86. Annual Academy Awards (TV pořad)

86th Annual Academy Awards, The

The Oscars

Publicistický

USA, 2014, 175 min

Hamish Hamilton

Ellen DeGeneres, Anne Hathaway, Barkhad Abdi, Bradley Cooper, Michael Fassbender, Jonah Hill, Jared Leto, Jim Carrey, Kerry Washington, Pharrell Williams, Samuel L. Jackson, Naomi Watts, Michael Wilkinson, William Chang, Catherine Martin, Michael O'Connor, Patricia Norris, Harrison Ford, Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison, Jonathan Gordon, Robbie Brenner, Rachel Winter, Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio, Channing Tatum, Kim Novak, Matthew McConaughey, Daniel Sousa, Dan Golden, Lauren MacMullan, Laurent Witz, Šúhei Morita, Max Lang, Jan Lachauer, Chris Sanders, Kirk De Micco, Chris Renaud, Pierre Coffin, Christopher Meledandri, Benjamin Renner, Didier Brunner, Chris Buck, Jennifer Lee, Peter Del Vecho, Hajao Mijazaki, Sally Field, Emma Watson, Joseph Gordon-Levitt, Roger Guyett, Zac Efron, Ezra Koenig, Kate Hudson, Jason Sudeikis, Esteban Crespo, Xavier Legrand, Alexandre Gavras, Anders Walter, Selma Vilhunen, Kirsikka Saari, Mark Gill, Jeffrey Karoff, Jason Cohen, Sara Ishaq, Malcolm Clarke, Nick Reed, Edgar Barens, Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sørensen, Zachary Heinzerling, Lydia Dean Pilcher, Rick Rowley, Jehane Noujaim, Morgan Neville, Gil Friesen, Caitrin Rogers, Kevin Spacey, Tom Hanks (a.z.), Steve Martin (a.z.), Geoffrey Rush (a.z.), Angela Lansbury (a.z.), Jeffrey Kurland (a.z.), Piero Tosi (a.z.), Claudia Cardinale (a.z.), George Lucas (a.z.), Angelina Jolie, Ewan McGregor, Viola Davis, Felix Van Groeningen, Paolo Sorrentino, Thomas Vinterberg, Rithy Panh, Hany Abu-Assad, Tyler Perry, Albert Berger, Ron Yerxa, Spike Jonze, Alfonso Cuarón, David Heyman, Brad Pitt, Michael B. Jordan, Kristen Bell, Christopher Nolan, Chris Hemsworth, Charlize Theron, Chris Munro, Christoph Waltz, Sally Hawkins, Jennifer Lawrence, Lupita Nyong'o, Julia Roberts, June Squibb, Amy Adams, Bill Murray, Christian Bale, Idina Menzel, Cate Blanchett, Sandra Bullock, Meryl Streep, Chiwetel Ejiofor, Ethan Hawke, David O. Russell, Steve McQueen, Judi Dench, Bruce Dern, Julie Delpy, Alexander Payne, Miori Takimoto, P!nk, Dylan O'Brien, Bono, Scarlett Johansson, Benedict Cumberbatch, Anna Kendrick, John Travolta, Will Smith, Robert De Niro, Jessica Biel, Jennifer Garner, Penélope Cruz, Andrew Garfield, Steve Carell, Jamie Foxx, Bette Midler, Liza Minnelli, Whoopi Goldberg, Lady Gaga, Goldie Hawn, Glenn Close, Chris Evans, Gabourey Sidibe, Daniel Day-Lewis, Gabrielle Tana, Melanie Lewis, Martin Pensa, Jeremy Kleiner, Dede Gardner, Tracey Seaward, Tošio Suzuki, Dana Brunetti, Emma Tillinger Koskoff, Philip Seymour Hoffman (a.z.)
  • MikO_NR_1909

