Příběh služebnice (TV seriál)

The Handmaid's Tale

Drama / Sci-Fi

USA, 2017 - 2019, 21 h 41 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvůrci:

Bruce Miller

Předloha:

Margaret Atwood (kniha)

Adam Taylor

Elisabeth Moss, Alexis Bledel, O.T. Fagbenle, Joseph Fiennes, Max Minghella, Yvonne Strahovski, Samira Wiley, Amanda Brugel, Ever Carradine, Madeline Brewer, Robert Curtis Brown, Kristen Gutoskie, Edie Inksetter, Stephen Kunken, Jim Cummings, Shane Daly, Cyndy Day, Ann Dowd, Kim Roberts, Bea Santos, Erin Way, Shane Daly, Kristian Bruun, Nina Kiri, Amish Patel, Tattiawna Jones, Jenessa Grant, Zabryna Guevara, Ben Lewis, Christian Lloyd, Kirsten Johnson, Adrian Griffin, Meghan Allen, Clea DuVall, Jonathan Malen, Marisa Tomei, Tim Ransom, Bahia Watson, Jordana Blake, John Carroll Lynch, Nicky Guadagni, Janet Pinnick, Mark Wiebe, Cherry Jones, Philip Craig, Vas Saranga, Joanna Douglas, Trevor Hayes, Yahya Abdul-Mateen II, Kelly Jenrette, Greg Bryk, Sydney Sweeney, Soo Garay, Paula Boudreau, Margaret Atwood, Elise Bauman, Christopher Thompson, Rebecca Rittenhouse, Krista Morin, Nina Iordanova, James Gilbert, Karen Robinson, Dan Beirne, Christian Barillas, Marvin Kaye, Sam Jaeger, Bradley Whitford, Julie Dretzin, Chris Gillett, David Tompa, Vanessa Matsui, Oprah Winfrey, Lesleh Donaldson

Zajímavá vize dystopické společnosti, kde se plodné ženy mění na inkubátory pro velitelskou smetánku. Skvělá práce s dávkováním informací je podpořena výbornými hereckými výkony. Mossová působí jako chytrá ženská vržená do noční můry uvěřitelně a bílý čepeček jí sekne. Atwoodová navrhla inteligentní a fungující svět s postavami, které zaujmou a první série v končí v dokonalé synchronicitě, přesně ve chvíli kdy děj i hlavní hrdinka vstupují do nové fáze, která nechá to co jsme znali daleko v prachu. Technologické vychytávky budoucnosti zcela chybí, jen pár slov o solární energii a chytřejším využívání lidské pracovní síly. Těším se na poznávání toho světa, je až mrazivě aktuální.(1.10.2017)

Pokud jde o samotné prostředí a atmosféru klero-fašistického státu, tak ani jedno nemělo chybu. To, že si autoři vystačili s pouhým politickým převratem a nepotřebovali k tomu nějaký globální konflikt či nedej Bože invazi mimozemšťanů, je chvályhodné. Na druhou stranu mi chyběla linka, která by se výrazněji věnovala změně režimu a novému mocenskému uspořádání. Seriál se tomu sice v retrospektivách věnuje, ale to pro mě nebylo dostačující. Ale třeba se to s druhou řadou zlepší. Každopádně nové uspořádání společnosti, kde jsou plodné ženy pouhými putovními inkubátory a jakékoliv prohřešky jsou postihovány drakonickými tresty, to mělo něco do sebe. Vysoce je třeba hodnotit i technickou stránku věci a zejména za nasnímání by kameraman zasloužil nějaký metál. Herecky dokonalé a září především Elisabeth Moss, což je podle mě nejnedoceňovanější herečka současnosti. Možná by neškodilo okrouhat sérii na osm dílů, protože místy se to až příliš táhlo, ale nebylo to nic, co by se nedalo přežít. 85%(27.4.2018)

