86. Annual Academy Awards

(TV pořad)
  • USA The 86th Annual Academy Awards (více)
Publicistický
USA, 2014, 175 min

Hamish Hamilton

Účinkují:

Ellen DeGeneres (moderátor), Anne Hathaway, Barkhad Abdi, Bradley Cooper, Michael Fassbender, Jonah Hill, Jared Leto, Jim Carrey, Kerry Washington, (více)

Při výročním udílení prestižních cen Americké filmové akademie se již po šestaosmdesáté rozzářený sál zaplní leskem a elegancí filmových hvězd a hlavně napjatým očekáváním. Diváci HBO mají možnost zažít tuto neopakovatelnou atmosféru v přímém přenosu a být u toho, když se začnou předávat zlaté sošky zvané Oscar® za rok 2013. Tím okamžikem bude pondělí 3. března v jednu hodinu ráno. Filmoví fanoušci, kteří nebudou moci sledovat přímý přenos, mají ten samý den ve 21:00 možnost shlédnout devadesátiminutový sestřih slavnostního galavečera. (HBO Europe)

H34D

Ellen se ukázala jako velmi kvalitní i zábavný host, její úvodní řeč byla vyloženě bombová, ovšem 3 hodiny jsou 3 hodiny, navíc drtivá většina děkovných řečí byla na jedno brdo, tak se muselo hodně přeskakovat. Na druhou stranu Jared Leto předvedl jednu z nejlepších řečí, co jsem kdy na Oscarech, či Glóbech slyšel. Mezi udělenými cenami příjemně překvapil úspěch Gravitace, ale trošku zamrzelo přehlédnutí Vlka z Wall Street a to zejména v kategorii nejlepší film, kde se bohužel naplnil jeden z vtipů Ellen... 6/10 ()

Matty

Událost okázalá zejména svou délkou (přes tři a půl hodiny včetně reklam). Bez velkých trapasů nebo překvapení, ale také bez potřebného švihu či okamžiku, který by v paměti setrval do rozbřesku. Volbu hrdinství za leitmotiv večera (Ellen vyjádřená potřeba hrdinů, hrdinové animovaní, skuteční a smyšlení v sestřizích, mimo scénář také McCounaugheyho děkovačka) si lze vzhledem k absenci konkrétních narážek na světové dění vykládat lecjak, především jde ale o univerzální, neurážlivé téma. Podobně neurážlivý byl v souhrnu také humor někdy poněkud rozpačitých a na přeřeknutí nezvykle bohatých Elleniných vstupů. Její snahy o interakci s publikem v sále i s diváky na internetu večer spíše zbytečně natahovaly, než aby jej oživily. Soudě ale z výrazů tváří v sále přítomných (nebo z jejich spontánní reakce na píseň "Happy"), podařilo se moderátorce navodit uvolněnější atmosféru bez toho, aby sahala k laciným vtipům nebo se snažila být vtipná za každou cenu. Letošní Oscaři prostě vypadali přesně a pouze tak, jak by důstojný ceremoniál, který má být zároveň poctou filmařům i šou, vypadat měl. Nic navíc. Z ocenění trochu překvapil jen Oscar pro spolutvůrce Jackass, ale chápu, že Woody letos vyhrát nemohl. S rozdělením ostatních hlavních cen jsem byl po delší době naprosto spokojen. ()

Enšpígl

Tak zase po roce jsem si zadělal na spánkový deficit a přijal pozvaní HBO na nejslavnější filmovou párty na světě a nebudu chodit kolem horké kaše, tohle filmové mejdlo bylo jedno z nejvydařenějších co jsem zažil. Ellen je neskutečně vtipná od objednávky pizzy, přes výběr peněz (chudák Brad :-) ) až po focení. Ovšem některé vtipy by nemohli bejt vtipama, kdyby je nevzalo za své i hvězdné publikum. Živě jsem si předstovoval otravený ksicht Bohdalky v publiku Českýho lva a srovnával ho s vysmátou Meryl Streep (to se jí to smálo, když za ní pizzu zacáloval Brad ). Co se mě líbilo nejvíc, byli animace jednotlivých nominací, to bylo fakt nádherný. Z hudebních vkládaček se mě nejvíc líbil - The Moon Song, ale i Pink zabodovala, in memories bylo opět uděláno s úctou k umělcům, který loni a vlastně i letos zemřeli. Pokud jde o ženský, tak hrozně to slušelo samozřejmě všem, ale oči jsem nejvíc lepil na Kate Hudson a samozřejmě "mou" Emičku. Kdo mě velmi příjemně překvapil byli český komentátoři od předminula si vzali mou kritiku k srdci a tentokrát se věnovali těm , kterým byl tento večer určen, tedy nejlepším filmovým umělcům loňskýho roku, snad jen opakované kecy o Albertu mohli minimalizovat, ale to je fakt jediný co bych vyčet. Tenhle ročník se poved, nebyl ani pompézní, ani trapnej, prostě byl filmovej, sestřihy hrdinů - to bylo prostě nádherný. Normálně se k vítězům nevyjadřuju, protože to pro mě není podstatný, ale zlatého pána přeju Mattovi, tenhle rok je prostě jeho. Ještě jedna věc, když jsem viděl neanglický nominace, Velká nádhera, Hon,,,, fakt jste museli posílat akademikům Donšajny ?? Copak nejsme ve světě díky našim politikům už trapný dost ? Co nominujeme příště ? Babovřesky 2 ? Takže zase příští rok nashle, moji kámoši ze stříbrnýho plátna se zlatým plešounkem. ()