Viac ako samotné zábavné a organizačné omáčky ma samozrejme zaujímajú výsledky poprípade výrazné emocionálne momentky(tiež absentovali...). Už je to dlhší čas, čo udeľovanie cien nemá v mojich očiach skutočnú váhu. Za Gravitáciu super, ale určite nie za hlavný film, adaptovaný scenár, krátky animák a fandil som Leovi (a práve o to viac si ho cením aj keď nevyhral), Sandre a The Hunt (ktorý doplatil na štandardnú akadémiu) Tak to bolo, je a bude. A ocenenie pre celovečerné animáky existuje "až" od nového storočia (ehm...)...(3.3.2014)

Oscar už je dědeček o hůlčičce, není to na pohled ani nijak zvláště pěkný štramák, ale pořád přitahuje velkou pozornost. Herci dokáží pro tohle prestižní ocenění udělat cokoliv, aby ho získali. Slavnostní ceremoniál kolem Oscarů je vždy pompézní, účastníci se předhánějí v luxusních robách a oblecích, a nejinak tomu bylo i u 86.ročníku udílení cen, které uváděla Ellen DeGeneres, a které rozhodně nebyly bez překvapení stran oceněných tvůrců a jejich filmů. Největší zájem se vždy podle mě upírá na cenu za nejlepší mužský herecký výkon. Letos ji všichni už předem posílali DiCapriovi a nakonec ji jemu, i zbylým nominovaným, vyfoukl Matthew McConaughey. Muž s AIDS vyzrál na muže z burzy. Je v podstatě jedno, jaký herec nebo film vyhraje. Jde o to, co tomu vítězoslavnému pocitu předchází. Tři hodiny uvolněné nálady, sličných hereček, hudebních vystoupení, uctění památky zesnulých umělců, objednávka pizzy (to byl nápad jíst v těch luxus hadrech pizzu) a uhozená selfie blbost, z které jsem se fakt nepodělal, jak ti, co ji rekordně sdíleli. Zkrátka večer plný dojmů a bilancování z filmového světa za uplynulý rok. Vysoká účast známých herců mě osobně potěšila, protože byly ročníky, kdy tam skoro nikdo nepřišel, respektive nikdo zajímavý. Předlouhé, a ne vždy se zajímavými rituály a proslovy, ale takoví jsou Oscaři. Milovaní i zatracovaní. Nenávidění i obdivovaní. A diváky na celém světě hojně sledovaní. Nelíbí se mně, že toho večera se vše točí kolem pár vyzdvihovaných filmů, které nemusí každého zaujmout. Platí to i o vítězném filmu "12 let na gauči" ,ne blbost, v řetězech to bylo. Film ze současnosti o černochovi, který trestal bělochy tím, že je přivazoval na dvanáct let ke gauči za to, co dělali běloši s jeho pra pra předky. A ještě zbývá předat mého Oscara za ten slavnostní večer: Oscar for beauty goes to...Charlize Theron. Mé hodnocení: 60%(6.3.2014)

Co se udělení cen týká, s některými samozřejmě souhlasím, jiné bych za sebe udělil jiným. Vypíchl bych tři příklady: NEJLEPŠÍ FILM: The Wolf of Wall Street nebo Gravity // HLAVNÍ HEREC: Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street) // PŮVODNÍ SCÉNÁŘ: Woody Allen (Blue Jasmine). Problém je hlavně asi v tom, že volící akademici chtějí ukázat (sami sobě či ostatním), že si uvědomují sílu a hloubku dramatu z doby otrokářství v Americe (či ilegálnímu boji proti AIDS) a nemůžou tak přece dát cenu za nejlepší film (či hlavní roli) něčemu, co je docela vtipné a zábavné. Zvláště Leo (co se herectví týká) si tu sošku opravdu zasloužil - nemám představu, co by měl ještě udělat, aby ji dostal - možná se namalovat na černo a nechat se zbičovat... ale nechme spekulací. Co se týká samotné ceremonie, neskutečně ji kurví (kazí je slabé slovo) nepřeberné množství přerušení a reklam. Ellen DeGeneres se večera zhostila sympaticky, nenásilně a těch několik vtípků bylo příjemných (pizza, foto-tweet etc.), ale rozhodně se nejednalo o smíchem nabitý večer. Čekal jsem, že některý z oceněných bude schopen udělat si z celého večera / předávání legraci, ale všichni se víceméně drželi podobných sraček, ve kterých vychválili i babičku a dědu za to, že si vrzli. Nejhorší (a nezáměrně tak i nejvtipnější) byla Lupita Nyong'o, která vypadala, že má záchvat, byla trapná a nedalo se na ni dívat (i já bych si spíše mohl dovolit podobný výstřih a vypadal bych lépe) - a věřte mi, není v tom nic rasistického a proti jejímu herectví nemám půl slova. A tak nezbývá, než počkat další rok a doufat v nějaký průlom, ale to jsou asi plané naděje. :P(5.3.2014)

