Příběh služebnice

• USA The Handmaid's Tale (více)
USA, (2017–2025), 57 h 27 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvůrci:

Bruce Miller

Předloha:

Margaret Atwood (kniha)

Hudba:

Adam Taylor

Elisabeth Moss, Alexis Bledel, O.T. Fagbenle, Joseph Fiennes, Max Minghella, Yvonne Strahovski, Samira Wiley, Amanda Brugel, Ever Carradine, Madeline Brewer (více)

Série(6) / Epizody(66)

Adaptace klasického románu spisovatelky Margaret Atwood Příběh služebnice vypráví o životě v dystopickém Gileádu, totalitní společnosti na půdě někdejších Spojených států. Republika Gileád, která se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti, je ovládána zvráceným fundamentalistickým režimem, který militantně volá po "návratu k tradičním hodnotám". Jako jedna z mála žen, které jsou ještě plodné, je Offred služebnicí v rodině Velitele. Ženy z této kasty jsou nuceny k sexuálnímu otroctví v rámci posledního zoufalého pokusu znovu zalidnit svět. V této děsivé společnosti musí Offred obezřetně manévrovat mezi Veliteli, jejich krutými Manželkami, hospodyněmi Martami i ostatními Služebnicemi – z nichž všech kdokoli může být špiónem Gileádu – a to s jediným cílem: přežít a najít dceru, která jí byla odebrána. (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (61)

Prasata (2021) (S04E01)

Tak trochu mi po čase vyšumel záver predchádzajúcej sezóny, ale úvodná rekapitulácia ma aspoň čiastočne dostala opätovne do obrazu. June sa ocitá ďaleko od svojho nešťastného domova, ale o selanku vôbec nejde, skôr začína mať pri rozpozerávaní sa po okolí pocit, že len prešla z blata do kaluže. Napriek komornosti úvodnej epizódy kamera opäť čaruje zaujímavé kompozície, až má divák dojem, že sleduje nejaký horor zasadený do 19. storočia. ()

Stín noci (2021) (S04E02)

Druhá epizóda sa drží v stopách tej prvej, čo okrem pokračovania takto nastaveného deja znamená najmä pomalé tempo a niekoľko zbytočných scén, skratka by tu pomohla, štvrtá sezóna sa tak stále ešte nerozbehla. Oproti pilotu štvorky nezaujal ani vizuál, ono to viac menej celé stojí na cliffhangeri, kde sa stretávajú starí známi a budú si mať čo povedať. ()

Přejezd (2021) (S04E03)

Tak štvrtá sezóna sa rozbehla dielom číslo 3. Spätne sa tak javia aj tie dva predchádzajúce o niečo lepšie. Je to síce škodoradostné, ale keď je June pod nátlakom, väznená a terorizovaná, tak seriál proste naberie grády. K tomu zopár krásnych záberov, občas epizóda vizuálne pripomína Blade Runner aj jeho pokračovanie. Všetko je temné, ale zároveň ohromne atmosférické. Zopár nelogickostí by sa našlo, ale už tu sú spomínané. Tentokrát je to aj o tom, že akékoľvek rozhodnutie June vedie k smrti niekoho z jej okolia, resp. niektorých služobníčok. Bojovať však musí ďalej, vina, i keď nepriama, ale stále narastá. ()

Mlíko (2021) (S04E04)

June sa ocitá v úplne novej situácii a v novom prostredí a vyzerá  to tak, že hlavná dejová línia bude v nasledujúcich častiach tak trochu kopírovať postapokalyptické road seriály. Ale uvidíme. Ďalej riešime otázku, či ísť, alebo neísť na potrat a v Toronte si to manželia rozdajú naplno cez právnikov. Skôr taká prechodná epizóda, ale zaujala. ()

Chicago (2021) (S04E05)

Tvorcovia zrejme po celú sériu budú pravidelne prestrihávať naprieč viacerými dejovými líniami, pričom sa začína v jednom prípade chodiť po krajine, tak to dramaturgicky trochu pripomína Dve veže. Špinavá politika, boj o prežitie, výchova služobníc v šetrnom opatrovníctve milej tety Lýdie a súdna prieč, toť o čo tu beží. Musím pochváliť stvárnenie zdevastovaného Chicaga, navyše sa dočkáme aj jeho bombardovania, i keď ťažko povedať, k čomu bombardovať zničené mesto. ()

Sliby (2021) (S04E06)

