86. Annual Academy Awards (TV pořad)

86th Annual Academy Awards, The

The Oscars

Publicistický

USA, 2014, 175 min

Hamish Hamilton

Ellen DeGeneres, Anne Hathaway, Barkhad Abdi, Bradley Cooper, Michael Fassbender, Jonah Hill, Jared Leto, Jim Carrey, Kerry Washington, Pharrell Williams, Samuel L. Jackson, Naomi Watts, Michael Wilkinson, William Chang, Catherine Martin, Michael O'Connor, Patricia Norris, Harrison Ford, Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison, Jonathan Gordon, Robbie Brenner, Rachel Winter, Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio, Channing Tatum, Kim Novak, Matthew McConaughey, Daniel Sousa, Dan Golden, Lauren MacMullan, Laurent Witz, Šúhei Morita, Max Lang, Jan Lachauer, Chris Sanders, Kirk De Micco, Chris Renaud, Pierre Coffin, Christopher Meledandri, Benjamin Renner, Didier Brunner, Chris Buck, Jennifer Lee, Peter Del Vecho, Hajao Mijazaki, Sally Field, Emma Watson, Joseph Gordon-Levitt, Roger Guyett, Zac Efron, Ezra Koenig, Kate Hudson, Jason Sudeikis, Esteban Crespo, Xavier Legrand, Alexandre Gavras, Anders Walter, Selma Vilhunen, Kirsikka Saari, Mark Gill, Jeffrey Karoff, Jason Cohen, Sara Ishaq, Malcolm Clarke, Nick Reed, Edgar Barens, Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sørensen, Zachary Heinzerling, Lydia Dean Pilcher, Rick Rowley, Jehane Noujaim, Morgan Neville, Gil Friesen, Caitrin Rogers, Kevin Spacey, Tom Hanks (a.z.), Steve Martin (a.z.), Geoffrey Rush (a.z.), Angela Lansbury (a.z.), Jeffrey Kurland (a.z.), Piero Tosi (a.z.), Claudia Cardinale (a.z.), George Lucas (a.z.), Angelina Jolie, Ewan McGregor, Viola Davis, Felix Van Groeningen, Paolo Sorrentino, Thomas Vinterberg, Rithy Panh, Hany Abu-Assad, Tyler Perry, Albert Berger, Ron Yerxa, Spike Jonze, Alfonso Cuarón, David Heyman, Brad Pitt, Michael B. Jordan, Kristen Bell, Christopher Nolan, Chris Hemsworth, Charlize Theron, Chris Munro, Christoph Waltz, Sally Hawkins, Jennifer Lawrence, Lupita Nyong'o, Julia Roberts, June Squibb, Amy Adams, Bill Murray, Christian Bale, Idina Menzel, Cate Blanchett, Sandra Bullock, Meryl Streep, Chiwetel Ejiofor, Ethan Hawke, David O. Russell, Steve McQueen, Judi Dench, Bruce Dern, Julie Delpy, Alexander Payne, Miori Takimoto, Alecia Moore, Dylan O'Brien, Bono, Scarlett Johansson, Benedict Cumberbatch, Anna Kendrick, John Travolta, Will Smith, Robert De Niro, Jessica Biel, Jennifer Garner, Penélope Cruz, Andrew Garfield, Steve Carell, Jamie Foxx, Bette Midler, Liza Minnelli, Whoopi Goldberg, Lady Gaga, Goldie Hawn, Glenn Close, Chris Evans, Gabourey Sidibe, Daniel Day-Lewis, Gabrielle Tana, Melanie Lewis, Martin Pensa, Jeremy Kleiner, Dede Gardner, Tracey Seaward, Tošio Suzuki, Dana Brunetti, Emma Tillinger Koskoff, Philip Seymour Hoffman (a.z.)

Celkový vítěz se dal předpokládat, přesto jsem do poslední chvíle doufal, že tomu bude jinak. Nestalo se, a tak neobjektivně zvítězilo stále se trápící černé svědomí Ameriky oproti faktickému filmovému umění, ale jinak zábava od začátku do konce, za vrchol považuji zpěv Bona (i když U2 jinak vůbec nežeru) a děkovačku McConaugeyho (kterýho žeru čím dál víc).(3.3.2014)

