Příběh služebnice (TV seriál)

The Handmaid's Tale

Drama / Sci-Fi

USA, 2017 - 2019, 21 h 41 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvůrci:

Bruce Miller

Předloha:

Margaret Atwood (kniha)

Adam Taylor

Elisabeth Moss, Alexis Bledel, O.T. Fagbenle, Joseph Fiennes, Max Minghella, Yvonne Strahovski, Samira Wiley, Amanda Brugel, Ever Carradine, Madeline Brewer, Robert Curtis Brown, Kristen Gutoskie, Edie Inksetter, Stephen Kunken, Jim Cummings, Shane Daly, Cyndy Day, Ann Dowd, Kim Roberts, Bea Santos, Erin Way, Shane Daly, Kristian Bruun, Nina Kiri, Amish Patel, Tattiawna Jones, Jenessa Grant, Zabryna Guevara, Ben Lewis, Christian Lloyd, Kirsten Johnson, Adrian Griffin, Meghan Allen, Clea DuVall, Jonathan Malen, Marisa Tomei, Tim Ransom, Bahia Watson, Jordana Blake, John Carroll Lynch, Nicky Guadagni, Janet Pinnick, Mark Wiebe, Cherry Jones, Philip Craig, Vas Saranga, Joanna Douglas, Trevor Hayes, Yahya Abdul-Mateen II, Kelly Jenrette, Greg Bryk, Sydney Sweeney, Soo Garay, Paula Boudreau, Margaret Atwood, Elise Bauman, Christopher Thompson, Rebecca Rittenhouse, Krista Morin, Nina Iordanova, James Gilbert, Karen Robinson, Dan Beirne, Christian Barillas, Marvin Kaye, Sam Jaeger, Bradley Whitford, Julie Dretzin, Chris Gillett, David Tompa, Vanessa Matsui, Oprah Winfrey, Lesleh Donaldson

Veľmi silný príbeh. Čítala som zároveň knihu, o to viac som bola na príbeh naviazaná. Seriál oproti knihe niektoré veci viac rozpitváva, niektoré trošku pozmenil, niektoré zobral viac do hĺbky. Tak ak ste pri knihe ledva dýchali, pri sledovaní seriálu sa vám rovno zastaví srdce. Strašná nálož na city a ak ste matka, o to viac to budete s June prežívať. Druhá séria sa mi zo začiatku zdala trošku pritiahnutá za vlasy, bolo vidno, že už nemajú knižnú predlohu, ale čím ďalej, tým to bolo lepšie a lepšie a ja som sa úplne namotala. Aj napriek tomu, že seriál má strašne pomalé tempo, budete pri ňom sedieť bez pohnutia, bez dychu, aby vám náhodou nič neušlo. Lebo tu je dôležitý každý pohľad, každá emócia odrážajúca sa v tvári. A veruže sa tých emócií hercom v tvári odrážalo neúrekom. Neuveriteľné herecké výkony.(3.8.2018)

Po první sezóně jsem byl v podstatě spokojen, téma bylo skvělé, příběh mě bavil a těšil jsem se na pokračování, o to větší bylo mé zklamání. Druhá řada velmi rychle pohřbila všechno to, co se mi na seriálu líbilo, a věnovala se převážně emocionálnímu vydírání a neustávajícími close- upy na Offredin obličej, což bylo opravdové utrpení. Vývoj postav se v podstatě zacyklil ( střídaly se pouze světlé a temné stránky povahy), logika, atmosféra i tempo příběhu se vytratily do neznáma a po druhé sérii se tedy vytratím i já.(3.10.2018)

Tomu říkám dokonalá filmařina. Od příběhu, přes zpracování a úžasně mrazivou atmosféru, až po výborné herecké výkony v čele s Elisabeth Moss. V další z jejích nezapomenutelných rolí je zkrátka famózní a rozhodně by si tu Emmy konečně zasloužila, když za Mad Men neproměnila ani jednu ze šesti nominací. Čekání na druhou řadu bude utrpení. 1. série - 100%(15.6.2017)

