Akta X - Série 4 (série)

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Kanada, 1996–1997, 19 h 55 min (Minutáž: 44–60 min)

Mark Snow

Gillian Anderson, Scott Bellis, David Duchovny, Mitch Pileggi, William B. Davis, Roy Thinnes, Brian Thompson, Steven Williams, Laurie Holden, Karin Konoval, Sebastian Spence, Lachlan Murdoch, Douglas Smith, Carl Lumbly, Zakes Mokae, Dexter Bell, Pruitt Taylor Vince, William MacDonald, Scott Heindl, Kristen Cloke, Michael Massee, Doug Abrahams, Michael Dobson, Richard Beymer, O-Lan Jones, Andrew Airlie, Chris Owens, Donnelly Rhodes, Tom Braidwood, Bruce Harwood, Jerry Hardin, Dan Zukovic, Charles Cioffi (a.z.), Robert F. Kennedy (a.z.), Martin Luther King (a.z.), Colin Lawrence, Nicholas Lea, John Neville, Fritz Weaver, Malcolm Stewart, Stefan Arngrim, Brent Stait, Vitalij Kravčenko, Jan Rubeš st., Robin Mossley, Brenda McDonald, Tom Noonan, Paul Bittante, Mark Gibbon, Rubén Blades, Raymond Cruz, Jose Yenque, Michael Kopsa, José Vargas, Tony Dean Smith, Paul McCrane, Marjorie Lovett, Bill Dow, Sean Campbell, Peter Bryant, Brad Loree, Rodney Rowland, Jillian Fargey, David Lovgren, Gillian Barber, Dean Haglund, Marilyn Norry, Justine Miceli, David Groh, Channon Roe, Peter LaCroix, Scott Hylands, Joe Spano, Tom O'Brien, Chilton Crane, Robert Moloney, Felicia Shulman, Rick Dobran, David Palffy, Susan Lee Hoffman, Michael Fairman, Jed Rees, Hiro Kanagawa, Jonathan Walker, Darin Morgan, Lee de Broux, Paul McGillion, Peter Kelamis, Sydney Lassick, Nancy Fish, Lorena Gale, Michael Puttonen, Christine Willes, Jay Acovone, John Finn, Charles Cioffi, Steve Makaj, Rob Freeman, Carl Sagan (a.z.), Matthew Walker, Jonathan Whittaker, Addison Ridge, Neil Denis, Greg Michaels, Danny Wattley, Marie Stillin, Donna White, Laurie Murdoch, Alison Matthews, Rebecca Toolan, John Moore, Jodie Foster (vyp.), Tucker Smallwood, Susan Bain, Michael Short, Pat Skipper, Oscar Goncalves, Michael Cram, David Duchovny (vyp.), Mike Nussbaum, Lillian Hurst, David Wohl, Lesley Ewen, BJ Harrison, Karen Kruper, Campbell Lane, Kurt Max Runte, Michael David Simms, Raoul Ganeev, Morgan Weisser, Brendan Beiser, John Destry, Bill Croft, Barry W. Levy

Komentáře uživatelů k sérii (7)

Mytologické epizody přidaly na béčkové akčnosti a konspirační zamotanosti, jenže tím trochu postoupily "na hranu" a přišly tak o dominanci nad samostatnými týdenními případy. Které se zase posunuly do ještě výživnějších parodických a ironických vod, v nichž se s nevěřícným protáčením očí či shazovačnými teoriemi nešetřilo. Co pak celé sezóně dodalo na extrovní emocionální síle, to byla táhnoucí se těžkomyslná nit postupující rakoviny Scullyové, přisuzující jí ohromně lidský rozměr.(13.12.2017)

