Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (více)
Velká Británie, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (více)

Série(6) / Epizody(36)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Niki_Uzumaki

Wow. Nevim, asi tomu fakt nic nechybí. Kdykoliv jsem měla v plánu to vypnout, tak přišlo něco, co mě donutilo koukat dál. Bombastický soundtrack, skvělé obsazení, a ačkoliv by mě nikdy nenapadlo, že to napíšu - nesmírně sexy seriál!! ()

divak007

Skvělá atmosféra, kterou jenom podtrhuje průmyslové a špinavé město Birmingham. Obsazení je velmi dobře vybrané - herci nehrají, ale prožívají v tomto městě svůj život tak, jako kdyby ani nestáli před kamerami. Všechno sedí jak má, od kostýmů až nejmenší detaily. Děj je plný zvratů, mimořádně barvité emoce a vztahy, které se neustále proplétají...opravdu nejlepší seriál za poslední dobu. ()

koepster

Musím říci, že už dlouho na mě žádný seriál tak silně nezapůsobil. Peaky Blinders mají úplně všechno. Vynikající herecké výkony, dokonalé vykreslení atmosféry průmyslové Anglie 20., potažmo 30. let 20. století, výborný soundtrack a v neposlední řadě také skvělou gradaci děje. Co musím ale vyzdvihnout ze všeho nejvíc, je výkon Cilliana Murphyho, který se zřejmě pro roli Thomase Shelbyho narodil. Neznám žádného herce ani herečku, kteří by se pro jakoukoliv filmovou/seriálovou roli hodili více, než právě C. Murphy pro postavu vůdce předního birminghamského gangu. What a fookin performnce! Nicméně o moc pozadu se svými hereckými výkony nezaostali ani Paul Anderson a Joe Cole, kteří ztvárnili postavy Arthura a Johna Shelbyových, tedy Tommyho bratrů. Způsob, jakým se scénáristům a samotným hercům podařilo vykreslit posttraumatické stresy jednotlivých postav, které mají po návratu z Velké války velký problém s nalezením vnitřního klidu, je vskutku bravurní. Vedle již zmíněných hereckých výkonů oceňuji také samotnou historickou linii, od které se značná část příběhu odvíjí. Krize Evropy po první světové válce, nástup nových politických ideologií komunismu a fašismu, stávky a pokusy o buržoazní revoluci, no a v neposlední řadě také Velká hospodářská krize. Atmosféra, která se Stevenu Knightovi podařila kolem těchto událostí vykreslit, je parádní a upřímně musím říci, že mě tak nějak donutila otevřít učebnice a trochu si o těchto událostech oprášit vědomosti :-) No a pokud jde o dějovou linii, zde opět nemám co vytknout, každá série má samozřejmě svojí vlastní zápletku a je svým způsobem originální. Děj má potřebnou dynamiku a v určitých momentech excelentně graduje, zároveň je děj značně nepředvídatelný. V neposlední řadě se mi také líbí prolínání gangsterského světa a politických kruhů, což nám pomáhá nahlédnout na tuto dobu ze dvou odlišných prostředí. Osobně jsem velice zvědavý, co nám přinese 6. řada, která má být podle slov tvůrce Stevena Knighta tou úplně poslední. Samozřejmě už jsme zažili nemálo skvělých seriálů, které se nepodařilo patřičným způsobem ukončit, nicméně pevně věřím, že v tomto případě se dočkáme důstojného konce. Po dlouhou dobu jsem zhlédnutí tohoto skvělého seriálu odkládal - nedělejte stejnou chybu! :-) ()

Sunwheel

Dlho ma žiaden seriál tak ultimátne nedostal ako tento. Umne zvolené neotrelé prostredie. Každou sériou zneužitá nejaká zločinecká alebo iná skupina a na tom vystavaný epos o predieraní sa medzivojnovým Birminghamom. Napätie je v každej sérii vystupňované aj naprosto geniálnym soundtrackom a vizuálom. Aj keď prvá séria svojou komornou atmosférou zostane asi najlepšia, každá ďalšia obsahuje svoje vlastné, samostatné a fungujúce univerzum. ()