1. SÉRIE (90 %): Dokonalé to určitě nebylo, ale dostatečně poutavé a silné určitě ano. Souhlasím s názory, že mi chybělo více informací o Gileádu. Neříkám, že jsem hned v prvním díle potřeboval vědět úplně všechno o systému Gileádu, ale časem bych alespoň pár informací rozhodně uvítal. Osobně jsem čekal také více gradující a velkolepější finále, ovšem nepochybuji o tom, že se ho ještě nedočkáme. Seriál má beze sporu obří potenciál a věřím, že pokud se téma chytne za správný konec, mohou vyždímat následující řady ještě více. Každopádně první řada byla super. Napínavá, nepředvídatelná, emotivní. Atmosféra naprosto špičková a herecké výkony obecně bezvadné, mnohdy naprosto geniální. Kupříkladu na Elisabeth Moss jsem si pár dílů musel zvykat, ale taková Yvonne Strahovski nebo Ann Dowd, to jsou fakt naprosto přesně zahrané role. Knihu jsem nečetl, ale absolutně mě vyrazilo dech, že byla napsána v 80. letech. Člověk by řekl, že takový námět může být pár roků starý a ono prd... Nevím tedy jak kniha, ale seriál působí velmi vyspěle, ačkoli by to mohl být klidně teen materiál alá Hunger Games, pokud by obsadily herce o deset, dvacet let mladší. Celkově tedy nadšenost a hrozně moc se těším na pokračování. PS. Dost cool mi přišel ten wtf výběr písní v prvních dílech. // 2. SÉRIE (100 %): No to byla síla! Nakonec se to vážně vzalo za ten správnej konec a máme tu ještě o chlup lepší řadu než tu první. Žasl jsem doslova od prvního do posledního dílu. Můžu však upřímně říct, že znovu bych si to nepustil, protože tísnivý pocit při sledování už se mnohdy nedal vydržet. S postavami jsem permanentně trpěl jak blázen a nejednou se mi rozbušilo srdce a rozdýchával jsem díl. Na druhou stranu takhle intenzivně vyvolat emoce je obdivuhodný. A ještě obdivuhodnější je fakt, že seriál ty emoce nevyvolává kdejakým povrchním šokujícím zvratem, ale dokáže to i s pomalým tempem. Kolikrát jsem si říkal, že se toho v x dílech zas tak moc nestalo, ale přesto by se napjatá atmosféra dala krájet a nechápal jsem, že jsou najednou závěrečné titulky. Filmařsky je to bez přehánění opravdu geniální počin. Od režie, scénáře, kamery až po hudbu (opět mě bavil ten občasný creepy výběr hudby). Výborná byla i práce s tichem. Hrozně mě také bavilo, jak druhá série neustále bourala očekávání a děj byl pro mě naprosto nepředvídatelný. Zapomenout nemůžu ani na výborně napsané postavy a jejich ztvárnění. Díky většímu prostoru tentokrát ještě více zazářila Yvonne Strahovski. Postava Sereny si prošla v této řadě největším vývojem a bylo to fakt skvělé sledovat (v jednom dílu bezcitná mrcha, ve druhém jí vám je skoro líto). Jinak byla opět bravurní samozřejmě i Elisabeth Moss a Ann Dowd… ale vlastně i spoustu dalších, takže je trochu zbytečný vyjmenovávat tu polovinu obsazení. Nicméně můžu říct, že obecně mi v seriálu přijde mega dobrá psychologie postav – každé rozhodnutí u jednotlivé postavy působí opravdu uvěřitelně. Akorát mám rozpačitý dojem ze závěru, který mě nepotěšil (ale vzhledem k tomu, že finálový díl jako takový byl naprosto excelentní, tak mi přijde hloupé to promítat do hodnocení celé série). Upřímně se ale trochu obávám, jaké jsou záměry pro třetí řadu. Zatím fakt nemám ponětí, jaké uspokojující vysvětlení mají tvůrci pro závěr této řady. Ale na druhou stranu věřím tomu, že tvůrci si jsou vědomi, že příběh teď musí posunout někam jinam a nakonec to přeci jen bude mít nějaký hlubší smysl. Zatím jim ještě důvěřuji, tak uvidíme... :) Nicméně jestli u nějakého seriálu netoužím po zbytečném natahováním, tak je to právě Příběh služebnice. Dokážu si představit ještě dvě, tři řady, ale někde jsem četl, že snad mají materiál na deset řad, tak doufám, že nakonec najdou dostatek soudnosti. A nejen kvůli kvalitě seriálu, ale i psychické pohodě fanoušků... :)(10.7.2017)

