Z The Handmaid's Tale mám trochu rozpačité dojmy. Hoci dystopický svet republiky Gileadu nepôsobí úplne nezmyselne, i tak mu až tak neverím. Je to aj vina tvorcov, ktorí dávkujú informácie o fungovaní tohto totalitného systému až príliš pozvoľne a celý čas je pre nich zjavne na vedľajšej koľaji. Miesto toho hrajú prím vnútorné monológy ústrednej postavy a dôraz je kladený na všadeprítomnú depresiu podporenú občasnými drsnejšími scénami. Samotné dianie navyše občas riedia aj nedôležité, či prekvapivo nefunkčné flashbacky a pomalé tempo je zbytočne zvýrazňované neustálymi detailnými zábermi na tvár utrápenej hlavnej hrdinky. Nie som na sto percent presvedčený, že toto je ideálna cesta ako spracovať podobný sociálny komentár, no je mi jasné, že možno budem v menšine. Táto látka však má niečo do seba, akurát nemám pocit, že by zo svojho potenciálu ťažila naozaj maximum. 70%(19.6.2017)

Je mi líto, ale Gilead jakožto totalitní stát mě nepřesvědčil, nepřesvědčil mě o své životaschopnosti. Po první sérii jsme se nedozvěděl, jak může fungovat a zůstat alespoň uvnitř silným zřízením. Je sice poučené sledovat totalitu uvnitř Gileadu, ale rád bych se dozvěděl, co jej drží ekonomicky pohromadě a vlastně i ideologicky. Dle mého názoru by takový stát nemohl dlouho vydržet, protože to, co se v něm děje, vyhovuje jen velice úzké skupince vládní vrstvy. Ačkoliv , můžeme se podívat na Severní Koreu, kde je asi také jen málo vyvolených a spokojených a stále se nedaří se zbavit diktatury. Přesto všechno je velice poučné nahlídnou principy fungování totalitního režimu a pokrytectví jeho vůdců, kteří nedodržují ani zákony, které sami tvořili.(20.6.2017)

Román Příběh služebnice mě bavil. Nejen svou myšlenkou, ale i výborným pojetím, které Margaret Atwoodová promyslela do nejmenších detailů. Samozřejmě, že celá řada motivů se do seriálu nevešla, ale to hlavní tam je - postapokalyptický svět, kdy většina lidí ztrácí schopnost reprodukce a celá společnost se s tímhle faktem musí vyrovnat. Co mi bohužel nesedlo, bylo obsazení titulní role. Ta holka mi pořád připomínala takovou ošklivější verzi Anny Polívkový. Pořád blbě civí, má otevřenou pusu (ech, tohle já u lidí fakt nedávám, viď, Kristen Stewart) a prostě se na ní blbě kouká. Pak v jednu chvíli jsem zjistila, že role velitelovy ženy je pro mě mnohem zajímavější, stravitelnější a pochopitelnější. A to je prostě škoda. No a pak je tu Rory Gilmorová, že jo. Alexis Bledel já fakt můžu a trochu mě mrzí, že právě ona nehrála hlavní roli. Seriál má výbornou hudbu, baví mě, jak zachycuje prostředí a do mé představy o Gilédu z knihy seriál dobře zapadl. Na druhou sérii se rozhodně chystám. Pokud vás seriál zaujal, tak si rozhodně přečtěte knížku - je ještě o fous lepší.(26.6.2017)

Teokratická dystopická diktatura řeší neplodnost lidstva. 1) Seriál ve srovnání s filmem jednoznačně boduje v zobrazení detailů každodenního života i v náčrtu psychologického pozadí hlavních postav. Plod buď požehnán. Kéž Bůh dopřeje. 2) Stejně jako film se i seriál zmiňuje o sociální struktuře společnosti, hospodářství a postavení Republiky Gileád ve světě jen v náznacích. 3) Množství zdržujících flashbacků se podílí na hlavním nedostatku díla - hrůzyplné rozvláčnosti a z ní plynoucí nudy, která mě v některých dílech vedla až k úvahám, že televizi vypnu. Byla by to ale škoda, protože ke konci má seriál až čtyřhvězdičkové parametry. 4) Zaujal mě 32letý přitažlivý Max Minghella (velitelův řidič Nick) a neobyčejně výstižná 35letá Elisabeth Mossová (služebnice Offred).(7.10.2017)

Velmi natahovaná kvalita. Nakonec to ale nezachází dál než filmové adaptace stará čtvrt století. Navíc mě nebavilo koukat na ty desaturované barvy, zvlášť když film tak dobře pracoval s barevnou symbolikou, ke které mizanscéna vybízí. Bohužel vzniklo jen naplnění společenské objednávky v tom, jak má vypadat kvalitní quality TV. (Po pěti dílech jsem opustil.)(10.7.2017)