Saroman

Popravdě tento seroš není až tak návykovej, ale chytne stylovým meziválečným prostředím a jeho událostma. Zezačátku to bylo nemastný neslaný, třetí/čtvrtá série začala pěkně šlapat a pátá šla zbytečně z kopce nezajímavými dialogy a eventy. Dle mýho kdyby nechali taliánskýmj padouchovi Brodymu o sérii víc, pořád by bylo co natáčet. Nástup fašismu Ok, ale do další série klidně míň epizod, ale kvalitnější podívanou jako v minulé serii. 1. Série : 70%, 2. Série : 65%, 3. Série : 75%, 4. Série : 90%, 5. Série : 80%, ()

Fender

Od první série jsem měl problém s tím, jak byl seriál vyumělkovaný svou rádoby drsnou atmosférou, s neustálými pomalými záběry, které mi přišly spíš komické a trochu mě to iritovalo, ale ke konci seriálu jsem si uvědomil, že to zas takový problém ani nebyl, protože se příběh nějak vyvíjí a dostane se do bodu pádu muže, který nezná své limity a nalezne svou pravou moc. Vývoj postav se opravdu dostane do zajímavého bodu a ta atmosféra prostě umí být hodně podmanivá, že jsem si to natolik oblíbil. Co se týče těch pozitivních stránek, tak jich je tu mnoho - přes zajímavé dialogy, skvělé kostýmy a hlavně akcí, která je zde hodně vydařená, nebo také příběhové linky a jejich rozuzlení skrze různé intriky je asi největším motorem celého seriálu. Konec seriálu je opravdu skvěle a důstojně zakončený, přesně tak, jak si každý kvalitní seriál zaslouží. ()

chozze008

Ja nevim asi to chce pauzu, stejne jako po Dark s02, jsem nebyl schopen koukat dal na s03, prestoze verim ze bude dobra, uz jsem byl tou tematikou presycen. No a tendle serial se ke mne dostal po dokoukani Narcos s03. Z pocatku super, je tam hodne dobrejch twistu, ale mega dira ve scenari je pro me Grace. Uz jsem zvazoval ze se na to vykaslu, ale ted uz chybi jen jeden dil, jak na to koukam (s01). Sorry, ale Tommy, kterej ma vsechno vosefovany a je fakt chytrej, neprokoukne odkud vitr vane, kdyz zavrou jeho komouskyho (ne)partaka a info vi jen on a Grace. Polda, mu vyhlasi valku, necha ho vosukat Grace (to ma jeste svoji zvracenou logiku) ale pak se nej mel kurva vrhnout ne? Mluvim o dile 5, jednu chvili to vypada ze po nem pujde 24/7, ale najednou dil konci tim, jak jim do sazkarny prosvita krasne slunicko a Tommy, kterej chtel pred par minutama (logicky) vypadnout z mesta, si tam najednou sedi a jen tak cte noviny. Navic, kam se najednou podela ta rodina nenavist, kdyz si vsichni mysli ze sveho komouskeho (ne)partaka, prasknul von. Nekdo tu pise ze pan scenarista, je Pan scenarista, sorry, me prijde jak kdyby nekdo napsal scenar a pak ho jen tak nahodne sestrihal. Ted to nemuzu najit, ale myslim, ze tudle novelku napsal uz po svém vysluni F.S.Fitzgerald, myslim, ze je polo-autobiograficka, je o tom jak kdysi slavny scenarista dostava do rukou scenare tech zacinajicich a jedinne co dela je (např.) - ok tak "Miluju tě" mu vyškrtnem a dáme tam něco míň peprného. Přijde mi jakoby tendle scénář dostal do rukou někdo podobný. Když to vezmu do extrému střídá se tam nemilosrdnost gangu s ubulenou limonádou. Sakra už se rozepisuju jak verbal. Jo a taky jsem chtel vynadat vsem co pisou dlouhe recenze at sakra pouzivaj odstavce, ale koukam ze na slavne csfd ani tadle picovina nejde (nemluve o tagu na zacernovani spoileru), di do prdele CSFD. Jo a chci za tudle recenzi dostat zaplaceno, vy vsichni tekk zmrdi vydelavate na nasich datech, pici. ()