1. série Na seriálu mě původně zaujaly hlavně dvě věci. Nápad s utopistickou společností a obsazení. Potěšilo mě obsazení Elisabeth Moss i Alexis Bledel a k tomu je tam ještě pár dalších povědomých tváří. Takže jsem si pilotní díl pustil s potěšením a byl jsem překvapen, jak moc mě to dokázalo vtáhnout a zaujmout. Tajemný příběh, který se na začátku nezabývá tím, aby úplně vysvětlil, co se se společností stalo, funguje i tak dobře. Podkreslení zlověstnou hudbou k tomu zapadá na jedničku. Herci jsou podle předpokladů silným kladem, protože jejich výkony vás musí bavit. Nejvíc prostoru samozřejmě dostává Elisabeth Moss, u jejíž postavy mě nejvíc těší ironický komentář k realitě. Ale příjemný twist na konci pilotu předvedla i Alexis Bledel, když ukázala svou druhou tvář. S přibývajícími epizodami napětí houstne a my pronikáme hlouběji do tajů společnosti. A příběh vás rozhodně donutí přemýšlet. Což je ale také dvousečná zbraň, protože čím víc nad tím přemýšlím, tak tím víc nedostatků ve fungování této společnosti vidím. Důležité však je, že seriál dokáže vtáhnout a zajímá vás, co se bude dít dál. Já jsem na druhou řadu neskutečně zvědav. 2. série Druhou sérii určitě nedočkavě očekávalo mnohem víc lidí než jen já a právem, protože ta první rozhodně zasloužila pochvalu. A i tuhle řadu jsem si užil, jen mi přišlo, že tam ne všechno fungovalo tak, jak bych si představoval. Tentokrát větší prostor dostalo několik vedlejších postav a pro mě to byl jeden z problémů. Aunt Lydia mi pořád byla proti srsti (což je správně), ale rozšíření její postavy fungovalo. Horší to bylo u Sereny, která byla hrozně nekonzistentní a každou chvilku se chovala jinak, jen aby to vyhovovalo lépe scénáři a vytvářelo to větší drama a pak je tak samozřejmě ještě June, která mě vysloveně vytáčela tím, jak hloupě se chovala (poměrně často), aby to pak zakončila tím nejhorším rozhodnutím roku. To je vlastně můj největší problém, že motivace postav někdy nechápu a i když chápu, tak mi nepřijdou rozumný. No nic, ale i tak jsem zvědav na pokračování, přestože určitě nepůjde směrem, kterým bych se vydal já - kompletní rozklad Gileadu.(4.7.2017)

• - Narozdíl od knižní předlohy se v seriálu oběvují i černoši a černošky. V knize jsou všechny postavy pouze běloši a bělošky. (morgos)

• - Seriál je natočen na motivy stejnojmeného románu od Margaret Atwood z roku 1985. Margaret Atwood knihu napsala během svého pobytu v Západním Berlíně. Při psaní ji inspirovali i cesty po vychodním bloku včetně Československa. (morgos)

• - V epizodě si zahrála i autorka knižní předlohy, podle které je seriál natočen, Margaret Atwood. (morgos)