Predchádzajúci diel sa odohrával v Chicagu, tentokrát sme na lodi, ktorá by mohla pre June znamenať záchranu. Čaká nás aj zopár flashbackov a pomerne prekvapivý záver. Najviac ma tu však upútala odlišná atmosféra, na lodi sa ešte žiaden diel celého seriálu neodohrával. Posledné dve epizódy akoby vybočovali z nastavenej atmosféry celého diela a osobne som túto (dočasnú) menšiu zmenu uvítal priaznivo. ()

Doma (2021) (S04E07)

June oddychuje v Kanade so svojimi blízkymi. A potom navštívi Selenu. A to je všetko. Divák po celý čas sleduje utrpenie a zároveň aj isté uvoľnenie vo výraze jej tváre. Buď to budete považovať za umelé naťahovanie stopáže na úkor deja, alebo za bezchybný psychologický ponor do duše a mysle ubolenej hlavnej hrdinky. Ja som niekde medzi. ()

Svědectví (2021) (S04E08)

Súdny proces dáva každému audiovizuálnemu dielu špecifický náboj a keď ide zároveň aj o určitý druh pomsty hlavnej postavy, tak o to viac. I keď tu ide o viac ako len o June a Waterfordovcov. Lýdia stráca pomaličky nervy a ide kvôli tomu na koberček. Divák spoznáva ďalšiu bývalú brutálnu "tetu", pričom tá pôsobí dojmom, že je jej úprimne ľúto, čo páchala/musela páchať. Ako ale vidíme u Seleny, herecké schopnosti patria v Gileáde medzi tie najdôležitejšie. A rozhodne medzi ne nepatrí milosrdenstvo, s tým sa rozlúčili už aj všetky služobníčky. ()

Pokrok (2021) (S04E09)

Nádych pred finále asi najpomalšej, ale zároveň najzovretejšej série celého seriálu. Pokračujeme presne tak ako naposledy a opäť je finále najsilnejším momentom epizódy. Ukazuje sa, že pragmatizmus je v politike účinnejší ako boj za spravodlivosť, čo vážne nie je myšlienka objavená až v tomto seriáli. Ale zároveň je jasné, že June považuje istý krok zo strany dôležitého spojenca za zradu. Z jeho pohľadu ide proste o ten pragmatizmus a nie je v tom nič osobné. ()

Divočina (2021) (S04E10)

Finále sa nesie v prepokladanom duchu, len sa treba zmieriť s tým, že ide viac menej len o psychologický súboj June  a Freda. Fanúšikovia túžiaci po objatí tety Lýdie tentokrát prídu skrátka. Inak ide o skvelú ukážku politickej, tu doslova až medzinárodnej diplomacie, ako môžu zo situácie všetci vyťažiť síce nie maximum, ale takmer áno, len trochu mimo pôvodného plánu. Aby bol tento chytrý plán vykonaný, budú sa musieť doňho pustiť viaceré postavy. ()

Série 5 (2022) (S05)

Podľa mňa jednoznačne najlepšia séria. Až sa chce napísať, prečo takto intenzívne nepoňali tvorcovia nielen tú predchádzajúcu, tak trochu slabšiu, ale aj tie prvé dve. Ale nebuďme nespravodliví, Príbeh služobníčky je jeden z najdepresívnejších seriálov súčasnosti a nesnaží sa o tom prvoplánovo. Niektoré dialógy sú bez preháňania geniálne a nemohli byť lepšie, Jednotlivé dejové línie sa prepájajú v tých najlepších momentoch a nachádzame medzi nimi inteligentné paralely. Takže neostáva nič iné len skonštatovať, nech je tu už záverečná séria. ()

Morning (2022) (S05E01)

Logicky zobrazené udalosti viac menej tesne po finále predchádzajúcej série, respektíve po jednej z najintenzívnejších pômst, aké sme kedy videli vo fikčných svetoch. Možno ale v jednom momente June nebudete príliš veriť, kanadská polícia je ale aj tak dala jasne najavo, ako sa veľmi chcú pliesť do záležitostí Gileádu. A ja sa im nečudujem. Asi im bude jedno aj to, ak nezaplatí ani tých 80 dolárov za poslanie biologického materiálu poštou. A Elisabeth réžia ide. ()

Ballet (2022) (S05E02)

June a vdova Waterfordová na opačnej strane barikády aj hraníc a my ich nenávisť voči sebe vnímame pomocou krížového strihu. Okrem toho ale prichádza na scénu teta Lýdia a kde je ona, tam je aj smrť, tentokrát dosť prekvapivá. Vrchol epizódy je samozrejme pohreb, ale tromfne ho nakoniec June sledujúca jeho priebeh v zdanlivo bezpečnom svete kanadského veľkomesta. Najviac ma ale aj tak potešila Mossovej presvedčivá réžia. ()

