Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (více)
Velká Británie, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (více)

Série(6) / Epizody(36)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Bajo.

"This comment is made by order of Peaky fucking Blinders".Naprosto dechberoucí,epická,brilantní gangnsterka!Která si vás už od prvního dílu ziská sovojí:atmosférou Birminghamu na začatku 20.století, skělou výpravou,kdo si ale získal mě hned jak se objevil na scéně je modrooký krasavec Cillian Murphy aka Thomas Shelby,který seriál vyzdvihuje o úrověň víš,(je to přesně ta díky které si herce zapamatujete a už to pro vás vždycky bude Tommy Shelby a Cillian Murphy),ostatním hercům patří za jejich výkony taky velká poklona( Sam Neill,Helen McCror,Annabelle Wallis,Paul Anderson, Joe Cole ,Tom Hardy, Finn Cole, Adrien Brody, Sam Claflin atd....).Dál se serial může pyšnit skvělým soudtrackem ať už se jedná o Nick Cave And The Bad Seeds - Red Right Hand nebo písničky od Davida Bowieho nebo Jacka Whitea a jeho The White Stripes.Serial nabízí i spoustu akčních a brutálních scén od řezaní objičejů čepicí plnou žiletek až po přestřelky se samopaly.Dál se mi na seriálu líbily dlouhé a hluboké dialogy v podaní Tommyho Schelbyho,určitě taky nesmím zapomenout na skvělé kostýmy jež mi budou inspirací při dalších nákupech. Každá serie se mi líbila na sto procent a vždycky přinese jak nové rodinné zvraty tak nové záporáky a nové prostředí.Prostě naprostá lahůdka,už se nemůžu dočkat na 6.serii ()

holka218

Na tento seriál jsem narazila naprostou náhodou. Projížděla jsem internet a zaujal mě jeden článek. Jednalo se o tipy na seriály do karantény. No a musím říct, že po přečtení pětiřádkového popisu seriálu jsem věděla, že ho musím vidět. V popisu se totiž objevila slova jako gangy, první světová válka, napětí a k tomu Cillian Murphy a to si mě naprosto získalo. Musím určitě zmínit krásné prostředí a kostýmy. Hudba je zvláštní, ale k seriálu pěkně sedí. Hlavně úvodní píseň je super. Původně jsem si myslela, že v seriálu bude trochu více násilí a méně vztahů. Nakonec mi to ale až zas tak nevadí. Hodně věcí se řeší hlavně mluvením. Řešení vztahů v gangu mi nevadí a je to zajímavé. Hlavně vše není ideální, jako ve všech jiných seriálech a jsou zde vidět opravdové rodinné problémy. Jen těch milostných problémů je občas až moc. A hlavní milostná zápletka je velice předvídatelná. Herci byli do svých rolí vybráni dobře a perfektně jim sedí. Už v prvním dílu jsem si zamilovala Thomase Shelbyho v podání Cilliana Murphyho. Sice je to záporná postava, ale kdo by ho nemiloval. Už jen díky těm očím. Často mívám problémy s hlavními ženskými postavami. Tady mi Grace z počátku nevadila, ale od určité doby ji nemůžu vystát. Prostě mi přijde jako strašná mrcha. Takže vlastně nic nového. S jinými postavami problém nemám. Celý příběh seriálu je zajímavý a jedinečný. Je to zpracované opravdu dobře. Občas jsem se trochu ztrácela ve všech těch různých obchodech, ale nebylo to nic strašného. Kupodivu i český dabing prvních dvou sérii je fajn. Přijde mi, že s postupujícími sériemi se do popředí stále vice dostává Tommy a ostatní postavy jsou trochu na ústupu. Jsou upozaděny i postavy jako Artur nebo Finn. Ale je pravda, že Tommyho příběh je asi nejzajímavější a nejvíce komplikovaný. Zároveň je na ústupu i akce, ale ta, co tam je, tak stojí opravdu za to. Zajímavé jsou také následky první světové války zanechané na postavách. Dodávají hloubcu postavám a celému seriálu. Zároveň postupujícími sériemi je stále více popsána psychologie postav. Některé díly končí velice otevřeně a některé naprosto jasně. U sérii mi to přijde dost podobné. Často se stává, že je nejlepší první série a ostatní jsou stále větší propadák. Tady jsem žádný pokles nezaznamenala. Sice je i pár slabších momentů, ale to spíše střídavě a žádný ucelený pokles jsem nenašla. Některé série jsou dokonce lepší než první. Moc se těším na šestou sérii a snad bude i slibovaná sedmá série. Pokud jste fanoušky historických a dramatických seriálů, zajímavých obchodů a nevadí vám krev, tak určitě doporučuji. Ta mě je to jeden z nejlepších seriálů, jaký jsem kdy viděla. ()