Nejde to inak. Tri dni po dopozeraní seriálu musím dať najvyšší počet. Hoci som váhal, lebo 10 dielov je príliš veľa oproti tomu, čo sa dialo na TV obrazovke. Príbeh je rozťahovaný, má mnoho pomalých, v podstate nikam neposúvajúcich scén, pitvá sa v monológoch hlavnej predstaviteľky, rozoberá jej pocity večne znásilňovanej služobníčky. Potom som pochopil, že vlastne všetky tieto postupy robia seriál výnimočným. Nehľadiac na samotnú myšlienku totalitnej spoločnosti... Seriál je filmársky dokonale natočený s dôrazom na mrazivú atmosféru a silné osobné scény. Hĺbavým a depresívnym spôsobom odkrýva zvrátenosť chorého systému. Plusom je aj sústredený výkon Elisabeth Moss v hlavnej úlohe.(5.7.2017)

Veľmi silný príbeh. Čítala som zároveň knihu, o to viac som bola na príbeh naviazaná. Seriál oproti knihe niektoré veci viac rozpitváva, niektoré trošku pozmenil, niektoré zobral viac do hĺbky. Tak ak ste pri knihe ledva dýchali, pri sledovaní seriálu sa vám rovno zastaví srdce. Strašná nálož na city a ak ste matka, o to viac to budete s June prežívať. Druhá séria sa mi zo začiatku zdala trošku pritiahnutá za vlasy, bolo vidno, že už nemajú knižnú predlohu, ale čím ďalej, tým to bolo lepšie a lepšie a ja som sa úplne namotala. Aj napriek tomu, že seriál má strašne pomalé tempo, budete pri ňom sedieť bez pohnutia, bez dychu, aby vám náhodou nič neušlo. Lebo tu je dôležitý každý pohľad, každá emócia odrážajúca sa v tvári. A veruže sa tých emócií hercom v tvári odrážalo neúrekom. Neuveriteľné herecké výkony.(3.8.2018)

Chcete vědět, jak to zanedlouho bude vypadat v Polsku? Tak tohle je sice možná trochu přehnané, ale v lecčems velmi výstižné. Rozpuštění kongresu, stanné právo, otrocké vykořisťování mnoha obyvatel ve prospěch pár vyvolených "nahoře". Vymývání mozků za pomocí tělesných trestů, všudypřítomný strach, nejistota před kýmkoli, obava z každého bez rozmyslu vyřčeného slova, nebo z nedostatečně uctivého pohledu... Tvůrci Příběhu služebnice nám ukázali zrod diktatury se vším všudy a k tomu v krásném barevném provedení (všem vévodící rudá v kontrastu s bílou v různých prostředích) a s výbornou Elisabeth Moss v hlavní roli. Dokud seriál líčí podrobnosti, podle nichž systém Gileádu funguje, je to strašně zábavná podívaná. Od rutinní tiché každodennosti života Služebnice plné strachu, podezírání, či vzpomínek na místní "výcvik" nemůžete odtrhnout oči. Prakticky totéž platí i o vztahu June s velitelem a jeho manželkou. Problém ovšem nastává, když přijdou na řadu zbytečné vzpomínky hlavní hrdinky na její vlastní vztah v minulosti, když sledujete nudnou linii s řidičem, nebo dokonce příšernou část s Juniným manželem (ta postava fakt může někoho bavit?). Pokud by všechny díly Příběhu služebnice vypadaly alespoň jako první čtyři, dala bych sérii čtyři hvězdičky. Ale kvalita kolem poloviny série je pak hodně nevyrovnaná, a v některých momentech i velmi nudná. Jako celek je ale Příběh služebnice určitě jeden z nejoriginálnějších seriálů současnosti, k tomu je kvalitně natočený a výborně zahraný. Já jen doufám, že další série bude méně o Juniných milostných pletkách a více o diktátorském systému Gileádu.(22.11.2017)

• - June (Elisabeth Moss) sleduje na notebooku epizodu Náhradní matka (1998) seriálu Přátelé (od r. 1994). A to právě slavnou scénu, ve které Monica (Courteney Cox) vysvětluje Chandlerovi (Matthew Perry) ženské erotogenní zóny. (hansel97)

• - Narozdíl od knižní předlohy se v seriálu oběvují i černoši a černošky. V knize jsou všechny postavy pouze běloši a bělošky. (morgos)

• - Elisabeth Moss, která ztvárnila hlavní postavu, hrála ve většině scén nenalíčená. (morgos)