Border (2022) (S05E03)

Nie je to tak dobré a intenzívne, ako predchádzajúca časť, ale stále to má svoje momenty. Na ten najlepší si treba počkať až do poslednej minúty, okrem toho tu máme aj telefonický rozhovor milencov po rokoch. S tou smrťou minule som trochu predbiehal udalosti, vyzerá to tak, že umierať sa ešte nebude. V tomto prípade by som povedal, že je to tak aj lepšie. ()

Dear Offred (2022) (S05E04)

Spočiatku sa zdá, že obe ženy v paralelných dejových líniách a po novom už v jednej, kde sa ich osudy opäť priamo prepájajú, našli svoje nové domovy. V jednom prípade to ale vydržalo iba jednu epizódu, hold stavebné predpisy sú stavebné predpisy. Potešia aj všetky konfrontácie; pohľad do okna alebo návšteva Lukea u Sereny a o kafčo s koláčikom nešlo. Popritom ale stojí trochu v úzadí línia s tetou Lýdiou. ()

Fairytale (2022) (S05E05)

Tentokrát úplne vynechávame líniu s tetou Lýdiou a venujeme sa len ústredným dvom. Tie sú opäť separátne, pretože June a Luke sa rozhodnú urobiť radikálny krok a vydať sa do Gileádu. Serena našla síce nový domov, ale každý dom má len jedného pána a bude si musieť po čase zase uvedomiť, že nie vždy ona ťahá za nitky. Piata epizóda ponúka doposiaľ najlepší cliffhanger z novej série, jej druhá polovica bude tým pádom asi o dosť odlišná. ()

Together (2022) (S05E06)

Zatiaľ najlepšia epizóda piatej sezóny. Je len a len dobre, že sa tvorcovia rozhodli jej druhú polovicu poňať úplne inak a figúrky na pľaci rozostaviť na nové miesta. A to dosť radikálnym spôsobom. Mimochodom sa tu dosť kľačí a mieri zbraňami do tváre, pričom obidve tieto scény sú v rámci vývoja deja dosť prekvapivé a samozrejme aj napínavé a plné emócií. V prvom prípade tu máme aj ukážku určitej spravodlivosti, i keď v prípade Gileádu hovoriť o akejkoľvek spravodlivosti nie je úplne korektné. ()

No Man's Land (2022) (S05E07)

Tvorcovia idú už tak sebavedomú jazdu v druhej polovici série, až sa tomu nechce veriť. Mám síce určité logické kauzálne problémy s touto epizódou, ale vzhľadom na to, čo sa udeje a ako je to vypointované, je to vlastne jedno. Záverečná scéna je možno dokonca tá najlepšia z celého seriálu. Serena sa cíti presne tak, ako kedysi dávno, pre divákov v prvej sezóne, cítila June. Ten mix pocitov hlavnej hrdinky majú bergmanovské parametre. ()

Motherland (2022) (S05E08)

No ja by som povedal, že dialógy medzi June a Serenou, June a jedným z tvorcov Gileádu a nakoniec aj medzi June a jej manželom v tejto fáze seriálu patria medzi vôbec to najlepšie, čo som v seriálovej tvorbe kedy videl. Aj napriek viacerým nádejám sa obávam, že veci sa do konca série ešte neplánovane skomplikujú. ()

Allegiance (2022) (S05E09)

Tak tá podpásovka smerom k June prišla hneď na začiatku. Dá sa to brať ako klišé, ale tie okolnosti proste krásne ukazujú, aké sú vzťahy Gileádu a okolitých krajín. Úplne sa mení perspektíva u Sereny, kde jej teraz drží palce zrejme aj ten, kto videl všetky série v tento mesiac. Vo víre udalostí akoby tvorcovia zabúdali na tetu Lýdiu a jej "zverenkyne", i keď sa na scéne, aspoň na chvíľu, ukáže. ()

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace

28.07.2020

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

13.02.2019

Nemusíte být zrovna fanoušky, aby se k vám dostala zpráva, že tři z pěti Marvel/Netflix seriálů jsou mrtvé. Situace okolo Daredevila a zbytku Defenders se vehementně řeší už dlouhé měsíce, a přestože… (více)

75. Zlaté glóby - výsledky

75. Zlaté glóby - výsledky

08.01.2018

V losangeleském hotelu Beverly Hilton byly uděleny 75. Zlaté glóby, kterými Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu oceňuje každý rok nejlepší filmové a televizní počiny. Nejúspěšnějším filmem… (více)