PanPyzamo

Tak tohle se mi sakra trefilo do vkusu. Miluji mafiánskou, gangsterskou nebo prostě krimi tématiku jako takovou a tím pádem není divu, že jsem si seriál Peaky Blinders zamiloval. Zasazení do doby, styl oblečení postav, auta a to prostředí. To všechno pro mě seriál neskutečně tahalo. Není to ale jediné, v čem tolik exceluje. Hlavní postavy z gangu jsou dle mého názoru naprosto výborné a převážně Tommy s Arthurem jsou snad ti nejvýraznější a pro mě byli i nejzajímavější. Cillian Murphy zde odvádí za mě výbornou práci a zasloužil by si Oscara za jeho roli v tomto seriálu. Všechno to ještě vyzdvihuje výborný scénář a práce s kamerou, kde mě nejednou zaujala kvalita různých scén. Za mě úžasný seriál, který doporučuji. 1. série - 10/10 2. série - 9,5/10 3. série - 10/10 4. série - 10/10 5. série - 8,5/10 6. série - 8,5/10 Celkový verdikt: 9/10 ()

StrejdaCREED

Cítím se opravdu hloupě když jsem na seriál Peaky Blinders přišel až v roce 2020. Dle mích názorů za tak skvělou poutavostí příběhu, funkčností postav a seriálů jako celku stojí naprosto geniální casting. Opravdu klobouk dolů, vím že je to klišé ale herci v seriálu byli pro jejich postavy opravdu jako stvoření.  Konkrétně jak se Murphy ujal role T. Shelbyho a každá sekunda je procítěná že tomu věříte tak moc až se okamžitě vžíváte do děje. Atmosféra, pecka. Budování napětí, geniální. Každý díl geniálně zakončený.  Ať chcete nebo ne seriál vás poznamená, hlavně postava Tommiho na vás zanechá následky. ()

kolly13

Od nesympatického Murphyho se mi to přelilo do celého seriálu a jelikož je ústřední postavou, nemám ten seriál vůbec rád. A ne, že by byl technicky špatně natočen, prostě mě nebaví. ()

lubostar

Posledna 6 seria, ktoru som po 5 serii ani nemal velmi v umysle pozerat, zachranila uroven celeho serialu. Som rad, ze som si pozrel na imdb hodnotenia a nechal sa nimi presvedcit aby som 6 serii dal sancu. ()

v.indruchova

Neurazí a nezlomí v pase. První řady lepší. Ale trochu trvá než se to rozjede. Neobdivuji záporné hrdiny. Jako studie psycholigie a historie dobré. Nedokoukali jsme vše. Násilí je tady tím tahounem. Ne tak logika. Vadí mi naprvním místě živočišné až nerozumné jednání. Jinak byste neměli příběh. Po delší době je to vlastně to stejné dokola. ()

fandimir

1. série 80% Od tohohle seriálu jsem původně čekal něco trochu jiného, ale rozhodně se nedá říct, že by mě první série nějak zklamala, Cillian Murphy mi do role Thomase Shelbyho skvěle sedí a poslední epizoda je výborná. Uvidíme, kam se seriál posune v dalších sériích. / 2. série 90% ()

liebgott

,,We Are Fucking Peaky Bliders''  Gangy z Birminghamu je geniální překlad a ten kdo ho napsal by měl dostat nějaké ocenění :) pak mě zaráží že všichni cikáni v seriálu vypadají jako že by se mohli houfně hlásit do Waffen SS ( Modré oči , světlé vlasy atd ) ale jinak jedná z nejlepších Gangsterek ! Pět Žiletek ! ()

meatball

Příběhy z uhláku jsou vlastně takovej remake Dallasu ze stáje BBC. Na stejný brdo jako Yellowstone, Succession a další srágory díkybohu končící éry tzv. quality TV, který mají u průměru úspěch. Jsme už z toho všeho tak vypatlaný, že nám ani nedocvakne, jak se každá scéna v různých variacích snad každejch pět minut opakuje až do chcípnutí. Tady navíc nějakej lofas vymyslel, že se k báchorkám o bílých cikánech náramně hodí špatnej new age rock a umělej bokeh. Ble. ()

Nallymo

Prvé štyri série fajn, až na ten retardovaný koniec štvrtej série. Piata a šiesta išli už kvalitou rapídne dole. A rodine Shelbyovcov som vôbec nefandil, lebo nemám rád arogantných zmrdov:) ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (více)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (více)