Americký gangster

American Gangster

American Gangster

Americký gangster

Drama / Krimi / Thriller / Životopisný

USA / Velká Británie, 2007, 157 min (SE: 176 min)

„Dáš si niečo?“ – „Čo tak svätenú vodu?“ Scott, Washington a Crowe sú diabli, ktorých filmy získali desiatky nominácií a cien a zarobili stovky miliónov dolárov na celom svete a tak si teraz ich majitelia môžu robiť de facto čo sa im len zachce a ich AMERICKÝ GANGSTER (Scott s Croweom nakrútil už GLADIÁTORA a DOBRÝ ROČNÍK, Crowe s Washingtonom spolupracovali na sci-fi béčku VIRTUOZITA; Scott s Washingtonom na ničom, ale Washington a Ridleyho mladší brat Tony áno – napr. MUŽ V OHNI) je ostrá šlichta s výborným tempom, veľmi zábavnými dialógmi, vynikajúcim hereckým obsadením (Brolin, Gooding Jr.) a už úvodné sekundy s upaľovaním dokazujú, že sa s tým nikto z troch dotyčných pánov nemieni zdržovať. Ale nechýba im pri tom ani zmysel pre humor (pôvabne improvizačné posledné sekundy). Mínusy: dĺžka a fakt, že celý film je „príliš na istotu“. 70%(21.6.2008)

Na tomhle světě jste to, co jste. Jste buď jedno nebo druhý. Buď jste někdo, nebo jste nikdo......Legendárny režisér už vkročil do veľa filmových žánrov a takmer v každom z nich patria jeho filmy k špičke. Tentokrát natočil gangsterku a dopadlo to opať veľmi dobre. Poriadne nekompromisný a tvrdý film. Je plný koncentrovaných hereckých výkonov a dobre napísaného scenára. Na filme cítiť dobu, keď sa ešte netočilo len pre prachy, ale aj z lásky k filmu. Rozhodne veľký prešlap filmovej akadémie, lebo toto malo dostať pár Oscarov. Jedna z najlepších gangsteriek čo som videl.(22.8.2011)

Tak jsem se po několikaměsíčním naléhání jednoho kámoše konečně kouknul na Amerického gangstera a nemůžu se zbavit mírného nadšení. Naprosto bezchybná režie a bravurní herecké výkony (i když Denzela jinak moc nemusím) se zde pojí se zajímavým příběhem (alespoň pro mě, gangsterky nemám vůbec nakoukané, takže v rámci žánru nemůžu porovnávat) a vznikl tak jednoznačně pětihvězdičkový film. Ačkoli jsou mi obecně sympatičtější film s poloviční stopáží, u tohoto jsem se nenudil ani minutu.(3.7.2008)

Gangsterka roku. Jednoznačně (když počítám letos shlédnuté Drsné časy a Skrytou identitu). Pokud však nemáte mafiánské neurony a nekoluje Vám v žilách gangsterská krev (a já jsem přesně tenhle případ), pravděpodobně si film neužijete maximálně. Po technické stránce není co vytknout. Vše, počínaje režií, pokračujíce scénářem a hudbou, a hereckými výkony konče, je komplexní. Hned úvodní scéna Vás přesvědčí, že v tomto příběhu nepůjde o pár modřin a odřenin, ale rovnou o život. A jak děj pokračuje, tak postupně zjišťujeme, že klesáme hlouběji a hlouběji do mafiánského podsvětí plného drog, známostí, zelených bankovek, a také lidí bez skrupulí a zábran. Ačkoliv je snímek více než dvouapůlhodinový, tak nikdy nenudí. Spíše jsou zpočátku možná lehce zašmodrchaná filmová vlákna postupem času rozplétána, atmosféra graduje a v závěru je nám předložena vynikajícně řemeslně natočená přestřelka a finální rozuzlení je tak trochu nečekané. Jenže... chyběla mi scéna, která by mě srazila na zadek a nenechala vstát. Ve filmu jsou jistě silné momenty, ale žádný ohromující nebo hubuotvírající. I tak se však jedná o velký zážitek. 100 miliónů dolarů(rozpočet)/175 miliónů dolarů(rozpočet celosvětově)(4.11.2007)

Vcelku solidní kriminálka, která i přes svou délku a pozvolné tempo nenudí. Bohužel, já mám s tímhle filmem problém ten, že i přes vynaloženou snahu jsem prostě po celou dobu fandil Frankovi, tedy záporákovi a klaďas Richie mě spíš štval (Croweův policajt mi nepřišel věrohodnej, fakt ne). Konec neskončil nijak překvapivě, ikdyž se to možná snažil v posledních pár minutách režisér ozvláštnit, ale u mě tím moc nezabodoval (mimochodem, polda, kterej celou dobu vede vyšetřování si jen udělá kurz a v klidu přesedlá do role státního zástupce u toho stejnýho případu...wtf?!). Silnější průměr, zbytečně nadhodnocený film.(13.6.2010)

• - Manny Siverio získal cenu World Stund za nejlepší kaskadérský „ohnivý“ výkon. V plamenech vydržel 20 vteřin ve scéně, kdy Frank Lucas (Denzel Washington) upustí zapálený zapalovač. (Terva)

• - Film měl už v roce 2004 točit Antoine Fuqua, ale Universal Pictures natáčení zrušili měsíc před jeho začátkem z obav z překročení rozpočtu. I v této verzi měl hrát Denzel Washington hlavní roli, detektiva měl hrát Benicio Del Toro. Zajívamé je, že oba měli ve smlouvě, že dostanou zaplaceno, ať se natáčet začne nebo ne. Takže Washington si přišel na 20 milionů a Del Toro na 5 za film, který nenatočili. Když začalo natáčet o několik let později a Denzel Washington byl znovu obsazen, žádný plat předem nedostal. (don corleone)

• - První cesta Franka do Zlatého trojúhelníku, tedy míst odkud se dodával heroin, trvala dva týdny. Účastnilo se ji 28 mezků a 32 chlapů vyzbrojených zkrácenými samopaly. (Rodriguez)