Han_Quintet odpad!

Neuvěřitelně nudná rádoby gansterka, která je mi nesympatická už castingem. Převelice slabé a trapně nudné a to říkám jako milovník podobné filmové tématiky. ()

Bilky

Naivné a ploché. Žasnem nad tunajším hodnotením... Romanca prezlečená za dobovú gangsterku. Ten soundrack bol úplne mimo a okrem výpravy a pekného vizuálu to nemalo žiadnu pridanú hodnotu. Asi by tu mal hodnotiť len ten, kto má volebné právo a nie decká odchované na Netflix a HBO produktoch... Zrejme nevideli Fargo (2.seria). Spoiler: Zarezávam to po 1.sérií lebo namiesto finálnej killovačky tam bol patetický doják a slniečkárska agitka. 50% ()

petrsponar

9,5/10.Tak nám to končí, jeden z nejvíce propracovaných,atmosférických seriálů současnosti skončil,a já jsem velice rád že jsem tomu mohl být svědkem.Postavy tu jsou dobře prokleslene s vy jim fandíte od začátku do konce, obzvlášť Tommymu.Vsechno funguje já nevím už čím tenhle skvost vynachválit, každopádně jako zakončení skvělé s já už jen vyhlížím film. Peaky ,,fucking,, Blinders ()

Blazis34

Britská gangsterka má určitě co nabídnout - zajímavé herecké jména, skvělé prostředí i kulisy a místy i slušná akce. Na mě ale celý seriál působil bez většího drajvu a někdy s moc dlouhými dialogy, které mě uspávali. Některé díly skončily tak nějak neurčitě, že divák ani neměl takovou chuť na další díl. Aspoň u mě to platilo, že netrpělivý jsem nebyl. Nejvíce se mi líbila série s italskou mafií. Celkově dávám 60%, tři hvězdy. ()

Víteček

Ale jo. Sice se to postupně okouká, neboť je to pořád na jedno brdo, ale má to styl a hlavně Alfieho Solomonse, takže si to ty 4 hvězdy přeci jen zaslouží. ()

Kytarka

Tak tahle gangsterská podívaná z meziválečného Birminghamu mi unikala až do doby, kdy jsem se po zhlédnutí nejnovějšího Nolanova počinu začala poohlížet po dalších výtvorech s Cillianem Murphym. Seriál je poutavě napsaný, u jednotlivých epizod se člověk nenudí (jen zatím 3. série byla trochu méně pochopitelná), ta krásná angličtina mě nutí se přihlouple usmívat a soundtrack mi tady posledních pár dní jede nahlas :) Krom toho, mít na hlavě klobouk, či snad šedý baret se žiletkama, jde dolů v posvátném obdivu k tomu, jak se hlavní role pan Murphy zhostil. "Five for peace, two for truce, one abstention. Let’s get on with the war. " ()