Herrenvolk 4/5: Solidní mytologický díl, ale jako úvod sezóny nedostačující. Home 5/5: It´s wonderful, wonderful. Oh, so wonderful... Teliko 4/5: Je s podivem, že se v horrorech častěji nepracuje s africkými legendami, potenciál v nich rozhodně je. Unruhe 4/5: Znepokojivé, nejen díky Vinceovým očím. The Field Where I Died 3/5: Dobře (vy)myšlené, ale špatně podané. Sanguinarium 4/5: Taková normální čaroplastická gore chirurgie. Musings Of A Cigarette-Smoking Man 3/5: Povídky ze života stínového Forresta Gumpa amerických dějin, včetně lavičky a bonboniéry. Tunguska 4/5: Prolog navnazující jako máloco, cliffhanger jeden z nejvíce creepy momentů seriálu a vše mezitím ucházející mytologie. Terma 3/5: Nevyrovnané. Nebývalé množství výtečných scén na jedné straně, nebývalé množství trapných na té druhé. Paper Hearts 5/5: Piknik na Hanging Rock v podání Akt X. El Mundo Gira 3/5: Mexická soap opera s Marií, ze které by měl Carlos Santana radost. A ty houbičky by zajisté rovněž (d)ocenil. Leonard Betts 4/5: Ebertův palec jednoznačně nahoru! Never Again 4/5: Scullyová si konečně vrzne a Jodie Foster jí to jen tiše závidí. Memento Mori 4/5: Vystřižená rodinná scéna je na tom nejlepší, ale i tak výtečné. Ubrat Mulderova honu a přidat komorní momenty Scullyové, pak by nebylo co vytýkat. Kaddish 3/5: Průměr, z něhož v paměti zůstane jedině historie prstenu z Kolína, vesnice u Prahy. Z tématu židovského folkloru šlo rozhodně vytřískat více. Unrequited 2/5: Nápad se slepým bodem špatný není, ale vše ostatní ano. Od zapracování toho nápadu do děje, přes děj samotný, až po nadbytek efektů namísto náznaků. Nejhorší epizoda čtvrté řady. Tempus Fugit 3/5: První část dvojdílného konspiračního příběhu; tentokrát o záhadně spadlé letecké lince. Není to špatné, ale vlastně se tu krom závěru nic moc ne(u)děje. Max 4/5: Tak dobré až to dělá z minulé části zcela zbytečný díl. Synchrony 4/5: Námět zní dosti lacině i na Akta X, ale zpracován je v první polovině výtečně. Škoda té druhé, která špatná také není, ale osobně jsem zastáncem "co se stalo, stalo se a stalo se tak vždy, jinak by se to nikdy nemohlo stát". Small Potatoes 5/5: Lošťomiloušké očášky. Když se Akta neberou vážně, dopadá to většinou nezapomenutelně. Když je autorem scénáře Gilligan, dopadá to většinou nezapomenutelně. A co teprve je-li Gilligan autorem dílu, který se nebere vážně a je evidentně vytvořen pro fanoušky? Zero Sum 5/5: Včelky Máji zatápějí a my nahlédneme do duše a osamělého života "zametače problémů". Je to práce na nic. Nikdo ji neocení; nevyspíte se a ještě vám Fox "osina v zadnici" Mulder nedopřeje klidu. Jen více epizod z pohledu Skinnera. Elegy 3/5: Gillian si to herecky krade pro sebe a za zmínku stojí i hudba, která tentokrát dělá pro atmosféru první poslední způsobem nevídaným; věčná škoda, že scénář tomu podráží nejen nohy, ale rovnou všechny končetiny. Demons 3/5: Po Scullyové dostal i Mulder svou epizodu, ale stejně jako ona minule ani on nemá oporu v "Pařbě ve Vegas like" scénáři. Gethsemane 4/5: Hoaxové eskapády, které jsou možná vůbec nejlepším nápadem v mytologické linii po čas celých Akt X. Nápad, který mohl být stylovým závěrem. Ovšem i nápad, který zůstává nevyužit a odezní rychleji než by bylo záhodno. Závěr musel ve své době znejistět nejednoho diváka.(21.10.2016)

V této sérií už se začíná přílišná překombinovanost konspirací a tyto díly patří k tomu horšímu v této sérii. Ostatní díly jsou velmi dobré a pořád je tato série z těch nejlepších......8/10(20.12.2016)

Čtvrtou sérii jsem zhltnul během několika málo dnů a mohu jí jednoznačně pasovat na jednu z těch nejlepších. Až na jednu výjimku (viz níže) zde prakticky neexistují slabé díly, a napak nám tvůrci servírují jeden majstrštyk za druhým. Už s rozjezdem sezóny se rychle za sebou objeví brutální a děsivé Home, mimořádně znepokoijivý záporák z Unruhe nebo dojímavý příběh The Field Where I Died. Skvěle jsem se pak pobavil u Small Potatoes a potěšily mne epizody nořící se do myslí Muldera (Paper Hearts, Demons) a Scullyové (Never Again, Elegy). Mytologická linka pak v této sérii dostala opravdu hodně prostoru - celých 8 dílů plus několik dalších, kde se události z ní také rozebíraly. Trochu se zde opakuje schéma z řady třetí - v úvodním Herrenvolk se příběh neskutečně rozjede (a dá tak zapomenout na ne úplně uspokojivé finále 3.řady) a v dalších dílech se pokračuje v odhalování dalších střípků a částí celé té velké konspirace. Černý olej, vraždící včely, únosy mimozemšťany, havarovaná letadla - všechno se to objeví a zaplete do čím dál hrozivěji se jevícího plánu. Ale bohužel, tohle pozitivní neplatí pro závěrečnou Gethsemane, která začne hodně zajímavě, ale pak přijde během krátké doby s několika dost šílenými kotrmelci a skončí docela šokujícím cliffhangerem. To by samo o sobě nevadilo, ale podání se prostě moc nepovedlo a finále tak působí docela násilně naroubované na zbytek seriálu, aniž by tam logicky zapadalo. Přesto však tahle série obsahuje jak v mytologických, tak samostatných dílech tolik skvělých momentů, že prostě nemohu jít s hodnocením nějak níže. Vzhůru na pětku! /95% a 5*/ Oblíbené epizody: Home, Unruhe, Tunguska, Max, Small Potatoes(5.5.2017)

Leonard Betts (S04E12) 90%. Epizoda stejně tak dobrá jako ikonická Škvíra/Hnízdo/Protažení (Squeeze) z první řady. A Paul McCrane, který si k záchrance odskočil z Pohotovosti.(2.12.2016)

To nejlepší z dosavadních Akta X.(11.12.2016)

Pre mňa najlepšia séria doteraz. Dovolím si tvrdiť, že bez slabých momentov. Ešte aj humorná epizóda Small Potatoes ma dostala. Paráda. Zbožné prianie aby 5 séria pokračovala v tomto smere. (Ja viem ... ja viem ... :( )(3.4.2018)