Malarkey

Už po třetí jsem se spánkem nachystal na nedělní noční brouzdání a následně přežívání ať už tenkrát ve škole, na praxi nebo dneska v práci. Letos ale musím říct, že jsem byl nejspokojenější za celou tu dobu, co Oskary sleduju. Ať už živě nebo pak následně ze záznamu. Oskary jako takové jsou tou nejkrásnější oslavou amerického filmového průmyslu, který často zachází i do celého světa. A jelikož nás americké filmy ovlivňují vlastně každý den, musím ho brát jako to nejlepší ze světa filmů, co můžu vidět. A to ještě jako bonus s herci, které konečně můžu vidět v přímém přenosu takové, jací opravdu jsou. To všechno mi opět zajistilo HBO a já mu za to moc děkuji. Děkuji ale i komentátorům, kteří mě příjemně od minulého roku překvapili. Jejich názory šli stranou, dorazili fakta a místy i legrační situace. Nevím už přesně jaká to byla nominace, něco ke konci. Někdo tam mluvil a nikdo to nepřekládal. Najednou padla hláška: "Ty nepřekládáš?" V tu ránu cosi zabrblalo a z repráku vyšlo "Já nerozumím švédsky." To mě fakt rozesmálo. Albert už byl teda trošku mimo. Každopádně musím říct i něco na moderátorku celého večera - Ellen DeGeneres. Přiznám se, že jí moc neznám, ale předvedla naprosto skvělou a aktivně odkomentovanou práci. Největší retweet v dějinách twitteru nebo scénka s pizzou neměla chybu. Líbilo se mi, jak se po ní Scorsese sápal a Brad to pak jak mecenáš všecko zacáloval. Byly to krásné chvíle s těmi nejmilejšími, k jejímž filmům se rok co rok rád vracím. A musím říct, že i nominace dopadly tak, jak jsem si přál. Především Matthew McConaughey, Jared Leto a Lupita Nyong´o mi udělali největší radost. A nejlepší hudební číslo zajistila Karen O. s nádhernou emotivní skladbou The Moon Song z filmu Her. Celkově musím říct, že se tento večer opravdu povedl. ()

novoten

Ellen královnou večera, Idina Menzel s fenomenální (a zaslouženě vítěznou) Let it go hned v závěsu. Zamrzí nepochopitelné vyšvihnutí Řetězů ve chvíli, kdy si všechny klíčové ceny už dávno rozdělily Dallas s Gravitací, ale to se zkrátka stane. Tradičně zabolí i Leo, kterému sošku přejí snad už i jeho odpůrci, ale McConaughey všechnu mrzutost setřel fenomenální děkovačkou. Na plný počet chybí nějaká větší konzistentnost, která se tradičně vytrácí s ukázkami z předávání nejrůznějších vedlejších cen, ale dokud budou vzpomínková videa fungovat tak jako v letošním případě to hrdinské, budu se na červený koberec rád každý rok vracet. ()

• Legendární filmový skladatel John Williams byl v tomto ročníku nominovaný na oscara již po dvaačtyřicáté. Celkem za hudbu získal již 5 Oscarů. (Spiker01)
  • Poslíček, který moderátorce Ellen DeGeneres doručil pizzu během večera až na pódium, dostal tuzér v přepočtu 20 000 korun. (Lembi4)
  • Ellen DeGeneres se přiznala, že scénář večera měnila v drobnostech ještě pár hodin před začátkem ceremoniálu. (Gypaetus)