Eire

NADhodnoteny (vysoko) serial REALNE bych rekl 75-80% ......... od 2019 tragicke.... 3* dam za Oppenheimera MURPHYho.... :-D ()

little tyger

Tommyho hoši sou drsní ale ze všech nejvíc Tommy sám. A ne proto, že si na to hraje, ale svou syrovostí. Stejně jako príběh sám. Velice oceňuji styl jakým je seriál natočen. Nepřehání- přesto je napínavý. Vystačí si s málem( dekorace, interiér i exteriér) přesto je vše dotaženo a doladěno do detailu takže máte pocit, ze sedíte v obýváku dvacatých let. Skvělý důkaz toho, že s málem dokážete moc. Přitom tu vidíte kus dobře odvedené filmařiny- od kamery přes skvělou hudbu až, samozřejmě, po herecké výkony. Moc Murphyho nemusím ale tady ani nehraje, tady existuje stejně prostě jako dýchá. Jediné co mi trochu haprovalo byla Love Story. Nevím, jestli je to tím, že mi Wallis příjde trochu mdlá, nebo je to prostě tím, že to mezi nima moc nejiskří. Ze skvělích výkonů musím ještě vyzdvihnout Helen McCrory kterou vnímám jako opravdovou hlavu rodiny. Té by slušel vlastní seriál. Je to skvělý kontrast k Poirotovi a americkým gangsterkám. Má to koule a i když ze začátku mě to moc nevtáhlo, nakonec se mi to zažralo pod kůži. Stejně jako Tommy. Možná ještě přehodnotím názor na toho Murphyho. Stejně tak doufám, že bude druhá série- jak podle mě konec naznačuje. P.S. Z toho by si měli na Kafkách vzít příklad!!! ()

othoson

Po první sezóně jsem velice spokojen a když už mi letos končí Boardwalk empire, tak snad pár dalších sezon bude na co koukat... Edit: Druhá řada mi přišla ještě lepší, než první. Jen tak dál. ()

VLADEK

1. sezóna - 70%. Velmi slušné, ale rozhodně výpravně nesrovnatelné s Boardwalk Empire, když děj probíhá v nestále opakovaných několika kulisách. Postava Grace je na tu dobu absolutně mimo a vylhaná./ 2.sezóna - 80%. Rozhodně zajímavější než první./ 3. sezóna - nuda, končím - 60%. ()

Sever

Nemohu jinak. Dvě serie a obě za plnou. Dlouho mi neučaroval seriál, jako tento. Vše mi tam pasuje jak má, a navíc podtrženo fajnovou hudbou. Patří do žebříčku na první místo. ()

Mayleth

Po prvej sérii veľká spokojnosť. Napriek tomu, že niesom moc na takéto témy, tak je dej veľmi pútavý; sedela som jak päť peňazí a valila oči. Mimoto skvelá výprava a skvelé herecké výkony, ktorým kraľuje neprekonatelný Cillian Murphy (nebude on nejaký chameleón?). A samozrejme - výborný a neotrelý hudobný doprovod; síce to pôsobí občas trošku výstredne, rozhodne to seriálu neškodí. Negatíva som zatiaľ nenašla, nemám čo vyčítať. :) ()

hufnagel

1919,história gangsterskej rodiny Shelbyovcov,špinavý železiarsky Birmingham v počiatkoch industrializácie,neuveriteľne kvalitné soundtracky a to všetko ako pozadie pre herecký koncert Cilliana Murphyho a Sama Neila. ()

Z0ltar odpad!

vedle Hell on Wheels asi nejvíc nezáživná věc co jsem v poslední době viděl. moc na efekt, ty zpomalený záběry mi vadí, White Stripes mám rád, ale co dělá jejich hudba v seriálu zasazeným do 20. let nepobírám, celý je to takový rádoby cool, nežeru ()

shi_sha

Miluju na tom úplně všechno. Moje krevní skupina. Cillian byl pro tuhle roli stvořený. A Tom Hardy je jen třešnička na dortu. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (více)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (více)