Leoš zase utřel, Marty taky, alespoň, že ten plešoun za hlavní roli přistál v těch správných rukou. Zavirovaný McConaughey rozhodně obstál na výbornou. Jinak žádné překvapení, vesmírný technologický majstrštyk posbíral co se dalo, na oceněnou sci-fi romanci Spikea Jonzeho se těším jako malé dítě, Cate Blanchett moc hezky poděkovala a i ti Taliáni slavili zaslouženě. Do toho sem tam slušné špeky z moderátorských úst Ellen DeGeneres, fotomomentka, pizzaguy… zkrátka další povedený večer ve společnosti hollywoodské smetánky.(18.3.2014)

70%. Hodnotím především jako večer po estetické stránce, který byl zábavný, svižný a plný špičkových tvůrců, herců a filmů. Ellen DeGeneres si napodruhé poradila opravdu parádně, nepamatuji, kdy jsem se u Oscarů nahlas smál a to hned několikrát. V hodnocení neberu v úvahu obsahovou stránku samotných výsledků, zde už je to totiž o malinko horší. Oscary se už tradičně brání jakékoliv změně a až křesťansky se drží konvencí, takže jsou neuvěřitelně předvídatelné a to je velká škoda především pro nás diváky, protože se z oscarových klání úplně vytrácí jakýkoliv moment překvapení. Navíc Akademici stojí silně za snímky laděnými do obecných sociálních problémů a jen málokdy se odváží sáhnout po něčem jiném, odlišném, a řemeslně možná i o dost lepším (výjimkou snad budiž Gravitace, ale zde i Akademie musela vědět, že technické kategorie pro ni jsou předem nevyhnutelné). Oscary už skoro nejsou o filmech, jsou spíš o tématech. Ale stále mě ty večery baví, ač po stránce vyhlašování mi připadá, jako bych měl každý rok dejavu, protože vlastně vždycky znám "rozuzlení" dopředu. Jako kdybych koukal rok co rok na remake pořadu s jinými herci, jinými tvůrci, ale vývoj už znal předem, protože je pevně a ortodoxně nastavený. Více ode mě zde.(3.3.2014)

• bouncer

Filmově jeden z lepších ročníků, oscarová noc bohužel jedna z nejslabších. Šetříš, šetřím, šetříme a tak to jen okecáme, lidem to stačí. Ellen DeGeneres se snaží držet to nad vodou a její humor sedí. Ovšem i jí ke konci dochází dech a člověk má pocit, že trocha humoru ve stylu její show není úplně to pravé ořechové pro předávání cen akademie. Předávající a prezentující ve velké většině tragédie. Ale co mě hlavně mrzelo - žádná přidaná hodnota. Zajímavé vystoupení, taneční či muzikálové, nic. Jen pár sestřihů, které byly - a) špatné, b) k ničemu. Jared Leto a Matthew McConaughey - palec nahoru. Pizza a tip 20k dolarů - zajímavé. Úvodní řeč Ellen - super. Zbytek ztráta času.(5.3.2014)

"No, Ellen, my víme, že jsi jako vtipná a všechno, ale víš co.. tohle jsou prostě Oscaři. My jako chceme, aby to bylo co nejvíc, jak se říká "cool", ale kdybys to mohla trošku krotit, žádný vysavače a nic moc šílenýho, fakt bychom to ocenili. Víš co, přece jen jsou to Oscaři a chtělo by to nějakou úroveň, rozumíš, úctu a pokoru. Výsledky už máme tam, kde jsme chtěli, tam nebude žádný překvapení, tak drž partu, jo?"(3.3.2014)

• - 86. ročník udeľovania Oscarov odmoderovala Ellen DeGeneres. Celebritám v prvých radoch, medzi nimi napríklad Harrisonu Fordovi, rozdávala pizzu a dokonca ich požiadala o spoločnú fotografiu, ktorú jej telefónom zhotovil Bradley Cooper. Hviezdnu momentku moderátorka zavesila na Twitter, pričom vyzvala na jej zdieľanie. Krátko po tom vyšlo najavo, že tým webstránku na chvíľu vyradila z prevádzky, keď jej fotografia za menej ako hodinu od zverejnenia zaznamenala viac než 1,2 milióna "retweetov". Prekonala tak rekord, ktorý dovtedy patril americkému prezidentovi Barackovi Obamovi. Jeho fotografia, ako objíma manželku Michelle po volebnej noci v roku 2012, zaznamenala niečo vyše 780 tisíc zdieľaní. (Sufferer)

• - Leonardo DICaprio ani napočtvrté svou nominaci na Oscara neproměnil. (Spiker01)

• - Legendární filmový skladatel John Williams byl v tomto ročníku nominovaný na oscara již po dvaačtyřicáté. Celkem za hudbu získal již 5 Oscarů. (Spiker01)