Příběh služebnice (TV seriál)

The Handmaid's Tale

Príbeh služobníčky

Drama / Sci-Fi

USA, 2017–2020, 38 h 47 min (Minutáž: 44–60 min)

Tvůrci:

Bruce Miller

Předloha:

Margaret Atwood (kniha)

Adam Taylor

Elisabeth Moss, Alexis Bledel, O.T. Fagbenle, Joseph Fiennes, Max Minghella, Yvonne Strahovski, Samira Wiley, Amanda Brugel, Ever Carradine, Madeline Brewer, Robert Curtis Brown, Kristen Gutoskie, Edie Inksetter, Stephen Kunken, Jim Cummings, Cyndy Day, Ann Dowd, Kim Roberts, Bea Santos, Erin Way, Shane Daly, Kristian Bruun, Nina Kiri, Amish Patel, Tattiawna Jones, Jenessa Grant, Zabryna Guevara, Ben Lewis, Christian Lloyd, Kirsten Johnson, Adrian Griffin, Meghan Allen, Clea DuVall, Jonathan Malen, Marisa Tomei, Tim Ransom, Bahia Watson, Jordana Blake, John Carroll Lynch, Nicky Guadagni, Janet Pinnick, Mark Wiebe, Cherry Jones, Philip Craig, Vas Saranga, Joanna Douglas, Trevor Hayes, Yahya Abdul-Mateen II, Kelly Jenrette, Greg Bryk, Sydney Sweeney, Soo Garay, Paula Boudreau, Margaret Atwood, Elise Bauman, Christopher Thompson, Rebecca Rittenhouse, Krista Morin, Nina Iordanova, James Gilbert, Karen Robinson, Dan Beirne, Christian Barillas, Marvin Kaye, Sam Jaeger, Bradley Whitford, Julie Dretzin, Chris Gillett, David Tompa, Vanessa Matsui, Oprah Winfrey, Lesleh Donaldson, David Kirby, Angela Thompson, Julia Chantrey, Ricky Tollman, Alana Pancyr, Ipsita Paul, Isaiah Rockcliffe, Amy Landecker, Ashleigh LaThrop, Natalie Lisinska, Kathryn Greenwood, Dylan Trowbridge, Jonathan Watton, Laila Robins, Samy Osman, Hélène Robbie, Kirsten Wendlandt, Christopher Meloni, Elizabeth Reaser, Sarah McVie, John Ortiz, Emily Althaus, Stefanie Nakamura, Gil Bellows, Sadie Munroe, Lilly Bartlam, Deidrie Henry, Paniz Zade, Daniel Jun, Kate Moyer, Joanne Boland, Michala Brasseur

Dokonale děsivě a přitom realisticky vylíčený zvrácený totalitní režim a skvělý výkon Elisabeth Moss, často dokáže všechno vyjádřit jen očima. Výborní jsou ale i ostatní herci a scénáristé po první sérii dobře rozvíjejí děj tam, kde knižní předloha skončila. Rozhodně doporučuji, i když to často není vůbec lehké koukání.(12.7.2019)

Velmi natahovaná kvalita. Nakonec to ale nezachází dál než filmové adaptace stará čtvrt století. Navíc mě nebavilo koukat na ty desaturované barvy, zvlášť když film tak dobře pracoval s barevnou symbolikou, ke které mizanscéna vybízí. Bohužel vzniklo jen naplnění společenské objednávky v tom, jak má vypadat kvalitní quality TV. (Po pěti dílech jsem opustil.)(10.7.2017)

Zajímavá vize dystopické společnosti, kde se plodné ženy mění na inkubátory pro velitelskou smetánku. Skvělá práce s dávkováním informací je podpořena výbornými hereckými výkony. Mossová působí jako chytrá ženská vržená do noční můry uvěřitelně a bílý čepeček jí sekne. Atwoodová navrhla inteligentní a fungující svět s postavami, které zaujmou a první série v končí v dokonalé synchronicitě, přesně ve chvíli kdy děj i hlavní hrdinka vstupují do nové fáze, která nechá to co jsme znali daleko v prachu. Technologické vychytávky budoucnosti zcela chybí, jen pár slov o solární energii a chytřejším využívání lidské pracovní síly. Těším se na poznávání toho světa, je až mrazivě aktuální.(1.10.2017)

Elizabeth mám hrozně ráda od dob Mad Men a Alexis, to je nezapomenutelná srdcovka Rory. Už díky tomu hodnotím velmi pozitivně. Dlouho jsem se na seriál nechtěla podívat, přišel mi jak ze středověku, ale že se bude jednat o dystopii z blízké budoucnosti, to mě hrozně mile překvapilo a celý koncept mi přijde až smutně uvěřitelný. Už aby vyšla 3. série a June se napodesátý konečně rozmyslela a vypadla odtamtud :D . Ta její schizofrenie a nerozhodnost (stejně jako u pár dalších postav) mě mírně štvala, ale jinak to byla skvělá podívaná, kterou jsem sfoukla jak svíčku.(12.4.2019)

Seriál nemajúci obohranú zápletku. Páči sa mi, že sa príbeh delí na tri časové roviny. June ako už plnohodnotná služebnice, June sa len stáva služebnicí a June tesne predtým, než vznikli kasty. Bohužiaľ je tu minimum zásadných momentov. Dej dvoch sérii sa mohol kľudne zmáčknuť do jednej. Jednotlivé epizódy sa venujú skôr, než príbehovým posunom, vývoji postáv. A to je problém. Jednu dobu je vzťah June/Serena Waterford na úrovni A, potom B, znova A, nachvíľu C, potom B a znova A. Rovnaká nekonečná, ťažko uveriteľná horská dráha je aj vzťah June/Fred Waterford. Do toho sa Fred a Serena dokolečka striedajú v tom, kto je vlastne kápo a kto subina. Otravné. June navyše všetky epizódy sprevádza snahou predviesť všetky druhy grimás plaču. V tom plači a vzťahových šachových partiách jednoducho chýba vzrúšo, chýba dojem, že v ďalšej epizóde sa stane niečo skvelé. Problém mám vlastne s aj podstatou zápletky. Keď je na svete niekto strašne vzácny, cenený, jedna z milióna, tak nebýva otrokom. Prúser nie, ale vzhľadom na určité diery v logike a zbytočne venovaný čas vedľajším postavám, sa jednoznačne jedná o sklamanie s pachuťou feministicky zdvihnutého prstu.(14.9.2018)

• - June (Elisabeth Moss) sleduje na notebooku epizodu Náhradní matka (1998) seriálu Přátelé (od r. 1994). A to právě slavnou scénu, ve které Monica (Courteney Cox) vysvětluje Chandlerovi (Matthew Perry) ženské erotogenní zóny. (hansel97)

• - Seriál zasiahol aj vlnu protestov. Červené plášte začali ženy nosiť na protestné akcie. Poľky sa obliekli ako služobníčky, aby vyjadrili pohŕdanie Donaldom Trumpom a jeho návštevou krajiny. [Zdroj: Filmkult] (krasomama)

• - Červené šaty, které služebnice nosí, odkazují na hříšnou Máří Magdalénu, zatímco modré šaty, které nosí maželky velitelů, odkazují na cnostnou Pannu Marii. (morgos)