Washington a Ridleyho mladší brat Tony áno – napr. MUŽ V OHNI) je ostrá šlichta s výborným tempom, veľmi zábavnými dialógmi, vynikajúcim hereckým obsadením (Brolin, Gooding Jr.) a už úvodné sekundy s upaľovaním dokazujú, že sa s tým nikto z troch dotyčných pánov nemieni zdržovať. Ale nechýba im pri tom ani zmysel pre humor (pôvabne improvizačné posledné sekundy). Mínusy: dĺžka a fakt, že celý film je „príliš na istotu“. 70%(21.6.2008)

Este som ani nestacil rozdychat Andersonovu pecku There Will Be Blood a uz tu mam dalsie filmove KO od Ridleyho, ktoreho Americky Gangster je miestami "more Scorsese than Scorsese himself" za cias Godfellas. Bez pretahovania - nadupana gangsterka bez hluchych miest, s reziserskou vitalitou hladneho bullteriera a prieraznostou protitankovej strely. Washington i Crowe su skveli, ovsem herecky ich zatienuje hoc i mensim poctom minut na platne Josh Brolin. A ano, Tsuna ma pravdu - film, ktory nedokaze nebyt "klasikou". [Kontrolna projekcia](28.10.2007)

Ridley Scott se pustil opět do pro něj nového žánru. Pořádný mafiánský film už tady nebyl hodně dlouho (a ještě déle), ale pokud by každá prodleva měla znamenat vznik takového filmu, jakým je "Americký gangster", tak bych si klidně zase nějakých 15 let počkala. Protože tohle je nářez, který za takové čekání stojí.(17.11.2007)

Přidávám se k nepatrnému hloučku, který potřebuje být do páté hvězdy stržen tím naprosto nerozumným orgánem nacházejícím se v hrudním koši - to jest srdcem. Přesto, že nemůžu říct k dokonalosti tohoto filmu ani malý ň - je to vážně precizní, špičkový a pokorný dílo, právě to srdce, zrádce jeden, neskočilo do krku ve snaze mě udusit, jak se o to pokusilo při jiných Ridleyho kouscích (Thelma a Louise, Dobytí ráje, Vetřelec). I tak jsem se podivila hubeným oscarovým nominacím - akademikům zřejmě absentovalo víc než jen srdce.(17.2.2008)

• - Skutečný Frank Lucas je jedním z nejvíce fascinujících zločinců americké historie. Producent Brian Grazer na otázku, proč se rozhodl koupit práva zrovna pro jeho životní příběh, řekl toto: "Ten kluk přišel bez peněz odnikud a kombinací chytrosti a drzosti se neskutečně vypracoval, byť na nesprávné straně zákona." (Camp_nou)

• - Za mříže si šla sednout i Frankova žena Eva (skutečné jméno Julie). Po pěti letech ve vězení od Franka odešla. Usmířili se až v roce 2006. Jejich manželství trvá déle než 40 let. (Candice)

• - Část Lucasovy rodiny se od Franka odtrhla a řídili si vlastní heroinový byznys. Říkali si "Kluci z venkova". (Rodriguez)