Mňa to tento rok sklamalo. Ellen aj atmosféra celkovo, parádne uvolnené, rovnako ako baviace sa celebrity (Jennifer mi prišla skoro ako puberťáčka) .. sledovať to spolu s bodohoničmi na čsfd párty, možno by som dal tri.. Ale sledoval som to doma a mrzol mi stream, čo ma pripravilo o to najlepšie - rozlúčku so zosnulými, z ktorej som videl našťastie aspoň ten záver s Hoffmanom a Bette Midler (pfff). Navyše ma sklamali hudobné vystúpenia; Midlerku neznášam, Pink ma výnimočne nebavila a song čo dostal oscara, považujem za najhorší z nominovaných (režúci uši a pokazil mi už Frozen). Najviac sa mi páčil Moon Song, Pharell sa tiež dal; pekné ďakovačky mali francúzi a Matthew McConaughey a to je tak všetko. Reklamy hodne iritujúce (hlavne tá s Tinou Fey, stále dokola) a takmer nič nedopadlo ako som dúfal. Aspoň ten Jonze... a Cate. A DiCaprio pravdepodobne bude musieť predčasne umrieť, aby mu ho tí suchari niekedy dali .. Edit: Asi to zvýšim. S pár dňovým odstupom nervozita opadá a tá fotka zo smartfónu, ma prenasleduje na každom kroku :)(3.3.2014)

Ok, tak vítězové maj blízko k predikcim, avšak poměrně daleko k mym představám. Hlavně oba scénáře, herec ve vedlejší roli a film. Nicméně k večeru celkově a k Ellen samotný téměř nemám výhrady. Oproti loňsku to byla z moderátorskýho hlediska příjemná změna - zatimco egomaniakální MacFarlane na sebe chtěl neustále strhávat pozornost a pomalu neslezl z pódia, Ellen naopak slejzala co chvíli (doslova) a skrze drzou interakci s hvězdama i rafinovaně servírovanou sebeironii (viz narážečka o Jonaha, to mě usadilo) večeru jednoznačně dodala na zajímavosti. Herci a herečky potom ani tolik nevypadali jako "ti umělci, co žijou ve svý vlastní bublině" ... --- Highlighty od hostů: Letův vzkaz revolucionářum, Foxxova improvizace, pěvecký číslo Pink (>>> Adele) a ... "Sit down, you're too old to be standing!!" (Pěkná děkovná řeč celkově.)(3.3.2014)

• - Poslíček, který moderátorce Ellen DeGeneres doručil pizzu během večera až na pódium, dostal tuzér v přepočtu 20 000 korun. (Lembi4)

• - Legendární filmový skladatel John Williams byl v tomto ročníku nominovaný na oscara již po dvaačtyřicáté. Celkem za hudbu získal již 5 Oscarů. (Spiker01)

• - Jennifer Lawrence se v 23 letech stala nejmladší osobou, která získala 3. nominaci. (Nathanielmon)